11.: 'Verpaupering Liesveld dreigt' JAÏ52S& Haring Jenever GroenLinks eist maatregelen tegen leegstand Veerplein Van Heutzpark wederopbouwgroen voor stafleden oliemaatschappijen Veelzijdig programma Monumentendag Plein ingericht zoals buurt wil Excursie langs kerk en moskee In Gaardingen nu 20 EcoTeams Varende klas doet Maassluis Kethels boek bij 75e verjaardag Rotterdams Dagblad Vnjdag 10 september 1999 Jos van der Vegt had het woensdagavond over een ontloken liefde tussen Schiedam en Gaardingen. Het was eigenlijk door de jaren, of misschien wel ecuwen, heen een soort haat-liefdeverhouding ge weest, waarbij het eerste het steeds weer won. Tegen beter weten in. Want echte liefde wint En op zeker moment weetje datje niet zonder .elkaar kunt. - Wan der Vegt, die als extern adviseur de toeristische mogelijkheden vhn Schiedam en VLaardingen had doorgelicht, in de rol van koppe- j laar tussen zijn twee opdrachtgevers. Als de man die de twee gelief- den in elkanders armen bracht Toen hij nog directeur van De Kuip was, en onder zijn leiding het Rotterdamse voetbalstadion spectacu lair werd opgeknapt, heb ik 'm nooit horen voorstellen Ajax ook hier de belangrijke wedstrijden laten spelen. Hij keek wel uit Maar hier doet ie het we). Zegt dat Schiedam en Gaardingen voor el kaar geschapen zijn en veel meer samen moeten delen. Ik weet het niet hoor. Geliefden? Kom nou toch. Een verstandshuwelijk, hooguit En dan enkel en alleen om te kijken hoe je er zelf beter van kunt wor den. En als er dan een lekker suiker-oompje in de familie zit; uitzui gen die man. Zo'n tweeënhalf miljoen gulden wil het VSB-fonds Schiedam/Gaar dingen Ckijk naar ons, wij hebben het toch ook leuk samen1) in een toeristische samenwerking steken. Dat is geen kattenpis natuurlijk. Altijd pakken die hap. En zet maar een gezamenlijke organisatie neer. Kijk maar wat samen kan worden ondernomen. Maar doe alsje blieft geen dingen, die je van een oprecht van elkaar houdend koppel zou mogen verwachten. Ga niks delen, en neem vooral geen liefheb berijen van elkaar over. Doe alleen wat je zelf leuk vindt en waarvan je weet dat je er goed in bent ..Gaardingen zal cr niet slechter van worden. Die gemeente kan wel e?n schijnhuwelijk gebruiken om aan een verblijfsvergunning in toeristische folders te komen. Daar ligt het toerisme namelijk volle dig op z'n gal, zo werd afgelopen zomer weer pijnlijk duidelijk. Je j()mbet diep graven om nog enige toeristische activiteit te vinden. En ,;ppt doen de plaatselijke archeologen onder leiding van Tim de Rid der dan ook. Zo is er ondermeer een haring gevonden. Daar is in de tópkomst toeristisch gewin te behalen, denkt Gaardingen meteen. Maar dan komt er eens een toerist met een schepje langs is het weer .met goed. 'Schiedam doet ai het een en ander aan dagtoerisme. Werkt samen met Rotterdam in arrangementen als De hoogte krijgen', waarbij i een molenbezoek wordt gecombineerd met een kijkje vanaf dc Euro- mast En straks komen ook de Liduina-vereerders massaal. Is al thans de bedoeling. Moet je dat publiek meteen daarna naar Gaar dingen doorsturen? En wat moet jé dan bieden? Daar zal goed over na moeten worden gedacht Is een ijzerkoekjes bedevaart misschien iets? Van der Vegt is heel positief gestemd Als het aan hem ligt behoort zelfs een 'huwelijk1 tussen de twee stadsfeesten tot de mogelijkhe den. Het Haring Sc Bierfeest en de Brandersfeesten omgevormd tot één groot Haring Jeneverfeest En dat gaat mij nu net iets te ver. Haring en jenever, dat is toch geen combinatie. Daar krijg je alleen maar dorst van, JÖHNBUNTE 1 I r Vrijdag 10 september SCHIEDAM VSB Theater a/d Schie. Hiphopmusical, 20.00u. Filmhuis, Nieuwstraat 12. 