14 Miljardenplan voor fijn en veilig Rotterdam Geen vergoeding medische wiet Trambestuurder Rob is Totally Nuts! Hidi raakt als 'Mc Guzman' zijn energie kwijt Wervingsnood het hoogst bij politie Rotterdam-Rijnmond Voetbalfans parkeren fout Man met wapen aangehouden Weinig gelijke behandeling van allochtone werknemers' College wil burgerzin stimuleren en daling werkloosheid Overstap van bijstand naar werk loont nanwelijks RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Woensdag 15 september 1999 Rotterdam De wervingsnood voor nieuwe agenten in Neder land is op dit moment veruit het hoogst bij het korps Rotterdam- Rijnmond, Met 480 te vervullen vacatures heeft het korps met af stand de meeste nieuwe agenten (380) en surveillanten (100) nodig in vergelijking met de 24 andere politieregio's in het land. Dat blijkt uit eyfers van het Bureau Banenljjn Politie, die de nieuwe landelijke wervingscampagne van de politie coördineert. De ondernemingsraad (or) van de politie Rotterdam-Rijnmond vindt het een juist aantal vacatu res waarvan wordt uitgegaan. „Op dit moment is er een tekort van 320 mensen. Dat zijn agenten én surveillanten. Door uit te gaan van 480 te vervullen banen, hou je op bescheiden schaal rekening met verloop," zegt or-voorzitter J. Eringaard. 7PA1 zouden het wat ons betreft best wat meer vacatures mogen zijn. Het duurt immers achttien maanden voor nieuwe mensen van de politieschool af zijn." Opvallend is de grote vraag naar agenten in de Rotterdamse regio in vergelijking met Amsterdam Amsteüand, het grootste korps in Nederland. In de hoofdstad en omgeving moeten volgens de cij fers van Bureau Bar.enlijn 140 nieuwe banen worden vervuld, „Dat lijkt me erg weinig voor een korps dat juist alle registers open trekt om verloop tegen te gaan," zegt Eringaard. Het relatief kleine korps Zuid- Holland Zuid, waar het eiland IJs- selmonde, de Hoeksehe Waard, Alblasseiwaard en Dordrecht on der vallen, wil de komende tijd ze ventig nieuwe agenten werven en dertig nieuwe surveillanten. De nieuwe wervingscampagne van de politie is gericht op men sen met 'een pittig karakter en een goede conditie' tussen de 16 en 45 jaar. In spotjes op radio, tv en in de bioscoop en twintig tijd schriften worden belangstellen den uitgenodigd om bij de politie te solliciteren. De korpsleiding Rotterdam-Rijnmond denkt het tekort aan agenten over een jaar of drie te hebben opgelost. De eer ste resuiaten van de banenlijn lij ken bovendien bemoedigend: de meeste bellers blijken interesse te hebben voor een baan in Rotter dam en omgeving. Rotterdam Ziekenfonds Zilve ren Kruis hoeft de kosten van het medisch marihuana-gebruik van Rotterdammer G. de Zwaan niet te vergoeden. Dat heeft de be stuursrechter in Rot^rdam giste ren beslist. De Zwaan gebruikte v,.n 1990 tot 1994 op voorschrift van zijn na- tuurarts vijf gram wiet per dag als medicijn tegen een chronische al vleesklierontsteking. Om het geld terug te krijgen van Zilveren Kruis spande hij een rechtszaak aan tegen de verzekeraar. „Een soort proefproces," aldus De Zwaan, oprichter van de 1700 le den tellende Stichting Patiënten belangen Medische Marihuana. Rechter mr. A. S. I, van Delden- Brouwer volgde met de uitspraak het advies van de Ziekenfonds raad. Die zegt dat medische mari huana niet in een 'farmaceutische vorm' wordt verstrekt, wat bete kent dat het middel niet door de apotheker bereid is. Dat houdt in dat de hoeveelheid werkzame stof niet kan worden gegarandeerd. Zonder die garan tie mag een middel volgens het Verstrekkingenbesluit Zieken fondsverzekeringen niet door het ziekenfonds worden verstrekt Een van de argumenten die De Zwaan aanvoerde om te laten zien hoe ongelijk de 'strijd' tussen hem en de verzekeraar is, betreft het wettelijk verboden middel Drobïnol, een chemische vorm Rotterdam Voor en tijdens de Champions Leagewedstrijd Feye- noord - Borussia Dortmund, gis teravond m de Kuip, zijn veertien supporters aangehouden. Zes