Waterweg Wanhoop nabij door vocht en schimmel 15,43 centimeter Bewoonster Gorzen al tien maanden in ellende en Woonplus kan weinig doen Maandenlang overspannen door 'rotzooi' in huis Commissie fluit Kool terug over Frederik Hendriklaan Ondanks uitbreiding nog steeds wachtlijsten voor Opstapproject I Publiek kan jaarlijkse sluiting Maeslantkering meemaken Rotterdams Dagblad Woensdag 8 september 1999 Toneelspel in vier bedrijven. Personen: Jan Kamphuis, koddebeier, zijn vrouw Claire (zegmaar Haartje); hun zoontje Dirk; juf en klasge nóten van Dirk; HEMA-werknemer en chef. Eerste bedrijf: Jan Kamphuis maakt een foto van een terras op de Westhavenplaats. DOEK. Tweede bedrijf: het huis van Jan en Haartje. Jan komt thuis. Haartje: Dag man, lekker gewerkt? Jani Dag schat Jawel hoor, mooie foto gemaakt van het terras vanca fé je weet wel Die stoelen stonden 15,43 centimeter buiten de rooi lijn. Leuke fob geworden, mooie compositie, prima bewijsmateriaal Gelijk naar de HEMA1 uurservice gebracht Haartje: 15,43 centimeter? Nou, die van jou.... (lacht) Hoeveelgaatze dat kosten? Jam Duizend ballen Haartje: Tjonge, jonge. 1 !*r Jam En die gasten heb ik een maand geleden al een keer gewaar schuwd. Brief laten schrijven door het bureau. Zegt die uitbater, tig zegt ik heb die brief pas deze week ontvangen. Maar dat liegt ie. Zo ".traag werkt de post toch niet? - - Haartje (schalkse glimlach): Maak je niet druk. Zal ikjeeenslekker verwennen? Jan veert op, brengt zijn hand naar zijn riem, Haartje pakt een line* aakWatzeijeook alweer, 15,43 centimeter?- -DOEK Derde bedrijf kringgesprek op school over beroepen. Ieder kind ver telt wat zijn vader voor de kost doet De beurt is aan Dirk. Dirk: Mijn vader maakt foto's. Juf: Maar je vader is toch politieagent? Dirk: Ja juf, hg is bij de pliesïe, maar hij maakt foto's. - Juf; Wat fotografeert hij dan: boeven? DÊtmeéjuf, stoelen. - De andere kinderen beginnen te lachen, DOEK. Vierde bedrijf: personeelslid Kees bij ontwikkelmachine HEMA. f)&e&Godv...., iChefTWatister? Kees: Rolletje verziekt, d'er staat niks op. ff 1 Chef: Stomkop, we zyn het Ministerie vac Defensie niet, - -.1 DOEK.DICK VAN DEB LtJGT Woensdag 8 september SCHIEDAM Popschool, Lange Nleuwstraat 183. Introductie avond nieuwe cursusjaar. 19.30u. Podium Café, Lange Haven. Onthulling nieuwe naam en aansluitend deejay Bram Uil, 20.00 u. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg gr zaal 20.15 De moed om te doden, kl zaal 20 30 Creole. Odeon 20.30 Live Jazz m Odeon. Nighttown 21.00 Golden Eamng. Theater- West 19.30-21.30 Koor: Spelen met je stem. Plan C 22.00 Trijntje Oosterhuis zingt Stevie Wonder. Luxor 20.00 Theo Maassen. Pelgrimvaderskerk 20.30 Rei zend VOC-Theaterfest:val 1999. Boompjeskade 15.30 Bootexcursie Rotterdam - Kinderdijk V.V. Donderdag 9 september SCHIEDAM Filmhuis, Nieuwstraat 12. 'Shakspeare m love' met vooraf lopend buffet. 20.0ÖU. Podiumcafé De Graauwe Hengst, Lange Haven 128. The Urn, 2!.30u VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert, organist Aad Zouten dijk, 12.45-13 15u. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg kl zaal 20.30 Creole, gr zaal 20.15 De moed om te doden. Club Vibes 23.00 Happy Station no.l. De Vlerk 21.30 Die Nakse Bana nen. Luxor 20.00 Theo Maassen. Pelgrimvaderskerk 20.30 Reizend VOC-Theaterfestival 1999. Boompjes kade 10.00,12.30 en 15.30 Bootexcursie R'dam - Kin derdijk V.V. De Torpedoloods 19.00 Opening exposi tie Deksels. Hal 4 18,30-21.30 Digital Playground. NE Brasil 14.00-17.00 NE Brasil. Prinses Theater 19.00 Club Hasjee. Noordplein 10.00-17.00 Boeren- markt Vertrek ANWTC/VW Coolsmgel 10,00 tot 16.00 EIC Mainporf Rotterdam/Botterdam Car Center. Bioscopen Woensdag 8 september ROTTERDAM Imax Theater: Wildfire feel the heat' (al) dag. (beh- .vr.za.zo.) 14-16. 'Extreme' (al) dag. (beh.vr.za.zo.) 13- 17.45, vr.za.zo. 20. Africa's Elephant Kingdom (al) dag. (beh.vr.za.zo.) 15, xT.za.zo. 13-16-19 Whales' (ab vr.za,zo. 11-14-17. 'The living sea' (al) vr.za.zo. 12-15- 18. 'Eyes wide shut' (16) dag. 21. The mummy5 (12) dag. (beh.vr.za.zo.) 18.45. Lantaren/ Venster 1: 'Deconstructing Harry' (16) dag. 19.30-22. Ven.2: 'Daar in het land' (16) do.za.zo. 20. Film programma Wereld Haven Dagen Festival, vr. 19.30. Tokyo eyes' (16) dag. (beh.vr.) 22, Cinema 2000: 'Blade runner; the director's cut' (16) ma.di.wo. 19.30. Ven.3; 'Hapmess' (16) dag, 19,30-22.15. Ven.4: 'Plus qu'hier, motns que demain' (16) dag. 20. 'Hi deous kmky' (16) do. t/ra zo. 22. 'Cookie's Fortune' (16) ma.di.wo. 22. Pathé Cinerama 1: 'Eyes wide shut' (16) do. t/m zo. 13-16.30-20,45. 'Austin Powers' (al) ma. t/m wo. 13- 15.40-18.30-21.15. Cin.2: "The Thomas Crown affair' (al) do. t/m zo. 15.40-18.40-21.30, do.vr. ook 12.40. 'Sli ding doors' (al) ma. t/m wo. 15.30-18-21, ma.di. ook 12.40. Cin.3: 'Nachtvlinder' (12) dag. 12.50-16-18.30- 21.30, Cin.4: 'Notting Hill' (al) do, t/m zo, 15.20-18,20- 21.15, do.vr. ook 12,30. 'Entrapment' (12) ma. t/m wo. 15.20-18.20-2115, ma.di. ook 12.30. Cim5: 'Never been kissed' (al) do. t/m zo. 13.30-16.15-18.40-21.30. 'eXis- tenz' (16) ma. t/m wo. 13.30-16.10-18.30-21.30. Pathé Lumière 1; 'Life' (al) dag. 13-16-18.45-21.30. Lura.2: 'The mummy' (12) dag. 12.15-15.15-18.15- 21.15. Lunu3: The matrad (16) dag. 14.30-17.45-21. Lum. 4: 'Carrie 2: The rage' (16) dag. 15.15-18-21.15, do.vr.ma.di. ook 12,30. Pathé Schouwburgplein 1: 'Notting Hill' (al) dag. 11.40 (za. om 11.50}-15.20-18.20-21.10. Sch.2: '10 things I hate about you' (al) dag. 16.30-19-21,40, di. met om 21.40, do.vr.ma.di. ook 11.30-14. Sneak Preview: 'Druk werk met werkdruk' (16) di. 21.40. Sch.3: 'Wild wild west'(12) dag. 11.10-16.15-18.50-21.30, do.vr.ma .di. ook 13.40. Sch.4: 'Eyes wide shut' (16) dag. 11.50- 16-20.30. Sch.5: 'The Thomas Crown Affair' (al) dag. 11.40-15-18.30-21.20. Sch.6: Tnstinct' (12) dag. 15.30- 18.30-21.26, do.vr.ma.di. ook 11.50. Scb.7: 'Analyse this' (12) dag. 16.20-18.50-21.50, do,vr.ma,di. ook 11.20-13.45. Rexane: Erotische films (18) dag, 12 t/m 01. Kindennatinees: Pathé Cin.2: 'Baby geniuses' (al) za.zo.wo. 13.15. Pathé Cül4: 'Kabouter plop' (al) dag. 12.30. Pathé Lum.4: 'Jungle Jack 2' (al) za.zo.wo. 13.15. Pathé Scto2: 'De koning en ik' (al) za.zo.wo. 11.30-14. Pathé Sch.3: 'Asterix Obelix tegen Cae sar' (al) za.zo.wo. 13.40. Pathé Sch.6: 'Ratjetoe' (al) za .zo.wo. 11.20-13.20. Pathé Sch.7: 'Kabouter Plop' (al) dag. 11.30-13.45. Redactie Waterweg; John Bunte, Edwin Comelisse, Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Mariëtte Olsthoom, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Schiedam Annie