13 Raadsleden fietsen langs nieuwbouw Maassluis Agenda Verzamelmap als middel tegeo kleine criminaliteit Actie in Schiedam voor scholen in Turkije t c Wakkerste burger TbsÉr .-JStk v-£v: Elysium krijgt een Matthijs van Heelpoort Rotterdams Dagblad Dinsdag 14 september 1999 'Dergelijke mensen zijn een verrijking voor de stad'. Het was vorige week een spontane reactie van een middenstander uit De Nieuwe Passage nadat hij bij ons op de burelen kennis had gemaakt met Dammis van 't Zelfde, Dammis kwam een krantje halen 'wantik heb gehoord dat ik er in sta', klonk het schuchter. Een verrijking voor de stad? Een mooiere betiteling kan je niet krij gen. Maar of die helemaal terecht is, waag ik te betwijfelen, met alle respect voor de winkelier en Dammis natuurlijk. Okee, hij hoort bij het stedelijk meubilair, maar achter de schermen bewijzen diverse Schiedammers misschien wel veel meer waarde te hebben voor de stad. Het zijn de wakkere burgers. Johan Jongen is er zo eentje. Bestuurslid van de Bewoners Vereniging Schiedam Oost, Een wak kere burger, schrandere man ook. Een concurrent van Liesbeth Flui ter; de vriendelijke Schiedamse die de eretitel 'wakkerste burger van Nederland' op haar visitekaartje heeft staan. Eerzaam burgers als de vaste brievenschrijvers JaapVerwejj sr. (hij presteert het nu zelfs om op een eigen brief te reageren) en de vooral zichzelf bevredigende Dirk Tempelaar, 'beroepskankeraar' John Zwart, 'beste buur' mevrouw Schaeffer van de Delflandseweg en de Vlaurdingse activist Peter de Jong vervagen volledig bij Johan Jon gen. Hij neemt het op voor de medemens. Is niet alleen uitgeslapen. Hij speurt naar wantoestanden in de maatschappij, gesjoemel bij in stanties, wanbeleid bij de lokale overheid en tal van andere onwelrie kende zaken die niet tegen daglicht kunnen. Hij ontdekte ook dat projectontwikkelaar De Vernieuwde Stad B.V. het by de bouw van deRembrandtflat nietzo nauw had genomen met de verplichte aanrijdbeveiliging. Zijn bevinding deponeerde Jongen bij Theo Schoenmakers, tegenwoordig het onüuchtingskanaal voor elke natte scheet die in Oost gelaten wordt. Ik heb niets tegen uitgeslapen burgers, stadgenoten die op de barri caden klimmen en actievoerders die voor de belangen van hun me demens opkomen. Maar je kan ookte ver gaan. Jongen constateert in zijn enthousiasme dat de De Vernieuwde Stad bij een nieuwbouw project in de Oostwijk meer dan de toegestane parkeerplaatsen in neemt voor de opslag van materiaal. En ja, daardoor worden de buurtbewoners natuurlijk ernstig gedupeerd! En, hou je vast, Jongen vond op een bouwtekening dat onder het project De Raem, ook van De Vernieuwde Stad, een hogedruk-gasleiding ligt! 'Pietenkuiten in de marge' zou Gijs de Jong sr., de enige vriend die ik in Maassluis heb, zeggen. Daarmee weet u, net als ik, wel wat hij bedoelt Leuk dat Jongen zich zo op De Vemieuwe Stad stort, maar dat de boomwortels bij mij voor de deur voor schots en scheef liggende stoeptegels zorgen, ontgaan hem kennelijk. Want er is nog altijd niks aan gedaan. Smeekbeden bij de wijktoezichthouders hebben niets opgeleverd. Mijn hoopis gevestigd op wakkere burger Johan Jongen, de kreun- en steunpilaar van Oost Als hij zich druk maakt over een gasleiding, moet het ontwrichte trottoir koren op zijn molen zijn. En boekt hij succes, dan draag ik hem voor als wakkerste burger. Met ex cuses aan Liesbeth Fluiter. SANDERSONNEMANS Dinsdag 14 september VLAARDINGEN Holy Ziekenhuis. Tweede avond reanimatiecursus, 2Q.OOu. Stadsgehoorzaal. Extra voorstelling van de musical Hair, 20.00u. ROTTERDAM Ahoy' t/m 22.30 AG.F. Totaal. Luxor 21.00 Tap Dogs. Nationaal Schoolmuseum t/m 17.00 Kinderspekta- kel. Dizzy 22.00 Global Motion Trio. Lantaren/Ven ster 21.00 Morceau en forme de pinces et tous outils suivants. Rotown 22.00 Crispy Nuts. Pelgrimvaders- kerk 20.30 Reizend VOC-Theaterfestival 1999. Woensdag 15 september SCHIEDAM Gravin Aleidaschool. Multi-culturele avond, 17.00- 19.