lid SP dient motie van wantrouwen in Kinderen leren beter omgaan met water Rotterdams Dagblad 'Schiedams college draait om de feiten heen en liegt' Hazes niet, wel veel andere grote namen 'Huis moet vijfjaar in bezit van koper blijven' Omzetdaling voor één op drie winkels Hoogstraat De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIYAR JUWELIERS «ii ril >f' in iü tl r i g'i Abonnee Service Met slok op tegen auto Fietsendief kweekt hennep Jongetje van fiets beroofd Autokrakers uit bosjes geplukt Gebroken enkel bij aanrijding Rotterdams Dagblad LU Waterweg Dinsdag 14 september 1999 Door Edwin Comehsse Schiedam De Schiedamse fractie van de SP heeft gis teravond volledig onver wacht een motie van wan trouwen ingediend tegen het college van burgemeester en wethouders. Volgens de op positiepartij is het college na latig geweest, heeft het de volksgezondheid in gevaar gebracht door niet adequaat te reageren en heeft het gelo gen in de beantwoording van de vragen die de SP heeft ge steld over de asbestaffaire in de Van Markenstraat en om geving. „Een college dat op deze manier het in haar gestelde vertrouwen beschaamt, verdient ook geen vertrouwen meer," aldus de SP. De motie kwam gisteravond voor het college en de andere raads- fracties volslagen onverwacht. SP-fractievoorzitter Yoriek Haan had het reglement van orde voor de gemeenteraad erop nagesla gen en ontdekt dat hij na afloop van een raadsvergadering ophel dering kan vragen over beant woordingen van het college. De SP heeft eerder vragen gesteld over de asbestzaak in de Van Mar kenstraat en is totaal niet tevre den met de antwoorden die het eerder heeft gekregen van b en w. Daarom kwam Haan er gister avond aan het eind van de verga dering van de gemeenteraad nog eens op terug. Dit overigens tot grote verrassing van burgemees ter Beinier Scheeres die ruiterlijk toegaf dat hij als voorzitter van de gemeenteraad niet op de hoogte was van de regel die Haan had op gedoken. „Ja inderdaad, het staat er. Dat is dan de eerste keer dat ik dit meemaak," aldus een verbaas de Scheeres die snel het regle ment erop had nageslagen. In de antwoorden op de lange lijst met vragen die de SP eerder heeft ingediend over de asbestzaak in de Van Markenstraat en omge ving zitten volgens de oppositie partij veel fouten en grove tegen strijdigheden. In mei van dit jaar werd de sloop van twee flatgebou wen en drie aangrenzende ge bouwtjes met ouderenwoningen stilgelegd omdat bleek dat de ge bouwen nog tjokvol met asbest za ten. De voorgeschreven asbestsane ring voorafgaande aan de sloop was ondeugdelijk uitgevoerd, zo concludeerde een onderzoeksbu reau die de asbestzaak in op dracht van de gemeente Schie dam onder de loep nam. Vervol gens stelde de gemeente aanne mer Zwanenburg/Oud aansprake lijk voor de schade die in de ton nen liep. Maar dit Amsterdamse bedrijf kaatste de bal terug en stelde dat juist de gemeente en het onderzoeksbureau nalatig zijn geweest en het sloopbedrijf onvolledige en onjuiste informa tie over de slooplocatie heeft ge geven. De juridische strijd tussen de gemeente en de aannnemer is nog steeds aan de gang. De SP is vanaf het begin van de asbestaffaire in de Van Marken straat in het dossier gedoken. De partij stelde daarop een lange lijst met vragen. In de antwoorden van het college zijn echter veel gaten te schieten, concludeert fractie voorzitter Yoriek Haan. Zo zegt het college dat de aannemer geen melding heeft gemaakt van de aanvang van de sloop waardoor de gemeente geen toezicht kon hou den op de werkzaamheden. Maar uit berichtgeving in de media blijkt dat de gemeente wel dege lijk op de hoogte was van de