2 Centraal Sprookjes uit het brein van een straatzanger SP Pa Monica boos over bedelbrief Lekker ■ruimenvlaai met kruimels Kees Korbijn maakt rattenliedjes en Lee Towers leest rattenverhalen voor De Prins Zonder Naam Groétgyej-driet Jurken Zangeres Zonder Naam na expositie in Leiden geveild fS Columnist Rotterdams Dagblad Voor tips en reacties: 010-4004337 Zaterdag 4 september 1999 Horoscoop T3AM X\>20 maart - 20 april Prima dagen voor liefde en romantiek, dinsdag en woensdag, Tot28maart: uwwerkkan veel van uwaan- dacht vragen, "olg uw intuïtie, want daardoor kunt u -het kaf van het koren scheiden. STIER 20 april-21 mei Beste dagen: donderdag en vrijdag. Rond 4 mei: u kunt uw omgeving drie stappen vooruit zijn. Rond 7 mei: prachtweek om plannen uit te voeren. Rond 10 mei: geen impulsaankopen! rpWEELINGEN X 21 mei - 21 juni Tot 23 mei: een conflict kan een ongewenste, defini tieve relatiebreuk veroorzaken. Tussen 1 en 10 juni: slordigheden kunnen nogal wat in de war schoppen (vooral donderdag en vrijdag). "T^REEFT XV21 juni-23 juli Breng dit weekeinde en maandag zoveel mogelijk buiten huis door. Na 9 juli: alle vormen van reizen staat ondei uitstekend gesternte, dus laat geen kans onbenut om erop uit te trekken. Leetjw 23 juli -23 augustus Dinsdag en woensdag kunt u in het middelpunt van de belangstelling staan. Tussen 3 en 12 augustus: houdt de hand op de knip, want uw uitgaven overtref fen anders uw inkomsten. H/TAAGD -J.VX23 augustus - 23 september Het komende jaar kan de jarigen van deze week aüe ,kansen geven voor de verwerkelijking van een lang- gekoesterdewens. GebraikuwinteHectuele talenten, en overhaast niets. TT7EEGSCHAAL W 23 september - 23 oktober Prima dagen voor vriendschap en gezelligheid: dins dag en woensdag. Tot 30 september leg z< contacten- Rond 12 oktober: eerdere twijft relatie kan nu verdwijnen. zelf nieuwe Eel over een SCHORPIOEN 23 oktober - 22 november Hoedt u dinsdag en woensdag voor emotionele con- frontaties. Prima dagenvoor samenwerking: morgen, donderdag en vrijdag. Tussen 3 en 10 november: be- kyk aanbiedingen extra kritisch. Boogschutter 22 november - 22 december Dinsdag en woensdag: gebruik uw creatieve talenten voorhmselijke veranderingen. Rond 24 november, u kunt geplaagd worden door onzekerheid. Blijf ver trouwen op uzelf ÉSNBOK - -■ 2 december - 20 januari Prima dagen voor zakelijke vooruitgang: donderdag en vrijdag. Pas ditweekcinde welopvoor iemanddieu uit üw tent wiï lokken. Tussen 2 en 9 januan: goede kansen voor de carrière. "Y V 20 januari -19 februari I dir. bdagen woensdaghjetverlei d en tot emotio nele discussies, stel uw grenzen. Rond 8 februari: stel beslissingen urt tot later aeze maand, want de kans op fouten maken is nu groot. VISSEN 19 februari - 21 maart Gztjf dit weekeinde alle tijd en aandacht aan uw ge- liefden.Derestvandeweekisstressmogelyk.Tussen 1 en 9 maart: reken op een hectische week. Probeer oveizichtte houden. fop riÖg kruimelvlaai is geen echte ÊSmburgse vlaai, want échte j|3|§ienbakkers maken de bo- Sfims van hun vlaaien altijd met %$>öddeeg. Natuurlyk zijn er uit- Iptóeringen. Die zijn, laten de Limburgers het mij niet al te kwa- l^jiemen, ook meestal het lek kerst. Beschouw de pruiraenvlaai ;mët kruimels dan ook als een van die'uitzonderingen. Dat ze juist daarom zo lekker is, komt u aan de weet wanneer u zo'n vlaai zelf jn eigen oven bakt Voor vlaai- of lage taartvorm, met middellijn van 26-28 cm. 500 gram verse