14 Leerstraf voor heel jonge criminelen De Shtandart komt eerst naar Rotterdam EUR: met beide benen in de modder of ivoren toren? Mishandelde pony naar veiliger plek gebracht Schrik na koelbloedige liquidatie op straat Aanpak 12-minners is begin van een 'nieuw preventief tijdperk' EK: geen hekken maar containers Bouwvakker vastgeschroefd De Coolsii Havenstad nu stad met haven I 17/: RRV RZ Rotterdams Dagblad Dinsdag 7 september 1999 0 Rotterdam Lianne Sterrenburg wist niet wat ze zag toen ze vrij dagochtend haar pony in de wei in Pemis zag staan. Op zijn buik, zijn rug en in de flanken zat bloed. Veel bloed, veroorzaakt door diepe sneden. Naar omstan digheden maakt het 28 jaar oude dier het inmiddels weer goed, maar met het helen van de meeste wonden is de boosheid van de ver zorgster nog niet weggeëbd. Iedere ochtend en iedere avond gaat Sterrenburg naar de wei aan de Tuinlaan om haar pony, die ze al dertien jaar heeft, eten en een aai te geven. Het dier heeft extra verzorging nodig omdat het ster vende is. „Het heeft geen ziekte of zo, de pony is gewoon oud." Eigenlijk had de Pemisse het dier zes weken geleden al willen laten inslapen. Maar alsof de pony het aanvoelde, ging hij op de dag dat hij naar de dierenarts zou gaan plotseling weer eten. Het spuitje werd verruild voor een medicijn en het dier werd weer dikker. „Al kan dat ook door de medicijnen komen," weet Sterrenburg. „Vol gens de dierenarts heeft hij nog maar twee maanden te leven." Iedere ochtend en iedere avond is het weer spannend voor Sterren burg hoe ze haar dier zal aantref fen. Maar op diepe snij wonden was ze niet voorbereid. „Kijk ik kan niet bewijzen dat iemand mijn pony wat heeft aangedaan, maar die wonden komen er niet vanzelf. Ze zijn ook te breed om door prikkeldraad te zijn veroor zaakt. En toen ik vrijdagochtend kwam kijken, kroop hij heel ang stig weg in een hoek. Hij was zo bang, er moet gewoon iemand ge weest zijn." Vandaar dat ze aangifte heeft ge daan bij de politie, in de hoop dat de daders worden opgespoord. Hoewel Sterrenburg daar niet veel hoop op heeft In de buurt van de wei wonen maar weinig mensen en een eigen rondgang door de buurt leerde dat niemand wat heeft gezien of gehoord. Hoewel er in de dertien jaar dat de pony in de wei aan de Tuinlaan staat er verder nooit iets is voorge vallen, heeft Sterrenburg beslo ten om haar dier op een andere plek onder te brengen. In een wei vlakbij een kinderboerderij, een plek waar dag en nacht toezicht is. „Ik wil dat het beestje zijn laatste dagen op die plek slijt." Rotterdam De politie Rotter dam-Rijnmond wil bij EURO 2000 rondom De Kuip rijen containers gebruiken in plaats van hekken. Dat is de les die onder meer is ge leerd bij de veiligheidsoefening die afgelopen weekeinde werd ge houden voor de Europese Kami- oenschappen voetbal van volgend jaar juni. Later in de week volgt nog een uitgebreide evaluatie van de proef. Bij de interland Nederiand-België van zaterdagavond bleek dat hek ken supporters onvoldoende kun nen tegenhouden. „De rij hekken was geen succes. Op de Stadion- weg zit je met een dijklkhaam waar je niks in vast mag zetten. Als er ook maar één hek omgaat, dan hou je geen supporter meer legen," stelt een politiewoord voerder vast. Daarom wordt bij een volgende oefening geëxperi menteerd met dubbele rijen con tainers. De politiewoordvoerder onder streept dat er ondanks het ge bruik van hekken, nooit gevaar voor incidenten is geweest. ning op de Heemraadssingel is ei genaar van discotheek Hali Har nas aan de Delftsestraat. De 35-ja- rige Rotterdammer woonde vlak bij