13,sJ Trimparcours is een echte hindernisbaan Prestigeproject West wijk in opspraak Rotterdams Dagblad Meer rijksgeld voor Groenoord-Zuid 'Prachtig, als die eerste zonnestralen op de bedauwde tuin vallen' Scooterrijders aangereden Botsing met 80 km per uur Diefstal condooms m&gïMM Stadstuinen Met 115 km in bebouwde kom Voorwaardelijke straf na diefstal Buurt: 'Er is helemaal geen ruimte voor 68 huizen' Eerste paal voor uitvaartcentrum 6 Of bel gratis f J van Tol B.V. Erkend hypotheek advies - Woning gekocht? Bel 01 80-621 SI 9 Marijkesingel 2 Barendrecht Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 2 september 1999 Schiedam Bij een aanrijding gistermiddag op de Rotterdamse- dijk in Schiedam zijn de bestuur der en de bijrijder van een scooter gewond geraakt, De twee Rotterdammers van 29 en 21 jaar kregen geen voorrang van een vrachtwagenbestuurder die afsloeg. De twee scooterrijders kwamen ten val. Ze zijn overgebracht naar het Dijkzigt Ziekenhuis. Hoek van Holland Bij een fikse aanrijding op de Hoekse Prins Hendrikweg gistermiddag zijn wonder boven wonder geen ge wonden gevallen. Een 22-jarige automobilist uit Hoek van Holland botste daar met een snelheid van tachtig kilome ter per uur tegen de auto van een 53-jarige man uit dezelfde woon plaats. De botsing ontstond doordat de jonge man op de verkeerde weg helft reed. De auto van de 22-jari- ge liet een remspoor van 24 meter achter, Tegen de man wordt pro ces-verbaal opgemaakt VlaardingenGing het de dief om het kleingeld? Of was de nood hoog en had hij geen contanten? De diefstal van het condoomappa raat in de Jongereninformatie- winkel aan de Vlaardingse Zo merstraat roept nogal wat vragen op. Gisteren ontdekte een perso neelslid dat het complete appa raat van de muur was gerukt Er zaten zo'n 20 pakjes rubbertjes in en wat kleingeld. Van de dader ontbreekt elk spoor. Door Sander Sonnemans Schiedam Sportieveiingen die op het trimparcours in het Schie dam se Beatrixpark aan hun con ditie willen werken, doen er goed aan een verbanddoos bij de hand te houden of een kennis met een EHBO-dtplorna mee te nemen. Want de kans dat tijdens de oefe ningen in het groen een enkel dubbelklapt of een spierscheu- ring optreedt, is levengroot aan wezig. Als gevolg van vernielin gen en achterstallig onderhoud is de trimbaan een ware hindernis- baan geworden. 'Het trimparcours is aangelegd voor een goede lichamelijke fit heid van u en anderen', zegt het bord bij het begin van het pad. In werkelijkheid lopen de trimmers het gevaar door de vele hobbels, kuilen en woekerend onkruid in en op het pad geblesseerd te ra ken. Op diverse plekken zorgen dikke boomwortels voor onvoor ziene obstakels op de trimbaan en sommige onderdelen zijn niet te gebruiken omdat het gras en on kruid veel te hoog staat. Menig scheefstaand routebord maakt het parcours er niet verzorgder op. Een inspectie leert dat niet al leen sporters gebruikmaken van het trimparcours. Ook hondenbe zitters weten de baan te vinden en hebben het eerste onderdeel bui ten bedrijf gesteld. De plek waar over vijf houten hekjes moet wor den gesprongen, ligt bezaaid met hondendrollen. Bij het tweede 'station' ontbreekt het instructie bord, zodat het touw-onderdeel waarschijnlijk ook moet worden overgeslagen. En er mankeert nog veel meer aan het trimpar cours. Bij onderdeel vijf - de twee bank jes voor de buikspieroefenin gen- is één van de zitplekken dringend aan vervanging toe. He le stukken zijn uit de bank gevre- Een van de rekstokken aan het einde van het trimparcours Is foetsie. En datisnogmaareenvande vele horden en hindemissen die het traject tot een echt survival-pad maken. Foto Roei Dijkstra ten en de steunen zitten onder de schimmels. Het volgende station waar van stoeptegel