25 ISSiSS BB SC gp v-"p.=* 'i^ncï i Door Wiet se Dijkstra „Die kreet is niet van gisteren," verzekert Kreft (47).Acht jaar ge leden is dat idee geboren. Leoni- das stond er slecht voor in de der de klasse en een aantal leden was bang dat de club zou afglijden naar het niveau speeltuinvereni ging." Dat is niet gebeurd. De zon dagselectie van Leonidas speelt eerste klasse, (de minder ambi- teuze 2aterdagtak derde klasse), het gaat goed met de jeugdteams, de club telt 450 leden en kan zich zelfs een ledenstop veroorloven, Kreft maakte de bloei van dichtbij mee, als full-time technisch direc- teur, een functie die by de meeste amateurclubs niet eens bestaat. Kreft: „Je kan van een trainer niet verwachten dat-ie het beleid uit- zeCDat is voor de club niet goed. Na drie jaar komt er weer iemand anders en moet je als club de hele boel weer omgooien. Ik vind ook datje na die periode weg moet. Na djoe seizoenen kent iedereen je grapjes en je onhebbelijkheden." bewaakt de lyn. Trainer Le- -oo#Booy, die aan zijn derde en 'j^stejaar begint, is ervoor de se- «ieselie. „Het voordeel voor de trai- -Hïegvan Leonidas is dat hy alleen hoeft te letten op het eerste i-.'-eUSal. Een nadeel is dat hy altijd ^fjggtet overleggen. Maar ik ben niet type dat op de tribune zit en ■iw afloop kritiek levert, zoals ,'^pnk Arnesen by PSV. Ik wil er bij betrokken zijn. Daarom 1 je vantevoren goede afspra- 'Zkfin. maken. Dat is tot nu toe met ^*elke trainer perfect gelopen." steek wekelijks zo'n zeventig "uur in deze club, ben hier elke dag. Al het reilen en zeilen valt onder mij. Soms weet ik niet meer wat het technische en wat het commerciële gedeelte is. Ik heb geen exacte taakomschrijving. Daarom moeten we meer mensen mobiliseren die het commerciële gedeelte over kunnen nemen. Je mopf niet. alles willen doen en ik wil niet twee dingen half doen." SW Voetballen vindt-ie nog steeds het mooist. Kon hy zelf ook wel aar dig. Tot zijn zeventiende bij Xer xes, om vervolgens via twee jaar Neptunus en twee jaar PEC Zwol- Rotterdams Dagblad. Zijn hart ligt nog steeds bij Xerxes, declub waar hij als jochie begon, maar zijn ver stand weet dat hij nooit meer weggaat bij Leonidas. Daarvoor is Bart Kreft na zo'ntlenjaarte veel met de club vergroeid. Hij kwam er - als voetballer in zijn nadagen - met de nodi ge scepsis bin nen, maar houdt het aan het Rotter damse Eras- muspad langer vol dan hij ooit voor mogelijk had gehouden. Als technisch directeur wil hij de ambiti euze club naar de hoofdklas se loodsen. Maar nog be langrijker: „Leonidas moet de toon aangevende club van Rot terdam Noord worden." 'Toekom stmu- b ziek of lucht fietserij? Bart Kreft ver- chtdatook vooramateur- clubs mer chandising een belangrij ke rol gaat spelen. Zelf heeft hij al vast een Leo- nidas-shlrtje aangetrok ken. FotoCoes Kulpef/Rottwaams Dagblad Ie bij SW te belanden. „Daar heb ik van mijn 22ste tot mijn 29ste gespeeld. Ik denk dat ik het maxi male uit mijn carrière heb ge haald. Trainer Sandor Popovics was helemaal gek van mij, maar hij wérd ook gek van me. Ik speel de links op het middenveld, was een creatieve speler. Ik kon een 8 of een 4 halen. Mijn beste wed strijd speelde ik uit bij FC Gronin gen, we wonnen met 1-3. Een week daarvoor had ik tegen FC Amsterdam mijn tenen gebroken. Vroegen we aan de clubarts van FC Groningen of hij er een spuit in wilde zetten. Dat weigerde hij. Ik had zoveel pijn dat ik alleen maar aan voetbal kon denken. Onze trainer Pim Visser zei na af loop dat hij voortaan altijd voor een wedstrijd mijn tenen zou bre ken." „Op mijn 29ste raakte ik gebles seerd aan mijn liezen. Ik moest minder trainen. Rob Jacobs werd toen trainer van SW, die had me geloof ik nooit zien spelen. Mijn contract werd niet verlengd. Heb ik nog twee jaar bij Hermes DVS in de eerste klasse gespeeld. Op mijn 31ste ben ik nog naar DRC gegaan, dat speelde op