15 Verwijderingsbijdrage voor schepen Nieuw vlaggenschip Hapag-Lloyd 'Luchtvaart klaar voor millennium wisseling' Marktverdeling 'normale praktijk' onder notarissen Regionale luchthavens naar de provincies Gedragscode op komst voor bedrijven in het buitenland Dilbert FNV: alternatief plan voor NAM Iran wil af van monopolies Motorola ook in 'cyberspace' Sticker tegen e-mail-reclame Auto's motor Duitse export Glas in muesli Super de Boer Minister Pronk: geld bestemd voor milieuvriendelijke sloop en steun aan sloperijen M Waterbedrijven tegen hogere BTW Zorgen over kredietverlening HAL Holding neemt belang in Van Ommeren NS: loketten voorlopig open Grote handelsdelegatie volgt Netelenbos naar Zuid-Afrika Rotterdams Dagblad Donderdag 16 september 1999 Assen FNV Bondgenoten gaat werken aan een plan om de om vang van het verhes aan arbeids plaatsen by de Nederlandse Aard olie Maatschappij (NAM) te beper ken De NAM wil de komende ja ren 450 van de 2450 banen schrap pen Volgens FNV-bestuurder Pol is de NAM 'te voorzichtig' is als het gaat om de ontwikkeling van gas- en olieprijs Bovendien stel len de aandeelhouders volgens hem te hoge eisen aan investerin gen, waardoor het bijna onmoge lijk wordt om te komen tol nieuwe activiteiten Pol zegt sterk de in druk te hebben dat de NAM, voor al onder druk van haar moederbe drijven Shell en Esso, kiest voor 'snelle grote winst voor de aan deelhouders' „Je kan ook genoe gen nemen met een beetje minder ter wille van het maatschappelijk belang van de werkgelegenheid," meent Pol Teheran In een poging de eco nomische ontwikkeling meer vaart te geven en buitenlandse in vesteerders aan te trekken gaal Iran een aantal staatsmonopolies afstoten Het gaat daarbij om de telecommunicatiesector, tabaks- bednjven en de spoorwegen Pre sident Khatami heeft het parle ment een economisch vijfjaren plan voorgelegd Als het parle ment instemt met deze aanpak, dan zal de Iraanse economie bin nen vijf jaar voor dertig procent m handen zyn van particulieren te gen tien tot vijftien procent op dit moment New York Het Amerikaanse Mo torola heeft voor 11 miljard dollar (ƒ23.3 miljard) het eveneens Ame rikaanse General Instrument overgenomen Daarmee nestelt het elektronicaconcern zich def>- nitief m de interactieve kabeltele visie, telefoonverkeer en breed banamtemet General Instru ment produceert daarvoor 'set-top boxes' De overname is voor Phi lips pikant omdat dat bedryf be gin da jaar een kans om General Instrument in te lijven heeft laten liggen Het elektronicaconcern had wel interesse maar de toen malige prijs (zo'n 4 5 miljard dol lar) was naar verluidt te hoog Het mislukken van de deal zou het vertrek van Roel Pieper hebben ingeleid, die een warm voorstan der was van internetovernames Rotterdam Internetters die geen ongewenste reclame in hun mailbox willen, kunnen van een virtuele antireelamcstieker ge bruikmaken Uitgeefconcem VNU heeft een speciale site. Yes or No, geïntroduceerd waarop consumenten hun e-mail-wensen kunnen aangeven. Via dezelfde pagina kunnen bedrijven hun ad vertenties kwijt Meer dan veertig procent van de Nederlanders die gebruikmaken van het elektroni sche postsysteem, zegt in een on derzoek van VNU regelmatig, zo'n drie keer per week, ongevraagde reclame te ontvangen. WiesbadenDe Duitse automdu- stne blijft de belangrijkste aanja- ger van de export Terwijl de tota le uitvoer in de eerste vijf maan den van dit jaar met 1,1 procent afnam tot 473 miljard mark, ste gen de verkopen van autofabri kanten aan bi andse