naar stoepte gel moet worden gehinkeld, spant de kroon. Schots en scheef De tegels liggen schots en scheef. Enkele liggen verscholen tussen het veel te hoog gegroeide gras. Om verzwikkingen te voorkomen is het beter ook dit onderdeel over te slaan. Maar dan is het blessure gevaar nog niet geweken. Want bij het bokspringen ofwel slalom lopen bij een rijtje houten palen, moeten de trimmers zeer op hun qui-vive zijn. Een halfvergane boomstronk ligt hinderlijk in de weg, dwars door het pad loopt een richel, en het eind van het af te leggen stuk wordt geteisterd door onkruid en brandnetels, Woekerend groen plaagt ook de evenwichtsbalk bij onderdeel nummer negen. Het gras staat ho ger dan de ronde, houten balken waardoor het gevaar om uit te glij den levensgroot wordt Bij de springbalk een eind verderop is het van hetzelfde laken en pak. Het attribuut ligt halfverschoïen in het hoogpolige grastapijt. By de steunbalk voor het beenzwaai- en kunnen de sporters met een gerust hart hun gang gaan. Echt stabiel staat het ding niet, maar het functioneert in elk geval wel. Van de twee rekstokken -het eindonderdeel van de 'survival' - is er één verdwenen. Dus wie met een groepje de trimbaan opgaat, zal rekening moeten houden met een wachttijd. Het nabijgelegen veldje sluit vol ledig aan by de erbarmelijke toe stand waarin het trimparcours verkeert. Medewerkers van de ge meenteafdeling Groenvoorzie ning laten dit stukje park kenne lijk links liggen. Er is al weken niet gemaaid. Een simpele grond- oefening kan er nauwelijks wor den uitgevoerd. „Ik ken de situatie niet," zegt een woordvoerder van Groenvoorzie ning, „maar we zullen er eens naar laten kijken. Ik weet niet of de trimbaan nog wel wordt ge bruikt. Ik loop er regelmatig langs, maar zie er eigenlijk nooit iemand. Kijk, als de trimbaan niet meer wordt gebruikt, moet ie mis schien wel worden weggehaald. Maar voorlopig moet dat wat er aan onderdelen staat, wel goed zijn." Schiedam De gemeente Schie dam heeft van het rijk 368.000 gul den gekregen als extra bijdrage in de kosten van de herstructurering van Groenoord-Zuid. De subsidie is afkomstig van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieu, waar staatssecretaris Remkes via de stimuleringsregeling herstructu rering dit jaar 75 miljoen gulden te verdelen had. Daarvan is de helft naar de vier grote steden ge gaan. In totaal krijgen ruim dertig gemeenten een bijdrage. Vanaf volgend jaar maakt de rege ling onderdeel uit van het Inves teringsbudget Stedelijke Ver nieuwing en gaat daarmee op in de verdeling van gelden via het Grotestedenbeleid. Ook nu is daar Door Edwin Cörnelisse Schiedam Het favoriete mo ment van Kirstain Houweling is de vroege zomerochtend als de eerste zonnestralen van de dag het bedauwde gras raken en alles glinstert. De vogels zijn dan al druk op zoek naar voedsel in de tuin achter de woning aan de Tuinlaan 58. „Als ik de serredeu ren opendoe, ruik ik de frisheid die er alleen heel vroeg in de och tend is," zegt ze. „Dat is een prachtig moment. Dan besef je dat zo'n tuin een geweldig bezit is." Dat 'geweldig' van Kirstain Hou weling en haar man Huib Sneep kan vrij letterlijk worden geno men. De tuin achter het huis met de voorgevel in Lodewijk de Zes tiende-stijl meet namelijk dui zend vierkante meter. De groene oase strekt zich uit tot aan het wa ter van de Buitenhaven en heeft verschillende markante elemen ten. Het verdiepte kanaal bijvoor beeld dat van het terras bij de ser re naar de vlonder aan de achter kant van de tuin bij de haven kabbelt. Of de in gaas verpakte keientorens, of de fraaie beelden. Het is moeilijk voor te stellen dat de tuin nog zeer jong is en de laatste planten pas ditvooijaar in de grond zijn gezet De grote tuin was een van de be