de plek waar hij is omgebracht De politie heeft inmiddels een sterk vermoeden wie de tweede omgekomen man is, maar omdat dat niet met zekerheid is te zeg gen wordt zijn identiteit nog niet prijsgegeven. Omstanders verklaarden vlak na de koelbloedige afrekening dat eerder een incident bij de disco theek heeft plaatsgevonden dat verband zou houden met de schietpartij van zaterdag. De poli tie wil dat echter niet bevestigen. „De wijze waarop is geschoten duidt op een afrekening. Over een motief kunnen we nog geen me dedeling doen. Dat kan met het criminele milieu te maken heb ben maar ook met relatieproble men. A!!° mo°eli'>beden worden onderzocht," zegt politiewoord voerder G. de Jong. Rotterdam Hij is vooral ge schrokken van de koelbloedig heid en de kilheid waarmee de li quidatie werd voltrokken, zater dag aan de Heemraadssingel in 'zijn' deelgemeente. Deelraads voorzitter T. Harreman van de deelgemeente Delfshaven: „Ja daar schrik je van. Wie niet? Er worden mensen geliquideerd, ter wijl bewoners in een park zitten te recreëren." Zaterdagavond werden twee man nen aan de Heemraadssingel doodgeschoten bij een afrekening in het criminele milieu. Drie man nen raakten gewond, onder wie een die een kogel in zijn hoofd kreeg. Hij ligt in het ziekenhuis. Een woordenwisseling tussen Turkse mannen ging vooraf aan de schietpartij. Het vuur werd ge opend door een man met een klein kaliber pistool. Daarna automatisch wapen het karwei af door de op de grond liggende slachtoffers te beschieten. Veel duidt erop dat het hier gaat om een afrekening binnen de Turkse onderwereld, al wil de politie dat niet bevestigen. „Er zijn bepaalde culturen waar anders wordt gedacht over het respect voor leven dan in de Ne derlandse cultuur," concludeert Harreman. „We kunnen niet ont kennen dat men binnen de Turk se misdaadorganisaties het ge weld niet schuwt. Dat geldt overi gens ook voor andere maffia-orga nisaties, zoals de Russische en de Tsjetsjeense." „We zien in de oude wijken con centraties van mensen van niet- Nederlandse afkomst," zegt Har reman. „Dat brengt ook een in stroom van georganiseerde crimi naliteit met zich mee." Natuurlijk, relativeert Harreman, komen afrekeningen met dodelij ke afloop ook in de Nederlandse onderwereld voor. „Maar niet op deze manier: op klaarlichte dag, tussen recreërende mensen." Op zich, zegt Harreman, heeft de afrekening niets te maken met Delfshaven. „Dit had net zo goed op de Lijnbaan kunnen gebeuren. Of op elke andere plaats waar de ze mensen elkaar ontmoeten, pro voceren en liquideren." Feit is wel dat een van de twee dodelijke slachtoffers in de buurt van de piaaus vajiiieumbuiyi De overheid en de politie staan daar volgens hem machteloos te genover. „Dit voorkom je niet met een Delfshavens of Rotterdams veiligheidsbeleid. We spreken al jaren over het terugdringen van het wapenbezit en het aanpakken van criminele organisaties." Disco-eigenaar Een van de twee mannen die za terdagavond dodeiij k werd getrof fen by de koelbloedige afreke- Rotterdam Een 25-jarige bouw vakker uit Vlaardingen is gister ochtend naar het ziekenhuis ge bracht nadat hij zijn hand had vastgeschroefd. Hij was bezig met werkzaamheden aan de uitbrei ding van De Doelen op het Kruis plein in het centrum van Rotter dam, toen hij met een boor een schroef wilde vast zetten. De schroef, vijf centimeter lang en een centimeter dik, kwam in zijn hand terecht, waarna hij vast kwam te zitten. Ambulanceperso neel van de GGD moest, hem plaatselijk verdoven om de hand weer los te krijgen. Rotterdam Sinds deze week kunnen kinderen uit de