A®. 1861. M 1 onderdag 5T Februarij. Verschijnt eiken Maandag en Donderdag. Het voor dit Blad bestemde wordt aangenomen te: Prijs \an liet Abonnement en der A <1 verten tiën: DE tc midden van de KONING, VIAARblbGEA bijA Kanngiksseb, HAASSI.IJIS I. vak mta Erdt. OEIFSIIAVEK A. van Wassknaab, OVtllSClllE Schiedam I*. J. tlIcJK ABUiMNENEINT per drie maanden tour SCHIEDAM1.26. ld. voor do overige Plaatsen des llijka frunco jter Poal- 1.60. AÜVElt'l LM 1EN tol 10 regel» 1,1)0. Iedere regel meerder 0.10 Zegelgeld voor iedere plaalaing0.36. llampspocdigcn Zijns Volks, Was het aangenaam voor do Natie reeds bij den eersten jamineikreet den Voist mot onbekiompen band te .den bij dragen om in de eerste en meest dl ingeude behoeften vtut zijne door bet verwoestende element geteisterde landgenooten te hulp te komen, terwijl de giften uit de Koninklijke hand opklommen tot een cijfer, dat getuigt van de zuiverste mild dadigheid toch was nog meer voor hen bereiddie zoo veel lijden en ramp moesten dragen. De Koning wilde nog meer doen j nog iets beier geven. Ilij wilde zelf zijne getroffen natuurgenooten bezoeken; hij wilde den watervloed on dei uwe de alver woestende ijs- massaas trotseren en vaak in een ranke kiel zich wagon te midden der gevaren, om zijn volk een spiekend bewijs te leverendat hem een edel koninklijk hart in den boezem klopt; dat hij meögovoelt wat zijn volk treft, en geen vorste lijk purper beletsel is, oin de arme hut van stioo en teenen into gaan en de plaatsen te bezoeken waar do ollendigen verblijven en hun woorden van deelneming en troost toe te spreken Voorzeker is dit een daad waardig den Naneef van den onsterfelijken Oranjedie als hij de steden en dorpen door trok overal den kreet vernam van Vader Willem! En zeker klinkt die eernaam waaruit het hart spreekt, liefelijker dan een grootsche vorstentitel. De Koning niet alleen de hooge weldoenor, maar ook te midden van zijn rampspoedig volk, zijn deelnemende en troost aanbiengende Viiend Vergeet het niet, Nederland! en stift het op de bladen uwer histoiie Schooner en treffender voorbeeld van onbekrompen mild dadigheid en deelneming kan niet gegeven woiden,en is beter eerkroon om de slapen van Necrlands dei den Koning, dun, g lijkeldeis, lauweten gedoopt in blued en geplukt op het veld van moord. Zet, Beminde Vorst 1 uw treurtogt voortwaar in Ne- deiland de noodklok zich doet hooien. Uw woorden zullen uwe landgenooten troosten; en beter dunk dan wij U kannen geven zult Gij gevoelen over uwe daden die op nieuw be wijzen dat de naam van Willem van Oranje ons als oene lof rede inde ooien moet klinken! En wij Landgenooten! volgen wij althans een deel van het schoone vooibeeld van onzen Voist. Reeds hebben wij offers gebragtmaar nog hebben wij Gespaarden 1 gceno offers aan bet vernielende en woeste elementGod zij daar voor gedankt! behoeven te brengen. Geven wij op nieuw, bij het klimmen van den no"d, bij het vermeerderen der rampen Stadgenootenhoog staan uwe namen aungeschievcn on der hen, die weldoen met milde hand. Blij ven wij ook nu niet ten achteren en de naam van Schiedam zal bij vernieu wing sehittei en in do rij der steden van Nederland En thans doen zich het eerst aan de herinnering voorde aangelegenbeden van AMERIKA. Reeds hebben wij op- gemetkl hoe de teis van den Prins van Wallis naar Canada en vervolgens naar de VEREENIG DE STATEN, den geest van welwillendheid ten opzigte van Engeland bovor- derde De genoemde magtige republiek beleefde in liet afge- loopen jaar een voor haar zeer ge wigtig tijdsbestek. Het gold de zege der democratische of dio der icpublikcinsche partij, de eerste doorgaans door bet Zuiden d. i. door de staven- houdende partij vertegenwoordigd, do andere partij meestal in bet Noorden voorkomendeen bestrijdeiesse der slavernij. Dut strijdpunt der slavernij was de giond bijkans van allo vraagstukken die zich in- en buiten het congres voordoden. De moeijelijkheden om een piesidentvan bet buis der ver tegenwoordigers te kiezen duuiden bijkans maanden, en belemmerden niet weinig den gang van