riBporfe 'Routiniers' manifesteren zich Bal na Lengkeek wil een eigen vak op het Kasteel Sparta is niet te A C Zagen (1) Annelies IJsseldijk en Eric Baan nieuwe 'Masters' in Bl-klasse Tennisbond wil andere opzet Bl-toernooien Bergkamp pakt de auto weer Simon Kelder lacht om Ajacied Kales S&t-tsveetje JL Rotterdams Dagblad Maandag 13 september 1999 Door Hans Schelling Rotterdam De achttiende editie van de Masters van het Rot terdams Dagblad Tenniscircuit zal in elk geval de boeken in gaan als de warmste uit de geschiedenis. Maar ook het mooie weer kreeg de deelnemers tijdens de finaleweek niet op de knieën. 'Tijdens de Masters is elke wedstrijd een finale', was een opmerkelijk vaak gehoorde opmerking. Tussen alle jeug dige talenten werden de 'routiniers' Annelies IJsseldijk en Er ic Baan de kampioenen in de sterkste categorie. „Eigerlijk hennner ik alleen slecht weer als ik aan de Masters dacht," meende Ene Baan. die de naam van zijn broer Albert - win naar in 1992 - op de wisselbeker tegenkwam „Dit jaar was het echt ongelooflijk. Geweldig weer en een sterke B 1-lijst. Ik hoop vol gend seizoen onder dezelfde om standigheden mijn titel te kun nen verdedigen. Misschien moet ik Kristie Boogert wel bedanken voor de uitstekende loting." Nederlands beste tennisster had Zwijndrechter Baan in zijn speelschema aan een paar ideale tegenstanders gekoppeld. De 28- jange financieel adviseur van de VSB Bank stuurde achtereenvol gens Edwin van Doom, Ernst Slegtenhorst en Maurice Kramer met slechts één game naar huis De finaleplaats van Eric Baan was voor niemand een verrassing. De speler van het Haagse Leimonias acteerde de afgelopen tien jaar met veel succes in het nationale A-circuit. Eigenlijk was vooraf al leen de vraag tegen wie hij in de finale zou spelen, Werd het Len- nert Kaptein of titelverdediger Mark Wülerns? Zo ver kwam het echter niet. Iedereen verkeek zich op Jurrièn van Vliet. De 24-jarige inwoner van de Maasstad ontpop te zich na de verdienstelijke over winningen op Willems en Kaptein als een ware reuzendoder. Die twee partijen eisten z'n tol voor Van Vliet, die in training is voor de marathon van Rotterdam. De vermoeidheid sloeg gaandeweg de finale bij de speler van Z '67 toe. Jüles deed pijn," zuchtte Jurrien van Vliet, „Mijn vriendin moest zaterdagavond zelfs naar huis rij den, want ik kon door een pijnlij ke rag niet eens meer achter het stuur kruipen. Ik had er een leuke finale van willen maken, maar tij dens de wedstrijd kreeg ik ook nog last van blaren en een overbe laste arm. Misschien is de Masters wel zwaarder dan de marathon." Niet alleen Eric Baan vierde zijn rentree in Nederlands grootste tenniscircuit met een toernooize ge. In de sterkste categorie by de wouwen ging de hoofdprijs naar de Rotterdamse Annehes IJssel dijk, die in de eindstrijd met de verrassende finaliste Angela Wi- chers afrekende. „Ik bewaar aan de Bl-Masters toch wel een aparte hennnering vertelde de 26-jarige IJsseldijk. „Vijfjaar gele den moest ik tegen Tamara Verbeet met een blessure opgeven. Ik kon toen am per nog lopen. Het was het begin van een hoop ellende. Ik heb vijfjaar met een achil- lesppesblessu- re lopen tob ben met ook nog eens een operatie. Er waren