A0. 1866. Woensdag 5# VcrsGhijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. J iia e i. ALGEMEEN OVERZIGÏ. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. UINNENUNDSCHE BEB1GTEN, II AIT. ABOJflflMEH Tr4 AlxmncincnlsprSjs per Drio Slaandcuj. Frtmco per Fastdoor liel gcliceU Rijk. f 1.85. - aas (Brieien l'ranoo). ADVEBTEIfTIEN: Prija tan den gewonen regel Tot 10 regels f 1 00. Zegclrcgt roor iedere plaatsing 0.10. - 0.35. Pe hoop op den vrede neemt over bet algemeen meer en meer toe; niet dat men juist zoo veel vertrouwen stelt in het bijeen te komen congres, maar er doen zich verschijnselen op, die betere waarborgen voor do toekomst van Europa schijnen op te leveren. Op hot congres^och zal eikder nartyen. wtmncer vooraf y|..,hom~zym-^ geen minnelyke schikkingen getreden zijn, blijven vasthou den aan do eenmaal opgevatte meening en van toegeven kan alsdan geen sprake zijn, zoodnt het eindelijk toch tut een botsing komen moest, en wij stemmen dan ook volkomen in met de volgende beschouwing, dio niet geheel van cenig belang ontbloot is. Voor het oogenblik willen wij eens aannemen, dat niot alleen Engeland en liuslami, maar ook Frankrijk, opregt den vrede willen, en dat men in Pnrys niet, zooals prins Metternich aan zijn gouvernement beeft geschreven, „den schijn aanneemt van te willen voorkomen wat men zoo gaarne zou zien gebeuren," Maur dan nogliouden wij het voor bijna onmogelijk alle partijen to bevredigen. Wel maakt men allerlei combinatiën maar nnauwelyks is men er mede gereed of men ziet dal het onmogelijk is, ze in toepassing te brengen. Zoo heeft de hertog do Pctsigny dezer dagen aan keizer Napoleon, die schijnbaar ieder om raad vraagt, natuurlijk om dien niet in acht te nemen, het volgend plan onderwor pen; Venctieaan Oostenryk, Süezio aan Oostenrijk, en do Elbe-herlogdornmen en Hannover nan Fiuissen. „Dan zijn alle partijen tevreden gesteld," voegde de hertog er bij. „Zoo, antwoordde do keizer zoudt gy denken dat dan ieder tevreden zou zyn? En de koning van ilnnnover, zou die ook zoo tevreden zyn; ofzoudtgy donken, dat zijne blind heid hem beletten zou de misnoegdheid zijner ondeuianen waar te nemenwanneer hun eenc regering van vreemden werd opgedrongen?" De hertog de Peisigny moest hierop het antwoord schuldig blijven, doch hij zal wel hebben be grepen, dat zijn plan, hoe schynbaar eenvoudig ook, op te groote bezwatcn moei afstuiten dan dat het zou kunnen strekken-tot .nlgomeono bevrediging En bovendien, al zou de keizer zijne goedkeuring er uan schenken, om Hannover op te offeren, dan nog gelooven wijdat Oostenryk daartoe de hand niet zal leenenen dat het niet zal willen medewer ken om een der kleine Bondsstaten van zijn grondgebied te berooven, ook al kon daardoor de oorlog worden voorkomen. En dit laatste betwijfelen wij zeer, ten minsto zoo langgrnaf von Bismaick het roer van den Pruissischen staat in handen heeft. Al moge men toch te Berlijn de hooghartige taal van vroeger oen weinig lager hebben gestemd, sedert Oosloni ijk en de Middenstaten kiachtigerzijn opgetreden, zoolang von Bismarck do gunst zyns konings blijft genieten, is het niet te vei wachten'dat het zwaard in de schede zal worden gestoken, liet bewijs daarvan is nog geleverd door een brief, waarin een gesprok wordt medegedeeld, nog geeno acht dagen geleden door den graaf von Bismarck met een der voornaamste diplomatieke agenten te Berlyn gehouden, en bij welke gelegenheid de Pruissische minister zich aldus hoeft uitgelaten: „Noch in de Sleeswijk-Holsteinsche kwes tie dor Bondshervorming zal Pruissen zich door een beslis sing van den Bond of van een congres, do los laten lezen," en by voegde or in den loop van het gesprek bij; „binnon vier weken hebben wij oorlog en binnen acht weken dicteert Pruissen den vrede. Dan zou een congros over do faits accomplis kunnen raadplegen. Komt het thans bijeen, dan zullen de resultaten zeker oven groot zijn als die van do Londensche conferentie." Dit voor oogen hebbende kunnen wy geen groot gowigt aan oen conferentie hechten, maar wat