YVC, volop stof voor nieuwe scheepsbouwsoap 'De geur in de molen is terug' Nieuwe Tasman voor P O Nedlloyd Shell kiest voor water Barge Center op oude i koienpier in Waalhaven Orders werden afgewezen, met uurgeld werd gerommeld d a Na veertig jaar maalt De Ster weer snuiftabak Van den Driest commissaris bij Doeksen Group Vrydag 10 Septembèr 1999 Door Gort Onnink Amsterdam Een order voor een schip die onnodig wordt uitbesteed aan Veroime Heusden en Wilton Fijen- oord. Dat leidt tot geknoei, waardoor het vaartuig door eigenaar Esso uit de vaart moet worden genomen. Een ander schip dat door uiteen lopende tegenslagen té Iaat wordt opgeleverd, wat weer nieuwe opdrachten tegen houdt. Orders die zelfs afge wezen zouden worden, ge rommel met uurgelden en to renhoge managementstoe- slagen. En als klap op de vuurpijl, de aansteliling van een nieuwe verkoopdirecteur zonder enige ervaring, die binnen de kortste keren weer op straat wordt gezet. En wat te denken van een presi- dent-commissans die overal ver kondigt maar geen orders by zyn werf te boeken. Of het 'hei-over leg' om de vertroebelde sfeer bin- 'Wij voelen ons in de boot genomen'. Het opschrift op det-shirts van het YVC-personeel - hier bij de zitting van de Ondernemings kamer- sprak boekdelen. Foto Paul van wee'. nen het bedrijf op te krikken en dal om onduidelijke redenen tot drie keer toe wordt afgelast En alsof het niet op kan, een direc teur die uitstel van betaling aan vraagt maar dezelfde middag nog in een taxi van de werf moet vluchten om uit de handen van het woedende personeel te blij ven Tydens de zitting van de Onder nemingskamer van het Amster damse Gerechtshof gisteren over scheepswerf YVC IJsselwerf kwam er heel wat vuile was op straat te liggen. Als er in Hilver sum en omstreken nog iemand stof zoekt voor een nieuwe scheepsbouwsoap, kan deze het beste m Capelle aan den IJssel een kijkje gaan nemen. FNV Bondgenoten en de onderne mingsraad van YVC spreken van 'wanbeleid'. Door het falen van met name algemeen directeur K. Bosma en president-commissaris drs. A Korteland is de werf vol gens bond en personeel diep afge gleden. Begin juni werd tot grote woede van de werknemers uitstel van betaling verleend. Te vroeg In de ogen van de bond was dat te vroeg en ook onterecht. „De markt is goed. Zeker voor de spe ciale schepen die YVC bouwt. Het personeel heeft een uitstekende reputatie," voerde FNV-raadsman mr. P.J.L. Bosch aan. De kansen op een broodnodige order werden met verhoogd, omdat YVC-top- man Korteland (ook voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Reders Vereniging) overal zou uit dragen geen toekomst meer te zien voor de scheepsnieuwbouw. „Hij verwacht alleen nog wat van casco's. Het is toch zeer merk waardig dat een commissaris zich zo negatief uitlaat," meende Bosch. De raadsman van bond en perso neel hekelde ook het 'afhouden' van orders voor YVC. Een op dracht voor de bouw van visserij schepen ging naar Spanje, een an dere kansrijke optie verdween vanwege een conflict van Korte land met de opdrachtgever. Ook de bouw van een kabellegger voor Van den Giessen-de Noord en een nieuwe order van een Franse re derij waarmee al vijfentwintig jaar zaken worden gedaan, kwa men niet rond. .Afgeblazen door de holding, die kennelijk alleen maar aan Schiedam dacht," zei Bosch. Als gevolg van de overname van Wilton-Fijenoord zou de rneuw- bouwtak van YVC in 2001 van Ca pelle aan den IJssel naar de Wil tonhaven in Schiedam verhuizen. Daar zou ook de reparatie-afde ling van YVC vanuit Ridderkerk- Bolnes heen gaan. „Maar twee maanden na het ak koord met Wilton-Fijenoord zat het a! fout," keek Bosch terug op de surseance. „Toch is de IJssel werf niet zo maar failliet te krij gen, want zo slecht doet het be drijf het niet." Met andere be stuurders hopen de bond en het personeel wél nieuwe orders te kunnen binnenhalen. Succes Raadsman mr. G.H. Gispen van YVC Holding en de IJsselwerf noemde het uitstel van betaling gisteren m zijn