zaken. Ten slotte werd met eene kleine meerderheid de c.mdidaut van de republikeinscbo partij gekozen,endit lictrceds vermoeden,dat ook dezelfde partij bij de verkiezingen voor een president der republiek de bovenhand zou erlangen. Na vele voorloopigo, vrij onstuimigcvolksvorgaderingen wasdit dan ook werkelijk hot geval. De beer Abraham Lincolneen man uit het Westen en alduur zeer gezien werd eerst vooiloopig en daarnain November jl., bepaaldelijk gekozen. Ilij zal den 4 Maart aanstaande den tegenwoordigen president, den heer Buchananeen man uit het Zuiden en tot do democraten behoorende, moeten vervangen. Zijne verkiozing heeft den levendigenstrijd doen voortduren, ofschoon zij op regel matige wijze geschied is. Maar vooreeist was de ïopubli- keinscho purtij sedeit langer dan 30 jaren buiten liet bewind gebleven en brengt hare wederoptreding dus van zolvo een schokte weeg, en ten andere is daardoor in het Zuiden do zucht levendiger geworden althans bij eenige Staten om zich van do Unie los to maken. Dit is vooral in Zuid- Carolina hot goval. Daar had men zich alreeds een jaar geladen in dien geest uiigolaten, indien een tegenstander der slavernij gekozen werd. En werkelijk openbaarde zich dudeljj k na de verkiozing van don heer Lincoln dat voornemen in bedoelden Slant. Wij zullen wel niet behoeven stil tcstaan bij do gevaren, welke zoodanige afscheuring zou na zich slepen. Tot nog toe zag men in de Vcreenigdo Staten voort- duiende uitbietding en wasdom; soms uitspattingen der viylieid verovcringolust teil koste van naburen maar toch doorgaans ten slotte van partij woelingen eenheid van wil en kiacht. Zou het tijdstip zijn aangebroken van teruggang, van afscheuring; zou het work1 van Washington daardoor op zijne grondvesten worden geschokt; zou Noord-Amerikn den weg willen betieden dien de verbonden van de Middon- cn Zuid-Amerikaanscho Statensedert de afwerping van do Spaansehc regering, op zulke noodlottige wijze zijn op gegaan? Wij willen nog hopen dat, ondanks do hartstogie- lijkneid die onmiskenbaar tusschen voor- en tegenstanders dor slavernij lieeischtde geest van cendragtde zucht tot instandhouding van de Unie, wederom zullen bovendrijven. De president Buchanan heelt iii zijne laatste, onlangs aan het congres gedane, mcdedeeling over den toestand des lands, getracht den middenweg te bewandelen, en wel erkend dat ieder der souveieine staten van den Bond hetregt heeft uit dien Bond te tieden maar bij heeft er bijgevoegd dat do keuze van don beer Lincoln daartoe geono aanleiding behoefde te geven dat die wettige keuzo gecne mttmting was. Wij zullen weldra in de gelegenheid zijn to vernemen hoe die taal is opgevatzoowel in het Noorden als in het Zuiden. Den blik verder latende weiden over de gebeur tenissen in het afgoloopen jaar zoo zien wij hier vrij wat oneenigheid tusschen do beide huizen van vertegenwoor diging; het afslaan van een meer beschermend taiief; de zuchtgedurig zelfs van legeringswegc geopenbaard, om Cuba van Spanje af te koopen; het streven om van do woelingen in Mexico partij te trekken tot ruimer handcis- voordooien en tot opening van een veiliger weg naar den Grootcn Stillen Oceaan. Naar die zijde helt de handel, de landverhuizingde staatkunde der republiek meer en meer heen. De gansche westzijde van hare kusten treedt meer en moer in het licht. De gebeurtenissen in China, de opening van Japan (vun wunr een luister rijk gezaatschup in dit jaar naar de Veieenigde Staten werd afgevaardigd)do nederzet-tingen van Britten en Franschcn opzoovelcoilunden- groepen niet minder dan de gouddelving in California, droegen tot die beweging bij. liet is voor do beschaving voor de zaak dor menseliheid te wenschcn dat die rustig moge i o'irtgaan en de Bond or.verscheurd blijve bestaan. (De jongste beiigten tuiden deswege echter niet gunstig.) Wij spraken zoo even van de woelingen in MEXICO. Gedutendohet geheele juar hielden zij aan. Men had er twee, zoo geen drie regelingen. Miramon iu do hoofdstad Mexico, Juarez te Vera-Uruz, stonden gewapende! hand tegen elkan