;i y A0. 1866. V r ij d a g April, Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. I- ALGEMEEN OVERZiGT. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ti \i T/i 1 '-•£> I EBBSASr ABONNEMENT: AbonnemcMsprij» per Urio Maanden1.85. Franco 'per Vostdoor hot gcbeele Bijfc- 2.25. (Brieven JEYiiiic»)* ADVERTENTIBN: Prijs tan den gewonen regelƒ0.10. Tot 10 regels f l.üü. Zegelregt voor iedere plaatsing - 0.35, Do van verschitlonde kanten ontvangen bcrigten, omtrent den staat van zaken tusschen Pruissen en Oostenrijk, mogen over het algemeen een vrodolioventlen geest ademen, veel zekerheid op eene spoedige beslissing in dien zin go ren zij echter nog niet. Zoo wordt gemeld, dat Pruissen de vreedzame gezindheid van Oostenryk niet onbeantwoord zal laten. De militaire verordoningen zullen echter eerst dan worden ingetrokken, wanneer do vrede volkomen gewaarborgd is. Aan bankiershuizen te Weenen moet de Oostenrijkseho consul-generaal getelegrafeerd hebben, dat de vrede niet ge stoord zal worden. De onderscheiden VVeener dagbladen beschouwen echter bet oorlogsgevaar als dreigend. Volgens telegrammen uit Silezie zijn gisteren in Pruis- sisch Odcrberg allo naar Oostenrijk bestemde brieven terug gehouden en aan contrölo onderworpen. In geheel Oppcr- Ütlczie is door de commissarissen van oorlog in do particuliere huizen inkwartiering verordend. Aan de stations wordt het Oostenrijkseho geld geweigerd, üc landwcerpligtigcn der aangrenzende plaatsen zijn naar Brcslau vertrokken. Onder scheiden wegens hunne politieke denkwijze verdachte perso nen zijn in hechtenis genomen; de chefs dor Bcrlijner geheime politie zijn in Silczic gearriveerd. De koning van Pruissen zou zich meer geneigd betoonen tot eene minnelijke schikking; terwijl de graaf von Bismarck daarentegen oorlogzuchtiger gestemd is dan ooit. Ook aan pogingen tot bemiddeling der kwestie tnsschcn de beide Duitsche mogendheden ontbreekt liet niet. Zoo wil men weten, dat koningin Victoria een eigenhandig sclirijven verzonden heeft zoowel aan keizer Frans Joseph als aan koning Wilhelm, om hun een eventuelen oorlog af te raden ook zou de hertog vanSakscn-Coburgztchto Weenen be vinden met het doel, om een verzoening tusschcn do beido groote mogendheden tot stand te brengenaan dit luatste wordt nogtans getwijfeld. Hoe ook verder de loop der Pruissisch-Oostenrijksche zaak roogo wezen wij moenen op goeden grond, een vroeger dö'ör" ^hs' gëöp'pêriJë^Tn'eehln^Te k'óFnëri blij vëh~voRIdiïdcn, dut, zoo lang aan von Bismarck de leiding der Pruissisehc zaken is toevertrouwd, een donkere wolk boven Duitschland blijft hangen, die nog te dreigender wordt naarmate de ttlid- denstaten schier allen, op zijne circulaire, verklaard hebben, dat zij zich aan art. 11 der bondsconstitulie zouden houden, en dus partij zullen kiezen togen de mogendheid die bond- breukig rnogt worden- Naarmate nu do beantwoording van wogo do Duitsche regeringen op de Pruissische circulaire minder bevredigend is, wordt door von Bismarck de hervorming van den Bond te noodzakelijker geacht en wij vindon ons gevoelen gestaafd door de volgende uiteenzettingen van Pruissen's bedoelingen. Do drukpers van allo landen en partijen verdiept zich in een scherpzinnig onderzoek of het jaar 18G6 aan Duitschland oorlog of vrede zal brengen. Vooral buiten Duitschland kun men niet begrijpen, hoe over de vrang, of Sleeswijk-Holstein een Pruissische provincie of een zelfstandige stant onder een eigen vorstenhuis worden zal, een oorlog zou kunnen ontstaan. Men kan zich niet voorstellen boo men het in Ber lijn op een hagchelijken strijd zou willen laten aankomen over een voorwerp, waarvan bet bezit wel waarde beeft, maar toch niet zd<5 groote waarde om zich daarvoor bloot te stellen aan de wisselvallige kansen van een stryd, waarvan de gevolgen niet to berekenen zijn an die voor het be3taan zeil van den Pruissischen staat groote gevaren zou