start van de sloop, tekent de SP aan. Verder antwoordde het college op de vraag over het aantreffen van asbesthoudende kit dat op de eer ste etage van de flatgebouwen geen asbest ss aangetroffen. In het rapport van de asbestinventa- risatie staat volgens de SP echter dat er op alle etages asbest is aan getroffen. Beroering De motie van wantrouwen zorgde voor veel beroering in de Schie damse gemeenteraad, waar was verondersteld dat de vergadering er na een zoveelste bespreking van de Stadsvisie wel op zat. Coa litiepartijen WD en PvdA vielen de SP aan over de manier waarop deze partij de motie over het colle ge had uitgestort. „De manier waarop dit is aangepakt is hoogste ongewoon. Het is jammer dat het niet mogelijk is een motie van wantrouwen in te dienen tegen een raadslid," beet PvdA-fraetie- voorzitter Menno Stljée de SP toe. „Mijn fractie heeft geen enkele behoefte om een motie van wan trouwen tegen het college te be spreken," vulde WD-fractievoor- zitter Will van Wijk aan. Minder uitgesproken van mening waren de fracties van het CDA, GroenLinks, AOV en Gemeente belangen. „Mijn fractie is hoogst benieuwd naar de antwoorden op de vragen die de heer Haan hier op tafel heeft gelegd. Wij willen die antwoorden eerst eens even afwachten eer we een beslissing nemen over die motie van wan trouwen," zei CDA-fractievoorzit- ter Paul van Mansum. Hij stelde dan ook voor om de bespreking van en stemming over de motie op te schorten tot het moment dat het college de gelegenheid heeft gehad om de antwoorden te geven op de nieuwe vragen van de SP. De meerderheid van de gemeen teraad kon zich vinden in dit voor stel. Schiedam André Hazes is ge schrapt van de lijst van arties ten, die op zouden treden tij dens de Schiedamse Branders feesten. Hij was de beoogde gro te publiekstrekker, maar vol gens de organisatie zijn er in-J middels tal van klinkende na menvoor in de plaats gekomen. De artiesten worden vastgelegd door het productiebureau dat Het Staatslot op locatie' maakt. Dit RTL 4-programma, waarbij het publiek grote prijzen kan winnen, wordt op 26 september in Schiedam opgenomen. 'Het, Staaslot' js. de laatste jaren steeds op de afsluitende zondag van de Brandersfeesten te vin den. Vorig/jaar gebeurde dat voor het eerèt op het Stadserf. Voor. Schiedam is het vaak af- wachteriw£S:e artiesten BTL4, 'meebrengt^,Maar de grote na men staan in de rij om in hetf programma op te treden, Weho 1 ren de naam van René Froger, van Volumia; van Guus Meeuw- is, maar er isjiiets zeker. Waar schijnlijk zal het op de middag zelf pas allemaal definitiefzijn," aldus Kees Schipper namens de Schiedamse organisatie. Vast staat volgens hem al wel de komst van de zangeres Ann Lee,' die deze zomer een grotehit had met het nummer '2 Times', Ze ker is ook dat T-Spoon van de zomerhits 'Sex on the Beach' en t 'Summerlove' in Schiedam van,' de partij is. Het vaste fuifnum mer op evenementen in deze re- f gio, Sugar Lee Hooper, ont breekt evenmin. De zestiende' editie van de Schiedamse 'Brandersfeesten - gaat volgende week woensdag;-- officieel van- start met de tradi- s tionele taptoe op het Stadse#^ In verband met de opbouw van de kermis zal een gedeelte van de., Broersvesf j^yanaf maan-- dagochtend .