Havenbedrijf Rotterdam moet een gemeentelijke nv worden Werkgevers moeten WAO'ers de kans geven' Voor betere concurrentiepositie, optimale invloed én het volledig profijt Vervoer op Maat Dierenambulance Molukken (3) Sigaret Kasteel Maxima-mania Rotterdams Dagblad Wat gaat er met de WAO gebeuren? Rotterdams Dagblad ",v; \%iér |yBéS" te' Ze, wi> V ;£f Vrijdag 3 september 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 1 Na vele negatieve berichten, wil ik toch Vervoer op Maateen een schouderklopjegeven, daarikzelfreuze 1 tevreden ben. In iedere branchegaat wel eens letsmis, j dus waarom zou je alleen over het slechte en nooit het goede vertellen? Zo mag Vervoer op Maatvan mij blij- ven doorgaan, want dan kom ik ook nog eens de deur uit. Ik ben er reuze blij mee. J. Lookermans, Rotterdam Geruime tijd geleden las ik in het Rotterdams Dag blad dat medewerkers van de Dierenambulance Schiedam kritiek spuiden op de afdeling Rotterdam van de Dierenbescherming. Zou datnou nieteen beet je kinnesinne zijn, dacht ik. Onlangs is mij gebleken dat de kritiek op de Dierenbescherming Rotterdam wel enigszins verdiend is. Ik woon op de begane grond van een flatgebouw dat in de verf wordt gezet. De schilders maken gebruik van een soort glazenwasserlift. Aan die lift hangen stalen kabels die geregeld met grote kracht door mijn tuin worden geslingerd. Op een gegeven moment waar schuwde een van de schilders me dat zo'n kabel dwars door een struik was geslagen, waaronder een poezen moederentwee 'kittens' zaten. Omdatikbangwas dat het gezinnetje door een kabel zou worden getroffen, heb ik contact opgenomen met Dierenbescherming, omdat mijns inziens het leven van moederen kittens in gevaar was. ïkwas het na helderde vruchteloze tele foontje aan de Dierenbescherming meer dan zat en heb de Dierenambulance Schiedam gebeld, die me verwees naar de Dierenambulance Rynmond die ei genlijk niet in Rotterdam maar in de B-driehoek werk zaam is. De mensen van Dierenambulance Rijnmond waren binnen een half uur ter plekke. Hulde voor de mensen van Dierenambulance Rynmond! Mevrouw T.L. Bolman-van der Vliet, Rotterdam j Met verbazing kijk ik naar het nieuws overde honder den miljoenen guldens diedoor de Nederlandse rege ring en de 'geschokte' bevolking worden overgemaakt naar rampgebieden zoals Kosovo en Turkije. Wij als wereldburgers zyn uiteraard moreel verplicht deze mensen te ondersteunen en by te staan, maar om dan een hele bevolkingsgroep waaraan wij Nederlanders een 'ereschuld' hebben, met een fooi van één miljoen gulden het bos in te sturen, is toch ronduit schandalig te noemen? Notabene een bevolkingsgroep die blij kens de verhalen van vele Nederlandse KNTLrmilitai- ren, letterlijk en figuurlijk door het vuur ging voor de Nederlandse drieldeur. Ik zou haast een oproep willen doen aan alle Moluk- kers en ieder ander die het aan het hart gaat dat op de Molukken honderden slachtoffers vallen, om in op stand te komen. Zo van: zorg voor zo veel mogelijk, desnoods negatieve, publiciteit, in d e hoop dat het ver lenen van hulp aan de Molukken dezelfde status te krijgt als de hulp aan de Turken en de Ksovaren. C. Vrijmoet, Capelle aan den ÏJssel In uw krant van 26 augustus plaatste u een interview met de popzanger Brett Anderson. Er stond een grote foto bij, waarop de man juist de brand steekt in een si garet. U plaatst deze foto nog geheel kritiekloos ook. O p deze manier bedrij ft u propaganda voor een ver