Pi M k m 11 A®. 1866. o ens dag 2 Mei. Verschijnt MaandagWoensdag ea Vrijdag. ALGmm OVERZIGT. 31 im<MLMSGHg BERIGTEN, 4" KUITENUHDSGHE BERIGTEN. iil f ABOHHEMEBTi AbonnvnienNprij# por Drio Maamlenf I 85. Franco per fastdoor liel jjolicelc Rijk- 2 23. (Brieuen AD VBETENTIEN: Prijs Tan tlen Rcwivncn ƒ0.10. lol 10 regel» 1.00. Zegelregt voor iedere plaatsing - 035. De berigtcn welke van alle kanton inkomen zijn bepaald oorlogzuchtig; en olochoon men aan allen geen onvooiwuui- delijk geloof kan schenken, is het nogtans niet te ontkennen, dat de toestand van zoodnnigen aard is, om elk oogenblik bereid te zijn hot ergste te vernemen. c. Alleen het tooneel der crisis is verplaatst. Ofschoon lictor verre van af is, dat tusschen Pruissen en Oostenrijk elke aanleiding tot botsing uit den weg zoude zijn geruimd, meende men het er veor te kunnen houden, dat het punt in kwestie in der minne zoude beslecht worden; en reeds had Oostenrijk maatregelen genomen tot staking van zijne krijgstoerustingen in het Noorden, toen het, zij het dan ook ten regie of ten onregte, zich genoodzaakt meende te zien die toerustingen op groote schaal in het Zuiden te horratten, waartegen èn Piuissen èn Italië beide to gelijk opkomen.cn waai door de Piuissisehe logering tot do ver klaring zegt gedrongen te zyn. dat zij tot geen ontwapening zal overgaan vóór dat Oostenrijk ook in liet Zuiden elke vermeei deiing van het leger staakt. Italië dat aan een ieder die het gelooven wit, ten stelligste verzekert, dat liet volstrekt geen plan heeft om den ooi log met Oostem ijk to beginnen, heeft een manifest uitgevaardigd tot oproeping van do soldaten mot onbepmld verlof. Do verschillende legeiafdeelingen hebben reeds ieder hun aan voerder gekregen, waaronder Lamarmora en Cialdini wor den genoemd, terwijl de koning het opperbevel op zich zal nemen. Ten gevolge van do exceptionele omstandigheden waarin hot kotiingiijk verkeert, oordeelden de ininisieis het geraden om hunne portefeuilles ter beschikking van don president van den raad te stellen tot voi niing ccnor nieuwe ministeriele combinatie, welke de koning gewenseht mogt achten. De heer Lamarmora heefi zich dam op tot den lieer Ricjsoli go- wend, of deze genegen was een nieuw kabinet zamen lo stellen, wam op genoemde staatsman antwoordde, dat hij er het oogenblik nog niet toe meende gekomen te zijn, Wij deolen slechts liet hool'dzakolijksto mede van hetgeen verbreid wordt, daar wij het raadzaam achten nadeie be vestiging af te wachten van zoo vele geruchten, die wclhgt morgen weder blijken uit de lucht gegrepen te zijn. Zoo als de zaken nu slaan moet liet noodwendig zeer spoedig tot een beslissing komen cn kan het dus weldra blijken waaraun men zich te houden hooft De discussio over het voorstel tot tweede lezing van de voordraaf der re«erin2 tot uitbreiding van hetstemregt in O 0 0 O O Engeland en Wales, is, na negen zittingen, in liet lagerhuis algoloopen, en de tweede lozing aangenomen met 318 tegen 313 steromen. Het roinisterio heeft beslolon niet af te iroden, maar zal annstaanden Maandag het ontwerp ter verdeeling der kies districten indienen. In het hoogorhuis ts aan den minister van binnenlandsche zaken de vraag gedaan, of de ïegeringberigt had ontvangen, dat de Nederlundsche provinciën Friesland en Groningen geheel waren beviyd gebleven van de runderpest, en, zoo ja, of het dan in het plan van den minister lag, de noodigo stap pen te doen tot wijziging van hot bestaande verbod van vee- invoer uit Noderlund, bepaaldelijk voor zoo ver die provin ciën betreft. Hierop heeft de minister geantwoord, dat bij den Privy Council zoodanige berigten waren ingekomen doch dat er eerst nog eenigo verdere inlichtingen moesten worden ingewonnen, eer de regering tot cenige opheffing van de tegenwoordige bepalingen kon overgaan. In het lagerhuis jl. Viijdag diezelfde vraag aan dienzelf den minister gedaan zijnde, heeft de minister