^ïv^hel^veBceerli wordenafgeèo&^Vajirvóti^ gende week .vrijdag-geldt die; af-A. ■sluiting vooreen' nogaarmen-'; tijk groter gebied. Dan is namèp tijk ook een stuk van dè Kotter,"1 damsedjjk taboè voor het ver- !;keer. Bij .de KoemmküBuitên-y havenweg wordtnamelijkeen 1 Pasar Asia opgebouwd. Viaardingen Het college en de raad móeten ingrijpen, anders gaat de 'slagader van Viaardin gen' naar de verdoemenis. Dat is de strekking van het zwartboek dat de winkeliers van de Hoog straat gistermiddag aanboden aan wethouder Henk Roijers. Uit de enquête waaraan ruim 35 onder nemers meewerkten, blijkt dat de bedrijven in de historische Vlaar- dingse straat niet of nauwelijks het hoofd kop boven water kun nen houden. Een derde van de ondervraagden geeft aan dat de omzet vanaf 1993 is gekelderd. Vanwege de privacy is niet naar de precieze daling in omzet bij deze elf geënquêteer den gevraagd. Duidelijk is echter dat het bij sommigen om enkele tienduizenden guldens per jaar gaat. Bij vijf van de ondervraagde winkeliers blijft de omzet geüjk. Slechts twee van de ondervraag den antwoorden dat ze meergeld in het laatje krijgen. Naast de teleurstellende bedrijfs resultaten gaan de winkeliers ook gebukt onder hoge huren, blijkt uit de enquête. Ondernemers die korter danvjjf jaar in de straat ge vestigd zijn, betalen per maand zo'n 360 gulden per vierkante me ter. Degenen die er langer dan vijf jaar zitten hoeven iets minder neer te tellen: zo'n 340 gulden per vierkante meter. Zeer opzienbarend zyn de cijfers die bij verschillende makelaars werden opgevraagd over de huur van de leegstaande panden. Vol gens winkeliers Luuk Groen en Jos van Brenkelen, de initiatief nemers van de enquête, moet daar gemiddeld maar liefst 750 gulden per vierkante meter voor worden neergeteld. Een winkel oppervlak van 45 vierkante meter kost zo snel ruim 260Q gulden per maand. Het parkeerbeleid zien de onder nemers als één van de belangrijk ste oorzaken voor de afnemende belangstelling van het publiek. Zeer ergerlijk vinden ze het dat er bij de Van Hogendorplaan geen parkeergeld betaald hoeft te wor den en bij hun winkelstraat wel 'Oneerlijk' luidt het oordeel, voor al omdat de bedrijven daar ook al minder hoge huurkosten hebben. Ook het armoedige aanzien van de straat zou het winkelpubliek wegjagen. Vooral het begin en het einde van de weg zien er volgens de ondernemers niet uit door de vele leegstaande en vaak verwaar loosde winkelpanden. Om duide lijk te maken hoe triest 't gesteld is, hebben Groen en Van Brenke len een fotoserie van de haveloze panden met de posters 'Te Koop' of 'Te Huur' aan het zwartboek toegevoegd. Wethouder Roijers zou de eige naars van de leegstaande panden moeten dwingen de gebouwen te onderhouden, stellen de winke liers. Voorts zou er ook pressie op de eigenaars moeten worden uit geoefend om de panden voor lage re prijzen te verhuren. Andere on dernemers moeten gebruik kun nen maken van de lege etalages, zolang de panden nog niet ver huurd zijn. Vroeger mocht dat, stelt de middenstand, maar sinds- kort niet meer. Voor het parkeren op koopavond en op zaterdag zou geen geld meer moeten worden gevraagd. Daar zouden ook de winkels op het Liesveld van profiteren. Dat het ook met de middenstand al daar niet goed gaat, bleek deze week uit schriftelijke vragen die de Vlaardingse Groenlinks-frac tie over de verloedering van het centrum stelde. De Hoogstraatwinkeliers willen ook dat er meer horecavergunnin- gen worden afgegeven. Meer ca fés, restaurants en bijbehorende terrassen zouden zorgen voor de broodnodige verlevendiging van de straat waar het 's avonds vaak akelig stil blijft. Het belang van schoon water, daar draait het dezer dagen allemaal om in de hoogste groepen van de Maassiuise ba sisscholen. Bij toerbeurt brengen ze nog tot en met donderdag een bezoek aan het educatieschip van de Stichting Rein- water, die op uitnodiging van het plaat selijke Centrum voor Natuur en Milieu Educatie in de Maassiuise haven is afge meerd. De kinderen krijgen diverse de monstraties te zien en gaan ook