sla- vingwaaraan vijftigprocent van de verslavingszieken overlijdt. Het gaat om jaarlijks tienduizenden men sen, alleen al in Nederland, De foto propageert roken bovendien in relatie tot popmuziek, zodat in eerste in stantie de jongeren worden aangesproken. De tabaks industrie zal u zeer dankbaar zijn. Hoogst onverantwoordelijk en erg dom! Fons Nijpels {voorzitter van de Nederlandse Nietrokersvereniging CAN), Rotterdam Toen het nieuwe Sparta-stadion werd gebouwd, wilde het bestuur ook een nieuwe naam voor het stadion. Er werd gezocht naar een naam van een gerenommeerd bestuurder van Sparta. Er werd gekozen voor Jos Co- ler. Maarenkele mensenzeiden: deze man heet Cohen en geen Coler! Ze kwamen er niet goed uit. Coler of Co- hen, ze wisten het met precies. Maar Co was in ieder geval goed. Het was dus ene Co. Vandaar de naam: ENECO (ze hebben het aan elkaar geschreven) Ik hou het maar op het Kasteel! Joop van Overbeek, Rotterdam Door Frans Jozef van der Heijden In het Rotterdamse stadhuis is diep nagedacht over de vraag hoe de toekomst van de haven in de volgende eeuw veilig kan worden gesteld. Dat is niet zo eenvoudig. Na de oorlog was het voor de over heid voldoende om de infrastruc tuur aan te leggen. Het bedrijfsle ven zorgde voor de superstruc tuur en de rest ging haast vanzelf. Politici en ondernemers vonden elkaar moeiteloos en verkochten 'De poort van Europa' met een vi sie, die aan brutaliteit grensde. De ouderwetse Rotterdamse 'haven arbeiders' deden de rest. Succes was verzekerd, Rotterdam is dankzij die inspan ningen nog altijd de meest domi nante haven van Europa, maar de concurrentie zit niet stil. Antwer pen en Hamburg rukken en pluk ken bijvoorbeeld aan het grote aandeel van Rotterdam in de con taineroverslag, de Franse havens proberen daarbij aansluiting te vinden, de havens rond de Mid dellandse Zee ontwikkelen zich snel (en met Europees geld); kort om het Europese achterland is al lang niet meer van Rotterdam al leen. De markt van vervoer wordt steeds meer gedicteerd door zeer grote, internationale aanbieders en verladers van vracht. Sterker nog, thans vraagt de ontwikkeling van de haven niet alleen nieuwe infrastructuur, maar ook partici patie in de processen, die de ver voersstromen bepalen. Daar komt bij dat overheden allang niet meer de nieuwe infrastructurele werken alleen kunnen (willen) fi nancieren. De politiek zet zijn kaarten op zogenoemde privaat- publieke financiering; zelfs in' dreigende termen: als er geen pri vaat geld komt voor de Maasvlak te IE dan geeft de rijksoverheid ook niet thuis. Deze ontwikkelingen leiden tot een onherroepelijke herijking van de wijze waarop de Rotter damse haven wordt beheerd. Nie mand die dat zo goed weet als de bestuurders van Rotterdam. Ver schillende organisatiebureaus hebben die conclusie aan b en w van Rotterdam en het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR) voorgelegd. Het probleem is echter: wat doen we er aan en wel zo, dat het niet alleen helpt maar ook de politiek er mee kan leven. De boodschap is glashelder, het GHR kan in de volgende eeuw niet verder zoals het in de vorige eeuw heeft geopereerd. Het ha venbedrijf als een volstrekt amb telijke dienst met een ingewikkel de en trage besluitvorming kan niet voldoende slagkracht en par ticipatie leveren ten opzichte van de marktpartijen, die goederen stromen en vestigingsplaatsen in de wereld dicteren. Bovendien vraagt de formule van