14 Ahoy' in beeld voor herdenking Ex-voetballer Edgar van der Roer houdt jongeren op rechte pad Verkeershinder door werken aan de weg Rotterdam naar rechter voor vergoeding 'mediwiet' ^jSrati ll^ Plechtigheid voor slachtoffers aardbeving Turkije eind september gehouden EH> Aparte opyaüg voor kinderen met ernstige aandoening Sleutelen aan nieuwe supporters-slurf Negenjaar cel voor smokkel Meer inzet nodig voor wijkaanpak I RW RRY RZ Rotterdams Dagblad P P éti S"-v; kV - <7 til -ƒ Sr^ Ji&lt JisS te f-ü Vrijdag 3 september 1999 C Afsluiting A20 en A4 van vrijdag 3 sep. 21.00 uur., t/m maandag 6 sep. 05.00 uur De rijksweg vanaf hef Kleinpolderpletn richting Hoek van Holland (A20) en EuropoorVZierikzee (A4-Beneluxtunnel) is wegens wegwerk zaamheden dit weekend voor alle verkeer vofiedig afgestoten. zjë&Mifoé* Den Haag Afgestoten route OmteidirtoSroute Zerikzeel' ffi* Dordrecht [aH7 -• Rotterdam Verkeer in en rond J Rotterdam moet er rekening mee houden dat stukken van de Ruit "rond de Maasstad dit weekeinde - afgesloten zijn. Vanaf vanavond 21.00 uur tot maandagochtend r 05.00 uur zijn omvangrijke werk zaamheden gepland op de snelwe- rgen rond bet Kleinpolderplein. - Vanwege de aanleg van een via duct en een geluidsscherm, als mede het opnieuw asfalteren van - de Rijkswegen, wordt het verkeer -.omgeleid. De i politie, Rijkswaterstaat, - ANWB en het Traffic Information ■Centre waarschuwen voor files 1 door grote drukte omdat juist ty- - dens het weekeinde het Werdd- r havenfestival plaatsvindt Daar komen in de regel tienduizenden bezoekers op af. Daarnaast wordt morgen veel publiek verwacht in de Kuip waar de interland Neder- land-België wordt gespeeld. Afgesloten zijn de verbindings weg van de A13 West naar de A 20 Noord (Delft richting Hoek van Holland), de noordelijke hoofdrij- baan van Rijksweg 20 tussen het Kleinpolderplein en het Kethel- plein (Rotterdam richting Hoek van Holland), de verbindingsweg van de A20 Noord naar de A4 West (Schiedam richting Bene- luxtunnel), de verbindingsweg van de A 20 Zuid naar de A 4 "West (Vlaardingen richting Benelux- tunnel) en de westelijke hoofdrij- baan van de A 4 tussen het Kethelplein en knooppunt Bene lux. Het verkeer wordt gedurende die periode omgeleid. De omlei- dingsroute wordt op de weg aan gegeven door middel van* de hoofdletter H. Vanuit Den Haag in de richting van Zierikzee, Hoek van Holland en Europoort wordt het verkeer omgeleid vanaf het Kleinpolder plein via de A 20, Rijksweg 16 en knooppunt Ridderkerk naar Rijksweg 15. Vanaf daar kan de route worden vervolgd naar Zie rikzee, Europoort of Hoek van Holland. Vanuit Utrecht en Gouda wordt het verkeer in de richting van Hoek van Holland vanaf het Ter- bregseplein via Rijksweg 16 en knooppunt Ridderkerk naar de A15. Daarna kan de oude route worden gevolgd. Besloten is om deze keer hele weggedeeltes af te sluiten, omdat een volledige afsluiting een opti male veiligheid garandeert voor weggebruiker en wegwerker. Ook zorgt deze al eerder toegepaste werkwijze voor minder files. Be zoekers van het Wereldhavenfes tival wordt opgeroepen om met het openbaar vervoer te komen. Actuele verkeersinformatie is te krijgen op www.fileplan.info.nl Rotterdam Rotterdammer G. de Zwaan wil dat ziektekostenverze keraar Zilveren Kruis zijn reke ningen van het gebruik van mari huana vergoedt De Zwaan ge bruikte van 1990 tot 1994 wiet als medicijn tegen een chronische al- vleeskherontsteking. Om het geld van Zilveren Kruis terug te krij gen heefthij een rechtszaak tegen de verzekeraar aangespannen. De Zwaan kreeg in 1990 last van de ontsteking. Zijn klachten wer den steeds erger en hij belandde zelfs Qp de intensive care. „Ik kreeg dozen met pillen," zegt hij. „Dat kostte Zilveren Kruis één twee ton per jaar. Maar ik werd er alleen maar zieker van. Een er kende natuurarts schreef mij toen marihuana voor. Ik kon met de andere medicijnen stoppen en de ontsteking is overgegaan." Volgens De Zwaan bespaart hij Zilveren Kruis nu tonnen per jaar aan medicijnkasten. Daarom wil hij het geld terug