'Shakespeare in love' met vooraf lopend buffet, 20.0ÖU. Blauwe Brug, Bach- plein. Fuzipop '99 met Geen Sprake Van, BRA, Rear End, BZV en Maffick, 19.00-24.00u, Podiumcafé De Graauwe Hengst, Lange Haven 128. muziekproram- ma 25 jaar Qui bus en Podium Café, 21.00u, VLAARDINGEN Recreatiezaal Drieen-Huysen, Willem de Zwijger laan 470. Vertoning historische films uit Stadsar chief, 14.30-16.00u. Stadhuis Markt. Start stadswan deling serviceteam WV Gaardingen, 19.15u. Stads gehoorzaal. The Rosenberg Trio, 20.00u. Zaterdag 11 september SCHIEDAM Margriethal. Gooienmarkt, 10.00-17.00u. Diverse plaatsen. Open Monumentendag. Stadserf. Skate- festijn Stichting Woonpromotie Schiedam, 11.00- 16.00u, Plantage, ter hoogte In den Rooie Koffer. Saxofoonconcert Cyntherea-kwartet, 16,00-17.0Qu. In twintig atelierruimten. Open Ateliers (routekaarten bij Pand Paulus Korte Haven 125), 11.00-17.00 u. Sta tion Schiedam, restauratie spoor 5. Start plantenex- cursies Stichting Floristisch Onderzoek Nederland, IQ.OOu. en 13.00u. Filmhuis, Nieuwstraat 12. 'Lie vie revee des anges', 21,00u. Podiumcafé De Graauwe Hengst, Lange Haven 128. Muziekprogramma over verleden en heden bezoekers Quibus en Podiumcafé, 2Jt.(H)u. VLAARDINGEN Diverse plaatsen. Open Monumentendag. De Groe ne Luiken, Oostbavenkade 8. Vertrek 'vakantietrip1 Platform Ander Gaardingen langs kerken en mos kee, 10,00-13.15u. Oosterkerk, Schiedamseweg 95, Oostermarkt in samenwerking met moskee voor hulp aan Turkije, 10.00-I6.00u. Grote Kerk. Carillion- concert Bas de Vroome, 13.0Qu-13.45u.; Wandelcon* eert, 15.00-17.00u. Stadsgehoorzaal. Deelder, Brood Chabot, 20.00u. MAASSLUIS Diverse plaatsen. Open Monumentendag. HOEK VAN HOLLAND Centrum. Braderie. Keringhuis Maeslantkering. Ontbijt in kader van jaarlijkse functioneringsslui- ting. Aangepaste openingstijden: 07.30-18.00. Bioscopen Tot en met woensdag 15 september. Pathé Cinerama 1: 'Runaway bride' (al) dag. 12.45- 15.40-18.50-21.40. Cin.Z: 'The matrix1 (16) dag. 17- 20.30, do.vr.ma.di. ook 14. Cin.3: "Wild wild west' (12) dag. 13-15-18-21. Cin.4: 'Eyes wide shut' (16) do. t/m zo. 1^.15-20.45, do.vr. ook 13.30. 'Sliding doors' (al) ma. t/m wo. 15.30-18-21.30, ma.di. ook 12.45, Cin.5: The Thomas Crown affair1 (al) do. t/m zo. 12.30-15.50- 18.45-21.30. 'Never been kissed' (al) ma. t/m wo. 13.30- 16-J8.45-21.15. Pathé Lumière 1: 'The spy who shagged me' (al) dag. 13.30-16.10-18.50-21.30. Lum.2: 'Life' (al) dag. 13 (ai. mèD-16-18.45-21.30. Lunn3: '10 things I hate about you1 (al) dag. 16.30-19-21.15, do.vr.ma.di. ook 14. Lum. 4:'The mummy'(12) dag. 12.15-15.15-18.15-21.15. Pathé Schouwburgplein 1: 'Runaway bride'(al) dag. 11-13.30-16.05 (za. niet!)