Zestienho ven, eerste klasse RVB. Wim de Haan (ex-SW) was daar trainer geworden. Zijn Rinus Steenber gen, Wim Mulder, Ed van der Most en ik daar gaan voetballen. We kregen geen gulden, maar we wilden Wim wel helpen bij zijn eerste club. Werden we geloof ik vier keer achtereen kampioen." „Nadat DRC was opgegaan in NDC '86 zijn we nog een jaar ge bleven. We zouden stoppen, maar Fred de Neef haalde me over naar Leonidas te gaan. Ze waren net gedegradeerd naar de vierde klas se. Ik heb lang getwijfeld. Ik ken de Leonidas als een club met een katholieke inslag en dacht dat ik daar nooit zou aarden. Maar ik kon geen nee zeggen en heb er uiteindelijk tot mijn 38ste gevoet bald." ..In die periode nrnmoveerdpn we naar de derde klasse. Leen Admi raal was de trainer, hij had een grote naam in het Rotterdamse voetbal. Maar het probleem was dat hij als trainer alles was wat ik niet was. Dus veel werken en lo pen op de training. We wonnen meestal omdat we conditioneel beter waren. Admiraal maakte echter de fout om te lang door te gaan met bepaalde spelers en maakte de waterdragers belang rijk. Toen ik met hem wilde pra ten over zijn manier van werken, voelde hij dat als verraad. Stond ik er ineens naast. Niet veel later ben ik gestopt." „Leonidas stond op degraderen. Dat was een angstbeeld binnen de club. Werd er druk op mij uitgeoefend i om weer te gaan voetbal- len, maar je s 'i 0 moet weten wanneer je moet stop- pen. Admi- raai werd op non-actief gezet en toen heb ik het de laatste wedstrijden als trainer overgenomen. We hebben het ge red en kwamen uiteindelijk zelfs maar een punt te kort voor het pe riodekampioenschap. Ik weet ze ker dat we er onder Admiraal ook ingebleven waren, want Lpondias had kwaliteit genoeg." „Samen met bestuurslid Geert Hof heb ik toen gefilosofeerd over de toekomst van Leonidas. Ik heb gezegd dat ze ervoor moesten zor gen dat de jeugdelftallen hoger gingen voetballen, want dan gaat je eerste elftal vanzelf hoger spe len. Het jaar erop, 1990, ben ik jeugdcoördinator geworden." „Ik heb het diploma oefemr.eester TIT. maar ambitie om trainer te worden heb ik nooit gehad. Ik denk dat dat een probleem is voor meer spelers die hoger gespeeld hebben, Ik kan niet voor de twin tigste keer tegen een linksback zeggen dat-ie verkeerd staat te dekken. Daar mis ik het geduld en de overredingskracht voor. Ik train nu de F'jes en de E'tjes, dat is anders." „Ik ben technisch directeur, maar je kunt me ook een speciale elftal- leider noemen. Ik sta op de loon lijst van Leonidas Stichting Faci litair. Of dat goed verdient? Voor het geld had ik beter in de handel kunnen blijven zitten, dan had ik het drie- of viervoudige verdiend. f, v T - 3 4' gW$ jfif stf Maar ik heb niet veel nodig. Ik kan lekker leven en hoef niet bij de high society voorop te lopen." Sportartikelen „Ik ben helemaal gek van sport, zolang ik wakker ben praat ik er over. Ik heb ook alt"d in het 'we reldje' gezeten. Na school ben ik in een sportzaak gaan werken. La ter was ik verkoopdirecteur van een sportartikelenfirma. Daar ben ik mee gestopt toen de eigenaar ineens de zaak verkocht. Omdat ik overal contacten had, heb ik nog een tijdje in de ambulante handel gezeten, beetje shirtjes hier en daar verkopen. Ik stak daarnaast veel tijd ir. Leonidas en iraj a!t"d met srM)rt bszi1*. Dat heeft me mijn huwelijk gekost. Mijn vrouw had ook een drukke baan en was net als ik veel weg. Dat gaat goed totdatje ineens met elkaar op vakantie moet en ruzie krijgt. Uiteindelijk zijn we ge scheiden. Na mijn huwelijk dacht ik 'ik ga nooit meer met iemand in één huis wonen.' Maar dat gevoel slijt. Ik woon inmiddels weer sa men met een vriendin, trouwen hoeft voor mij niet meer. Ze is ook gek van sport, dat scheelt." Topniveau „Mijn zoon speelt bij Zwaluwen Vlaardingen, Sinds hy in de A- jeugd zit, ga ik nooit meer kijken omdat ik het te druk heb met het