Rijn mond die jonger zijn dan 12 jaar en die zieh schuldig maken aan lichte vormen van criminaliteit, worden aangepakt met een speciale leerstraf. Als de ouders dat willen, want het pro ject van Bureau Halt valt en staat met hun medewerking. De politie spreekt van een 'nieuw preventief tijdperk' bij de officiële introductie van deze zogeheten Stop-reactie. Vorig jaar werden in het Rijnmondgebied vijfhonderd zogenoemde 12-minners in de kraag gevat. Meestal was dat van wege (winkebdiefstal, vernieling, baldadigheid en te vroeg afsteken van vuurwerk. Voor het strafrecht zijn deze kin- deren te jong en ze een alternatie ve straf opleggen, zoals Bureau Halt doet met 'ontspoorde' jonge ren tussen 12 en 18, is evenmin een optie. Om toch te voorkomen dat de kinderen op jonge leeftijd afglijden naar een criminele carri ère is de Stop-reactie in het leven geroepen. Ais de ouders ermee instemmen, ^rijgen kinderen die in de fout zijn gegaan op woensdagmiddag les over het door hen gepleegde delict. Tijdens de door pedagogen ontwikkelde lessen, die worden gegeven aan groepjes van maxi maal vijf kinderen, wordt een rol lenspel gespeeld of moet een op dracht worden vervuld. Het afgelopen jaar werd met de Stop-reactie proefgedraaid in Delfshaven. Dat gebeurde daar omdat de politie, het Openbaar Ministerie en de Raad voor de Kinderbescherming in de deelge meente nauw contact onderhou den in het project Justitie in de Buurt, Erg veel kinderen werden er niet aangemeld: vijftien in totaal. .Maar de eerste screening van eventuele 'klantjes' gebeurt nou eenmaal door politiemensen en ik kan me best voorstellen dat ander werk voorgaat," verklaart W, Hulsbergen van de Raad voor de Kinderbescherming in de Korps krant. Wel konden ze alle vijftien worden 'geholpen' omdat alle ou ders daar mee instemden. Met de kinderen werden vragen lijsten ingevuld, die weer als basis dienen voor eventueel opvoed kundig advies aan de ouders. Tij dens de proef is niet gekeken of 12-minners al eerder zijn aange meld, De bedoeling is dat dat wel gaat gebeuren nu het experiment een definitief karakter heeft ge kregen. De Raad voor de Kinderbescher ming heeft vertrouwen in de Stop reactie. Unit-manager E. Bok horst in het huisorgaan van de po litie Rotterdam-Rijnmond: „We werken vanaf het eerste contact samen met de ouders en die heb je altijd nodig als je nog iets van de opvoeding wilt maken. Een 11- jarige is geen boef, dus moetje ze zo ook niet benaderen. Wij zijn er als Raad ook absoluut tegen om de strafrecht-leeftijd naar bene den te halen. Maar we zijn wel erg blij met deze Stop-mogelijkheid." Door Kor Kegel Sint Petersburg Een primeur voor Rotterdam: het fregat Shtandart zal bij zijn komst naar Nederland eerst de Rotterdamse haven aandoen. De replica van het beroemde vlaggenschip van tsaar Peter de Grote zal in Am sterdam op Sail2000 een hoofdol spelen, maar eerst zal het zeil schip op de Nieuwe Maas te zien zijn. Kapitein Vladimir Martous wil daarmee eer bewijzen aan de stad die de herbouw van het schip als eerste sponsorde. De bijdrage van Rotterdam trok andere financiers in Nederland over de streep. Mar tous zei zondag aan boord van de Shtandart dat de positieve opstel ling van Rotterdam van doorslag gevende betekenis is geweest In 1995 maakte het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam 30,000 gulden over en daarmee kregen Akzo Nobel, Mobil, Volvo en de ABN/ AMRO-bank voldoende vertrouwen in het project om ook te sponsoren. Ook daarna heeft Rotterdam de bouw met raad en Martous wil Rotterdam daarom als eerste Nederlandse havenstad op