43 Opereren via 'knoopsgat' heeft toekomst 'Een paar kleine sneetjes en een 'bikinisnee' in de onderbuik' Pinguïn heeft een wiskundeknobbel Depressieve mannen hebben lange vingers Ruimte vliegtuigje x-37 krijgt het straks ergheet Onvruchtbaaheid van man deels genetisch te verklaren Stap voorwaarts in onderzoek naar betere antibiotica Muskietenvis lust ook wel kikkervisjes r Rotterdams Dagblad Zaterdag 4 september 1999 C «rv;- J' De knoopsgatchirurgle ontwikkelt zleh razend snel. Deze techniek, waar bij de chirurg ook bfj Inge wikkelde operaties geen grote wonden meer hoeft te maken, Is duurder maar r beter voor de patiënt. In Leeuwarden werkt een chi rurg die ook grote buikope raties en kankerbehande lingen vla kleine sneetjes uitvoert. Door Gerard Akkerman Vaardig en trefzeker maakt chi rurg Jeroen Meijerink van het 'Medisch Centrum Leeuwarden een sneetje direct onder de navel. Daar brengt hij zijn eerste flexibe le buis naar binnen om vervol gens drie tot vier liter lucht in de buik te pompen. „Daarmee schep je ruimte tussen de organen om alles goed te kunnen zien en er goed bij te kunnen." Er volgen nog twee tot drie sneet jes om naast de camera ook ande- V re instrumenten naar binnen te brengen om weefsel los te bran- 0 den of te knippen. Meijerink draait de kijkbuis in het rond. Op het beeldscherm is te zien hoe de camera zich een weg zoekt langs lever, longen, maag en dik- kedarm. Bij de patiënte die, volledig onder r narcose, op de operatietafel ligt, moet een stuk van de dikke darm worden verwijderd, zo'n veertig centimeter. Meijerink is tevreden over wat hij in de buik aantreft: weinig verklevingen en genoeg ruimte om de darm van de buik wand los te'knippen'. De operatietechniek kan volgens Meijerink in principe bij alle grote ingrepen in de buik en aan orga nen worden toegepast Voorwaar de is wel dat er weinig verklevin gen zijn. Die zijn vaak het gevolg van overvloedig littekenweefsel na eerdere ingrepen. Bij ernstige verklevingen kan hij de buik moeilijk 'opblazen' en kan hij met 2ijn apparatuur niet overal bij. „In zo'n gevalmoet je voor de traditio nele methode kiezen en de pati ent 'gewoon' openmaken." Als hy de darm centimeter voor Chirurg Jeroen Meijerink (links) kijkt geconcentreerd naar het beeldscherm, terwijl hij de kijkbuis in de buik van de patiënte handig langs de organen manoeuvreert. Foto Niels westra centimeter heeft losgeknipt, waarbij het met behulp van radio golven verhitte schaartje direct de bl'^dvaten dichtschroeit, maakt hij een wat grotere snee in de on derbuik. „Het otuk darm zal ër toch ergens uit moeten. Na een tijdje zie je niet zo gek veel van deze snee terug. Vooral voor jon gere mensen is dat belangrijk." Eerst hecht hij de spierlagen met de hand en vervolgens niet hij d.e buik weerdicht^ Meijerink is nu nog een van de weinige chirurgen in het land die by dergelijke grote ingrepen kiest voor laparoscopic, ofwel 'knoops- gatchirargié. De voordelen voor de patiënt zijn groot, meent hij. „Bij de traditionele operatie is er een grote snee van boven naar be neden over de hele buik nodig, nu alleen een paar kleine sneetjes en een 'bikinisnee' in de onderbuik." Kostbaar De ingreep zeifis duurder. De chi rurg is al snel een uurtje langer aan het opereren ên de benodigde apparatuur is kostbaar. De rninia- tuurcamera in de kop van de buis is het oog van de chirurg en moet van hoge kwaliteit zijn. Dat geldt ook voor het beeldscherm en