10 Sons Of Mogh springt er bovenuit Beste films in Venetië blijven buiten de competitie m Veilinghuis Sotheby's verkocht nep-antiek Spielberg maakt onvoltooide Kubrick af Meer sfeer dan kwaliteit bij opening Belcanto Festival Wim vau Krimpen (Kunsthal): 'Kombrink verdraait Jle zaak' Wie is muzikaal leider? Rotterdams Dagblad Londen - Steven Spielberg gaat de film regisseren, waarvoor de in maart overleden Stanley Kubrick de voorbereidingen zo goed als af gerond had. Het is het verhaal van een 'robctjongen', dat Kubrick vergeleek met het sprookje over Pinocchio. Kubrick heeft volgens de Britse krant The Sunday Ti mes uitvoerig met Spielberg over zijn plannen voor de film over kunstmatige intelligentie met de werktitel 'AT (artificial intelligen ce) gesproken. Kubricks nabestaanden en de filmstudio Warner Brothers wil len graag dat Spielberg de regie op zich neemt De twee regisseurs waren sinds 1980 goed bevriend, iets wat maar weinig mensen wis ten. Pas na Kubricks overlijden werd duidelijk hoe nauw hun band was; Spielberg kwam uit de Verenigde Staten over voor de be grafenis in familiekring van de in Engeland overleden Kubrick. De twee gingen zo intensief met el kaar om dat Spielberg altijd een kopie van zyn laatste film naar Kubrick in Engeland stuurde voor hij hem aan zijn eigen studio liet zien. „Maar Stanley liet mij de zijne nooit tevoren zien," zei Spielberg. Kubrick was al sinds 1982 van plan een film over kunstmatige intelligentie te maken. In dat jaar kocht hij de rechten van het ver haal 'Supertoys Last All Summer Long' van de schrijver Brian Al- dlss. Het gaat over een kinderloze vrouw die een robot adopteert die op een vijfjarige jongen Lijkt. Hoe wel de robot zo is geprogram meerd dat hij niet weet dat hij geen kind is, kan de uitein delijk niet van hem houden. Spielberg en Warner Brotht rs wil len geen details van de Al-Plan nen prijsgeven, maar de Sunday Times weet te melden dat Ku brick al tests had gedaan met ro bots en dat er proefopnamen van een jeugdige acteur waren ge maakt Hij had een voorlopig bud get van 100 miljoen dollar gere geld. Het budget voor zijn laatste film, 'Eyes Wide Shut'bedroeg 60 miljoen dollar. Maandag 6 september 1999 Frontman Joost de Kleine van Sons Of Mogft Jubelt het uit na de ontvangst van de Havenpop Award 1999 uit handen van Hans Duffer (uiterst iinhs). Foto Rob verhoret Door Louis Du Moulin Rotterdam Bij de laatste selectieronde voor de finale was het voor de jury nog moeilijk kiezen geweest. Maar de echte eindstrijd liet gisteren weinig twijfel: unaniem was de voor keur voor Sons Of Mogh als meest getalenteerde deelnemer in de jacht op de Tempo-Team Havenpop Award 1999. HetDordt- se zestal, gespecialiseerd in een flitsende mix van rap, funk, soul en crossover, dankte die kordate machtsgreep voor een belangrijk deel aan z'n frontman, de negentienjarige Joost de Kleine die eerder tijdens de Grote Prijs van Nederland al werd geroemd om z'n buitengewoon energieke, volwassen perfor mance. Sons Oi Mogh onderscheidde zich aan de (noordelijke) voet van de Erasmusbrug verder door nog twee pluspunten: een 'retestrak- ke' hechtheid en een duidelijke toekomstvisie. „De jury heeft ze ker meegewogen dat deze groep weet wat ze wil en dat ook laat blij ken," aldus presentator René Broeders, die de feitelijke prijs uitreiking overliet aan Hans Dul- fer, Uit diens handen ontvingen de winnaars de felbegeerde ehèque van 8500 gulden, die moot worden besteed aan het opnemen van een eigen abum. „Moet geen punt zijn," vond de Amsterdamse jazz (rock)veteraan. „Want voor dat geld kun je best met een schitte rende plaat voor de dag komen. Als je alles maar in eigen hand houdt en je niks laat wijsmaken door de grote maatschappijen." Sons Of Mogh (de naam is geplukt uit 'Startrek') is vooralsnog niet anders van plan. „We zijn ai een heel eind op weg met het opne men. Met dit bedrag komen we waarschijnlijk aardig in de buurt van waar we wezen willen en kun- nen we al gauw een paar honderd cd's laten persen, bij wijze