Meer macht Europees parlement Ingmar Bergman bewonderde Hitier Vluchtelingenstroom na uitbarsting geweld Franse boerenleider verlaat als held gevangenis Rotterdam Bericht Ook individuele commissaris kan naar huis worden gestuurd Bezetting booreiland Flessenpost na 85 jaar bezorgd Weer referendum apart Quebec Turkije praat met Israël over water Arabisch dreigement tegen Disney Jeltsin verwijt leger laksheid Zigeuners biy met buur-muur 'Rode-druivensap uitstekend middel tegen aderverkalking' 65-jarige Brit over 't Kanaal Woensdag 8 september 1993 Tarragona Actievoerders van de milieuorganisatie Greenpeace hebben gisteren veertig kilometer voor de Spaanse kust het boorei land Casablanca bezet. Zij protes teren daarmee tegen vervuiling van de Middellandse Zee, De mi lieuorganisatie is verontwaardigd dat de Spaanse overheid geen en kel milieu ver drag van de Verenig de Naties heeft ondertekend. De activisten zeggen te willen voor komen dat de Casablanca in de Middelandse Zee verdwijnt, als het booreiland ergens tussen 2Q01 en 2010 wordt afgedankt. Volgens een woordvoerder zijn er meer dan honderd vergelijkbare boor eilanden in het gebied rond de Middellandse Zee. Londen Een laatste brief aan de vrouw van een Britse soldaat die in 1914 naar het front in Frankrijk werd gestuurd en daar sneuvelde is na 85 jaar bezorgd. De militair stopte aan boord van een schip op het Kanaal de brief in een Res en gooide hem overboord. De fles met de brief van soldaat Thomas Hughes werd vorig jaar uit de ri vier de Theems gevist. Ruim een jaar later wist men de nabestaan den van de militair te traceren in Nieuw-Zeeland. De nu 8?-jarige dochter van Hughes, Emily Crow- hurs', emigreerde op tienjarige leeftijd. Gisteren keerde de vrouw terug uit Nieuw-Zeeland om het orgineel van de brief te overhan digen aan het museum van het re giment waar de soldaat deel van uitmaakte. De familie heeft kopie- en van de laatste boodschap van Hughes bewaard. Quebec Premier Lurien Bou chard van de Canadese provincie Qtiébec bereidt een nieuw refe rendum voor over zelfstandig heid Tijdens een congres van zijn Parti Québecois CPQ) zei hij giste ren dat het nog voor het eind van zijn zittingstennijn zal worden gehouden. Die termijn loopt eind 2002 af. Afscheiding van Canada is voor de regerende PQ speer punt van het beleid. Al tweemaal eerder is in de provincie een refe rendum gehouden over afschei ding van Canada: in 1980 en 1995. In beide werd nog gekozen voor aangesloten blijven bij Canada, zij het in het laatste met eer, versch-1 van slechts iets meer dan 1 pro cent. Ankara - Turkije en Israël hebben gisteren in Ankara gesproken over de mogelijkheid dat Turkije Israël water gaat leveren. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei dat er gesproken was over de hoeveelheid water, dat zou wor den onttrokken aan de rivier de Manavgat, en de manier waarop het over de Middellandse Zee zou moeten worden vervoerd. Het is de bedoeling het water per schip uf in gigantische, tiuor sleepboten getrokken plastic containers over zee naar Israël te vervoeren. RECTIFICATIE Tegen inlevering van deze bon speciaal aanbevolen Lams T-bone 1 krlo van 49,50 voor 39,50 Runder- entrecote 1 kilo varr49.50 voor 39,50 Heerlijke beenhammetjes - 2 Kilo van 24,90 y oor 17,50 Geldig van dinsdag 7 sept. t/m zaterdag: 18 sept. - Vasteland 42 Rotterdam (aan de voet van de nieuwe Erasmusbrug) Tel. 010-4331145 Door Mare Peeperkom Brussel Het Europees parlement krijgt de macht om falen de Europese Commissarissen naar huis te sturen. Beoogd Commissievoorzitter Prodi deed deze toezegging gisteren tij dens een gesprek met de fractieleiders in het europarlement. Op deze manier verzekert Prodi zich van voldoende steun vol gende week om zijn nieuwe team door