afne mers met 6,6 pru ent tot ruim 89 miljard mark Dat blijkt uit gege vens van de Duitse overheid Van de Duitse auto-export namen per sonenauto's bijna 54 miljard mark voor hun rekening Het ging daar bij om 1,7 miljoen exemplaren De belangrijkste afnemers van de Duitse autofabnkanten waren m afnemende volgorde de Verenig de Staten Engeland. Italië en Frankrijk Rijswijk In enkele pakken kro kante muesli naturel van het merk Super, *'an Super de Boer, zijn stukken glas gevonden Daar om heeft het bedrijf besloten het voedingsmiddel terug te nemen Het gaat om pakken met de houd baarheidsdatum 16-04-2000. meldt Super de Boer De aanwezi ge voorraden in winkels en distri butiecentra zijn geblokkeerd Den Haag Minister Pronk (Milieu) onderzoekt of het moge- 1 jk is een verwijderingsbijdrage m te voeren voor schepen. Met de bijdrage wordt de milieuvriendelijke afbraak van schadelijke stoffen uit afgeschreven schepen gefinancierd. De opbrengst kan ook worden gebruikt voor het modernise ren van sloperijen m derde wereldlanden, waar scheepswrak ken vaak terechtkomen. Pronk wil met te lang wachten op maatregelen van allerlei interna tionale organisaties en gaat daar om zelf aan de slag met het plan van de verwydermgsbi'drage, zo zei hij gisteren tijdens overleg met de Tweede Kamer De minis ter hoopt ook andere landen bij het initiatief te kunnen betrek ken Het overleg was door de Kamer aangevraagd na schokkende re portages dit voorjaar over de sloop van scheepswrakken op de stran den van India en Bangladesh. De reportages volgend op protestac ties van Greenpeace by de Brits/ Nederlandse redery P&O Ned- Uoyd in Rotterdam De omstan digheden voor de werknemers van de sloperyen zyn zeer belab berd en gevaarlijk en ook de ge volgen voor het milieu zyn vernie tigend Vooral GroenLmks en de SP vin den dat Nederland meer moet doen aan deze praktijken, die SP- woordvoerder Poppe 'a-sociaal ge drag van westerse scheepvaarton- dememmgen' noemt „Zy dum pen de overblijfselen van hun wel vaart op de kust van India," sprak Poppe gisteren Pronk en zyn collega Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) hebben de Kamer verteld dat er het afge lopen halfjaar al veel is gebeurd om de situatie op de stranden van 'landen als India, Bangladesh, Pa kistan en de Filippijnen te verbe teren Maar het sleutelwoord blijft volgens Netelenbos 'internationa le samenwerking', Nederland kan het probleem onmogelijk m zyn eentje aanpakken Bovendien is de (kleine) Nederlandse vloot nog redelijk modem, wat betekent dat de meeste wrakken uit andere landen komen Pronk noemt het probleem een 'milieuvraag van de eerste orde' Volgens de bewindsman laten re derijen afgeschreven schepen meer en meer gewoonweg in zee zinken Netelenbos vindt dat de aanpak van de scheepswrakken haast heeft „Ik wil er snel werk van maken, want de gevolgen voor mens en milieu zyn gigan tisch" De Kamer was tevreden met de houding van het kabinet Alleen de WD voelt niets voor een Nederlandse 'Aüemgang' by de mvoermg van een verwijde ringsbijdrage Genève Rond de jaarwisseling zal het voor de luchtvaart 'busi ness as usual' zyn In deze sector is het millenniumprobleem op een oor na gevild, meldt de we- reldluchtvaartorganisatie LATA. Dat geldt met alleen voor de luchtvaartmaatschappijen, maar ook voor vrywel alle grote vlieg velden Volgen c de gegevens van IATA heeft 90 procent van de grootste luchthavens in de Ver enigde Staten en 92 procent van de belangrykste vliegvelden daar buiten de organisatie gedetail leerd