van be gin," glunderde Joost de Kleine, die ruim eer *-alf uur na afloop nog heftig op z'n benen stond te trillen van de ongekende stroom stoot die by het vernemen van de uitslag door z'n (frêle) lichaam ging, „Voor de band komt deze er kenning ook anderszins op een zeer welkom moment. We hebben in de bijna twee jaar van ons be staan al een hoop sores meege maakt. Een lekker duwtje in de rug zoals dit mag daarom best wel eens. Waarmee niet is gezegd dat we hier hadden gedacht te win nen. Heus, we rekenden echt ner gens op." De andere vijf deelnemers van de ze derde editie moesten het doen met lieve aanmoedigingen. De twee exotische finalisten Stars New Look en Furaba (toevallig al lebei van Congolose bloede) werd aangeraden zich beschikbaar te houden voor het eerstvolgends Dunya Festival. Het muzikale mengsel van Hyperdrive kreeg een pluim voor de aangename zang van Lilian Stolwijk. De punkrock van Bluefish was opge vallen door een bovengemiddeld talent voor 'poppy nummers met een kop en een staart' en de NL- pop van Nieuw Rotterdams Peil door een flinke dosis originaliteit inzake het tekstwerk: Veel inte ressanter dan wat we in de Top 40 tegenkomen'. Maar, de kans op de eindzege had NRPeigenlijk al bij- voorbaat verbruid door opnieuw (net als in de voorronde) incom pleet ten tonele te verschijnen. Een keertje kan gebeuren, maar twee keer achterelkaar is nou niet bepaald vertrouwenwekkend, vond de juiy, waarin onder ande ren cwee oud-winnaars Leon van der Leer (Rumbone, '98) en Mar cel van As (Handsome 3Some, '97). Door Pieter van Lierop Venetië - De tot dusver in de com petitie van het 56ste Filmfestival van Venetië gepresenteerde nieu we cineasten zijn nog niet in staat gebleken een deuk in een pakje boter te schoppen. Ernstiger is dat Jane Campion en Mike Leigh, die beiden ooit de Gouden Palm van Cannes verschalkten (met respec tievelijk The Piano' in 1993 en 'Secret and Lies' in 1990) en die nu meedingen naar de Gouden Leeuw, evenmin aan de hoge ver wachtingen wisten te voldoen. Jane Campion heeft in haar nieu we film 'Holy Smoke' hoofdrollen vergeven aan Kate Winslet en Harvey KeiteL De voormalige ster-actrice van Titanic speelt een Australisch meisje dat zich op reis door India aansluit bij een sekte. Haar familie weet haar met een list terug te lokken naar Sydney, maar om haar gedeprogram meerd te krijgen dient er een spe cialist over te komen uit Amerika: Harvey Keitel. Die verkijkt zich evenwel zwaar op de intelligentie, karaktervastheid en vrouwelijke charmes van Kate die hij in de af zondering van een verlaten boer derij inderdaad afhelpt van haar onderworpenheid aan goeroe Ba ba. Maar uit wraak voor de betut telende behandeling weet ze Kei tel te verleiden en te vernederen, om tot haar eigen schrik te mer ken dat ze verliefd op hem is ge worden. Sekte De crux van het verhaal is dat Campion de vraag aan de orde stelt of deel uitmaken van een In diase sekte eigenlijk wel zo veel erger is dan deel uitmaken van een Australische familie die qua normbesef en levensstijl sterk aan het Hollandse gezin Flodder doet denken. In een nogal on evenwichtige benadering waarbij de komische momenten om voor rang vechten met meer serieuze noties, bewijst Campion zich ner gens de bevlogen stiliste van "The Piano' of 'Portrait Of A Lady'. 'Holy Smoke' heeft meer raak punten met Campions vroegere Mms waarmee ze toen ze steevast eveneens het begrip 'familie' aan het spit van haar schroeiende sar casme reeg. Maar de bondigheid en scherpte van toen ontbreken nu, helaas. Mike Leigh neemt met zijn film Topsy-Turvtf afstand van de rea listische drama's die we van hem kermen om ruim baan te geven aan zijn onvermoede liefde voor Londense operettes van een eeuw geleden. Hij laat ons kennis ma ken met componist Arthur Sulli- Reglsseur Ja ne Campion, hier met hoofdrolspe lers Harvey Keitel en Kate winslet, kan met 'Holy Smoke' niet aan de hoge verwachtin gen voldoen. van en librettist-regisseur Wil liam Gilbert en hun moeizaam ra kende samenwerking tot het