Timman zet Kasparov voor schut Bal na Beenhakker stuurt bij het ontbijt niemand naar huis Benelucky, vooral een brede mascotte Grootste schaakmanifestatie binnenkort in Rotterdam lm. 'Rijkie' 'Kijk, daar vallen de doelpunten' &m - tweetje* Rotterdams Dagblad Maandag 6 september 1999 Door Ed Voortmeijer Rotterdam Was het een vorm van waak nemen op 's-we- relds allersterkste? Op Gary Kimovieh Kasparov, de man, die sinds jaar en dag wegens een geschil met de wereldschaak bond FIDE het officiële wereldkampioenschap boycot? Hoe het ook zij, de uitslag van de eerste containerschaakpartij in de geschiedenis was niet conform de krachtsverschillen op papier. Jan Timman, het Nederlandse 'schaakboegbeeld', voerde op de ECT Delta Terminal op de Maas vlakte met zwart in een Italiaanse partij een strafexpeditie uit tegen de grote meester uit Baku, die hem in het verleden zo vaak voor schut zette. Als de Nederlander nog twijfels had over zijn huidige vorm, dan wist hij die gistermiddag op het gigantische schaakbord van tach tig bij tachtig meter (iets kleiner dan de aanvankelijke planning van honderd meter in het vier kant) goed te verbergen. Timman voelde zich te midden van de con tainers compleet happy. Hij liet zich niet van de kaart brengen toen het bij de techni sche uitvoering van de openings zet al gelijk helemaal mis ging. Wouter den Duik, de president van ECT, had op advies van Kas parov de witte koningspion van e2 nog 20 duidelijk op veld e4 ge plaatst en aldus het startsein voor de partij gegeven toen de tien me ter hoge kraan de container met de pion op veld g2 ophees en deze vervolgens vrolijk twee velden verder op g4 deponeerde. Grote hilariteit bh de toeschou wers op de tribune en enige pa niek bij de organisatie, die overi gens vlekkeloos was en aan de Schaken op een schaakbord van tachtig bij tachtig vierkan te meter. Daar wt'l je wel eens ee n ve rkee rde o pe n i ngszet op loslaten... Foto Marcel Antomsse/ANP Partij RotterdamOp 23 en 24 oktober zal in het WTC te Rotterdam de grootste schaakmanifestatie worden gehouden, die ooit in Nederland heeft plaatsgevon den en waarbij de aanwezigheid van nationale en internationale topspelers is verzekerd. In totaal zullen er deze dagen meer dan 2000 partijen worden gespeeld. Klinkende namen als Jan Tira- man, Judit Polgar, Anatoli Kar- pov en Alexander Morozevich staan vermeld op de deelne merslijst van Wim Wijting, de di recteur van sponsor I&I. Gelijk tijdig zal het Nederlands kampi oenschap rapid schaak voor vrouwen worden gespeeld bin nen het Catharina Roodzant toernooi. Alle disciplines binnen het scha ken zullen tijdens deze happe ning aan bod komen. Meer dan 800 spelers zullen actief bezig zijn. Er wordt een stedenmatch Rotterdam-Amsterdam ge speeld en er komt een jeugdtoer- nooi. I&I heeft gevorderde plannen om naast deze manifestatie een jaarlijks terugkerend groot meester toernooi te organiseren en gisteravond is hieromtrent overleg gevoerd met Gary Kas parov. De schaakmanifestatie is gekop peld aan een goed doel: 'Aan zet voor Afrika'. Een project van I&I om de arme delen van Afrika (Ghana en Mali) via Internet te verbinden met de rest van de wereld. hoog gestelde verwachtingen vol deed. De dienstdoende kraanma chinist, een professional met wei nig affiniteit met het edele schaakspel, bleek de via een ra dioverbinding doorgegeven zet niet goed bleek te hebben ver staan. Binnen twee minuten was het foutje hersteld. Normaal bord Opvallend detail was dat de scha kers, die op de eerste etage van het bezoekerscentrum van ECT achter een normaal bord met Staunton stukken tegenover el kaar zaten, zich nauwelijks leken te interesseren in wat zich bene den hen op de terminal voltrok. Ogenschijnlijk deed het de groot meesters niets dat