-18.40-21.20. Sch.2: The Tho mas Crown Affair" (alt dag. 15-18.30-21.20, do.vr.ma .di. ook 11.40. Sch.3: 'Analyse this' (12) dag. 16.20- 18.50-21.50, do.vr.ma.di. ook 11.30-13.55. Sch.4: "The spy who shagged me' (al) dag. 11.50-14.30-17-19.30-22. Sch.5: 'Nottir.g Hiii' (al) dag. 11.40-15.20-18.20-21.10. Sch.6: 'Instinct' (12) dag 15 30-1830-21 20 di geen 21.20, do.vr.ma.di. ook 11.50. Sneak Preview: 'Bijbel se liefdesverklaring' (16) di. 21.30. Sch.7: 'Eyes wide shut'(16) dag. 11.50-16.15 20.30. Nacht: Pathé Lum.1: 'The Spy who shagged me' (16) vr.za. 00.30. Pathé Lum.2: 'Life' (al) vr.za. 00.15. Pa thé Lum.3: 'The corrupter' (16) vr.za. 00.15. Pathé Lmn.4: 'Carrie 2: the rage' (16) vr.za. 00.30. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comelisse, Benvan Haren, Danlëile Hermans, Mariëtte Olsthoom, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Vlaardingen GroenLinks eist dat het college nu in grijpt om verdere leegstand op en rond het Vlaardingse Veerplein te voorkomen. Dat schrijft de partij in een serie schriftelijke vragen aan b en w. Als er niets aan de leeg stand bij het plein wordt ge daan dan zal de verpaupe ring volgens GroenLinks ook toeslaan op het aangrenzen de Liesveld, het winkelter rein dat nog maar drie jaar geleden gloednieuw werd op geleverd. De partij voorziet een 'onleefbare' binnenstad waar 'ongewenste' elementen vnj spel krijgen. Inwo ners zullen het stukje Gaardin gen vooral in de avond- en nachte lijke uren steeds meer gaan mij den. Dat betekent vervolgens weer dat het een vrijplaats wordt voor vandalen en criminelen. In navolging van hun collega's op het Veerplein zouden verschillen de ondernemers op het Liesveld een sluiting van hun zaken over wegen, schrijft GroenLinks. Wie die ondernemers zijn, blijft overi gens m het ongewisse. De opposi tiepartij benadrukt dat die niet staan te springen om met hun problemen naar buiten te treden. Velen zijn een lening aangegaan om hun bedrijf te kunnen starten. Als dit gezelschap ondernemers zijn plannen doorzet, dan zou het hele winkelgebied volgens de par tij in een neerwaartse spiraal te recht komen. Als hun voorgan gers er slecht geboerd hebben, dan zullen andere ondernemers Bruisend winkelcen trum of po tentiële ach- terstands- buurt? De le ge etalages op het Voor plein zijn vol gens Groen Links een te ken aan de wand. Als de gemeente niet oppast, slaat de ver loederingtoe in het Stads hart. Foto Roef Dijkstra ook niet in de rij staan er een nieuwe zaak te beginnen. En de winkeliers die er nu nog geves tigd zijn, zouden zich ook achter hun oren gaan krabben. Hoe meer leegstand, des te onaantrekkelij ker wordt het gebied voor het win kelpubliek. Hoge huren De partij waarschuwt voor een nieuw debacle als op de Hoog straat, Ook daar is de leegstand sluipenderwijs toegenomen. Dit vooral omdat projectontwikke laars zulke hoge huren vroegen dat alleen de grote winkelketens met veel kapitaal achter zich er nog terecht konden. De gemeente heeft hier nooit willen ingrijpen, omdat ze vond dat de huurprijzen aan de vrije markt over gelaten moesten worden. Die prijzen zou den vanzelf wel dalen, voorspelde wethouder Henk Roijers. De straat is echter nog steeds niet uit het slop. GroenLinks wil nu dat het college allereerst uitzoekt hoe de leeg stand heeft kunnen ontstaan in een winkelgebied, waarover me dio jaren negentig nog zulke hoge verwachtingen bestonden. Ver volgens moeten b en w volgens de partij met de eigenaren van de leegstaande panden op zoek gaan naar een oplossing. Hoe die oplos sing eruit zou moeten zien, geeft de partij overigens niet aan. Shoppingsparadijs Dat juist