pruimen, zoals Rei ne Claude; 2 theel. limoen- of ci troensap; 4 eetl. pruimenjam; 250 gram boter; 250 gram vntte bas terdsuiker; 2x vingergreepje zout; 2pieren; 325 gram bloemgezeefd; J,5 theel kaneel; eventueel 2 eet£ ppedersutker. Spoel de pruimen in ruim koud water. Halveer ze en neem de pit ten weg. Srujd het vruchtvlees in stukjes. Leg ze in een kom en voeg limoen- of citroensap en de jam toe. Schep alles goed door el kaar. Beboter de vlaai- of taart vorm. Sop in een kom 109 gram zachte boter en 100 gram basterdsuiker 1 vingergreepje zout tot romig mengsel Trek er gerust een mi nuut of 5 voor uit of gebruik de keukenmachine (foodprocessor). Klop er vervolgens de eieran een voor een door. Spatel daarna 100 gram gezeefde bloem zo tuchtig mogelijk erdoor. Doe alles over in de vorm en strijk het zo gelijkmatig mogelijk over de bodem van de vorm uit. Ver deel het pruimenmengsel erover. Doe de rest (225 gram) van de ge zeefde bloem over in een kom. Schep de rest (150 gram) van de suiker samen met het kaneel en 1 vingergreepje zout er zo luchtig mogelijk door. Snijd 150 gram ijs koude boter in piepkleine blokjes. Schep ze door het bloem- en sui- kerm ngsel Maak er daarna met de vingers een kruimelig deeg van. Strooi de deegkruimels zo gelijkmatig mogelijk over de prui men. Fiaats de vorm op het rooster in het midden van de tot 180 graden *"M>rverwarmde oven Bak de kruimelvlaai m 4045 minuten gou-ibrum en gaar. Laat de vlaai nadat de uit de oven is genomen ten minste 5 minuten staat voor dat ze uit de vorm wordt geno men Laat de vlaai op een taartrooster afkoelen en koud worden Leg hem op een schaal en strooi er, noodzakelijk is het met, vlak voor het opdienen wat poedersuiker (eventueel gemengd met een beetje kaneel) over. Snijd de vlaai aan tafel m het Gewenst? aantel punten. Tip. ook (ontvelde) perziken, nec tarines en abrikozen lenen er zich goed voor om een dergelijke vlaai temaken Kies er dan wel de juiste jamsoorlbtjuit Door Marijke Nyboer Hij is muzikaal en weet op z'n tijd een pakkend tekstje uit z'n mouw te schudden. Kees Korbijn heeft zich op de golven van z'n tijd en van z'n talent laten meevoeren. Hij zei zelden 'nee' en tuimelde zo van het één m het ander: hij was straatzanger, schreef diverse hits voor andere artiesten, presenteer de negen jaar voor de AVRO-ra- dio, leidde Het Asoosjale Orkest. Maar dat hij ooit ratjes in eikaar zou knutselen om een raitenver- balen-video te bevolken, nee, dat had hij nooit kunnen dromen. Rattenverhalen, smakelijk voor gelezen door Lee Towers... Dit najaar komt 'Het rattenfeest- je' uit, een kinderverhaal, ge schreven en pfèehtig geïllus treerd door Kann van As. Korbijn schreef en componeerde de bijbe horende liedjes. Een cd, cassette en video begeleiden het boek. De sonore, doorleefde stem van Lee Towers dist het verhaal smakelijk op: „Daar is mijn neef, hij zingt een lied Hij bedoelt het goed, maar voor mij hoeft het niet... Wat zingt hij mis, niet om aan te ho ren, het doet geiooon pijn aan mijn oren..." Korbijn had nog wat andere kin derliedjes en sprookjes op de plank liggen. Toen zijn vriend Eric!c Kwakemaat die zag, besloot hij dat er iets mee moest gebeu ren. Het resultaat: 'De Toverdoos', een serie van tien sprookjes vast gelegd in een boek, en op cd, ed- rom en video. TV Rijnmond, TV Westlanden diverse andere regio nale televisiezenders hebben on langs een aantal sprookjes met bijbehorende liedjes uitgezonden. De kinderproducties