de schaartjes en Memmetjes, waar mee Meijerink in de buik snijdt, knipt en bloedvaten dicht schroeit. Daar staat tegenover, betoogt Meijerink, dat patiënten veel sneller herstellen. Waar ze vroe ger al snel een week of twee met een grote buikwond in het zieken huis lagen, kunnen ze nu vaak al na enkele dagen naar huis. De kans op nare wondinfecties en complicaties is veel kleiner. Daar door zijn minder dure medicijnen nodig om de infecties te bestrij den. De techniek kan ook voor on derzoek worden gebruikt. Voor kankeronderzoek bijvoorbeeld of om te kijken of de patiënt echt last heeft van de blindedarm. Op die manier kunnen onnodige ope raties worden voorkomen, „Ais een vrouwlast heeft van de onder buik kan er meer aan de hand zijn dan een ^ontstoken-'blindedarm. Dat is met deze methode op een goede voor de patiënt weinig be lastende manier op te sporen." De nog jonge "chirurg verwacht dat laparoscopische ingrepen de komende jaren gemeengoed zul len worden. „By de operaties aan de gal gebeurt dat al langer. Pati ënten vragen erom. Als ze weten dat het op deze manier kan, willen ze geen grote snee meer in hun li chaam." Huiverig Een andere nieuwe toepassing is het laparoscopïseh verwijderen van tumoren in de buik. Veel chi rurgen en oncologen zijn daar huiverig voor. „Ze zijn bang dat met het verwijderen an het weef sel via de laparoscoop makkelijk kankercellen achterblijven of in andere delen van de buik terecht komen en uitzaaiingen veroorza ken. Maar die kans is niet groter dan bij een operatie waarbij je in een grote wond staat te werken." Meijerink verwacht eerder dat de kankerpatiënt er juist baat bij heeft. „Zijn weerstand is vaak al ernstig verzwakt. Bij een grote wond neemt die weerstand alleen maar verder af, waardoor de pati ent moeizaam herstelt en kanker cellen juist sneller de kans krij gen zich uitte zaaien." Andere ontwikkelingen binnen de chirurgie die Meijerink op de voet volgt, zijn de tele- en robot- chirurgie. Bij telechirurgie kan via een beeldverbinding een chi rurg uit ieder willekeurig zieken huis over de hele wereld meekij ken en adviezen geven. „Bij moei lijke ingrepen waar je het advies wil van een specialist, kan dat makkelijk zijn." Van het nut van robotchirurgie is Meijerink nog niet overtuigd Hij ziet het de eerste decennia nog niet gebeuren dat de chirurg aan de tafel wordt vervangen door een robot, die vanuit een andere ka mertje wordt aangestuurd door de chirurg. Wel is het volgens hem mogelijk dat een robotarm de chi rurg aan de operatietafel gaat as sisteren. „Opereren doe je met gevoel. Als je ergens doorheen snijdt, zegt de weerstand van, het weefsel veel over het feit of je goed zit. Een ro- "bot kon dat tot voor kort niet. Die 1 sneed met'het" grootste gemak door altes heen, inclusief bot, Dat kan heel gevaarlijk zijn." De ont wikkelingen gaan echter hard. De eerste robots met 'gevoel',zijn al op de markt. Franse wetenschappers hebben ontdekt "dat koningspinguins een ingebouwde wiskundige vaardigheid hebben. Die wis kundeknobbel helpt hen hun partner terug te vinden in la waaierige kolonies van tiendui zenden' soortgenoten. De kans op hereniging wordt verhoogd door toepassing van de theorie van communicatie. Dat wil zeg gen: dóór, meer signalen uit te zenden is er meer kans dat het berichtwordt ontvangen. Bij veel wïnd verhoogt de'pin- guïn het aantal schreeuwen en hij roept bovendien meer letter- grepemper kreet voor een