hun partij over de gele wereld live op Internet was te volgen en dat de wereld kennis maakte met het hoogte punt van een buisend maritiem festival. Het prestigieuze en unieke pro ject van de Rotterdamse onderne mer, c.q. ideeenman Peter Schui ten, dat vanuit de tucht werd ge filmd, had een massale toeloop van belangstellenden ten gevolge. Zij werden bezig gehouden door de bekende tv-presentator en schaker Hans Bóhm. De tent op het ECT-terrein, waar hij com- ken Gary Kas parov (rechts) en Jan Tim manaan hun stellingen. Fo to Michel Biemui zorvCcr Vos mentaar gaf, was afgeladen. Nie mand bij ECT, dat het evenement overigens organiseerde in samen werking met de Stichting Rotter dam Topsport, kon zich herinne ren ooit zoveel gasten in 'huis' te hebben gehad, 's Werelds stilste sport leidde tot een heksenketel op de Maasvlakte. Journalisten en schaakliefheb bers gaven in de VIP-tent geagi teerd en luidruchtig hun mening over de ontstane stelling, die al snel zeer gecompliceerd was ge worden. Dat vond ook Kasparov, want hij hield z'n blik uitsluitend op het schaakbord gevestigd. En daarop was hij aanvankelijk 'als een bezetene te keer' gegaan, hoe wel de argeloze toeschouwer hem nog geen pink zag verroeren. Op de achtste zet kwam de 'we reldkampioen' met een nieuwtje, dat al heel snel efiect sorteerde want na 12. Lxf6 had Timman al te kampen met een verzwakte ko- nmgssteling. Hoewel het op dat moment in zijn binnenste ongetwijfeld voortdu rend borrelde en bruiste, wekte Timman een uiterst evenwichtige indruk. Had hij verder gekeken dan zijn opponent? Naarmate de partij volgde begon het daar steeds meer op te lijken. Na zijn 24ste zet Td2 stond Kaspa rov woedend op en schudde zijn hoofd. Niet omdat hij zich ergerde aan het feit dat wedstrijdleider Geurt Gijsen de zet een paar maal moest herhalen, maar eenvoudig omdat hy had geblunderd. Met 24..., dxc3,25. bxc3 Da3 had Tim man een gezonde pion kunnen veroveren. Onze landgenoot zag Wit: Gary Kasparov; Zwart: Jan Timman Ie4 e5,2. Pf3 Pc6,3. Lc4 Pf6,4. d3 Lc5,5. c3 d6.6. Lb3 0-0,7. Lg5 Le6. 8. Pd2 a6.9. h3 La7,10. Lh4 Kh8, II. g4 Pe7, 12. Lxf6 gxf6.13. Ph4 Pg6,14. Pg2 c6,15. Df3 d5,18. Pfl a5,17. Pg3 Lc5.18. a4 Le7,19. La2 Tak 20. Ph5 Tb6,21. De2 Dd6,22 0-n Td8, 23. Tfdl d4,24. Td2 Dc5, 25. Tc2 Dd6, 26. Pel Tg8. 27. Pf3 Dd7.28. Khl c5,29, LxeG fxe6,30. Pd2 Ta6,31. Pc4 Ld8,32. Tel Tf8, 33. f3 Lc7, 34. Ta3 Ta8. 35. Tb3 Dxa4.36. Txb7 Dc6,37. Tb3 f5,38. Pd2 Tf7.39. c4 a4,40. Tb5 La5.41. Pfl Lb4, 42. Pg3 fxg4. 43. fxg4 TafB, 44. Tfl De8, 45. Txf7 Dxf7, 46. g5 Pf4, 47. Df3 Pxh5.48. Dxh5 Df2, 49. Pe2 Df3+, 50. Dxf3 Txf3. 51Kg2 Txd3,52. Pg3 Kg7,53. Tb6 Lel, 54. Pfl Kf7,55. Ph2 Td2+, 56. Khl Te2, 57. Pg4 Txe4 en wit gaf op- deze pionwinst echter over het hoofd - hij speelde 24.... Dc5 - maar bleef beter staan Hetgeen (mede) afgeleid mocht w .rden uit het gedrag van zijn opponent, die zich steeds meer begon te ergeren aan het gedrag van een fotograaf, die overigens met anders deed dan zijn werk. ..U verwoest mijn stelling met dat geflits," werd de arme man toege beten. Waarop Gysen Kasparovs partij koos met een fluisterend .,Je kunt beter ophouden met fo tograferen." Zo rond zet veertig zette Timman zijn tegenstander het mes op de keel. Kasparov verdedigde zich nog heel inventief, tot zijn laatste druppel bloed, maar kon toch niet verhinderen dat hij m een verlo ren stelling verzeild was geraakt. Na ruim vier uur spelen gaf hij tenslotte in de uitvluggerfase de strijd gewonnen. „Die Timman heeft geïnfiltreerd in de hersenpan van Gary." grap te Kasparovs manager Owen Wil liams na afloop Een dergelijke mate van alziendheid is waar schijnlijk voorbehouden aan een enkele paranormaal bevlogen zonderling, maar wie een schaker van het kaliber Jan Timman in