de europolitici be noemd te krijgen. naar huis worden gestuurd, wat een zwaar middel is als slechts één van de leden niet functio neert. Prodi belooft nu dat als een 'substantiële en representatieve Het recht om een individuele Commissaris tot ontslag te dwin gen, is een lang gekoesterde wens van het Europese Parlement. Nu kan alleen de gehele Commissie meerderheid' in het parlement het vertrouwen in één van de Commissarissen opzegt, hij 'seri eus zal overwegen' de betrokkene te vrager, op te stappen. De Com missarissen hebben eerder hun voorzitter beloofd een dergelijk verzoek zonder meer op te volgen. Het 'heenzendreeht' is één van de toezeggingen die Prodi aan het parlement deed, De euro's kregen verder de verzekering dat de Commissie zijn 'uiterste best' zal doen voorstellen voor beleid van het parlement te honoreren. Het recht wetsvoorstellen te lanceren is voorbehouden aan de Commis sie, als dagelijks bestuur van de Europese Unie. Prodi sprak gisteren van 'een nieuwe start' en de noodzaak 'les sen uit het verleden te trekken'. De vorige Commissie moest aftre den wegens vriendjespolitiek, fraude en de daaruit voortvloeien de vertrouwensbreuk met het par lement. De nieuwe voorzitter hoopt met zijn beloften de meer derheid van deeuropolitiei over te halen zijn team te steunen. Parle mentsvoorzitter Fontaine ver wacht dat dit ook gebeurt. De hoorzittingen die het parle ment afgelopen week met de kan didaat-Commissarissen hield, hebben volgens Fontaine geen onoverkomelijke problemen aan het licht gebracht. Christendemo craten en socialisten, de twee grootste partyen, zullen vrijwel zeker alle kandidaten steunen. Wel zal van de Nederlander Bol- kestein (WD) worden geëist dat hij het voorzitterschap van de li berale Internationale opgeeft, met het oog op zijn onafhankelijk heid. Stockholm - De Zweedse regis- veel indruk op hem wegens_de seur Ingmar Bergman was als jon geman een groot bewonderaar van Adolf Hitler. In een vraagge sprek met de krant Expressen zegt hij dat hij pas kort na de Tweede Wereldoorlog tot inkeer kwam. Bergman was 21 toen de oorlog uitbrak. Hy kon destijds veel en thousiasme opbrengen voor de Duitse invasie in Scandinavië. In het interview zegt hij letterlijk: „Ik dacht dat de Duitsers het goed bedoelden en Noorwegen en De nemarken wilden beschermen," Het nationaal socialisme maakte Dufcf£De Verenigde Arabi sche Emiraten (VAE) dreigen het Amerikaanse amuse- mentsconcem Disney mét een totale boycot als bet zk*b; mengt in d? controvert» over1 de status van Jeruzalem. Disney 2011 van {dan zijn om in Florida op een tentoonstel ling Jeruzalem als hoofdstad van Israël af te schilderen. „Als Disney deze tentoonstel- Qef film, boek ot spé§e(je meer de VAE binnen," zei de minister van Cultuur to Infor matie van de verenigde olie- vorstendommen. Dumey-ad- vertenties zullen dan ook. won den geweerd. De stad Jeruzalem is wellicht het meest (mistreden stukje midden-oosten. Israël be schouwt het als zijn 'eeuwige en ondeelbare hoofdstad'. De Palestynen claimen, ge steund door andere Arabische landen, het Arabische deel van de stad als hoofdstad van een toekomstige Palestijnse staat Zowel voor joden als moslims is Jeruzalem een be langrijk religieus oord. Disney noemt de tentoonstel ling a-pólitiek en heeft tegeh- stenders uitgenodigd de show eest te beoordelen. Het be drijf wilde niet ingaan op hoe Jeruzalem in de tentoonstel ling naar voren komt Machatsjkala De Russische pre sident Boris Jeltsin heeft de strijdkrachten gisteren van 'laks heid' beschuldigd omdat islamiti sche opstandelingen opnieuw in Dagestan konden toeslaan en ge zegd dat de voornaamste taak nu is om de rebellen van steun uit het buitenland te beroven, In de zuidelijke republiek wordt op twee fronten tegen de