GroenLinks kritische vragen over de ontwikkelingen in het Stadshart stelt, is niet verwon derlijk. Toen de bouwplannen nog moesten worden uitgevoerd, verzette de partij zich al tegen het 'nieuwe' Liesveld. Het shopping- paradijs zou veel te veel op de overdekte galerijen in andere de len van het land lijken, luidde één van de bezwaren. Ook werd be twijfeld of het Liesveld wel de be oogde regiofunctie zou kunnen vervullen. Op dat vlak was en is er nogal wat concurrentie van 'buurgemeen ten' Schiedam, Maassluis, Naald wijk, Delft, Hoogvliet en Spijke- nisse. Nu het met de Gaardingse winkels tegenzit, vraagt de partij zich overigens af of die andere centra wel aan de verwachtingen voldoen. Open Monumentendag heeft dit jaar in heel Nederland als thema Mo numentaal Groen. De organisatoren in Gaardingen tekenden op de plattegrond van hun stad maar liefst 110 stippen in als 'groen' monu ment of historisch plekje. Langs de route van meer dan veertig kilo meter krijgen veel stenen kunstwerken en gebouwen ook de aan dacht Op wat groeit en bloeit is een rondwandeling van ongeveer drie kilometer gericht door het HoflOranjepark en over de begraafplaats aan het Emaus, die volgens de landelijke vereniging Terebinth de mooiste van de Rijnmond is. Het Stadsarchief en Streekmuseum Jan Anderson vormen rustpunten onderwegwaar speciale groententoon- stellingen worden gehouden. Begin en eindpunt van beide routes is morgen het Natuur en Milieu Educatiecentmm aan de Hofsingel. In een korte serie bespreekt het Rotterdams Dagblad monumenten in Gaardingen van functioneel, hinderlijk, sier- en protestgroen. Door Ben van Haren Vlaardingen Op een kaart uit 1939 staat het Mengelbergplein in het hart van het nieuwe stuk Vet- tenoordspolder ingetekend. Om 'de vlucht naar Gaardinger-Am- bacht' af te remmen besloot inder tijd het gemeentebestuur van Gaardingen een groene wijk met koopwoningen in het buitendijk se gebied te ontwikkelen. De Tweede Wereldoorlog onderbrak de particuliere bouwstroom en aan het vijfkantige, centrale plein verrezen pas na 1949 woningen. Vijf blokken van vier verdiepin gen met aaneengesloten portiek flats omzomen inmiddels bijna een halve eeuw het plantsoen van het Mendelssohnplein m de com- ponistenbuurt. De naam van de joods/Duitse componist werd na "de oorlog verkozen boven die van de Nederlander Willem Mengel berg, de dirigent van het Concert gebouworkest die heulde met de bezetter. Het is niet de enige verandering. Ambacht is geen 'concurrent' meer, want in de oorlog aan Gaar dingen toegevoegd om de bouw van noodwoningen voor wegge bombardeerde Rotterdammers mogelijk te maken. Verder vergt nu een lijst van 3.000 woningzoe kenden in het dan 43.000 inwo ners tellende Gaardingen een nieuw woningbouwprogramma. De wederopbouw van ons land stelt zijn eisen. Rotterdam is niet Sportpark Vijfsluizen, aan de zuidrand van de spoorbaan, Het de BPM In 1953 aanleg gen. Het is nog steeds eigen dom van de oliemaatschappij en bleef jarenlang exclusief terrein voor leden van de Rot terdamse Ontspanningsver eniging Shell. Foto Roel Dijkstra in staat voldoende woonruimte te leveren voor de uit alle delen van Nederland toestromende arbeids krachten voor de nieuwe indu- strie"le bedrijvigheid langs de ri- Hoog tempo Rond het Mendelsohnplein en in de Indische Buurt ligt bouwgrond gereed. De