beter contact metzynmaatje. De onderzoekers volgden tij-"' 'dens het> broedseizoen dertig koppels binnen een kolonie van1 veertigduizend pinguïns op dë Crozet Archipel iuik^midelijke Indische Oceaan. De lokroepen werden opgenomen evenals het geluid van de loeiende wind op 1 de achtergrond, k b Het is voor het eerst dai weten- schappelijk .wordt,aangetoond dat een vogelsoort .rekening houdt met de beperkingen vant de wind op zijn stembereikj Stemherkenning is van levens^ Partners zyn elkaar tiöuw en zof wel het mannetje als het vrouw-! - tje broeden op het nest en bren-' - gen het jong groot Na ztch te hebben gevoed keert een'van de partners terug naar het broedgebied om de zorg voor het ei of de kroost van de ander over te nemen. De broedpartner wordt opgespoord door een unieke kreet die specifiek is vocr.hetkoppel.De achterblij ver, die weken achteréén heeft gevast om het jong te bescher-;' men/antwoordt déze roep en.be- vestigt hiermee zy'n. of Har identiteit plus de precieze plek binnen tie kolonie. Alleen dank -rij dit continu herhaald akoes tische signaal kunnen deweder^ zydse^partners elkaar traceren tussen" duizenden andere vo- Een op de vijfentwintig onvrucht bare mannen heeft een aangebo ren afwijking in de aanmaak van androgenen. Dat blijkt uit een ge zamenlijke studie van het Austra lische Institute of Reproduction and Development (IRQ) en de Universiteit van Singapore, waar van de resultaten onlangs zijn be kendgemaakt. Volgens IRD-hoogleraar David de Kretser is met de ontdekking weer een stukje van de enorme onvruchtbaarheidspuzzel opge lost. Ongeveer 4 procent van die mannen in de wereld heeft vruchtbaarheidsproblemen. Slechts voor zes van de tien geval len heeft'de wetenschap inmid dels een antwoord gevonden. Belangrijke oorzaken van on vruchtbaarheid zijn slechte leef gewoonten, zoals ongezonde voe ding, overmatig drankgebruik en veel roken. Ook ernstige ziektes als kanker of spierdystrofie kun nen tot aantasting van de vrucht baarheid leiden. Ongeveer 10 pro cent van alle onvruchtbaarheids- problemen is daarnaast genetisch te verklaren. Androgenen zijn be langrijk omdat zij de mannelijke hormonen aanzetten tot zaadpro ductie. Een bekend androgeen is de stof nandrolon, op het gebruik waarvan onlangs onder meer de sprinters Iinford Christie, Troy Douglas en Merlene Qttey zijn be trapt. Kunstmatig toegediende androgenen zoals nandrolon kun nen de spierkracht vergroten. Ze dragen echter tegelijk het risico met zich mee dat de (mannelijke) sporter onvruchtbaar wordt, om dat de hersenen een signaal krij- genom volledig te stoppen met de aanmaak" van lichaamseigen an- De productie van sperma loopt daardoor per saldo terug. Het toe- dienënvW 'doping'.aan mannen die kampen met onvruchtbaar heid is daarom vooralsnog geen oplossing, aldus Dé Kretser. Hoe langer de ringvinger, hoe groter de kans op een depressie. Dit is geen grap, maar een bevin ding uit serieus onderzoek in En geland. Medische wetenschap pers van de universiteit in Liver pool vonden dit opmerkelijke ver band, dat trouwens alleen opgaat voormannen. Hoe langer iemands vingers zijn in verhouding tot zijn liehaams- lengte, hoe groter de kans op een depressie. De sterkste indicator is de ringvinger. Als die langer is dan de wijsvinger is de vatbaar- heïd voor psychische stoornis het grootst, aldus de studie. De oor- sprong ligt in de blootstelling aan testosteron in de baarmoeder. Onderzoeker John