13, m Ergernis over 'zwartmakerij' SP 'Broche geen duur relatiegeschenk' Rotterdams Dagblad College: 'Schiedam opnieuw en onnodig negatief in beeld' Segmenten van Beneluxtunnel onder water 'Holje een verademing als je uit de herrie van de binnenstad komt' **4 ik:u i hi ra Stel maakt amok bij Stena Line Man gewond by val in woning Aangehouden na aanrijding Vrouw pikt speelgoed O I~ A (C ?kT t Stadstuinen De beplantingvan het Hofje van Belois is bieren doiar onderbroken doorkleurrijketulntjes: niet alle bewonerszijn blij met hetsaaie Overleg Vlaardingen en ministerie over Hooglanders Middelvinger voor politie Tien bonnen bromfietsers i O Ja. Ik wil kennismaken met het Rotterdams Dagbladj I en de Rotterdamse haven maand) j Rotterdams Dagblad Waterweg W(x nsdag 8 september 1999 Hoek van Holland De Koninklij ke Marechaussee en de politie hebben gisterochtend een man (32) en een vrouw (31), die een 7- jkrig kind bij zich hadden, op het terrein van de Stena Line in Hoek van Holland aangehouden. Het stel wilde zonder ticket naar Engeland varen. Het personeel van de veerdienst weigerde het drietal toe te laten op de boot waarna het paar ruzie begon te maken. Na opgepakt te zijn, werd het drietal overgedragen aan de vreemdelingendienst van de poli tie. Omdat de amokmakers zon der documenten in Nederland verbleven, werden ze later op de dag het land uitgezet. Schiedam Een 86-jarige bewo ner van het Chopinplein in Schie dam is gisteren gewond geraakt bij een val in zijn woning. Veront ruste medewerkers van de Thuis zorg schakelden de politie in om dat de man met opendeed. De po litie forceerde de deur omdat de man vanwege een bekneld been niet overeind kon komen. Hij is naar het ziekenhuis gebracht Vlaardingen De politie van het district Waterweg heeft gister avond een 65-jarige automobilist uit Spijkenisse aangehouden om dat hijvermoedelijk onder in vloed van alcohol een verkeerson geval had veroorzaakt De man was op de Vlaardingse Breeweg met zijn auto tegen een boom gereden. De bestuurder zat nog in zijn voertuig toen de politie am veerde. De man weigerde een blaastest af te leggen, waarop de politie hem meenam naar het bu reau voor een bloedproef. Schiedam Een doos Lego ter waarde van zeventig gulden. Dat was gistermiddag de buit van een 37-jange Rotterdamse winkeldie vegge in het Schiedamse Hof van Spaland, Ver kwam ze er met mee. want ze werd door winkel personeel betrapt. De vrouw werd overgedragen aan de politie. Door Jo' ti Bunte Schiedam Het Schiedamse college van burgemeester en wethouders is zeer geïrriteerd over de wijze van politiek be drijven door de SP-fractie in de gemeenteraad. De SP over stelpt het gemeentebestuur met schriftelijke vragen en de daarbij gezette toon suggereert steeds weer dat er van alles mis is in Schiedam. Ook andere fracties maken zich daar schuldig aan, wordt gesteld, maar de SP spant de kroon. Zwartmakerij, waar de gemeente dere vragen, ditmaal van Ge niet op zit te wachten, aldus bur gemeester en wethouders. „Daar mee wordt niet alleen het bestuur beschadigd, maar komt ook de stad opnieuw en negatief in beeld," stelt het college in een voetnoot bij de beantwoording van een serie vragen over het be stemmingsplan voor het deelge bied Parkweg-Oost. De SP had in die vragen de indruk gewekt dat de gemeente een sub sidie van ruim een miljoen gulden dreigde mis te lopen omdat was verzuimd een deugdelijk bestem mingsplan te maken. Larie, aldus het college. Zo bleken eerdere be palingen uit het stad en milieu ex periment toch nog wel van kracht te zijn, maar is daar nu gewoon aan voldaan. Bovendien keurde de Provinciale Planologische Commissie het plan niet af, maar werden er slechts enkele opmer kingen bij het voorontwerp ge maakt, die 'm de zachtere catego rie' zouden vallen. Wanneer straks het uiteindelijke bestem mingsplan wordt ingediend zijn die hobbels zonder twijfel wegge nomen, beloven burgemeester en wethouders. „Maar het verbaast ons," wordt daaraan toegevoegd, „dat de in formatievoorziening over deze materie moet plaatsvinden mid dels het stellen van schriftelijke vragen en dat daarbij al direct de suggestie van fouten en schade voor de gemeente wordt gewekt En dat terwijl daarvoor geen en kele grond bestaat. Vooraf inge wonnen informatie by de porte