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Erie van Sauers, 20.0ÖU. ROTTERDAM Ahoy' 10.30-22.30 A.G.F. Totaal. Theater Musica Kledingbeurs. Lantaren/Venster 21.00 Rotterdams Fabrikaat. Luxor 21.00 Tap Dogs. 21.30 premiere No Can Do. Rotterdamse Schouwburg studio 15.00 en 19.30 Han** ah. gr zaal 20.15 De Bitterzoet, de Doelen gr zaal 20.^0 Staats Symfonie Orkest van Kiev. Ode- on 20.30 Live Jazz in Odeon. Centrum voor Theater 20.30 Over Tim, het leven van een dresser. Ro thea ter 20.30 Try-outs Dido en Aeneas verteld. Toren- pand aan de Keileweg 20.30 Brandschat. Biblio theektheater 19.45 Dante Alighieri. Boompjeskade 1Ö.Ö0,12.30 en 15.30 Bootexcursie Rotterdam - Kin derdijk V.V. Diverse Kunstinstellingen September in Rotterdam. Hal 4 18.30-21.30 Digital Playground. Bioscopen Tot en met woensdag 15 september ROTTERDAM Imax Theater: 'Wildfire fee! the heat' (al) dag. 14-16. 'Extreme' (al) dag. 13-18. Africa's Elephant Kingdom (al) dag. 15, za.zo. ook 11. "Whales' (al) dag. 12-17. 'Ey es wide shut' (16) dag. 21. "Yellow submarine' (al) dag. 19. Lantaren/ Venster 1: 'Deconstructing Hany' (16) dag. 19.30-22, ma. niet om 22. Sneak preview(lG) ma. 22. Ven.2: 'The iron heelofoligarchy'(16) do.vr. 19.30. 'Cookie's Fortune' (16) do.vr. 21.30. Rotterdams fabri kaat: (16) za. t/m wo. dïv. aanvangstijden. Ven.3: 'Daar in het land' (16) dag 30. 'Hapiness' (16) dag. 21.30. Ven.4: 'Plus qu'hier. moins que demain' (16) do. t/m zo, 20. Cinema 2000. 'North by Northwest' (16) ma.di.wo. 19.30. 'Tokyo Eyes' (16) dag. 22. Pathé Cinerama I: 'Runaway bride' (al) dag, 12.45- 15.40-18.50-21.40. Cin.2: 'The matrix" (16) dag. 17- 20.30, do.vr.ma.di. *>k 14. Cin.3: "Wild wild west' (12) dag. 13-15-18-21. Cin.4: 'Eyes wide shut' (16) do. t/m zo. 17.15-20.45, do.vr. ook 13.30. 'Sliding doors' (al) ma. t/m wo. 15.30-18-21.30, ma.di. ook 12.45. Cin.5: 'The Thomas Crown affair' (al) do. t/m zo. 12.30-15.50- 18.45-21.30. 'Never been kissed' (al)ma. t/m wo. 13.30- 16-18.45-21.15. Pathé Lumière 1: "The spy who shagged me' (al) dag. 13.30-16.10-18.50-21.30. Lum.2: Life" (al) dag. 13 (di. niet)-16-l8.45-21.30. Lum.3: '10 things I hate about you'{al) dag. 16.30-19-21.15, do.vr.ma.di. ook 14. Lum. 4: 'The mummy' (12) dag. 12.15-15.15-18.15-21.15. Pathé Schouwburgplein 1: 'Runaway bride' (al) dag, 11-13.30-16.05 (za. niet!)-18.40-21.20, Sch.2: 'The Tho mas Crown Affair' (al) dag. 15-18.30-21.20, do.vr.ma .di. ook 11.40. Sch.3: 'Analyse this' (12) dag. 16.20- 18.50-21.50, do.vr.ma.di. ook 11.30-13.55, Sch.4: 'The spy who shaggedme' (al)dag, 11.50-14.30-17-19.30-22. Sch.5: 'Notting Hill' (al)dag. 11.40-15.20-18.20-21.10. Sch.0: 'Instinct' (12) dag. 15.30-18.30-21.20, di. geen 21.20, do.vr.ma.di. ook 11.50. Sneak Preview: 'Bijbel se liefdesverklaring' (16) di. 21.30. Sch.7: 'Eyes wide shut' (16) dag. 11.50-16.15-20.30. KmdermaLiuees: Pathé Cin.2: 'Baby geniuses' (al) za.zo.wo. 14. Pathé Cin.4: 'Kabouter plop' (al) za.zo. 12.30-14.45, wo. 12.30. Pathé Lum.3: 'Asterix Obe- lix' (al) za.zo.wo. 14. Pathé Sch.2: 'De koning en ik' (al) za.zo.wo. 11-13. Pathé Sch.3: 'Kabouter Plop' (al) za.20.wo, 11.30-13.55. Pathé Scb.6: 'Ratjetoe' (al) za .zo wo. 11.20-13.20. Redactie Waterweg: John Burrte, Edwin Comeiisse, Benvan Haren, Daniëlle Hermans, Mariëtte Olsthoorn, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Jos van Nierop Maassluis Burgemeester Sterkenburg pakte haar au tootje, maar alle andere deel nemers aan de fietstocht de den het gistermiddag met een al dan niet geleende tweewieler. Het door de ge meente georganiseerde rond je Maassluis was bedoeld