langrijkste voorwaarden waaraan het nieuwe huis van Sneep en Houweling moest voldoen. In 1997 hadden ze een kijkje geno men in de voormalige kantoor ruimte bij de monumentale laan van de Plantage, die bij veel ou dere Schiedammers nog bekend is als het 'hervormd rusthuis aan de Tuinlaan'. „We zochten een huis in de stad met een flinke tuin erbij," zegt Kirstain. „Dit huis voldeed prima aan die wens. Er moest wel veel worden opge knapt, of zeg maar rustig: er moest een grondige restauratie komen. Eerdere gegadigden za gen er daardoor geen brood in." Als Houweling opsomt wat er al lemaal aan het monumentale pand is veranderd, wordt goed duidelijk waarom andere huizen- jagers hebben afgezien van dc aankoop. Het huis is grondig on- KJ retain Hou weling met zoontje Bram waar stro- en zo n zeven honderd vler- gras de sfeer bepalen. Foto MJnam Dijkstra' Roel Dijkstra Open Monumentendag In Schiedam staat dit jaar in het teken van het monumen tale groen. De schijnwerpers worden gericht op het stede lijk groen van het Juliana* park, de rk-begraafplaats aan de Vlaardirtgerriljk en hoe kan het ook anders —de Plantage, het oudste park van ons land. Maar de stad heeft meer opmerkelijk groen dan alleen deze fraaie parken. Verscholen achter de bakstenen wanden van de bebouwing liggen tuinen die als groene paradijsjes kun nen worden betiteld. Een aantal van deze verborgen plekjes is 11 september toe gankelijk voor het publiek. Vandaag het vierde deel van een reeks vertialen. der handen genomen om het oor spronkelijke karakter terug te la ten komen. Houweling had daar bij één groot voordeel dat andere gegadigden niet hadden: ze is restauratie-architect. Met haar beroepsoog kon ze door de vele veranderingen en verspijkerin gen heen kijken en zien wat haal baar was met het monumentale pand. Dat doorbijten wordt tij dens de Open Monumentendag beloond met een schildje van de Historische Vereniging Schie dam. Niet alleen de woning maar ook de tuin moest grondig worden aangepakt. Hoewel, van een tuin was eigenlijk geen sprake toen Houweling en Sneep het histori sche pand aan de Tuinlaan ver worven. De duizend vierkante meter had jarsnlsn0' dienstee- daan als parkeerplaats en het re sultaat hiervan was een enorme grindbak met daaronder een dichtgeslagen en volledig ver stikte bodem. „We hebben die bo venlaag laten afgraven. Met enor me graafmachines is vervolgens de ondergrond losgemaakt. Toen hebben we een dee! van de tuin aangelegd en, puur voor het oog, wat eenjarige planten gepoot. Ook de vijver en het slootje zijn toen al aangelegd. Dit vocijaar is aan de rest van de tuin gewerkt en zijn de vaste planten de grond ingegaan," vertelt Houweling. Aan de bomen die overigens al snel na de aankoop van het huis werden geplant, is veel zorg en tijd besteed. Dat is ook niet ver wonderlijk, gezien de voorliefde van de heer des huizes voor bo men. Ook de schalen met ver schillende inheemse bonsaibo men op het terras verraden die voorliefde. Door de vroege aan plant hebben de verschillende fruitbomen en de paar soorten met bijzondere bladvormen nu al een aardige bladkroon, Eén boom, een iep waarvan de kroon horizontaal groeit, is meever huisd van het oude adres. Op een ponton is hij over de Schie en de Buitenhaven naar de nieuwe stek aan de Tuinlaan gevaren. Het water speelt een voorname rolin de enorme tuin. de hoofdrol eigenlijk. Het oog valt meteen op het statige kanaal dat in het ver lengde van de as van de woning ligt en doorloopt richting Buiten haven. Dit Schiedamse kanaal speelt overigens ook een rol in de sfeer van de tuin. De 'waterloop' in de tuin is namelijk verdiept aangelegd waardoor aan het eind een soort venster op de haven ontstaat. Het donkere water van de Buitenhaven is dan ook zicht baar vanaf