44 IIJ .V<s> mm 1 mmm- :x; t HfM T M Gerestaureerde kerk moet centraalpunt worden in pelgrimstochten êwg 'i/ .i' Rotterdams Dagblad a 'V - %-s TV'-r: &w2Èiz XgJJk r4l1 v^-'' sJ Zaterdag 4 september 1999 C \V"iJ Os#9 <5>(fiistorten stond ie, de Liduina Basiliek in de t&ëftledamse binnenstad- De fundering was ernstig aangetast en de scheuren schoten in de muren om hoog. Op zeker moment hingen er zelfs vangnetten öfnvoor bij gangers te beschermen tegen naar bene- dètt komende stenen. Ed op last van bouw- en wo ningtoezicht mocht een deel van de kerk zelfs hele maal niet meer worden betreden. Maar zie, het leed is'geleden. Liefst vijf jaar werd er aan gewerkt om de monumentale kerk weer in goede staat te brengen. Dicht ging de kerk nooit. Wekelijks konden de paro chianen er gewoon terecht. Schotten scheidden de gedeelten waar «?jp dat raomen t werd gewerkt af. JRuim zeventien miljoen gulden kostte de re„i«ura- ctie. Het is het waard geweest, zeggen alle betrokke nen. Er staat weer een gebouwom trots op te zijn. En dat willen de parochies van de Heilige Uduina en Onze Lieve VrouwRozenkranslatenwetenook.Mor- gen wordt de voltooiing van de opknapbeurt gevierd in aanwezigheid van onder andere bisschop van Luyn, die de voortong van de werkzaamheden!» de enige basiliek in zijn bisdom al die tijd nauwgezet Volgde. Alshet aan het kerkbestuur en de Schiedam- se VW ligt zullen velen de gang naar het Godshuis bij het Stadserf volgen. Want de verering van Lidui na wordt nieuwleven ingeblazen. In Schiedam, waar de o -3tkérkelijkingde laatste decennia heel erghard is gedaan, maakt men zich op voor een nieuwe stroom gelovigen. De stad wü op de kaart als bede vaartsoord. De WV heeft inmiddels een dagpro gramma samengesteld, waarhij een Liduina-wan-, deltoeht:meteen bezoek aan de basiliek centraal staat;:.BmnenkorLis'een Schiedamse delegatie te vinden openkele toeristische beurzen in België. Want daar richt de aandacht zich eerst op. Maar de ambities reiken verder. DoorJohnBunte iet valt in het niet bij de mira kels; die zich rond Liduma zelf voltrokken. Maar dat de basiliek èrrfu weer zo schitterend bij staat is op zich eigenlijk ook een won dertje. Want in de jaren zeventig gaf de gemeente geen stuiver meer voor de kerk. Slopen die fandel. was het parool. Strakke nieuwbouw, liefst zo hoog moge lijk, moest er in de binnenstad ko men. En in dat beeld pasten geen kerkgebouwen. Pe Frankelandsekerk ging als éerste tegen de vlakte en de Sin gelkerk, zoals de huidige liduina Basiliek ook we) wordt genoemd, zoirras volgen. Echter, de plan nen wijzigden en opeens was de sloop van de baan. Niet veel later (in '80) werd het gebouw op de mo numentenlijst geplaatst en in 1990 verhief paus Johannes Pau- hfe'jfï de kerk tot basiliek. M^ar daarmee was de kerk nog met gered. Door het steeds lager wordende grondwater verrotte hbt'hout van een deel van de paal koppen. En dat had grote gevol gen. Vanuit de fundering kropen de scheuren langs de muren om hoog. Er werd zelfs serieus reke ning mee gehouden dat het ge bouw weieens van de palen af zou kunnen glijden. Langer uitstel van de al geplande restauratie was op slag onmogelijk. Er moest actie worden ondernomen. Zo snel mogelijk. Maar daar was geld voor nodig. Heel veel geld. Zeker ook, omdat duidelijk was dat de restauratie niet tot de buitenzijde en de fundering beperkt zou mo gen blijven. Want als er dan toch gerestaureerd moest worden dan zou meteen alles aangepakt moe ten worden. Zeventien mihoen gulden was ernodig om de in 1881 in neo-gothische stijl (naar een ontwerp van Cuypers-leerling Margry) opgetrokken kerk op te knappen, werd becijferd. De paro chianen droegen zelf een miljoen bij en via allerhande subsidies, waarbij burgemeester Scheeres zich een meester in het aanboren ervan toonde, kwam het geld er uiteindelijk. En numa jaren werk is het wonder van de wederop- stand voltooid. Koopwoningen Schiedam bezit weer een kerk om trots op te zijn en heeft er alles aan gedaan om dat te bereiken Het is ook de enige kerk, waar de gemeente nog geld in heeft ge stopt. Andere gebouwen in de rooms-katholieke hoek hebben het onderspit gedolven. De Fran kelandsekerk was de eerste. De Onze Lieve Vrouw Visitatiekerk in Nieuwland kreeg een nieuwe bestemming, die meer op de ge loofsovertuiging van de buurtbe woners is afgestemd: een moskee. De Johannes de Doperkerk, even eens in Nieuwland, wordt ge sloopt om plaats te maken voor koopwoningen. En de Havenwerk werd, nu alweer een jaar of t vin- tig geleden voor een symbolische gulden overgedaan aan Johan Maasbach De kerken in Nieuwland werden m de jaren vijftig gebouwd. Zoals er nu eerst een TramPIus-verbm- ding moet zijn voor een nieuwe woonwijk wordt opgeleverd zo moest er in die tijd een kerk staan. Want Schiedam stond in die periode nog te boek als een voornamelijk rooms-katholieke gemeente. Dat vindt de oorsprong in het brandersverleden van de stad. Veel Duitse gelovigen uit Westfalen trokken naar Schiedam om daar werk te vinden in de je- nevenndustrie. Zij vormden