momen ten dat ik dacht dat het nooit meer goed zou ko men." Samentha Hel- derop en Bas Struijk - twee talenten uit de bondstraimng - waren de sterksten in de Cl-categorie. Zeker de pas 14-jarige Struijk uit Oud-Beijer- land maakte de afgelopen zomer tijdens de nationale jeugd- toernooien en het tenniscircuit een enorme progressie. „Het is gewoon een kwestie van hard trai nen. Dan komt alles goed." Bij de C2-vrouwen beklom de 18- jarige Annemarie Jaspers de i tv 8*5 Stralende gezichten bij alle Masterskampioenen van het Rotterdams Dagblad Tenniscircuit 1999. Staand van links naar rechts Annemarie Jaspers, Bas Struijk, Samentha Helderop, Carii Wessels, Annelïen Smal, Joost Hordijk, Nathalie Drost, Laurens Baard, Sabin Tigu, Eric Baan en Annelies IJsseldijk. Zittend Dorlen Geert- sema. Foto Joep van der Poi/CorVos Annelies Usseldijk in haar partij tegen Angela Wichers. Foto's CorVos Uitslagen Masters Tenniscircuit FinaleHE-Bl: Ene Baan-Jumen van VlielG-3,G-1,3c,'4eplaats: Mau- nceKramer-Lenn er t Kaptein w o schouderblessuwKapteirr Finale DE-BI: Annelies IJsseldijk-Angela Wichers 6-3,6-1,3/4: Annemarie van Assendeift-Saskia Berndsen 6-4,3-6,64, Finale HE-B2: Sabin Tigu-Jinze de Groot 4-6.6-0,6-3,3/4: Peter van der Pols-Remmert Koekkoek 7-5,6-0, Finale DE-B2: Donen Geertsema-Maneke de Jong7-6,6-2 3/4: EvelienBoks-MadelonMol 6-3,6-0, FinaleHE-CI: Bas Struijk-Yoran Verschoor 6-1,2-6,6-4,3/4: Emiel Jansen-Ray- mond van Lammeren 64,6-4. Finale DE-CI: Samentha Helderop- Romy de Groot 6-2.6-4.3/4:Marte Cl atre Aerts-Trudy de Jong 6-2,6-3 Finale HE-C2: Carlt Wessels-Rtenco Vos 6-2.6-1,3/4: Jeroen Groh- Tim Lankhaar 6-3,1-6,6-4, Finale DE-C2: Annemarie Jaspers-Mant Bijl 7-6,6-2,3/4:Nicolien Fiere-Iiuna van de Wetering 6-1,6 2, Finale HE-D1: Joost Hordijk-Bart Rotte6-3,4-6,6-2,3/4: SebasftaanSchuur- man-Davy Visser 7-6,7-6, Finale DE-D1: Annehen Smal-Carohne Mulder 6-4 ,e 3,3/4: Karlijn Steenbcrgen-Wendy Spekman 7-6,7-5, Final e HE-D2Laurens Baard-Olavde Ruiter 6 1643/4: Ralph Mul der-Mare Mattlueu 6-2, 6-3, Finale DE-D2: Nathalie Drost-Judith Baars 6-0,6-2,3/4: Linde Nijhof-Jacqueline Teurhngs 6-2,6-3 Erie Baan In zijn finalepartij tegen Jurriën van Vliet. hoogste podiumplaats. Haar ou dere zus Barbara, momenteel 29ste op de Nederlandse ranglijst, werd veelvuldig B 1-kampioene en nam in '94 afscheid met de woor den: Tk heb van alle prijzen mooi mijn kamer kunnen inrichten'. „Daar weet ik dus alles van," lach te Annemarie Jaspers. „Ik heb van mijn zus een kleurentelevisie en een geluidsinstallatie gekre gen. Het is leuk om de beker de naam van je zus als C2-districts- kampioene te zien," In de onderste regionen ging de meeste aandacht uit naar Joost Hordijk. De 15-jangeNieuwerker- ker zal door zijn uitstekende pres taties zo goed als zeker drie cate gorieën stijgen: van Dl naar B2. „Toch ben ik het daar niet mee eens," benadrukte Hordijk, die met de nodige pijn en moeite de Dl-titel in de wacht sleepte. „In november tennis ik pas twee jaar. Ik wil eerst rustig de nodige erva ring opdoen. Ik was de afgelopen dagen erg gespannen. Als favoriet ligt er toch een druk op je schou ders. Ik heb bewezen de allerbes te Dl-speler te zijn, Tijdens de Masters worden niet