inzicht gegeven in hun 2000- plannen „Als iemand inzit over de millenniumwisseling, raad hem dan aan een vluchtte boeken en aan boord te gaan Als er name- hjk eén plaats is waar het veilig zal zyn, dan is dat aan boord van een vliegtuig." zegt Thomas Windmuller, hoofd van het jaar 2000 project van LATA IATA heeft het volste vertrouwen dat nog resterende problemen woidcn opgelost, omdat er im mers nog ruim honderd dagen te gaan is tot het cruciale moment Volgens Windmuller heeft de luchtvaartsector zyn inzet om de 2000-problcmen op te lossen gede monstreerd door in totaal dne miljard dollar 6,3 miljard) te in vesteren in deze kwestie Buitenstaanders hebben gewezen op problemen die er voor de lucht vaart ontstaan als verkeersbege- icidingssystemen worden getrof- Ten door het plaatselyk uitvallen van de telecommunicatie of elek triciteit Maar autoriteiten uit de luchtvaartsector vegen de rorgen van tafel dat vliegtuigen in de lucht in zo'n geval aan zichzelf worden overgelaten Do Duits© rederij Hapag-Uoyd heeft gisteren In Hamburg zijn nieuwe vlaggenschip gedoopt. Het gaat hier om het nieuwe cruise schip Europa, dat een kieine driehonderd miljoen gulden heeft gekost. De Europa is het zesde cruiseschip van de rederij. Foto stofan HOSSO/DPA Voorburg De Nederlandse wa terbedrijven vinden het nieuwe BTW-tarief op drinkwater veel te hoog Dumwaterbednjf Zuid-Hol- land sleept daarom samen met de branche-organisatie VEWIN tie overheid voor de rechter. Vanaf I januan 2000 moeten consumen ten 17,5 procent BTW betalen als zy voor meer dan zestig gulden per jaar aan water verbruiken Tot dat bedrag geldt nog steeds het oude tarief van zes procent De eerste zestig gulden zijn nodig voor de eerste levensbehoefte, meent de overheid, wat daarbo ven komt is straks een luxe-goed De waterbedryven vinden dit on zin „Baden en toiletgebruik zyn geen luxe Zij zyn belangrijk voor de persoonlyke hygiene en dus ook voor de volksgezondheid Minister Netelenbosen minister Pronk vergaderden gisteren in het geheimmet de provinciebestu ren in Madurodam. PfotoHarmende Jon&'GPD Den Haag Het kabinet wil de toezichthoudende rol over de re gionale luchthavens overdragen aan de provincies Minister Nete lenbos (Verkeer en Waterstaat) en minister Pronk (Ruimtelijke Or dening en Milieu) hebben daar over gisteren tijdens een besloten bijeenkomst overleg gevoerd met de provinciebesturen De byeenkomst vond plaats m Madurodam In een nog vertrou welijke nota van het kabinet senryven ae Deiae minimiers aai de regionale luchthavens met van nationaal belang zyn en dus niet langer onder het beheer van het ryk hoeven te vallen Dit stand punt heeft de voorganger van Ne telenbos, minister Jomtsma, ook steeds verkondigd In de nota wordt dat plan nu ingevuld Vol gens de nota moeten besluiten ge nomen worden 'daar waar de lus ten en lasten worden gevoeld De provincie Zuid-Holland, sinds de aantreding van het nieuwe pro vinciebestuur weer voorstander van sluiting van Rotterdam Air- port, krijgt het dan bij deze lucht haven voor het zeggen Directeur mr RH J Woridolleck van Rotterdam Airport is het vol strekt oneens met de insteek van het kabinet „De regionale lucht vaart is een Euiopese grensover schrijdende bedrijfstak, die qua passagiersaantallen groter is dan het intercontinentale verkeer an en naar Europa Dan moetje met op deelraadsniveau luchtvaartpo- litiek gaan bedryven Dan kijkje in de verkeerde kant an de erre- kyker.' zegt hy tevens m zyn hoe danigheid als bestuurder van de European Regional