"I !•- 'i M 6I -1 |o:t - f- 1- 8- - - - - - - 1-1.— 3{ - e Kimo Afdeeling van het Blinden Instituut to Amsterdam; bet getal Contribuerende leden is 87dat dor donateurs 75; hunne bydragen beliepen J 336. Geeno personen uit dozo gemeonto zyn in het Instituut opgonomen. Eeno Afdeeling van het Doofstommen Instituut te Gronin gen, met 22 leden on I donateur; htinno bijdragen beliepen J 118; édno doofstomme uit deze G oneente bovindt zich aan het Instituut. Eene Afdeeling van het Doofstommen Instituut te Botter dam, met 86 leden, die f 136 hebben bijgedrugon geene personen worden aldaar voor rekening dezor Al'd. verpleegd. Een Correspondentschap der Veieeniging van Neder- landsch Mettray met 6 leden, die 30 hebben bijgedragen; geeno kinderen uit deze gemeente worden er verpleegd. Eeno Afdeeling van het Patronaat, verbonden aan het Protostantseh Gesticht voor verwaai loosde kinderen te Momfoort met 11 ledenen 100 begunstigers, die tezamen hebben bijgedragen /"315.10, terwijl een ten behoeve der afdeeling gegeven concert heefi opgebrngt J' 193.21; vyf kinderen voor rekening dezor afdeeling en twee voor rekening van bijzondere personeu uit dezo gemeente worden in het gesticht verpleegd. Eindelyk vestigde zich nog ten vorige jare alhier eene Vereeniging tot liet verschaffen van goede woningen aan de minvermogenden; hare werkzaamheden bepaalden zich tot nu toe tot het ontwerpen en vaststellen der statuten voor do vereniging, het kiezen van een bestuur en het door middel van inschrijving, bijconbrengon van het kapitaal benoodigd tot uitvoering van haar voornomen. Men vleit zich omtrent de werking en uitkomsten van deze allczins nuttige onder neming in een volgend verslag meer volledige opgaven to sullen kunnen doen. Tot bijzondere opmerkingen hebben do loop der om standigheden en de toestand dor voornoemde instellingen van weldadigheid niet geleid. Omtront do werking der wet van den 13 Augustus 1819 (Staatsblad No. 39), botreffende do vreemdelingen, wam om trent by 1 der nota, gevoegd bij do Circulaire van 11 December 1852A. No. 10106(1° Afd.) Prov. bl. No.Mö, inlichtingen worden gevraagdkan meu borigtendat die ■wet ook in het vorige jaar hot gunstige resultaat heeft opge- lovord, dat zich geeno landloopers, zoogenaamde passanten, l>y het algemeen armbestuur bobben aangemeld, terwijl slechts in enkele govallen onderstand is verleend aan toege laten vreemdelingen die door ziekto verhinderd werdcy in hnnno behoeften te voorzien. HOOFDSTUK XI. GEMEESTC POLICIE. Openbare Veiligheid. In de maand September des vorigen jaars werden do openbaro rust cn veiligheid binnen deze Gemeonto op eeno bedenkelijke wijze gestoord. Gedurende eenige avonden hadden zich reeds voor hot Imis van eon ingezeten aan de Nieuwalraat, ter zake van een aldaar voorgevallen huisselijke twist en onesnigheid zamonscholingen gevormd, dio aanvankelijk niets veront rustends vertoonden. Op den G dier matund tegen den avond, herhaalden zich die zamenseliolingen bij welke gelegenheid zij zich verdoeldenen eene aanzienlijke volksmenigte zich begaf nnar bet Spinhuispad, vóór en in zeker lokaal, in het welk openbare voorlezingen gehouden werden. Ofschoon roeds toen do volksmenigte eene zeer onrustige houding aan nam gelukte het echter der Policie haar in bedwang te houden en uiteen te doen gaan. Den volgenden dagtegen het vallen dor duisternis, vertoonden