dat hij aan wiet moet uitgeven. „Maar het Zilve ren Kruis vril een door een erken de arts voorgeschreven medicijn, dat zelfs een officieel nummer van de apothekerorganisatie KN- MP heeft, niet vergoeden." De Rotterdammer voert dit 'proef proces' niet alleen voor zichzelf. Landelijk zijn er ongeveer drie duizend zieken die op medische gronden marihuana gebruiken. Daarvan zijn er vijftienhonderd aangesloten bij de Stichting Pati ëntenbelangen Medische Marihu ana, die door De Zwaan is opge richt. Andere maatschappijen vergoe den het wei. De ziektekostenver zekeraar RZG in Groningen heeft marihuana zelfs ondergebracht in een aanvullend pakket. De amb- tenarenverzekering IZA vergoedt het ook. Als je ambtenaar bent mag je dus wel medicinale wiet gebruiken, maar een 'normale' burger niet. Ook Stad Rotterdam betaalt zijn cliënten terug. Maar dat is wel een particuliere verze kering." De Zwaan heeft zijn zaak eerst voorgelegd aan de Ziekenfonds raad- Die heeft zijn claim afgewe zen. 'Onvoldoende bewijs voor de heilzame werking', was de conclu sie. Nu wordt de zaak van de voor vechter van 'mediwiet' door de be stuursrechter in Rotterdam be oordeeld. De Zwaan verwacht bin nen vfjfweken een uitspraak. Rotterdam Jonge kinderen tot en met 6 jaar die veel verpleging, zorg en begeleiding nodig heb ben, kunnen in de nabije toe komst mogelijk terecht op een aparte afdeling van De Kleine Plantage in Rotterdam. Het me disch orthopedagogisch instituut, dat dagbehandeling verzorgt voor kinderen met diverse problemen, is daarover in overleg met diverse instanties. Volgens directeur G. van Engelen is zo'n afdeling hard nodig omdat het aantal kinderen dat intensie ve medische zorg en verpleging nodig heeft drastisch is toegeno men. Hierbij gaat het zowel om kinderen die te vroeg geboren zijn en lange tijd op de intensive care hebben gelegen als kinderen met bepaalde aandoeningen, zo als hart- en longproblemen, stof- wisselingsstoomissen of andere zeldzame ziektes. Volgens Van Engelen zijn veel van deze kinderen in het verleden overleden. Onder meer dankzij de vooruitgang in de medische ken nis en technologie is dat steeds minder het geval. De meeste van hen blijven, vooral de eerste jaren, intensieve zorg nodig hebben. Bijvoorbeeld om dat ze door een slangetje hun voe ding krijgen, continu zuurstof no dig hebben of het risico lopen uit te drogen. Omdat deze kinderen met naar een crèche of kinderdagverblijf kunnen, zyn het vooral de ouders die na ontslag uit het ziekenhuis worden belast met de opvoeding en verzorging. „En dat is voor veel mensen een enorme belasting," zegt psychologe M. Roelfzema, die verbonden is aan het medisch orthopedagogisch instituut „Vaak raakt het hele gezin ont wricht." De Kleine Plantage werd de afge lopen jaren vaak geconfronteerd met aanvragen voor plaatsing van kinderen met ernstige aandoe ningen. Een aantal van hen werf opgevangen. Door Peter de Lange Rotterdam De herdenkingsplechtigheid die Rotterdam wil organiseren voor de slachtoffers van de aardbeving in Turkije zal gehouden worden op of omstreeks 27 september. Op die datum zijn de veertig dagen verstreken die in de Turkse cul tuur gelden als de wachttijd om een dode te gedenken. Over het scenario var. de plechtig heid hopen de gemeente en de Turkse organisaties in Rotterdam volgende week spijkers met kop pen te slaan. Vandaag vond voor overleg plaats met de Turkse con sul E. Onart. Volgens eerdere afspraken zal de herdenking met plaatsvinden in een moskee maar op neutraal tei - rein. Genoemd worden onder meer De Doelen en Ahoy'. De keu ze zal afhangen van hel aantal te verwachten bezoekers. De Lau- renskerk, ook door de gemeente voorgesteld, lijkt de stichting Platform Islamitische Organisa ties Rotterdam (Spior) om religi euze redenen een minder goede plek. De gemeente stelt zich voor dat er geestelijken van zowel het islami tische als het joodse en het chris telijke geloof aanwezig zullen zijn, maar iaat de invulling van het programma over aan de Turk se organisaties. Spior-voorzitter M. Kaya