opstan delingen gevochten. Russische eenheden pogen een invasie macht die m liet weekeinde van uit Tsjetsjenië binnenviel te ver drijven en ook de opstandelingen uit hun centraal-Dagestaanse bol werk Karamaehi te verslaan. In de afgelopen maand heeft het Russi sche leger meer dan 100 man ver loren. Er zouden honderden re bellen zijn gesneuveld. „Wij zuÜen in detail bespreken waarom wij een complete regio in Dagestan hebben verloren," zei Jeltsin tot verslaggevers voordat hij in het Kremlin een gesprek had met premier Vladimir Poetin. „Dat kan alleen verklaard worden door militaire nalatigheid." JftU Vele duizenden inwoners van Oost-Tlmor proberen aan het geweld te ontkomen. De Australische luchtmacht evacueerde honderen buitenlanders, onder wie veel VN- personeelvan het eiland. Het huls van bhischop Carlos Belo, waar aanvankelijk honderden Oost-Tim orezen hun heil zochten, smeulde vanochtend nogna een aanval van de pro-Indonesische milities. In Jakarta kwam het gisteren tot een bloedige botsing tussen studenten en de oproerpolitie tijdens een demonstratie tegen het ge weld op Oost-Tlmor. Foto's RoutefS en AP Dili De Verenigde Naties schat ten dat de afgelopen dagen meer dan 40.000 Oost-Timorezen hun huis zyn ontvlucht. Velen probe ren naar West-Timor te komen, dat deel uitmaakt van Indonesië. Gisteren waren daar al 10.000 vluchtelingen aangekomen. Indo nesië gaat in West-Timor dertien opvangcentra voor vluchtelingen opzetten. Het land houdt er reke ning mee dat het aantal vluchte lingen tot tegen de 100.000 zal op lopen. Vrijwel alle buitenlanders hebben Qost-Timor inmiddels verlaten. De Australische luchtmacht speelde een sleutelrol bij de eva cuatie. Vanochtend was het betrekkelijk rustig in de Oost-Timorese hoofd stad Dili. Op vele plaatsen waren echter nog de sporen van het ge weld te zien. Gisteren werden op grote schaal winkels geplunderd en overal in de stad smeulen de restanten van in brand gestoken woningenen gebouwen. De hulporganisatie Artsen zonder C.enzen heeft Oost-Timor giste ren onder dwang van de milities verlaten. De laatste vijf medewer kers werden door het leger uit een ziekenhuis gehaald in een plaats ten oosten van de hoofdstad Dili, nadat milities het gebouw voort durend hadden beschoten. In de Indonesische hoofdstad Ja karta werd gisteren vooral door studenten gedemonstreerd tegen het geweld in Oost-Tirmor. De studenten eisten dat de regering gevolg geeft aan de uitkomst van het referendum over de onafhan kelijkheid van Oost-Timor. De de monstratie in Jakarta liep uit op een gewelddadige botsing met de oproerpolitie. Zowel onder de stu denten als de politoe vielen tien tallen gewonden. Ook In Portugal gingen gister avond duizenden mensen de straat op om tegen de moordpar tijen op Oost-Timor te proteste ren. In de VS en Australië werd eveneens gedemonstreerd, van daag worden demonstraties ver wacht in Frankrijk. Pro-Indonesische milities, die voor verreweg de meeste doden verantwoordelijk worden gehou den, hebben vanochtend de regio nale commandant van het Indo nesische leger toegezegd een ein de aan het geweld te maken. Gis teren nog dreigde een militielei der Oost-Timor 'plat te branden'. Volgens Basilio Araujo, woord voerder van een aantal grote pro- Indonesische organisaties in de vroegere Portugese kolonie, heb ben de milities gezegd 'hun acties stop te zetten en vandaag te be ginnen met het opruimen van de rommel'. Araujo noemde de moordpartijen van de laatste da gen 'een campagne van frustratie tegen de partijdigheid". De milities beschuldigen de VN- missie Unamet, die het referen dum van begin vorige week heeft georganiseerd, ervan voorstander van onafhankelijkheid van Oost- Timor te zijn. Bij de volksraadple ging heeft bijna 80 procent van de Oost-Timorezen tegen autonomie binnen Indonesië gestemd. Secretaris-generaal Kofi Annan van de VN geeft de regering in Ja karta tot morgen de tijd een eind tc maken aan het geweld tegen de Oost-Timorezen. .Anders zal de internationale gemeenschap naar alternatieven moeten zoeken om de orde te herstellen." Volgens or ganisaties voor de mensenrech ten heeft het geweld al aan meer dan duizend mensen het leven ge kost. 