zelf aan de slag in het 'waterlab' waar allerhande proeven kunnen worden gedaan. Foto's Roel Dijkstra Viaardingen De Vlaardingse Groenlinks-fractie vraagt om de afkondiging van een zogenoemde vijfjaars-clausule om het'specule- ren met woningen te voorkomen. Die clausule verplicht huizenko pers hun pand of appartement tenminste vijf jaar in eigen bezit te houden. Verkopen ze hun pand toch eerder door, dan zullen ze een deel van de winst aan de ge meente af moeten staan, Die kan dat geld dan weer gebruiken voor de bouw van betaalbare wonin gen. Komt het huis binnen een jaar na de koop alweer op de markt, dan moet het hele winstbedrag wor den teruggegeven, vindt Groen links. Gebeurt dat in het tweede j aar, dan moet tachtigprocent van de winst worden teruggestort. Voor het derde jaar is dat zestig procent, voor het vierde jaar veer tig procent en voor het vijfde jaar twintig procent Pas na vijf jaar mogen kopers het totale winstbe drag in hun eigen zak stoppen. De verschillende quota heeft de partij samen met de Vereniging Eigen Huis opgesteld. Volgens die vereniging en GroenLinks is de vijfjaar-regel redelijk, omdat Ne derlanders gemiddeld zes jaar in hetzelfde huis verblijven. Als er overmacht in het spel is en de ko pers met anders künnen dan ver huizen, zou de strafmaatregel overigens niet moeten worden op- Het financiële voorstel volgt op de aankondiging van een Groen- Links-motie over een antispecula- tie-beding. Die motie wordt mor gen in de gemeenteraad bespro ken. Bij de aankondiging van de interpellatie reageerde wethou der Kees van der Windt overigens zeer terughoudend. Volgens hem was binnen de gemeentegrenzen helemaal geen sprake van het speculeren met woningen. De oppositiepartij betwist dat. Volgens GroenLinks-raadslid Jan van der Kolk zou bij onder meer het woningbouwproject d'En- geische Boomgaert sprake zijn geweest van speculatie. Ook eta ges in de flat De Hoogwitte bij het Liesveld zouden zijn aangeschaft, puur om onmiddellijk en met veel winst door te verkopen. Het antispeculatie-beding moet niet alleen gelden voor particulie ren 'met dollartekens in de ogeri maar ook voor de gemeente zelf en voor projectontwikkelaars, stelt GroenLinks. Volgens de par tij bestaan er locale overheden die samen met projectontwikkelaars bewust de huizenprijzen opdry- ven. Panden die feitetijk maar twee ton kosten zouden zo voor wel vier ton de toonbank over gaan. In Viaardingen zou van der gelijke praktijken nog geen spra ke zijn, maar een waarschuwing is volgens de partij wel op zijn. plaats. Helemaal verfoeilijk vindt de par tij het speculeren met panden die met gemeentesubsidie zijn neer gezet. Die subsidie wordt expres ingezet om een eigen huis binnen het bereik te brengen van inwo ners met een krappe beurs. Als ook de prijzen van deze subsidie woningen door vraag en aanbod worden opgestuwd, dan verliest de gemeentebijdrage iedere func tie. Heel erg, vindt de partij, voor al omdat de bevolking indirect, via de belasting, aan zo'n subsidie meebetaalt. De oproep van GroenLinks volgt op uitspraken van staatssecreta ris Johan Remkes van volkshuis vesting. Hij pleitte ervoor de prij zen van de nieuwbouwhuizen meer in overeenstemming te brengen met de werkelijke waar de. Nu is er vaak zoveel animo voor nieuwbouwprojecten dat be langstellenden elkaar herhaalde lijk overbieden. Een onredelijk hoge prijs is vaak het gevolg. Volgens GroenLinks wordt het de bewoners met een laag inkomen steeds moeilijker gemaakt in het bezit te komen van een eigen buis. Worden er speciaal voor de ze groep panden gebouwd, dan zijn het vaak toch diegenen met een iets ruimer budget die de 