13 n A ^enda Schiedam neemt eigen uitgaven onder de loep Wethouder Keijzer loopt eretitel mis Kosten stijgen sneller dan de inkomsten 'Het slaan is er bij ons thuis van jongs af aan in geramd' Eerste Vlaardings Dictee tijdens laatste Stadsdebat Nog meer taal op VTG-festival Groenelongontsteking se Rotterdams Dagblad j£.SL ït 17 <Ti Wtó WA *52^ i Donderdag 16 september 1999 Het parkeerterrein van het Schielandziekenhuis ligt net iets te ver van de hoofdingang. Daarom tasten automobilisten eerst de Nassau- laan, de BK-laan en de Thomas Kempisstraat af en als het daar al vol staat, gaan ze naar de Warande, de Van Smaleveltstraat, ja. zelfs de Anna van Burenstraat langs het parkeerterrein, want alles schijnt populairder te zijn dan parkeren op een terrein met één in- en uit gang. De psyche van de doorsnee-bestuurder is dat hij liever een paar blokjes om rijdt dan in de file staat om na een half uur weer in de file te staan - en. dat middenin de stad. De gemeenteraad kent de psyche van de automobilist niet Een licht zinnige meerderheid onzer stadsbestuurders heeft besloten dat de parkeergarage van het fusieziekenhuis in Bijdorp op het korfbalveld moet komen aan de overzijde van de Poldervaart Dat wordt druk in Nieuwland en in die smalle straatjes van Bijdorp, want net als ge meentebestuurders zoeken autobestuurder de goedkoopste oplos sing, afgemeten tegen de kortste loopafstand door de regen. De par keerdruk neemt aanzienlijk toe. Kijk hoe raar de spoorbaan langs de zuidkant van Vlaardingen gaat en je snapt dat niemand uit Holy eerst naar het station rijdt om vervolgras te treinen naar NS-station Nieuwland. Gemeentebelangen was de enige partij, die twijfels had bij de hele lo catie. De PvdA, de SP en het AOV vonden de ziekenhuislocatie wel best, maar konden voor de bijbehorende parkeervoorziening geen haalbare plek vinden. Dat zegt natuurlijk iets over de hele locatie zelf. De nu door VVD, CDA, D66 en Groenlinks gekozen oplossing betekent dat een sportveld wordt opgeofferd aan asfalt en beton en versmalt dus ernstig de ecologische zone-Poldervaart, waarbij het me opviel dat GroenLinks gras niet als flora ziet Die meiden van Groen- Links zouden eens een sportveld moeten beheren, dan zie je wat er groeit en bloeit Dertig jaar verantwoorde omgang met de groene long van Schiedam is op de dolle dinsdag van 14 september geweld aangedaan. De raad bezorgde Schiedam een longontsteking. Een historische fout» zei PvdA'er Menno Siljée. Hij heeft gelijk. De hele procedure rond de ziekenhuislocatie is een acht jaar lange historische vergissing ge weest. Nota bene waren ook de voorstanders van de parkeergarage op het korfbalveld, met name CDA en Groenlinks, kritisch over het gebrek aan communicatie met de bevolking en kritisch over de slech te coöperatie tussen gemeente en ziekenhuisbestuur. Er is m veel mis gegaan. Maar ja, de wethouder zegt dat het niet anders kan, dus laten we maar niet tegensputteren. Een avondje eerder had de gemeenteraad de Stadsvisie 2010 voor Schiedam vastgesteld. Een visie met schone beloften. PvdA-wethou- der Aad Wiegman hoopte dat de verwijten dat de raad lui is straks ge logenstraft worden. Ik hoop met hem dat de raadsleden actiever zul len communiceren. Maar wat de meerderheid meteen de dag erna deed, was acht jaar mi scommunicatie bekronen met een historische fout. Daar word ik niet blij van. KOR KEGEL Donderdag 1G september SCHIEDAM Filmhuis. Black Cat, white cat, 21.00u. Wijkcentrum Dreesplein. Open les afrocursus Rit me en dans, 19.00u. Podiumcafe Graauwe Hengst, Lange Haven 28. Ses sion vond, 22.0ÜU. De Stuurhut, Nijhoffplein 21. Bijeenkomst vrou wenbeweging Passage afdeling Woudhoek over Zuid-Hollands Landschap. 