zich de zamenseliolin gen op nieuw en bleek alstoen de volksmenigte in zoodanige opgewonden cn oproerige stemming te verkeeren dat allo aanmaningen on pogingen der Policie om haarte bedwingen, niet alleen ten eenenmale vruchteloos blevenmaar de dol driftige menigte zich zelfs niet ontzag het openbaar gezag te miskennen en te wederstreven on niet verkoos uiteen te gaan dan na aan hare woeste driften den vrijen teugel ge vierd te hebben, door bij een twintigtal broodbakkers de glazen in te werpendanrby tevens haro bcdoel.ng te kennen gevende, om don volgenden avond dezelfde baldadigheden 'aan de huizen der grutters en aardappelenverkoopers te herhalen. Het Gemeentebestuur, in het besef zjjner verpligting om dergelijke tooneclen van wanorde cn baldadigheid met kracht en klem tegen te gaan ,en overtuigd dat het personeel van do hier aanwezige Policie, ondnnks de ijverigste door haar aangewende pogingen daartoe niet bij magto was, zag zich in de noodzakelijkheid om den bijstund der Militaiic magt in te roepen waarvan een detachement Infanterie uit Delftsterk 60 manen een detachement rijdende Artillerie uit Leidensterk 20 man op den 8 September alhier aan kwamen. In weerwil van eeno dionzelfden dag gedane publi catie waarbjj de ingezetenen ernstig werden aangemaand aieb rustig te houden en hunne woningen zonder noodzake lijkheid vooral gedurende den avondniet te verlaten en ondanks het onder de wapenen roepen vun de Schutterij en het doen doorkruisen der stad door sterke patrouilles gewa pende magt, vormden zich tegen den avond op nieuw tal rijke zaraenschoüngen cn begon vooral de op het marktplein •vereenigde volksmenigte wederom zulk eene di eigende hou ding aan te nemen, dat hel hoofd des Best uur»gebruik makende vnn de bevoegdheid by art. 186 der Gemeentewet verleend zich verpligt zag hot bevel uit te vaardigen dat geene veroenigingen op de openbare straat van meer dan dria personen mogtcn plaats hebben en dat dezelvedes noods door do openbaie magtzoudon worden uiteengedreven. Aan dit bevel word aanvankelijk weinig of geen gehoor gegeven zoodat do volksmenigte op sommige punten met geweld uiteen is gedreven moeten worden terwijl er ook dien avond en tot laat in den nucht bier en daar b.ildadig- heden, als daar zijn, het werpen mot straatsteenen hot uitjouwen cn beleodigon der militairen en hot verraderlijk doodsteken van een paard van een artilleristhebben plaats gehadwelk een en tinder do inhechtenisneming van enkele belhamels ten gevolge heeft gehad. Den volgenden dag werd eene versterking van gewapende magt aangevraagd van 40 man Infanterie en50 man rijdende i,Artilleriewelke tegen den avond aankwam, i De ontwikkeling van dezeontzugwekkende militaire magt, gevoegd by die der Schutteryhad het gewenschto gevolg zoodat het spoedig daarop gelukte de rust te herstellen en de openbare orde te handhaven te rekenen van dien dag had den er geene rustverstorende samenscholingen noch verdero baldadigheden meer plaat3. Daar do rust verder ongestoord bleef, werd op den 16 September het door den Burgemeester uitgevaardigde ver bod van zich met meer dan dria pcrso..en togelykopdo openbare straat te vereenigen opgeheven; terwjjl do her waarts overgokomene detachementen rijdende Artillerie en Infanterie op den 17 en 18 daaraanvolgende do gemeento weder hebben verlaten, Hen viertal der in hechtenis genomen