voor ons meer afdoet dan allo congressen te zamen, is de verklaring van Frank rijk, dat hot bereid is het zwaard in de schaal te leggen, wanneer hot blijken mogt dat men tot geen vergelijk kon komen. Dit voornemen van Frankrijk moet echter niet op zich zelve staan, maar ook Rusland zou geneigd zijn met de wapenen tusschen beiden te komen, wanneer een der betrok ken partijen elk voorstel tot een vergelijk mogt verwerpen. Daarop is een officiële verklaring in den Moniteur ver schenen, waarin gezegd wordt: Verscheiden vreemde dag bladen hebben beweerd, dat er tussehen Frankrijk,Pruissen en Italio con geheim verdrag bestaat, en dat Pruissen zich, krachtens dit verdrag, zou verbonden hebben, om in geval van oorlog, aan Frankryk de Rijn-prcvincien, en Italië om Sardinië over te geven. Wij moeten deze onderstelling in alle deelen voor valsch verklaren. Tusschen do Fransche regering en de vreemde mogendheden bestaan geen ver- bindtenissen van welken aard ook. Deze nota boeflt, zooals te verwachten was.grooto sensatie te weeg gobragt; men merkt haar aan als een uitvloeisel van do zeer in het oog loopendo verandering welke do houding van Frankrijk in do laatste dagen tegenover Oostenrijk heeft ondergaan, die hoofdzakelijk wordt toegeschreven aan het minder hardnekkig vasthouden van Oostenryk aan Vcnetie, waaromtrent tusschen de beide hoven reeds langdurige on derhandelingen zouden zijn aangeknoopt, en over den loop waarvan de Fransche minister van buitenlandsche zaken reeds herhaaldelijk zyn goedkeuring heeft te kennen gegeven. Voegt men'hier nog by don dagclyks toenomenden afkeer, die men in Pruissen zoowel als iy andore landen vau Duitsch- land voor den oorlog voedt, dan is het niet to ontkennen, dat de kansen voor den vredo op dit oogenblik boter staan don vroeger; en al moge dan ook een von Bismarck met wat groote woorden schermen, wij laten ons de overtuiging maar zoo voetstoots niet ontnemen, dut hy zelf te zeer zijn mngic- loosheid gevoelen moet, als hij do zekerheid zal hebben ont vangen, dat Frankrijk en Rusland niet vóór, maar tegen De democratische volksvergadering in het circus te Frank fort, welke door 3000 ii 3500 personen is bezocht geworden, en die met opzet, gelijk gemeld is, belegd wus op denzelfden dug en hetzelfde uur als liet afgevaardigden-congres, heeft do volgende besluiten genomen „l. Het is Duitschlands pligt, met de wapenen in de band het hoofd te bieden aan de politiek van Pruissen, welke politiek geweld aandoet aan don viede; onzijdigheid zouceno daad zijn van lafhartigheid of van verraad; 2. Sleeswijk-llolslein behoort, op den grondslag der bestaande regten, onmiddeiijk geconstitueerd te worden als zelfstandige staat; die staat moet van stonde nan stem etlungen in do Bonds\ergadeiing;het ilolstoinschc contingent moet op stnnndon voet georganiseerd worden; 3. het Pruissische voorslol tot bijeenroeping van een parle ment is volstrekt verwerpelijk; alleen cene constituercndo vergadering, zamengesteld uit veilogenwoordigers van ge heel Duitschland en bekleed met de vereischtc ningt, is be voegd in hoogste instantie uitspraak te doen over do organi satie des vaderlands; 4. wij verlangen van de regeringen bet herstel van de fundamentele rogten des Duitschen volks en invoering van de volkswapening by de wet; 5. in aan merking genomen de gevaren en eischen van liet tegenwoor dige oogenblik, noodigt do vergadoiingliet volk in alle Duit- sche staten met aandrang uit, in de steden en op het plalto land staatkundige veieenigingen te vormen." Do koning van Beijoicn heeft den landdag geopend en daarbij in hoofdzaak liet volgende gezegd: Tusschen twee magtige leden van den Bond zyn geschillen geiezen. Hunne legerscharen staan strijdvaardig legen elkander over. Het was mijn ijverigstrevcn om werkzaam te zijn tot het behoud van den vredo en van den Bond, een pligt, die zoowel op ieder afzondei lij ken staat, als op den Bond als één geheel rust. Nog wil ik do hoop niet opgeven, dat de rampen van een burgeroorlog van Duitschland zullen worden afgeweerd. Nog