om de raadsleden enkele nieuw bouwprojecten te laten zien. Met als start- en finishplaats het stadhuisplein, werd van west naar oost gefietst, en weer terug. Eerste stopplaats is de Orangerie, het meest westelijk puntje be bouwd Maassluis. De kleuren groen en - hoe kan het ook anders - oranje voeren hier de boventoon. „Een prachtige wijk," vindt Coby Lammers-Noordam (WD). „In het begin moest ik er heel erg aan wennen. Maar, het heeft gewoon heel warme kleuren." Stil gestaan wordt bij de straatjes achter de Watermolen. Straten die, volgens Hans Ploeg, directeur van de Woningstichting, te dicht op elkaar zitten. „Stedenbouw kundig had je veel gewonnen als er één rijtje tussenuit was gela ten." De glooiende betonnen ach terkanten van de tuintjes vindt Ploeg daarentegen 'schitterend', iets waar Jan Voortmeijer (AOV/ Unie 05+) het niet helemaal mee eens is. „Had er geen kleurtje ge geven kunnen worden," vraagt hij zich af. Een aantal hon derden fietsme- ters verder moeten de raadsleden twee toegesnelde bewoonsters te woord staan. Ze vinden het maar niks dat de ge meente op het grasveld een ver hard basketbalplein wil aanleg gen. Dan komt er nog meer van die rotzooi schoppende hang jeugd, vrezen ze. Dat dit niet per se het geval hoeft te zyn, laat het Vondelhof zien. Hier is een groot basketbalveld aangelegd zonder dat de bewo ners er last van ondervinden. De nieuwbouw in het Vondelhof toont de kleuren blauw, wit en lichtgröeriy-heel anders dan de Orangerie. Minder mooi ook, vin den zowefTammers als Voort meijer. Vooral de kant van de Laan 1940-1945 valt op. „Als je daar rijdt, doet het een beetje ka- zeme-aehtig aan," heeft Lammers «Sf.- AAAA:.'»# VtSS&jiXxtJi 'Sï"C' ervaren. Positief zijn beide raads leden over het vele groen en de ruimtelijke aanblik vlakbij het basketbalveld. Componistenbuurt Jan Voortmeijer is sowieso zeer te spreken over wat er m Maassluis aan nieuws is en wordt gebouwd. „Het wordt allemaal heel mooi. Neem de Eiementumfiats, ik vind dat echt goed gedaan. Daar valt weinig kritiek op te leveren," al dus de AOVer over ondermeer de Componistenbuurt-Noord. In die wijk ondergaan twee flats een grondige renovatie en vanaf okto ber worden er vier gedeeltelijk ge sloopt en omgebouwd tot eenge zinswoningen. De WSM kan met 'Aai' aanpak beginnen nu de rech ter een aantal huurders, die hun woning niet wilden verlaten, in het ongelijk heeft gesteld. Een kanttekening die Voortmeijer bij de renovatie plaatst, is dat de huurders nu meer moeten gaan betalen. Op de trappers is het vanaf het Vondelhof maar een klein stukje naar De Meesters, het wooncom plex aan de Mesdaglaan. Coby Lammers werpt vanaf de PC Hoofüaan haar bhk allereerst op de beide torens die de entree van de wyk vormen. Het valt haar op dat het metaal dat in de rechter to ren is verwerkt nu al vuil wordt. De linker toren, die van De Mees ters, vindt ze mooier. „Maar dat komt ook omdat ik meer van bak steen hou." Aan de kant van de Mesdaglaan vertelt Hans Ploeg de raadsleden dat hij de vrij onopvallende hoofd ingang niet zo geslaagd vindt. „Dat had er echt uitgetrokken moeten worden," meent de direc teur van de WSM, de woningcor poratie die als projectontwikke laar participeerde in de bouw van De Meesters Ook bleek het on mogelijk om aan de kant van de Laan 1940-1945 een waterpartij aan te leggen. „Jammer, dat had het wat monumentaler gemaakt," aldus Ploeg Het parkcerplein achter de woon lagen en de Albert Heijn oogt be hoorlijk groot, ervaart Jan Voort meijer. Een beetje massaal, maar met die winkels is dat wel noodza kelijk, denk ik. Of ik hier zou wil len wonen? Nee! Ze zitten hier al lemaal een'beetje eng op elkaar. Dan liever in de Orangerie, dat willen denk ik de meesten wel." Laatste stop in de nieuwbouw- tour is de wijk Elysium