'idealistische uitstraling'. Dat sloot destijds goed aan op de be hoefte van jongeren. Bergman roemde Hitier 'omdat hij een ontzaglijk charisma had en een vonk kon laten overslaan naar zijn publiek'. In 1936woonde hij zelf in de Duitse Weimar een toespraak van de Führer bij. De ommekeer kwam kort na de oorlog, toen er duidelijkheid kwam over de systematische ver nietiging van zes miljoen joden. „Toen de deuren van de concen tratiekampen opengingen, kon ik mijn ogen niet geloven. Ik dacht eerst dat het propaganda was van de geallieerden. Toen ik de waar heid ontdekte, raakte ik op een brute manier mijn onschuld kwijt," aldus Bergman. Bergman maakte na de oorlog fu rore als filmregisseur. Tot zijn be kendste werken behoren 'Scènes uit een huwelijk', 'Het zevende ze gel', "Wilde aardbeien' en 'Fanny en Alexander'. Praag Zigeunerfamilies die twee flatgebouwen bewonen in een stad in Noord-Bohemen, Tsje chië, hebben gezegd geen be zwaar te hebben tegen de bouw van een muur die hen zal schei den van hun niet-zigeunerburen aan de overkant van de straat. Het hoofd van de regionale rege ring in Usti Nad Labem, 90 kilo meter ten noorden van Praag, heeft de bouw van de muur vorige week stop laten zetten vanwege mogelijke discriminatie, maar het stadsbestuur wil de bouw doorzet ten. De twee meter hoge muur komt er op verzoek van de bewoners van drie huisjes die vinden dat hun ongeveer 37 zigeuner-overburen teveel lawaai maken. De zigeu ners hebben nu gezegd akkoord te gaan met een muur, zolang de ze twee uitgangen krijgt waardoor zij op straat kunnen komen. Maar de Tsjechische regering is het niet met de bouw eens. Washington Rode-druivensap is een uitstekend middel tegen atberosderose, ofwel aderverkal king. Dit is het resultaat van on derzoek door de universiteit van Wisconsin in de VS, dat dinsdag werd gepubliceerd in in het medi sche tijdschrift AHA. Wie twee weken lang druivensap drinkt verhoogt de elasticiteit van zijn aderen. Bovendien verlaagt de drank de oxidatie van choleste rol. Hierdoor wordt de capaciteit van bloedvaten om een stuwing van bloed op te vangen bijna ver drievoudigd, aldus de onderzoe kers. Bij atherosclerose verhardt de wand van de bloedvaten, waar door de bloedstroom belemmerd raakt. Organen krijgen op deze manier minder bloed toegevoerd en functioneren slechter. Door Cees van Zweeden ParijsAls een held is de Franse boerenleider José Bové gisteren de gevangenis van Montpellier uitgewandeld om voor het oog van de camera's zijn volgende etappe plaats te onthullen: het Elysée Pa leis van president Chirac. Ruim twee weken heeft Bové wegens vandalisme vastgezeten, maar zijn eenzame opsluiting bracht hem slechts populariteit. De reden van die populariteit was dat Bové niet een bushokje had vernield, maar een in aanbouw zijnde McDonald's. Voor veel Fransen was dat een legitiem doel. President Chirac en premier Jospin hoedden zich ervoor de vernieling goed te keuren, maar beide leiders zeiden de eisen van do boeren te steunen. Een woordvoerder van Chirac ver- LondenEen 65-jarige Britse reddingszwemmer is het Kanaal over gezwommen. Hij is de oudste Brit die de veertig kilometer tussen Groot-Brittanmë en Frankrijk ooit zwemmend aflegde. Joe Smith deed veertien uur en negen minuten over de toch t Het was zijn twee de poging. De eerste, in 1961, mislukte. klaarde dat de president