zou graag zien dat in de ry van sprekers ook overlevenden van de ramp en vertegenwoordi gers van hulporganisaties een plaats knjgen. Over het aantal slachtoffers dat afkomstig is uit de regio Rotter dam bestaat nog steeds geen en kele duidelijkheid. Volgens het stadsbestuur wordt in de Turkse gemeenschap een aantal van vijf tig doden genoemd. Andere schat tingen gaan uit van 'enkele hon derden' slachtoffers. Een van de doelstellingen van het gisteren geopende Steunpunt Aardbeving Turkije op het stad huis is tnzicht verkrygen in het aantal slachtoffers en vermisten uit deze regio. Het steunpunt ver zamelt informatie over Rotter dammers die betroken waren by de aardbeving en wisselt die gege vens uit met het crisiscentrum in Ankara. Ook wordt voorlichting gegeven over de speciale maatre gelen die onderwijs, sociale dienst en GGD hebben getroffen voor de nabestaanden. Veel bellers hebben vragen over de crisishulp die de Riaggs bieden en over de bijdrage van de sociale dienst in de vliegkosten naar Tur kije. „Maar er zijn ook Nederlan ders die bellen om te melden dat hun Turkse buren nog niet terug zijn van vakantie. Verder hebben we een werkgever aan de lijn ge had die een personeelslid mist," vertelt Muttahp Metin, vooratter van Mozaïek. Deze studentenver eniging levert de tweetalige be manning voor het steunpunt. De Dienst Stedelijk Onderwijs zoekt momenteel uit hoeveel Turkse leerlingen zich na de va kantie niet terug op school heb ben gemeld. Onder ouders en leerkrachten worden folders ver spreid met tips over rouwverwer king en het bij kinderen herken nen van stressverschijnselen als gevolg van een ramp. Bij de sociale dienst hebben zich tot nu toe 36 Turkse bijstandscii- enten gemeld die gebruik maken van de speciale regeling om zon der boete een maand extra naar 'huis'te gaan.. Door Kor Kegel Schiedam Als een scout, zoe kend naar jong voetbaltalent, wil Edgar van der Roer de Rotter damse wijken intrekken. De vroe gere Sparta-speler hoopt meer vliegen in een klap te slaan. Hij wil zich vooral richten op buurten waar veel jongerenoverlast be staat en waar er een gevaar dreigt dat jongeren in de criminaliteit te recht komen. Edgar van der Roer (27), zoon van de vroegere SW-keeper Eddy van der Roer, hoopt enkele voet balclubs te interesseren om gemo tiveerde jongeren kosteloos te trainen, op voorwaarde dat de jon geren een jaar lang niet met de pohtie in aanraking komen en op school hun best doen om betere rapportcijfers te halen. Op die manier snijdt het mes aan twee kanten. Jongeren bekwa men zichzelf in meer disciplines en de maatschappij ziet een groot maatschappelijk probleem een stuk verlicht worden. Het idee is ontstaan in gedachte wisselingen tussen oud-profvoet baller Van der Roer en directeur Ben Dubbeldam van het bureau voor samenlevingsopbouw De Vijf. Ze kennen elkaar uit hun stamkroeg, café De Unie in Schie dam, waar niet alleen over sport gepraat wordt, maar over de hele wereld. Dubbeldam en Van der Roer merkten tussen het klaverjassen door dat ze eikaars talenten goed kunnen gebruiken. In IJsselmon- de is Dubbeldam de initiatiefne mer van het project Pion dat nieuwkomers wegwijs maakt in een buurt, en in Schiemond coachte hij debuurtbemiddeiaars, een succesvol project waarby vrij willigers proberen om onderlinge irritaties tussen buurtbewoners weg te nemen. In Lombardijen heeft De Vijf aan de wieg gestaan van de tiemer- jongerenxaad, die nu begeleid wordt door Bep Kruijt, voorheen directeur van de stichting Arend De Zeemeeuw en het opbouw werk in Spijkenisse. Kruijt werkt in meer projecten met Dubbel dam samen, zoals bij het optuigen van een bewonersgroep in de Homerusbuurt. De samenwerking met Edgar van der Roer voegt iets nieuws toe aan de ideeen in Rotterdam om sport en scholen meer te betrekken bij maatschappelijke initiatieven. Thuis Op Straat (TOS) werkt ook met sportleiders, zij het nog op be perkte schaal. „Kinderen luisteren meer naar een profvoetballer dan naar de on derwijzer," zegt Dubbeldam. In Den Haag is dat wel gebleken. Ed gar