de hemelsblauwe ogen kijkt, weet wel beter. „Zo zat mijn vader in de Arena te- gen Ajax voor de Johan Cruijff Schaal Na de wedstrijd feliciteer de hij me en stapte op. Mijn vrien din heeft ook mets met voetbal. Ge lukkig maar. Hel lijkt me niks om thuis met haar mijn pressing en passing te evalueren." Fcyenoorder Jan de Visser in Nieuwe Re vu. „Voor een loting ben ik altijd ge spannen. Aan de ene kant omdat ik benieuwd ben «aar de tegenstan ders, tegelijkertijd koop ik dat we lekker zo ver mogelijk van huis moeten. Dan hebben we de minste problemen. In de Champions Lea gue spelen we n a onder meer tegen Sorusstu DurïiuUiiu. Dat hetuus heel dichtbij." Aanvoerder J ean-Paul van Gastel over Feyenoordsharde kern in SI. „De eerste kennismaking met het elftal van de nieuwe trainer £«k Gereis is me nielmeegevallen. Het baltempo lag zó laag dat tk nog mee zoukunnen doen.'' Johan Cru ij ff over PSV in VI. Jk weet met prectes wat de uoet- bctljuregie is, maar m de uoetballe- nj heb je wel te maken met een roof- dierenmentaliteit. Zie Van den Henk. Die hanteert dubbele agen da 's. T ijdens een rergaden ng ga je een heel eind met hem mee, totdatje m de galen knjgt dat ft tj zijn ei gen- belang nastreeft" SC Heerenveen-trainer Foppe de Haan over Feyenoord-voorzit ter Jorien van den Herik in Nieuwe Revu. ,.Va« den Henk is een roofridder, he Ik zie hem op een paard zitten, hij gnjpt hier wat en daaru?at en als fty het mooiste meisje van het dorp heeft gesnaaid, galoppeert hij weg Nogmaals Foppe de Haan over Jorien van den Herik in Nieuwe Revu. „Adrtaanse chargeerde toen hij Rijkaard een beunhaas noemde, maar m principe ben ik 't met hem eens. Bondscoach is top Dan moet je al bewezen hebben dat je top bent." Foppe de Haan in Nieuwe Revu. RuudGulhtis langzaa m a/gepeld tot een ordinaire parvenu die be mind wil worden, maar zelf met m staat is twee vrienden aan zich te bi «den. Johan Neeskens zei het eer der al' communicatie is Ruuds grootste probleem In de dug-out is zo 'n manco dodel ijk. Columnist Hugo Camps in NRC EURO Feyenoords trip naar Spanje was een welkome onderbreking in het competitievrsje weekeinde. Leo Beenhakker had weinig re den om in de Kuip te blijven. Al leen Bert Konterman mocht als Feyenoorder zaterdagavond een paar minuten aan het grote Oran je-werk ruiken. Op dat yplfde jpnment zaten dp spelers van de landskampioen in Zaragoza in het hotel aan een uit gebreid diner, nadat ze in het war me Zaragoza zaterdag twee keer hadden getramd Leo Beenhak ontbijt in Zaragü, huis. •uurdeby het i niemand naar Ronald McDonald, Jurriaan Reurings en Alain Courtoïs pre senteren Benelucky. Foto Aad van der VoorrVCor Vos De interland Nederland-Belgie was niet hét startsein van de officiële campagne van EURO 2000. Die eer was zaterdagmiddag voorgehou den aan de geboorte van Benelucky, de mascotte van het Europees kampioenschap. De half Belgische, half Nederlandse voetballeeuw werd gepresenteerd in het McDonald's-restaurant in Rotterdam- Charlois. De opvallend brede mascotte ontbrak vreemdgenoeg een paar uur later in de Kuip, waar Hollands Dutchy de boventoon voer de. Paul van Himst, Ronald 'not McDonald' Spelbos, Harry Been en or- die uit 5000 inzendingen de uiteindelijke winnende Nederlandse in zending van Jurriaan Reurings uit Utrech' koos. Benelucky klonk in elk geval een stuk beter dan Milfoot van Jean-Frangois Foxhal uit Belgie. Reurings kreeg voor zijn bedenksel een Vip-arrangement voor vijf personen voor de finale op 2 juli in Rotterdam. Met de kaartverkoop van EURO 2000 gaat het beter dan met het ver keer, verklapte Alain Courtois. .,Ik hoop dat de verkeersproblemen volgend jaar opgelost zijn. Wel is negentig procent van de kaarten in Nederland en Belgie verkocht." Paul Bosvelt en Patrick