feuillehouder, het betrokken sec- torhoofd dan welde behandelend ambtenaar had een ander beeld gegeven en veel negatieve be richtgeving kunnen voorkomen." Een groot deel van de communi catie tussen raad en college is de afgelopen tijd via schriftelijke vragen verlopen, wordt geconsta teerd in de beantwoording van an- meentebelangen. En vaak door de toon die bij die vragen wordt gezet is er extra aandacht door de me dia, waardoor het weer bjkt dat er van alles mis. Al die vragen waren voor Ge meentebelangen reden te veron derstellen dat er heel wat werd af- gekibbeld binnen de coalitiepar tijen. Het college bestrijdt dat. „Om de problemen waarvoor Schiedam gesteld is aan te pak ken zijn keuzes noodzakelijk die niet altijd even gemakkelijk zijn. Daarbij zijn zakelijke menings verschillen niet te vermijden. Voor de toonzetting bij het uiten van die meningsverschillen geldt dat ieder vogeltje zingt zoals het gebekt ii De nega negatieve berichtgeving ver sterkt het beeld dat onder inwo ners van Schiedam over de ge meente bestaat. Vorige week toonden de resultaten van het leefbaarheidsonderzoek '98 nog aan dat Schiedammers uiterst sceptisch zijn over hun stad. Het gemeentebestuur is er veel aan gelegen dat denkbeeld om te doen slaan. Dat blijkt uit ook de nieuwe versie van de Stadsvisie, die deze week is gepresenteerd. Daarin zijn de reacties van tal van in spraakronden verwerkt. In het huidige voorstel, dat maandag avond door de gemeenteraad moet worden vastgesteld, stelt de gemeente veel duidelijker naar de burgers te willen zyn. Het infor matiebeleid moet veel actiever en intensiever worden, waarbij ook veel vaker ter plekke tekst en uit leg moet worden gegeven. Via ge richte marketing moet een ma nier worden gevonden om nega tieve beelden en (vooroordelen weg te nemen. Dat geriehtere beleid richt zich ook op het eigen ambtelijk appa raat. „Er moet," staat in de als on derdeel van het Grotestedenbe- leid opgestelde Stadsvisie, „een grotere betrokkenheid van het ge- meentepe.. .ieel bij het gebeu ren in de stad worden bereikt." Schiedam Een broche van zil ver en goud is een heel mooi re latiegeschenk, waarmee Schie dam zich onderscheidt van an dere gemeenten. En de kosten liggen niet hoger dan vergelijk bare cadeautjes, die aan relaties worden uitgedeeld. Dit antwoorden burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen van de SP-fractie. Die wilde van het college weten hoe veel de door Schiedam bestelde broches kostten, of er niets goedkopers was te vinden, in welks oplage ze zyn gemaakt en wie er voor in aanmerking ko men. Volgens het college is de prijs 37.60 per stuk (inclusief btw)en zijn er honderd door een Schie damse edelsmid gemaakt De prijs wijkt niet af van vergelijk bare stand-relatiegeschenken. De broche wordt uitgereikt aan gasten van het gemeentebe stuur en vrouwen, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt voor Schiedam. Het bestaande van de gemeente voorzag niet in iets typisch Schiedams voor vrouwen. „We zochten iets dat als typisch Schiedams herkenbaar is en door de draagsters met enige trots wordt opgesteld, en dit was een schot inderoos." Met het opendraaien van een gro te kraan zijn gistermld dag de zes segmenten voorde Tweede Be neluxtunnel onder water gezet. Een legertje h oogwaar digheid sbe kIeders van Rijkswater staat en uit de bouwwe reld was naar het bouwdok aan de Ba- Achterzee- dlik afge reisd om weer een mijlpaal mee te maken in de Neder landse tun nelbouw. A s het bouwdok over ander halve week geheel onder water staat wordt de dijk 'doorgestoken' en worden de tunneldelen vanuit het bassin met behulp van de stroming naar Schiedam getransporteerd. In totaal 125.000 kubieke meter beton, waaraan 400.00 manuurwerk is besteed. De enorme betonnen gevaartes, van 45 meter breed en 140 meter lang, passeren bij hun tocht over de Oude en de Nieuwe Maas twee knelpunten. De SpIJkenisserbrug vormt nauwelijks een probleem, maar het gemanoevreer begint pas echt bij de Botlekbrug, waar de betonnen kolossen net onder het vaste deel door kunnen. Vanaf 6 november wordt het scheepvaartverkeer gedurende zes opeenvolgende weekeinden 24 uur gestremd om het transport van de tunneldelen mogelijk te maken. Foto victor van Breuketen Open Monumentendag in Schie dam