geantwoord, dat de invoer van vee uit Groningen en Friesland dan eerst zou kunnen worden veroorloofd wanneer er zekerheid be stond, dat er geen vee uit andere declen van Noderlund over die provinciën zou worden uitgevoerd. Onderscheiden dagbladen, cn ook wy hebben gemeld, dat Gaiibaldi onverwacht van het eiland Caprera vertrokken was. In de gegeven omstandigheden gaf dit natuurlijk aan leiding tot allerlei gissingen. Thans wordt echter het raad sel opgelost en bekend gemaakt wat de reden biervan is geweest. De bekende Stephens, opperhoofd der Iersche Fe nians, had hora namelijk doen weten, dat hy hem op Caprera een bezoek kwam brengen. Garibaldi, hierop niet gestold, besloot eenvoudig zich voor zoo lang naar liet vasteland to begevenom die moeite voor don ongenoodigden gast vruch teloos te doen zyn. Te Munchcn is dezer dagen een proces gevoerd zoo als slechts zelden voorkomt. Een zekere vrouw Ricg, we- duivo van een liorbergior, heeft haroschoone zeventienjarige dochter verkocht aan don ouden, in Beijercn maar al te goed als wellusteling bokonth-n prins Wrode, dien zij als hande laar in wijnen aim time dochter had voorgesteld. Wrede be taalde daarvoor 200 gulden. Do ontaarde moeder is tot drio jaron gevangenisstraf veroordeeld, ter wy 1 togen prins Wrede een aanklagt wegens meineed werd ingesteld. Jl. Vrydag numiddag ten 1 ure is te Londen in oen gedeelte der Oost-Indische docks een hovigo brand uitge barsten. Het vuur woedde, niettegenstaande een aantal hand- cn sioom-brandspuiten in werking waren, zoo gewel dig voort, dat het zich weldra dooreen goheele rij maguzij- ncn een weg had gebaand, met het gevolg, dat o. a, een nieuw gebouw met onderscheiden verdiepingen, over een bieodto van 200 voeten, geheel is uitgebrand, terwijl een groote voorraad goederen, waaronder ruim 18,000 balen katoen, vernield werd. Aanvankelijk bestond er alle vrees, dat eenige daaraan belendende panden, waarin voor rtiitn 1 millioen waarde aan goederen aanwezig was, insgelijks een prooi der vlammen zouden worden. Die gebouwen zijn echter behouden, hoewel dit niet zou gelukt zijn. wanneer niet do bijzondero inrigting der in ijzer bewerkte vloeren hiertoe luid medogewcikt. Des avonds ten 9 ure was de toe stand nog zoo ongunstig, dat men zclls toen nng meende in lang liet vuur niet meester te zullen worden, in weerwil der gecomhiiiceide wetking van tien groote stoomspuiten en een diijvende bluschmuehino Nadat men eindelijk den vuur gloed had overwonnen, zyn evenwel Zaturdag namiddag ten 1 ute, dus juist 21 uren na het uitbreken van den biand, hij vernieuwing op verschillende plaatsen de vlammen uitge broken Te Faiys is een leidekker van het dak van oen zeer hoog huis gevallen. De man kwam te ïegt op een zijner viienden, een metselaar, die in gebogen houding aan den arbeid was en zijn kameraad op die wijs op het onvcrwuchts op den mg kreeg. Beide kwamen zeer onzacht op de straai- steenen te land, maar waren in een oogwenk op de heen. Geen van beiden had eenig letsel bekomen. De leidekker heeft zich echter vei pligt geacht, den metselaar dadelijk in een aangrenzende hei berg to tr.iktei en. SCHIEDAM, 1 Mei 1866. Bij koninklijk besluit van 22 Maart jl,, no. 53, wordt bewilliging veileend op hot ontwerp der acte van oprigting der nnauiiooze vennootschap „Vcrzckeuiig-Miiatscliuppij Schiedam" te vestigen te Schiedam. Aan de bij dit besluit goedgekeurde aotoonüeoncn wij.dalhetdoelderraaalsehappy is het veizekeien van schepen, goederen cn andere waarden tegen alle gevaren ter zee, op ïivieien, stioomen. binnenwa teren cn te lande, alsmede van gebouwen, goederen en an dere waarden tegen brandschade cn hetgeen bij do wet daar mede wordt gelijkgesteld; vooits dat tot directeur is benoemd do Heei K. J.van Erpecum, cn tot commissarissen dè Hoe ren J. Loopuyt. J. C. F. Nolet, P. C. A. Prin3 en J. M, van der Schalk, allen alhier. Hebben wij in een vorig nummer (1631) het uitmun tend succes vermeld van eene uitvoering der beide alhier bestaande kwartot-vereenigingen, onder diicctie van den heer W. II, Ifubne, ten voordeele van ongelukkigen ic Vlaar- dingen: toen aan allen die, op welk gebied ook aan liet genotvolle van de uvond zoo zeer hebben bijgedragenden meest onverdeelden bijvul is betoond-, thans kunnen wij daarbij voegen dat de leden der beido vereenigingon door drongen van oikontclijkheid jegens hun verdienstelijken diiccteur, in den avond vanjl. Zaturdiig, dooreen commissie uit hun middenonder gepaste toespraak van den heer D. Kimmijser, cenfraaialbum bevaticndc hunne photogra- pliisclic portrettenaan den heer KUline hebben aangeboden als blijvende herinnering vpn hun aller achting en genegen heid en opprijsstelling zijner vordiensten. Volgens een borigtin do N. R. C. van jl. Manndag, zijn door de politie twee personen aangehouden, schuldig aan diefstal van touwwerk te Rotterdam, dio zich hadden ver scholen in een varkenshok onder de gemeente Mallicnesse. Zijn onze information juist, dan moet die aanhouding ge schied zijn onder de gemeente Oveiscliio in een varkenshok, staande op een stuk weiland gelegen in den Spangenschen of zoogenanmden Spaanschen Polder. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, o, a., op zijn verzoek, do telegrafist jhr. A. J. B. U. Nahuys alhier, eervol uit's rijks dienst ontslagen. De Staats-Courant van 29 en 30 April vermeldt, dat sedert liet berigt van gisteren te Rotterdam 9 gevullen van cholera zijn aangegeven waarvan zes personen aan die ziekte overleden. Dezelfde Courant van lieden behelst, dat sedert het laatste borigt te Rotterdam zijn aangegeven 13 choleralyders en 11 sterfgevallen aan die ziekte. Aan een ingezonden artikel in de N, R. C. van jl. Maandag, van onzen voormaligon stadgenoot den heer med. doctor F. M. T. Gijsberti Hodenpijl, thans te Delft, ontlco- nen wij het volgende; Het is aan ieder bekend, dat do cholera in ons land is uit gebroken. Veelvuldige rnndgevingen zijn daartegen bekend gemaakt. Men heeft zioh vooral bepaald tot het nanwijzen van de oorzaken, waardoor die ziekte wordt opgewekt, en van de middelen, die men bij do eerste vorschynsolen daar van moet aunwondon. Vooral heelt men do menschon locge roepen „bobt geen angst." Maar angst is oen zenuwaan doening die niet van onzen wil afhangt, en teregt moet men angst hebben voor eon vyand, dien men niet weet te ontvlie den of te overwinnen. Meer dionst zoude men dus de raon- schen gedaan hebben, wanneer men hun het middel had aan de band gegeven, 'om van de cholera bevryd te blyven, Nnar mijn bescheiden oordeel ligt dat middel voor de hand Hot naauw vei band toch, dat bestaat tusschen cholera en typlieuso koorts, de overeenkomst in oorzaken, verspreiding en elkander opvolgende verschijnselen zijn zoo in het oog vallend, dat een aantal gencesheeren cholera en koorts voor gelijksoortige ziekten houden. Wat is niTTïet zekerste middel, om zich voor konrt3, en naar mijn oordeel ook voor cholera te vrijwaren? Zelfs aan Iceken is liet bekenddat wij daartoe geen zekerder middel bezitten dan de quinine. Door vele gencesheeren is dan ook bij cholora-epidemie de quinine als vooibehoedmiddel toegediend, en nog onlangs liecit een arts in Indiè het nut van dit middel zelfs bij reeds ontwikkelde cholera gestaafd. Ieder die in liet jiinr 1832 te Schiedam heeft gewoond, zal zich lieiinnercn, hoe de cholera daar destijds heeft ge woed, hoe mij weken lang van de vier-en-twintig uren naiiuwelijks drie uien tot rusten ovei bleven. Ik lieb toen tot op lieden meer dan duizend cholera-govallen gezien, maar nooit heb ik in eenige cholora-epidemie waargenomen of is mij eer, geval bij andere gencesheeren bekend, dat iemand, onder het gebruik van quinine, door cholera is aangetast geworden. Van daar dat ik ieder durf aanbevelen om, hij het liecr- schen dor cholera, twee- of driemaal daags