der over en Zuloaga trachtte zich tusschen ben beide in te dringen doch werd in dien drang verpletterd. Nu was Mi- rawioado belegeraar van Vera-Cruz,dan werd hij in Mexico belegerd. Ilij en zijn tegenstander verstonden daarbij de kunst om zich van liet buitenland te vervreemdenMiramon misschien echter meer dan Juarez. Veischciden blocdigo gevechten vielen voor, maar zonder beslissenden uitslag, en inmiddels verliepen handel en wclvaait, raakten do kassen ledig en ontaardde de bevolking, van veiligheid van perso nen en goederen beroofd. In dien stand van zaken was er meermalen sprake van eene bemiddelende tuasehenkomst der Europesclie en Noord-Amerikaansche regei ingen doch het bleet deswege tot dusverre bij woorden. (Volgens deullei- jongsie berigten is Miramon verslagen Slaan wij de blik ken verder henenzoo zien wij den jeugdigen staat van Nieuw-Grenada op nieuw gesmakleeld; in Bolivia, in Venezuela meer of min gestuite pogingen tot opstand; Peru en Chili nog niet bekomen van de koi t geleden schokken een gunstiger verschijnsel in den Argentijnsc/>en-Bond waar aan de afgescheurde staat Buenos-Ayres zich weder aansluit, en welke Bond nu door Spanje is erkend een ander gunstig verschijnsel is de vooi (.durende regelmatige gang van zaken in Braziliëalwaar de Keizer doui Pedro II niet zon der beleid de teugels voert, bijgestaan door mannen van goeden wil en voor eene redelijke vrijheid gestemd. Verbe teringen in de geldmiddelenherziening van punten van wetgeving, goede oideuing van leger en vlootdat waren daar de onderwerpen aan do orde van den dag, en wier wijze van bebundelcn op het voordceligst afstak bij al die omkee ringen en opstanden, bij de gestadige burger oei logen die andere stuten in het Zuiden van Amerika bij voortduring tcistciden. Dit vcizekort voortdurend auit Brazilië aldaar een krachtig ovorwigt. Wonden wij van dit uitgestrekte tooneel der wereldge beurtenissen bet oog lioogcr heen in den Oceaannaar die fabelachtige streken welke men het verre Oosten heetwij behooren, al zij het nog zoo boknoplelijk to gewagen van den oorlog in van den vrede met CHINA. Ten gevolge der- nieuw ontstane geschilion in 1359 waren trog onderhande lingen beproefdora de vredebreuk tc voorkomen. Die onder handelingen sprongen af; zoowel Frankrijk als Engeland beiden in deze zaak betrokken en daarvoor hun misverstand in Europa ter zij de stellende, zonden krijgsbenden en smal- dcelen naar do OhinescliQ wateren. In het voorjaar vaardig den zij hunne onderhandelaren, lord Elgin en den baron Gros, nogmaals naar China af, om te beproeven den draad dor ondeilmndelingen wederom opto vatten. Ook nu faalde dit on or bleef dus niets anders over, hoe gewaagd liet ook scheen, in hot oninetolijkrijk, te midden cenerbevolking vanjmeer dan 400 millioen zielen, door te dringen. Gewaagd mogt dit oppervlakkig liceten, maar men berekeno daarbij dat het Chinescbe rijk sedert de laatste tien jaren dooreen bloedigen opstand is vancengcrotcn en dat het prestige van de tegenwoordige Europesclie krijgskunst dio bevolkingen vooral van hot binnenland, met schrik vervult. Nogtans waren do gevaren grootinzonderheid ten opzigte van het afsnijden van leef'togt en bij de grooteovornmgt van getal. De bondgenooten togen verder en verder hun geschut ver dreef tot zelfs de keur benden van den Keizer. Zijne Tartaar- scho ruiterij en verschillende sterke posten werden van Maart tot Julij vermcesterd, Wij behoeven niet in de bijzon derheden deswege te treden bij het grootefeit, dat nu volgde. Een paar maanden later stonden de bondgenooten voor Peking, do hoofdstad van het zoogenaamde Ilemelscho Iïijk, het Chinesohe Babylon. De bondgenooten waren zelve ver rast over deze uitkomst en weifelden nu,voor de poorten dier ontzetlende stad, wat te doen. Zouden zij die dadelijk aan tasten zouden zij voor de Chinescbe blokhuizen ovcrwin- teion Het laatste had veel gevaar indaar zelfs de zwak - moedigste vijand een oogenbiik veerkracht kan herwinnen en de toestand vun het land, de hooge was der rivieren de bondgenooten van hunne