staat dit jaar in het teken van het monumentale groen. De schijnwerpers worden gericht op het stedelijk groen van het Julianapark, de rk-begraaf- plaais aan de Viaardingerdijk en, hoe kan het ook anders, de Plantage, het oudste park van ons land. Maar de stad heeft meer opmerkelijk groen dan al leen deze fraaie parken. Ver scholen achter de stenen wan den van de bebouwing liggen tuinen die als groene oases kun nen worden betiteld. Een aantal van deze privé-tuioen is zater dag toegankelijk voor het pu bliek. Vandaag het negende eu laatste deel van een reeks verha len. "Sn k/Jiv, V. CD x x «C gemeentegroen. Foto Fred Llbochant/Roel Dijkstra Door Edwin Comelisse Schiedam Bij een rondgang door het Hofje van Belois wordt meteen duidelijk waar de tuin- Uefhebbers wonen. Fleurige plan tenbakken en bloemrijke perken steken sterk af tegen het obligate struikgroen dat zo'n beetje in elk gemeenteptantsoen is aan te trei- fen. Begonia's, geraniums en pe tunia's bloeien naast hoog op schietende struiken. „Het zijn slechts een paar bewoners die wat van die tuintjes willen ma ken," zegt mevrouw Van Loon, zelf een fervent tuinierster en al vijftien jaar bewoonster van het hofje. „Het is de leeftijd. Veel mensen zijn met meer in staat of hebben geen zin meer om een tuintje te onderhouden." By een wandeling over de paad jes van het hotje is het goed voor te stellen hoe het dagelijks leven er hier zo'n zeventig jaar geleden uitzag. Het hofje ademt zo'n rust uit dat het lykt alsof de tijd hier langzamer is verstreken dan in de straten buiten de zware groe ne poorten. De geschiedenis van de naam Holje van Belois gaal te rug tot in 1590. Huibrecht Corsti- aanszn van Schiedam, ambachts heer van Belois, liet toen aan de Noordmolenstraat een hofje bou wen voor alleenstaande en oude vrouwen: net zogenoemde bin nenholte. Later volgde een bui tenhofje aan de Kreupelstraat. Beide plekken zijn gesneuveld onder de slopershamer. Ter vervanging werd naar een ontwerp van architect A, Stahie het huidige Hofje van Belois in West gebouwd met een ingang aan de Jan van Aven nesstraat en eentje aan de Aleidastraat. Stren ge poorten zorgen ervoor dat de beslotenheid van het hofje wordt gewaarborgd en Jan en alleman niet naar binnenloopt. Het Hofje van Belois is altyd een beetje een witte vlek op de atlas van Schiedam geweest. Zelfs veel mensen die geboren cn getogen zyn in de Brandersstad weten met af van het bestaan van de plek, „Ik had laatst iemand op vi site die haar hele leven al in Schiedam heeft gewoond. Toen ze hier kwam zei ze: ik wist met dat dit bestond in Schiedam. Ze was er gewoon stil van," vertelt mevrouw Van Loon. „Het is na- tuurbjk ook een prachtige plek. Ik zou hier nooit weg willen. Het is hier zo verrassend rustig. Als je uit de heme van de binnenstad komt is het hier een verade ming," Het hofje bestaat uit twee ringv met in "totaal 36 woningen. Het binnenhof met achttien wo ningen is rondom een groot plantsoen met grasveld gebouwd. Het buitenhof staat daar weer omheen en de achterzijde van de ze woningen vormt meteen de buitenmuur van het hofje. Naast de woningen staat ook een vrij staand gebouwtje, bekend als het regentenhuisje. De ruimte waar in vroeger de regenten van het hotje vergaderden is nu het on derkomen van de Historische Vereniging Schiedam. Het monotone groen van de lang gerekte plantsoenen tussen de bebouwing wordt op sommige plekken onderbroken door kleur rijke mini-tuintjes. Het resultaat van de inspanningen van sommi ge bewoners die dat gemeente- groen maar niets vinden. Ook mevrouw Van Loon is zo iemand. Een flinke strijd heeft ze gele verd met de gemeente en de toen malige verhuurder Noordvest om wat aan de plantsoenen te laten doen. Na de renovatie in 1988 mochten deze groenstroken zelfs nauwe- lijk nog de naam plantsoen heb ben. Het groen werd volgens haar slecht onderhouden. Menig ge sprek heeft ze hierover gehad met de verhuurder maar dat le verde niet de groene ruimte op die haar voor ogen stond. „Na een een tijdje ben ik maar gestopt met vechten en heb ik er een dik ke streep onder gezet. Ik heb toen gezegd: laat dat stukje voor mijn deur maar met rust, dat onder houd ik zelf wel. En dat is dus nu nog steeds myn eigen tuintje. Er staat van alles in, zelfs twee bes- sestruiken. Die