117 Excelsior levert wanprestatie Belgische topclubs krijgen meer macht Marco van Dijk, een laatbloeier onder de lat Viergever aan de slag bij SHO Erik Dekker beste in tijdrit Wessels op dreef in Oezbekistan 'Angstgegner' Haarlem geeft ongeïnspireerde Kralingers een lesje knokken FEB zet basketballers Den Heider buitenspel Everse wacht af, 'maar lucht is stuk opgeklaard' Van Basten treft Guliit op Tilburgse golfbaan Internationaal schaken bij Groenoord 'Maassluis' later in KNVB-beker Refoba blijft ongewijzigd 'Het klikt nog niet bij MW'27' Rotterdams Dagblad Woensdag 15 september 1999 -X" Oud-Beijeriand SHO wordt de rest van dit seizoen getraind door Jaap Wiergever, De 52-jarige inwo ner van Drunen neemt de taak over van Beb van der Heijden. De Barendrechter werd vorige week aan de kant gezet, omdat.de spe lersgroep het vertrouwen in hem had opgezegd. In het verleden boekte Viergever successen met NSW en Strijen. Aan het eind van de vorige com petitie nam hij na twee jaar af scheid van Stellendam. Dit sei zoen was de Brabander niet aan een club verbonden. Bad Marienberg Erik Dekker heeft gisteren in de Ronde van Rheinland-Pfalz de tweede etap pe, een individuele tijdrit ovp r km, gewonnen. De Drentse pat- wielrenner legde de afstand af in 21 min. en 54 sec. In 1991 was Dekker eindwinnaar in de ronde. Ploeggenoot Mare Wauters, win naar van de eerste rit, verdedigde zijn leiderstrui met succes, De Belg werd in 22.09 tweede. Maan dag was de rituitslag nog anders om geweest. Inclusief bonificaties bedraagt de voorsprong van de Belg op de 29-jarige Dekker nu nog zeven seconden. Tasjkent Peter Wessels heeft zich gisteren geplaatst voor de tweede ronde van het internatio nale tennistoernooi van Tasjkent m Oezbekistan met een prijzen geld van één miljoen gulden. De 21-jarige Elburger versloeg in drie sets de Fransman Julien Boutter: 3-6 64 6-2. Eerder op de dag ver loor John van Lottum van de Zwitser Lorenzo Manta (6-7 3-6), Eerste divisie Haarlem-Excelsior 1-0 (1-0). 23. Has selbaink 1-0. Scheidsrechter: Karre- mans. Rode kaart: 85, Derveld (Haar lem) 2xgeei. Gele kaart: Naeiri, Wit- zenhausen, (Haarlem), Polak, Den. Ou den, Pinas, I'Ami (Excelsior). Toe schouwers: 1148 Stand ADODH4 3 1 0 10 8-1 Dordrecht'905 3 1 1 10 9-4 Groningen.... 5 3 1 1 10 12-8 Excelsior5 3 U 2 9 U- 6 NAC5 3 0 2 9 13- 9 FC Zwolle5 2 3 0 9 10- 8 Veendam.5 2 2 1 8 10-10 VW5 2 1 2 7 7-4 Emmen5 2 1 2 7 9-8 GA Eagles5 2 1 2 7 8-7 RBC....„5 2 0 3 6 7-8 Helmond Sp. 5 2 0 3 8 6-10 Eindhoven,... 5 2 0 3 6 2-9 Telstar4 1 1 2 4 5-6 Haarlem5 1 1 3 4 4-7 Heracles5 1 1 3 4 3-7 Voiendam5 1 1 3 4 5-11 TOP5 1 1 3 4 4-10 Door Wietse Dijkstra Haarlem De enige Excelsior-speler die gisteren wél een goe de avond beleefde was John Feskens. De verdediger ging niet mee naar Haarlem omdat zijn vrouw beviel van hun eerste kind. Het werd een gezonde zoon: Kim. Een juiste keuze van de Brabander, want van de uitwedstrijd bij Haarlem (1-0 ver lies) zou hij aanmerkelijk minder hebben genoten. De collec tieve prestatie van de Kralingers was dermate pover dat zelfs Feskens, die achterin wel degelijk werd gemist, daar waar schijnlijk niets aan had kunnen veranderen. Cynici konden na afloop beweren dat Excelsior net zo goed vorige week maandag, de oorsponkelijke 'datum van de wedstrijd, had kun nen spelen. Maar omdat reserve doelman Mark Zegers toen met Jong Oranje in Israël zat, hetgeen slecht uitkwam omdat eerste keus Carlo I'Ami licht geblesseerd was, vroegen de Rotterdammers om uitstel. Dat kwam niet gek