13, Veel meer asbest rond Van Markenstraat N Rotterdams Dagblad Bewoners per brief geïnformeerd; maandag start sanering 'In de tuin kan ik me lekker uitleven' S Ifcfei Ook Vlaardingse college geeft 75.000 voor Turldje Ook in Schiedam liep man rond met open tbc Ruiter te paard duikt op in Hoek van Holland Furieade verwacht nog meer publiek De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS Automobilisten op de vuist In ziekenhuis door straatsteen Hardrijders op de bon Kerkpand maakt plaats voor woningen Stadstuinen <2 Ja, Ik wil kennltmaken met het Rotterdams Dagblad on de Rotterdamse ha%en atsa p«mMn©| Naam:^^Voorl: m/vj Rotterdams Dagblad Vrijdag 3 september 1999 C Waterweg m Vlaardlngen Net als Schiedam willen ook de Vlaardingsebenw 75.000 gulden uittrekken voor de hulp aan Turkije, Het vrijge maakte bedrag wil het college uitgeven in overleg-met de Turkse organisaties inVlaardin- - gen. Daar is de afgelopen twee weken intensief mee gesproken. Het collegevoorstel wordt .tij- dens de raadsvergadering me dio september aan de politieke partijen voorgelegd. Volgende week zullen de be stuurders samen met de Turkse organisaties ook het startschot geven voor een grote inzame lingsactie. Vlaardingers worden gevraagd babyvoeding, baby shampoo, zeep, talkpoeder, lui ers, maar ook maandverband, dekens en tenten te doneren. Grote behoefte is er ook aan re genjassen. De goederen kunnen bij de moskeeën aan de Emma- straat en de Oosthavenkade worden afgegeven. De gemeente meldt met nadruk dat inwoners geen kleding of knuffels hoeven te brengen. Een woordvoerster „Deze artikelen zijn niet broodnodig. Daarbü, de transportmogelijkheden zijn maar heel beperkt, dus de ruim te moet zo goed mogelijk benut worden." Drie vervoersbedrij ven hebben zich overigens al ge meld met het aanbod voor extra transport te zorgen. In hun voorstel aan de raad schrijven de bestuurders dat de aardbeving 'diepe sporen in on ze eigen samenleving1 heeft ge trokken, Zij verwijzen daarmee naar de grote psychische, sociale en financiële gevolgen die de na- tuurramp-heeft gehad voor dé Turkse gemeenschap in Vlaar- dingen, Eerder was al duidelijk dat vier Turken die in Vlaardin- gen woonden, bij de ramp het le ven hebben gelaten. De gemeen te maakte gisteren melding van mogelijk nog een vijfde slachtof fer. Zo'n twintigtal mensen wordt nog vermist. Dat heeft de ge meentedienst Welzijn op kun nen maken uit cijfers van basis scholen. Die hebben doorgege ven welke kinderen afwezig wa ren bij het begin van het nieuwe schooljaar vorige week. De ge meente verwacht dat het aantal vermissingen deze week nog zal oplopen als de cijfers uit het voortgezet onderwijs en de kin deropvang binnenstromen. Die instellingen zijn pas deze week van start gegaan. Onduidelijk is of de personen die vermist wor den het slachtoffer van de ramp zijn geworden of dat ze wellicht langer in Turkije zijn gebleven om naasten en vrienden te hel pen. Omdat er misschien nog de no dige tijd overheen zal gaan voor die gegevens boven-water zijn, zal de gemeente voorlopig soe pel omgaan met het registreren van ziekteverzuim op de scho len. Ook de sociale bijstand aan Turkse bewoners zal niet direct worden stopgezet als een uitke ringsgerechtigde zich niet op de voorgeschreven datum meldt. Nu ook Vlaardlngen 75.000 gul den uittrekt voor Turkije, zou de kritiek over het Maassluise do natiebedrag wel eens verder op kunnen laaien. Die gemeente besloot deze week tot grote er gernis van de plaatselijke PvdA- fraetie 