idee ontstaat voor 'The Mikado', een werkstuk waarvan we wat hoogte punten mogen meemaken. Maar cte vonk van Leigh's geestdrift v oor deze stijve en suffe vorm van muziektheater wil met oversprin gen en - ook al het de regisseur aan de opnamen een halfjaar re petities voorafgaan - de persona ges komen met tot leven. Suihvan was een morfmist met een zieke nier en nochtans een losbol met in zijn huis een kamer die hy het 'fiirtatormm' noemde. Gilbert was een hark die niet van jonge actri ces kon afblijven en hulpeloos verslaafd was aan kansspelen. Maar in het veel te keurige To- psy-Tumy' horen we daar niets over. Aandacht De voornaamste aandacht con centreert zich nu op de meuwe films van Abbas Kiarostami (Gou den Palm-winnaar in 1997 met The Taste of Cherries') en Zhang Yimou die in Cannes al verschil lende prijzen won, plus een Gou den Beer van Berlijn (voor Het Rode Korenveld) en een Gouden Leeuw van Venetië voor The Sto ry of Qiu Ju). Maar het geeft al te denken dat Yimou's nieuwe film 'Not One Less' eerder dit jaar werd afgewezen voor Cannes. Wellicht had Cannes ongelijk. Over een paar dagen zullen we het weten. Het niveau van de Ve- netiaanse competitie mag dus tot dusver nauwelijks roden tot jui chen, het wil geenszins zeggen dat het festival geen goede Mms te zien geeft. Ze dingen alleen niet mee naar de prijzen. De grootste verrassing tot nu toe is een speelfilm met de curieuze ti tel 'Being John Malkovich'. Reputatie Het betreft het regie-debuut van Spike Jonze, een snuiter die oogt als een wereldvreemde slaapwan delaar, maar in de Verenigde Sta ten heeft hij al een bijna Warhol- achtige reputatie opgebouwd met zyn video's voor Beastie Boys, Bjork, The Pharcyde en REM en zijn commercials voor onder meer Nike en Coca Cola. Zijn faam is m elk geval zo bijzonder dat hij ac teurs als Sean Penn en Brad Pitt kon krijgen voor gastrollen van een paar seconden in een film met hoofdrollen van Cameron Diaz, John Cusack en John Malkovich. Laatstgenoemde speelt zichzelf in een film waar een werkeloze pop penspeler een baantje neemt op de postafdeling van een kantoor en daar een verborgen deurtje ontdekt waarin een lange tunnel je rechtstreeks vervoert naar de zintuigen van John Malkovich. Na een kwartiertje wordt de in dringer vervolgens afgestoten en kom hij uit de lucht gevallen naast een snelweg tussen New York en New Jersey. Cusack gaat deze wonderbaarlijke trip exploi teren voor 200 gulden per ritje, zonder dat de arme Malkovich kan begrijpen wat hem om de ha verklap overkomt En het wordt nog veel ingewikkelder allemaal in deze steP:meest originele ko medie sinds jaren die zich laat omschrijven als een soort Terry Gilliam meets Woody Allen. Jazzgitarist Hij is bijna net zo amusant als de nieuwe film van Woody Allen zelf: 'Sweet and Lowdowri, een pseu- dodocumentaire over een geniale jazzgitarist in de jaren dertig die gebukt gaat onder de wetenschap dat in Europa Django Reinhardt rondloopt ('een Franse zigeuner') die nóg beter is, Sean Penn (met giamoursnorretje en leflok) maakt een verrukkelijke creatie van de Amerikaan die behalve een slecht gedisciplineerde jazz musicus ook een kleptomane al coholist is en een pooier tevens, met als favoriete tijdspassering het kijken naar vrachttremen en het schieten op ratten. Hij vindt warempel een vriendin die hem in al die voorkeuren volgen kan. Al leen, het meisje is een tikje sim pel van geest, stom en niet echt een lust voor het oog. Te laat ont dekt Penn hoe dom het was om haar te laten schieten en maakt uit pure spijt de mooiste plaatop namen van zijn leven. Het is even geleden dat Woody Al len (hij speelt zelf niet mee) zo'n mooie mix maakte van humor, poëzie en heerlijke muziek. En ook als reconstructie van het Chi cago van de jaren dertig (dit keer geen New York dus) is 'Sweet and Lowdown' heel bijzonder. Londen - Het beroemde interna tionale veilinghuis Sotheby's heeft toegegeven dat het nep-an- tieke meubels heeft verkocht De twee topfunctionarissen van de afdeling meubelen van het vei