19.45u. VLAARDINGEN De Weerklank. Diner, 17.0ÖU. Grote Kerk. Lunchconcert, organist Aad Zouten dijk, 12.45-13.15u. Stadsgehoorzaal. Harry Sacks.om, Oorsprong, 20 OOu. MAASSLUIS De Vliet. Voorlichtingsavond ove reuma, 19.3ÖU. Vrijdag 17 september SCHIEDAM Broersvest bij de kunstwinkel. De Mariale Informa tiewagen, rozenkransgebed om 11.3(M2.00u en om 15.00-15.30u. Theater ad Schie. De Rotterdamse Dansgroep. 20.15u. Filmhuis. Black Cat, white cat, 21,00u. VLAARDINGEN Boerderij Hoogstad. Lezing over Stonehenge door drs. M. Langbroek, 2Ö.0ÖU. Stadsgehoorzaal. Peking Opera House, 20.00u. Bioscopen Tot en met woensdag 22 september ROTTERDAM Imax Theater: 'Wildfire feel the heat' (alt dag. (beh- .ma.) 14-16, ma. 14. 'Extreme' (al) dag. (beh.ma.) 13- 17.45, ma. 13. Africa's Elephant Kingdom (al) dag. 15, za.zo. ook 11. 'Whales' (al) dag. 12. 'Eyes wide shut' (16) dag. (beh.ma.) 21. The mummy' (12) dag. (beh .ma.) 18.45. Lantaren/ Venster 1: 'Tu ridi' (16) dag. 19.30-22, ma. niet om 22. Sneak preview (16) ma. 22. Ven.2: Rotter dams fabrikaat: (16) do. t/m zo. div. aanvangstijden. Cinema 2000: 'North by Northwest' (16) ma.di.wo. 19.30. 'The iron heel of oligarchy' (16) ma,di.wo. 22. Ven.3: 'Deconstructing Harry' (16) dag. 20-22. Ven.4: 'Cookie's Fortune'(16) dag. 19.30. 'Hapiness' (16) dag. 22. Pathé Cinerama 1: 'Runaway bride' (al) dag. 12.30- 15.20-18.50-21.30. Cin.2: 'Instinct' (12) dag. 12.10- 15.10-18.10-21.10, za. niet om 12.10-15.10. Cin.3: '10 things I hate about you' (aft dag. 14-16.30-19-21.20. Cin.4: 'The matrix' (16) dag. 17.30-20.30, do.vr.ma.di. ook 13.40. Cin.5: 'Wild wild west' (12) dag. 17-19.10- 21.40, do.vr.ma.di. ook 12.40. Pathé Lumière 1: 'Life' (al) dag. 13-16-18.45-21.30. Lum.2: 'The corruptof (16) dag. 12.45-15.30-18.15-21. Lum.3: The spy who shagged me' (al) dag. 13.30- 16.10-18.50-21.30. Luro. 4: 'The mummy' (12) dag. 15.15-18.15-21.15, do.vr.ma.di. ook 12.30. Pathé Schouwburgplein 1: 'Runaway bride' (al) dag. 11-13.30-16.05-18.40-21.20.Sch.2: 'Eyes wide shut*(16) dag. 16.15-20.30, do.vr.ma.di. 11.50. Sch.3: 'Analyse this' (12) dag. 16.20-18.50-21.50, do.vr.ma.di. ook 11.30-13.55. Seh.4: 'Notting Hill' (al) dag. 11.40-15.20- 18.20-21.10. Sch.5: 'The spy who shagged me' (al) dag. 11.50-14.30-17-19.30-22. Sch.6: 'The Thomas Crown Affair' (al) dag. 15-18.30-21.20, di. niet om 21.20, do.vr .ma.di. ook 11.40. Sneak Preview: 'The show must go on' (16) di. 21.30. Sch.7: 'The delivery' (16) dag. 11.20- 14-16.40-19.10-21.40. Nachtvoorstellingen: Pathé Lum.1: 'Life' (al) vr.za. 00.15. Pathé Lum.2: 'The corruptor' (16) vr.za. 00.15. Pathé Lum.3: The Spy who shagged me' (16) vr.za, 00.30. Pathé Lum.4: 'Go' (16) vr.za. 00.30, Kindermatinees: Pathé Cin.4: 'Baby geniuses' (al) za.zo.wo. 14. Pathé Cin.5: 'Kabouter plop' (al) za- .zo.wo. 12.40-14.50. Pathé Lum.4: 'Asterix Obelix' (al) za.zo.wo. 12.30. Pathé Sch.2: 'De koning en ik' (al) za.zo.wo. 11.50-13.50. Pathé Sch.3: 'Kabouter Plop' (al) za.zo.wo. 11.30-13.55. Pathé Sch.6: 'Ratjetoe' (al) za.zo.wo. 11.20-13.20. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Cornelisse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Olsthoorn, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Schiedam De gemeente Schiedam gaat eind dit jaar de ei gen taken en activiteiten onder de loep nemen. Daarbij wordt gekeken welke taken op dit moment worden uitgevoerd en welke diensten worden geleverd en hoeveel geld daarmee is gemoeid. Verder wordt gekeken of het mogelijk is om een deel van de taken en activiteiten op een andere manier te laten uit voeren, bijvoorbeeld door een andere werkwijze of door ze te laten uitvoeren door instanties buiten de gemeentelijke orga nisatie. Ook de financiële gevolgen hiervan worden in kaart gebracht. Het onderzoek dat wordt