'maar' vijfduizend gul den over te maken. De PvdA had met een bedrag van 33.000 gul den een veel royaler gebaar in. gedachten. Schiedam Ook in Schiedam is open tbc geconstateerd bij een man die zich vaak in het uitgaans leven begaf. In juli gebeurde het zelfde in Vlaardingen. Naar aan leiding van de ontdekking in Schiedam zijn het personeel en de bezoekers van twee horecagele genheden ingelicht. Als ze willen, kunnen ze worden onderzocht. Met de twee cafés worden waar schijnlijk 't Vierkantje op de Broersvest bedoeld en De Kent in de Lange Kerkstraat. De GGD, die het tbc-onderzoek coördineert, wil dat echter niet bevestigen. Die wil ook niet kwijt om welke man het gaat en welke leeftijd hy heeft. Het hcpreventieve ge- zondheidszomsen: „De wil alleen maar iLhr dat hij van middelbare leeftijd is." De terughoudende reacties staan in schril contrast met de manier waarop over het tbc-geval iri Vlaardingen werd gecommuni ceerd. Daar werd wel uitgebreid informatie gegeven. Gasten van de twee betreffende kroegen al daar, Ouroboros en The Buil, wer den met behulp van pamfletten en brochures opgeroepen om zich te laten controleren. Volgens Bemsen wordt nu maar weinig informatie gegeven, om dat het om 'een heel ander geval' gaat. De kans dat er mensen be smet zijn geraakt, is volgens hem nu veel kleiner. Dat blijkt uit het zogenaamde 'ringonderzoek' waarbij familie, vrienden en ken nissen worden onderzocht. Nie mand had de ziekte onder de le den. Door John Bunte Schiedam In de omgeving van de Van Markenstraat is nog veel meer asbest aangetroffen dan al eerder was vastgesteld. Maandag start een grootscheepse saneringoperatie, zo is de bewoners gisteren per brief door de gemeente Schiedam mee gedeeld. Aansluitend zal ook de bodem worden onderzocht op eventuele asbestverontreinigïng. den werd enkele maanden gele den asbest aangetroffen. Het be trof hier asbesthoudende kit die zich tussen het puin bevond van de afgebroken flatblokken in de Storkstraat. De gemeente Schie dam besloot daarop de sloopwerk zaamheden stop te zetten en eerst een nader onderzoek af te wach ten. Dat was in mei. In het deelgebied Parkweg Oost werd tot voor kort driftig gesloopt. Flatblokken gaan tegen de vlakte om straks plaats te maken voor deels in de koopsector aan te bie den laagbouw. Dat meer gevari eerde woningaanbod moet dan zorgen voor een meer 'evenwich tige' samenstelling van de buurt. Bij de eerste sloopwerkzaamhe- Nu ïs duidelijk geworden dat de aanwezigheid van de kankerver wekkende stof niet tot die eerste vondsten beperkt is gebleven. Tussen het puin zijn ook vaste as besthoudende stukken aangetrof fen. Het gaat hierbij om platen en ontluchtingskokers. Bovendien is bij 'een globale inspectie' van de nog niet gesloopte flatblokken in de Storkstraat en de Van Marken straat (het gedeelte met de on even nummers) gebleken dat zich ook hier nog asbesthoudende ma terialen bevinden. Het gaat hier bij om vloerbedekking en platen. Deze week heeft het Schiedamse college groen licht gegeven voor een werkplan asbestsanering. In dit plan van aanpak is aangege ven hoe met het nog aanwezige asbest moet woTden omgegaan. De goedkeuring werd verleend na overleg met de Arbeidsinspectie en het Centraal College Deskun digen Asbest. „Hierbij zijn ook de gezondheidsaspecten betrok ken," laat het college in de nieuwsbrief aan de bewoners we ten. De nu in de flatblokken aange troffen asbestmaterialen zullen eerst uit de woningen worden ver wijderd. Pas dan kan tot sloop worden overgegaan. Het