van hen kregen een reprimande we gens het afsteken van vuurwerk en acht anderen werden aange houden voor het venten met bier, mishandeling, baldadigheid, openlijke geweldpleging, diefstal en discriminatie. Bij de illegale venter werden vierhonderd blik jes bier in beslag genomen. Na afloop van de wedstrijd troffen 376 automobilisten die hun wagen in de omgeving van de Kuip had den gezet onder hun ruitenwisser een bekeuring wegens fout parke ren aan. Van veertien mensen was de auto weggesleept wegens hin derlijk parkeren. Rotterdam Op metrostation Slinge is gistermorgen een 19-ja- rïge Rotterdammer aangehouden die in het bezit was van een vuur wapen met scheipe patronen. Me dewerkers van de RET wilden de verdachte controleren, maai- hij weigerde mee te werken. Toen hij probeerde te vluchten, konden de RET-medewerkers hem tegen houden. Hij verzette zich evenwel hevig en dreigde daarbij de RETers dood ie zullen schieten. Toen hij naar zijn broekriem greep, konden de RET-medewerkers voorkomen «dat de jongeman het wapen greep. De politie nam ue man mee naar het bureau. Daar wordt onderzocht hoe de verdachte aan het wapen is geko men. van THC (de werkzame stof in marihuana). Kosten bedragen 25 gulden per tablet. Dat wordt wél door het ziekenfonds verstrekt. De rechter verwees in antwoord daarop wederom naar boven staande feiten. Drobinol wordt door apothekers gemaakt, mari huana niet. De Zwaan, die als onderwerp van esn VPRO-reportage al weken lang door een filmploeg wordt ge volgd, toonde zich na de uitspraak enigszins teleurgesteld, maar ze ker rrietteneergeslagen. „Het was voorspelbaar. Stel je voor dat mijn verzoek positief be oordeeld was en diezelfde avond nog op het NOS-joumaal was ge weest. Dan had je een nu een run op alle dokters van Nederland ge had. Plus dat Nederland dan me teen alle VN-landen op z'n nek krygt Ik denk dat zo'n rechter ook met politieke belangen reke ning moet houden." De Zwaan vecht al jaren voor de belangen van gebruikers van me dicinale wiet. „Landelijk zijn er zo'n drieduizend zieken die het op medische gronden gebruiken en er baat bij vinden. En het gekke is: andere maatschappijen ver goeden het wel. Het Groningse zieKenfonds RZG bijvoorbeeld heeft wiet ondergebracht in een aanvullend pakket. Ook Stad Botterdam Verzekerin gen betaalt de wiet-kosten van zijn cliënten terug. En de ambte- narenveizekeraar IZA vergoedt het ook. Maar die laatste twee zijn respectievelijk verzekeringen voor ambtenaren en particulie ren. De gewone burger mag het zelf betalen." De Zwaan heeft zijn zaak alvorens naar de rechter de stappen voor gelegd aan de Ziekenfondsraad. Die wees zijn claim af op grond van 'onvoldoende bewijs voor de heilzame werking'. Nu ook de be stuursrechter de poot stijf houdt, wil De Zwaan in hoger beroep, „fin dan zit heel de zaal vol met zieke mensen." Rotterdam Te weinig bedrij ven nemen duidelijke maatre gelen om gelijke behandeling van etnische minderheden na te streven en allochtoon personeel aan te nemen en te behouden. Dit zegt het Landelijk Bureau tot Bestrijding van Rassendis criminatie (LBR). Volgens het LBR werken werk gevers onvoldoende aan de "Wet Samen (Stimulering Arbeids deelname Minderheden), die op 1 juni 1998 is ingevoerd. Dat is verwoord in een notitie over de naleving van de Wet Samen. Het onderzoeksrapport 'Samen Verder1 is gistermiddag door LBR-directeur H.G. Fermina overhandigd aan EK Feman- des Mendes, directeur integra tiebeleid minderheden van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het LBR is van mening dat de Wet Samen een goed instru ment is om discriminatie op de arbeidsmarkt tegen te gaan, de instroom van allochtonen te be vorderen en de doorstroom naar hogere functies in het bedrijfs leven te stimuleren. Weliswaar is het werkloosheids percentage onder allochtonen nog beduidend hoger dan onder autochtonen, maar in absolute zin neemt het aantal werkloze allochtonen af. Hoewel ook allochtonen gemak