van de Berg woonde vijf jaar lang met veel plezier in haar woning aan de Rijnstraat in De Gorzen. Bijna een jaar geleden kwam aan dit woongenot abrupt een einde toen in de slaapkamer van haar dochter, in het souterrain, plotseling een laag water stond. Het had beneden wel eens muf geroken, maar Annie kreeg de schrik van haar leven toen ze in haar souterrain meer schokkende ontdekkingen deed. Achter de schrootjes verschenen zwart uitgeslagen muren en onder het tapijt £it een vastgekoekte laag schimmel Tot grote ontsteltenis zag Annie ook dat de schimmel zich door de lat- tenbodem van het bed van haar dochter had gevreten. Het matras was al vochtig. Woonplus Schiedam, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, zegt het euvel te hebben gevonden maar is er nog altijd niet in geslaagd het te verhelpen. Zo gespannen als een veer zit de bewoonster van de Rijnstraat op de bank in haar net opgeknapte woonkamer. Ze draait een shag- gie en vertelt met ingehouden woede haar verhaal. Na tien maanden ellende is ze de uitzicht loze situatie in het vochtige huis spuugzat Afgelopen week is ze weer fulltime gaan werken op de bloemenveiling. Maandenlang zat 2e overspannen thuis. De bedrijfs arts vond het nu welletjes en stuurder haar weer aan het werk. Ze moest zich maar niet zo druk maken, daar verander je de situa tie toch met mee, zei haar baas on langs. „Ja, maar hij komt met elke avond thuis in deze rotzooi." De wateroverlast bleek namelijk niet alleen beperkt tot die ene slaapka mer. Ze dacht dat de boel in orde was toen de aannemer de voortuin met een bulldozer had openge- wrikt en een scheur en een gat in de gevel had ontdekt. De 'boos doener1 was gevonden, zo dacht iedereen. Na de reparatie van de scheur werd de slaapkamer aan pakt. De muren werden gedeelte lijk afgeschraapt en de vloer ge ëgaliseerd. Dit alles had zeker twee maanden tijd m beslag geno men. In de tussentijd sliep Annie met haar dochter samen in haar slaapkamer aan de achterzijde van het souterrain. Toen de ka mer van de dochter werd opgele verd, werd deze weer opnieuw in gericht. De verzekering zou de schade wel betalen, had de op zichter van de woningbouwver eniging beloofd. Regenbui Veertien dagen later verschenen na een flinke regenbui wederom vocbtplekken op het nieuwe ta pijt. In januari wilde de verhuur der onderzoeken waar het euvel dan wel vandaan kwam. Ze zou den een gat maken in een hoek van de tuin, grenzend aan de slaapkamer van Annie om te kij ken hoe hoog het grondwater stond. Maar er gebeurde niets. De zaak werd nog erger toen Annie ook m haar slaapkamer schim melvorming op de muren ontdek te. Ook onder het zeil zat schim mel net als in de gang en in het andere kamertje. De gehele on derverdieping van de Sehiedamse was aangetast. Aangeslagen haal de Annie haar slaapkamerleeg en trok bij haar dochter in. De muren van de ze slaapkamer waren nog wel wat vochtig, maar er zat niets anders op. Ze kon ook niet opnieuw bij de buur vrouw aan kloppen. De slaapkamer - van Annie on derging eenzelfde behandeling als die van haar dochter. Op de vloer kwam een speciale laag, de ze zou, zo was gegarandeerd, bin nen drie uur droog moeten zijn. Veertien dagen later was de vtoer nog steeds vochtig en lag er in de hoek een plas water. In mei sug gereerde de verhuurder