'buit' binnenhalen. Na het loven en bieden blijken ook de prijzen van deze huizen opeens buiten het bereik van de groep te komen waar het eerst om ging. De gemeente Viaardingen heeft de afgelopen jaren steeds bena drukt dat er in de stad vooral een markt is voor de iets duurdere wo ningen. GroenLinks bestrijdt dat. Volgens de partij is er ook onder de bewoners met een laag inko men veel belangstelling voor een eigen woning. Dat de gemeente stelt dat het niet meer mogelijk is woningen neer te zetten voor min der dan 2,5 ton, trekt de party ook in twyfel. Dat kan wel, vmdt Van der Kolk, als de gemeente zich er maar sterk voor maakt. In de Maassiuise gemeenteraad is inmiddels ook om een antispecu latie-beding gevraagd. De PvdA- fractie heeft er sehrifteliike vra gen over gesteld. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00tot 19 00 uur zaterdag van 15 00 tot30 uur Telefoon: 010-4004 444 ViaardingenTegen een 52-jange Vkardinger is gistermiddag pro ces-verbaal opgemaakt omdat hij op de Binnensingel een aanrij ding had veroorzaakt. Ter plekke vermoedde de politie dat de man gedronken had Later werd dat met een blaastest bevestigd. De automobilist had te laat opge merkt dat de auto voor hem was gestopt en knalde er bovenop. Door de botsing ontstond schade aan drie auto's. Viaardingen Met de aanhouding vaneen fietsendief heeft de Vlaar dingse politie ook meteen een hennepkwekerij opgerold. Een 39-jarige Vlaardinger die zondag avond in de kraag werd gegegre- pen nadat hij bij het station Vlaar- dingen-Oost een fiets had gesto len, bleek in zijn woning aan de Fannius Scholtenstraat hennep te kweken. De politie ontdekte de kwekerij tijdens een huiszoeking. In de wo ning werden ruim vijftig hennep planten, twee kweeklampen, een ventilator en een afzuiginstallatie aangetroffen. Schiedam Een 10-jarig Schie- dammertje is gisteravond rond half- negen in sportpark Harga van zijn fiets beroofd. Het knulletje reed op de Olympïa- weg toen hij plotseling van zijn tweewieler werd geduwd. Na zijn val kreeg hij ook nog eens een schop en werd de fiets onder hem vandaan getrokken. De knaap liep geen verwondingen op. ViaardingenOp verdenking van een auto-inbraak zijn vannacht op de Kortedijk in Viaardingen twee Schiedammers van 21 en 24 jaar aangehouden. Het tweetal werd door de politie uit de bosjes ge plukt, vlakby de auto waarvan het linnen dak met een mes kapot was gesneden. De eigenaar had de politie gebeld toen het auto-alarm was afgegaan en hij had gezien dat het dak was vernield. In de buurt van de plek waar de mannen zich hadden ver stopt, werden twee fietsen en een tas met daarin een mes aangetrof fen. Het tweetal ontkende dat de fietsen hun eigendommen zijn. Maassluis Een 30-jarige brom fietser heeft gisteravond op de Noorddyk in Maassluis verwon dingen opgelopen nadat hij tegen een auto was gereden. Be man kwam ten val toen hij een net wegrijdende auto wilde inha len. Hij schampte de wagen en verloor de macht over het stuur. Door de val brak hy zijn enkel. Het Rotlef daim Dagblad bericht de komen de maanden uitgebreid over de Rotterdamse haven. Bovandien kant' u nü ook zéif gratis kennismaken met de haven. trak teren u namelijk bij een kwartaalabonne ment mat autfflmtfectabrtaSnffo» twee Ja, lk wil kennismaken met het Rotterdams Dagblad; en de Rotterdamse haven 3i^ep« Naam:Voort:m/v{ Adres: Postcode: "Nr: Plaats: l Telefoon: Bank/gironr.: (l.v.m. controle bezorging)! Handtekening: j I Stuur deze bon jn een envelop zonder postzegel naan j Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Antwoordnummer 1579. 3000 VB I Kil

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3