volgen van liS de Leonidas- jeugd. Van het eerste, tweede en de Al zie ik alle wedstrijden. '*=1 i I fraf If Toptalenten zijn er niet veel meer, die zitten al vanaf hun zes- sllUlMlSiEli: de bij een BVO. Daarom is het voor spelers van een jaar of acht tien niet meer mogelijk om in een eerste amateurelftal 22 wedstrij den op 'topniveau te spelen. Om die reden moetje zoeken naar een tussenvorm." „Ik zou ook graag zien dat in Leo- uit de eigen jeugd komen, maar dat is bij niet één speler het geval. Het hele team is bijelkaar ge haald, We hebben acht mensen die scouten. Ik geef aan wat we nodig hebben. Ik weet wie wie is in Rotterdam. Myn ideaal is om mooi voetbal te spelen. Dat wordt me wel eens verweten: 'Jij selec teert mensen die spelen zoals je /zelf speelde'. Maar daar kijken we niet alleen naar." les van vorig jaar is dat de niet sterk genoeg was. We het elftal staan dat een jaar dat kampioen werd in de Ie klasse. Dat was een belo- voor de prestaties, maar ook it we dachten dat het elftal beter kon worden. Vorig jaar Iden we dertien gelijkwaardige tpelers. Nu zc'n twintig. Voor Ét heb ik één ëis en dat is kampi- worden. Met zo'n goed team je daarvoor gaan." is doel is de topklasse, daar we straks bij horen. Nee, is geen streep door de reke- dat die er nu niet gekomen topklasse komt er altijd, er een TV-producent komt, tt iedereen overstag. Je houdt niet tegen. Ook het amateur- wordt handel. Dat is voor g§ét midden- en kleinbedrijf een ■jtntweg om reclame te maken." "Geld ,,We betalen minder dan de men sen denken. Je hoort soms de mooiste verhalen. Be heb ook wei eens gehoord dat we spelers 25.000 gulden zouden betalen. Denk eens na, zei ik toen. Acht- tien keer 25.000! Dat kan geen en kele club betalen!" „Het eerste elftal kost de vereni ging geen gulden. Dat durf ik met de hand op myn hart te zeggen. Sterker nog. zonder eerste elftal had de vereniging niet meer be staan! Een derde van het sponsor geld gaat naar de club. Zonder eerste hadden we geen nieuwe kleedkamers, lichtmasten en een grassmasterveld gehad. Dat wordt niet echt gewaardeerd. Men wil dat niet zien. Maar het succes van het eerste elftal houdt Leoni das in stand. Je denkt toch niet dat wij als vijfceklasser een grass masterveld hadden gekregen." „We gaar. Leonidas steeds meer verkopen ais product. Dat doen we au nog vee! te weinig. De man kracht ontbreekt om het uit te buiten. Sportverenigingen kun nen niet meer bestaan van contri butie- en kantine-inkomsten. Merchandising moet over vijfjaar onze grootste bron van inkomsten zijn. Zo denk ik dat in de toe komst mensen via internet een Leonidas-shirtje gaan kopen. Wie dat doen? Zo'n 3000 mensen schat ik, voetbalfreaks. In Nederland zie je zoveel mensen tegenwoor dig in een voetbalshirt lopen. Dat had niemand een paar jaar gele den verwacht. Als je in een Leon- dias-shirt loopt, heb je iets dat nie mand heeft. Ik zag laatst iemand lopen in een Lyon-shirt. Dat is niet eens een topclub, maar ken nelijk vindt zo iemand dat shirt gewoon mooi." Suikeroom „Ik heb niets met het bestuur te maken, alleen met Geert Hof, hij heeft technische zaken in zijn portefeuille. Hof is geen sponsor, hij houdt gewoon heel veel van Leonidas. Hij is al vanaf zijn zes de lid. Veel mensen weten dat niet eens en zien hem als een suiker oom. Maar Leonidas is financieel gezien niet afhankelijk van één man. Hof is een katalysator, een vrijwilliger die veel uren voor de club maakt. Daarom is hij belang rijk. Ik heb eerlijk gezegd geen idee hoeveel geld hij in de club steekt, maar dat kon wei eens „Het belang van Bart Kreft? ik denk dat ik meer afhankelijk ben van Leonidas dan andersom, hoe wel als ik wegga... Maar dan komt er wel een nieuwe Bart Kreft. Trouwens, als je het zo stelt is Rob Baan natuurlijk ook afhankelijk vanFeyenoord." Ovemchle-r^ -S^fedai

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 9