zijn route zetten, nadat hij vol gende zomer in het Engelse Port- mouth en het Franse Brest is ge weest In Engeland woonde de ini tiatiefnemer van de wederop bouw, wiens weduwe, Ann Pal mer, zaterdagavond in Sint Pe tersburg een champagnefles stuk sloeg tegen de boeg van de Shtandart. Duizenden inwoners van de Russische zusterstad van Rotterdam waren uitgelopen voor de tewaterlating by het nostalgi sche werfje Petrovski. De DCMR Milieudienst Rijn mond en enkele Rotterdamse ge meentediensten geven deze week acte de présence op het jaarlijkse Venster op Nederland, waar dit keer de samenwerking tussen Rotterdam en Sint Petersburg op allerlei manieren wordt belicht. DCMR-direeteur G. van Tonge ren liet er geen gras over groeien. Hij lotjHo nifteen contacten om de Shtandart ook naar Rotterdam te halen. En met succes. „Rotterdam verdient het," zei za terdagavond Jan Henneman, tot voor kort consul-generaal in Sint Petersburg en nu 'onze tweede man' in Moskou. Hjj heeft de Shtandart „vanaf de eerste span ten zien groeien" en hij heeft vo rig jaar, samen met wethouder Si mons, een rol gespeeld bij het contact leggen tussen de bouwers van de Shtandart en de Neder landse stichting Doen! De stichting heeft daarna een mil joen gulden overgemaakt en dus was directeur Jan Drissen een van de belangrijkste gasten op de re ceptie na de tewaterlating. Hen neman is als consul-generaal in Sint Petersburg tijdelijk opge volgd door Johannes Vervlood, die de duizenden toeschouwers zaterdag een telegram voorlas van kroonprins Willem-Alexander, Duizenden inwoners van St. Petersburg, de Russische zusterstad van Rotterdam, liepen afgelopen weekeinde uit voor de tewaterta- ting van de Shtandart. Foto Dmitry u>vetsky/AP die liet weten dat hij geheel achter het project staat en de bemanning een behouden vaart wenst. Gepensioneerd ambassadeur Ro bert de Vos van Steenwijk stond met ontroering te kijken hoe de Shtandart van het droogdok werd gehesen en zowat over de toe schouwers heen naar de rivier de Newa werd gedraaid. Hu heeft het schip vanaf de kiel zien bouwen. Nu was het, op de zeilen na, klaar en hing de keizerlijke vlag in top. Dat dat in de Russische federatie weer mogelijk zou zijn, dat was tien jaar geleden onvoorstelbaar geweest, verzuchtte De Vos van Steenwijk. De eerste Shtandart, gebouwd in 1703, was het paradepaardje van de vloot van Peter de Grote. De naam van het schip verwees naar zijn nieuwe banier, een standaard met een tweekoppige adelaar die in zijn snavel en klauwen zee kaarten vasthoudt, van de zeeën binnen de Russische invloeds sfeer. Door Bemadette Neelissen Rotterdam De universiteit kan vooral veel voor de stad beteke nen als ze een ivoren toren, een intellectuele vrijplaats durft te zijn. Een instelling waar men ken nis kan verbreden en verdiepen. -■*.11-J, I jvicuu uc mau-umg wuiuiucuivigu door het feit dat studenten haar steeds meer oneigenlijk gaan ge bruiken: „Zij willen dat wij hen vaardigheden bijbrengen als mid del om geld te verdienen, en het bedrijfsleven idem dito." Dat zei prof. dr. A. Klamer, hoog leraar kunst- en cultuurweten schappen (gespecialiseerd in de economie van kunst en cultuur), gisteren bij de opening van het Academisch Jaar aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Klamer deed zijn uitspraak tijdens een debat onder leiding van Peter van Ingen tussen hemzelf, burge meester mr. I. W. Opstelten en vierdejaars EUR-economiestu- dent A. Eerdmans. Eerdmans is lid van de Erasmus Debating So- cictv en won dit. 