14 Headhunters verleggen terrein van topmanagers naar het middenkader Zelf naaien is Ondergronds transport wordt in Delft zichtbaar Banenverloop bij bedrijven probleem van deze tijd f H"p f rUS AVT 43?" SK&^fJöt r-" o N aaimachinebr anche werkt aan nieuw imago Rotterdams Dagblad f x. r„* ui wzgs* Sfe| jpu 0 p i't Sjsj, b k. f - 1% 0ï 1^' [r, Donderdag 16 september 1999 Door Mane-Lourse This sen Rotterdam Een groeiend probleem bij steeds meer be drijven is het banenverloop van de werknemers. Jonge ambitieuze mensen voelen niets voor een levenslange baan bij één werkgever. Zij hebben een eigen carrière planning. Resultaat is dat de leeftijd van jongeren, waarop mensen gekunt worden, in middels is gezakt naar 28 tot 33 jaar. Was een aantal jaren geleden het terrein van de headhunters beperkt tot de topmanagers (salaris vanaf twee ton en meer) van het Nederlandse bedrijfsleven, nu worden ook jongeren be naderd als ze na een paar jaar bij hun eerste werkgever vertrekken. Bestuursvoorzitter mr. Carlo de Swart van verzekeraar ASR (Stad Rotterdam, De Amersfoortse en Tie Europeesche) klaagde vonge maand over het banenverloop in zijn concern. „Voor dertig tot veertigduizend gulden méér per jaar worden jonge ambitieuze mensen in ons bedrijf wegge kocht. Dat is een zorgelijke ont wikkeling. Het zijn vooral men sen, die gespecialiseerd zijn m commerciële functies, financiën, zoals hypotheken en pensioenen en in informatietechnologie Verzekeraar ASR kampt met een steeds groter aantal vacatures Tot voor enkele jaren schommel de dit tussen de zeven en de acht procent, dat is in het afgelopen jaar gestegen naar twaalf tot veer tien procent. Volgens De Swart zyn jongeren erg ongeduldig als het om hun carrière gaat „Zij hebben geen clubtrouw. zoals on ze generatie Zij willen in een be perkt aantal jaren fors carrière maken" Op dit moment kampt ASR met honderd vacatures op 2300 werknemers. Weggelokt Headhunter Berry Nijsse (52) in Amsterdam beaamt het feit dat jonge veelbelovende werknemers weggelokt worden voor een sala ris van dertig- tot veertigduizend gulden méér per jaar. „Dat is de categorie mensen, die tussen de 90 000 en de 140.000 per jaar ver dient De meeste jongeren bly ven na een academische studie maxi maal vyfjaar meestal voor een in terne opleiding by een bedrijf. Dan kijken ze of die werkgever hen voldoende perspectief biedt voor de volgende stap in hun car rière Is dat met zo dan gaan ze naar een ander bedryf Wij ont vangen elke dag tien bneven van mensen, die m ons bestand inge schreven willen staan Beny Nysse, oprichter en mede- eigenaar van NMC Nysse Interna tional in Amsterdam, zegt* „Het probleem bij veel bedrijven is hoe houd je veelbelovende jonge werknemers binnen Dat komt ook omdat de leeftijd waarop mensen carrière kunnen maken drastisch is verlaagd Als je tus sen de 32-40 en tussen 35-45 jaar bent, dan is een carrière nog mo gelijk. Na je vijftigste ben je afge schreven Nysse lacht hartelijk Hy is met zyn 52 jaar deze dans ontspron gen Als headhunter startte hy zyn bedry f m 1983 Met een omzet van dertien miljoen gulden in het afgelopen jaar en veertig werkne mers is het bedry f uitgegroeid tot de nummer twee m Nederland Als headhunter behoort hy tot een van de weinige zelfstandige be drijven Zyn klanten zyn vooral multinationals Aanvankelijk be perkte hy zich tot het zoeken van geschikte topmanagers, maar hy heeft dit terrein uitgebreid naar het middenkader. Zyn bemidde ling by een baan kost, afhankelijk van het jaarsalaris, vyf-en-twintig tot dertig procent Weinig beweging „Die markt voor topmanagers is klem Er zit weinig beweging m," heeft Nysse gemerkt „Jaarlijks zyn er gemiddeld tien tot vijftien vacatures voor de Cor