9 Politiek vreest woningspeculatie Schiedam: Vlaardingen te vroeg met eisenpakket A4 Rotterdams Dagblad Woonplus de grote lener van Schiedam Vlaardingen als archeologisch Walhalla ...Maar dan moeten de schatgravers zich wel gedeisd houden 3 Gedupeerde blijkt ook dief Doorgereden na aanrijding Reiziger uit de trein gezet Scooter ramt verkeersbord Vragen over richtlijnen aan college Maassluis; in Vlaardingse raad interpellatie Trapezeïes voor kinderen Zorgen over veiligheid op basisscholen De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 10 september 1999 O Schiedam Medewerkers van een beveiligingsbedrijf aan de Sehiekade in Schiedam hielden gisteravond rond elf uur twee mannen aan die kort daarvoor hadden ingebroken ui een bestel auto. Ze pikten twee pakketten met daarin een uitlaat De twee Schiedammers van 22 en 23 jaar oud werden naar het politiebu reau gebracht, Daar kwara even later de bestuurder van de bestel auto, een 21-jarige Rotterdam mer, aangifte doen van diefstal. Tijdens het onderzoek bleek ech ter dat deze man zelf ook een van de uitlaten had ontvreemd. De Rotterdammer is ingesloten. Schiedam Een 27-jarige be- - stuurder van een bromfiets en zijn 27-jarige passagiere uit Schie- dam raakten gisteravond gewond 1 na een aanrijding. Het ongeval ge beurde op de Burgemeester van Haarenlaan in Schiedam. De be- -stuurder van een witte auto reed Ijifet duo aan en ging er vervolgens -vandoor in de richting van de Parkweg. De twee slachtoffers zijn met beenletsel overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. Onderzoek in de buurt heeft nog geen spoor van de betrokken be stuurder opgeleverd. Schiedam Een 34-jarige inwo ner van Almelo reageerde gister avond agressief toen de hoofdcon troleur van de trein richting Vlaardingen hem naar zijn plaats bewijs vroeg. De man had geen geldig kaartje en bedreigde daar op de controleur. De man werd op het treinstation Sehiedam-Nieuw- land door de politie ingerekend. Later werd de Almeloër overge dragen aan de Spoorwegpolitie die dezaakalhandelt. Maassluis—Een 38-jarige man uit Maassluis knalde vannacht rond kwart voor twee op de Rem- brandtlaan met zijn bromscooter tegen een verkeersbord. De man raakte daarbij gewond aan zijn hoofd en been en werd naar het Dijkzigt Ziekenhuis gebracht. De Maasluizer bleek teveel gedron ken, maar weigerde mee te wer ken aan zowel een ademanalyse als een bloedonderzoek. Door Ben van Haren Vlaardingen/Maassluis De Vlaardingse GroenLinks-fractie heeft gisteren aangekondigd om in de raadsvergadering van volgende week een interpellatie te houden over woningspeeu- latie in de stad. Zij wilt dat het gemeentebestuur in voorwaar den bij de uitgifte van bouwgrond een anti-speculatiebeding opneemt. In Maassluis heeft de PvdA-fractie in schriftelijke vragen aan het college op zo'n gemeentelijke richtlijn aange drongen. De Vlaardingse PvdA-wethouder Kees van der Windt waarschuwde gisteren GL-woordvoerder Jan van der Kolk, die de aankondi ging in de raadscommissie voor stedelijke ontwikkeling deed: „U zal met een goede onderbouwing van uw voorstel moeten komen en met concrete voorbeelden. Wij hebben namelijk geen aanwijzin gen dat er op grote schaal gespe culeerd wordt by nieuwbouw in onze gemeente. Over dit onder werp heb ik al een ontwerpnota klaar liggen waaruit dit blijkt.1' Volgens Van der Kolk komt het in Vlaardingen regelmatig voor dat woningenwaarvoor mensen in de rij staan, worden gekocht door personen die er niet zelf m gaan wonen, maar het met ruime op slag