kunnen medebrengen. Nog minder begrijpt men hoe Duitschlands kleinere staten, die toch zelve op de inlijving der bedoelde provinciën gcencrlei aanspraak maken, in de kwestie over de Slecswyk-IIolsteinsche erfopvolging zulk een groot belang vinden, dat linnno regeringen de verantwoordelijkheid niet zoudon schuwen om zich te dior zake de onverzoenlijke vij andschap van Pruissen op den bals te halen. Niet mir.der raadselachtig vindon het diegenen, die zich bij voorkeur praclische menschen noemen, dat Oostenryk, de Europesclie grooto mogendheid, eenige de minste zwarigheid maakt om een klein, ver afgelegen gewest aan Pruissen af te stnnn. Zy vragen, wat prijs het groote Oostenrijk, met 80 milliocii zielen, er op kan stellen om in het verre Noorden nog over een half milliocn zielen meer te regeren. Hot komt hun geheel onbegrijpelijk voor, hoo keizer Frans .Joseph zich een oogenblik kan bedenken alvorens 50 milliocn rijksdaal ders van den Pruissischen monarch aan te nemen en daar mede den finantielen toestand van zijn ryk to verbeteren, in plaats van nu met aanzienlijke kosten zyn leger ten oorlog toe to rusten. Deze zienswijze getuigt van grooto bekrompenheid cn ge brek aan doorzigt. De Slee3wijk-llolsteinscho kwestie is niet cle oorzaak van do tegenwoordige verwikkeling, zij is alleen de gelegenheid bij welke do sinds lang bestaande vijan delijke elementen openlyk te voorschijn treden. Het is sedert jaren duidelijk, dat Pruissen zich heeft los gemaakt van het stelsel, hetwelk tot dusver de Duitsche staten voor hèt uitwendige tot ddn ligchaam vcreenigdo. Tegenover de uitbreiding van grondgebied, welke drie groote mogendheden verkregen hebben, wil Pruissen zich insgelijks uitbreiden en wel door annexatie van kleinere Duitsche staten. Tot dat einde moet in de eerste plaats do Duitsche Bond vernietigd worden, cn dat doel is reeds zoo goed als bereikt. Pruissen heeft zich sedert gcruimen tijd aan allo pogingen tot hervorming van de bondsconstitutio en het bondsleven onttrokken; daardoor is do werking van den Bond verlamd. De Sleeswijk-Holstemscha kwestie bood de gologenheid aan, om den eersten rogtstrerksehen slag aan de bondscon stitutio toe te brengen. Alen onttrok deze bondgenootschap pelijke aangelegenheid aan liet forum van don Bond. De bondstrocpen werden op honende wijze uit do Hoi togdom- men verwijderd. Oostenrijk werd tot deelneming aan den oorlog en ten minste voorloopig tot vcrdcciing van den buit overgehaald. Op het oogenblik, waarop de regering van het keizerrijk, hetwelk tot dusver do beschermer en hoeksteen der foedcratio was, zich met de daad of schijnbaar van den Bond afwendde, is het verband en de levenskracht uit liet verzwakto organismus geweken. Do inwendige ontbinding heeft een aanvang genomen, de uitwendige zal volgen. De vraag,waarop bet bij detegonwoordigokrisis aankomt, is geen andere dan dezezullen de zwakkere Duitsche staten bij Pruissen ingelijfd worden? liet bezit dor Elbe-Hertogdommen maakt Pruissen feite lijk tot uitsluitend meester van de Duitsche zeekusten en gewigtigste rivieren. Alleen zijn vloot cn bolwerken zullen, voor zoover Duitschland betreft, daar in aanmerking komen. Hannover, een der krachtigste middenstaten, bijna geheel door Pruissiscb gebied omringd, sal even als Alccklcnburg een enclave van Pruissen worden. De Hansesteden, Duitsch lands gewigtigste handelsplaatsen, zullen onvoorwaardelijk aan Pruissen moeten gehoorzamen. Het is het zijn of'niet zijn van de tegenwoordige orde van zaken in Duitschland, wat op het spel staat. Wanneer wij onzen blik wenden van de gebeurtenissen welke meer in onze nabijheid voorvallen on waardoor de hoop of vrees van velen wordt gaande gehouden, zien wij dat aan gene zijde des Oceaans, inde Vcrconigde Staten van Noord-Amerika, een toestand heerschende is, die ook verre van verkieslijk kan geacht worden. Uit Philadelphia toch schrijft men: Er bestaat hier