dat er misschien toch maar beter een pomp in de tuin kon worden geïn stalleerd om het grondwater op peil te houden. Ondertussen had de Sehiedamse een brief van haar verzekering ontvangen dat de schade niet werd vergoed. Omdat de overlast te wijten was aan grondwater, iets wat niet onder de dekking viel. Op wie moest Annie nu die 2100 gulden hennnch- tingskosten verhalen? Bovendien kreeg ze tijdens haar ziekte maar zeventig procent van haar loon doorbetaald. Al met al geen vet pot. Niets gebeurd Ten einde raad vluchtte Annie maar naar de camping. Ze kon de situatie thuis met meer aan. Daags daarna werd er door de aannemer in opdracht van de wo ningbouwcorporatie het beloofde gat gegraven in de tuin. En daar bleef het by. Zeven weken later is er nog steeds niets gebeurd. Tsja, dat komt door de bouwvak me vrouw. U wordt teruggebeld', kreeg Annie te horen. „Maar de bouwvakvakantie is al drie weken geleden afgelopen. Ik heb zelf weer moeten bellen met de op zichter. En dan krijg je toch een partij leugens over je heen. Ik voel me zo verschrikkelijk aan het lijntje gehouden," aldus de gedu peerde bewoonster. Ze vmdt dat ze al die maanden netjes heeft ge wacht op actie van de kant van Woonplus Schiedam. Maar ze kreeg vorige week dinsdag op nieuw zo'n domper te verwerken, dat ze dacht; ,en nu is de maatvol'. Ik ga het over een andere boeg gooien." Die nieuwe te genvaller werd veroorzaakt door een in specteur van bouw- en wo ningtoezicht van de ge meente Schie dam. „Hij nam de zaak helemaal niet serieus en wilde ook niet de foto's van de beschimmelde vloe ren en muren bekijken. Hij zou wel even contact opnemen met Woonplus Schiedam en dan zou ik het wel horen," vertelt Annie ver bouwereerd, Ze had to gehoopt dateer» -^afhankelijk persoon de ernst van problemen zou in zien en spoed achter de kwestie zou zetten. En verhuizen wil ze in haar hart liever niet Ze woont zo graag in deze straat en in deze buurt. Het wachten is gewoon op een oplossing. En die moet er vol gens Annie snel komen. Want de Annie van de Berg In haar woning aan de Rijnstraat. 'Weetje wat ze zeggen? We moeten wachten op een regenbul. Dan zien we wat er gebeurt. Ja, Ik weet het wel, dan loopt de boel weer onder.' Foto Roel Dijkstra spanningen met haar dochter lo pen zo langzamerhand ook op. Wat wil je ook als je al maanden een klein slaapkamertje moet de len. Nare situatie Woonplus' junit-manager E. van Staveren spreek van een 'nare si tuatie' en zegt de vrouw een aan bod voor verhuizing naar een an dere woning te hebben gedaan. „Een jaar terug dachten we het vochtprobleem te hebben verhol pen, maar het heeft zich toen ver plaatst naar deaehlerkanl van het souterrain," reageert hij. .Mo menteel proberen we de vocht- druk onder de vloer te verlagen waarna de vloer kan worden aan gepakt. Er is nu een put in de tuin gegraven met daarin een pomp om het waterweg te pompen. Er is echter een discussie gaan over wie de stroom voor die pomp moet betalenMevrouw Van de Berg wil dat niet. We proberen er alles aan toe doen om de problemen op te lossen en dat heeft ons als enkele tienduizenden guldens gekost. Momenteel is er een aannemer bezig die ook nog eens wordt on dersteund door landelijke specia listen. Al met al denk ik dat we nog anderhalve maand werk heb ben, Bewoonbaar is