kelijker aan een baan komen op de krapper wordende arbeids markt, geven bedrijven aan dat zij moeite hebben met het wer ven van allochtoon personeel. Volgens het LBR is het van be lang dat werkgevers ook aan dacht geven aan de doorstro ming van allochtone werkne mers en discriminatie op de werkvloer tegengaan. Door Kor Kegel Rotterdam Burgemeester en wethouders van Rotterdam ho pen een recordbedrag van een paar miljard gulden te kunnen besteden aan stedelijke vernieuwing, wijkeeonomie en soci aal beleid. Een fors gedeelte van het geld moet uit Den Haag en Brussel komen. Het Centraal Planbureau en negen minis teries zullen de plannen doorrekenen, waarna de minister van grotestedenbeleid, Van Boxtel, het kabinet in december advi seert of de 'torenhoge' Rotterdamse ambities de volle steun verdienen. Twee dagen waren burgemeester Opstelten en de zeven wethou ders op retraue in Schuddebeurs, een plaatsje met een voor begro tingsbesprekingen toepasselijke naam. Hier, op Schouwen-Duive- Iand, werd gisteren afgesproken om voor de fysieke, sociale en eco nomische vernieuwing van Rot terdam alles uit de kast te halen Rotterdam Wil je in achttien ta len horen dat je met de tram op Centraal Station arriveert? Nat gespoten worden als je instapt? Benieuwd naar de Plaswijck-yell? Op tramly n 4 zit de man die je laat lachen. Totally Nuts, dat is Rob Gosewear. Negen jaar werkt Rob op de tram. Met zijn 'dikke' lijf gaat hij op de bestuurdersstoel zitten. Een op vallend en grappig uitziend per soon, dat is hij. Rob noemt zich zelf een gezelligheidsmens. „Mensen vragen wel eens of ik gek ben," begint hij te vertellen. Op die vraag heeft hij een vast antwoord. „Vertel eens wat nieuws." Dagelijks rijdt hij met 'zijn' lijn 4 van Hülegersberg naar Schiedam en weer terug.Drie kwartier loi trappen. Onderweg weet hij de mensen te boeien met grappen. „Welkom bij het RET-fitnesspro- gramma!" roept hij tegen een vrouw die na een stuk rennen nog net op tijd de tram in stapt. La cked gaat ze zitten, „Jt moet het gewoon gezellig ma ken. Als mensen lachen, trappen ze tenminste geen rotzooi. Als ze dat toch doen, krijgen ze de ande re passagiers over zich heen," legt hij uit. Over zichzelf zegt hij: „Ik kan hier wel heel de dag chagrijnig gaan zitten doen, maar daar schiet nie mand iets mee op." Het Centraal Station komt in zicht. Rob begint aan zijn speciali teit. Eerst riep hi; het als geintje in vier talen voor de toeristen om. „De passagiers vonden dat zo leuk, dat ze vertelden hoe je het in andere talen moet zeggen." Hij zit aan de achttien talen. Na de reeks roept hy er achteraan, dat hij niet meer smaken heeft. Ge lach en applaus zijn de beloning. „Dat hebben ze in Den Haag niet hè," schreeuwt een student naar een vriend. Veel meer talen hoeft Rob er niet by. „Anders kan ik bij het beginpunt al beginnen met omroepen," grapt hij. Rob is via een coÜega aan het baantje gekomen. Eerst werkte hij bij de metro en daarna kwam hij op de tram te zitten. „Ik vind de tram het mooiste ver voermiddel. Het heeft me van jongs af aan geboeid. Het heeft ge- Totally Nuts Rob Gose wear: Je moet het ge woon gezellig maken. Als mensen la chen, trappen ze tenminste geen rotzooi. Foto jaap Rozema/ Rotterdam Dag- WOOn iets," legt hij uit, terwijl hij het knopoenpaneel streelt. In het bt gin had Rob wel moeite met het besturen van zijn tram. Binnen een jaar had hij maar liefst 24 aanrijdingen. „Ik was re cordhouder. Ik hoefde maar met mijn ogen te knipperen en ze za ten al tegen me aan." Zelf lacht Rob het hardst om het feit dat door de psychologische test is ge komen. Aan Tailklevende blikhangers', zoals Rob de auto's noemt, ergert hy zich wel. Hij begrijpt niet waar om de mensen op een zaterdag middag met de auto naar de stad komen. Volgens Rob staan ze al tijd in de file. Bovendien rijden ze volgens hem alleen maar in de weg en denken ze altijd dat ze voorrang hebben. Meer vrije trambanen zyn volgens hem de oplossing. Een