personen is later tot correctionelo gevangenisstraf en geldboete veroordeeld ge worden; zijnde de overigen, bij gebrek aan do noodige bowijzenontsiugen moeten worden. Het behoeft geen betoogdat deze laakbareniet alleen met de wet, maar ook met het waarachtig beiang van alle ingezetenen strijdige handelingen, door iederen welden kende, hongelijk ufgekeurd zjjn, eu dat de gepaste maatrege len tot beteugeling der wanordelijkheden genomendoor allo welgczindcn werden toegejuicht. Tot bestrijding van de zeer uanzieni'jko kosten, door die buitengewone maatregelen veroorzaakt, is een belangrijk gedeelte van het ten name dezer gemeento op het Grootboek der 2'ij "o nat. werk. Schuld ingeschreven Kapitaal te gelde gemaakt moeten worden, en uit die gelden is tevens aan de gezamenlyke Broodbakkers, bij wie de glazen balda dig waren ingeworpen, daarvoor schadevergoeding gegeven. l'ei'Moiieel «lér l'olitie. Da Gomcerito-policie, die in een goeden staat verkeert, is samengesteld uit 1 commissaris, 1 Inspecteur, 4 Agenten der le klasse, 4 Agenten der 2» klasse, 60 Agenten der 3e klasse; 10 Agenten der 4e klasse, en eon veld-of boschwach ter. De Agenten der 3« klasse zijn meer bepaald voor de nachtdienst bestemden die der 4e klasse doen «Heen dienst ingeval van tijdelijke verhindering of ontstentenis van die dor 3° klasse. Behalve eenige mutatien in liet personeol der Agenten, tengevolge van verzocht ontslag of overlijden, heeft er hierin geene verandering plaats gevonden. Men is over de wijze waarop de dienaren der policie, en de veldwachter hunne dienst verrigten allezins tevreden. Muiéclmusées zijn binnen deze Gemeente niet gestation- neerd geweest. Branilgetrrer. Do aan de gemeonto beboerende Brandspuiten, tori getale van zeven, bevinden zich in do boste orde; do geaffecteerden aan dezelve woiden op gezette tijdon in de behandeling van het brandgowoer geoefend. Er heoft édno belangrijke brand, waarbij de spuiten in werking zijn geweest, plaatsgehad; te welen op den 6 De cember in de Bianderij van de Ueeron 1'. en J. Visser, ont staan door het afspringen van den helm van den distilleer ketel; deze fabriek is geheel uitgebrand, doch de belondcnde gebouwen zijn wein:g of niet beschadigd geworden. De toweeggebragte schade heeft ongeveer ƒ9100 bedra gen, zijndo do fabriek met do zich daarin bevindende goede ren voor brandschade verzekerd geweest. De straatverlichting bij nacht geeft van tijd tot tijd stof tot klagten; da vervanging der Olieverlichting door Gazlieht schijnt ettelijke bezwaren aan to bieden, welke de Commissie met deze zaak belast, tot nu toe weêrhouden hoeft, des wegens een bepaald voorstel to doen. Belangrijke rampen of ongelukken, die openbare melding verdienen, hebben deze gemeente in bet vorige jaar niet geteisterd. Als daden van betoonden moed en zelfopoffering verdienen vermelding de bedrijven van twee ingezetenen dezer gemeente met name A. van des Bos en G. Groemcweg Gz., die ter zako van edelmoedige redding van kinderen uit bet water, in het vorige jaar van wege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ieder met eeno bronzen medaille vereerd zijn geworden. Huis vnn llewnring, In liet Kantonnale Iiuis van bewaring zijn gedurende bet vorige jaar, by afwisseling aanwezig geweest 39 gevangenen, te weten 37 mannen en 2 vrouwen. In bot personeel van bot collegie van toezigt beeft