één grein quinine in pillen of poedei vorm te gebruiken, cn ik twijtol niet, of dit eenvoudig cn overigens onschadelijk middel zal liem, bij een oveiigens matigen en gezonden leefregel, beveiligen voor die ziekte, waarvoor zoo velen nu nog met regt bevreesd zijn. Ik vermeen duidelijk genoeg voor niet-geneeskundigen geschreven te hebben, om her. to doen begrijpen, dat quinine door mij alleen als preservatief of voorbehoedmiddel wordt aangeraden en geenszins wanneer men door cholera is aan- geiast. In dit laatste geval roepo men zoo spoedig mogelijk de hulp eens gonoeshccrs in. Door den gemeenteraad van Dolfshaven is bepaald, dat uithoofde van hot lieersclien der cholera, in dit jaar aldaar geen kermis zal plaats hebben. Dppr denjaadder gomcento Brielle, die besloten heeft do in Julij invallende kermis voorloopig onbepaald uit to steller., zijn tevens maatregelen verordend ter verdere stui ting van de choleru, wanneer die ziekte aldaar mogt uitbre ken daartoe is tevens een commissie benoemd bestaande uit den Burgemeester, drie raadslieden, waaronder de Heer Mr. A. Knappert do-Groot, een geneesheer, een verloskun dige en een apotheker'. Bij liet vieren van zijn 40jarig professoraat door den lioogleoranr J. van der Hoeven te Leyden, word hem een sierlijk album met portictten door zijne leerlingen aangebo den zynde daartoe eenc commissie van 6 leden uit liun mid den benoemd, waaronder onze stadgenoot, de Heer E. J. M. Nolet. Jl Zaturdag is op do werf van den heer Joh. Jonker te Kinderdijk do kiel gelegd van oen ijzeren sein oefstoom boot, genaamd Antwerpen, zullende dienen tot het vervoer vnn passagiers, goederen en vee tusschen de steden 's Hage, Delft, Schiedam en Antwerpen, voor rekening der liecren Joh. Zuurmond Co. te Schoveningen. Jl. Zaturdag is te 's l-Iago de acte gepasseerd van do Noderlandscbo Intenmtionule Spoorweg- en Havenmaat- sclinppij, ter uitvoering van de werken, waarvoor aan do liceren Swnan en van Heijningenconcessie is veileend. - Nnar men verneemt, hebben gedeputeerde staten dezor provincie de onlangs plaats gehad hebbende benoeming van den lieer I\ Boezemeijer tot lid van den gemeenteraad van Delfslinvcn niet goedgekeurd, zoodat er weder een vrije ver kiezing zal moet"n geschieden. Zooals destijds gemeld is, verkreeg de heer P. Boezemeijer bij herstemming gelijk getal stemmen als dc heer J. II. Sehenkenberg van Microp, en werd hij als oudste in jaren als benoemd beschouwd. Er wa ren echter bij deze herstemming twee stembriefjes van on waarde verklaard, waarvan dén in blanco en één met den naam van J. H van Mierop. Uit Frnneker wordt gemold, dut in den omtrek aldaar, voornamelijk in Franokoradeel, Menaldumadeel, 't Bildlen Barradeel, zoo ver men kan nagaan, by meer dan honderd veehouders, te zamen wel voor een wnardo van f 50,000, koeyen, meest melkvee, zijn opgekocht door een jong koop man, zoo bij voorgaf uit Bozura, tegen zoor hooge pryzen, alles in het laatst van April aldaar te lovcren. Sommige van die koeijen waren, zoo hij zeido, bestemd voor Holland, andeicn voor Brabant. Deze koopmun maakte van die gelegenheid gebruik om allerhande dingen op den koop toe to bedingen, als nacht verblijf, eten, verkwikking, jenever, kleedingstukken, laar zen, worst, kippen, vooral koedekken, wandelstokkon, vrij transport, te veel om te noemen. Nnnrdien liij somtijds don vollen eiscli van den veehouder dadelijk inwilligde, bragt hij zelfs onoenigheid in sommige gezinnen te weog, omdat de vrouw dan wol aan haron man verweet, dat bij zijn vee niet kendo on te weinig vroeg. Thans loopt in die streken hot gerucht, dat do koopman I pas uit het tuchthuis is ontslagen, on dat hij al weder in han den dor justitie is, Intussclien heeft die persoon groote onge legenheid veroorzaakt, omdat de veehouders, niet wetonde wat de gevolgen zullen rijn, mei hun vee blijven zitten cn

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1