nog niet had besloten José Bové te ontvan gen, maar het staatshoofd heeft een goede reputatie onder boeren hoog te houden. Jospin zei giste ren dat het 'terecht' was dat de boeren hun problemen voor het voetlicht brachten. Extra dimensie Betogende boeren zijn in Frank rijk even gewoon als blussende brandweerlieden, maar de afgelo pen weken hadden hun acties een extra dimensie. Doelwitten waren ''estreiireen van McDonald's, dc keten die wordt gezien als sym boolvan Amerika. De boeren ver zetten zich onder meer tegen ge netisch gemanipuleerd voedsel uit het land. Opmerkelijk was dat Bové vrij kwam dankzij een borgsom die deels was opgebracht door Ameri kaanse boeren die evenzeer tegen grootschalige landbouw zijn ge kant. De rest van de 105.000 francs was betaald door de Confé- dération Paysanne, de vakbond waarvan Bové de leider is. José Bové heeft als actieleider een staat van dienst die teruggaat tot 1976. In dat jaar vestigde hij zich met zijn vrouw op een terrein in de Cévennes dat bedoeld was voor het leger. Jarenlang hoedde Bové er zijn schapen, totdat de toenma lige president Mitterrand in 1981 de plannen voor een kazerne af- bties. elke ochtend om vijf uur voor zijn schapen op, opdat hij zich 's mid dags aan zijn vakbondswerk kan wijden. Hij omschrijft zijn tactie ken als 'actief pacifisme', hoewel dat voor sommigen een eufemis me is. In 1992 kreeg een werk neemster van het stadhuis van Miliau een hartaanval toen Bové een spoor van vernieling door het gebouw trok. Bové verzet zich tegen de gedach te dat hij half augustus dc vesti ging van McDonald's in Miliau heeft 'vernield'. Zelf hanteert hij liever het begrip 'ontmanteling', en bij zijn vrijlating gisteren sprak hij: „Mij is gezegd dat de schade 50.000 francs beloopt. Dat is toch niet erg veel." Of Chirac deze week de loper voor hem wil uitleggen, staat te bezien, want tot Bovés curriculum vitae behoren ook acties tegen de kern proeven uiê ue pitbideiH in 1935 had bevolen. José Bové begaf zich in dat jaar speciaal naar Frans Po- lynésië om tegen de proeven te betogen. Hij werd er op de lucht haven gearresteerd wegens 'inva sie' van het land. Dat was een kwalificatie die de actieleider on getwijfeld als compliment be schouwde. Algemene Plaatselijke Verordening Op grond van artikel 1,3 en de artikelen 2.22 en 22.4 van de Algemene Plaatselijke Verordening Rotterdam (Gemeenteblad 1996, nr. 4) maakt de Burgemeester van Rotterdam bekend dat lesöviteiten in verband met de komende jaarwisseling vóór 30 september 1999 moeten worden aangemeld bij één van onderstaande adressen: - de directie Algemebe Bestuurszaken, Coolsinge! 40,3011 AD Rotterdam of bij de deelgemeenten; - Chartois, Boerhaavestraat 11,3083 DA, tel. 410.7410; - Coördinatie Bureau Centrum, Rodezand 18,3000 KT, tel. 417.3520; - Delfshaven, Heiman Dullaerlplein 3,3024 CA,tel. 425.0425; - Feijenoord, B rabantsestraat 16,3074 RS, tel. 291.6000 - Hülegersberg-Schiebroek, C.NA Looslaan 13054 BN, tel. 461.5561 - Hoek van Holland, Prins Hendrikstraat 1613151AE, tel. 0174-31.5131 - Hoogvliet, Middenbaan-Noord47,3191 EM,tel.472,6666; - Kralmgen-Crooswijk, Slaak36,3061 CS,tel 206.0808; - Noord, Walenburgerweg130,3033AK,tel.465.9111; - OïsrschieOvsrschiese Dorpssuaai 64,3C43 CS, 't«i. 2032200, - Pnns Alexander, Prins Alexanderpiein 6.3067GC, tel. 286.8200; - Wijkraad voor Pemis, Pastoriedijk 55,3195 HA, tel. 4162557; - IJsseimonde, Herenwaard 25,3078AK, tel. 479.8200. De uiterste inzenddatum voor vergunningaanvragen voorgenoemde festiviteiten is 29 oktober 1999. Deze regeling is nodig om tijdig inzicht te bijgen in de benodig de inzet van politie en gemeentelijke dienstel bij de aangemelde festiviteiten. BESTUURSDIENST ROTTERDAM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1