privaat-publieke-samenwerking (PPS), waar de rijksoverheid zo "ban hecht, een andere vorm van bestuur. Andere eigendomsver houdingen en andere eisen ten aanzien van het winstgevend re sultaat vragen een andere vorm van dagelijks management. Ook bestaat het gevaar dat zich voor de Tweede Maasvlakte als gevolg van privaat-prublieke-samenwer- king zich een ander beheersre- giem voordoet dan in de rest van de haven. Vanuit zowel uit het oogpunt van veiligheid als van commerciële exploitatie een hoogst ongewenste ontwikkeling. Beheer aanpassen Hoe men het ook wendt of keert, het gemeentebestuur van Rotter dam staat (al enige tijd) voor de noodzaak om het beheer van de haven aan te passen aan de om standigheden die zich in de vol gende eeuw zullen voordoen. In ieder geval moet de concurrentie positie commercieel verbeterd worden, zodat de haven iedere competitie aan kan en stevig te genspel kan leveren aan verla ders, die hun eisen (gebruik ma kend van de concurrentie tussen de Europese havens) steeds weer zullen opschroeven. Rotterdam is dankzij die in spanningen nog altijd de meest domi nante haven van Europa, maar de con currentiezft niet st Foto JaapRozema/Rot terdams Dagblad denkbaar dat het GHR kan blij ven voortbestaan als een gemeen telijke tak van dienst. In een be trekkelijk ouderwets ambtelijk/ politiek aansturingmodei (te veel dagelijkse politieke aandacht, ei gen agenda's en inzichten van an dere ambtelijke diensten) is dat wikkelingen zoals bijvoorbeeld private financiering en participa tie dan kan een gemeentelijke nv, die (in ieder geval in het begin) honderd procent eigendom is van de gemeente Rotterdam, een goe de oplossing zijn. In die situatie stuurt het politiek bestuur van De concurrentiepositie" moet ook organisatorisch verbeterd wor den, zodat het GHR zijn rol als re gisseur van diensten en voorzie ningen veel beter ter hand kan nemen, in staat is geld aan te trek ken voor zeer grote investeringen, maar ook elders kan deelnemen in investeringen en bedrijven (ac tiviteiten) teneinde vanuit Rotter dam zoveel mogelijk controle en invloed op te brengen. Conclusie Op het moment dat men vreemd kapitaal aantrekt waarbij inves teerders voorwaarden zullen stel len, zal de organisatiestructuur hier op moeten kunnen inspelen. Komt Rotterdam zelf al niet tot die conclusie, dan zal de rijks overheid dat al doen vanuit haar wens om de Tweede Maasvlakte aan te leggen met investerings steun van het bedrijfsleven. Zo bekeken is de aanpassing van het beheer van de haven dus niet al leen een vraagstuk van binnenge- meentelijke, ambtelijke organisa tie. Zo bekeken neemt ook de tijdsdruk toe. Het nieuwe beheer van de Rotterdamse haven zal ge realiseerd moeten zijn wanneer men zaken gaat doen over die Tweede Maasvlakte. In dat licht is het nauwelijks absoluut af te raden. Dé adviseurs van zowel het college van b en w als van het gemeentelijk haven bedrijf, die een sterkte-zwakte analyse hebben gemaakt van de Rotterdamse haven, zijn er van overtuigd, dat een aantal negatie ve trends in de Rotterdamse ha ven niet positief zijn om te buigen wanneer het havenbedrijf niet een veel duidelijker eigen zelf standige positie in de markt kan innemen. Wat dan? Een echte 'Mainport nv', die nationale allure heeft en waar in ook het rijk, andere gemeenten en voorts private aandeelhouders deelnemen? De vraag kan het best beantwoord worden met een tegenvraag. Waarom zou Rotter dam zijn volledig eigendom