Manning: „Testosteron speelt een sleutelrol bij de ontwikkeling van het man nelijk geslachtssysteem. Het be ïnvloedt tevens de vorming van het centraal zenuwstelsel en van de vingers en duimen." Mannen die als foetus bloot ston- den aan een hoge concentratie testosteron hebben relatief lange vingers, in het bijzonder zijn hun ringvingers langer dan hun wijs vingers. Omgekeerd hebben man nen die als ongeboren vrucht lage foetale concentraties van dit ge slachtshormoon hebben ervaren, kortere ringvingers dan wijsvin gers." Het verband is aangetoond na me ting van diverse uiterlijke li chaamskenmerken bij ruim hon derd mannen en vrouwen. Van al le deelnemers werd tevens de ma te van depressie bepaald. De re sultaten toonden bij mannen, en niet bij vrouwen, een opmerkelijk verband tussen depressie en lan ge vingers. Vmgeriengte afgezet tegen de lichaamslengte gaf een nog sterkere aanwijzing voor de kans op depressie. Foetale testosteron concentraties zijn de meest waarschijnlijke ver klaring, meent Manning. „Testos teron heeft sterke invloed op de ontwikkeling van het mannelijk zenuwstelsel, ook op de minder gunstige aspecten. Zo stimuleert een overaanbod van testosteron de groei van de rech ter hersenhelft ten koste van de linker. Ook wordt een teveel aan testosteron in verband gebracht met het ontstaan van migraine, autisme, en stotteren. Hier kan depressie aan worden toege voegd." De studieresultaten suggereren dat depressie bij vrouwen een an dere lichamelijke oorsprong heeft. Welke is nog niet bekend. Onderzoekers hebben een grote stap voorwaarts gemaakt in het onderzoek naar de wijze waarop cellen eiwitten aanmaken. Het onderzoek kan de weg vrijmaken m de ontwikkeling naar effectie vere antibiotica. Dit staat in twee rapporten die het wetenschapsblad Nature onlangs publiceerde. De onderzoekers be schrijven de structuur van kleine en grote subeenheden van riboso- men; complexe deeltjes die dui zenden eiwitten maken die nodig zijn vooreen levende cel, „Veel bacteriële infecties worden tegengegaan door antibiotica die de productie van ribosomen in bacteriële cellen verhinderen. Door een betere kennis van de bouw van die ribosomen kunnen met behulp van computermodel len doeltreffender antibiotica worden ontwikkeld," vertelt M. Capel, biofysicus bij het Ameri kaanse ministerie van Energie en co-auteur van beide studies. „Ribosomen staan centraal in de biologie. Iedere cel op aarde heeft ribosomen nodig om eiwitten te maken. Ze zijn essenstieel om te kunnen leven op aarde," aldus een van de onderzoekers. In het andere onderzoek wordt vooral aangetoond hoe twee subeenhe den van een ribosoom samenwer ken om eiwitten te produceren. De bevindingen kunnen ook posi tieve effecten hebben voor de in dustrie omdat ribosomen worden gebruikt om enzymen te maken voor chemische reacties. Door Ben Apeldoorn Het ene experimentele ruimte vliegtuig is nog niet gemaakt en getest of het volgende prijkt op de tekentafel: de X-37 deze keer. Het werd speciaal ontwikkeld voor on derzoek in een vrijwel 'onontgon nen' deel van de dampkring, tus sen 100 en 30 kilometer boven het aardoppervlak. De X-37 moet, te rugkomend vanuit een baan om de aarde met een snelheid van meer dan 25.000 kilometer per uur, uitvogelen wat daar bij die duizelingwekkende snelheid en de daardoor gegenereerde, inten se verhitting van het vliegtuig, al lemaal nog te manoeuvreren valt. Doel: de kosten van bemande en onbemande