vormen een Kees Korbijn (rechts) die vandaag 73 jaar is geworden, en zijn maat Erick Kwakemaat worden door de zelfgemaakte ratten besnuffeld Foto Cor Vos onverwachte zijstap in Korbijns toch al veelzijdige carrière. De boomlange Rotterdammer, geze gend met joyeuze snor en impo sant stemvolume, schreef in to- kleindochter. Het lied belandde in de Top 40. Ook 'Vlammetjes', Korbijns destijds als zeer ondeu gend beschouwde lied over de verlangens van een verliefde, taal zo'n 1400 liedjes, voorname lijk voor volwassenen. Sommige werden hits: zangeresje Helga scoorde met 'Niemand heeft je ooit gezien', in '71 geschreven voor Korbijns nog ongeboren stond in de Top 40. De Belgische zanger Guido Belcanto heeft dit nummer pas opnieuw gearran geerd. Nog zo'n hit: 'Je kan niet koken, niet bakken en niet braai en', gezongen door Wim Wama, „Mijn liedjes worden soms hits, als ik ze maar n»" 1 zelf zing," zegt hij met een grijns. „Ik heb zelfbij Johnny Hoes ooit een paar platen gemaakt Van elk exemplaar wer den er 36 verkocht. Toen mijn tan te Jans overleed, waren er nog 35 kopers over..." Kees Korbijn (vandaag 73 jaar ge worden) is een Rotterdammer in hart en nieren: geboren in een 'ar moe straat' in Bloemhof en nu thuis in Tuindorp Vreewijk. „Toen ik kind was kwamen er een keer drie kerels met een gitaar zingen in de straat. De hele buurt stond er omheen. Vanaf toen wist ik: dit wil ik ook. Ik zou niet zoals pa in een ketelpak werken." Als jonge vent leerde hij snd 2'ti brood bij elkaar zingen. In de oor log zong hij een tijd op straat in Drenthe. En toen de Canadezen kwamen en om Engelstalige lied jes vroegen, breidde hij razend snel z'n repertoire uit. In de jaren vijftig kende zingende Kees alle kroegen en krochten van Katen- drecht. Hij kan smakelijk vertellen over z'n leven als artiest. De gekma kende afhankelijkheid van dj's, de onberekenbaarheid van men sen met poen en invloed, de grilli ge afwisseling van succes en ver getelheid. „Het artiestenwereldje is doordesemd met mensen die 2eggen: 'je hoort nog van me'," zegt hij- Met zijn sprookjes heeft hij de zaak voor de verandering meer in eigen hand. Kom terug Erick Kwakemaat, die meewerkt aan de kinderproducties, deed als 19-jarige keyboardspeler en be wonderaar van Korbijn al eens au ditie bij het Asoosjale Orkest. „Kees liet me wat werk voorspe len en zei toen heel vriendelijk dat ik later nog maar eens moest terugkomen," herinnert hij zich. Erick verdient z'n brood nu bui ten de muziek en beschouwt de - 35 jaar later - alsnog tot stand ge komen samenwerking met Kor bijn als hobby. Met veel plezier zingt hij samen met z'n dochter Manouck af en toe ook een partij in. „Kees heeft ontzettend veel materiaal waar tot op heden wei nig of niets mee is gedaan," moti veert hij zyn inzet. „Dat is zonde, het is veel te goed om op de plank te blijven liggen." Dit is-le dan: (tederste kleinzoon van eou- m en Alexandra, bij het veriaten Kopenhagen wordt bewon derd, is de naam nog niet bekend aakt. gemaal Maar dat zal de pasgebo ren derde Jn de lijn voor de troonsopvol ging niet de ren. Foto Held Navntoft/AP Verdriet? Reken maart De kleihe Andrei, die bier zo hart verscheurend triest naar de camera kijkt, Is door zijn met het HlV-vlrus besmette moe der verlaten. En net als nog zo'n dertig andere veriaten kinderen, wier (Russische) moeders met het virus zijn besmet, moet hij nu ter ob servatie 17 maanden lang in een In Infecties gespeciali seerd