aange kondigd in de gemeentebegroting voor 2000 is nodig omdat men bij de gemeentelijke afdeling finan ciën merkt dat de lastenkant van de gemeentebegroting jaarlijks sneller stijgt dan de batenkant. Ofwel: de kosten stijgen sneller dan de inkomsten. Verder worden verschillende budgetten jaarlijks met aanzienlijke bedragen over schreden. Er wordt voor sommige taken en diensten veel meer geld uitgegeven dan het bedrag dat daarvoor in de begroting is gere serveerd. Het onderzoek dat de gemeente eind dit jaar start moet •litwijzen wat de oorzaak is van deze ontwikkelingen De resultaten van bet onderzoek zullen hoogstwaarschijnlijk ook de basis vormen voor een ge meentelijke takendiscussie. Ver schillende partijen in de Schie- damse gemeenteraad roepen hier al tijden om en gezien de moeiza me manier waarop de gemeente begroting het laatste jaar sluitend is gemaakt, lijkt de heroverwe ging van de gemeentelijke inmid dels onvermijdelijk. Kaasschaafinethode Vorig jaar werd tijdens de presen tatie van de begroting 1999 al dui delijk dat Schiedam regelrecht af stevent op een takendisussie. De gemeente kampte in de concept versie van de begroting met een gat van zo'n negen miljoen gul den. Dit werd gedicht met een lijst aan bezuinigingen, betere benut tingen en scherpere berekenin gen. Het werd toen echter ook duidelijk dat dit niet zo langer kon doorgaan. De gemeente kon de 'kaasschaafmethode' niet eeu wig blijven inzetten. Bij een vol gende ronde moesten knopen worden doorgehakt en meer rigo- reuze beslissingen worden geno men. impopulair De inventarisatie van de gemeen telijke activiteiten en bijbehoren de kosten kan als basis dienen voor de takendiscussie die de ge meenteraad over een tydje mag gaan voeren. Daarbij draait het om de vragen: welke taken vin den we belangrijk, wat zijn de ta ken die een gemeente hoort uit te voeren en hoeveel geld willen we ervoor uittrekken? Daarbij valt niet te ontkomen aan harde en impopulaire maatregelen. Want bij het afstoten van gemeentelijke taken en diensten zullen er altijd mensen zijn die gedupeerd raken. Bij de begrotingsbehandeling vo rig jaar had de gemeente daarop al een klein voorproefje. Het colle ge maakte bekend dat ze het Schoolbuitenhuis wilde sluiten, hetgeen op flink verzet stuitte bij de inwoners van de stad en de lo kale politici. Wethouder financiën Aad Wiegman kon het toen niet laten om de raadsleden te wijzen op hun tegenstrijdige gedrag. Aan de ene kant roept u: we moe ten een takendiscussie houden, maar tegelijkertijd wijst u voor stellen af die voorzichtig de kant opgaan van zo'n discussie," zo zei hij. Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam Slaan. En niet zo zacht ook. Als de 29-jarige Albert K problemen had, het hij zijn vuisten spreken. Twee Schte- dammers en een Rotterdammer kunnen daar over meepraten. Ze kwamen in aanraking met de agressieve Schiedammer en wer den zwaar mishandeld. Voor offi cier van justitie mr. E. Koekman reden om een gevangenisstraf van twee jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk, te eisen. Het eerste delict dat gisteren voor de Rotterdamse rechtbank aan de orde kwam, dateert van 23 mei vo rig jaar. Daar sloeg K., die het feit ontkende, op de Keileweg omdat hij zich bedreigd voelde door twee mannen, een van de twee met een hamer in het gezicht. Bij zijn aan houding was de woede kennelijk nog niet gekoeld, want een van agenten die hem meenamen naar het bureau, werd tijdens de rit voortdurend beledigd. „Je bent helemaal niks omdat je zwart bent," schreeuwde hij hem toe, „Je bent een gorekankemikker." Tijdens het latere verhoor gooide K ook nog eens een toesten bord tegen de muur aan diggelen. „Ik werd geprovoceerd, ze zaten me gewoon te jennen," klonk de uit