ruimtevaart terug brengen. Als een kamikaze-vliegtuig moet de X-37 nagaan wat voor baanma- noeuvres daarboven nog net wél en net niét (meer) gemaakt kun nen worden. Andere vraag is: hoe heet worden bepaalde vkegtuig- delen door de wrijving met de lucht nu eigenlijk precies en wat voor krachten moeten ze door staan. NASA sloot deze maand een sa menwerkingscontract voor vier jaar af met Boeing. De X-37 gaat vanaf eind 200,' hoog in de atmos feer het noodlot tarten; hy loopt daarbij het risico te verbranden. Het toestel is dan ook een oefen model, negen meter lang met een vleugelspanwydte van vijf meter. Zijn laadruim(pje) meet 1,20 bij 2,10 meter, net goed voor een nut tige lading van maximaal225 kilo gram. Tijdens de testvluchten zal die nuttige lading uitsluitend bestaan uit meetapparatuur. „In de contractperiode," zegt Susan Turner van NASA's Mars hall Space Flight Center (MSFC) in Colorado Springs, „moet de X- 37 worden gebouwd en getest. In 2001 beginnen we met geheel ge automatiseerde glijvluchten. De X-37 wordt om te beginnen door een B-52 vliegtuig op een hoogte gebracht van vijftien kilometer en daar simpelweg losgelaten. Aan de hand van Global Positioning Satellites stuurt de boordcompu ter de X-37 naar de uitgekozen landingsbaan." „Ergens in november of decem ber 2002 volgen twee vluchten, waarbij de X-37 in het laadruim Tekening van hoe de X-37 uit het laadruim van een space-shuttle In de ruimte wordt gebracht. FotoGPO van een space shuttle in een baan om de aarde, buiten de damp kring dus, wordt gebracht," aldus Turner. „Dan zal hetruimteviieg- tuigje ook zijn uitgerust met brandstof en uit- en inklapbare zonnepanelen. Bij de eerste vlucht begint hij al een dag later aan zijn afdaaltoeht, bij de tweede pas enkele weken later." Mach 25 „Hij zal dan ook zyn voorzien van nieuwe, ceramische hitteschil den, die temperaturen dicht bij 1.700 graden moeten kunnen doorstaan. Het zal dan trouwens voor het eerst zijn dat precieze in formatie wordt verkregen over al le processen die een rol spelen by de vurige tocht door de boven gen van de atmosfeer by snelhe den die aanvankelijk bove- ue 25.000 kilometer per uur1 Bij NASA worstelt men e ja ren met de vraag hoe d<. -trono- misch hoge kosten van uoral be mande ruimtevad. kunnen wor den verlaagd Nu kost elke kilo gram nuttig lading die vanaf het aardoppervlak naar een parkeer- baan op pakweg 300 kilometer hoogte wordt gebracht gemiddeld genomen 60.000 gulden. Aan een astronaut van 70 kilogram hangt dus een prijskaartje van 4,2 mil joen gulden. Men denkt deze as tronomisch hoge kosten terug te kunnen brengen door ruimte- vliegtuigen te gaan gebruiken die als gewone vliegtuigen, mogelijk vanaf gewone vliegvelden kun nen opstijgen. Eenmaal hoog in de dampkring worden raketmoto ren ontstoken waarmee het ruim- tevliegtuig buiten de dampkring in een baan om de aarde kan wor den gebracht. Na de buiten-atmosferische vlucht komt het vliegtuig weer te rug m de atmosfeer, vermindert daar snelheid door luchtwryving (waarbij het vliegtuigmateriaal dus hoge temperaturen te verdu ren krygt) en landt vervolgens op een vliegveld. NASA-technici denken hiermee de kostprys per kilogram nuttige lading terug te kunnen brengen van de genoem de 6Ch000 naar minder dan 5.000 gulden. Tests, onder meer met glijvluchten in de dampkring met eerdere experimentele (X-) toe stellen (X-30, X-40(A) en X-33) hebben aangetoond dat ruimte- vliegtuigen m