voor niets de jongens van de mannen onder scheiden." Rotterdam Het district Rotterdam van de Neder landse tennisbond blijft met nieuwe ideeën komen. Voor de Masters-deelnemers was er dit seizoen voor het eerst pnjzengeld te verdienen tijdens de fmaie- week bij Victoria. De KNLTB Rotterdam had in to taal maarliefst 7600 gulden aan prijzengeld beschik baar gesteld. Voor volgend jaar wordt achter de schermen hard aan nieuwe plannen gewerkt. De KNLTB wil de op zet van de regionale Bl-toernooien gaan veranderen. „We zitten vast in een patroon oordeelt Bert de Gier, voorzitter van de commissie wedstrijdtennis. „Er zijn in bepaalde weken gewoon te veel Bl-toer nooien. Tevens blijkt dat de Bl-dames steeds minder toernooien gaan spelen. Dat moet veranderen. Daar om hebben alle clubs bij de opgave voor de toernooi- agenda van 2000 een bnef ontvangen met de mede deling dat de bond iets aan de regulatie van de Bl- toernooien wil gaan doen. Het voorstel is om evenals bij het landelijke A-circuit de Bl-evenementen met sterren te gaan waarderen. Door wekelijks een maxi mum aan sterren zou er een betere verdeling van de toernooikalender moeten komen. Wij zullen geza menlijk met de verenigingen gaan bekijken hoe we dit het best kunnen doen." De zestien sterkste spelers en speelsters per klasse werden in de slotweek van het Rotterdams Dagblad Tenniscircuit met aantrekkelijke prijzen beloond. Voor de kampioenen waren er naast de districtsbe kers en het prijzengeld ook Sportline Head tennis- pakketten, Voor de verliezende finalisten, naast de goed gevulde enveloppen, Akai radiocassetterecor ders. De winnaars van de derde prijs ontvingen een midweek Port Zélande of een passe-partout voor het ABN AMRO-wereldtennistoernooi, dat volgend jaar van maandag 14 tot en met zondag 20 februan in Sportpaleis Ahoy' wordt gehouden. De vierde tot en met de zestiende prys bestond uit een Akai draagba re CD-speler, een Sportline Head tennistas en een DiadüraT-shirt. De extra prijzen - Akai klokradio's - kwamen in het bezit van Lianne van Winsen, Marc Matthieu en Eric Baan. De extra midweek Port Zélande ging naar Or- dan van der Werf, die na de prijsuitreiking ineens op merkelijk veel vrienden had. In reactie op het bericht van een sjeik uit Dubai die Sparta zou willen opkopen voor 50 miljoen gulden, bedacht Sparta's busïness-club het idee om een heuse sjeik in te huren voor het duel met FC Utrecht. Voor de wedstrijd reed een limousine voor met daarin Dr. Abdul Bin Wasan Abu Al-Saddig met zijn gevolgen veiligheidsagenten. Het idee was van Alex Klein (rechts achter de sjeik), lid van de business-club: „Het was een lu dieke actie, waarmee we kenbaar wilden maken dat Sparta niette koop is. En die sjeik? Dat is een man uit Jordanië, een kennis van me. Hij was bereid mee te werken." Verder op de foto o.a. voorzitter Jan Bossink en sponsor Jan van Unt (respectievelijk voor en naast de Sjeik). Foto Awe Krijger doet kunnen „Ik heb het gevoel dat ik tn een van de beste landenploegen ter wereld speel. Als je de spelers namen ziet en de clubs achter die namen; Manchester United, Barcelona, Juvenilis, Ajax, Ar senal, Feyenoord, Real Madrid. God man, elke voetbalcoach zou jaloers zijn op deze