punten van uitgang zou kunnen versteken. Zou het staal der Chinezen hen al niet treffen ligt zouden zij doorgebiek aan leefiogtdoorziekten, hunno gelederen hebben zien dunnen. Zij besloten zich de zege niet te laten ontwringen door nadeolige kansen en Peking werd bestormd, veroveid. „De 13 October van het jaar 13G0 wij zeggen het een vreemden schrijver na, „zal in do jaar boeken der geschiedenis van het Oosten, onder de meest be- langrijke dagen gerangschikt woi den. Sedert Carter het r ijk van Montezuma op het bergvlak van Mexico ten onder bragt, sedert Clive bij Plassy de zege behaalde zijn er met kleine hulpmiddelen geene zoo gtoote krijgsdaden volbragtals in de gevechten van 13 en 21 September en 13 October indien wij namelijk het laatste een gevecht kunnen noemen." In dien gcbeelen strijd even als in de vroegere zegepra len der bondgenooten ia do meerderheid van den Europe- sckenaan krijgstucht ondei worpen moedboven de woeste dapperheid dor Aziatische horden schitterend gebleken. Want hoe beschaafd de Chinezen in vele opzigten zijnin do krijgskunde staan zij nog op dien trap waar men van horden spieckt, daar de eernaam van bende en corps niet op hen toepasselijk is, In ieder gevecht heeft men gezien dat een fijn juistheidswapon met een goede bajonnetin de handen vun eenige duizend Engelsehen en Franschon, een muurbre ker is waaraan geen nog zoo steik gesloten Aziatisch rijk zelfs wanneer het vele millioenen inwoners telthet indrin gen kan belettenwanneer het hun eenmaal ernst is binnen te komen. De Keizer van China was op de schrikmare van den aan- togt der verbonden legers naar Mandschoeri geweken, doch het zou niet lang aanhouden dat hij van daar terugkom de. Wij zulten dit dadelijk zien. De berigten uit China bragten zoowel in Engeland als in Franki ijk wel vreugde te weeg over de buitengewone over winning, maar toch ook zorg voor den verdei en loop dei- zaken. Een goededuurzame vrede ware meer welkom geweest. Immers, zoo als nu de zaken stonden, zou waar schijnlijk nog een geruimen tijd de bezetting van het Chi nescbe rijk door Euiopescbe krijgsmagt noodzakelijk zijn en tol eene aanzienlijkersleikte, naar mate van den omvang der gebem tenissen die nog te verwachten waren. Een ba- taillon Fransche soldatendat tot inscheping naar China gereed was doch na do voorlaatste tijdingen minder ver- eischt scheen te worden werd al spoedig ter versterking afgezonden; ook in Engeland rustte men nieuwe troepen naar China uit. Doch men voorzag zeer goed, dat krachtiger veistei-king der bondgenooten noodig zou zijn. om zich te handhavenniet alleen tegenover de keizerlijke bandon maar ook tegen die der honderddnizende opstandelingen dio het schoone rijk alloopenalles te vuur en te zwaard ver woestende De omwenteling, waarvoor hel Chincsehe rjjk schijnt lijp te zijnnamelijk de afschudding van hot jak der Tar- taarsche dynastie, is niet eender minst wonderbare verschijn selen zwanger van gruote gevolgen van onzen tijd. Do vraag was ook welke houding Rusland bij do onverwachte inneming van Peking aannemen zott. Aan die onzekerheidaan verdere ontzettende opofforin- gen misschien, werd een einde gemaakt door de tijding, liijkans even spoedig als van de verovering der hoofdstad ontvangen de vrede is met China gesloten. Do Keizer van dat land kud zijn broeder, den Prins Kungte Peking achter gelaten en met dezen werden de onderhandelingen zoo ijverig gevoerd dat reeds den 26 October de vrede aldaar door de gemagtigden der bondgenooten en dien Vorst getee- kend weid. Dcnzeifden dag nog werden do bekrachtigingen ttitgowisseld. Dc bondgenooten zouden de hoofdstad nu ook onverwijld ontruimen en nam- Tsien-tsicn terugtrekken dat zij echter tot de volkomen voldoening aan de voorwaar den dos vredes bezet zouden houden daar de gemeenschap tusschen dio stad en do zee gemakkelijk valt. Deze tijding van den vrede, met den telegraafoverPeters- burg ontvangen, bragt i og mccrdoie vreugde dan do over winning zelvete Londen on te Parijste weegen dat laat

Schiedamsche Courant | 1861 | | pagina 1