hebben me deze zomer een paar lekkere maaltjes opgeleverd." DoorEefje Oomen Vlaardingen Het ministerie van Landbouw wil verder overleg over de Hooglanderskwestie met het Vlaardingse gemeentebestuur. Eind september vindt een ge sprek plaats bij de directie Zuid west van dat ministerie. Bewinds man Laurens Jnu Brinkhorst is daar overigens met by. B en w hebben inmiddels toegestemd met de afspraak. Dat betekent dat zij zich inmiddels neer hebben ge legd bij een fiks uitstel van het Broekpolderproject, De geplande datum van 1 oktober wordt niet meer gehaald. Wethouder Kees van der Windt wilde twee weken geleden nog van geen uitstel weten. Hij bena drukte dat de dieren ruim voor de winter moeten worden uitgezet om alvast aan het gebied te wen nen. Nu de directeur van deze af deling hem en de andere college leden heeft ontboden, moet hij het uitstel echter wel accepteren. Om hoeveel maanden uitstel het zal gaan, mocht het project toch nog door kunnen worden gezet, is niet duidelijk. Het kan best zyn dat de vertegenwoordigers van het ministerie na de vergadering nogmaals met Brinkhorst willen overleggen. Er kan dan nog mak kelijk een maand overheen gaan voor de runderen geplaatst wor den. Zelfs de datum 1 november lijkt moeilijk te halen, omdat de dieren ook niet zomaar aange schaft kunnen worden. In Neder- land zijn maar een paar veehan delaren gespecialiseerd in Hoog landers. Overigens is er op dit moment nog geen teken dat het ministerie het project toch toe zou willen staan. De uitnodigingsbrief aan het college is wel zeer vriendelijk opgesteld. Nergens wordt gesteld dat Vlaardingen sowieso aan het verbod van Brinkhorst zal moeten voldoen. Eerder benadrukte een woordvoerder nog dat de minister wel het recht aan zijn kant heeft. Hij verwees daarmee naar het door Brinkhorst aangehaalde wetsartikel 36 van de Gezond heids- en Welzijnwet voor dieren. Daarin staat dat het verboden is 'om zonder redelijk doel bij een dier pijn of letsel te veroorzaken dan wel de gezondheid of het wel zijn van een dier te benadelen'. Het ging Brinkhorst met name om die laatste passage. In de brief die vorige week ver stuurd werd, staat slechts dat het directeur Woudstra van de direc tie Zuidwest 'zinvol' lijkt een na der overleg te hebben, Doel van dit overleg volgens de brief: „Het gezamenlijk verkennen van mo gelijkheden, waarbij zowel met de wensen van de minister als met uw wens tot begrazing rekening wordt gehouden." Vooral die laatste zin roept vragen op over de inzet van het ministe rie. Mag een gedeelte van het pro ject nu toch? Dat lijkt onwaar schijnlijk gezien de principiële opstelling van de minister over de 'ongewenste' en 'onnodige' risi co's die de runderen zouden lopen door het grazen op verontreinigde grond. Gf stuurt het rijk aan op begrazing door andere dieren. Of wellicht op machines? Vlaardingen Een 29-jarige man uit Spijkenisse is gisteren in Vlaardingen tot twee keer toe op de bon geslingerd. Hij werd eerst bekeurd omdat hij met zyn auto over een busbaan had gereden. Tydens het uitschrijven van de prent maakte de Spijkenisser be ledigende opmerkingen naar de agenten. Ondanks een waarschu wing stak hij bij het wegrijden zyn middelvinger op. De agenten hielden de man opnieuw aan en slingerden hem weer op de bon. Schiedam Tijdens een zoge noemde 'vliegende' bromfietscon- trole zijn gisteren in Schiedam tien bromfietsers tegen een prent aangereden. In de middag werd op diverse plekken in de stad door de politie gecontroleerd. De be keuringen werden voor diverse overtredingen uitgeschreven. Twee brommers werden meege nomen omdat de bestuurders niet konden aantonen de rechtmatige eigenaar te zijn. Hat Rotterdam» Dagblad bericht da komen de maanden uitgebreid ovar de Rotterdamse haven. Bovendien kunt u nfl ook' zalf gratis kennismaken met de haven. Wij trak teren u namelijk bij een kwartaalabonne ment met automatische betaling op twee Naam: Voor!: nr/v i I 1 Adres: 1 i Nr: Postcode: Telefoon: Plaats: (i.v.m. controle betorglng) I Handtekening: j j Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naan f Bank/gironr.:__ Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam.) Getüt aile&n alsuöe afgelopen 3 mndgeen abonnee geweest bent' T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3