Boonstra's in deze wereld, die verspreid zit ten by dne tot vier headhunters Trouwens, Paul Smits, de opvol ger van Wim Dik by KPN, komt uit het eigen bedrijf Daar is geen headhunter aan te pas gekomen Wy zijn daarom in 1993 gestart met het werving- en selectiebu reau Arco Monde. De groei van ons bedryf zit hem in de komende jaren vooral in het middenkader." Een aantal jaren geleden werden er veel automatisenngsmensen gevraagd, nu zyn het de financië le experts De bedry ven in de in formatie-technologie hebben veel mensen zien vertrekken naar de telecommunicatie. Dat is nu een beetje tot stilstand gekomen." zegt Nysse. „Het is een golfbewe ging waar wij mee te maken kry- gen Ik ken bedrijven waar meer dan de helft van het personeel is ingehuurd, omdat het eigen per soneel het werk niet aankan Dat brengt enorme kosten met zich mee, omdat de it-mensen van een bedrijf als Cap Gemini dne keer lllustfatte Sandra de Haan zoveel salaris kosten dan de eigen mensen in het bedryf Dat is een ongezonde situatie De banken wiüen niet voor mets een eigen CAO per bank." De waag naar fi nanciële specialisten verklaart Nysse door de vele fusies en over names van bedrijven Elke fusie wordt deskundig begeleid door deze specialisten Et is een hele hoop werk voor hen Netwerk Een aantal jaren geleden werd m samenwerking met collega-be- dnjven geprobeerd een buiten lands netwerk van kantoren op te zetten „Dat is mislukt, omdat je als Nederlands bednjf geen zeg genschap hebt," legt Nysse uit „Wy hebben een andere oplossing gezocht en gevonden De Neder landse Participatie Maatschappij heeft een aandelenpakket van 45 procent van ons gekocht Op die manier hebben wij geld genoeg om zelf een eigen net van kanto ren op te bouwen in Madrid, Mi laan, Londen, Parys. Brussel, Frankfurt en Zunch Dat werkt beter. Onze klanten zyn vooral multinationale bedrijven Als Phi lips Components m Engeland mensen zoekt, dan is dat logisch dat wij dat vanuit Londen doen Als een Spaans bednjf een marke ting manager in Nederland zoekt, dan doen wy dat Bij steeds meer bedrijven vragen de werkgevers zich af hoe hou ik mijn ambitieuze werknemers m het bedryf9 Dat lukt met alleen met een bepaald niveau aan sala ris Nysse „Lol m je werk hebben en houden is soms belangrijker dan een salaris Ik ken computer freaks die bij een werkgever blij ven, omdat die hen toestaat de nieuwste ontwikkelingen op hun terrein te volgen Connekt-directeur Hans van Baaren: TestSfde het transport van de toekomst. Foto Hany verttuyietVGPo Door Cock Rijneveen Delft Op de buitenmuur staat 'zoet-zout', maar van water is bin nen geen sprake meer. Daar, waar eens de waterbakken van het Delftse Waterloopkundig Labora torium stonden, leggen nu een paar AGVs in een bak van veertig by veertig meter een ogenschyn- lyk willekeurig parkoers af Het zyn Autunidtisch Gtrleiue Voei tui gen en ze zoeven over de TestSite van Connekt Hier wordt de link gelegd tussen de theorie van de afgelopen jaren en de nakende praktyk van de 21ste eeuw Een klein stapje voor techneuten, mogelyk een grote stap voor de mensheid eindelyk is de werkelijkheid van. onder gronds vervoer tastbaar gemaakt Het oogt als een speeltje Gevolgd en geprogrammeerd vanuit een indrukwekkende controlekamer njden de wagentjes rondjes Op de wand is een projectie te zien van wat overkomt als een traject van speelgoedrails Dan blijkt in eens dat de AGVs helemaal niet zo vrijblijvend manoeuvreren Wat zich op de grond afspeelt, past perfect by de computerbeel den van het ondergrondse trans portsysteem. Bewijs Hans van Baaren, een van de twee directeuren van Connekt, ziet het goedkeurend aan De TestSite is een technologisch hoogstandje dat nog nergens anders in de we reld is te