de basis van wat uitgroeide tot een grote rooms-katholieke gemeen schap. Een gemeenschap ook, die haar eigen heilige koesterde. Want hoeveel steden kunnen er prat op gaan een heilige te hebben? Ne derland telt er niet zoveel. Mis schien een stuk of tien. De Schie damse historicus Han van der Horst: „En dat zijn dan nog vaak van die weinig zeggende heiligen, uit 500 of zo, waar maar nauwe lijks iets concreets van bekend is. Van Liduina weten we alles Ze heeft natuurlijk ook een fantasti sche pers gehad. Pastoor Brug man, die van 'praten als', schreef een boek over haar en dat was toen net de boekdrukkunst was uitgevonden. Het was een van de eerste bestsellers En zo kon iedereen over heel de wereld iezen over Liduina. De Schiedamse, die op haar 15e tij dens een schaatstochtje bij de Kreupelstraat ten val kwam en daar nooit meer van haar herstel de. De rest van haar leven lag ze op haar bed bij het raam van haar woning aan de Lange Achtcrvcg Helse pijnen moet ze hebben gele den Eten deed ze in het geheel niet Het emge dat ze nuttigde was Maaswater. Maar elke keer weer was daar Maria, die tot haar verscheen en zei dat haar geloof nog sterker moest worden en dat zij het lijden moest accepteren. Mensen hoorden erover en kwa men kijken. En er voltrokken zich wonderen Zo raakte bijvoorbeeld haar beurs nooit leeg. En toen zij -/rsfc V'...- -KV i. .k. A -4 4;-'. 4. -i- ;r i'. 233:V ri, K Xl. tót, In JHH in 1433 (op 53-jarige leeftijd) stierf vulde haar kamer zich met een heerlijke rozengeur. Later bij haar graf bleven mensen komen en vonden er genezing. De verha len volgden zich op Er werd veel over geschreven en Liduina werd beroemder en beroemder. Een heiligverklaring kon niet uitblij ven. Dat gebeurde uiteindelijk in 1890 door de toenmalige paus Leo XIII. En nu anno 1999 staat de Schie damse beschermheilige van zie ken, armen en schaatsers, nog steeds volop in de belangstelling. In Canada werd recent nog een ijshal naar haar vernoemd en we tenschappers discussieren over de vraag, wat er nu werkelijk met Liduina aan de hand was. Welke kwetsuur had zij bij haarval opge lopen, byvoorbeeld. Bijzondere theoneen worden ontvouwen. Dat ze wellicht multiple sclerose had En anorexia-patiente was Nog een stapje verder: als je met eet krijg je vanzelf visioenen. Het is heiligschennis voor iedereen, die Liduina een warm hart toedraagt. En dat zijn er velen. Bij de kerk en de VW melden zich nog immer mensen, die meer over de heilige willen weten. Als haast vanzelf ontstond het idee iets te gaan doen met die vraag. Waarom geen Liduinawandeling te organiseren, langs alle plekken die in het leven van de vrouw een rol hebben ge speeld. Daarmee zou ook een ou de traditie in ere worden hersteld. Want tot in de jaren zestig werd jaarlijks een stille omgang gehou den. Die tocht voerde langs haar woning, de plek waar zij ten val kwam en haar begraafplaats bij de Grote Kerk. De VW heeft de dagtocht inmid dels samengesteld, maar moest wachten met het aan de man brengen tot de restauratie van de basiliek was voltooid. In die kerk zijn namelijk veel relikwieën, die aan Liduina herinneren samenge bracht. Bij de ingang is een speci ale kapel, waar nu ook de graftom be staat. In de kerk hangen tal van schilderijen met daarop haar beeldtenis. Nu het werk aan de kerk achter de rug is kunnen de toeristen goed worden ontvangen. Volgens Han van der Horst moet het daar echter niet bij blijven. „Er is een enorme markt voor. Het kan zich ontwikkelen tot een fantastische Schiedam-promotie. Kijk maar eens hoe Lourdes groot is geworden. Schiedam zal goed moeten kijken hoe de concurren tie het doet. Laat ze gaan kijken in Kevelaar, net over de Duitse grens en in België in Barmeux en Beauring. Dat zijn echte bede vaartsoorden en daar kan Schie dam zich ook tot ontwikkelen." Verstuivers Liduina als commercieel product. Volgens de historicus is daar niets mis mee. „Die kermis hoort er bij." Pelgrims, die speciaal voor Liduina naar Schiedam komen, zullen dingen willen kopen, die naar haar verwijzen. „Je moet dus beeldjes hebben, en flesjes met speciaal water, dat in de basiliek is gewijd. Wat het bijvoorbeeld eveneens heel goed zou doen zijn verstuivers met een rozengeur. Maar je kunt ook aan cd's met speciale Liduina-muziek denken. Maar eigenlijk moet je nu al be ginnen met een speciale web-site op internet in allerlei talen. Zet er stellingen op en laat mensen ver tellen op welke wijze zij nu nog steun aan Liduina hebben." De WV richt zich in eerste instan ties op pelgrims uit België. Maar volgens Van der Horst is die markt moeiteloos uit te breiden. „Want dacht je van de kapitaal krachtige rooms-katholieken in Zuid-Amenka, die regelmatig naar Europa overvliegen? Haal ze hierheen, Of de Polen. En dan kun je het aanbod steeds verder uitbreiden. Dan doe je bijvoor beeld eens in de vier jaar een spe ciale herdenking. Voer je een Li- duina-passiespel op. En dan een bijzondere mis er achteraan in de open lucht op het Stadserf."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 8