uit om dat ook David Connolly en Mi chael van der Kruis er toen niet en nu wel bij konden zijn. De beslissing van de clubleiding om van het recht op uitstel ge bruik te maken was terecht, want wie periodekampioen wil worden - en waarom dan maar niet me teen gokken op de eerste? - kan maar beter geen onnodige risico's nemen. Des te vervelender was het voor Excelsior dat de spelers gisteravond minder goed begre pen waar het in Haarlem om te doen was. Winst had geleid tot de eerste plaats in de competitie en had de kansen op de eerste perio de aanzienlijk vergroot. Het zat er gisteravond niet een moment in. Trainer Koster zag de bui al vroeg hangen. Zjjn ploeg begon met een verkeerde instel ling aan de wedstrijd en kwam die valse start nimmer meer te boven. Ook het praatje in de rust kon daar niets aan veranderen. Excel sior begon de tweede helft even lamlendig als dat het de eerste was geëindigd en mocht niet kla gen dat de fanatiek strijdende Haarlemmers in kansrijke positie dikwijls demonstreerden waarom de ploeg zo laag staat. Bovendien was de nu wel fitte L'Anrü een van de weinige Rotterdammers die een redelijk niveau haalde. Eén keer zat hij mis toen hij na rust onnodig zijn doel uitkwam om buiten de zestien Dion Esajas neer te halen. Hij kwam er met geel van af, „Haarlem dwong ons om in hun spelletje mee te gaan," compli menteerde Koster zijn collega Ka- rel Bonsink naderhand, „We zijn een goed voetballende ploeg, maar wij gingen ook lange ballen geven. In de strijd schoten we ver volgens te kort. Dat heeft met scherpte en gebrek aan ervaring van deze jonge ploeg te maken. In het begin van de wedstrijd zag ik al dat het moeilijk zou worden." Helemaal zwaar werd het toen Da vid Connolly na een foutje van verdediger Jermaine Holwijn een dot van een kans miste - de door gelopen Holwijn redde op de doel lijn - en Haarlem niet veel later wel scoorde. De manier waarop was veelzeggend. De rappe Carlos Hasselbaink werd als zo vaak gis teravond de diepte in gestuurd en liep verdediger Sjaak Polak zon der al te veel moeite voorbij: 1-0. „Haarlem wordt zo langzamer hand een traditie voor ons," ver zuchtte Koster. „Vorig jaar heb ben we hier gelijkgespeeld en op eigen veld verloren. Ik kan me niet de laatste overwinning tegen Haarlem niet eens meer herinne ren." Onder de Zeeuw is dat ook nog nooit gebeurd. De laatste ne gen ontmoetingen werden door Excelsior op twee gelijkspelletjes na verloren. Koster viel in tactisch opzicht ove rigens weinig te verwijten. Hij speelde met drie wissels die elk een groot aantal wijzigingen in het team tot gevolg hadden, vrij wel al zijn troeven uit. Maar of Kahraman nu rechtsbuiten, rechtsmidden of achter spits stond, Mtigila rechts of links neer gezet werd, Polak een linie door schoof, Turay Techts of inhet mid den speelde en ga zo maar door, het hielp allemaal niets. Omdat Haarlem de 2-0 maar niet wilde maken, bleef de matige wedstrijd lang spannend. In de niet al te vriendelijke tweede helft waarin de zwak leidende Karre- mans menige overtreding over het hoofd zag, verloor Fernando Derveld vijf minuten voortijd zijn hoofd. Voor zijn domme overtre ding op Patrick Mtiliga ontving d-i Haarlemmer zijn tweede gele kaart. Tegen tien. man konden de gasten in de slotminuten alleen nog ho pen dat het balletje een keer goed zou valen. Maar het was foor Ex- ceslior zo'n dinsdagavond waarop ook dat niet wilde lukken, Haarlem: Vmijlberg, Derveld, Holwjn, Witzenhausen, Carüho (79. Lagendijk); OosterhLus, Kemper, Nacm, Hasselbaink, Esajas (88. Baas), CabeEa (90. Tamerus). Excelsior. L'Arni; Ryaard, Kruier (68. Lan- genberg), Van der Kruis, Polak (78. Van Zanten); Smir, Kahraman, Pmas^Mtigila, Connolly, Den Ouden (51 Turay) IHet Belgische voetbal is in beweging. Na de opleving van de Rode Duivels is een belangrij ke aanzet gegeven tot een. drasti sche verandering in het Belgische clubvoetbal. De vijf grote clubs krijgen meer zeggenschap en in komsten uit tv-gelden. Ook is een inkrimping van de Belgische competitie nabij. Anderlecht, Genk, Moeskroen, Club Brugge en Standard Luik, de vijf belangrijkste clubs, heb ben de wijzigingen min of meer afgedwongen. 'De grote vijf kre gen in de Profliga, de vereniging van Belgische profclubs, voldoen de steun voor hun plannen. In ruil daarvoor zegden ze toe dat de kleine clubs geen inkomensver lies lijden. De vijf topclubs krijgen meervou dig stemrecht, dat wil zeggen meer stemmen dan de andere clubs. Die verhouding is geba seerd op de resultaten van de laat ste vijfjaar, het toeschouwersaan tal en de jeugdopleiding. Hervor mingen doorvoeren is voor Ander lecht, Genk, Moeskroen, Club Brugge en Standard Luik gemak kelijker geworden. Begin oktober moeten de Belgi sche clubs nog een belangrijke kwestie bespreken. De grote clubs willen een profli centie invoeren. Die licentie wordt alleen verstrekt als een club kan aantonen financieel ge zond te zijn. Schulden en beta lingsachterstanden worden niet getolereerd. Slechts een handje vol clubs voldoet aan dit criteri- Carlo I'Ami haalt on danks de aan wezigheldvan Daniël Rijaard (rechts) Haar lemmer Dion Esajas neer. Het foutje, een van de weinigen die de Excefsior- doelman maakte, werd bestraft met geel. Foto United PhOtoit de Boer BV Door Nick van der Sluis RotterdamDe hasketbalcompetitie in de eredivisie is amper een ronde op weg of de eerste rel is daar. Hans Verkerk Keukens/Den Helder is met onmiddel lijke ingang geroyeerd als lid van de FEB, de Federa tie Eredivisie Basketball. Deze zware maatregel werd genomen, omdat de club zich niet heeft gehouden aan het verbod op de combinatie van dub- en bonds coach. Na het vertrek van Lucien van Kersschaever als bondscoach kwam de Nederlandse Basketball Top (NBT, verantwoordelijk voor het nationale mannen- team) in de problemen rond de opvolging. Omdat het mede een financiële kwestie werd - hoofdsponsor IBM haakte af - moest gezocht worden naar een parttime coach. Op advies van experts, onder wie Amsterdam-coach Ton Boot, werd Den Helder-trai- ner Bob Gonnen aangezocht. Tijdens overleg tussen Den Helder, de FEB en de NBT konden de partijen niet tot een eensgezind standpunt komen. Onder tijdsdruk tekende het bestuur van Den Helder, tegen de zin van de FEB in, alsnog de overeenkomst met de NBT. Piet Meijer, manager van Den Helder, begrijpt alle commotie. Hij weet ook dat deze gang van zaken in druist tegen de regels van de FEB. „Maar om meteen tot een royement over gaan is voor mij buiten propor tioneel. Het zal het einde van de FEB betekenen, want die heeft niets meer om over om eensgezind na mens de twaalf eredivisisieclubs te onderhandelen of besluiten te nemen. Denk maar eens, zeker na de uit spraak in de zaak-Feyenoord, aan de eigendomsrech ten van de televisieregistraties," De FEB heeft Den Helder van verdere deelname aan de strijd om de Ricoh Cup - waarvan de winnaar wordt uitgenodigd voor de Holland Basketbal Week in Rotterdam - uitgesloten. Voor Gunco/Rotterdam heeft deze uitsluiting directe gevolgen, omdat de Rotterdams? formatie (met Prisma/Utrecht) in één poule met Den Helder was ingedeeld. Het meespelen in de competitie komt niet in gevaar. Dat is een kwes tie van de Nederlandse Basketball Bond. RotterdamSparta-trainer Jan Everse zal nog even geduld moeten hebben alvorens hij de zo gewenste versterking(en) zal kunnen begroeten. De onderhan delingen met onder meer de Zwolse doelman Henk Timmer hebben nog altijd niet tot resultaat geleid en met het aantrekken van een nieuwe verdediger wil het evenmin vlotten. Everse zal het vanavond op het Kasteel tegen De Graafschap derhalve met dezelfde selectie moeten doen als zondag tegen FC Utrecht, maar daar heeft de trainer vanzelfsprekend wél ver trouwen in, gezien de fraaie 3-0 zege. „De lucht is een stuk opgeklaard," aldus Everse. „Nu is het zaak de lijn door te trekken. Een zege op De Graafschap neemt de druk weg en dat is zeker met de uitwed strijd tegen Vitesse voor de boeg niet onbelangrijk." De trainer van Sparta noemt de tegenstander van vanavond 'heel gedegen'. „De Graafschap heeft nu een Italiaanse trainer (Massimo Morales) die de ploeg behoudend laat spelen," weet ook Everse. De aftrap op het Kasteel is om 19.30 uur. Tilburg—(viart-v van Basten en Ruud Guliit, het gou den aanvalsduo van Oranje tijdens het EK '88, tref fen elkaar vrydag en zaterdag op de golfbaan. In Til burg heeft dan de tweede editie van de PGA Europe an Seniors Tour plaats. De onlangs bij Newcastle United opgestapte Guliit maakt zyn debuut tijdens het celebrity-toemooi. Van Basten maakte er vorig jaar al naam. Ook de voormalige tennisvedetten Bet ty Stöve en Tom Qkker gaan in Tilburg op herhaling. 'JQgm /a%-PA Schiedam Schaakvereniging Groenoord organiseert op vrijdag 24, zaterdag 25 en zondag 26 sep tember een internationaal toer nooi. Het toernooi wordt gespeeld in het kader van uitwisselingen die de gemeente Schiedam heeft met partnersteden in Europa. De deelnemende steden zijn: Vienne (Frankrijk), Udine (Italië), Neath (Wales), Piotrkow Tribunalski (Polen). De schaakpartijen wor den gespeeld in het bedrijfsres taurant van van het stadskantoor, Stadserf 1 te Schiedam, Maassluis— Hoofdklasser Excelsi or Maassluis speelt de tegen Be Quick'28 geplande wedstrijd om de KNVB-beker niet op donder dag 23 september. Het duel is ver plaatst naar dinsdag 5 oktober. Plaats van handeling is het stadi on van FC Zwolle, dat op hetzelf de complex ligt. De aftrap is om 19.30 uur. Vlaardingen - Het eerste badmin- tonteam van Refoba (derde divi sie), gaat ongewijzigd de nieuwe competitie in. Teamcaptain is op nieuw Christa Boeters en spelers zijn Chris van der Knaap, Nitte van Landschoot, Paul Mennen en Dana Kuil. Refoba denkt 2ich pro bleemloos te kunnen handhaven in de derde divisie. Voorwaarde is wel dat Refoba ongeschonden uit de eerste drie uitduels komt. Pas op zondag 9 oktober speelt de club thuis, tegen DKC 3 uit Delft. Door Bas van den Berg Maasland—Twee nederlagen - te gen 's-Gravenzande en Maasdijk - liggen Marco van Dijk, de doelver- dediger van MW27, zwaai" op z'n maag, Marco van Dijk wilde re vanche voor de faalbeurt vorig seizoen tegen SSS, zeven tegen doelpunten, grotendeels door ei gen schuld, maar het is er nog niet van gekomen. Voor de start van de competitie was MW27 de to renhoge favoriet, maar van die status is weinig meer over. De Maaslandse formatie is nog steeds geen eenheid en daar profi teerde Maasdijk afgelopen zater dag behendig van. Maasdyker Di on Meulink, vorig seizoen ook al topscorer, sloeg drie keer achter een grote bressen