weerwoord juist een succes. „We konden het per soneel en leveranciers weer uitbe talen. Dat was anders niet gelukt, want er was geen geld meer. ABN AMRO had YVC niet voor niets onder het toezicht van de afdeling Bijzondere Kredieten geplaatst." Gispen erkende het grote vak manschap van het personeel. „YVC maakt mooie, maar ook du re schepen." Hij verdedigde de surseance met de opmerking dat de IJsselwerf anders de hele hol ding in haar val zou meeslepen. Hij onderstreepte dat de top niet uit is op een faillissement noch op beëindiging van de werf, „YVC heeft de nieuwbouw niet opgege ven," sprak hij, gevolgd door hoongelach van de aanwezige werknemers in de rechtszaal. Over één of twee jaar zei de advo caat weer perspectieven te zien. „Maar de crisis in de scheeps bouw is er wel, wereldwijd, ook YVC komt daar niet onderuit." Volgens de huidige topman ir. A Vaüianatos zijn er desondanks nog steeds kansen op een door start voor YVC, dielaas ben ik laat op het toneel verschenen, zo iets doe je niet in een paar weken of maanden. Maar ik ben optimis tisch, er zijn al enkele contacten." De directeur lijkt zich weinig aan de trekken van de holding. „Of ik de vrijheid heb de doorstart te on derzoeken? Dan moet ik maar ge stopt worden," antwoordde hij. Het laatste woord was aan voorzit ter H. Vredenborg van de onder nemingsraad van YVC IJsselwerf. Hij sprak van pure minachting richting personeel en ook overhe den dat het akkoord tussen YVC en Wilton-Fijenoord 20 snel was gevolgd door uitstel van betaling. „Wat is dan een werkgelegen- heidsgarantie van twee jaar nog waard? Wij waren met stomheid geslagen," zei hij. Gelet op het lui de applaus waren zijn circa hon derdvijftig aanwezige collega's, getooid in oranje t-shirts met daarop de tekst We zijn in de bopt genomen', het daar roerend mee Dit Is de P&O Nedlloyd Tasman, het nieuwste container schip van de Brits-Nederlandse rederij. Het schip Is ge bouwd door de Kvaerner Wamow-werf in Rostock. Daar is het bouwdok volgelopen met bijna honderdtwlntlgdukend kubieke meter water en is de Tasman als het ware te water gelaten. De P O Nedlloyd Tasman Is de eerste van een serie van vijf nieuwe schepen, die begin vorig jaar fs besteld. Twee zuster schepen worden eveneens in Rostc^k gemaakt; de andere twee zulten van stapel lopen bij de werf Aker-MTW In Wls- mar. Voor de financiering van de vijf schepen heeft de rede rij een beroep gedaan op derden. De schepen, die djt en vol gend jaar worden opgeleverd, worden uiteindelijk gehuurd. De schepen zijn 280 meter lang, veertig meter breed en hebben een draagvermogen van 67.500 ton. Aan boord Is plaats voor vijfduizend containers. Eerder dit jaar heeft de rederij vier nieuwe supercontainerschepen besteld, eik met een capaciteit van 6.788 containers. Het gaat om schepen in de Southampton-klasse. Een eerste Serie van vier van dit soort schepen - de Southampton, Rotterdam, Kobe en Kowloon - is vorig jaar In de vaart genomen. De tweede se rie wordt gebouwd op de Hyundai-werf in Zuid-Korea. Ook deze schepen zulten worden gehuurd van financiers. Deze P&O Nedlloyd Tasman is voor het Nederlandse deel van de rederij het tweede schip dat naar de Nederlandse ontdekkingsreiziger Abel Tasman is genoemd. In 1970 kreeg de toen net gevormde rederij Nedlloyd de beschikking over de Abel Tasman, die was gebouwd door de Krjmpense werf Van der Giessen-de Noord. Het schip verwierf de bijnam 'Unable Tasman' nadat de eerste twee pogingen het schip te water te laten waren mislukt. De eerste bleek het schip 'door het zeep gezakt': het vet op de scheepshelling was verzeept en had het schip vastgezogen. BIJ een tweede po ging, twee dagen later, met behulp van enorme hydraulische persen, lukte het evenmin de Abel Tasman van de helling te krijgen. Uiteindelijk is het schip met behulp van vijzels opge tild en Is de scheepshelling van een nieuwe laag vet voor den. De derde poging, een maand later, was wel succesvol. Foto Bemd Wüstneck/DPA TOOT: K-Ti Rotterdam