linghuis hebben ontslag geno men, nadat aan het licht was ge komen dat twee paar 'Georgian' stoelen, die samen voor ruim vier miljoen gulden van de hand wa ren gegaan, vervalsingen waren. Antiekhandelaren zijn stomver baasd dat Sotheby's in de in 1994 en 1996verkochte 'Georgian' stoelen geen namaak heeft her kend. Zeker twee andere klanten van Sotheby's hebben, stijimeubslen gekocht die nagemaakt waren, meldt de krant The Sunday Ti mes na eigen onderzoek. Naar nu bijjkt, koestert de Londense an- tiekwereld al jaren verdenkin gen over 'verdachte meubelstuk ken' die via Sotheby's van eige naar verwisselden. Het veiling huis is daar door een aantal an tiekhandelaren ook op gewezen. „Gezien de periode dat dit al gaande is en het aantal verdach te stukken, denk ik dat de an tiekhandel en het publiek er recht op hebben te weten wat er aan de hand is," zei antiekhande laar Michael Hogg tegen de Sun day Times. Hij vindt dat Sothe by's moet nagaan of dubieuze verkopers de afgelopen jaren au thentiek antiek of nep hebben geleverd. Gedupeerde antiekhandelaren hebben aan de Sunday Times verteld dat het niet gaat om-inci denten, maar dat er sinds begin jaren negentig sprake is van een hele serie dubieuze verkopen. Het Londense veilinghuis Bon- hams zegt Sotheby's al tweejaari geleden te hebben gewezen op twijfels aan de betrouwbaarheid van een verkoper. Door Peter Visser Dordrecht - De weergoden waren gunstig gestemd. En dat betekent voor het Dordtse Belcanto Festi val al heel wat. Dan is de organisa tie namelijk verzekerd van de op timale sfeer op de sprookjesachti ge locatie van 't Hof, een droom van een binnenplein met een wat droge maar verder goede akoes tiek. Om twee korte, onbekende opera's van Meyerbeer en Bizet nieuw leven in te blazen, is echter meer nodig dan alleen sfeer. Vooropgesteld: het Belcanto Fes tival voldoet duidelijk aan een be hoefte. De belangstelling is groot. Dat belooft nog veel voor de ko mende evenementen, waaronder twee herhalingen van genoemde opera's, maar ook een uniek voca- lise-concert aanstaande woens dag, een combinatie van Bellini en zijn bewonderaar Chopin op de avond daarna, op zaterdagavond 11 september een koorwedstrijd en een sloteoncert op zondag avond 12 september dat geheel gewijd is aan Rossini. Radeloos Bel canto: de schonezang. Ditele- ment was vrijdagavond in over vloed aanwezig, daar lag het abso luut niet aan. Maar deze stroming in de zangkunst betekent voor de opera dat de regie een flinke stap terug doet. Daarvan was men zich tijdens de opening van dit zeven de festival wat al te nadrukkelijk bewust geweest. Met name tij dens de korte eenakter 'GH Amori di Teolinda' van Meyerbeer leek de regie in feite afwezig. En je moet ook op het toneel wel iets meer bieden dan een radeloos heen en weer snellende herderin, hoe fraai ze ook zingt. Nu moest sopraan Yvette Dekker het vooral van haar mooie lichte stem hebben, waarbij ze oven- gens bewonderenswaardig werd gesteund door de jonge klarinet- tiste Karin Fierloos, wier obligate solo even gevaarlijk is als een aan deze stijl verwant Weber-concert. Geen slechte muziek, deze Meyer beer - vroeger even beroemd als nu verguisd - maar wel muziek die om kwaliteit vraagt Die kwali teit kwam ditmaal beslist niet van het Belcanto Opera Orkest, dat soms heel onwennig en soms he lemaal niet reageerde op dirigent Massimo de Bernart, hoe goed diens bedoelingen ook waren. Nog trager reageerde het onzicht baar opgestelde koor, dat vooreen paar hachelijke momenten zorg de. Biedt Meyerbeer aardige muziek, ronduit geniaal is de twintigjarige Georges Bizet bij vlagen in zijn komische opera 'Don Procopio'. Dit korte werk in twee actes bruist van leven, heeft eerder teveel dan te weinig invallen en biedt met zijn harmonische subtiliteiten en onverwachte wendingen haast te veel voor de wat clichématige handeling: mooie jonge meid wil niet trouwen met lelijke gierig aard, maar krijgt uiteindelijk haar mooie jonge tenor (Alessandro Codeluppi). Die mooie meid Bettina werd ove