doorverkopen. Het zou on dermeer gebeurd zijn in het pro ject d'Engelsche Boomgaert, waarop de gemeentelijke 'Toewij- zmgscriteria bij nieuwbouwkoop- womngen van toepassing waren. Die behelzen, dat de notaris een loting verricht. De 91 koopwoningen in dit project op het voormalige Kolpabadter- rein zijn duurder dan velen dach ten. namelijk voor pnjzen van 411.000 tot 757.000 gulden snel van de hand gegaan. Ên totaal gin gen er volgens het gemeentebe stuur 78 naar Vlaardingers, van wie er zeventig komen uit een ei gen woning, waarvan vijftig een gezinshuizen. Daarmee wordt een goede bijdrage geleverd aan de broodnodige doorstroming, vindt Van der Windt, Het merendeel van de overige kopers komt ook niet ver, uit Schiedam en Maas sluis. In die laatste gemeente heeft de PvdA aangedrongen op een anti- speculatiebeding. Nu duidelijk is geworden dat gemeenten verant woordelijk zijn voor de opstelling ervan, wil de partij dat het college zo snel mogelijk een ontwerpver- sie schrijft. Dan kan de raad er over stemmen. De PvdA vraagt het college ook een inventarisatie te maken van Maassluise projec ten waarbij mogelijkerwijs gespe culeerd is met woningen. De par tij geeft zelf geen voorbeelden. Schiedam—Woonplus is veruit de grootste geldlener van de ge meente Schiedam. De recent uit een fusie van Noordvest en wo ningbouwvereniging Schiedam voortgekomen stichting staat voor een kleine 350 miljoen gul den in het krijt Dat bedrag is via diverse leningen opgebouwd te gen rentetarieven variërend van 5,4 tot 9,5 procent. Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam heeft een geldlening van 71,3 miljoen gul den lopen tegen een rente van 9 procent. Burgemeester en wethouders hoesten deze gegevens op uit de gemeentelijke jaarrekening '98 in antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA-fractie. Die verlang- Vlaardingen/Schledam Het Vlaardingse college wil een pro gramma van eisen opstellen voor de aanleg van de A4-noord. Zo ho pen b en w nog enige invloed uit te kunnen oefenen op de inpas sing van de weg, als die er komt. .De stap betekent volgens de be stuurders nadrukkelijk niet dat ze hun verzet opgeven. Schiedam gaat voorlopig nog niet over tot het opstellen van eisen en rand voorwaarden. Volgens de Vlaardingse b en w is het vastleggen van de voorwaar den echter hoogstnoodzakelijk. Zouden de gemeenten daar pas mee komen als het definitieve be sluit over de weg genomen is, dan lopen ze het risico dat ze er nau welijks tot niets meer over te zeg gen hebben, redeneren de be stuurders. De gemeente Schiedam vindt het opstellen van zo'n programma van eisen voorlopig niet nodig, omdat het Rijk al precies zou we ten wat Schiedam wel en niet wil. Wethouder Luub Hafkamp: „We hebben steeds gezegd dat we de weg, als die er komt, niet willen horen, zien of ruiken, Daar be staat geen enkel misverstand over." Hij ziet geen reden om dat zwart-wit op papier te zetten. Haf kamp: „Nu Vlaardingen dat wei doet, zal ik het er nog eens met de rest van b en w over hebben. Maar voorlopig zeg ik: lijkt me niet no dig." Schiedam heeft zich, net als Vlaardingen, ook altijd tegen de aanleg verzet. Het Vlaardingse collegeplan voor zo'n programma van eisen moet nog worden voor- gelegd aan de desbetreffende raadscommissie. Stemmen de raadsleden ermee in dan wordt er een ambtelijke werkgroep ge vormd die voor het einde van het jaar zo'n plan af moet hebben. In die periode valt waarschijnlijk ook het definitieve besluit over de weg.Zou de weg toch niet door gaan, dan stopt de werkgroep