Hoeksche Waard móet groen blijven Kamer wil ook geen bedrijventerrein, maar minister houdt vast Milities hebben het gemunt op katholieke doelen Abonneeservice YVC-top mag blijven Geslaagd voor Opzoomeropdracht Gevreesde Timorese militie heerst ook in vluchtelingenkamp Sport Jan Wouters rekent op Laudrup tegen Feyenoord Op Koers 'De geur is terug in de molen' Cultuur Cesaria Evora, Digitaal Waarom Iridium niet doet wat het moet doen falootsvoetse diva' van Kaapverdië tÊÈÊik-ü Op Koers Boegbeelden van de haven vol vertrouwen met pensioen Winkelpersoneel onwel door giftige dampen Winkelier in cd-zaak doodgeschoten Vuurwerk stoort het vliegverkeer Fans Dortmund blijven thuis Vier arrestaties in verband met schietpartij jm* R§^jö 9 ev Sport l21-1 Op Rogers: IB Nummer 2597 j Vrijdag 10 september 1999 Rotterd Zie nok weerhenchi op pagina 20 Spijkenisse Vier personeelsle den van de Etos-drogisterij in de Uitstraal in Spókenisse zijn gis teravond ter observatie in het Ruwaard van Putten Ziekenhuis in Spijkemsse opgenomen na het inademen van giftige dampen. De vrouwen mochten vandaag hel ziekenhuis weer verlaten. In de winkel was rond zes uur een literfles tnchloor ethyleen -een oplosmiddel voor oliën, vetten en harsen - kapotgevallen zonder dat het personeel dat merkte. Daardoor kwamen giftige dam pen vnj De lies was door een klant besteld en stond in een vak achter de toonbank. Toen de wou wen benauwdheidsklachten "kre gen vluchtten ze naar buiten. De brandweer luchtte de zaak en plaatste een afzuiginstallatie. Een deel van de omgeving werd onge veer een half uur afgezet. Even na zeven uur werd de winkel weer vrijgegeven, maar die bleef de rest van de avond dicht; alle per soneel lag in het ziekenhuis. De zaak ging vanmorgen met ander personeel open. Rotterdam De 46-jange eige naar van een cd-winkel is gisteren in zijn zaak aan de Benthuizer- straat in het Oude Noorden dood geschoten. Het slachtoffer werd gevonden door enkele klanten. De politie denkt aan een uit de hand gelopen overval. Er is nog geen verdachte aangehouden. Zie ook pagina Rotterdam Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Door Folkert van der Krol IWestblaak 180 j 3012 KN Rotterdam, OHW004400 j nog 113 dagen tot Rotterdam Een Rotterdammer die gisteren zijn 42ste verjaardag vierde, kan van de havenmeester van Rotterdam Airport een fikse rekening tegemoetzien. De vluchtleiding op het vliegveld zag zich gisteravond genoodzaakt twee vliegtuigen om te leiden, omdat vuurwerk het zicht op de gewone aanvliegroute ernstig hinderde. De havenmeester wil de kosten verhalen. Het vuurwerk werd afgestoken bij een bedrijfshal aan de Delft- weg, niet ver van het vliegveld. Daar was het verjaardagsfeestje van de Rotterdammer in volle gang, toen de politie arriveerde om een eind te maken aan de vuurwerkpret. De vliegtuigen slaagden er overigens in zonder problemen te landen. Den Haag De Hoeksche Waard moet in zijn geheel groen blijven, vindt een rui me meerderheid van de Tweede Kamer. Ook een 'ha- vengerelateerd' bedrijventer rein van honderd hectare aan de noordrand bij Heinenoord of 's-Gravendeel, waartoe het kabinet onlangs besloot, mag er daarom niet komen. Al leen de WD is voorstander van een bedrijventerrein in de Hoeksche Waard, bleek gisteren tijdens een Kamer debat over het kabinetsplan. Het gebied voor glastuinbouw dat de provincie Zuid-Holland in de Ambachtsheerlijkheid Cromstry- en wilde, lijkt definitief van de baan. Zowel het kabinet als de Tweede Kamer - weer uitgezon derd de WD- oordeelt dat de kassen uit de Hoeksche