in de falende verdediging van MW27. Een matige seizoen van het sei zoen dus voor MW27, maar 29-ja- rige Marco van Dijk was afgelo pen zaterdag één van de weinige spelers die zich de tweede neder laag dit seizoen niet hoefde aan te trekken. MW27 ondervond overigens aan den lijve dat de Westlandse voet balclubs het hebben gemunt op de elf uit Maasland. Eerst verloor het met 2-3 van 's-Gravenzande en afgelopen zaterdag trok Maas dijk met 3-1 aan het langste eind. Van Dijk had zich geen slechter debuut kunnen voorstellen. „Het was inderdaad niet best tot nu toe, al zou ik niet weten waarom dat zo is. We hebben een goede oefense rie achter de rug, daar ligt het niet aan. We hebben een paar spelers moeten inpassen, misschien dat dat meer tijd vergt. Wellicht is dat ook de oorzaak dat het nog niet klikt binnen de lijnen. Op de een of andere manier liggen West landse clubs ons trouwens niet zo lekker. Die houden van bikkelen en werkvoetbal en daar hebben wij de spelers niet voor. Het is een groot nadeel gebleken juist tegen 's-Gravenzande en Maasdijk te moeten starten. Die ploegen staan nu juist bekend als fanatiek spe lende clubs." Zesmaal moest de Maaslandse sluitpost al de eenzame gang naar het net maken. „Balen natuurlijk, al kan ik niet zeggen dat ik er iets aan kon doen. Zo bleven de verde digers staan kijken hoe de spits van Maasdijk steeds hemeltje vrij de bal mocht aannemen en tot twee keer toe mij verraste. Het is niet te hopen dat die situatie nog lang duurt, want ik ben van plan er een goed seizoen van te maken. Sinds ik bij MW27 speel, is het de eerste keer dat ik vanaf de eer ste competitiewedstrijd in doel sta. Dennis van Eek is namelijk naar de Sparta-amateurs vertrok ken en dus ben ik nu de eerste keuze. De trainer heeft vertrou wen in me en dat wil ik niet be schamen." Vorig jaar ging het helemaal mis met Marco van Dijk in de uitwed strijd tegen SSS, toen de doelman liefst zevenmaal moest capitule ren voor de vijandelijke aanval lers. „Verschrikkelijk, ik zie het echt als een zwarte bladzijde in m'n keeperscarrière. Omdat Den nis van Eek geschorst was, moest ik hem vervangen. Het was voor MW27 ook een van de zwaarste wedstrijden in de competitie. Een echte topper in de derde klasse. Ik weet nog dat ik behoorlijk zenuw achtig was en na een kwartier al drie doelpunten tegen had gekre- MW27-doe- man Marco van Dijk is In zijn derde sei zoen in Maas land eindelijk eerste keus. 'En dan valt zo n slechte seizoensstart natuurlijk enorm tegen! Foto Roel Dijkstra gen. We gingen steeds slechter spelen en het resultaat was dat het uiteindelijk een 7-1 nederlaag werd. Ik hoop zoiets nooit meer mee te maken. Toen ik in de oe fenwedstrijd tegen Rozenburg in het doel stond, moest ik er onwil lekeurig aan terugdenken. Dat nooit meer, hield ik mezelf voor." Marco van Dijk heeft het nog al tijd goed naar zijn zin bij MW27. „Ik vind het een uitstekende club waar vee! sieer heerst. Ik ben m de jeugd ook begonnen mij MSV7'ds A-junior keepte ik bij LE" uit was de club waar ook m'r ader speelde Terug bij MSY71 moest ik het opnemen te gen Dick Bos, een hele goede kee per natuurlijk. Nadat een stukje van m'n kuitbeen was afgebroken kostte dat m'n plaats m de hoofd macht van LENS." Dne jaar geleden keerde Van Dijk terug bij MW27. In het eerste jaar onder trainer Cor van Hoeven zat hij nota bene op de bank. „Ook Dennis van Eek, die van Excelsior Maassluis kwam, was in dat sei zoen naar Maasland gekomen. Ik heb me geen enkele keer kunnen bewijzen. Vorig seizoen