do vol gende verandering plaats gehad, dat namelijk in plaats van den Heer Mr. J.A. Vaillant, tot hooger betrokking geroepen, als diens opvolger en Kantonregtcr daarin heeft zitiing geno men de lieer Mr. L. G. Greeve; terwijl, op voordragt van het collegie, het Lid de Heer L. Klappert die vroeger als notabel ingezeten in hetzelve zitting bad verkregennaar annleiding van diens benoeming tot Burgemeester dezer ge meente, bij beschikking van den Heer Staatsraad Commis saris des Konings in deze Provincie van 29 Julij 1854, voortaan als Burgemeester zitting in het collegie zal hebbon, terwijl krachtens diezelfde beschikking, de Heer D. Verlouw vroeger als Wethouder daarin benoemd, voortaan als notabel ingezeten daarin werkzaam zal zijn. De voeding, de gezondheidstoestand en het gedrag der gevangenen heeft niets te wenschen overgelatendoor de ge vangenen in het huis van bewaring wordt geen werk verrigt. Do gezamenlijke kosten van onderhoud van het gebouw, hot mobilair en do gevangenenen die van toezigt en be waking hebben eene som van jfl45,beloopen. 1I00FDSTUF XII. LANDBOUW. Iinntl' en TuinbouwRIoutteelt enz. Buiten het mesfen van vee en eenige roelkery bestaat al hier geen landbouw. Over de longziekte onder het rundvee is reeds in Iloofds'uk VI gehandeld. De waarde der landerijen onder deze gemeente gelogen word t geschat op_/1500.tot 1800.per bunder in koop, en op 80.per bunder in huur. De afdeeling Botterdam, Schiedam en Omstreken xan de Jlollandsche Maatschappij van Landbouw (Hoofdplaats Rot terdam) telt 729 leden; waarvan 100 ingezetenen dezer ge meento zijn. Zij hield op den 5 April des vorigen jaars in het Frnnkoland alhier eene tentoonstelling, welke zeer druk bezocht werd en waarop uitmuntend vee, uit verschillende nabitrigo plaatsen aangevoerd was. Uit de gemeente kas is eene toelage van J 400.ter tegemoetkoming in de kosten dier tentoonstelling, verstrekt. Het gevoelen wint meer en meer velddat de bedoelde Maatschappij eonen gunstiger; invloed op den Landbouw uitoefent. Van,de 167 onder de gemeente gelegen bunders Wei-en Hooiland, werden 69 bunders tot hooiland gebezigd, die hebben opgebragt 4500 16 per bunder en dus iu het geheel 31050016 Do tuinbouw is van geene beteekenis; bloemisterijen boomgaarden en boomkweekerijen worden niet aangetroffen. De houtteelt van 16 bunders met willigen7 bunders mot elzen, en 60 roeden 20 el met e3senhout was niet onvoor- deolig. Ontginningen van woeste gronden hebben geen plauts gehad. Onverdeelde marleen of gemeentegrond treft men hier niet aan, evonrain als duinbeplantingen, afzande- rijen of zandverstuivingen. Veestapel. Dc veestapel is aanzienlijk uitgebreid, blijkens den uitsla» der laatstelyk des wegens gedane telling, als wanneer zich binnen de gemeente bevonden 69 Ruinen, 74Merrien,6 Stieren, 333 Slagtosson ,419 Koeyen, 15 Ezels, 60 Schapen (Rammen, Ooijen en Lammeren)een houder van Schaaps kudde 16 varkens, 22 Bokken en Geiton. Pluimvee. Het Pluimvee bestond uit 1053 Kippen88 Kalkoenen 21 Eenden11 Ganzen en 246 Duiven. Bijenteelt vindt mon hier niet. Reeds vroeger is te kennen gegevendat do middenprijzen en deaangebragte hoeveelheden veld- on tuinvruchten, 'ooft boter, kaas, hout en schors niet kunnen opg'egeven worden, omdat van dezo voorwerpen geen bepaalde marktdagen ge houden worden en het onderzoek deswegens met opzigt tot de dagelijks