selectie. In het Nederlands elftal staat het beste van "het beste. Als team hebben we zoveel kwaliteit. We werken heel gericht naar tets toe. Het komt er alleen nog niet uit." Edgar Davids in Nieuwe Re- vu. „Luister, koe graag we ook tvti- len winnen, hoe jammer het ook voor de bond als organisator is. België heeft geen ploeg die over tien maanden de finale van Euro 2000 speelt. Dat is onmo gelijk. Dat kan niet." De Belgische voetbal-interna tional Geert Verheyen in Hu- rao. „Natuurlijk hebben de interna tionals met kun dub en het Ne derlands elftal een vol pro gramma. Maar dan zeg ik: Al les i$ begrijpelijk te maken. Ook een moord is begrijpelijk te maken. Maar dat is geen vrij brief om te moorden. Als de spe lers echt vinden dat ze een te druk schema hebben en dat ze zich niet voor 100 procent kun nen geven, dan moeten ze ook zo handelen en zeggen: ik be dank voor het nationale team. Want dat is de consequentie daarvan. Maar dat doen ze niet. Daarom zijn het eigenlijk klootzakken." Basketbalcoaeh Ton Boot over de Nederlandse voetbal internationals in het AD ..Wie koog in miin achtina staat, is voetbaltrainer Co Adriaanse van Willem II. Als ik een interview met hem lees, schrik ik bijna van dezelfde denkwijze." Nogmaals Ton Boot. Ronald Lengkeek, Sparta's top scorer aller tijden, was gisteren voor hel eerst sinds zes jaar weer eens op het Kasteel. De spits, die anderhalfjaar geleden hartpoble- men had, oogt nog vnj corpulent, terwijl hij al tien kiio is afgeval len „Ik woog 104 kilo. Er moet nog zo'n vijftien kilo af. Maar dat valt met mee. Als ambtenaar zit ik de hele dag op een stoel," Of hsj wel vaker naar Sparta zou willen komen''Lengkeek „Er zou een gedeelte van een vak voor oud-spelers moeten komen. Dat zou leuk zijn Bij Feyenoord is er ook zo'n vak René de Hoon, hoofdscout van Sparta, weigert naar het nieuwe stadion te komen zo lang hem de toegang tot de bestuurskamer wordt geweigerd In het nieuwe onderkomen werkt Sparta met speciale toegangspasjes. Elftallei- der Puck de Vries kreeg het pasje van technisch directeur Leo Steegman te leen, maar hij maak te er geen gebruik van. Diezelfde elftalleider tegen de technisch directeur: „Woendag te gen De Graafschap nog zo*n over winning en we gaan Europa m." Omdat Jan Everse over slechts een keeper kan beschikken ty- dens de training, moet assistent- trainer Dolf Roks af en toe tn het doel. „Een uitstekende keeper," aldus Everse, „alleen niet zo klemvast." Sparta's verzorger Henk Klamer kreeg het nog even aan de stok met grensrechter Pieterman en de vierde official Van Beek omdat hij Ail Elkhattabi van drinken voorzag. De laconieke Klamer, die rustig bleef staan: „Dat mocht niet, omdat het geen blessurebe handeling betrof. Mag hij met dit weer een beetje drinken? heb ik geantwoord." Halverwege de tweede helft van het duel Exeelsior-Kelmond Sport ging Excelsior-verdediger Sjaak Polak m volle vaart over de zijlijn, waar hij met geen mogelijkheid tot stilstand kon komen en dwars door de tafel van de vierde official denderde Polak, gelukkig een stevig gebouwde Scheveninger, mankeerde mets. Maar de vierde man was flink geschrokken en de 'campingtafel' met de wisselbord- jes was total-loss. Voorzitter Martin