rigens met een fraaie lyriek en pittig spel neergezet door de Itali aanse sopraan Maria Luigia Borsi. De basstem van haar landgenoot Carlo Cigni was wat minder over tuigend dan zijn spel, maar daar tegenover stonden weer uitste kende vocale prestaties van bij voorbeeld de Deense sopraan Kristine Becker Lund en de Itali aanse briton Lorenzo Casteïluc- cio. Hoe onbekend deze opera ook is: oplettende luisteraars zullen even een glimp van herkenning heb ben gehatl. Op bepaalde momen ten duikt namelijk opeens een thema uit de finale van Bizets ge niale jeugdsymfonie op; een be wijs hoe na dit werk hem aan het hart lag. Helaas kon het voor een belangrijk deel uit conservatori umstudenten bestaande orkest ook hier niet alle raffinement van Bizets schrijfwijze realiseren; vooral de violen hadden het soms erg moeilijk met hun capriolen. Ook het koor maakte het belcan to-element niet erg geloofwaar dig. Gelukkig was er hier soms wel sprake van een duidelijke re gie, waardoor het geheel veel meer vaart had dan de tragisch verliefde herderin van Meyer beer. Opening van het zevende Bel canto Festival Dordrecht: de opera's 'Gli Amori di Teolinda' van Meyerbeer en 'Don Procopio' van Bizet door het Belcanto Fes tival Orkest en het Koor van de Rotterdamse Opera o.l.v. Massi mo de Bernart. Gehoord en ge zien: vrijdagavond, 't Hof in Dor drecht. Herhaling: morgenavond en zaterdag 11 september Dor drecht, zelfde locatie. Rotterdam Kunstenwethouder Kombrink zet de dinron volstrekt op de kop als rt dat de Kunsthal talrr A bouwen van een nieuwe ïg en een in- validenlift. „Juist de wethouder zelf en Kunsthal-architect Kool haas houden de boel op," aldus Kunsthal-directeur Van Krimpen. „Mijn plan voor die betere ingang en een grotere toegankelijkheid voor rolstoelers is allang klaar. Ik heb er bovendien een sponsor voor. De financiering van de bouw is tot de laatste cent rond." Wim van Krimpen deed deze me dedelingen het afgelopen week einde bij de opening van de grote Isaac Israels-tentoonstelling in de Kunsthal. Kombrink was zelf niet onder zijn gehoor, maar wel diens meest directe beleidsmedewerker CeesWeeda. Wethouder Kombrink had don derdag in de gemeenteraadscom missie Kunstzaken gezegd dat hij over deze gevoelige kwestie al een hele tijd niets meer van de Kunst hal gehoord had. Hij legde de zwarte piet bij het bestuur van de Kunsthal (voorzitter: Neelde Kroes). Hij eiste dat het Kunsthal- bestuur uiterlijk 1 oktober duide lijkheid moet hebben verschaft. Volgens Kunsthal-directeur Van Krimpen is die duidelijkheid er al lang en is Kombrink nu aan de beurt om het plan goed te keuren. 0 r 4 o Myriam Alter album 'Alter Ego' d u u i intuitioiYdistr. Choice Een aanvankelijk moeilijk te plaatsen productie. Een CD van een pia niste die geen noot speelt? Myriar :s hier alleen als componiste aanwezig. Ze heeft een vijftal jaz/ .iten bij elkaar gezocht die naar haar idee het best in staat zouden zyn haar ideëen te vertolken. Maar hoe doe je dat in de studio, als je zelf niet meespeelt? Juist in de jazz is alles afhankelijk van de interactie van de spelende muzikanten. Heeft Alter haar piano-collega Kenny Wemer bijvoorbeeld precies kun nen influisteren hoe zij het zelf gedaan zou hebben? Ontegenzeggelijk was zfj niet alleen de schrijfster van het repertoire, maar ook de muzi kaal leider. Maar hoe heeft zij haar bezieling op het kwintet overge bracht om te zorgen dat de heren de muziek spelen zoals zij het wilde? Daarover hadden we in de hoestekst wel iets willen lezen. Per slot is dit een vrijwel uniek project. Uit de hoesfoto's zien we dat Alter aan de op nameknoppen zat, maar we weten niet hoezeer zij ook de geestelijke be zieling doorgaf. Hoe heeft zij invloed gehad op hoe en wie er telkens weer aan het improviseren sloeg op de door haar geschreven thema's? Blijft staan dat dit meer dan uitstekende muziek is, een aangename en logische mix tussen hedendaags vrije jazz en vanzelfsprekende bop. Peter van E'ijkelenburg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2