aangevoerd wordende hoeveelhedenuiterst moeijelijk en zoer kostbaar zou zijn. HOOFDSTUK XIII, VERVEE.VIXG, JAGT ES VISSCHERIJ. Verreening eis Jagt. Verveeningen hebben alhier geen plaats. Het jagtveld was niet ongunstig: er waren veel hazen; vinken zijn er weinig gevangenwaterwild is over het alge meen veel geschoten. Ander wild treft men hier niet aan, evenmin als eendvogelkooijen, duiventillen, zwanen- en ganzendriften. Men draagt geen kennis van gedood scbadolijk gediorto, zoodat deswegens geene premien zijn uitbetaald. liet jagtregt der gemeente is voor eonen botrekkelyk boogen prijs verpacht. liet toezigt op de jagt blyft even gebrekkig; reeds vroeger weid op de hougo uoodzakelyke verbeteringen daarin aan gedrongen. Ytsselierij. Do visscherijzoo in de binnenwateren als op do rivier do Mans (do laatste meer bepaaldelijk wat het zalmvisschen betreftjhad weinig te betoekenon en is niet voordeolig geweest. Ook hierover blyft het toezigt steeds gebrekkig. Da visschery buitengaats wordt alhier niet uitgeoefend. HOOFDSTUK XIV. AMBACHT EN' FABRIKICN"IJVERHEID. Vnbrieken. Het aantal en soort van do voornaamste fabrieken en tra fieken binnen de gemeente aanwezig, betuuntal en geslacht der arbeiders in dezelve werkzaam en bet gemiddeld bedrag van bet loon door hen verdiend wordende, is vervat in de onderstaande tabellarische opgave: TOTALEN I 073 64 177 O GETAL en SOORT ARBEIDERS. niimooj V O O B TOTAAL b E der Ar- DER a V e GS FABRIEKEN. a a -a Jlannen. Vrouwen. Kinderen. icdcre O n SS F«br. X 2 174 Branderijen 4 Distilleerderijen. f 13— - O— {- 631 3 41 Mouterijen 04 04 41 - 9— - 0.00 - 2— 109 4 18 Mout-, Bak- en 1 - 10.— - 3.50 Pelmolens 108 54'- 9.50 - 3 103 - 1 6 15 Kuiperijen. 80 45 - 0 60 - 0 40 131 0 3 Atijnfabneken. 4 1 - 4— - 11— - 3.50 5 7 2 Bierbrouwerijen. 8 - 2.60 8 8 lloodwit-enGoud- glilfabrick 7 - 6— - 0 00 8 1 Leerlouijerij 3 l |- 0— - 0.90 4 10 1 Ijzergieterij, Ge - 10 50 schut- en kogcl- - 7— - 0.00 50 gielerij 33 18 - 0.— 11 3 Touwslagerijen 14 - 7— r - 2.50 19 12 7 5.50 13 -- 3. - U.4U 13 3 Houtzaagmolens 7 •- 7.00 ..6 25 7 14 1 Kurken fabriek. 0 - 0.— - 5.— -- 12. - 0.50 15 1 Stoom-, Mout- of - 10.— 4 Korenmolen 5 0. - 3— TOTAAL GENERAAL DER ARBEIDERS 1313 Omtrent dezo fabrieken valt het volgende op te merken De Branderijen of Geneverstokcrijen wier aantal met twee vermeerdoid is, hebben niet zoo voordeelt» gewerkt als het O O jaar te vorende markt van den moutwijn stond niet in ver houding tot den hoogen prijs der granen. Alleen gedurende do drie laatste maanden van het jaar, ais wanneer de prijs van den moutwijn tot eene vroeg.. schier niet gekende hoogte steeg, een gevolg van den toogestanen bijna geheel vrijen invoer van dit fabricaat in Frankrijk, er. van het al daar uitgevaardigde verbod ora uit granen gedistilleerd te stoken, hebben do Branderijen met voordooi kunnen werken. Over het geheel genomen zijn echter do resultaten overhel vorige jaar in dit opzigt niet meer dan middelmatig geweest. In den loop vnn het jaar werd tot het oprigten van drie nieuwe Branderijen concessie verleend. De DistilleerderijenMouterijen en Moutmolens hielden gelijken tred met de Branderijen; de Mouterijen staan eer-' lang mot een viertal, reeds in aanbouw, vormeerderd to worden. (Wordt vervolgd.) Gedrukt bij P. J. VAN DIJK, te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1855 | | pagina 4