Paauwe dus met op de bank bij het Neder lands elftal, maar gisteravond ge woon in de basis bij Feyenoord. Radoslav Samardzic maakte in Spanje zijn debuut m het shirt van Feyenoord. Hij stond gister avond opgesteld als linksbuiten, op de plaats van Peter van Vos sen. Het elftal van de Rotterdammers zag er, zonder z'n internationals als volgt uit: Dudek in het doel, Gyan. Van Wonderen, De Haan en Paauwe m de defensie. Van Gas tel. Bosvelt en De Visser op het middenveld, Kalou. Cruz en Samardzic in de aanval. In de tweede helft mochten Ulrich van Gobbel. Patricio Graff. Tininho, Thomas Buffel en Somalia ook nog even de wei m. De laatste heeft van het ministerie een werkvergunning ontvangen en is daardoor vanaf deze week inzet baar in de competitie. Peter van Vossen wil binnen kort met de leiding van Feye- over zijn contractverlenging te praten. Bert Konterman heeft zo- ais bekend ook dat soort plannen. Feyenoord vliegt vandaag terug naar Nederland en bereidt zich vanaf morgen voor op de competi tiewedstrijd tegen Ajax. Op het Kasteel wordt deze week opnieuw een aankoop verwacht. Of de technische staf erin slaagt om de selectie nog verder te ver sterken hangt af van de scou- tingstnps die de Rotterdammers aan Finland, Ierland en Engeland hebben gemaakt. Trainer Jan Everse bracht dit weekeinde per soonlijk nog een bezoek aan En geland Edgar Davids kwam zaterdag avond als een van de laatste Oran je-spelers uit de kleedkamer. Da vids, nooit zo happig op inter views met Nederlandse journalis ten, verscheen eerst uitgebreid bij een regionaal tv-station, ging ver volgens in gesprek met de Itali aanse media en wilde toen naar huis gaan. Voordat hij zijn 'vrien den' van de schrijvende pers nog een paar tellen te woord stond, wilde hij eerst weten met wie hij te maken had. „Voor wie werk jij, enjij,enjij,enjij,enjij? De journalisten haalden opge lucht adem. Gelukkig zat er geen 'vijand' in de groep. Davids be sloot een paar minuten vrij te ma ken. Vervolgens onthulde hij dat hij van de FIFA medicijnen mag gebruiken om zijn oog te behan delen, zonder dat hij van het ge bruik van doping kan worden be schuldigd. Maar opmerkelijk is dat het 'spul' in Italië nog wel op de dopinglijst voorkomt. Reserve-aanvoerder Davids beaamde na de wedstrijd tegen de Belgen nog steeds vol lof over bondscoach Frank Rijkaard te zijn. „Wat nou druk op Rijkaard? Wij als spelers staan onder druk. Dat komt door de resultaten van de laatste tijd. Dat zelfs de Belgen af en toe één op één tegen ons dur- „•oti verdedigen, zegt denk ik voldoende." Acht keer geel, een keer rood. En wie zat er weer niet bij aan Oranje-kant? Juist, Dennis Berg kamp. De Nederlander na afloop: „Ja, sorry. Ik heb toch echt m'n best gedaan..." sprak hij met een knipoog naar z'n overtreding op Lorenzo Staelens. door Piet Ocks Z.Je O NERVEUS ALS zater dagavond heb ik Frank IRijkaard nog niet zien ijs beren voor zijn dug out. En hele maal met als het Nederlands elftal op achterstand stond tegen die duvelse duivels. Rijkie, zoals hij bij Ajax werd ge noemd. moet toch een beetje nat tigheid hebben gevoeld na alle kritieken van de laatste weken. En ik kan me indenken, dat hy zich met op zijn gemak voelde. Want bij een nieuwe nederlaag zou er weer een stortvloed van el lende over hem worden uitgego ten. En daar is iedereen, dus ook Rijkie, gevoelig voor. Desondanks moest ik vorige week wel even gnnniken. toen de bondscoach, slim als hij is, op merkte dat iedereen zijn selectie methode belachelijk maakte, maar dat dat met was gebeurd als hy wat meer wedstrijden had ge wonnen. En daar had hy gelijk in, want de winnaar heeft altyd gelyk. Daarom was ik bly dat hy op zyn schreden is teruggekeerd en hy tegen de Belgen de byna sterkst mogelijke opstelling