de woning wel, het woongenot is met alles. Daarom wil ik die mevrouw best eens tegemoet komen." Annie van de Berg heeft daar wei nig vertrouwen in. „Er is me re gelmatig beloofd dat Woonplus de door mij gemaakte onkosten zou vergoeden, maar ik wacht nog al tijd op mijn centen. En over de stroom voor de pomp? Er is hier niet eens een pomp. En dat ding is ook al zo vaak beloofd. Ik zit nu al tien maanden in de ellende, gek word ik er van. En mijn dochter ook. Ik ben al overgespannen ge weest, maar nu ben ik weer een instorting nabij. Er zijn inderdaad mensen onder de vloer wezen kij ken. Weet je wat ze zeggen? We moe ten wachten op een regenbui. Dan zien we wat er gebeurt. Ja, ik weet het wel, dan loopt de boe! weer on der." Door Ben van Haren Vlaardingen Verkeerswethou der Aart Kool beet gisteren twee maal in het zand. Hij moet op nieuw de verkeersbewegingen rond het complex Vlaerdinger- houdt in het centrum met omwo nenden gaan bespreken. Ook zal hij duidelijker moeten zijn tegen over de bewoners van de Frederik Hendriklaan in Holy, die een jaar geleden in een brief de verkeers druk en onveiligheid in hun straat aankaartten. „In logistiek Nederland van 1999 past deze Frederik Hendriklaan niet meer als wykontsluitings- weg. Rondom zie ik alleen maar geasfalteerde wegen, Holysingel, Churchillsingel, Lepelaarsingel en Dillenburgsingel, terwijl over de klinkers van de Frederik Hen- dnklaan dagelijks de wagens van Schuitema, Friki en noem maar op denderen." De voorheen zo bedeesde oud-ge- meentesecretaris Henk Franken probeerde gisteravond de raads commissie verkeer ervan te over tuigen, dat de gemeente de situa tie in de Frederik Hendnklaan volstrekt verkeerd inschat. Hij was naar het inspraakhalfuur ge komen om zijn buren te onder steunen, die vorig jaar oktober de problemen in hun straat in een brief aan de orde stelden en ver volgens met wethouder Aart Kool bespraken. Zij zijn teleurgesteld over het antwoord dat de CDA- wethouder de gemeenteraad voorstelt om te geven. ..Het is mager. Is geen serieus antwoord op onze vragen en wjjkt af van wat we met de wethouder hebben besproken," klaagde gis teren briefschrijver ïr. H.J.H. Smeenk. „U schrijft te verwach ten dat openstelling van de Dil lenburgsingel leidt tot beperking van de verkeersintensiteit op de Frederik Hendriklaan. Ik geloof daar niks van. U vraagt zich tege lijk af of die openstelling van de Dillenburgsingel wel haalbaar is en meldt dat de Frederik Hen driklaan met is opgenomen in het onderhoudsschema voor de ko mende twee jaar. Over de ver keersonveiligheid, waarop we in ons gesprek met u hebben gewe zen, en ons voorstel om de popu lieren weg te halen ten behoeve van fietspaden lezen we niets. U komt niet verder dan verzoeken om 'n beetje meer toezicht aan de politie en navraag naar de moge lijkheden van met al te vroege be zoeken van leveranciers aan de bedrijfsleider bij de Super." Franken vulde aan: „Veertig jaar geleden is de Fredenk Hendrik- laan ais wykontsluitingsweg aan gelegd uitgaande van het autover keer van toen. Maar er is veel ver anderd. Levengevaarlijk is de si tuatie geworden voor de school kinderen, die hier dagelijks rijden en waarvoor allang fietspaden aangelegd hadden kunnen wor den omdat de ruimte aanwezig is. Als ik mijn tuin op de hoek uitstap