ziekenhuis in Ust-lzho- ra blijven, op dertig kilometer van Sint Petersburg. In die tijd moet blijken of Andrei ook besmet is. De vlekjes op zijn gezicht zijn van een desinfec- tiemiddel. Foto Alexander Demlanchuk/Reueters Fondsenwervers van het Witte Huis die geen bron onaangeboord laten om de juridische kosten van de presidentiele familie te dekken, vinden achteraf dat ze één geldschieter toch beter niet hadden kunnen benaderen - de vader van Monica Lewinsky. Dr. Bernard Lewinsky ontving onlangs een verzoek van de Clinton Legal Expense Trust om te helpen 10,5 miljoen dollar bijeen te brengen die Clinton en zyn vrouw Hzlfary nog moeten betalen. Volgens een vnend van Lewinsky heeft Monica's vader de bedel brief'retour afzender' gestuurd met op de envelop de opmerking 'jullie moeten randdebielen zijn om mij zo'n brief te sturen'. Dezelfde vnend zei dat vader Lewinsky een maand geleden van de Democratische Partij ook al een foto van het presidentiële paar had ontvangen met het verzoek een bijdrage te storten en de boodschap 'Dank voor uw begrip in het afgelopen jaar'. „Het spijt me dat hij ermee lastig gevallen is," zei de directeur van de Trast, Anthony Essaye. „Het zijn van die dingen die gewoon gebeuren," Hij zei dat zijn fonds gebruik maakt van de diensten van een direct mail bedrijf. Door Cees van Hoore Het Leidse museum De Lakenhal gaat volgend jaar mei de japonnen veilen van De Zangeres zonder Naam. Honderd jurken die de sneeuw witte boezem van Mary Seroaes-Beij hebben geherbergd, worden dan aan de meest biedende verkocht. Maar eerst worden ze nog tentoonge steld, op de expositie 'Een ode aan de Zangeres zonder Naam', die op 17 december begint en tot 21 mei 2000 duurt. Met de opbrengst van de veiling wor den ook de kosten van de chemische reiniging -'gedekt Vlekten dië'tranen 1| dan? „Nou, die ja ponnen waren echt te vies om aan te pakken," zegt In- arid Moerman, conservatrice van De Lakenhal en sa menstelster van de expositie: „Ze wor den worden in Til burg gereinigd. De zangeres trok ze aan voor haar op tredens en hing ze daarna weer ge woon terug in de kast. Jarenlang. Niet echt proper, nee. Op de meeste jurken zaten grote zweetplekken. Met de reiniging is maar tiefts 16.000 gulden gemoeid!" Ingrid; „We willen maar enkele exemplaren in het museum houden. Het grootste gedeelte wordt geveild. Wat moetje met al die jurken? We hebben al een behoor lijke kostuumcollectie. Ach, die veiling is ook een beetje een lokkertje." „Een van de leukste jurken vind ik de jurk die Mary zelf als meisje heeft gemaakt. En de gouden jurk natuurlijk. We hadden ook de schoenen kunnen nemen. Maar er waren nauwelijks leuke schoenen bij. En de Zangeres h^ft zelf ook aangegeven dat ze die jurken wilde tentoonstel len." De Lakenhal heeft een kleurrijk en veelzeggend affiche laten ont werpen voor de expositie. Het laat zien hoe Mary op een wankel keuken trapje naar de top klimt Achter haar, in reusachtige afmetingen, be vindt zich het gezicht van een snikkende vrouw die in haar vuist bijt van verdriet. Ter gelegenheid van de tentoonstelling geeft de Stichting Leiden Pro motie VVV een boekje uit over de zangeres, samen met een videoband waarop een compilatie van haar tv-optredens is te zien. Mary Serva es hing haar japonnen na optre dens doorzweet en wel weer In de kast. Archieffoto Rotterdams Oaghlad rar. Jesse van Muylwijck Hrinz "juS A t-'Ar4e.HOtS ev/OJ OPTOCKBN E+J *py<W« EVJerAl ©PjüoeKCi-J EfriSfl-JeuRs oe cRessoM AvoMerJtue Wat wil jij later worden? 