andere v<ns van Rob is het openbaar vervoer gratis maken, alhoewel hij zelf weet dat dit bijna niet te realiseren is. „Als het gra tis is dan ben je meteen van de zwartrijders af. Het enige nadeel is dat je er misschien zwervers voor terug krijgt," zegt hij. „Gaan we verhuizen?" klinkt er door de microfoon. Een vrouw be laden met bagage stapt de tram in. „Ja," roept ze lachend terug. „Lachende gezichten, daar hou ik van," roept hij haar na. Een van de passagiers is de spon taniteit en humor van Rob opge vallen. Hij nomineerde hem voor de Totally Nuts Millenium Award. „Ik kende die kerel niet eens, maar nu ben ik hem dankbaar." Eerst won Rob de dagprijs en ver volgens hoorde hij deze week dat hij de grootste 'Nuts' is. Dit lever de hem een reis naar Amerika op met een bezoek aan.de fabriek van de sponsor: Ben Jeny's ice- eream.„Mijn kop tolt er nog steeds van, de eerste prijs gewon nen," herhaalt hij nog eens terwijl hij de remise inrijdt. Daar uitge stapt, roept een collega hem la chend toe: „Hebben ze je weer vrij gelaten!?" dat mogelijk is. Alleen dan kan de neerwaartse spiraal, waarin de stad ondanks eerdere inspannin gen nog steeds verkeert, omgebo gen worden. Voor de versterking van het grote stedenbeleid heeft Rotterdam niet alleen de hulp nodig van de Europese Unie en de Nederlandse regering, maar ook van de maat schappelijke partners in de stad: woningcorporaties, bedrijfsleven, scholen, politie, bewoners. Vooral de inzet van corporaties en onder nemers kon nog vele miljoenen guldens meer opleveren. De wethouder voor grotesteden beleid en stedelijke vernieuwing, H. Meijer, kwam gisteravond rechtstreeks vanuit Schudde beurs naar de Opzoomerstraat voor een straatfeestje en hy toon de zich „bepaald niet ontevreden" over de gemaakte afspraken, waarvan de moeilijkste deelge meenten Delfshaven en Feijen- oord het meest te verwachten mo gen hebben. Daarnaast zullen de stadsvernieu wing, het stimuleren van het mid den- en kleinbedrijf en sociale in vesteringen vooral merkbaar zijn in de wijkaanpak, prioriteit in het beleid voor de komende vijf jaar. Meijer (GroenLinks) liet zich niet uit over details. Aanstaande maandag treedt het college met de voorstellen naar buiten. Burgerschap Tijdens het politiek café van de VVD in Kralingen werd duidelijk dat het college voor de periode 2000-2005 twee leidende thema's heeft: burgerschap en stedelijk heid. Het college wil helder voor ogen krijgen aan welke voorwaar den Rotterdam moet voldoen om actieve burgers verder aan te 'moedigen. Het opzoomeren in meer dan dui zend straten geeft het gemeente bestuur de hoop dat de burgerzin verder aangewakkerd kan wor den. Actieve straatgroepen zijn een belangrijk middel tegen on verschilligheid en uitzichtloos heid. Met 'stedelijkheid' bedoelt het college dat er in Rotterdam een woon- en leefklimaat moet ont staan, dat aantrekkelijk is voor een ieder, ook voor hogere inko mens en nieuwe bedrijven. Op de WD-bijeenkomst in Locus Publi- cus aan de Oostzeedijk kwam naar voren dat bedrijven het voor zieningenniveau in de stad steeds zwaarder laten meewegen bij de vraag of ze zich in Rotterdam wil len vestigen. Een van de uitgangspunten van het college is dat de daling van de werkloosheid in de pas moet lo pen met de landelijke trend. Tot nu toe bleef de daling van de werkloosheid in Rotterdam ach terbij het landelijk gemiddelde. Stadsvisie De gemeenteraad heeft tot 1 no vember de tijd om een stedelijke visie tot 2010 in te dienen bij mi nister Van Boxtel. Bij het opstel len van die visie wordt gebruikt gemaakt van de speciale pro gramma's waar de raad begin dit jaar avondenlang over vergader de: Veelkleurige Stad, Attractieve Stad, Veilige Stad, Opgroeien in Rotterdam enzovoorts. Aan het vaststellen van de stads visie 2010 zullen drie conferenties voorafgaan, waarin raadsleden overleggen met partners uit de stad. Daarna gaat de visie, verge zeld van investeringsplannen voor de wijken, naar