te lande veel bekommering in alle kringen die werk van handel en speculatie maken. Alen begint te vreezen, dat do linantielesehok, die reeds lang als een gevolg van do onmatige hoeveelheid omloopende ruil middelen en van andere omstandigheden voorspeld is, thans werkelijk nadert. Het goud daalt in prijs, en in een week is het agio tien percent gedaald, waarvan onzekerheid der marktprijzen, groote dobberihgen op de goederen- en geld markt, en gevaar van bankroet voor kooplieden met woinïg krediet, de gevolgen zijn. De prijzen van allo goederen dalen, terwijl vele kooplieden hunne magazijnen nog vol hebben. Er waren over het gansche land uitgestrekte com binatiën gevormd met het doel om de marktprij zen te houden op do hoogte, waarop zij in de laatste maanden waren; doch zij storten allengs ineen. Millioenen schepels graan zijn op gezolderd door speculantendie den daarvoor besteden prijs nooit kunnen terug erlangen, en welke zullen moeten be zwijken; groote magazynen zijn vol manufacturendie zelfs niet tegen fabrieksprijs te verkoopen zijn; de openbare entro- p§fs zijn volbuitenlandschekoopwaren, waarvoor bet invoer- regt niet betaald is en waarschijnlijk door de tegenwoordige eigenaren nooit zal worden betaald. Er worden dan ook hier te lande tbans weinig handelszaken gedaan; een ioder wil verkoopen, en keepers zyn er weinig. Kortom, ons land is op den weg naar de onvermijdelijke gevolgen der onbesuisde speculatiezucht, die hier zoo lang gehcerscht heeft. Daarbij komt, dat do plunnenwelke de minister van fmantien had beraamd om de finuntiele onge legenheden te verhoeden of te vorligtenin het congres schip breuk lydon op het geschil tusschen do meerderheid on den president over politieke kwestien, en dat er omtrent den toekomstigen loop der openbare aangelegenheden een onze kerheid bestaat, die de geestkracht en moed der kooplieden breekt. De schok, waarop zoo lang waarschuwend is gewe zen, schijnt op handen, en de reactie, welke de terugkeer tot het gebruik van metalen ruilmiddelen medebrengen moet, aanstaande te zijn. In do politieke aangelegenheden is sedert eenigen tijd stilstand gekomen; doch de president en de radicalen zyn liet nog geenszins eens mot elkander geworden. In tegendeel; de breuk wordtgrooter, hoewel haar omvang door do omzigtig- hcid der leiders verboten wordt gehouden. De president is thans zoo sterk, dat de radicalen noodig achten hunnen haat eonigermate te breidelen, ie KAMER DER STATEN GENERAAL. Gisteren heeft de kamer hare werkzaamheden hervat. Er werd kennis gegeven van de sedert hare laatste bijeen komst ingekomen stukken; daarop zijn do afdeoüngen her nieuwd en hebben de ledenzich ter benoeming van voorzitters on ondervoorzitters naar kunno sectiekamers begeven. rijksclio leger met inbegrip dor officieren, liet andere behalve de officieren; kavaUcrie 42,000 en 41,000 man; artillerie, Oostenrijk 50,000 man, waarvan 21,000 bereden manschap pen, en l'ruisscn 804 stukken gesehut met 28,000 man, be halve do artillerie dor landweer. Ilierbij komen nog troepen van do genie, mineurs, trein enz., zoodat de gezameniijke sterkte (behalve de zeer talrijke gendarmerie)van hot Oos- tenrijksclie leger is 619,000 mot 70,000 bereden manschap pen van liet Pruissische 638,794 man, mot inbegrip der landweer, tot den eersten ban behoorcndc. Professor Hernpath, te Bristol, beeft ontdekt, dat het bloed van met do runderpest besraot vee een aanmerkelijke hoeveolheidammoniacaal zout bevat. Naarannleidingdaar- van heeft bij de vragen gesteld: l.ofdit verschijnsel do oorzaak of een gevolg der ziekte is; 2. of de aramoniacnietuit het bloed kan worden afgezonderd bij toediening van chlorine. Een heer in Bricltton was zijne kat kwijt en verdacht een in zijne nabijheid wonende dame, een bekende katten liefhebster, de kat gestoien te hebben. Zijontkcndo. Op ver zoek van den beer deed de politie van Brichton onderzoekon vond