en op timale invloed in het gehele ha vengebied inleveren zonder dat daar ook maar evidente voordelen tegenover staan. Die voordelen zijn zeker niet gebleken uit het rapport 'Naar een integraal en sa menhangend beleid voor de main- port Rotterdam' van de commis sie De Vries (23 maart 1998). Wanneer iedereen het er over eens is, dat het beheer van de Rot terdamse haven zo sterk mogelijk moet zyn om de concurrentieposi tie van de haven te verstevigen en voorts te kunnen inspe.er. cp ont- Rotterdam het havenbedrijf op hoofdlijnen aan, zoals (nog steeds) in collegeprogramma's kan worden afgesproken. Ook het profijt van het havenbedrijf komt in die constructie (nog steeds) ge heel ten goede aan de gemeente Rotterdam. Verhoudingen In de statuten van de gemeentelij ke nv moet natuurlijk precies ge regeld worden hoe aansturing, verantwoording, controle en da gelijkse leiding worden geregeld, terwijl ook de topstructuur (en zijn bevoegdheden) duidelijk om schreven zijn. In dat licht is het geen enkel probleem om nader aan te geven in welke verhoudin gen college, wethouder van de ha ven en havencommissie opereren in de algemene aandeelhouders vergadering en raad van commis sarissen (cq als gedelegeerd com missaris als directe toezichthou der op de nv), alsmede wat de rol is van ambtelijke adviseurs, die de politieke bestuurders bijstaan. Op deze wijze is optimale invloed en controle door het gemeentebe stuur verzekerd, terwijl de last van de dagelijks bedrijfsvoering van het politiek bestuur is afgeno men. Het havenbedrijf zelf is in staat verder te professionaliseren waar het gaat om beleid en strate gie, terwijl de politieke aanstu ring langs eenvoudige en korte lij nen verloopt. Een tweede groot voordeel is eveneens zichtbaar. Thans is het zo dat (financiële) tegenvallers van de tak van dienst geheel en al voor rekening van de gemeente Rotterdam komen, dat wil zeggen dat Rotterdam (i.e. zyn burgers) maar hebben te -betalen. Bij een gemeentelijke nv is dat risico af gedekt. Alternatief Is een gemeentelijke nv het meest wenselijke organisatiemo del, waarmee in de toekomst ook een groot aantal problemen van de volgende eeuw (nieuwe eigen dom verhoudingen, private belan gen, deelnemingen elders, regie in internationale verhoudingen, eisen van rendement) zijn op te lossen, denkbaar is dat politiek een tussenstap moet worden ge maakt. Dat betekent dat verzelf standiging van het GHR tot een naamloze vennootschap als het ware in twee stappen moet gebeu ren. De eerste stap zou dan in de ze collegeperiode moeten worden gemaakt onder voorwaarde, dat de volgende stap in de periode 2002-2006 wordt gerealiseerd. Het model van de gemeentelijke tak van dienst moet dan in ieder geval toch al worden aangepast om zoveel mogelijk van de voor delen van een gemeentelijke nv binnen te halen. Wat dat aangaat blijft de boodschap van iedere ad viseur van buiten de gemeente Rotterdam duidelijk: als de ba kens niet worden verzet redt de Rotterdamse haven het op den duur niet meer. (Frans Jozef van der Heijden is voor het CDA lid »an de gemeente raad Rotterdam) Door Marcel Potters Wat zou de Spaanse verta ling zijn van spykerpoe- pen? Of klompendan sen? Hoe noemen ze zaklopen, koekhappen of de Kop van Jut in Argentinië? Het waren de vragen die opborrelden, toen gewag werd gemaakt van de nieuwe vlam van kroonprins Willem-Alexander, de 27-jarige (of 28, pint u mij hier niet op vast) Argentijnse Maxima