expansie zoekende Ba- taafsche Petroleum Maatschappij (Shell) en Caltex tonen zich gaar ne bereid mee te werken aan het realiseren van snelle woning bouw. Zij nemen deel in een Stichting Huizenbezit Gaardin gen om in hoog tempo nieuwe, moderne huurhuizen voor hun personeel te laten bouwen naar ontwerp van gerenommeerde ar chitecten. In de Vettenoordsepolder voor be ginners de flatwoningen, meteen groot plantsoen in het midden en stroken gazon achter als gemeen schappelijk groen. In de Indische Buurt komen aan weerszijden van een lange en brede strook sin- gelplar.tscen, wat duurdere, een- gezinshuizen met eigen tuintjes en door de tuinarchitect Mien Ruys speels ontworpen gemeen schappelijk groen gras. Burgemeester mr.J. Heusdens draagt eind april 1952 in het Van Heutzpark de eerste luxe wonin gen over aan directeur Schmidt van Caltex, dat ze had laten bou wen. „Nu er reeds vele honderden employe' 's van deze maatschap pij in Gaardingen wonen, is het gemeentebestuur verheugd thans ook leden van directie en staf als burger van onze stad te mogen be groeten," zegt Heusdens bij die gelegenheid. Behalve later daar ook gebouwde villa's geeft vooral het middenplantsoen met grote vijver nog steeds allure aan dit woongebiedje uit de wederop- bouwtijd, Meer groen De nauwe samenwerking tussen de gemeente en de oliemaat schappijen leverde naast wonin gen niet uitsluitend gevarieerd buurt- maar ook echt monumen taal groen op. De bedrijven betaal den onder meer mee aan het Kol- pabad met zijn grote groene lig- weide, ook in de Indische Buurt. Het terrein wordt nu met honderd woningen bebouwd. Exclusief Aan de ankere kant van de stad liet de gemeente 't Nieuwelant- park aanleggen in aansluiting op het in 1953 door BPM ontwikkel de sportpark aan de zuidrand van de spoorlijn. Dit Sportpark Vijfs- luizen is, in tegenstelling tot de toen gebouwde woningen, nog steeds eigendom van BPM (Shell). Het bleef jarenlang exclu sief terrein voor eigen personeel en hun familieleden, die lid waren van de Rotterdamse Ontspan ningsvereniging Shell. De laatste tijd zijn de toegangsregels steeds verder opgerekt en deze zomer kon bijvoorbeeld elkeGaardinger terecht in het openluch Ltwembad. Op Open Monumentendag is het gehele park open voor bezichti ging. Tijden veranderen. De hechte band tussen Gaardin gen en de steeds verder uitdijen de industrie 'aan de overkant' is altijd gebleven. Zoal fysiek. Maar de stad ontving naast het perso neel bovendien de blubber uit de Petroleumhavens decennialang met open armen. Dit en de groei van het sehoorstenenbos leverden Gaardingen weer nieuw Monu mentaal Groen op. Protestbossen en hinderlijk groen komen mor gen in de laatste aflevering aan de orde. Waterweg De gemeenten aan de Waterweg hebben het thema van de landelijke Monumenten dag, die in het kader staat van 'monumentaal groen', breed in gevuld. Inwoners kunnen mor gen in parken en privé-tuinen struinen, over begraafplaatsen dwalen, speuren naar oude bo men en monumentale panden bekijken. Maar ook skaten op het Stadserf in Schiedam en aan boord gaan van oude sleepboten in de haven van Maassluis, beho ren tot de vele mogelijkheden. De Historische Vereniging Maas- sluif. koos bewust voor het in beeld brengen van de Maassluise zeesleepvaart De opening vindt uan ook plaats op een boot, aan boord van de