negen depar tementen die een en ander zullen toetsen. Voor 20 december wordt een standpunt van het kabinet verwacht. Rotterdam - Overstappen van een bijstand, utkering naar een gesubsidieerde baan is minder lu cratief dan het lijkt. Onder de bjj- standscliënten die een baan aan vaarden, krijgt 94 procent te ma ken met de armoedeval, Dat bete kent dat z: n inkomen op vooruit ga tegelijkertijd ondersteun voorzieningen zoals huursubsidie en kwijtschel ding van gemeentelijke belastin gen zien verminderen of zelfs he lemaal moeten missen. Alleenstaanden -de grootste groep gesubsidieerde werkne mers- leveren een derde van hun inkomensverbetering weer in. Van de 458 gulden die zij erop vooruitgaan, raken ze 163 gulden weer kwijt. Ook de overige groepen werkne mers moeten een fors deel van de meerinkomsten weer inleveren. Eenoudergezinnen raken er 32 procent «van kwyt, paren zonder kinderen 36 procent en paren met kinderen 44 procent. Drie procent van de ex-bijstands- cliënten moet zelfs alles weer inle- Door Joyce Esser Het is een donkere wereld. Vol grove ruwe tonen. Vroeger was het een mengelmoes van hiphop, r&b en bubbling, mu zieksoorten die veel Afrikaanse invloeden hebben. Jungle heet deze muzieksoort. Hidi Ferrer (24) spreekt van 'un derground'. „Veel rockers en pun kers hebben de weg van jungle gekozen. In deze muzieksoort zijn nu dan ook veel hardere, ruwere tonen te horen. Alleen de basiij- nen nog vergelijkbaar met die van vroeger." Hidi is een mc-er (spreek uit: em- sie) in de jungle-wereld: hij zweept het publiek op met korte krachtige teksten. Mc is de afkor ting van Microphone Comman- dor. „Of Master of Ceremony. Maar ik ben geen ceremonie meester hoor," lacht hij vervol gens. „Want die huwt mensen en dat doe ik absoluut niet. Ik ver maak het publiek. Als het publiek wordt vermaakt, word ik dat ook Ik krijg er een kick van. Andere mensen gaan bungee-jumpen voor die kick en ik mc." Hidi Ferrer, in Rotterdam gebo ren, nu wonend in Utrecht, ziet ook negatieve zaken om zich heen. „Te veel mensen vergrijpen zich aan drugs omdat ze daarmee de muziek beter zouden begrij pen. Het is te gek voor woorden. Als ik een optreden heb, komt er om de minuut kmand naar me toe met de vraag of ik iets heb. Al cohol is lekker. Maar ik rook niet, ik blow niet en ik gebruik of spuit niet. Terwijl ik de muziek heel De 24-jarige mc-er: „Mijn ouders komen van de Kaapverdisehe ei landen, maar ik ben hier geboren. Mijn familie zie ik haast nooit. Wat moet ik tegen ze zeggen?" vraagt hij. „Hallo ik ben de zoon vanDat kan ik niet Ik ben een eigen individu en ik wil niet ge zien worden als de zoon van," De eerste keer dat Hidi in aanra king kwam met jungle was ook in Rotterdam. „Ik hoorde de jungle- muziek voor het eerst op Stadsra dio Rotterdam en was gelijk ver kocht," Twee jaar geleden werd de jungle in Nederland geïntroduceerd. Het is nooit echt aangeslagen bij een breed publiek. „Oorspronkelijk komt de muziek uit de Londense suburbs. Ik had daar zoveel over gehoord dat ik er vorige zomer zelf een kijkje ben gaan nemen. Helaas slaat de jungle bij het Rot terdamse publiek helemaal niet aan. In Utrecht en Amsterdam wordt het veel meer gewaar deerd." Hij denkt dat te verklaren doordat Rotterdam een 'house-stad' is. „Ik had een optreden in Nsghttown en daar waren maar twee mensen aanwezig, onder wie mijn eigen broer," zegt hij lachend. „Dat ter wijl de mensen in Utrecht en Am sterdam tijdens myn optreden echt helemaal uit hun dak gaan." De mc-ers zijn meestal mannen. Hidi: „Er zijn wel een paar vrou welijke me's, maar de mannen do mineren. De vrouwelijke mc loopt in een gerafeld blousje, een zwab berende tuinbroek en dreadlocks die alle kanten op staan. Het ui terlijk telt met in deze macho-we reld." Dit is met de enige reden dat het vooral een mannenwereld is. „Het is ook een vrij agressieve busi ness," zegt Hidi. „Als ik optreed, bulder .k ook een eind weg. Ik raak in trance en zie of hoor nie