'aar het Neder lands Kampioenschap Debatte ren. Opstelten, de borst als een kemphaan gebold onder zijn amb- stketen, dient Klamers 'ivoren to ren' direct van repliek:,Een vrij plaats, niet gehinderd door de waan var. de dag, is niet voldoen de. In de stad moeten twéé instan ties overzicht houden: het stads bestuur en de universiteit Juist in de hedendaagse maatschappij dienen kennis en wetenschap om te toetsen. De stad moet daarbij gebruikt worden als laboratorium. Het ma teriaal van bestuurskunde, socia le wetenschappen en economie ligt soms letterlijk op straat. Ge bruik die stad als proeftuin. Stadsbestuur en universiteit moe ten elkaar opzoeken en confronte- Volgens Opstelten belicht Klamer maar een kant van de zaak: „De universiteit moet een centrum voor wetenschap zijn, maar de stad moet die universiteit wél her kennen. De EUR moet met beide benen in de modder staan, en niet kiezen voor alleen de tiende ver dieping van de ivoren toren." De aanvaringen tussen Klamer en Opstelten in het stellingenspel vormden nog de interessantste momenten van het debat, dat ver der niet helemaal uit de verf kwam. De stellingen moesten af geleid zijn van het centrale thema bij de opening van dit jaar: wat is vandaag de dag de relatie tussen de Eras mus Universiteit en de stad Rotterdam? De sprekers kweten zich wat dat betreft op ori- rinele wirie van taak. Eed mans' stelling: 'De sluitingstijden van de Rotterdamse horeca moeten worden opgeheven' oogstte zelfs - als enige - applaus. „De groot ste ideeën van de grootste weten schappers zijn ontplooid om vier uur 's nachts in het café," aldus de zich flink werende vierdejaars econoom. In Rotterdam zijn vol gens Eerdmans na dat tijdstip al leen maar 'lugubere kroegen' open. Opstelten betoogde dat een stu dent dat kleine beetje tijd dat nog rest tussen collegezaal en bijbaan best aan studeren zou kunnen be steden. Ten tweede zei hy het 'triest' te vinden dat een vierde jaars student economie kennelijk de goeie nachtzaken niet weet te vinden, en hij, Gpstelten, wél. Een andere boude Klamer-stel- iing: 'De Erasmus Universiteit moet in de toekomst belangrijker voor Rotterdam zijn dan de ha ven.' Met andere woorden: de ha ven is niet de toekomst van Rot terdam. Die toekomst heeft vol gens Klamer juist alles te maken met kennis en wetenschap. De Rotterdam-lobby zou gericht zijn op een 'uit het zicht geraakte ha ven, getuige onder meer de grote werkloosheid inde stad'. Eerdmans: „Een ontzettend vreemde stelling. Ik zie het zo: de haven is een natuurgift. Die hoort bij Rotterdam, die kun je niet zo maar verplaatsen. De EUR is daar néér gezet, die kan nooit belangrij ker worden. Dan zet Rotterdam haar middelen verkeerd in." Ook Opstelten beet gretig in het aas, noemde de haven 'ontzettend be langrijk' en Klamers stelling 'on evenwichtig'. Tot slot ontstond nog even hilari teit bij de laatste stelling van Op stelten. Hy schetste de onbalans tussen 'zwart en wit' in de stad en op de universiteit: de bevolking van Rotterdam bestaat voor 42 procent uit mensen van allochto ne afkomst, terwijl dat percentage op de EUR slechts 7 procent be draagt Opstelten: „De EUR moet een filiaal openen in Spangen." JL Rotterdam is van havenstad een stad met haven geworden, klonk het op een voornaam seminar, dat voorafgaande aan het Wereldha ven Festival werd gehouden in het fiatgebouw van Van Omme ren bij het Park. Het werd wat somber gesteld, alsof een stad met haven toch minder is dan een ha venstad. Vroeger zag je vanaf de Willemsbrug en de Boompjes overal havenactiviteiten om je heen, de kranten stonden vol met schcepvaartberichten die nie mand las, maar die toch het be lang van de