leg van de welbespraakte Schie dammer. In juni van dit jaar werd een be kende van de verdachte het slachtoffer van diens ontembare agressieve gedrag. K. wilde iets bepraten met de kennis maar die had geen behoefte aan contact. Na diverse pogingen zocht K. hem op in zijn woning waar een huisge noot van de Schiedammer naar buiten kwam. Zonder dat er een woord was gesproken, werd hij voor de deur gemolesteerd. De verdachte sloeg en schopte de man 2odanig dat hij zijn kaak op dne plaatsen brak. Als gevolg van de matpartij liep hij ook nog eens een gebroken enkel op. Een maand eerder had K. in zijn woonplaats ook al huisgehouden. Na een woordenwisseling n .et een vrouw die hem had aangesproken op zijn gedrag jegens de hond die hij aan het uitlaten was, gaf hij haar een kopstoot. Resultaat: een scheurtje in het neusbeen en een zo nu en dan haperend gezichts vermogen. K ontkende een kop- stor' le hebben gegeven en ver klaarde dat de vrouw de verwon dingen opgelopen moest hebben doordat ze tegen hem was opgelo pen. Harde opvoeding Aan de mishandeling van de Schiedammer die een gebroken kaak opliep, werd door rechtbank president mr. P. Pulles het zwaarst getild. „Het was een aan leiding van niets," hield hij de verdachte voor. „Om dan zó te keer te gaan. U heeft zo hard ge schopt dat de bloedvegen aan uw schoen zaten. Volgens een getui ge heeft u de man wel tien keer geschopt." „Tien keer? Dat weet ik niet meer. Het lijkt me sterk, want dan schop je iemand dood," reageerde K. Meermalen liet de verdachte zich ontvallen dat zijn gedrag niet goed viel te praten. „Ik heb een harde opvoeding gehad," probeer de hij de reden van zijn buiten sporige agressieve houding uit te leggen.„Ik heb geleerd niet te pra ten maar gelijk te slaan. Het slaan is er bij ons thuis van jongs af aan in geramd." De hoofdoorzaak, zo bleek tijdens de zitting, voor zijn woede-uitbar stingen» moet echter worden ge zocht in zijn alcoholverslaving. K, die volgens een pyschologisch on derzoek volledigtoerekeningsvat- baar is en een anti-sociale karak terstructuur heeft, verklaarde de laatste jaren veel te drinken. „Soms zo'n dertig veertig pilsjes per dag. En ja, als ik gedronken heb word ïk nogal snel agressief. Van mijn heroïneverslaving was ik af, maar van de alcohol sloegen bij mij nu eenmaal de stoppen door. Het is dom, het had allemaal niet mogen gebeuren." Volgens het persoonlijkheidson derzoek moet de kans op herha ling aanwezig worden geacht als K niet van zijn alcoholverslaving afkomt. Desondanks zag de offi cier van justitie er de noodzaak niet van in hem onder begelei ding van een hulpinstantie te stel len. Ook in het voorstel van de re classering K als straf dienstverle ning op te leggen, zag ze geen soe laas. En dat was wat zijn raads man mr. Van de Berg juist wel als noodzaak beschouwde, Hij vond dat slechts twee van de in totaal vijf ten lasteleggingen bewezen konden verklaard en predikte daarom een straf in de vorm van onbetaalde arbeid./Maar dan wei met reclasseringscontact en een voorwaardelijke straf." De rechtbank doet 29 september uitspraak. Door John Eunte Maassluis En daar stond ie dan met z'n goede gedrag. Alles hele maal voorbereid om zijn onder houd met de Maassluise wethou der Arnold Keijzer tot een een voor beiden onvergetelijk mo ment te maken. Marcel Thomas sen had zo'n mooie verrassin0 in petto voor Keijzer. Hij zou 'm kro nen tot Europees wethouder van het jaar, had daar ook overleg over gehad met zijn belangenorganisa tie van uitkeringsgerechtigden en daar vonden ze het goed. Want die Keijzer, dat was eigenlijk hele maal geen verkeerde. Hij had al leen de schijn tegen gehad. Maar helaas, de wethouder liet 'm staan. De gemaakte afspraak ging gewoon keihard niet door. Verbijsterd