'Colum nist!' Zou ooit één jongetje dat gezegd hebben? Ik in ieder geval niet. Mijn allereerste voorkeur ging uit naar badman. Niet die vervelende vleermuis uit de film, maar die van 'Badman, ben ik al bruin?' Hy was mijn grote held op het Sche- veningse Strand. Hij heerste met zijn toeter over ons en de zee. Neptunus in een rode baaie broek. Later huurden mijn vader en moeder een zomerhuisje in Ben- nekom. Daar raakte ik volledig in de ban van de Koddebeier. Hij was verpletterend. Een mooi groen pak, een veer op z'n hoed en een dubbelloopsjachtgeweer. Old Shatterhand op de Veluwe, Hy rook naar mos en wild. De geuten die ze later in aftershaves zijn - gaan stoppen. Wat wil jij later worden? Bos wachter, meneer'. Daarna is het een zooitje gewor den met mijn beroepskeuzes. In de hongerwinter werd ik om te overleven naar Friesland ge stuurd en ondergebracht bij een veehouder. Dus: boér zou ik wor den. De enige belofte die ik in dit verband heb ingelost Bij mijn eerste one-man show'Noord- West' met het komische type van 'Dat zijn leuke dingen voor de mensen'. Tijdens mijn middelbare school tijd heb ik in het Westiand ge werkt als tuinders knecht. Toma ten en bonen plukken. En een zo mer ben ik ook nog hulp-postbode geweest in de Schilderswijk. Dat was dankbaar werk. Je werd met open armen ontvangen. *Móge Post, hebbie wat leuks?' Pitbull- terriërs had je nog niet en ik ben nooit verkracht door hitsige huis vrouwen. Na mijn eindexamen werd ik leer ling-journalist bij de Nieuwe Haagsche Courant. Klein werk: branden, bruiloften en begrafe nissen. In mijn diensttijd vulde ik in bij beroep: Journalist Dat vond het ook wel stoer staan, In Leiden ben ik daarna Geschiedenis gaan studeren. Daar kreeg je een mooie brede wereldvisie van, zeiden ze. Vergeet het maar. Geschiedenis werd in die jaren angstaanjagend saai onderwezen. Ik ben toen om gezwaaid naar Rechten. 'Met de Rechtenstudie kan je alle kanten op,' zeiden ze. Dat was ook zo en daarom ben ik de dag nadat ik was afgestudeerd cabaretier ge worden. Dat is mijn beroep gewor den. Ik heb er geen dag spijt van gehad. Na 35 jaar vind ik het nog altijd het leukste vak, dat ik kan bedenken. Laatst zei een bekakte man op eenfeeslje tegen me: Van Vliet, ben jij nou niet te oud voor die grapjasserij?' Ik had 'm na tuurlijk een ram voor z'n harses moeten geven. Maar ik bleef be leefd. Soms heb ik geen zin in ru zie. Als hij hoort, dat ik voortaan iedere zaterdag voor deze krant een stukje zal gaan schrijven is hij waarschijnlijk tevreden. 'Einde lijk is de man iets fatsoenlijks gaan doen', zal hij zeggen. Fatsoenlijk? IkweethetnietiHét is in ieder geval leuk en spannend en nieuw. Zo heb ik na al die jaren met mijn beroepen toch wel een gek rytje gekregen: Badman, Bos wachter, Boer, Postbode, Journa list, Cabaretier en sinds vandaag: Columnist. Maar ik ben nog altyd op zoek naar mezelf. Het enig juiste antwoord op de vraag "Wat wil je later worden?' blijft dus: Paul van Vliet ReneWindig en Eddie de Jong r*rAZt*/ME MET HERimEKEN MAK TOfSTEMAUMS WOK /SEECVEH 7£ HEBBEN. Charles M. Schulz en nu nog dn ie en twin tig uur en zevenenvijftig minuten tot de volgende ziehier rrtijnenige ElxtZ*. 7-Zf maomvivoor VOLGENS OMA MOET JE ELKE OCHTEND DANK ZEGGEN VOOR EEN NIEUWE DAG EN DIE VERVOL GEN6 OP EEN POSITIEVE MANIER BESTEDEN. vandaag,.. DE HOND TE ETEN GEVEN..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2