vroegere loodsboot ms RigeL Deze boot is nu in ge bruik bij de Stichting Zeekadet- tenkorps Maassluis, die juist dit jaar hun 50-jarig bestaan viert Het schip ligt in de havenkom en op zaterdag en zondag zijn naast de Rigel tussen tien en vijf uur ook andere sleepboten te bewon deren. Verder zijn er rondleidin gen in de Groote Kerk, het Ge-, meeatemuseum, molen De Hoop en Dirkzwager Radartoren. In Schiedam zal de fervente lief hebber van monumenten mor gen keuzes moeten maken. De organisatie kwam met een scala aan activiteiten. Het Julianapark is één van de hoofdlocaties en in de koepel op de belvedère opent wethouder Adri Reijnhout om tien uur de monumentendag. Een uur later vertrekt een histo rische, Engelse dubbeldekker bus voor de eerste rondrit vanuit de Aiy Prinslaan naast het park. Wethouder Luub Hafkamp treedt om een uur aan om de eer ste fase van de renovatie van de Plantage officieel te openen. In dit oudste stadspark van Neder land geven vanaf elf uur twee vrijwilligers van de afdeling Groenvoorziening en Natuur tekst en uitleg over de aanwezige bomen en planten. De wethouder bevestigt daarna het eerste van vier Scidam-ereschildjes aan het pand nummer 58 aan de Tuin- Laan. Ook de Sint Liduina Basi liek en pastorie, de woning aan de Lange Haven 137 en het pand aan de Breedstraat 33 krijgen het speciale schildje. De voormalige nk. begraafplaats aan de Vlaardingerdijk neemt morgen ook een belangrijke plek in. De kapel en woningen zijn hard aan restauratie toe en aan herstelplannen wordt hard ge werkt. De nabijgelegen Dahlia- vereniging opent eveeens de poort Om het groene thema te benadrukken is het Hofje van Belois te bezichtigen, net als ze ven privé-tuinen. Wie graag langs de tuinen aan de achterzij de van de Tuinlaan en de Lange Nieuwstraat wil varen, kan gratis mee met de boot van de Stichting Lentefeest Alle bezienswaardig heden staan opgesomd in het in formatieve monumentendag boekje. En mensen die niet warm worden van monumentaal groen, maar wel van skaten, kunnen op het Stadserf stuntteams aan het werk zien. De organisatie van de Gaarding- se Open Monumentendag heeft een leuke fiets- en wandelroute uitgestippeld. Op een gratis vouwblad zijn alle interessante zaken aangegeven. Het Nattiur- en Milieu Educatiecentrum aan de Hofsingel 80 is moigen het centrale punt. Daar zijn informa tiestandjes van verschillende historische verenigingen inge richt en bovendien start er een schoolproject over bijen. Op de Algemene Begraafplaats Emous en in Stadspark het Hof worden enkele rondleidingen gehouden. Enkele oude (archiefstukken ge wijd aan het Hof en de Herinne ringsbomen zijn te zien in het Stadsarchief aan het Plein Emous. Speciaal vanwege het groene karakter van de dag is de hoogstam-boomgaard achter de boerderij van Museum Hoogstad, tussen twaalf en vijf uur ge opend. In deze boomgaard stoan diverse bijzondere fruitbomen, waaronder een honderdjaar oude Moerbeiboom. Ook De Eenden kooi langs de secundaire weg Hoek van Holland Het nieuwe plein aan de Comelis Sterren- burgstraat in Hoek van Holland is vanmiddag officieel geopend. Aan de familie Seheffer werd tijdens de openingsceremonie de zoge noemde 'leefbaarheidstrofee" 1998 uitgereikt. Die familie kwam met het idee voor de renovatie van het plein. De trofee werd twee jaar geleden door de woningbouwvereniging