van der Roer werd samen met andere spelers van ADO en FC Den Haag betrokken bij het pro ject De Helden. Tweemaal per week gingen voetballers het ba sisonderwijs langs, onder meer in de Schilderswijk, om in groep 8 te praten over videofilmpjes. Edgar: „Die filmpjes werden steeds erger. Het begon met pes ten van klasgenootjes. Daarna zag je discriminatie, daarna geweld, tenslotte moord. Over elk filmpje werd gesproken, ook over wat je ertegen kunt doen: aardig zijn, behulpzaam, een team vormen, solidair zijn. De kinderen waren hartstikke enthousiast dat ze met een voetballer konden praten. Soms was de klas zelfs versierd!" Spijbelaars In Rotterdam willen Dubbeldam en Van der Roer de diepte m. Niet alleen de klassen langs, maar ook de buurten .n waar de problemen zijn. Zo kunnen spijbelaars en schoolverlaters worden bereikt. De Vyf hoopt voor het project steun te krijgen uit de miljoenen- pot voor woonexpenmenten, die in het leven is geroepen om van Rotterdam een attractieve stad te maken. Dubbeldam noemt het Edgar van der Roer: 'Kinde- meer naar een voetbal ler dan naar een onderwij zer FotoJoapRo- zema/Rotterdams "•...'iff*'5 project 'Aan het roer', een knip oog naar de wereldhaven. Wie aan het roer staat, moet wel zorgen dat het de goede kant op gaal „Er zijn te veel jongeren waar het niet zo goed mee •raat en oo hei randje van de criminaliteit zitten. Iemand als Edgar van der Roer, na Excelsior '20, Excelsior Maas sluis, Sparta, VVV en Den Haag flink bekend bij de jeugd, kan ho pelijk veel jongeren aanspreken om hun talenten aan te boren." „Zijn ideeën spraken me meteen aan," zegt Dubbeldam. Als ie mand by een enquête zegt dat Ne derland zo veel mogelijk vluchte lingen moet opnemen, en als de enquêteur dan van de stoel valt en hij zegt het nog eens, dan denk ik: die jongen is okee." Van der Roen „Dat was bij een be volkingsenquête van het CBS. Een vrouw kwam by mij thuis in Srhifdam-Zuid en ze stelde vra gen over politiek, samenleving, asielbeleid. Ze vroeg hoe ik erover dacht en ze klapperde met haar oren, want kennelijk hoort ze niet veel dat asielzoekers welkom zijn. Maar ik zei: als er in Kosovo oor log is en je moet vluchten, dan is het fijn om naar een land als Ne derland te kunnen. Het is gewel dig dat ons land die vluchtelingen kan opnemen. Stel je zelf maar eens voor hoe het is om vluchte ling te zyn." Nederland-Belgiè komt een maandje te vroeg. Want als de 'tunnel-op-poten' bij do Kuip ai klaar was geweest, dan hadden de supporters van de Rode Duivels er mor genavond ais eersten door heen gekund. Er wordt echter nog volop gesleuteld aan de stalen constructie, die een verbinding gaat vormen tus sen NS-statlon Stadion en het stadion zelf. De opleve ring wordt in oktober ver wacht. Foto Victor van Breukelen. Rotterdam/Amsterdam Negen jaar celstraf wegens deelname aan een internationale smokkel bende en het bezit van MDMA-pil- len en hennep, daartoe is de 45-ja- rige Rotterdammer S. S. gisteren door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld. Officier van justitie inr. S. de Vries eiste twee weken geleden tien jaar tegen de man. Omdat de Rotterdammer vanwege een vormfout van het Openbaar Mi nisterie sinds 22 april op vrije voe ten is en hij heeft geweigerd op één van de vy'f procesdagen te verschijnen, vaardigde de recht bank eveneens een bevel gevan genneming uit. De zaak van de 45-jarige werd te gelijk behandeld met die van ne gen medeverdachten, die gevan genisstraffen kregen opgelegd uiteenlopend van zes maanden tot en vijftien jaar.Yïer van die medeverdachten zyn eveneens veroordeeld voor de moord op een 27-jarige Rotterdammer op 24 juli 1998. Het slachtoffer maakte deel uit van de heroinebende, maar stek drugsgelden in eigen zak. Daarop gaf de bestuurder van de organisatie opdracht om hem om te brengen. Dit werd gedaan in het huis van een organisatielid in Beverwijk, waarna het lijk in de Amsterdamse Afrikahaven werd gedumpt. Daar keek de politiek dus lelijk van op; dat het sociale en fysieke verval in het Oude Noorden ern stig onderschat