dacht ik m'n kans te grijpen toen Dennis van Eek voor een wedstrijd ge schorst was. Dat is toen een groot fiasco geworden tegen SSS. Ge lukkig ben ik wel met het tweede elftal kampioen geworden. Dit seizoen heb ik tegen mezelf ge zegd er voor 200 procent tegenaan te gaan. Daarom is het zo jammer dat we zo zwart gestart zijn." Hij ziet zichzelf als een keeper die zoveel mogelijk mee wil voetbal len. „ïk coach graag en laat me steeds meer horen. Eén van m'n zwakke kanten is het juiste mo ment kiezen by het uitlopen. Ge lukkig heb ik dit seizoen in John van der Mey een echte keepers trainer. Elke maandagavond traint hij mij. Ik merk nu al dat ik er sterker door ben geworden. Maar het kan natuurlijk altijd nog beter. Ik ben pas in de A-junioren gaan keepen. Ik zie me zelf dan ook ais een laatbloeier." Kort Bondig Leonard van der Vaart en Erik Passchier waren za terdag goed in vorm namens ODO. De Maaslandse korfballers wonnen dankzij vijf treffers van beide schutters met 22-16 van ONDO Aijen Meijer was de topschutter (stuks) bij Oranje Nassau. Paul van der Zee scoorde ook viermaal namens CKC Maas sluis tegen IJsselvog* Spirit ging kansloos met 13- 5 onderuit bij THOR. Ket clubblad van schaakver eniging Het Zwarte Paard Schiedam is tegenwoor dig zó dik dat voor losse nummers een knaak moet worden betaald Dat is het zeker waard, maar geluk kig kon nog een gratis exemplaar op de kop worden getikt Hoe had K&B anders moeten weten dat Jim Klinge clubkampioen, ladderkampioen en zomer- kampioen is geworden? Schaakpromotor Jan Brand wordt in het blad een minkukel genoemd om dat hij de hele club wilde laten verhuizen naar een onderkomen waar alleen alcohol verkrijgbaar is In het dubbeldikke cluborgaan ook weer tal van psycho logische pennevruchten, waarbij de wekelijkse co lumn van 'Kras' in het clubblad van Excelsior Maas sluis volledig in het niet valt 'Opkrassen' zouden ze bij Het Zwarte Paard zeggen VDL heeft in K&B's Koffie met Koek Test een onvoldoende gehaald Hoofdreden was de afwezigheid van koek Honge- rigen kwamen sowieso bedrogen uit in Maassluis want tijdens de thuiswedstrijd van het eerste was de keuken gesloten „Degene die keukendienst heeft is aan het voetballen," luidde de verklaring van de dienstdoende barman VDL'er Arnold Mohunlol is in het huwelijk getreden Volgens ingewijden denkt hij weer aan een rentree, ondanks het zwembandje dat hij volgens een voormalig teamgenoot heeft De geblesseerde Duco Heeneman: „Een zwembandje? Het is eerder een traktorband" Op het terrein van VDL werd zondag een naambord onthuld Als dank voor de vele jaren sponsoring is de plek voor de kleedkamers omgedoopt in het Jan Jongebreur- plein SWSMC-verzorger Hans Koetschreuter werd zaterdag tijdens een 'schnabbel' aangenaam verrastHij verving bij WK masseur Theo Schip pers (vakantie) en kreeg omdat hy zelfs op zijn ver jaardag de Kethelclub uit de brand wilde helpen, een fles bacardi van de spelersgroep Manusje van alles bij SWSMC, Aad Gudde. begeleidde 'Koets' naar Kethel omdat hij bang was dat 'ie het niet zou kun nen vinden Over SWSMC gesproken; de spelers komen sinds Gijs Zwaan daar trainer is hand in hand het veld op 'Zwaan kleefaan' zou je kunnen zeggen Zijn broer William Zwaan had een bijzondere uitleg voor de winst van Zwervers op Hermes DVS (1-3). 'We hebben eindelijk een goede trainer.'Vorig jaar zwaai de Gijs Zwaan nog de scepter bij Zwervers. 'Er zijn meer goede trainers,' meende Gijs Zwaan later*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1