Waard moeten worden geweerd. ,.De rivier de Oude Maas vormt de natuurlijke grens tussen het ver stedelijkte en het open gebied. Die moeten we niet overschrij den," aldus A. Duivesteyn (,PvdA). CDA'er P. van Wymen zei dat de bedrijven binnen de grenzen van Rotterdam moeten uitbreiden. Hij noemde onder meer de Waal haven en de Rijnhaven. Duives- teijn (PvdA) steunde die opvat ting. Beiden venvezen naar het nog lopende Project Mainport Rotterdam, waarin wordt onder zocht hoe de beschikbare ruimte voor Rotterdamse bedrijven effi ciënter kan worden benut. De ver wachting is dat daardoor enkele honderden hectaren aan ruimte kan worden gewonnen. Minister Pronk (VROM) bleef er echter bij dat een Hoeksche- Waards bedrijventerrein van hon derd hectare tot 2005 noodzake lijk is. Dat concludeert het kabi net uit onderzoek. Daarna is mo gelijk nog meer ruimte nodig voor bedrijventerreinen in de Hoek sche Waard. Pronk liet doorsche meren dat daar eventueel het ge deelte ten oosten van de nog aan te leggen hogesnelheidslijn voor m aanrr rking komt. Dit betreft een polatr tussen Puttershoek en 's -Gravendeel Daarnaast ziet de minister, even als een aantal politieke partijen, grote mogelijkheden voor bedrij venterreinen in de Drechtsteden. „De Drechtsteden maken zowel geografisch als economisch deel uit van de regio Rotterdam," al dus Pronk. „En de Drechtsteden bieden veel mogelijkheden voo* de aanleg van bedrijventerrei- Amsterdam De Ondernemings kamer van het Gerechtshof in Amsterdam heeft de eis van FNV Bondgenoten en de onderne mingsraad vr n de YVC IJsselwerf om de directie wegens wanbeleid te schorsen vanmorgen afgewe zen. Volgens voorzitter mr. J. H. M. Willems van de Onderne mingskamer geven algemeen di recteur K. Bosma en president commissaris drs. A. Korteland van het moederconcern YVC Hol ding directeur Valliannatos van de IJsselwerf voldoende ruimte en bevoegdheden om de continuï teit van de onderneming, die uit stel van betaling heeft, veilig te stellen. Mocht alsnog blijken dat dat niet zo is, dan kunnen de bond en de ondernemingsraad terugko men. „Er is nu onvoldoende spoedeisend belang," vindt mr. Willems. Bestuurder W, Dijkhuizen van FNV Bondgenoten ziet de uit spraak toch als een overwinning. „De holding en de president-com missaris zijn nu gehouden het be drijf voort te zetten en daar was het ons om te doen." Raadsman mr. G. H. Gispen liet gisteren tijdens de zitting namens YVC Holding en dochter IJssel werf weten dat het niet de bedoe ling is dat het bedrijf (200 perso neelsleden) failliet wordt ver klaard. ,.YVC heeft de nieuwbouw niet opgegeven." Volgens ir, A. Vallianatos, die sinds kort de dagelijkse leiding heeft bij YVC, zijn er nog steeds kansen op een doorstart voor de werf, maar daarvoor is een order nodig, onderstreepte hij. 'Buur man' Van der Giessen-de Noord heeft al laten weten interesse te hebben in een overname. De zitting in Amsterdam werd gisteren bijgewoond door naar schatting honderdvijflig werkne mers van YVC, die vanuit Capelie aan den IJssel met de bus naar de hoofdstad waren gereisd. Zie ook pagina 15 Op Koers Hoedje af voor groep 8 van de basisschool De Waaier uit Crooswijk. De leerlingen slaag den gisterenmiddag voor hun Opzoomerop dracht. Hun versie van de Goeie Morgenl- shuffle werd in sporthal De Schutterswei ge presenteerd en goedgekeurd. De kinderen, allen met een zelfgemaakte hoed op het hoofd, dansten er vrolijk op los. Als de school voor de volgende twee op drachten slaagt verdient ze een premie van ÏOOO gulden. Dit geld kan in de wijk worden