bewonderen, waarmee Nederland Distributieland kan la ten zien dat het zich door geen knel- of knooppunt laat tegenhou den Een 'uniek sellmgpomt' noemt hy het Voor hem levert de TestSite het aantoonbare bewijs dat vervoer onder onze voeten be trouwbaar is en daadwerkelijk gc- smiie Kan krijgen Geen uieoreu- sche verhandelingen, geen virtu ele toekomstmuziek Hier, zo om schrijven ze het m Delft zelf, „ko men nieuwe transportsystemen los van papieren beeldscherm Toch, wie over ondergronds ver voer spreekt, verwacht eerder iets als een buizenstelsel dan allerlei wagentjes die in een grote open ruimte ryden, parkeren, laden en lossen. De verklaring is even sim pel als afdoende „Wij houden ons bezig met transporttechniek, niet met ondergrondse zaken Voor voertuigen is het helemaal met in teressant of ze onder de grond zit ten of niet OLS, een Ondergronds Logistiek Systeem, is in Het verkeer wordt drukker, de files langer, de be trouwbaarheid van vervoer over du weg minder en de ruunie steeds beperkter Nederland loopt vast Zand erover9 Inderdaad, dat wordt algemeen gezien als de eni ge oplossing onder de aarde een nieuw wegennet graven of boren Soms gaat het om vervoer van bulkgoederen en halffabrikaten Daar was DSM m Zuid-Limburg mee bezig, maar die gooide on langs het byltje erbij neer omdat het door de specifieke toepassing veel te duui bleek In Zeeland, on der de Westerscbelde. en Gronin gen. by Delfzijl, filosoferen ze er ook over Leiden wil een buizen stelsel voor stadsdistributie Ver der als het houden van 'haalbaar heidsonderzoeken' is het tot nu toe allemaal niet gekomen Een plan is echter beduidend ver der dan de rest het OLS voor transport van bloemen van de bloemenveiling in Aalsmeer naar Schiphol en vice versa, waarbij la ter het NS-station van Hoofddorp als rail terminal voor de overslag van goederen wordt betrokken Dimensie Dergelijk vervoer van onbemande "vrachtwagens' met pallets vol bloemen is nu wat als eerste op de TestSite wordt nagebootst "We hebben met een schuin oog geke ken naar de ECT Delta-terminal op de Maasvlakte die voor het containertransport al met Auto matisch Geleide Voertuigen werkt Alleen doen ze het daar met ondergronds en is net sys teem Schiphol-Aalsmeer-Hoofd- dorp 25 kilometer lang „Daar mee," aldus Van Baaren, „heeft het een andere dimensie dan wat er op een klem oppervlak op de Maasvlakte gebeurt Het voordeel van zelfrydende AGVs is enorm, vindt de Con nekt-directeur „Dan kun je in co lonne en met een veel grotere fre quentie ryden, dan wanneer je het door mensen laat doen Rond de klok zou je twee- tot driehon derd chauffeurs nodig hebben Dat is te kostbaar en nog oninte ressant werk ook." Het 'bloemenproject' vraagt om een proeftuin, meent hy „e moet iets doen om het uit te testen Een jaar is eraan gebouwd Opera tioneel is de TestSite een week nu, vonge week Yemenite minis ter Netelenbos van Verkeer en Waterstaat de officiële opening Hoe fraai animaties namelijk ook zyn, het is altijd met echt Voor hem moet de testbaan het argu ment worden om ondergronds te gaan Zien is geloven Demonstratie Met eigen ogen een demonstratie op de TestSite aanschouwen, moet beleidsbepalers en beslis sers, critici en geldschieters over de streep trekken Het gaat ten slotte om een publiek-pnvaat ini tiatief, wat wi) zeggen dat over heid en bedrijfsleven samen over de brug moeten komen met de centen Daarin ziet Hans van Baaren een belangrijke taak voor Connekt „We willen de research en deve- lopment-afdebng van de samenle ving zyn, de onderzoeks- en ont- wikkelmgselub op het gebied van verkeer en vervoer Zo proberen we de maatschappy te beïnvloe den, waar het bijvoorbeeld gaat om investeringen in de infra structuur Bij het