was ie. Zwaar teleur gesteld ook. Half twaalf gisteroch tend was de afspraak, al lang gele den gemaakt met de wethouder die sociale zaken in zijn porte feuille heeft. Ze zouden het gaan hebben over de situatie van uitke ringsgerechtigden in Maassluis en op welke wijze de gemeente een helpende hand kon bieden. Verschuldiging De twee hadden ook nog wat uit te praten. Onder de politieke verant - woording van Keijzer kregen Maassluise uitkeringsgerechtig den half juni namelijk een brief met daarin de mededeling, dat zy deze zomer niet meer zo maar de gemeente konden verlaten. Wil den ze een dagje weg, dan moest dat twee weken vantevoren schriftelijk worden gemeld. Zo had de gemeente het althans uit nieuwe ministeriële richtlijnen begrepen. Thomassen zocht de publiciteit, vroeg zich af wat dit nu voor een wacnzin was en in een mum van tijd putte Keijzer zich uit in verontschuldigingen. Een heel vervelende fout, die hij persoonlijk zo snel mogelijk zou rechtzetten. Geen sancties En daar nu wilde Thomassen het nog even met hem over hebben Want weliswaar waren er geen sancties meer gekomen bij kort stondige uitstapjes door uitke ringsgerechtigden, maar feitelijk bestond de verscherpte richtlijn nog steeds. En de dienst Sociale Zaken zou niet echt conform de uitlatingen van Keijzer zijn gaan handelen, aldus Thomassen. „Want hij nam er in elk geval wel duidelijk afstand van. En daar hadden we hem voor willen belo nen." Over anderhalve week is (op maandag 27 september) er een Europese actiedag van uitke ringsgerechtigden. De Neder landse belangenstichting Sja- kuus wil dan in diverse gemeen- Trm 1 99' suggesties deponeren om het be staan van mensen met een uitke ring te verbeteren. Thomassen, door Sjakuus be noemd als 'Europees voorlichter': „Omdat ik die afspraak toevallig nu al had zou ik vooruitlopend daarop al ons koffertje met voor stellen aan de wethouder geven." En had hij vervolgens geregeld, dat hij daar ook nog een hulde blijk aan mocht koppelen. Want het scheelt toch wanneer je 'Euro- Marcel Tho massen wachtte gis teren In het Maassluise stadhuis te vergeefs op wethouder Amoid Keij zer. Gelukkig had hij afies, dat hij wilde zeggen, op papier gezet. En dus werd dat hele ei senpakket namens de uitkerings gerechtig den maar voor hem achtergela ten. Foto Fred U- bochant/Roel Dijk stra pees voorlichter' bent. Een uur voor de afspraak seinde hij de krant nog even in. Die zag er wel iets in en stuurde een fotograaf. Misschien was dat het dat Arnold Keijzer afschrok. Want Thomas sen stond ruim op tijd klaar in het stadhuis. Had een mooie speech op papier gezet en een heuse pers map in elkaar gedraaid Msu. ver der dan de hal van het Maassluise stadhuis kwam hij niet. De wet houder zou hem niet te woord staan. De spreekwoordelijke koffer werd uiteindelijk maar bij de balie ach tergelaten. En die eretitel van 'Eu ropees wethouder van het jaar'? Tsja, daar moeten ze binnen Sja kuus nogeens heel goed over na denken. Want eigenlijk heeft Keijzer dat gisteren wel weer he lemaal verziekt. Vlaardingen—Tfidens de grote fi nale van het Stadsdebat zaterdag in de Stadsgehoorzaal wordt voor het eerst een Groot Vlaardings Dictee georganiseerd. Naar voor beeld van het bekende tv-dictee onder leiding van Philip Freriks wordt de woorden-en spellingken nis van de deelnemers uitgebreid getest. Specifiek Vlaardings is het onderwerp van de spelwedstrijd. Het dictee is een initiatief van Bert Roodhorst. Het wordt voor gelezen door Carolien Broesen. Het evenement kan worden bijge woond tijdens de lunch tussen twaalf uur en half twee. Rond het middaguur vindt in de Stadsge hoorzaal ook de prijsuitreiking plaats van de ansichtkaartenwed strijd 'Groeten uit Vlaardingen' en de prozacompetitie "Verhalen