de Jager. „Dat die tafel helemaal aan gruzele menten is, is niet zo gek natuur lijk. Die is door Simon Kelder in elkaar getimmerd. Mocht met veel kosten, hè.." Aandachtig toeschouwer by Ex- celsior-Helmond Sport, de bonds coach van Nigeria. De skybox, die vrijdagavond m de Amsterdam Arena by Ajax- Feyenoord werd bestormd door de F-side, behoort toe aan het Am sterdams Gemeentelijk Havenbe drijf. Dat bedrijf had Rotterdamse collega's uitgenodigd, die vanzelf sprekend een gat in de lucht sprongen toen Feyenoord scoor de. Op de terugweg naar Rotterdam hebben dertig Feyenoord-aan- hangers hun Feyenoord Gold Card moeten mieveren. Zij zaten m een treincoupé, waarvan een stoel werd vernield. Feyenoord overlegt vandaag wat er met Gold Card-houders gebeurt Dennis Bergkamp, die sinds het WK '94 te kampen heeft met vlieg angst, is gisteren vanuit Londen met de auto vertrokken naar Flo rence. Afstand: 1500 kilometer. Reistijd: twintig uur. Arsenal speelt morgen de eerste wedstrijd in de Champions League bij het Italiaanse Fiorentina, Hij over nachtte gisteravond midden m Frankrijk. Vanavond voegt hij zich in Pisa bij zijn ploeggenoten, die met het vliegtuig zijn gegaan. *ir yAAK WORDT vlak voor een WK of een EK een V sterke man aangesteld om de jongens weer scherp te krij gen...' 'Zagen,' wordt dat genoemd. Een bekend begrip m voetballand. Co Adnaanse, de trainer van 'Guillaume Deux', is de zaag in zijn column in Voetbal Internatio na! aan het slijpen. Hij doelt op Rmus Michels, die net voor het WK m West-Duits- land in '74 als 'supervisor' werd aangesteld boven de goedaardige bondscoach Frantisek Fadrhonc, die hij consequent 'meneer Fa- rendonk' noemde. 'Met respect en sympathie.' luid de het beknopte commentaar van Fadrhonc op de aanstelling van zijn bovenbaas en het zich de be slissing welgevallen. Vier j aar later kreeg de breedspra kige bondscoach Jan Zwartkruis, geliefd bij vele spelers als trainer van het militaire elftal, vlak voor het WK'78 in Argentinië de bij Club Brugge werkzame Ernst Happel boven zich. En ook hij morde niet. Beide interim-bazen haalden de WK-finale; beiden verloren dat laatste duel. In 1990 duldde Thijs Libregts geen inmenging en vocht zijn ont slag bij de KNVB uit voor de rech ter. Leo Beenhakker volgde hem op als mterim-bondseoach tijdens het geflopte WK in Italië. Co Adriaanse voorziet straks een zelfde constructie tijdens EURO 2000 als destijds met Fadrhonc en Zwartkruis. „Rijkaard kan dan al leen maar worden vervangen door Louis van Gaal of Johan Cruijff," denkt de trainer, die als eerste zijn bedenkingen uitte tegen de aanstelling van de nieuwe bonds coach en daarvoor in het openbaar zijn excuses moest aanbieden op straffe van een royement bij de Coaches Betaald Voetbal (CBV), „Voor een coach moet je niet al leen respect en sympathie hebben - wie zei dat eerder? - maar ook een beetje angst. Want anders is het gauw afgelopen met het Frank en vrij-gevoel," vervolgt Adriaanse. „De trainer, die geen goede trai ningen kan geven, omdat hij het nog nooit heeft gedaan, organi seert een selectiewedstrijd, ter wijl hij allang weet welke spelers hij gaat kiezen," zaagt Johan Derksen op een andere pagma in VI. En ook: „Br zou deze