gaat hierbij, stelt de gemeente, om leegstaande woningen. „De werk zaamheden," wordt in de brief ge meld, „worden uitgevoerd door een daartoe gecertificeerd bedrijf en vinden plaats onder strikt toe zicht." Dat toezicht ligt bij Search Milieu. Na het eerste 'globale rondje' is vandaag begonnen met een nauw keurige inspectie van de betref fende leegstaande woningen. Overal wordt gekeken of er asbest aanwezig is en hoe dat zonodig moet worden verwijderd. Maan dag zou met dat laatste al een be gin moeten worden gemaakt „Hierbij zal," kondigt de gemeen te Schiedam aan, „zo worden ge werkt dat er geen asbestvezels in de omgeving terecht komen. Op die manier ontstaat geen gevaar voorde gezondheid," Maandag zal bij de puinbergen aan de Storkstraat en de Nolen- slaan ook een begin worden ge maakt met het verwijderen van de asbesthoudende kit en ander ge vaarlijk materiaal. „Hierbij zal," valt in de nieuwsbrief te lezen, „zeer zorgvuldig te werk worden gegaan, waarbij het asbesthou dend materiaal voor een groot deel handmatig zal worden ge scheiden." Aangekondigd wordt dat dit ma teriaal 'volgens de wettelijke nor men zal worden verpakt en afge voerd'. De rest van het puin wordt, voordat tot 'gewone afvoe ring1 kan worden overgegaan, op nieuw geïnspecteerd Die sorte ring zal plaatsvinden op afge schermde locaties. Schiedam Twee automobilisten zijn gisteren op de kruising van de Parkweg en Burgemeester van Haarenlaan op de vuist gegaan. Aanleiding was het feit dat één van de twee op de Parkweg te lang had moeten wachten terwijl de ander goederen stond te lossen, Niet veel later wilde de ontevre den bestuurder by de kruising verhaal halen en kwam het tot een handgemeen. Er werden zelfs nog een honkbal knuppel en een ijzeren staaf uit de auto's gehaald, maar die wer den uiteindelijk niet gebruikt. De politie probeert de amokmaker te vinden. .Schiedam Een 16-jarige Schie dammer is gistermiddag als ge volg van een valpartij met zijn brommer in hét ziekenhuis bë- land. Op het fietspad' van de 's- Grave- landseweg in zijn woonplaats reed hij tegen een omhoog staande straattegel en verloor de macht over het stuur. De knaap vloog over het stuur en kwam enkele meters verder ten vaL Hij is met een gebroken sleu telbeen en een hersenschudding overgebracht naar het zieken huis. Schiedam Bij een snelheidscon trole op de Laan van Bol'es zijn gistermiddag 61 automobilisten op de bon geslingerd, De hoogst gemeten snelheid bedroeg 81 ki lometer. De Hoekse agenten Van Ravens en Van Donk aan de deur bij de Rotterdamse vindster M. Nefjhof. Na het zestig kilo wegende beeld enkele dagen in huis te hebben gehad, werd het door de politie teruggebracht naar de eigenaar. Foto Roei Dijkstra Schiedam— Het oude gebouw van de Sint Jan de Doperkerk aan de Mgr. Nolenslaan in Schiedam-Nieuwland zal, als het aan projectontwikkelaar De Wilgen Vastgoed hgtj plaats maken voor ongeveer veertig appartementen. De projectontwikkelaar hoopt dat alle procedures over een jaar zijn afgerond. De parochianen verhuisden in februari dit jaar vanuit het 35 jaar oude kerkgebouw naar een nieuwe, kleinere kerk. Deze staat achter de oude. Na de zomer beginnen de in spraakprocedures over de plannen die De Wilgen Vast goed heeft. - Volgens de projectontwikke laar kunnen de te bouwen drie-" en vierkamerapparte- menten worden .vergeleken met de woningen die nu al bo ven de Plusmarkt aan de No lenslaan zyn gebouwd. De nieuw woningen' moeten tussen de 220 en 280 duizend gulden kosten. Het grootste deel van de wyk Nieuwland bestaat op dit moment nog uit - huurftets. De Wilgen Vastgoed spreekt dan ook van een 'aanvulling' op het woningaanbod Hoek van Holland Het Rotterdamse echtpaar Neij- hof keek zondagochtend in Hoek van Holland vreemd op na het uitlaten van de hond. Onder een aanhangwagen naast de auto op de parkeerplaats aan de Koningin Emmaweg lag een bronzen beeld. 