is. Het zal meer moeite kosten om de neerwaartse spiraal te keren. Meer moeite, dat moet u lezen als meer geld en meer mensen. Zonder lukt het niet. Werkloosheid, onderwijsach terstand, onveiligheid, verpaupe ring en een klinische stadsver nieuwing hebben geleid tot een sfeer, waarin bewoners niet vol doende buurtbinding hebben om ervoor te knokken. Veel bewoners zitten zelf met te grote problemen om zich te realiseren dat je een deel van die problemen oplost door je in te zetten voor een betere woon- en leefomgeving. Het is in de praktijk lastig om ze hiervan te overtuigen. Alleen al dat gegeven maakt datje meer ondersteuners nodig hebt om een positief activis me tot stand te brengen. Het viel Rotterdamse gemeente raadsleden tegen dat de wykaan- pak, prioriteit in de penode 1998- 2002, geen succes garandeert. Als het in het Oude Noorden moeilij ker wordt dan die brave heden in het stadhuis dachten, dan zal dat ook wel voor andere wijken gel den. En niet alleen in Rotterdam, maar ook in andere gemeenten met grootstedelijke crisisver schijnselen, denk aan Schiedam en Dordrecht, in mindere mate ook Vlaardingen, Spijkenisse, Ca- pelle aan den IJssel en Hellevoet- sluis. Op de Coolsingel reageer den raadsleden verbouwereerd op het onderzoek in het Oude Noor den, dat bekend werd voordat ze de stukken thuis hadden gekre gen. Raadsleden denken nog dat de stadhuisbode sneller is dan In- temet. Maar de gemeente was niet eens opdrachtgever. Dat was het Sonor-opbouwwerk. Wethou der Hemian'Meijer was onnodig geïrriteerd dat hij over het Oude Noorden in de krant had moeten lezen. Daar is de krant voor. Het is by de wijkaanpak van be lang dat alle betrokkenen goed weten wat de doelen zijn. Niet al leen is duidelijkheid nodig welke bouwblokken er verbeterd of ge sloopt moeten worden, maar ook wat de wensen zijn van de bewo ners. Met dat proces heeft Rotter dam na een kwart eeuw stadsver nieuwing veel ervaring. Maar er is meer nodig. De stadsvernieuwing tastte nogal eens het karakter van de buurt aan, enerzyds door vloe kende nieuwbouw, anderzijds door een groot verloop onder de bevolking. Nieuwkomers hadden doorgaans minder binding met de buurt. Bij de stedelijke vernieu wing moet dat risico nu goed inge zien worden, dan kun je er iets mee. In het overleg met bewoners en ondernemers moet ook duide lijk worden welk draagvlak er no dig is. Bij de overheid bestaat de neiging om tevreden te zijn met afspraken met delegaties van be woners en ondernemers. Niet al tijd wordt ingezien dat delegaties ondersteuning nodig hebben by het terugkoppelen naar de achter ban (die vaak amper beseft dat ze achterban is). Wijkactivisten zijn ontzettend belangrijk bij de wijk aanpak, maar ze zijn de enigen niet die belangrijk zijn. Voor het welslagen van de wijkaanpak is een grotere participatie nodig. Straatgroepen, opzoomerteams, betrek ze er alsjeblieft bij. Het is nodig dat veel, heel veel mensen geloof terugkrijgen in de kansen en kracht van hun wijk. Dat is niet alleen in het Oude Noorden zo. Er is een modelboekje van Henk Huitink, die een ideaal proces be schrijft in de verzonnen Rotte- j wyk-West. Een ernstig gemeente bestuur moet zich goed willen voorstellen hoeveel menskracht daarbij nodig is. Als je bij de op bouw slechts een handvol ambte naren, een politieagent, een schoolhoofd en wat vrijwilligers betrekt, en als de bulk van het grotestedenbeleid in steen en ko zijnen gaat zitten, dan schiet de wijkaanpak tekort De sociale ver nieuwing heeft missionarissen nodig, mensen die initiatieven losmaken bij jongeren, sport clubs, scholen en slraalteams. Het Oude Noorden is te groot voor an derhalve gangmaker. Als dat niet onderkend wordt, zal een volgend onderzoek in Charlois, Hillesluis of Schiedam-Nieuwland precies hetzelfde aantonen: dat het niet meevalt om het tij te keren. Op 3 november komt Wim Kok naar de Dag van de Wijkaanpak in Rotter dam. Laat de premier vertrekken met het geloof dat de bewoners er vertrouwen in kunnen hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4