over Vlaardingen'. Zo'n vijftig be woners deden aan de eerste strijd mee. Een twintigtal stuurde een epistel over de stad in. Voor de wedstrijd 'Groeten uit Vlaardingen' werd bewoners ge vraagd een kaartje te ontwerpen dat als souvenir voor een bezoek aan de stad zou kunnen dienen. Tekeningen, foto's, schilderijen, stripverhalen, kijkdozen: alles mocht, als het maar om een ty pisch Vlaardings plaatje ging. De drie beste kaarten worden afge drukt en op de markt gebracht. Gratis rondvlucht De verhalenwedstrijd had drie thema's: de stad in verleden, he den en toekomst. De beste inge stuurde vertellingen worden ge bundeld. De winnaars van beide wedstrijden krijgen onder meer een gratis rondvlucht van dertig minuten boven de Waterwegre gio. Tijdens de laatste publieke dis cussie in het kader van het Stads debat zullen vooral de politieke partijen aan het woord zijn. Die hadden beloofd zich tijdens de be wonersdebatten eerder deze zo mer afzijdig te houden. De bevol king moest, eerst de kans krijgen zich over de toekomst van de stad uit te laten, was het idee. Het afsluitende debat zal door de politici vooral gebruikt worden om te reageren op de ideccn en wensen cc de bevolking. Vlaar- dingers die de dag bij willen wo nen, kunnen ook ter plekke nog de confrontatie aangaan met de volksvertegenwoordigers. De dag begint met een jeugdde- bat. Alle jongeren tussen de 16 en 18 jaar hebben er thuis een uitno diging voor gekregen. In scholen en buurthuizen hangt een oproep tot deelname. De tieners hoeven zich overigens niet van tevoren aan te melden, maar kunnen 's ochtends nog binnenlopen. De beste jonge 'debater' krijgt een prijs. De ideeën van de jongeren zullen worden besproken tijdens het volwassenen-debat later die dag. Het jeugddebat start om elf uur 's ochtends. Om vier uur 's middags wordt de dag afgesloten. Weinig animo De politieke discussie vormt het sluitstuk van het Stadsdebat dat in april begon met de uitgave van een speciale brochure. In mei volgden de Terrassen op Tournee, waarbij gemeente-ambtenaren Babberspolder, Holy.deWestwijk en het centrum bezochten. Voor deze wijkdebaiten bestond maar weinig animo. Ail JUlli lUlfeUCll Ut OlUUÖUUCJgt- sprekken. Op 23 juni vond ook in de Stadsgehoorzaal de Dag van de Belangenorganisaties plaats. Daar lieten onder meer de Histori sche Vereniging Vlaardingen, de Industriële Kring Vlaardingen en de woningbouwcorporaties van zich horen. Vlaardingen Wie na het dictee nog niet genoeg heeft van woor den- en taalspelletjes kan 's avonds in de Harmonie ook nog het zevende festival van het Vlaardingse Taalgenotschap (VTG) bijwonen. Centraal staat de Nederlandse taal, maar dan niet alleen op z'n Nederlands maar ook op z'n Vlaams, Zuid- Afrikaans, Surinaams, AntiHi- aans en Indisch. Over de verschillen en de over eenkomsten zal gediscussieerd worden door onder meer panel leden Els Ruijsendaal van de Katholieke Universiteit Nijme gen, door publicist Frank Neijn- dorff en Jacques van der Eist De laatste is docent Afrikaans en Nederlands aan de Potchef- stroomse Universiteit voor Christelijk Hoger Onderwijs in Zuid-Afrika. Van der Eist ver blijft op dit moment in Amster dam voor het bestuderen van het oeuvre van de Zuid-Afri kaanse dichter Van Wijk Louw. Naast de discussie kan het pu bliek ook luisteren naar mu ziek, gedichten en korte toneel opvoeringen. Acteur Coen Pronk leest sprookjes voor in het 'petjoh', een mix van Neder lands en Maleis. Lucky Pop komt met een aantal Papiamen- to-gedichten. Natalia Koster draagt ritmische poëzie voor en de formatie Bubbles Tor Op pre senteert liedjes uit het (vroege re) Indonesië. Het festival begint om vijf uur en eindigt om ongeveer acht uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3