verwezenlijken van dit nieuwe type vervoer draait name lijk alles om de vraag of en door wie de benodigde honderden mil joenen op tafel worden gelegd Di recteur Van Baaren gelooft enn dat in 2005, zoals nog steeds de be doeling is, het eerste ondergrond se transport inderdaad kan njden .Als eind dit jaar tenminste de partijen besluiten dat het ervan k^mt en dat hangt op de financi en" Over gesproken wordt er al jaren ondergronds vervoer als de oplos sing van alle verkeersproblemen Eindelijk komen de plannen 'los van papier en beeldscherm' Op de TestSite in Delft rijdt het trans port van de toekomst Gaat het eindelijk weer wat be ter met de handel in naaimachi nes, vraagt fabrikant Pfaff om uitstel van betaling. Het bedrijf verkeert in financiële proble men, omdat het slecht gaat niet de verkoop van mdustri éie naai machines. De verkopers van (huismachines balen, want het is al moeilijk genoeg om de naai machine positief in beeld te krij- gen, Een nieuw imago moet ver betering brengen. Door Florien van. Rees 'Slinger, Singer naaimasjien' en 'Ik wil een naaimasjien, iedereen heeft recht op een naaimasjien' schreef Paul van Ostaijen rond 1916 in zijn Tluldegedicht aan Smgeri. Het zou een jaar of zestig duren, voordat inderdaad drie kwart van de Nederlandse huis houdens een naaimachine had. Niet allemaal Singers. Ze kwa men ook van Pfaff, Husqvarna, Bemina, Elna en Lewenstein. 'Stukje draaien, stukje draaien, niet zo snel, stukje draaien', klonk het als moeder, met een centimeterlint om haar nek, in de weer was om de zoom van een overgooier af te spelden. Als alle spelden uit haar mond waren ver dwenen, installeerde ze zich ech ter de naaimachine en leidde ze de stof onder de naald door. Even later klonk het: 'Klaar! Passen maar'. Maar dat was vroeger. De vrou wen die op school nog hebben le ren naaien, worden net zo grijs als hun machines. Hun dochters hebben het druk met hun baan buitenshuis. Ook gaat het Neder landen, financieel voor de wind, zodat de economische noodzaak om zelf kleren in elkaar te zetten is verdwenen, Bovendien is con fectie goedkoper geworden. Het zyn p'Vmaal oorzaken van het m el- storten van de naai machine. iel in de jaren tach tig. Tien jaar geleden werden nog elk jaar 140.000 nieuwe naaimachi nes ver kocht, nu zyn dat er nog maar 70.000. In diezelfde periode is eenderde van de verkooppunten verdwenen. De naaimachinehandel heeft fournituren- en stoffenwinkels in haar val meegesleurd. Moderne uitstraling Het enige positieve dat G. Leen- ders, secretaris van de Algemene Vereniging van Naaimachine- handelaren kan melden, is dat de terugval in 1997 tot staan is ge bracht en de omzet vong jaar voor het eerst weer iets is geste gen. Voor dit jaar verwacht hij een stabilisering. „Maar daar redden we het met mee," zegt Leenders. „Er moet het nodige gebeuren om het hoofd boven water te houden." Het belangrijkste is dat naaien een andere, moderne uitstraling moet krygen.A aaien is met no dig, het is gewoon fun," is de boodschap van Leenders en de zijnen. „We moeten, het gooien op creativiteit. Dat het een kick geeft om zelf iets te hebben ge maakt." Naaien moet een nieuw imago krijgen. Daarnaast zoekt Leenders de op- De jaren zestigen zeventig warannog hoogtlKfa- gonvooi de naai machine. Mear In de jaren tachtig kwamcie klad erin. Een nieuw moet ver betering brengen, FütoGPO -r, f 3 f-, lossing in vergaande commercië le samenwerking met de stoffen- branche en modevakscholen. „We moeten een drie-eenheid worden: als je een machine koopt, moet je worden doorver wezen naar een goede naaicur sus, en wie op naailes gaat, moet weten waar zij mooie stoffen kan kopen. De stoffenbranche wil wel, met de modevakscholen heb ik het er