geïnvesteerd. Over een week wacht de volgende opdracht voor de kinderen. Ze moeten dan iets op knappen of repareren In hun wijk. De laatste opdracht is het deelnemen aan de Goeie Morgeni-parade door de binnenstad op za terdag 20 november. Iedere deelgemeente maakt onder leiding van de gemeentewerken een praalwagen. Alle inwoners hebben Inspraak wat er op de praalwagen moet komen. De kinderen lopen er achteraan met de hoeden op. Foto Jaap Roze- ma/Rotterdams Dagblad Rotterdam—Voor de Champions League-wedstrijd Feyenoord-Borussia Dortmund, dinsdag, is geen grote veiligheidsoperatie nodig. De Duitse dub heeft Feyenoord gisteren laten weten geen fans mee te nemen. Daardoor zijn opeens duizenden extra kaarten voor het duel beschik baar. De Stadionclub, die zelf ook geen supporters meeneemt in Europa, had scherpe voorwaarden gesteld aan de komst van de Duitse aanhang. Al gemeen manager J. W, van Dop: „Feyenoord eiste dat Dortmund zelf verantwoordelijk zou blijven voor zijn fans." Ook wilde Feyenoord de fans alleen per trein ontvangen. De Europese voetbalbond zit de clubs op de huid en wijst voortdurend op de risico's die meereizende suppor ters bij grote Europese wedstrijden vormen. Het afhaken van de suppor ters uit Dortmund scheelt de Rotterdamse politie veel werk. Tiental en mensen de monstreer den donder- dagavond op hetMu scumplcirs in Amster dam tegen het geweld op Oost-Ti- mor. Zij ei sen van de Nederland se regering dat die Oost-Ti mor erkent als onafhanke luke staat. Foto Marcel An tonisse/ANP Door Irwan Firdaus Kupang De Oost-Timorezen die uit angst voor de militieterreur hun huizen hebben verlaten en naar West-Timor zijn gevlucht, ontdekken tot hun sein ik dat ue vluchtelingenkampen daar wor den bewaakt door dezelfde mili ties en hetzelfde regeringsleger als ze zijn ontvlucht. Slechts wei nigen van de zeker 45.000 mensen die hun toevlucht hebben gezocht rondom de kleine haven van Kupang duiven er dan ook open lijk voor uit te komen te behoren tot de 78,5 procent van de Oost- Timorezen die bij de volksraad pleging voor onafhankelijkheid heeft gestemd. Strijders van de gevreesde Aitarak-militie paraderen over duidelijk door de opvangkampen. Aitarak is één van de anti-onaf- hankelijkheidsmilities die een golf van terreur inzetten nadat za terdag bleek dat de voorstanders van Oost-Timorezen veruit in de meerderheid zijn. Rond de kam pen houden Indonesische rege ringssoldaten de wacht. Hun col lega's voegden zich in Oost-Timor bij de brandstichtende, plunde rende en schietende milities in een orgie van geweld die naar schatting een kwart 850.000 Oost- Timorezen op de vlucht joeg. West-Timor is de helft van het ei land die sinds 1949 deel uitmaakt van Indonesië. West-Tünurezen voelen zich echte Indonesiërs, in tegenstelling tot de Oost-Timore zen die tot 1975 onder Portugees bestuur stonden. Tussen beide ei- landdelen beslaat veel wantrou wen. Niet toevallig werden in West-Timor de militairen gerecru- teerd die de Oost-Timorezen de wil van Jakarta moesten opleg gen. Eén van de vluchtelingen, Gisale, verklaart waarom ze met haar twee dochters is gevlucht. „We hoorden die twee groepen, voor en tegen onafhankelijkheid, el kaar doden, we hoorden ze schie ten." Sommige vluchtelingen 2eggen tegen Oost-Timorese onafhanke lijkheid te zijn. Zij vrezen dat de strijders voor een vrij Oost-Timor tezijnertyd wraak zullen nemen np de milities die nu angst zaaien met hun terreur. Ze houden de Verenigde Naties verantwoorde lijk voor de huidige chaos. De VN hebben immers het referendum georganiseerd en met de