Airline Asso ciation Hy vindt de plaats van de vergadering gisteren, Maduro dam dan ook met gelukkig ,Het is op zich prijzenswaardig dat de overheid streeft naar een beleid voor de regionale lucht vaart, maar dan met op deze ma nier." vervolgt Wondolleck „Het kabinet heeft de mond vol over global industries en heeft zelfs Bm Gaies omvangen De regiona le luchtvaart is by uitstek een suc cesvolle, grensoverschnjdende bedrijfstak die de economische centra met elkaar verbindt Bo vendien wordt Europa steeds ver- enigder Ik pleit voor een houding die zich op Europa richt in plaats van een isolationistich beleid Den Haag Verdeling van werk tussen notarissen was de norma le prakty k, volgens de belangen organisatie van notarissen. De boete die zestien Bredase nota rissen van de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) heb ben gekregen heeft dan ook tot veel beroering onder de notaris sen geleid. Volgens de beroeps organisatie van de notarissen, de KNB, gebeurt verdeling van werk in by na alle gemeenten in Nederland De nieuwe Notaris- wet, die in oktober in werking treedt, maakt aan deze praktyk een einde. De NMa heeft een onderzoek ge daan in Breda. Uit dat onder zoek is gebleken dat de notaris sen het werk voor de gemeente onderling verdelen. Dat is in strijd met de wet Mededinging en dus strafbaar. De notarissen hebben boetes gekregen" tot twintigduizend gulden. De NMA is met nog meer onder zoeken bij nog meer notarissen in diverse gemeenten bezig, „De notarissen moeten als geen an der de wet kennen," vindt een woordvoerder van de NMa. „Zy moesten dus weten dat dit soort afspraken is verboden." Ter verdediging voert de Ko ninklijke Notariële Beroepsor ganisatie (KNB) aan: „Dit soort afspraken werd m bijna elke ge meente gemaakt Gemeenten hebben nu eenmaal het beleid de eigen ondernemers te laten profiteren van de activiteiten van de gemeenten. Dat gold voor de notarissen, maar even goed voor de aannemers, of bij voorbeeld de loodgieters." Extra zuur voor de Bredase no tarissen is dat de NMa in actie is gekomen naar aanleiding van een bnef van de notarissen aan de gemeente waann ze schreven dat ze af wilden van de afspraak. „In januari van 1998 hebben de notarissen geschreven dat ze van de regeling af wilden," ver telt de NMa-woordvoerder. „Daarmee liepen de notarissen vooruit op de invoering van de nieuwe Notanswet In die nieu we wet wordt de vestiging van notarissen vrij gelaten en wor den de vaste taneven losgelaten. Daarom wilden de notarissen niet langer meewerken aan een verdeling van de markt." De notarissen in Breda kregen met alleen by toerbeurt op drachten van de gemeente, ze verrekenden ook de opbreng sten onder elkaar. „Sommige transacties zyn verliesgevend voor notarissen. Om te voorko men dat de ene notaris verhes- gevende opdrachten krijgt en de ander toevallig zeer winstgeven de, werden de opbrengsten on der elkaar verdeeld," legt de woordvoerder van de KNB uit Amsterdam De Nederlandsche Bank (DNB) gaat de kredietverle ning door de elf grootste banken bekijken De bank onderzoekt on der meer of de banken hun kre- dietvoonvaarden versoepeld heb ben De banken werken aan het onderzoek mee De centrale bank heeft dit initiatief genomen, om dat het aantal kredieten fors groeit De bank is pang dat risico's voor geldleners toenemen Vooral onder de jonge generaties huisei genaren kunnen door een hogere rente en lagere huizenprijzen siacnionera vanen Dit geiat ook voor huizenbezitters die de over waarde van hun woning te gelde maakten