'Niet iets datje zomaar weggooit', dachten de Rotter dammers, en ze visten het onder het karretje van daan. „Nogal een zwaar beeld," beschrijft M. Neijhof het kunstwerk dat een ruiter te paard voorstelt. „We heb ben het mee naar huis genomen en maandag zyn we naar de politie gegaan, omdat we er toch wei vanuit- gingen dat het was gepikt." Dat bleek te kloppen. Het beeld werd afgelopen weekeinde weggenomen bij het gemeentehuis van 's-Gravenzande. Kennelijk wist de dief niet wat hij met het zestig kilo wegende object aan moest en dumpte het op de parkeerplaats. Gisteravond werd het door de politie bij de vinders opgehaald en teruggebracht naar 's-Gravenzande. Daar zal het binnenkort weer te bewonderen zyn. Open Monumentendag in Schie dam staat dit jaar in het teken van het monumentale groen. De schijnwerpers worden gericht op het stedelijk groen van het Julia- napark, de rk-begraafplaats aan de Vlaardingerdyk en - hoe kan het ook anders - de Plantage, het oudste park van ons land. Maar de stad heeft meer opmer kelijk groen dan alleen deze fraaie parken. Verscholen achter de bakstenen wanden van de be bouwing liggen tuinen die als groene paradijsjes kunnen wor den betiteld. Een aantal van deze verborgen plekjes is 11 september toegankelijk voor het publiek. Vandaag het vijfde deel van een reeks verhalen. Door Edwin Comelisse Schiedam Voor Theo Bodewes is een tuin vooral een plek waar hy kan wroeten, planten, potten, maaien, snoeien, kortom: een plek waar hij zich lekker uit kan leven. Hij heeft dan ook altijd wel een klusje te doen in de grote tuin achter het monumentale pand aan de Nieuwe Haven 151. Het grasveld is bijvoorbeeld heel. erg bewerkelijk. Maar dat vindt hij geen probleem. „Ik ben heel pietepeuterig," zo zegt hij. „Ik houd ervan de tuin goed te onderhouden, Mijn doch ter Anke is er meer voor de sfeer, de tinten, de doorkijkjes." Het echtpaar Bodewes bewoont de bovenverdieping van het pand dat uit 1859 dateert. In het histori sche pand hebben tot 1972 ver schillende geslachten jeneversto kers gewoond. Het gezin van hun dochter Anke heeft de beneden verdieping in gebruik. De tuin is van hen allemaal. „We hebben dat heel goed onderverdeeld," zegt Theo Bodewes. „Mijn dochter gaat voor de sfeer en de indeling van de tuin. Ek doe het onderhoud en voer de plannen uit. We vullen elkaar goed aan." Hoe wei de samenwerking op min gebied van vader eri dochter ide- Theo Bodewes zit nooit lang op het terras. Want vanaf ditplekjeziethijaltijdwelweer een klusjedat direct aangepakt móet worden. Foto Miriam Dijkstra/Roei Dijkstra aal is, kunnen ze het over één on derwerp niet eens worden. Theo Bodewes mag zich bij zijn keuze van planten graag laten leiden door zijn voorliefde voor bonte kleuren. Maar dochter Anke heeft daar een iets andere mening over. „Dan zegt ze: 'haal ze weg, het doet pijn aan mijn ogen'," vertelt Theo Bodewes lachend. „Zij wil zachte tinten in de tuin. Een rode of gele bloem is in haar ogen al iets frivools." Het mooie compromis dat vader en dochter nu hebben bereikt, is dat de tuin uit tere tinten bestaat, maar dat het grote balkon van de bovenverdieping