Shell gaat voor het vervoeT van chemicaliën meer ge bruik maken van de binnenvaart om de files te ontwijken. Van de 2,8 miljoen ton chemicaliën die Shell jaarlijks van Pemis en Moerdijk naar zijn afnemers ver voert gaat momenteel zo'n 650.000 ton met binnenvaarttankers naar zijn bestemming. Daar moet dit jaar 5000 ton bijkomen. Dat lijkt weinig, maar volgens distributie- manager E. van der Werff van Shell is het toch een 'hoog ambi tieniveau', omdat dat tien procent is van de 50.000 ton die nu per vrachtauto naar gebieden in Duitsland gaat waar binnen een straal van honderd kilometer ge schikte binnenhavens bestaan, De aanpak past volgens Van der Werff in Shells streven naar duur zame ontwikkeling. „Maar heeft ook te maken met de angst voor een verkeersinfaret," zegt hij. „De A15 is nu al overvol met vracht verkeer en ECT verwacht een ver dubbeling van het aantal te be handelen containers." Shell is in 1997 begonnen met een proef om te kijken of honderd vrachtwagenritten naar het water konden worden overgebracht. Volgens Van der Werff kostte het flink wat overredingskracht om de klanten te overtuigen, omdat de lading in plaats van één dag vijf dagen onderweg kan zijn. Dat is volgens hem geen verminde ring van de service, omdat dqpr aanpassing van de bestellingen de chemicaliën ook altijd op t$d ter plekke kunnen zijn. J Rotterdam Als de deur van de Krahngse molen De Ster open gaat. komt de nostalgische geur je tegemoet: de scherpe geur van ka neel en gember. Zakken met gro ve specerijen staan klaar voor morgen. Tijdens de Open Monu mentendag - morgen draaien in heel het land de molenwieken- zal als de wind het toelaat, worden gedemonstreerd hoe in het verle den de specerijen werden gema len Voor het eerst sinds de brand in De Ster m 1962 gaat de molen óók weer produceren En als het aan de molenaar ligt, komt ook de snuiftabakindustrie weer op gang, een vergeten tak van de ta baksindustrie die na veertig jaar weer terug komt in Rotterdam. „Drie weken geleden hebben we proefgedraaid. In twintig minu ten waren de specerijen geheel gemalen," zegt molenaar G. van Harrewyen (71) trots. Samen met zijn assistent-molenaar Jaap Bes (56) heeft hij ervoor gezorgd dat De Ster weer kan produceren. De molen De Lelie en molen De Ster - beide gelegen aan de Kra- iingse Plas- zijn waarschijnlijk nog de enige twee snuiftabak- en specerijenmolens op de hele we reld. Maar na de brand van De Sier m 1962 staakte de productie. Dat was overigens de tweede brand, want m 1865 brandde de molen ook al af. Op dezelfde plaats kwam molen De Stier uit Rijswijk te staan. De oude naam werd gehouden en De Stier werd weer De Ster. Als kind al stoeide ik met de mo len," vertelt molenaar Van Karre* wjjen, Tijdens en na de Tweede Wereldoorlog werkte hij als knecht bij De Ster. Sinds halver wege de negentiende eeuw produ- eeerde de molen, evenals De Le lie, snuiftabak en specenjen. Na de oorlog zetten de gebroeders Hi- oolen deze traditie voort Na de verpachting van het bedrijf van de Hioolens wordt op een ze ker moment het beheer van de molen overgenomen door vader en zoon Van Harreweyen. Het malen van snuiftabak en specerij en hep aardig. Een deel was eigen productie en werd verkocht. Het andere deel maalden ze voor der den. Maar het leverde mei genoeg op, Ze gingen over op andere pro ducten. Zo maalden ze kapotte lampen voor Philps en bloedmeel dat als mest fungeerde in toma- tenkwekenjen. In 1962 brandde De Ster voor de tweede keer af. ..Dat betekende het einde van het rnalen van spe cerijen en snuiftabak," zegt de molenaar. Vanwege een ecoromi- sche crisi was het moeilijk om op nieuw te beginnen. Van Harre- weijen stapte van de moien over naar een baan bij de gemeente. Na de herbouw van de molen Molenaar Van Harrewijen (links) en assistent Jaap Bes. Foto Peter de Jong/Cor Vos molen en daarbij wat te vertel- het over. vroeg de gemeente aan vader Van Harreweijen toezicht te houden op de molen. „De gemeente vroeg hem om mensen