on middellijk met haar activiteiten, benadrukt het college. Het opge stelde programma van eisen gaat dan Imea recta de prullenbak in. Zou het toch nog In Den Haag worden ingediend, dan zou im mers wel eens de schijn kunnen worden gewekt dat de gemeente toch overstag is gegaan. Afgelopen juni besloot het kabi net dat de weg er toch kon komen. Deze beslissing viel toen het be drijfsleven bereid bleek een aan zienlijk deel van dejsosten op zich te nemen. De Tweede Kamer velt eind dit jaar het uiteindelijke oor deel. Het tracé kost in totaal 590 miljoen gulden. Het rijk betaalt 430 miljoen gulden, het bedrijfsle ven 160 miljoen. Door de extra in vestering van de ondernemingen zou het mogelijk zijn de weg op een meer milieuvriendelijke ma nier aan te leggen. In het stedelijk gebied zou daartoe een half-open tunnel worden aangelegd. In Mid den-Delfland wordt de weg half- verdiept gebouwd, Door BefieOomen Vlaardingen De National Geo- graphic, die neerstrijkt voor een fotoreportage. Snorrende tv-ea- mera's van landelijke actualitei tenprogramma's. Bussen vol dag jesmensen uit binnen-en buiten land. De leden van de raadscom missie onderwijs en cultuur zagen deze week het licht. Vlaardingen is een archeologisch Walhalla en iedereen mag het weten. Nee, le ren gróót te denken. Iedereen móet het weten. WD'er Lex de Lange prevelde het voor zich uit: „Internationale publicaties." In de commissievergadering raakte de behoudende SRG-poli- ticus Corde Jonge zo over zijn toe ren dat hij spontaan opperde ex tra geld vrij te maken voor het ar cheologisch beleid. Goed dat frac tievoorzitter Rien Lensvelt zich net op een andere locatie in het stadhuis bevond. Bij het vorige raadsdebat had die nog zo op zui nigheid gehamerd. Met zes ton te kort kon de gemeente niet anders, vond Lensvelt. De Jonge was het vergeten. Na zijn gulle aanbod vroeg hij de stadsarcheoloog nog met een glimlachje of die ook niet veel moois in de aarde van de Oostwijk verwachtte. De Jonge heeft er een schep en een tuin, 'eigen grond, geen erfpacht'. De presentatie deze week van de nota archeologie 'Goede gronden voor beleid' betekende een ego boost voor de raadsleden die zich zo veelvuldig bezig moeten hou den met cultuur met een kleine c. .Een doorslaand succes was het ook voor de stadsarcheoloog Tim de Ridder, die zich als nieuweling natuurlijk nog steeds een beetje Voor dit aangetroffen haarkammetje bestaat al Internationale Interesse. Bij de opgravingen op het bedrijventerrein Hoogstad werd ookdit stokoude harinkje uit de grond gepeuterd. Foto's viaardingsArcheoio- gisch Kantoor bewijzen moest. Met behulp van wat goed uitgeko zen dia's stampt De Ridder het er in by de politici. Vlaardingen kan zich in archeologisch opzicht me ten met de grootsten, en dan iuet alleen in regionaal opzicht, maar ook nationaal, zelfs internatio naal. Vanzelfsprekend haalt hij de Vlaardingen-cultuur van vijfdui zend jaar geleden aan. Of de aan wezigen zich er rekenschap van geven dat alle vondsten uit het iaat-neolithische tijdperk tegen woordig naar de opgravingen in de haringstad worden vernoemd? En dat de naam dus niet alleen in de vakliteratuur opduikt, maar ook in lesboeken geschiedenis. Dat 'dorp' aan de Waterweg, ver eeuwigd. En dan zijn er nog de sporen van de Late Ijzer- en Ro meinse Tijd op bedrijventerrein Hoogstad. Of iedereen wel weet dat het daar om een voor Luropa unieke vondst van dammen en duikers ging? Recent nog heeft er in een gespecialiseerd tijdschrift een artikel over gestaan. Zelfs de meer banale