Hoek van Holland ingesteld om huurders aan te moedigen zelf met plannen te komen om hun omgeving te verbeteren. Aan het plan dat wint, wordt 25.000 gulden besteed. Omdat het bedrag vaak toch niet genoeg blijkt voor groot schalige veranderingen, komt er vanaf volgend jaar nog een fiks bedrag bij. Dan kunnen de win nende bewoners op 75,000 gulden rekenen. Dit keer is het bedrag besteed aan een nieuwe sierbestrating van het plein aan de Cornells Sterren burgstraat Ook zijn er lage hees ters aangeplant en is er een rozen perk aangelegd. Dat komt in de plaats van vier parkeerplekken. Caroline deGaam heeft de nieu we plattegrond ontworpen. De ideeën van bewoners zijn bij het plan betrokken. De buurt had gevraagd om op het plein een 'Franse sfeer' te creë ren. Door het opnieuw in te rich ten, moest het weereen echte ont moetingsplaats voor bewoners worden. Een plek, waar mensen op de bankjes gaan zitten om een praatje te maken of om naar spe lende buurtkinderen te kijken. Ter ere van de heropening wordt een kunstwerk geplaatst dat spe ciaal voor deze buurt is gemaakt. Voor de leefbaarheidstrofee 1998 waren zeven plannen ingediend. Daarbij ging het om zeven ver schillende locaties in Hoek van Holland. Een jury heeft de win naar uitgekozen. is morgen tussen twaalf en vijf VlaardingenHet Platform Ander Gaardingen houdt morgen een excursie langs enkele kerken en een moskee. Mensen stappen er tijdens een vakantie elders wel binnen, maar in hun eigen stad niet, aldus het PAV, dat zo meer begrip voor in Vlaardingen voor komende religies wil kweken. Er wordt om tien uur verzameld in aanloophuis De Groene Luiken aan de Oosthavenkade: Eerst wordt een kijkje genomen in de Oosterkerk, waar op dat moment een rommelmarkt ten bate van Turkije wordt gehouden. Vervol gens wordt koers gezet naar de moskee aan de Oosthavenkade. Aansluitend pakken de deelne mers nog een stukje van het or gelconcert van Aad Zoutendijk in de Grote Kerk mee. Vlaardingen In de Dennestraat gaat morgen het twintigste Eco- Team van Gaardingen van start. Om deze mijlpaal te vieren, -zal een lid van het allereerste teajn een fakkel aan de nieuwe iedén overdragen. Wethouder KeesVan der Windt is daarbij aanwezig». De Ecoteamorganisatie zal ook ca deaus uitreiken aan enkele méde- werkers van het Recycling Sta tion van de gemeente Gaardin gen, omdat zij een belangrijke bij drage leveren aan het milieuwerk in de stad. Vóór de uitreiking mar cheert er een fanfare door de straat. Maassluis De varende klas van de stichting Reinwater doet vol gende week Maassluis aan. Dit ge beurt op uitnodiging van het plaatselijke Centrum voor Natuur en Milieu. Het educatieschip ligt tot en met donderdag afgemeerd in de haven. De groepen 7 en 8 van diverse Maassluise basisscho len krijgen aan boord een 'water- les' van anderhalf uur met als doel het milieubewustzijn te vergro ten. Ze gaan daarbij zoveel moge lijk zelf aan de slag met allerlei proefjes. Schiedam Het is deze maand 75 jaar geleden, dat in Kethel de Ver eniging voor Christelijk Volkson derwijs werd opgericht Ter gele genheid hiervan heeft oud-be stuurslid, en voormalig CDA-frac- tievoorzitter in Schiedam, Siem Rosman een jubileumboek ge schreven. Het eerste exemplaar is op 22 september voor burgemees ter Scheeres.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5