voor een toe gangsprijs rond te leiden in de len," zegt van Harreweijen. Toen zijn vader de vijfenzeventig be reikte, zocht hij een opvolger. Eind jaren zeventig nam zyn zoon Drie jaar geleden kwam de assis tent-molenaar Jaap Bes in beeld. Naast zijn baan als docent alge mene biologie aan de pabo van de Hogeschool Rotterdam werkt hij in zijn vrije tijd op de molens De Ster en De Lelie. „Myn vingers begonnen gelijk te jeuken toen ik hier drie jaar geleden binnenstap te. Ik wilde de geur weer in de mo len brengen," blikt Bes terug. Hij ging op zoek. Maar bij Douwe Egbert s/Van Neile kreeg hij geen gehoor. De overname van Sara/ Lee was belangrijker. „Via e-maii lukte het mij om in contact te ko men met de directeur van Imperi al Tobacco Nederland. En in fe bruari dit jaar konden we in Joure tabak uitzoeken," vertelt Bes. In de molen ligt de zestig kilo ta bak klaar om gemalen te worden tot snuiftabak. Om dat hele pro ces weer op te zetten is er meer nodig. „De tweede fase was het zoeken naar speceryen. Via de Vereniging Specenjenhandel kwam ik terecht bij de chef maal derij van Siivo," gaat Bes verder. Ook dat bedrijf was enthousiast en sponsort de molens nu door middel van het verstrekken van specerijen. De grondstoffen wa ren rond. Alleen de wynmoer ont breekt - het bezinksel uit wijnva ten nadat de wijn is overgestoken. De wijnfabricage is seizoensge bonden. Bes verwacht dat het he le recept na de herfstvakantie compleet is en dat de snuifta- bakfabncage weer kan beginnen. ,,De geur in de molen is bijna he lemaal terug." Be buaiflubuk- mt sperenjmolens De Ster en De Lelie aan de Kra- hngseplas zijn elke tweede zater dag van de maand geopend van 10.00 tof 16.ÖÖ uur en door de week als de blauwe wimpel wappert. Tijdens Open Monumentendag wordt het herboren proces gede monstreerd. Rotterdam Barge Center Waal haven is het antwoord op de groei ende vraag naar goedkope en flexibele containeroverslagmoge- lijkheden voor binnenvaart en shortsea. De meuwe terminal, op de voormalige koienpier van de elektriciteitscentrale Waalhaven, is een intiatief van de Waalhaven Groep. Algemeen-uii ecteur mr. W. K. Scholten van het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam heeft de terminal deze week offi cieel geopend. De voormalige koienpier in de Waalhaven is inmiddels omge doopt in Pier 9. Het Barge Center beschikt over een kade met een lengte van 225 meter en een op slagcapaciteit van vierduizend TEU's (standaard containers van twintig voet). Jaarlijks kunnen op de terminal tweehonderdduizend containers worden behandeld. Barge Center Waalhaven is in Rotterdam de eerste terminal met een vergunning voortijdelijke op slag, waardoor met vereenvoudig de douaneprocedures kan worden gewerkt. Douanedocumenten kunnen bovendien ook ter plaatse worden opgemaakt. In combinatie met de Waalhaven Terminal wordt nu een breed sca la aan diensten aangeboden. Naast opslag, reparatie en schoon maak van containers kunnen ook schepen tot duizend TEU worden behandeld. In de directe nabij heid van het Barge Center Waal haven is bovendien het Rail Servi ce Centrum Waalhaven van NS Cargo. Tot de Waalhaven Groep behoren ook de Waalhaven Terminal, de Rail Terminal Bom en de I Terminal Born Rotterdam Voorzitter drs. C.J. van den Driest van de raad van bestuur van Konink lijke Van Ommeren, is toege treden tot de raad van commis sarissen van Doeksen Trans port Group. De greep is een houdstermaatschapij van di verse bedrijven op het gebiéd van (openbaar) vervoer over water en andere maritieme diensten.De groep heeft on der meer een belang van dertig procent in High Speed Ferry, dat een snelle bootverbinding tussen Rotterdam en Dor drecht gaat aanbieden Doek' sen is ook voor de helft eige naar van de Spido. De andere helft van de Spido-aandelen is in handen van Heymen Ship ping Company. Van den Driest stopt later dit jaar bij Van Om- meren, als de fusie met Pak hoed een feit wordt,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7