had bedacht. Nu alleen Mare Overmars en Winston Bogarde nog. Maar die komen er pas in februari by, om dat Rykie dan aan een nieuwe reeks van drie wedstrijden begint En tot uie tyd wil hy deze selectie met wijzigen. Kom op, Frank. Hou je zelf met langer voor de gek Roep ze op, want dan kan je met een gerust hart de resterende oefenwedstrij den atwerken. Want Edwin van der Sar zal toch met opnieuw vijf keer worden ge passeerd en de doelman van Ju- ventus zal zich toch met opnieuw twee keer laten poorten in één wedstrijd? En anders moet Ed de Goey maar weer van stal gehaald worden, want dat hy met tot vaste tweede doelman wordt gekozen, is me al lang een raadsel Maar ook de2e misstap zal hy wel dra corrigeren en dan is Frank Rykaard na a! zijn experimenten precies even ver als vorig jaar, toen hy lot opvolger werd be noemd van Guus Hiddtnk als baas van Oranje. Rykie is best zo verstandig om in te zien, dat het vorig jaar tijdens het WK als vierde geëindigde Oranje alleen maar sterker kan worden van oefenwedstrijden in de aanloop naar EURO 2000 Daarom hou ik vertrouwen in Ry kie. Als hij maar precies doet wat ik zeg. Nataschja van Duivenbode had tijdens Nederland-Bel- gië de avond van haar le ven. Het was met recht een hoofdprijs voor de Rotter damse winnares van het voetbalspel Topcoach. „Ik heb echt genoten. Ja, de wedstrijd vond ik mooi om te zien. Ik zat in een heer lijke stoel. Dat is toch Iets anders dan vak Z, waar de been ruimte een stukje minder is," aldus de voet balster van Hiliesluis, die werd geïnviteerd door sponsor Amstel. „Nee, ik had niets aan de opstelling veranderd. Van Bronckhorst was niet ge weldig en ook Bergkamp kan beter. Verder heeft Frank Rijkaard mijn steun. Hij had Boudewijn Zenden, één van mijn favorieten, opgesieid." Nataschja van Duivenbode werd begeleid door André Hoekstra, as sistent-trainer van Excelsi or. „Kijk, daar vallen de doelpunten," lijkt de een malig international (1984, 6-0 tegen Denemarken) te gen zijn gaste te zeggen. Foto Cor Vos Hé Theo, Buiten waren de Wereldhemedagen, maar aan de poort van de Kuip heb jij zeker en vast genoten van je stille avond, zaterdag? Als de veiligheidscoördinatoren en de politie op deze manier doorgaan valt er voor jou en je collega's straks weinig meer te controleren tijdens de grote voetbalevenementen. Je wordt al suf ge screend voor je ook maar in de buurt van de Kuip komt. De Ko<p is straks zo vei lig, dat-ie als permanent thuishonk kan dienen voor de EO iandoag. Helemaal als da'lijk de dwangbuis over het voorplein af is. Maar heb jij die comdors van kippengaas gezien, op de Breebrugen bij het Piet Smitterrein? Die doorgangen zijn zo smal, dat een beetje eter daar met geen mo gelijkheid doorheen kan. Ik vond het met vreemd dat het publiek geen glimp van de pasgeboren Benelucky heeft gezien. Die mascotte is zo breed, die kan nog met overdwars door de comdor. Theo, ben jij nog by gevonden voorwerpen geweest? Wezen kijken of daar mis schien de gouden ketting was binnengebracht van Lorenzo Staelens? De ketting die door Edgar Davids van zijn nek was getrokken. Wat ik met begnjp: waarom ga je met je sieraden om het veld in? Waarom moet je er voor een spelletje hang- trek- en rukwerk uitzien alsof je naar de Baja gaat' Wat is dat toch voor rare ge woonte? Als ik afwas, doe ik mijn nngen nog af. In het voetbal is tegenwoordig mets meer te gek. Nu blijft het nog bij shirtjes rui len; al verdwenen Van der Sar en Herpoel al met eikaars handschoenen sn de tunnel. Maar straks wacht nog het plechtig uitwisselen van sieraden. Een oorbel van Bogarde voor een piercing van Mpenza. PS: Ik wist met dat Veronica ook de rechten van het korfbal had. Doei Nel van de Keetering

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 8