in do woning der dame 115 katten, 15 bonden en een levenden vos. Do kat van genoemden beer werd in de zoo genaamde oducatiokamer gevonden, waar de nieuw anngo- komenen eerst eenigen tijd .rblijf moeten houdenalvorens tot het algemeen katten-comitd te worden toegelaten. Versoheiden Fransehe industrieelen, dio zich vroeger bereid hadden verklaard aan de groote tentoonstelling van 1867 deel te nemen hebben thansaan dccommissie doen weten, dat zij geen gevolg aan dat plan zullen geven, aangezien zij het beneden hunne waardigheid achten om onder bot bestuur te staan van een kind, zoouls de kroonprins, die, naar mon weet, tot dc function van core-voorzitter der commissie voor de tentoonstelling is benoemd. Hot volgende overzigt wordt medegedeeld van de le gers van Oostenrijk en Pruissen, volgens hetwelk zij op voet van oorlog gebragtrespectievelijk deze sterkte hebben infautcrie°489)780 cn 459,000 man, bet eerste of Oostcn- SCHIEDAM, 5 April 1866. In den nacht van jl. Zondag op Maandag heeft men door verbreking van een hangslot op liet luik on van het slot van een kastje in het' vooronder van een vaartuigje, een zooge naamde Westlander, liggende in de Scliïe onder de gemeente Oud en Nieuw Mathcnesse, nabij de spoorwegbrug, gcstolcr oen bedrag van f 850.aan rijksdaalders; aldaar in een militairon-poetszakjo geborgen en uitmakende het gehcele vermogen van den schipper, die bet met zijne vrouw door onverdroten inspanning en zwoegen dag en nacht had be spaard. De politie stelt een naauwkeurig onderzoek in en heeft reeds huiszoeking gedaan, tot dusverre zonder gevolg. De commissaris des konings in de provincie Zuidhol land heeft ter kennis gebragt, dat zijno audiëntie aan autori teiten en bijzondere personen, tot dusver des Maandags van elke weck verleendte beginnen mot den 7 April c.k., be paald is op Zaiurdag, aanvangende des voorroiddags ten elf ure; het verleenen van audiëntie op denzelfden dag waarop do minister van binnonlandsche zaken voor hot publick te spreken is, achtte de heer commissaris des konings voor velen wensckelijk, daar dit aan belanghebbenden, welke den minister en den commissaris des konings over hetzelfde onderwerp wenschen te onderhouden, het ongerief cener dubbele reis zou kunnen besparen. Door het departement van finar.tiën is mededccling ge daan van do votgondo opgavo dor op 31 Maart 18G0 in de onderstaandecntrcpöts aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam18,854,508 pond. Rotterdam19,321.814 Schiedam1,756,709 Dordrecht2,282,898 Middelburg2,302,449 Totaal 44,518,378 pond. Tot hulponderwijzer te Hoogvliet is benoemd de heer J. J. IIuld ij alhier. Volgons de opgavo van het provinciaal bestuur in Zuidbolland, loopende van 18 tot 24 Maart jl. betreffende den vcetyphuswaren in de gemeente Schiedam aanwezig 319 runderonaangetast 4, gestorven 0, afgemaakt 2, her steld 0, nog ziek 2; in het geheel aangetast 284, gestorven 48, afgemaakt 110, hersteld 124, nog ziek 2. Tc Kcthol was sedort 3 February geen nieuwe aangifte gedaan. Aanwezig 1G99 runderen. Voor deslagtbank wer den 8 vette runderen uitgevoerd. Ingevoord 132 stuks. To Alathenesse waren by den aanvang van die week aan wezig 179 runderen. Nieuwe ziekte- of sterfgevallen hadden zich sedert 27 January niet voorgedaan. Te Dellshaven was sedert 3 February geen nieuwe aan gifte gedaan. Aanwezig 5C3 runderen. Te Ovorschio aanwezig 1740. Sedert 10 February geen nieuwe aangifte gedaan. Te Vluardingen was sedert 3 Muartgeen nieuwe aangifte gedaan. Aanwezig 339 runderen. Te Vlanrdinger-Ambachtaanwezïg 1568.Sedert3 Maart geen nieuwe aangifte gedaan. In do gehcele provincie zijn door do veeziekte in die weck I aangetast 1410, gestorven 309, afgemaakt 43hersteld 35, nog ziek 1023. Sedert bot uitbreken der ziekte zijn aange- I geven 42665, gestorven 14913, afgemaakt 9373, hersteld 1G303, nog ziek 2076.

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1