nog niet over gehad." Leenders vindt ook dat de naai machinewinkels anders moet worden ingericht „Het moet een all-in-all bedryf worden: een win kel waar je behalve voor een ma chine ook terecht kunt voor stof fen en andere naaibenodigdhe- den. En je zou er ook een quilt cursus moeten kunnen volgen." Lmgeriecursössen Naaimachinehandel Malti is al een eind op weg met die formule. In de winkels in Utrecht en Zeist worden cursussen gegeven. Het aanbod varieert van rechttoe rechtaan naailessen en work shops om meer uit de machine te halen, tot lingenecursussen. Vol gens Jan Dekker, al dertig jaar naaimachineverkoper, waarvan de laatste tien jaar bij Matti, is er een rechtstreeks verband tussen het aanbieden van leuke cursus sen en de verkoop in de winkel „Toen we vijf jaar geleden begon nen met de hngenecursus, trok de verkoop van machines meteen weer aan." „Ook de dames van de gewone naaicursus, willen tegenwoordig trouwens andere dingen maken. Vroeger ging het om overgooiers en rechte rokken voor tien gul den de meter, nu maken ze een mantelpakje voor een feest en be talen dertig gulden voor een me ter stof." Ook T. Bos heeft, de wensen van haar cursisten zien veranderen. Zij geeft nu dertien jaar naailes in Harmeien. „De cursisten zyn nog steeds dezelfden: studenten, ouderen, weiktaiueu, eigenlijk alle soorten vrouwen. Maar ze stellen wel hogere eisen aan hun zelfmaakkledmg dan vroeger." Kerstdiner „Voor gewone kleren gaan de meesten tegenwoordig naar de winkel. Wat ze zelf willen leren maken, zijn de byzondere dingen die in de winkel duur zijn; specia le modellen en maten, bijzondere stoffen. De jurk voor het kerstdi ner is nu al onderwerp van ge sprek." Bos heeft geen last van terugge lopen belangstelling voor haar cursussen. „Misschien komt het, doordat ik in een dorp zit Een naaimachine is hier toch nog steeds vaak een huwelijkscadeau of het cadeau voor de eerste ver- jaardagfca het trouwen." De nieuwe machines gaan mee naar de cursus en de juf legt uit hoe ze werken. De lesmachines in haar lokaal zijn van het merk Anker. „Ze zijn eenvoudig, zien er leuk uit en hebben de goeie prijs," motiveert ze haar keuze. Volgens Bos hebben naaimaehi- nemerken geen eigen imago, zo- dla uyvuuiueêlu aute's dat heb ben, Toch weet ze er wel etiket ten voor. „Bemina is er voor de kwaliteit. Net als Pfaff, die is ook heel degelyk, Lewenstein en Bro thers doen het ook wel leuk. Zelf heb ik een Singer met lockfunc- üe, maar mijn volgende machine wordt zeker geen Singer, ik heb er telkens problemen mee. Husq- vama is volgens de algemene me ning ook goed, maar is met rayn machine, vanwege z'n mogelijk heden: de verlichting, de spoel - draai, dubbeltransport, strechs- teek, of ie zware stoffen kan pak ken... Mijn volgende wordt een Bemina." Geen Pfaff Creative of Tnptomc dus, de jongste types van de in problemen geraakte Duitse naai- machinefabnkant. Het zijn ma chines die in weinig meer lijken op het eerste model dat de Ameri kaanse firma Singe r in 1851 op de markt bracht. Die ouderwetse handmachine werd al gauw een trapmachine en nog weer later werdieeleknsch. Het eerste model kon alleen een kettingsteek maken, later wer den de mogelijkheden uitgebreid met de zigzagsteek, de knoops gatfunctie en nog met zoveel jaar geleden de lockfunctie, voor de afwerking. De allernieuwste ma chines zyn aan te sluiten op de computer en kunnen borduren. Ei zitten honderden steken op, ze hebben gsm-achtige toetsen en een display. De moderne naaister haalt van Internet een leuke af beelding, print en scant die, legt een Zeemanbloesje of een effen sprei onder de naaimachine en drukt op een knop. De naaima chine als printer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4