moet ik nu op het trottoir uitke ken voor over de stoep rijdende schoolkinderen, snelle gemotori seerde gehandicapten of stoere skeelers. Op staat zie ik heel lo gistiek Nederland passeren, maar voor de gemeente Vlaardingen is de Fredenk Hendriklaan nog steeds dezelfde wykontsluitings weg met klinkers, die ook de ko mende jaren niet voorkomt in het onderhoudsschema. De burger wordt opgezadeld met een discus sie over de Dillenburgsingel, die ze helemaal met opengesteld wil len hebben, maar waarvoor u 1,4 miljoen gulden gereserveerd houdt. De Frederik Hendriklaan behoort u eerst aan te passen." Toen de meeste commissieleden lieten blijken het eens te zijn met de klagers, waarschuwde fractie voorzitter Ben van der Velde van GroenLmks, met de PvdA'er Pe ter Roovers fervent tegenstander van de openstelling van de Dillen burgsingel: „Het is te gemakke lijk om zomaar wat te beloven aan insprekers. Het moet wel waar ge maakt kunnen worden," Leny van Halteren-Schilder, fractielei der van de WD voor wie de open stelling van de Dillenburgsingel een groot politiek item is, infor meerde naar het resultaat van het onderzoek naar de haalbaarheid. De gemeenteraad heeft namelijk onder meer de beperking van 1,4 miljoen gulden aan kosten vast gelegd. Zij constateerde overi gens: „Heel die Dillenburgdiseus- sie zegt de bewoners natuurlijk niks." De commissie volgde het voorstel van SRG-fractievoorat- ter Rien Lensvelt: „We houden deze antwoordbrief vyf weken aan." „Maar wat gebeurt er nu, meneer Kool?" vroeg briefschrijver Smeenk vol vertwijfeling. Top ambtenaar Maarten Ouwens. de wankele wethouder te hulp schie tend, antwoordde: „In de commis sievergadering van oktober komt een nieuw concept-antwoord op uw bnef in bespreking en dan wordt u opnieuw uitgenodigd," Vlaerdingerhoudt Vertegenwoordigers van de eige naren van woningen aan het Veer- plein, de Nieuwlandstraat en de Ridderstraat en ouders van leer lingen van de Van Kampenschool in het Westmeuwland dwongen ook een heroverweging af. Zij vin den dat de verkeersafwikkeling rond het nieuwe wooncomplex Vlaerdingerhoudt en parkeerga rage Stadhuis met goed is gere geld. De ezgenarenveremgmg Vlaerdingerhoudt, de Van Kam penschool en bewonersgroep Struyckstraat/Westnieuwland zouden die mening delen. Met de op een 'inloopavond' m mei en later tegenover ambtena ren geuite bezwaren is volgens de insprekers wemig of niets ge daan. De indeling van de Dijk- steeg is daarentegen na opmer kingen van nieuwe bewoners juist weer veranderd evenals de trot toirbreedte in het Westmeuwland „Laten we met elkaar naar oplos singen zoeken," vroeg woordvoer der Hans Poldervaart. Wethouder Kool vond dat redelijk en sprak over de vorming van een werkgroep, maar de aan hem toe gevoegde topambtenaar Ouwens formuleerde tenslotte: „We bui gen ons over de aangevoerde knelpunten, nemen contact op met de bewoners en beslissen in de volgende vergadering wat er gebeurt." MaassluisHet Opstapproject in Maassluis is uitgebreid, maar kampt nog steeds met wachtlijs ten. Per jaar kunnen nu vijftig moeders met hun kleuter deelne men aan het project dat bedoeld is om de onderwijskans van deze kinderen te vergroten. De deelne mers zijn in veel gevallen Turks of Marokkaans, maar ook ouders van Nederlandse kinderen en van jonge vluchtelingen