mand meer. Ik moet mijn energie kwijt en dat kan ik op deze ma nier. In plaats van myn agressie op mensen te uiten doe ik dat in de muziek." Als Hidi buldert, doet hij dat on der zijn artiestennaam: Mc Guz man. „Guzman was de naam van een revolutionaire Peruaanse lei der van de afseheidingsgroep Lichtend Pad, He* was een terro ristische groep, maar ik beschouw mezelf niet als een terrorist. Wel als een revolutionair." Optreden doet hij meestal met zijn eigen disc jockey. „Vrijwel ie dere mc heeft een deejay. Hoe kun je immers teksten rappen als je geen muziek hebt?" zegt hij. Zijn deejay werkt onder de naam 'Dj Bongra'. „Stom," vindt Hidi, „want samen vormen we ook het duo 'Bongra'. Niemand die dus weet dat ik mc Guzman ben. Daarom probeer ik nu ook veel met andere deejay's om te gaan, zodat ik meer mogelijkheden heb om me te ontwikkelen. Ik heb zo bijvoorbeeld bij de laatste editie van het Drum Rhythm-festival in Amsterdam opgetreden." Vol trots legt Hidi uit dat hij sa men met zijn deejay een cd heeft opgenomen. „Die heet New Mil lennium Dreadz en ligt al meer dan een jaar in de winkels," zegt hij trots. Hoewel mc Guzman dit mc-en als een hobby beschouwt, zit er ook een financieel aspect aan. „Het is fast money verldaart hij. „Erg makkelijk om op een avond bijna vijf meier te verdienen. Toch zai er een moment komen waarop ik tegen mezelf zeg: en nou is afgelo pen. Waarschijnlijk krijg ik die in geving als ik 30 jaar ben en het een beetje rustiger aan wil doen. Tot die tijd blijf ik echter de beest uithangen." Hidi Ferrer:'Als ik optreed, bulder ik een eind weg. Ik raak in tran ce en zie Of hoor niemand meer.' Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad veren en gaat er door te werken dus geen cent op vooruit. Zes pro cent verdient met werken niet meer oan de bijstandsnorm en ziet het inkomen derhalve ook niet toenemen. Deze cijfers staan in een vandaag gepubliceerd rapport van de vak centrale FNV en de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid (So- ZaWe). De vakbond en de sociale dienst hielden het inkomens plaatje tegen het licht van 319 voormalige bijstandscliënten die een baan hadden aanvaard. Van zes voorzieningen werd beke ken in hoeverre die afnemen by het aanvaarden van werk. Het bleek dat 40 procent van de 'nieu we werkenden' het recht op een bijzondere uitkering verliest en ongeveer de helft niet meer in aanmerking komt voor kwijt schelding van gemeentelijke be lastingen. Voor 22 procent van de gezinnen gaat de huursubsidie met gemid deld 113 gulden omlaag. Daar naast moet 85 procent meer voor kinderopvang gaan betalen, wat een kwart van de meerinkomsten opslokt, en 80 procent moet 110 gulden meer voor de Rotterdam pas neertellen. Ondanks deze nadelige effecten gaat het inkomen van de voorma lige bijstandscliënten met gemid deld 200 gulden omhoog. Maar dat bedrag kan sterk variëren. Werkenden met schuld betalen 260 tot 350 gulden aan aflossing per maand. Van schulden die nog dateren uit de bijstandsperiode, is de sociale dienst niet zelden een belangrijke schuldeiser. Alles bij elkaar zegt bijna de helft van de werkenden dat er aan hun inkomen niet veel is verbeterd sinds ze een baan hebben aan vaard. De onafhankelijkheid van de speciale dienst wordt vaak er varen als het belangrijkste voor deel van betaald werk. De onderzoekers doen verschil lende aanbevelingen om de pijn de armoedeval te veizachten. ,o zou het normbedrag voor kin deropvang moeten worden ver hoogd, zodat de laagste inkomens niet meteen fors worden aange slagen. Werken bij het bedrijfsle ven is lonender dan werken in een gesubsidieerde baan bij de over heid; daarom zou de doorstro ming naar niet-gesubsidieerde ar beid moeten worden bevorderd. Verder zou de gemeente inko mensafhankelijke regelingen (kwijtscheldingsbeleid, bijzonde re bijstand, Rotterdampas) zoda nig kunnen 'oprekken' dat meer minima er profijt van hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4