het terras by het huis. „Het is een mooi gezicht als de zandschepen hun lading lossen bij de glasfabriek aan de andere kant van de Buitenhaven," zegt Kirstain Houweling. „Die sche pen zijn onze wisselende achter buren." bij de toekenningen al nadrukke lijk rekening mee gehouden. De subsidie is bedoeld om wijken met een eenzijdige opbouw van goedkope woningen en met een grote sociale problematiek aan trekkelijker te maken door een grotere variatie in het woningaan bod. Daarmee wordt voorkomen dat mensen die meer zijn gaan verdienen en een betere woning willen, dit soort wijken de rug toe keren omdat ze daar de gewenste woning niet kunnen vinden. Dat probleem doet zich in Groenoord- Zuid (het gebied tussen de Laan van Bol'es en de Churchillweg met ruim vierhonderd portiekwo ningen) in hevige mate voor. De verhuurder van de woningen, WoonPIus, heeft het gebied tot 'speerpunt' verklaard en poogt via intensief beheer de leefbaarheid te verbeteren. Daarbij worden de bewoners nauw betrokken. Zo wordt ondermeer gewerkt met de zogenoemde 'leefbaarheidsaan delen', Bewoners kunnen zo zelf aangeven waar apart gezet geld het best aan kan worden besteed. Vlaardingen Bij snelheidscon troles gisteravond op de Vlaar dingse Floris de Vijfdelaan is een automobilist betrapt die met 115 kilometer per uur door de straat scheurde. Daar geldt een maxi-' mumsneiheid van 51) kilometer. Aan deze en nog 64 andere auto mobilisten die te hard reden werd een boete uitgedeeld. Ook in Schiedam vond gisteren in het ka der van de actie 'Wij gaan weer naar school' een aantal snelheids controles plaats. Op de Boerhaa- velaan, de Scheepvaartweg, de Slimme Watering, de Rotterdam- sedyk, de Burgemeester Knap- pertlaan en de Havendijk werden maar liefst 368 automobilisten be keurd Hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 97 kilometer per uur. Rotterdam/Vlaard'mgen Een 30- jarige Vlaardinger is door de Rot terdamse politierechter veroor deeld tot zes weken voorwaarde lijke gevangenisstraf. De man moest voor de rechtbank verschij nen omdat hij had deelgenomen aan de diefstal van ENECO-ka- bels in Capelle aan den IJssel. Volgens zijn advocaat dacht de Vlaardinger niet altijd even goed na als hij wat deed en liet hij zich nogal eens meeslepen door ande ren. Bij de poging tot diefstal werd hy op heterdaad betrapt. Recent nog zat hij een celstraf van twaalf maanden uit. „Omdat dit feit daarvoor is gepleegd, laat ik het bij een geheet voorwaardelij ke celstraf van zes weken," sprak de rechter. DoorEefjeOomen Vlaardingen Bewoners van de Vlaardingse Mr. Versehuurs- traat en de omliggende straten hebben bij de gemeente be zwaar aangetekend tegen de bouw van 68 nieuwe woningen in hun wijk. Volgens Maarten Brons, lid van de bewonerscom missie, zijn het niet de huizen zelf die weerstand oproepen. „Die vinden we best mooi" Het is vooral het aantal dat de be woners dwarszit Brons: „Het zijn er gewoon veel teveel." Het protest van de buurt moet het Almeerse ontwerpersbureau Teun Koolhaas wel erg slecht uit komen. Dat bureau stuurde juist de ontwerpen voor de Mr. Ver schuurstraat in voor de prestigi euze prijsvraag 'herinrichting na oorlogse wijken' van het ministe rie van VROM. Ook het totale ste denbouwkundige plan voor de vernieuwing van de Westwyk werd door Koolhaas ingediend. Winnen de projecten, dan moeten ze in heel Nederland als school voorbeeld dienen voor de sane ring van wijken van na 1945. Nu het project omstreden is in de buurt, ontstaat de vraag of de jury het die status van schoolvoor beeld wel zal willen geven. Het Vlaardingse college heeft de bezwaarschriften van de bewo ners Inmiddels afgewezen, omdat ze te laat zouden zijn ingediend. De buurt pikt de afwijzing echter niet en beraadt zich op mogelijke