doen mee. Coördinator Margot Kleijntjens vertel dat kinderen in een achter standsituatie vaak door school worden aangemeld, terwijl er door haar ook voorlichting wordt gege ven op scholen. Voor dat laatste komen momenteel niet meer alle kleuterklassen in aanmerking. „Er wordt slechts aan een selecte groep voorlichting gegeven, want anders wordt de wachtlijst nog langer," verklaart Kleijntjens, Een specifiek probleem is dat lang niet alle moeders de Neder landse taal machtig zijn. Dit wordt enigzins opgevangen door de tweetalige begeleidsters van het project, maar ook weer bemoei lijkt door de wykindeling. De be geleidster, of buurtmoeder m het oostelyk deel van Maassluis is Turks, die in Maassluis-west van Marokkaanse komaf. Klemtjens: „Turkse moeders in Maassluis-west die heel veel moeite met het Nederlands heb ben, kunnen daarom met mee doen want de buurtmoeder daar spreekt alleen Nederlands en Ara bisch." De begeleidster in Maas sluis-oost spreekt weer geen Ara bisch, dus daar worden Marok kaanse gezinnen met hetzelfde probleem geconfronteerd Geen goede oplossing vindt Kleijntjens het om de moeders en kleuters dan maar m de andere wyk te laten meedraaien. „Je moet het zuiver houden, vinden we; 25 plaatsen voor elke wyk," En de twee buurtmoeders laten pendelen tussen de wijken, dat kost weer teveel tijd. Dit zou vol gens de coördinator alleen moge lijk zijn als er voor het Opstappro ject meer geld wordt uitgetrok ken. Overigens benadrukt Kleijn tjens dat ze het een goede zaak vindt dat Maassluis sowieso mee doet met het project. Veel ge meenten doen dat immers niet. Het speciale aan de Opstap-me- thode is dat kleuters met een leer- achterstand via de ouders worden bereikt. Moeders, en in sommige gevallen vaders, worden gestimuleerd om hun kinderen op een spelende manier te laten leren. Onder meer door het doen van spelletjes, teke nen en het voorlezen en het na praten daarover Hoek va n H oil antiöuk dit jsar kunnen belangstellenden de jaarlijkse sluiting van de Mae slantkering in de Nieuwe Wa terweg 'live' meemaken. Om geïnteresseerden de kans te geven het sluiten van de wan den te zien, kan de kering vrij- dagtussen half negen 's avonds en half vier nachts worden bezocht. Op dat nachtelijke tijdstip moet de sluiting vol tooid zijn. Het openen van de deuren kan ook worden ge volgd, zaterdag van half acht 's ochtends tot zes uur in de avond. Om te kijken of de hele con structie nog naar behoren functioneert, worden elk jaar voor de zekerheid de deuren gesloten en weer geopend. Te- de 'oefenin 'oefening* bij de Maeslantkering zal ook de Hartelkering in Spïjkenisse worden getest. Wie al vroeg bij de opening van de deuren van de Maeslantke ring aanwezig wil zijn, kan ter plekke in het Keringhuis een ontbijt bestellen. Overigens hangt het tijdstip van de ope ning af van de waterstand. De organisatie geeft daarom twee tijden aan. De kering zal zater dag óf om negen uur 's och tends weer in het dok varen óf om drie uur 's middags. De avond van de sluiting kan in het Keringhuis een speciaal filmprogramma bekeken wor den. De stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg vormt tiet- sluitstuk van de Deltawerken, Het afsluiten van de kering ge beurt geheel automatisch^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5