een verzame ling is van felle kleuren die mooi afsteken tegen de lichte achter grond van de gevel van het pand. Petunia's en Oost-Indische kers zorgen hier voor een bonte kleu renpracht. „Ik had graag nog van die grote bolbegonia's gehad, maar de lapsnuitkever heeft toe geslagen en de hele boel opgevre ten. Dat is jammer, want die bego nia's krijgen prachtige gele en ro de bloemen. Dan was het hier nog wel wat kleuriger en bonter ge weest. Als ik trouwens te ver door schiet in mijn voorliefde voor felle kleuren, word ik gecorrigeerd door mijn vrouw," zegt Theo Bo dewes terwijl hij met een schuin oog naar zijn echtgenote kijkt. „Maar dat was een verloren strijd, toen jij die Oost-Indische kers neerzette," plaagt ze hem terug. De tuin beneden is een heel ander verbaal. Een verhaal dat -zoals bij zoveel bewoners van monu mentale panden- begint op het moment dat de restauratie van het huis is voltooid. Voordat er een tuinarchitect by werd gehaald was de tuin formeel en zelfs een beetje saai. Hij was weliswaar groen, maar verraste of sprankelde niet. Eén sterke kant had de oude tuin wel: het terras uit 1920. Dat is dan ook intact ge bleven. Het geeft de woning iets landelijks, vooral omdat er een grote serre grenst aan het terras. In de rechthoekige bakken die de zykanten van het terras begren zen, staan verschillende fynbla- derige esdoorns. De groene en ro de tinten van de bijna tachtig jaar oude bomen geven de zijkanten van het terras 'een muur' van ge bladerte. „Die boompjes stonden er al toen we hier kwamen wo nen," zegt Theo Bodewes. „We hadden ook meteen het idee dat we daar vanaf moesten blijven. Ook de tuinarchitect die we heb ben ingeschakeld, vond ze prach tig." Theo Bodewes geniet met volle teugen van de gezamenlijke tuin. En het gaat zelfs nog wat verder. „Dit is mijn gezondheid," zegt hij. „Ik kan er zo intens van genieten. Als ik vanaf ons balkon de tuin in kijk, is er altijd wat te zien. De bloemen of óe kleuren die veran deren als de seizoenen wisselen." Lacht: ..Maar ik kijk nooit lang. Want ik ontdek altijd wel een klusje dat gedaan móet worden." MaassluisNiet alleen omdat het de twintigste editie is, maar meer nog omdat het zeekadettenkorps opvallend vertegenwoordigd zal zijn, voor spelt de organisatie van de Furieade een 'propvolle' haven. Op het stads- promotiefeest van Maassluis dat inmiddels uitgegroeid is tot een lande lijk maritiem evenement, worden 150.000 bezoekers verwacht. De Furie ade wordt op 1 en 2 oktober gehouden. Omdat het zeekadettenkorps vijf tig jaar bestaat, komen twintig korpsen uit verschillende steden naar Maassluis om het jubileum met demonstraties op het water en aan wal luister bij te zetten. Het uitgebreide programma wijkt niet veel af van de voorgaande jaren. Nieuw zijn de oude ambachten op de braderie en de oude auto's bij de old-timer show waar voorheen alleen motoren te zien waren. Een andere noviteit is de koppeltydrit van RCMD De Coureur. Die wordt gehouden op zondag 3 oktober. Dit jaar heeft de Furieade als thema: 'Twintig keer is scheepsrecht'. Hrt JtoHtflfam» DigM frtrtsftt da kmwv te msmóm mm ty mort m*t «tfMwiiMlM tajtóflg m twM> •mnt-wmna H Adres;Nr: 1 Postcode:pJaais- 'ff1''cootjoki_bea>r0ngj ^Harctt^enihgtf Telefoon: Bank/gironr.:-^^iM Stuur deze borr irvèen envelop zonder postzegel naan' Rotterdams Dagblad, Afd, Abovmee Service t Antwoordnummera579,3000 VB Rotterdam Geldt alleen aIs u <te afgefopw3mndgeenatjonneei 01 hel gratis

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3