op het voormalige terrein van de Ele- mentumfabriek. De huizen zijn er nog geen jaar opgeleverd, maar het ziet er uit als een luxe, voor oorlogse wijk. Ruim opgezet, klassieke dak pandaken en rustgevende recht hoeken gras. Lammers wijst op de enigszins vergelijkbare bouw aan de andere kant van de PJ Trbelstraweg, 'op het Stort'. „Daar kun je dan niet gelijk hele moderne dingen te genover zetten. Het is een beetje ouderwets, een beetje stijl-terug." Maassluise gemeenteraads leden gingen gistermiddag op de fiets langs een aantal nieuwbouwprojecten en kre gen daar tekst en uitleg over. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Een verzamelmap met daarin formulieren om aan gifte te doen van diefstal en ver nielingen. Dat is sinds gisteren op de Aquamanjnschool aan de Wil lem de Zwijgerlaan in Vlaardin gen een nieuw middel om de klei ne criminaliteit tegen de gaan. De 'politiemap' zoals de grote multobana wordt genoemd, is een initiatief van het trio agenten dat zich ondermeer in de wijk Holy bezighoudt met de jeugd en geldt voor het voortgezet onderwijs. Hoewel de map al enkele dagen in gebruik is, werd ie gisteren door de politie officieel aan directeur Evert Bameveld overhandigd. Om de twee weken komt de poli tie langs op school om eventuele aangifteformulieren en andere notities op te halen. Bij opvallen de zaken komen de 'taak-accent- houders jeugd', zoals de drie agenten in het politiedistrict zijn betiteld, in actie. Politie-agent Bart-Jan de Groot legt uit hoe de map kan bijdragen in de strijd tegen de kleine crimi naliteit. Mot de map proberen we bepaalde zaken uit de anonimiteit te halen. De scholen lossen pro blemen met hun leerlingen veelal intern op, maar vaak zorgen die ook buiten de school voor proble men. Er is bijvoorbeeld een perio de geweest dat bij ue Groen van Prinstererschool opvallend veel fietsen werden gestolen. Bij de politie was daar weinig van be kend omdat er geen aangifte werd gedaan. Als dat wel gebeurt, kun nen er maatregelen worden geno men. Er hangen nu beveiligings camera's by de fietsenstalling," Dat het intitiatief werkt, werd ei genlijk al bewezen voordat de map officieel in gebruik werd ge nomen De Groot: „Er werd mel ding gemaakt dat het schoolplein van de Aquamanjnschool maan dagochtend nogal bevuild was met lege blikjes en dergeiyken Daaruit kunnen we constateren dat zich er in het weekemde nogal wat jongelui hier ophouden en rommel maken. Komende week einde gaan we daar dus maar eens een kijkje nemen." De schooi aan de Willem de Zwij gerlaan werd willekeurig gekozen om de politiemappen na een offi cieel samenzijn in gebruik te ne men. „Niet dat hier een hoop mis hoor," benadrukt directeur Evert Bameveld. „Dat is geenszins het geval. Het aantal strafrechtelijke gevallen waarbij leerlingen van deze school zijn betrokken, is juist heel erg iaag. Ik denk dat het een probaat middel kan zijn om de kleine criminaliteit goed m kaart te brengen en tegen te kun nen gaan. De politie is in dit schoolgebouw al een vertrouwd gezicht. De map moet daar als een verlengstuk van worden gezien. Het is een gegeven dat allochtone kinderen niet snel bereid zijn er gens aangifte van te doen omdat ze moeite met de taal hebben. Door hen de gelegenheid te geven hier, desnoods met met begelei- Aquamarijn- directeur Evert Bame veld nam gis teren de eer ste polrtemap in ontvangst. Foto Roet Dijkstra ding van een leerkracht, een aan gifteformulier in te vullen, hopen we de drempel wat te verlagen." De vestiging van de christelijke scholengemeeensehap Aquama- ryn is met de enige die de politie map ter hand kan nemen bij ge pleegde diefstallen en/of vernie lingen. De drie andere vestigin gen elders m Vlaardingen kun nen er binnenkort ook gebruik van gaan maken. Na: Arie Krijgs man, Cornells van der Kolft, Jan Boudestein, Jan Stoorvo gel en Hendrik Schoonbrood wordt in de Maassluise wijk Elysium nu ook Matthijs .van Heel geëerd.