Hoogstad vondsten kunnen zich volgens De Ridder buigen op buitengewone belangstelling. Zo hebben notabe- ne de Britten interesse getoond in het daar aangetroffen haarkam metje, Zo puntgaaf uit de bodem gehaald dat een expert er niet al leen een lokje uit kon peuteren, maar zelfs duizendjaar oude lui zen. Doorslaggevend Vlaar- dings— bewijs voor de stelling dat die kammetjes inderdaad wer den gebruikt voor het verwijde ren van het kriebelend gespuis. Onder dezelfde noemer 'geinige trivialia' is daar ook nog de ont dekking van een historisch harin kje. Uit een stuk steen op het be drijventerrein piepte het sketet van Vlaardings bekendste visje. Waarmee maar weer eens bewe zen is dat de stad echt een visse- rystatus op te houden heeft. Met deze mijlpalen is het verhaal nog lang niet uit volgens Dp Rid der. Wat er nog aan goud glinstert onder de oud-en nieuwbouw; daar durven de meesteropgravers niet VlaardingenDat er ook zwarte kanten 2itten aan Vlaardings groeiende status als mekka voor archeologen, bleek gisteren. In een persbericht meldde stadsar cheoloog De Ridder dat ook ille gale gravers zich inmiddels op de bodemschatten gestort heb ben. Bij de opgravingen die op dit moment op de Kortedijk ver richt worden, zijn 's avonds en 's nachts antieke scherven ont vreemd. Ook zijn door het ille gale gewroet aangetroffen hout structuren om zeep geholpen. De Ridder spreekt van 'de roof en de vernieling' van een stuk Vlaardingse geschiedenis. Om wonenden roept hij op direct de politie te bellen als zij onraad bespeuren. Verdacht is in prin cipe iedereen die zich op het ter rein begeeft buiten de reguliere opgraaftijden van negen uur 's eens een voorspelling aan te wa gen. Kammetjes, visjes. Alles blijft in prima staat in die speciale mix van zand en klei die bij de re gio hoort. Heel geheimzinnig doet De Ridder nog over de recente op graving bij de Kortedijk. Na zijn presentatie, doorspekt met vele 'hier kan Vlaardingen echt de markt mee op', rest het be toverde publiek nog slechts de constatering: de stad heeft het. Alleen De Ridder blijft met beide benen op de grond. In zyn be leidsnota vraagt hij met om ton nen per jaar extra, niet om een ochtends en half vijf's middags. Omdat het perceel afgesloten is met hekken en er een bord ver boden toegang hangt, gaat hij ervan uit aat de anonieme gra vers heel goed weten dat ze strafbaar zijn. De gravers riske ren een celstraf van een jaar. Ook kan hen een boete van maar liefst honderdduizend gulden worden opgelegd. Samen met de gemeente be kijkt De Ridder ook of het bezit van metaaldetectoren kan wor den verboden. Die worden vaak gebruikt bij het illegaal zoeken naar oude munten. De Ridder zal eind deze maand bekendma ken welke archeologische vond sten er op het terrein aan de Kortedijk zijn gedaan. De op- gravingsput bevindt zich op de plek waar vroeger herberg Het Zwarte Paard stond. aanbouw bij Hoogstad, niet om een extra team archeologen. De Ridder houdt het bij een simpel verzoek om enkele vitrines en tekstpanelen in het Stadskantoor. Zodat de gemiddelde burger in de wacht ook nog iets over Vlaar dings verleden leert, legt hij ge duldig uit. Maar de raadsleden luisteren niet meer. Na de peptalk dromen die van krantenkoppen in het Engels, Frans, Spaans cn waarom niet, Chinees. Wat nou Vlaardingse burgers? Hoezo Stadskantoor? Eerst Europa. Dan de wereld. Balanceren op een twintig centlmeter-hoge trapeze; kin deren uit de Babberspolder in Vlaardingen konden het gis teren uitproberen tijdens de eerste les van drcusschool