Zorre- guieta. Zie je haar al lopen, op 30 april? In een of ander steenkoud gehucht in de polder, rijkelijk Oranje ver sierd. Met een hele kudde prinsjes in haar kielzog en een boerenkapel die eenofandere nauwely ksherken- bare carnavalskraker in haar oor toetert. Een tandelo ze bejaarde op stelten, kindertjes die spontaan de tekst van een oer-Hollands toneelstukje vergeten of van de zenuwen in de broek plassen. Schoonpa op de fiets, zij achterop. Lachen, leuk! Zou ze er al van weten, van Koninginnedag? Hoe het ook zy, Maxima-mania is een feit. Wie er het eerst mee kwam, mag Joost weten, maar alle andere hoogwaardigheidsbekleders en vips kunnen het wel schudden, dekomende maanden. In de bladen voorlo pig géén vage foto's meer van prins Bemhard op zijn schuit, géén gespeculeer meeroverdenïervan Bart de Graaff of de scheiding van Bonnie St. Clair. Als alles naar wens verloopt, kunnen we lange, blondesenorita Zorreguieta (of Herzog, houdt u me ten goede) rond de millennium-wisseling uittekenen. Wat we moeten voorkomends een tweede Emily-deba- cle. Deze goedlachse dochter van een tandarts uit Nij megen, die op het laatste moment terzijde werd ge schoven. Terwijl gans het land zich al opmaakte voor Het Huwelijk, spatte het sprookje uitelkaar. Ik zag het spookbeeld al voor me: Oranje volgend jaar Europees Kampioen in de Kuip, enWillem-Alexander die bij Erica Terpstra moet smeken of ze nogéén keer tje mee wil. Samen hossen met Japie Stam enMichael Reiziger op de grasmat; deprimerende beelden die de hele wereld over zouden gaan. Nee, lekker voor het imago van Nederland. w Wat we zeker niet moeten doen, is Maxima kopschuw maken. Laten we het niet verpesten, nu het nog zo pril is allemaal. Want de hamvraag is niet of wij Maxima willen, maar wil zij ons? We moeten er alles aan doen om ons van de beste kant te laten zien. Dus:mondjedichtoverbisschopEyk,diededoodstraf legitiem acht. Weten we niets van, hebben we ook niet van gehoord. Sterker: we kénnen die kerel niet eens. En dat zieke werknemers voorrang hebben op zieke werklozen, dat was maar een grapje. Lachen toch? Da's nouHollandse humor! Netzoietsals een parachu te-sprong van de Domtoren. En geloof niets van het gerucht dat het hele land een dom brilletje heeft opgezet om naar een zonsverduis tering te kijken. Ben je gek, we hadden wel wat beters te doen. Er moestworden gewerkt! En natuurlijkheb ben we in Enkhuizen niet dagen lopen te zoeken naar een ontsnapte gifslang. Dat was het plaatselijke werk gelegenheidsproject Schone Dijken: prikken van prulletjes, verzamelen van blikjes en andere troepjes - doen jullie in Argentinië toch ook? En laten we vooral pronken met onze positieve kan ten; de tientallen miljoenen guldens die we hebben opgehaald voor het getroffen Turkije, dat we niet één fascist meer hebben in de Tweede Kamer en steeds minder vlees eten. Ons heerlijke klimaat, de Elfste dentocht, de sky-line van Rotterdam. Spruitjes, gratis heroïne voor zieke junks, de Wad den. Dót soort din gen. Ze is dus lang, blond én - volgens de Vblkskran 'verschrikkelijk intelligent'. Zie je die al volksdamui op30april? Of bokspringen?Neetoch!Een nieuwe ko ningin, een frisse aanpak. Ze zal schrijden langs de borden, ingedachten verzonken. Een piormetje schui ven hier, een rokade daar. Achter elke zet een uitroep teken. Alle prinsjes mat, op het jaarlij kse Oranje-schaaktoer nooi. Opgericht 2 aprft 1991 Uit de statuten: Het Rotterdams Dagblad is