spelers zc graag eens aan het werk willen zien met Louis van Gaal, Wim Jansen, Johan Cruijff of Co Adri aanse in de dug-out." Afgezien van het een-tweetje met zijn gastcolumnist voorspel ik: te gen twee van zulke zagen is geen stoelpoot bestand. Simon Kelder, directeur voetbalzaken van Excel sior en secretaris van de cv Totodivisie, heeft met een flauwe glimlach gereageerd op de uitspraken van Aiav-dirpoteur Frank Kel^s Deze nep de afge lopen week dat het tijd wordt dat de gelijke verde ling van de televisiegelden m het betaald voetbal wordt losgelaten In de nieuwe constructie zou de Amsterdamse club 50 miljoen m plaats van slechts 2,5 miljoen gulden incasseren. Ach ja, ik ben dat gewend van mensen die nieuw zijn. Meneer Kales vergeet dat we niet in de Ver enigde Staten zijn. Mijn ervaring met zulke men- sen is dat ze niet zo lang m de voetballerij blijven," meent Kelder. „De afspraken tussen de Eredivisie NV en de KNVB - de cv Totodivisie bestond toen nog met - liggen contractueel vast tot 2982 De ere divisieclubs zien wel in dat ze met zonder een fat soenlijke opbouw kunnen De clubs m de eerste divisie krijgen gedurende de contractperiode de volgende bedragen: 1998 (22,6 miljoen gulden), 1999 (18), 2000 en 2001 (14,4). Daar naast worden nog de inkomsten uit de contracten met SBS6 en FOX8 onder de verenigingen in de eerste divisie verdeeld. Hé Theo, Ik wist met waar ik het zoeken moest, gisteren. Rotterdam als één gigantische bruistablet Septemberin Rotterdam? September in the sun! Het gonsde van de activititeiten. Tropisch Carnaval nog met voorbij, de city nog met uitgehoused, de J- Wereldhavendagen nog met verwerkt of ik moest al wéér aan de bak. Ik lijk de motcrbrigade van de Verkeerspolitie wel: Sparta-FC Utrecht, Rotterdam on Wheels, de Uitmarkt en op Voome-Putten een grote wielerkoeis voor vrouwen. En al-le-maal tegelijk. Kan dat nou echt metanders? Feestvieren is soms net een wegopbreking: zo is er met een. zo ligt de hele stad overhoop. Ik rende van hot naar haar, de burgemeester achterna. Die sinds kort wel een ei gen Brassene op de Coolsmgel heeft, maar op tijd ravitailleren is de overtreffende trap van cateren. Twaalf uur Coolsmgel, Rotterdam on wheels. Onze eigen Fred Fimtstone loste een paar sta boten, begroette staats Vliegenthart, zag dat het op rolletjes liep, deed zijn ambtsketen af en ging in cognrto naar de Westersingel. Om sonoorvoorte lezen uit andermans werk. Hij had het er zo naar zijn zin, dat hij Sparta besloot te laten schieten, hoewel dat toch tegen 'zijn' gewezen FC Utrecht moest. Oude liefde roest dus kennelijk wel. De burgo zal er spijt van hebben: 3-0. Hij had met eigen ogen kunnen meebele ven hoe een nieuw stadion inspireert. Maar misschien heeft hy nu tegenover De Consul jeugdtheater Hofplein zien oe longen uit net lijrzien zingen. Zien onder strepen dat er met alleen nieuwe voetbalstadions behoren te worden gebouwd in deze stad, maar ook nieuwe theaters. Uit de brand wil je, metwaar? PS: Die hockeybondscoach, die Maunts Hendriks, die zal wel flink balen van die straftallen. Maar met die peten dat zendertje kan-ie zo naar McDonald's. Doei Nel van de Keetering

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 12