uitslag gesjoemeld, zeggen ze. De auto van de vertegenwoordiger van de VN-vluchtelingenorganisatie IÏN- HCR, Francois Foinat, is al beko geld met stenen. Foinat wijst erop dat de UNHCR geen staf heeft in West-Timor en slechts drie mensen heeft zitten in de Oost-Timorese hoofdstad Dili, waar naar schatting 2000 vluchtelingen een veilig onder dak hadden gezocht in het VN- complex. Er moeten meer UNH- CR-medewerkers toegang krijgen tot Timor cm een humanitaire ramp te voorkomen, zegt hij. Eerst zal dan wel hun veiligheid moeten worden gegarandeerd. Woensdag waren al 45.000 Oost- Timorezen de grens naar West-Ti- mor overgestoken. Gisteren groeide dat aantal nog steeds, al dus Foinat. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Ali Alatas blijft intussen ontkennen dat het regeringsleger betrokken is bij het leegmaken van Oost-Timor. „Wij helpen de mensen naar veili ger gebieden te verhuizen." Darwin/Dili/Sydney Terwijl de eerste medewerkers van de VN- missie Unamet vanmorgen uit Oost-Timor in Australië aankwa men, blijven de pro-Indonesische milities in de voormalige Portuge se kolonie huishouden. Tolde be langrijkste doelwitten op Oost- Timor blijken gebouwen van rooms-katholieke organisaties te behoren. Een aantal geestelijken is ver moord, onder wie de voorzitter van Caritas in het gebied, pater Francisco Barreto. Het Vaticaan bevestigde vanochtend dat een kerk in het plaatsje Suai met gra naten is aangevallen. Onder de ongeveer honderd slachtoffers waren zeker drie priesters. De milities zouden het op de ka tholieke instellingen hebben ge munt, omdat dat de laatste plek ken zijn waar vluchtelingen nog hulp kunnen verwachten. Boven dien is de kerk onder leiding van de inmiddels naar Australië ge vluchte bisschop Carlos Belo al tijd voorstander geweest van zelf- beschikkingrecht van de Oost- Timorese bevolking. José Ramos-Horta, die in 1996 sa men met Belo de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, sprak vanochtend van 'de volkerenmoord van de twintigste eeuw*. Hij zei dat ver moedelijk al duizenden mensen om het leven zyn gebracht. Hoewel de VN tot evacuatie van zn medewerkers op Oost-Timor heeft besloten, bleven vanoch tend zestig tot tachtig VN-mede- werkers in Dili achter. Ze willen de ongeveer duizend Oost-Timo rezen bijstaan, die zich nog op het terrein van de VN in Dili bevin den. De VS kondigden gisteren aan dat ze alle militaire betrekkingen met Indonesië verbreken. Zo willen de VS druk uitoefenen op het Indo nesische leger om niet meer sa men te werken met de pro-Indo nesische milities die de bevolking in het gebied terroriseren. Rotterdam -Vier Rotterdammers (22,42,49 en 62 jaar) zijn opgepakt wegens betrokkenheid bij de do delijke schietpartij van zaterdag op de HeemraadssingeL Een 35-jarige Rotterdammer en een naar nu blijkt 26-jarige Duit ser kwamen bij de schietpartij - overdag op straat tussen mensen van Turkse afkomst - om het le ven. Na de schietpartij vluchtten de daders in twee auto's. Een 22-jarige man, die in het hoofd werd geschoten, ligt nog zwaar gewond in het Dijkzigtzie- kenhuis. Twee andere slachtof fers, 25 en 34 jaar, zijn inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. Over een motief wilde de politie vanochtend geen mededelingen doen. Vast staat dat de 35-jarige gedode man, de zwaargewonde man en een van de lichtgewonde mannen werkzaam waren in de Rotterdamse horeca. Of dat iets met de schietpartij te maken heeft is echter niet duidelijk. Telefoon: Bahk/glfont: Hai^eKenfr^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1