via een hogere hypo theek om dat geld te beleggen Zo is de waarde m Nederland van de uitstaande hypotheekschuld twee maal zo hoog als het gemid delde m de Europese Urne De bank wijst op de vastgoedkinch in Nederland eind jaren zeventig De hoge rente haaide de vastgoed markt onderuit, waardoor veel ge zinnen moeilijkheden kregen - De investerings maatschappij HAL Holding heeft een belang van 10,37 pro cent verworven in Koninklijke Van Ommeren in Rotterdam. Daarmee komt HAL Holding, voortgekomen uit de vroegere Rotterdamse rederij Holland Amerika Lijn. steeds meer als aandeelhouder terug in Rotter damse scheepvaartactivitei ten. De investeringsmaat schappij had op maritiem ge bied al belangen in de Rotter damse redery Anthony Veder (55 procent) en in de bagger- maatschappjj Koninklijke Bos kalis Westminster in Papen- drecht(29 procent). Hoeveel HAL Holding voor het belang van tien procent in Van Ommeren heeft betaald is niet bekend. Op basis van de huidi ge beurswaarde van een van de grootste tankopslagbedryven ter wereld is dat belang onge veer 103,5 miljoen gulden waard. Zoals bekend zal Van Omme ren (tankopslag en scheep vaart) een fusie aangaan met Pakhoed in Rotterdam (tank opslag, scheepvaart en distri butie van chemische produc ten). Deze fusie zal volgende maand worden geëffectueerd. Utrecht Het plan om alle loket ten m de NS-stations te sluiten, is voorlopig van de baan. Na overleg met consumentenorganisaties, de ANWB ouderenorganisaties en VNO-NCW heeft het spoorbedrijf besloten de plannen m de ijskast te zetten. Hoewel sluiting voorlo pig van de baan is, komt er wel een onderzoek naar de toekomst van de loketten. Dat onderzoek wordt samen met consumenten organisaties en ook samen met de overheid uitgevoerd De NS stel len vertrouwelijke bedrijfsinfor matie beschikbaar voor dat onder zoek Tot voor kort stelde de spoorweg maatschappij dat een loket waar minder dat twintig kaartjes per dag worden verkocht, zou worden gesloten. Deze norm is nu losgela ten. Uitgangspunt blyft dat 'de klant bepaalt wat er gebeurt', zo als de NS het zelf formuleren Dat wil zeggen dat een loket open- blyft zolang voldoende reizigers bij het loket een kaartje kopen. De NS gaan door met onderzoek naar verbeteringen van de kaartauto- maten. Het voorstel de loketten te sluiten en het personeel in te zetten voor algemene assistentie, heeft de af gelopen maanden veel maat schappelijke weerstand ontmoet. Vooral de organisaties van oude ren verzetten zich fel. Den Haag Maatschappelijk on verantwoord. basketbalster Mi chael Jordan die zestig miljoen dollar ontvangt van Nike om re clame te maken voor sportschoe nen terwyl de fabnek in het ont wikkelingsland hongerloontjes betaal t aan de makers van diezelf de schoenen Maatschappelijk verantwoord, de FIFA die eist dat de voetballen tydens het wereld kampioenschap m Frankrijk met door Kinderen zyn gemaakt. In Den Haag hebben het Neder lands bedrijfsleven, overheden en maatschappelijke organisaties zich gebogen over de opdracht om bij het zaken doen rekening te houden met de belangen van mens, milieu en' maatschappij, Bedrijven zyn, eenmaal over de grens, niet meer gebonden aan Nederlandse wetten en regels Multinationals kunnen, met na me in ontwikkelingslanden, onge breideld hun gang gaan „Dan kunnen de onverantwoordelyken de verantwoordelijken de Hef af steken," citeerde staatssecretaris Ybema (Economische Zaken) een Shell-topman Vong jaar is veel commotie ont staan om een investering van het Schiedam se mantiem-teehmsch