havenbedrijvigheid onderstreepten. Tegenwoordig is de haven voor een groot deel uit het Rotterdamse stadsbeeld ver dwenen en is er over de stedelyke economie veel meer te vertellen dan dat er boten aankomen. Voor oudere generaties blij kt dat nog steeds wennen te zijn. Ver vuld van heimwee zien ze terug op de havendynamiek, ze hebben eigenlijk niet genoeg aan specta culaire havendagen of aan een Rotterdams Havendictee, want ondanks dat hier aanzienlijke be langstellingvoor bestaat, is het een echo van weleer, ze hebben iets symbolisch omdat er bcuen- voor staat. Maar het laden en los sen, de geur van de aangevoerde producten, het onttrekt zich aan oog, oor en neus. Deels komt dat door milieubesehermende con structies, die stof en lawaai moe ten tegengaan. Daar wordt de ha ven schoner maar ook saaier van. „De Rijnhaven is een lege plas vergeleken met vroeger," hield Koos de Gast zijn gehoor bij Van Ommeren voor. Naar de zeesche pen richting Waalhaven ziet nog slechts een enkeling om. „Waar zijn de hangplekken voor de ou dere Rotterdammers gebleven?" vroeg prof. dr, Hugd Roos zich af. De hoogleraar logistiek manage ment aan de Erasmus Universi teit Rotterdam - kweekbak voor de havenbusiness - heeft de ont moetingsplekken van gepensio neerde havenarbeiders sterk in aantal zien verminderen, direct gevolg van de herbestemming van oude haventerreinen langs de Nieuwe Maas voor woningbouw. Maar je hebtze nog wel: stroomaf waarts, Professor Roos kan ze vin den aan de havenmonden van Schiedam (het Schreihuisje), Vlaardingen (het Westerhoofd) en Maassluis (Govert van Wijnkade). Dat is niet zo gek, want de haven activiteiten zijn via de Botlek en de Europoort in westwaartse rich ting verplaatst, een beweging die straks nog om een Derde en Vier de Maasvlakte zal vragen. Is het erg dat de haven uit beeld verdwenen is? Jongere generaties missen het niet. 'Ze weten met "be ter, ze zijn opgegroeid in eer. stad van continue veranderingen. De bouwkranen in Rotterdam-Cen trum hebben in de skyline de hijs kranen uit de haven vervangen. De vernieuwing van de stad is nog lang niet ten einde en nu de poli tiek zich realiseert dat steden niet altoos kunnen blijven uitbreiden, zal het binnen de bebouwde kom 'compacter' worden. Staatssecre taris Johan Remkes brak onlangs in Vlaardingen een lans voor wo ningbouw aan het water. Er blijft een functieverandering van oude werven en bedrijfsterreinen noodzakelijk, maar dat kanalleen als voor de industrie en handel nieuwe ruimte wordt gevonden zonder dat de milieukwaliteit van de Rijnmond eronder lijdt. In zee dus. Zo wordt Rotterdam nog meer woonstad - met een main- port waar de levenslijnen van Eu ropa uitkomen, zoals Roos zei. Met de stadsvernieuwing is de verplaatsing van de haven rich ting Noordzee begonnen. Koos de Gast sloeg de spijker op zijn kop, toen hij aangaf dat begin jaren ze ventig de stadsvernieuwing de nieuwe politieke prioriteit werd. Koos zei het wat beschuldigend, omdat de PvdA in die dagen een cultuur neerzette waarin de ha ven vies en voos werd, haventra dities werden gebroken, onderne mers voor de minste uitbreiding lang moesten knokken. En mis schien was het inderdaad wel een stille wraak. Feit is immers dat de bloeiende haveneconomie niet had bijgedragen tot betere woon omstandigheden in de oude wij ken. Foutje. Uit deze jonge ge schiedenis is de les te trekken, dat het bedrijfsleven en de overheid voortaan een zelfde koers moeten varen om Rotterdam erbovenop te helpen. Want de haven heeft wel een gezonde stad nodig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2