een onafhankelijke regionale Krant, zonder binding mei crJgs levensbeschouwing organisatie, politieke partij of belang engroeperlng. De krant stelt zich ten doel doormiddel van berichtgeving In woord en beeld, analyse en achtergrondartikelen haar lezers zo actueel, objectief en veelzijdig mogelijke Informatie te verschaffen. Hoofdredacties. Prins en LP. Pronk. vooral in de bcuw s de herplaatsing van arbelds- gehandicap- ten succes vol. FotoCees Met het aan het werk helpen van WAO'ers wil het maar niet vlotten. Het kabinet wil het liefst dat binnen een bedrijf vijf procent van de werkne mers bestaat uit WAO'ers. Dit percentage is nog lang niet gehaald, liet het CTSV vorige week weten. En dit terwijl be drijven die wel veel arbeids gehandicapten in dienst heb ben, razend enthousiast zijn. Door Hans van Soest Chris Boersma was 34 toen zijn rug 'pang' zei. Na tien jaar rug klachten te hebben verwaarloosd bij zijn werk als fitter, kon hij van het ene op het andere moment niet meer op of neer. „Ik kreeg te horen dat ik zou worden afge keurd voor het werk dat ik jaren lang deed. Ik had een gezin te on derhouden, het bericht kwam als een donderslag," vertelt hij. Boersma's bedrijf Siers uit Olden- zaal wilde hem niet in de WAO la ten afvloeien. Na wat cursussen en therapie kon hij na een half jaar al weer aan de slag in een spe ciaal voor hem gecreëerde baan: gereedschapscontroleur. Boers ma: „In die vyf jaar dat ik weer aan het werk ben, ben ik er één keer twee weken uit geweest na dat ik me had vertild." Chris Boersma is niet de enige ar beidsgehandicapte in dienst bij Siers, gespecialiseerd in het leg gen van kabels en leidingen. Van de zeshonderd man personeel heeft tien procent 'lichamelijke ongemakken': werknemers die na een ziekte of ongeluk zijn her plaatst binnen het bedrijf, of juist nieuwe werknemers die uit de WAO zijn gerekruteerd. „Als be drijf kun jc allemaal jonge men sen aannemen die net van school afkomen," vertelt Leonie Heuker of Hoek van Siers. „Maar deze mensen hebben veel ervaring. Op onze tekenafdeling werkt een man met spastische klachten. Hij heeft een goed stel hersens, dan is het toch zonde om zijn capacitei ten niet te benutten?" Het personeelsbeleid bij Siers is De WAO staat weer ter discussie. Het is niet zo verwonderlijk als er alleen al vorig jaar een flink stadion vol mensen (30.000) werd afgekeurd en in de WAO belandde. De reïntegratie van die WAO'ers mislukt aan alle kanten, stelt het CTSV, de toe zichthouder op onze sociale verzekeringen. Nu zijn er nog ruim 900.000 arbeidsongeschikten, maar de verwachting is dat het miljoen snel in zicht komt. „Nederland is ziek," zei premier Lubbers in 1992. Nu, bijna tien jaar later, lijkt het alsof er niets veranderd is. Ondanks ingrepen In hoogte en duur van de uit kering, neemt het aantal WAO'ers weer toe. Politiek, werkge vers- en werknemersorganisaties schuiven elkaar de zwarte piet toe. Vandaag de tweede aflevering van een serie verhalen over de praktijk achter het getal, de oorzaken en de oplossingen. Het eerste verhaal stond 2 september In de krant. uitzonderlijk. Ondanks alle in spanningen van de overheid om bedrijven ertoe te bewegen WAO'ers in dienst te nemen door er aantrekkelijke subsidies en la gere premies tegenover te stellen, denkt tachtig procent van de werkgevers er niet aan bij de in vulling van een vacature te zoe ken in het groeiende bestand van arbeidsgehandicapten (voorheen: arbeidsongeschikten). Milo van Osch is gespecialiseerd in het bemiddelen van WAO'ers op de arbeidsmarkt. Zijn bedrijf BMG in Tilburg wordt ingehuurd door instellingen als het GAK en door gemeenten om WAO'ers aan het werk te helpen. Vooral m de bouw is de herplaatsing van ar beidsgehandicapten succesvol. Maar Van Osch merkt dat veel werkgevers zich door vooroorde len laten afschrikken. „Wie een WAO'er in dienst neemt, kan tot 24 000 gulden subsidie krijgen. Als werkgevers horen dat ze geld toe krijgen, denken ze al snel: daar zal wel iets mis mee zijn." Het stigma dat WAO'ers met zich mee dragen, werkt erg in hun na deel, weet Van Osch. Werkgevers weten vaak niet dat de risico's klein zijn. Zo wordt het salaris van een zieke WAO'er betaald door een uitvoeringsinstelling zo* als _bjjvoorbeeld het GAK. Veel be drijven worden afgeschrikt door dat niet alle uitvoeringsinstellin gen de wetgeving op dezelfde ma nier interpreteren. „In de bouw betaalt het SFB een scholingspro ject voor een WAO'er. In de me taal wordt dit geld verhaald op de werkgever die zo'n omgeschoolde werknemer in dienst neemt. Dat maakt het voor een bedrijf een stuk minder aantrekkelijk." Dat het plaatsen van WAO'ers nog moeizaam gaat, wijt Van Osch ook aan de economische groei. „WAO'ers zyn goedkoper dan 'g' - zond' personeel. Het gaat gcad met het bednjfsleven, dus een werkgever denkt niet direct aan kostenbeheersing op de perso- neelsbegrotmg." Bij vervoers- en garagebedrijf AVC in Hoorn zijn twintig van de 35 werknemers WAO'er. Het grootste deel van hen heeft rug klachten. toch werken ze bijna al lemaal als chauffeur. „Met simpe le aanpassingen in de auto,zegt Max Kuhner. directeur van AVC. Zijn ervaringen met WAO'ers zyn positief. Arbeidsgehandicapten zyn vaak gemotiveerder dan 'ge wone' werknemers. Het ziekte verzuim onderhen is veel lager." Volgens Kuhner gaat zijn maat schappelijke verantwoordelijk heid als werkgever verder dan 'al leen belasting betalen', maar hij heeft ook een financiële reden voor zijn personeelsbeleid. Niet alleen daalt zijn WAO-premie door de grote hoeveelheid ar beidsgehandicapten die hy in dienst heeft, ook krijgt hij voor ie dere WAO'er die hij in dienst neemt een flinke pot subsidie van het GAK toe. „Het aanvragen van de subsidies is absoluut niet inge wikkeld. Ik hoef maar een A4-tje met meerkeuzevragen door te werken. Drie minuten kost het Na een paar weken heb ik het geld op de rekening." Als AVC een va cature heeft, zyn er binnen drie dagen voldoende geschikte kan didaten, „Eén telefoontje naar het GAK is voldoende. WAO'ers zijn gemotiveerd om weer aan de slag te gaan." Miïo van Osch begrijpt wel dat veel ondernemers niet denken aan een WAO'er als ze nieuw per soneel zoeken. „Zeker in kleine bedrijven waar de werkgever alles zelf doet, schuift hij alle voorlich tingsfolders over dit onderwerp in een grote la, Hij is veel te druk met de dagelijkse gang van zaken in zijn bedrijf. Als een werkgever zijn post wel zou lezen, zou hij we ten dat WAO'ers enorm veel voor delen bieden," zegt hij. „De overheid mag niet van werk gevers verwachten dat ze alle nieuwe ontwikkelingen op dit go bied bijhouden. Maar slimme on dernemers verdiepen zich in de materie: hoe zorg ik ervoor dat zo min mogelijk personeel in de WAO afvloeit en welke voordelen heeft het aannemen van arbeids gehandicapten? Het levert ze veel geld en gemotiveerd personeel op,"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1