juridische stappen. Brons; „Het is niet onze schuld dat we niet op tijd waren. De gemeente heeft ons te laat ingelicht" De aanvraag voor de bouwvergunning die in het huis-aan-huisblad Groot Vlaardingen verscheen, is vol gens hem slechts door enkelen opgemerkt, „Dat blad wordt zeer slecht bezorgd in onze buurt. Nie mand die de aanvraag dus heeft gezien." Ruimte Omdat de nieuwbouwhuizen veel meer ruimte opslokken dan de se niorenwoningen die er vroeger stonden, vreest de Westwijkse buurt dat er veel minder parkeer plekken overblijven. Brons: „Elk nieuw huis krijgt dan wel een ga rage, maar dat is niet genoeg. Veel gezinnen hebben tegenwoordig twee auto's. Voor die tweede wa gen en de auto's van de huidige bewoner? is gewoon geen plaats." Ook zal er, denken de bewoners, beknibbeld worden op de ruimte voor de speelplekken. Brons: „Helemaal opgedoekt worden ze niet, maar ze worden wel een stuk kleiner. Dat vinden we erg jam mer." Daarnaast voorziet de be wonerscommissie ook problemen met de plaatsing van biokcontai- ners. In de huidige bouwtekenin gen staan die volgens de Westwij- kers zo dichtbij de bebouwing dat ze naar alle waarschijnlijkheid voor stankoverlast zullen zorgen. Ook de nieuwe bewoners zullen volgens de buurt niet blij zijn met de krappe bemeting. Er zou veel te weinig afstand zijn tussen de huidige flatblokken en de toe komstige huizen. Brons: „Vanuit de ramen in de flats kijk je zo bij de nieuwe buren naar binnen." Eerder al tekende de buurt pro test aan tegen de komst van de huizen die door Waterweg Wonen worden gebouwd. De Westwijkers vonden het niet terecht dat de vroegere seniorenwoningen wer den gesloopt. Volgens hen volde den die nog prima en was er wei nig leegstand. Een jaar geleden gingen de huizen toch tegen de vlakte. In plaats daarvan komen de 68 zogenoemde 'land-en water- woningen'. De laatste drijven op een soort vlonders in de waterpartij bij de atletiekbaan. Volgend jaar moet de eerste paal voor de huizen de grond in gaan. Schiedam Bij de rooms-katho- lieke begraafplaats in Schiedam is vanmiddag de eerste paal gesla gen voor het nieuwe uitvaartcen trum van Monuta. Het centrum zal in de loop van het volgend jaar het bestaande onderkomen aan de Nassaulaan vervangen. De officiële handeling op de nieuwbouwplek <hoek Honnerla- ge Gretelaan en Burgemeester Stulemeijerlaan in Nieuwland) werd op symbolische wijze ver richt door leerlingen van de Jozef school. Namens het gemeentebe stuur was wethouder Aad Wieg man aanwezig. De nieuwbouw bestaat uit twee verdiepingen. In het ontwerp van architectenbureau Van der Stelt en Schoots uit Amersfoort is op de begane grond uitgegaan van een grote centrale hal, een informatie winkel, twee condeleanceruim- ten, een familiekamer en aparte ruimten voor de laatste verzor gingen de koeling. In de informa- tiewinkel kunnen mensen terecht voor allerhande Monuta-diensten, zoals verzekeringen. Op de bo venverdieping worden kantoren, vergader- en kleedruimten en een drukkerij ondergebracht. Monuta heeft ruim tachtig vesti gingen in Nederland en is, met 775.000 verzekerden, de tweede uitvaartverzekeraar van het land. Het Rotterdam* Dagblad bericht de komen* urageoretc over w noiieraaritw haven. Bovendien kunt u nfl ook zélf gratia kennismaken met ds haven. Wij trak teren u namelijk WJ een kwartaalabonne ment met automatische betaling op twee I Q Ja, Ik wil kennismaken met het Rotterdams Dagblad; I en de Rotterdamse haven Naam: Vbori: m/v 1 l Adres: I l Telefoon: 1 Nn Postcode: I 1 (I.yjti. controle bazorginOl Bank/gironr.:_ Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1679,3000 VB Rotterdam j Geldt alleen ais u de afgelopen 3'mod geen abonnee gewest txnt I\iWiV.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7