bedrijf IHC Caland. Het bedryf heeft een contract afgesloten voor de verhuur van een dry vend olie- produktie tn -opslagsysteem, dat gaat worden gebruikt by de win ning van olie voor de kust van Bir ma (Myanmar). De investering is omstreden omdat het militaire re giem in Birma de mensenrechten schendt. IHC Caland werkt op dit moment aan het opstellen van een eigen gedragscode. Staatssecretaris Ybema pleit voor het opstellen van een gedragsco de waaraan bedryven zich vrijwil lig houden. Uitgangspunt daarbij zyn de richtlijnen die indertyd door de OECD -het samenwer kingsverband van de rijkste indu strielanden- zyn opgesteld. Die moeten worden opgepoetst. Volgens Ybema, en het bedrijfsle ven met hem, werkt het opleggen van regels met. „Het moet zo zyn dat onverantwoord gedrag geen voordeel mag opleveren by het in ternationale zakendoen." Hy vindt daarnaast dat de overheid als klant, als subsidiegever, inves teerder, aandeelhouder of herver zekeraar het goede voorbeeld moet geven Dat kan door na te gaan of de leverancier of diens on deraannemer geen kinderarbeid laten verrichten, fatsoenlijke lo nen uitbetalen, recht op vak- bondsvnjheid garanderen en zich aan mensenrechten en milieunor men houden. Volgens FNV-vooratter L. de Waal gebeurt het ook dat een be dryf pronkt met een gedragscode en tegelykertyd onderbetaalt m lagelonenlanden. Wat hem betreft zou de code moeten worden uitge breid met de normen die de inter nationale vakbondsorganisatie ILO hanteert. „In de gedragsco des van de honderd grootste be drijven staat met of nauwelyks iets over werknemersrechten ge noteerd," weet De Waal. Werkgeversvoorzitter J. Blankert (VNO-NCW) gelooft dat die opzet niet werkt „We moeten er geen hutspot van maken." vindt hy. „Dat soort flauwekul vergroot de administratieve lastendruk." Hy wil wel meewerken aan een con venant, gebaseerd op de OECD- regels. „En dan geen doekje voor het bloeden, maar intern gedra gen door het bedryf Den Haag 'Eén van de grootste handelsdelegaties ooit' volgt mi nister Netelenbos (Verkeer en Wa terstaat) van 26 september tot en met 2 oktober naar Zuid-Afrika Netelenbos wil het Nederlandse bedrijfsleven helpen om contact te leggen met de Zuid-Afnkaanse markt. Tal van bedryven en in stellingen op het gebied van ver keer en waterstaat vaardigen in totaal 65 mensen af onder meer beton- en havenbedry ven, de tele- comsector, Schiphol en bagge raars Het draait in Zuid-Afnka echter met alleen om geld. Uitwisseling van kennis is minstens zo belang- ryk Zo is er een groot seminar over verkeersveiligheid, een groot probleem m Zuid-Afnka Veilig Verkeer Nederland en de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid spelen daann een rol Ook TNO, de Uni versiteit Twente en de ANWB gaan mee Netelenbos hoopt enkele samen werkingsovereenkomsten af te sluiten met haar Zuid-Afnkaanse collega Abdullah M Omar, op de gebieden verkeersveiligheid, transport in havens en infrastruc tuur. Netelenbos zou vong jaar al naar Zuid-Afnka gaan De problemen met Schiphol gooiden toen te elf der ure roet in het eten Netelen bos besloot in Nederland te blij ven Ditmaal komt het kabinet de dag voor vertrek met zyn besluit over de Betuweroute door Scott Adams. AUCE IKW/LEENWST mET vtRE/STEN Om ut CRECHE TE REAUEEREN ZOU JE NET ERG VINDEN AU JOUW /ONDEREN DE HELE DAS KLEDING MOESTEN NAAIEN IN EEN DONKERE KAMER VOL RUIMTE WEZENS? i IK SCHRIJF JOU OP AU ZOU IK NORTH 16 EEN TWIJFEL- KPl tërv nP p v GEVAL KLEREN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5