Hannes Co. Het vlei niet mee; maar gelukkig hebben de kinderen nog de rest van het schoolselzoen om te oe fenen. De lessen gaan door tot volgend Jaar. Foto Roel Dijkstra de, naar aanleiding van de Ceteco- affaire bij de provincie Zuid-Hol land, inzicht in de door het ge meentebestuur verstrekte geldle ningen. Daarbij springen Woon plus en ONS eruit. Ook de Lidui- na Basiliek leende overigens voor de restauratie van de monumen tale kerk drie miljoen gulden van de gemeente. Daar staat echter een rijksbijdrage tegenover. Het college stelt dat het zogehe ten 'treasuiybeleid' van Schie dam niet wezenlijk afwijkt van die van andere gemeenten. Er is sprake van 'een gemiddeld kas- geldbeheer'. Gegeven is wel, wordt daaraan toegevoegd, dat Schiedam in principe een ge meente is met een financierings behoefte. „Omdat een kortstondi ge situatie van een overschot aan kasmiddelen zich in principe met voordoet, richt de treasury zich met name op het aantrekken van langlopende financieringsmidde len tegen zo laag mogelijke kos ten en meteen minimum aamisi- co's." Daarbij staat het gemeente bestuur 'in principe' afwijzend te genover beleggingen in particu liere ondernemingen, zoals Zuid- Holland dus wel met handelshuis Ceteco deed. Ook de fracties van de AOV en Ge meentebelangen stelden recent vragen over het financieel beleid. Volgens burgemeester en wethou ders hoeft de gemeente zich geen zorgen te maken. Er is ook geen reden te veronderstellen, dat de provincie niet meer in staat zou zijn als 'betrouwbaar toezichthou der' op te treden. Schiedam De SP-fractie in de Schiedamse gemeenteraad wil een inventarisatie van allerlei vei ligheidsaspecten op basisscholen en kindercentra. Aanleiding vormt een landelijk door de party uitgevoerd onderzoek, waarbij nogal wat manco's aan het licht zouden zijn gekomen. De fractie wil onder meer weten welk glas in de deuren zit, of de kapstokken en radiatoren zyn be schermd, er slipvaste vloeren zyn, of kinderen zelf de nooduitgan gen kunnen openen, de randen rond de zandbak niet van beton zyn er rubber tegels onder de khmrekken zitten. De SP vraagt burgemeester en wethouders voorts of de school pleinen regelmatig worden geïn specteerd en er cijfers voorradig zijn over ongevallen in en rond scholen. Wanneer er ook in Schie dam gebreken zyn dan zou daar voor by staatssecretaris Adel- mund om financiële steun moe ten worden gevraagd. De fractie wijst in dit verband op een door de Tweede Kamerfractie bijlAdel- mund gedeponeerd verzoek- om een veiligheidsfonds in stellen, waar gemeenten met concrete aanvragen een beroep op kunnen doen. Het gemeentebestuur wordt gevraagd dat landelijke SP- verzoek te steunen. Mocht dat niet gebeuren, dan wil de fractie weten of de gemeente dan zelf be reid is in de buidel te tasten. Het Rotterdams Dagblad bericht de komerv de maanden uitgebreid over de Rotterdamse haven. Bovendien kunt u ttó ook zelf gratia kennismaken met de haven. WIJ trak teren u namelijk bij een kwartaalabonne ment met automatische betaling op twee kaartjes voor een rondvaart met da Spjdo. mm mm mm mm mm mm mm mm mm ¥m* mm Ml 0. mm» J3) Ik wil kennismaken met het Rotterdams Dagbla^ en de Rotterdamse haven Naam:Voor!:m/yj Adres: Nr: y I Postcode: Telefoon: Bank/glronr.: Plaats: x* 0-v.iti. controle Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: j Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam pi1 Geldt alleen als u de afgelopen 3 mnd geen abonnee geweest bent. IMI

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3