ieder geval in de onderste lagen van de atmosfeer pnma functioneren. Maar er is nog veel onbekend over het ge vaarlijkste èn 'heetste' deel bij de terugkeer uit de ruimte: het at mosferisch traject tussen pakweg 100 en 30 kilometer hoogte boven het aardoppervlak. Honderd keer Het enige toestel dat dit traject ai een kleine 100 keer heeft afgelegd (zoveel ruimtevluchter. zyn er sinds 1981 mee gemaakt) is de Space Shuttle. Met meer dan 25 maal de snelheid van het geluid (Mach 25), oftewel zo'n acht kilo meter per seconde, komen de shuttles de dampkring binnen. Door de intense wrijving met de lucht worden grote delen van het reusachtige ruimtevliegtuig ver hit tot meer don 1.000 graden. Re den waarom vrijwel de gehele shuttle is verpakt in hittesehild- jes. Reden ook om de risico's bij te rugkeer niet te tarten: het vlieg tuig wordt angstvallig m de ideale stand gehouden die het voor ver branding behoedt. Bovendien wordt de shuttle bij terugkeer om geven door superheet plasma waardoor geen radiocontact mo gelijk is. Omdat veiligheid voor de shuttle-bemanning voorop staat geldt het strenge devies: geen ca priolen daarboven. Gaat alles met de X-37 naar wens dan zullen in 2003 overeenkom sten moeten worden afgesloten voor de bouw van een 'futi-scaie' versie van de X-37 die ongeveer half zo groot zal zijn als de tegen woordige space shuttles. Die 'ech te' X-37 moet dan in staat zijn op eigen kracht vanaf een vliegveld in de ruimte te komen. Maar vol gens Turner zal dat zeker niet eer der zyn dan in 2007, Door Peter de Jaeger Het inzetten van natuurlijke vij anden tegen plaagdieren heeft soms vervelende neveneffecten. In Amerika blijkt dat de muskie tenvis niet alleen doet waarvoor hij is geïntroduceerd: ziektever wekkende muggerdarven weg vangen. De vis is ook niet vies van kikkers en salamanders. Daardoor hééft de populatie amfibieën langs Amerikaanse rivieren een flinke knau v opgelopen, beweert onder zoeker Lee Kats van de universi teit van Califomië in Malibu in het wetenschappelijk tijdschrift New Scientist Begin deze eeuw is de muskieten- vis (Gambu s i a affinis) vanuit Afri ka naar Noord-Amerika gehaald Reden was biologische controle van muggenpopulaties. De vis is om dezelfde reden ook in groten getale uitgezet in Hawaï, Nieuw- Zeeland en Australië. Kats toonde in 1996 al aan dat de vissoort ook larven eet van de wa tersalamander (Taricha torosa). Critici zeiden toen dat zijn onder zoek niets onthulde, omdat de vis sen alleen maar salamanders kre gen opgediend. Daarom begonnen Kats en zijn collega's een uitgebreidere test Ze plaatsten muskietenvissen in waterbakken met louter larven, kikkervisjes van de boomkikker (Hyla regilla) of een mix hiervan met twee maal zoveel larven als dikkopjes. In het laboratorium bleek de vis zich net zo lief vel te proppen met muggenlarven als met kikkervis jes. In de bak met gemengd voer at de vis evenveel van beide. Maar bij experimenten m rivieren bleek dat de muskietenvis een duidelijke voorkeur heeft voor kikkervisjes. By 65 procent van de gevangen vis werden kikker visjes in de maag gevonden, ter wijl slechts 56 procent muggen- larven werden aangetroffen Dat verschil verklaart volgens Kats de terugloop van het aantal (beschermde) boomkikkers en watersalamanders in Califomië. „En dat geldt waarschijnlijk ook voor amfibieën elders ter wereld. Het middel is erger dan de kwaal"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7