-Werd naar de eer ste vijf verzetshelden uit de Franse tyd een straat ver noemd, Van .Heel moet het doen met een plaquette in een pooit Matthijs van Heel en zijn vader Adrianus hesen.op 22 apriL 1813 de Hollandse vlag op de toren van de Maassluise Grote Kerk. Beide verzetsstrijders baseerden zich daarbij op het gerucht dat het gedaan is met de Franse overheersing in Ne derland. Het gerucht bleek on juist. De verzetsstrijders waar onder Van Heel sr. en jr. moes ten boeten voor hun opportu nistisch gedrag.' Adrianus werd doodgeschoten en 'Mat thijs overleed na ruim een jaar Dat Maassluizersvan bijna twee eeuwen geleden in,de nieuwe woonwijk Elysium een plaats hebben gt?krpgen_ fc vooral te danken aan de Histo rische Vereniging Maassluis. Zij vond het zonde dat een aan tal namen van verzetshelden in de vergetelheid was geraakt nadat in 1974 een deel van de wijk 't Hoofd verdween. Alleen de Adriaan van Heelstraat bleef over. En dat is precies de reden waarom er in de wijk Elysium nu geen Matthijs van Heelstraat is; twee Van ffeel- straten in Maassluis zou voor verwarring zorgen. Aan Matthijs van Heel wordt nu een plaquette gewijd die aangebracht wordt in de toe gangspoort tussen de winkel- wand aan de Industrieweg en de er achter liggende woon wijk. Naast de gemeente Maas sluis verleent ook projectont wikkelaar Hopman zijn mede werking aan de opgerakelde geschiedschrijving. Schiedam De Schiedamse on- deiwijswereld en de Dienst Edu catie van de gemeente zijn een ac tie gestart om geld en vooral leer middelen, in te zamelen voor het door een zware aardbeving getrof fen gebied in het westelijk deel van Turkije. Tijdens een vergadering van het overkoepelend orgaan van de Schiedamse leerkrachten is spon taan het idee ontstaan om een in zamelingsactie te houden die er voornamelijk op is ge" ht om leermiddelen bijeen te -.rijgen. Binnen enkele weken gaan er m het rampgebied noodscholen van start. Deze scholen hebben echter geen materiaal als schriften en potloden. De ouders van de kinde ren hebben ook geen geld (meer) om de schoolspullen aan te schaf fen. Met schriften, pennen, potlo den en krijt kan men vanuit Schiedam dus m een enorme be hoefte voorzien. Het geld en de schoolspullen kun nen worden ingeleverd bij de Dienst Educatie in de Picrson- straat 31, BNG Bank rekening nummer 285044974 t.n.v. Dienst Educatie Schiedam onder vermel ding van 'Hulp Turkije'. Hoe het geld en de goederen wor den ingezet is nog niet duidelijk Er bestaat de mogelijkheid om zich aan te sluiten bij de acties die al emge tijd lopen. Een andere mogelijkheid, die de voorkeur van de initiatiefnemers geniet, is om de goederen naar een dorp of stad te brengen en die gemeente rechtstreeks te ondersteunen. „Met zo'n stad of dorp zou wel licht ook in de toekomst contact kunnen worden onderhouden," zo dragen de initiatiefnemers aan. „Bijvoorbeeld door corresponden tie van scholen onderling. De be trokkenheid zou daardoor niet al leen in de periode kort na de ramp, maar ook op langere ter mijn gestalte kunnen krijgen en dat lijkt voor een multiculturele stad als Schiedam en dus ook veel leerlingen van Turkse afkomst een belangrijke invalshoek." Gisteravond werd die verbonden heid van Schiedam met het ge troffen gebied op een droevige manier duidelijk. Burgemeester Scheeres meldde dat bekend ïs geworden dat de naam van een 21- jaTigc Turkse inwoner van Schie dam op de lange ijst met slachtof fer van de aardbeving voorkomt De gemeenteraad nam vervol gens een minuut stilte in aeht om hem, maar ook alle andere slacht offers, te gedenken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5