nltyd hoop ik op een geregte oplossing van do kwestie van Sleeswijk-Hoistein. Nog altijd boop ik, dat een aan de cïschcn van den tijd beantwoordende hervorming van den Duitschen Bond, met medewerking eener nationale verte genwoordiging. aan ons groot vaderland een hernieuwden en duurzamen vrede schenken zal. Beijeren moet evenwel voorbereid zyn om in alle eventua liteiten voor eigen eer en zelfstandigheid, voor hot regt van den Bond en voor do bolangen der Duitsche natie, te kunnen opkomen. Daarom heb ik bevel gegeven tot mobielmaking van het leger en heb ik tevens den landdag opgeroepen, met wiens medewerking langs wettigen weg al datgene kan wor den geregeld, wat bevorderlijk kan zijn om aan deze roeping van Beijeren te beantwoorden. Ook do koning van VVurlemberg heeft in persoon do bui tengewone zitting der kamers geopend en bij die gelegenheid, o a. het navolgende gesprokenDuitschland en Europa slaan met ongerustheid de ontwikkeling gade van een geschil, dat, indien het door den oorlog werd opgelost, do vruchten zou vernietigen van een vijftigjarigen vrede. Myno ijverige po gingen strekken en zullen strekken om zulk oen onheil nf te weren. Om den vrede duurzaam te maken,moet do Sleeswijk- Holsteinsche kwestie opgelost worden volgens den weg van het ïegt en met boveiliging van de belangen van Duitschland. Do constitutie van den Bond moet zoodanig ingcrigt worden, dat zif voldoet aan de eisclien des tijds. liet volk moet vol- gcnszijnrogtdeelnemenaan dogemecnc en federatiovezaken Ik hoop nog, dat de vredo zal behouden blijven. Werd zij verbroken,dan zouden pligt en oor ons bevelen tusschen beiden to komeu, voor do bedreigde regten der natie, voor hot fede raal regt en onze onafhankelijkheid. Bcrigten uit New-York van 16 dezer molden, dat de president Johnson den vorigen dag zijn afkeurende stem by don senaat had ingezonden, ten opzigte van het ontwerp vnn wet, waarby Colorado wordt verheven tot een staat der Unie. De senaat is, zonder van dit veto te hebben konnis ge nomen, verdaagd, zoodat dit stuk niet is openbaar gemaakt. Wen zegt, dat dit veto gegrond is op do meening, dat de be volkingvan Colorado niet voldoende is om te wettigen, dat dit grondgebied tot een staat worde verheven, en dat do toe lating vnn Colorudo als eenstaat in strijd is met het publiek belang, aangezien elf staten, die over do toestemming hunne stem moesten uitbrengen, thans by de vertegenwoordiging zyn uitgesloten. Het verdogen van den senaat, zonder van hot veto te hebben konnis genomen, wordt als een bewijs van verachting en beleodiging jogons den president be sehouwd. In do acte van beschuldiging togen den beer Davis wordt zyne misdaad omschreven, „dat hy op den 15 Jnnij 1864 met andoren to Richmond conspireerde, om door kracht van wapenen het gouvernement der Vereenigdo Staten omver te werpen." Men zegt, dat hy in den aanvang der maand Junij te regt zal staaninmiddels neemt de gezondheid van don heer Davis sterk af. De president heelt gelast dat een speciaal onderzook naar zy n gezondheidstoestand zou worden ingesteld en dat hy in do gevangenis niet streng meer mag behandeld worden. De heer Me. Culloch, minister van finantiön, beeft een ontwerp van wet gemaakt en bij do finantiölc commissie in gediend, met hot plan om do nationale schuld te consolideren in een 5 pCt. fonds. Het is een sedert lang bekend en onbetwistbaar ver schijnsel, dat wanneer men 2 tot 5 tiendon van oen wigtjo aluin in een kan troebel water werpt, het water daardoor zeer bolder wordt. Men schijnt evenwel die reiniging met cenig wantrouwen te hebben bejegend. Jonnet beeft aan gaande deze wyze van zuivering zeer gewigligc proeven go- nomen, en is tot het resultaat gekomen, dut troebel water, om het even van welken anrd do daarin zwevende aardach tige stoffen zijn, en hoeveel er in voorkomen, binnen zovern tot zeventig minuten goed drinkwater wordt, wanneer men in elke kan slechts 4 tiende wigtjes of 4 korrels fij» gestooten aluin werpt en goed omroert. De organische stoffen schcidon zich af en zinken op den bodera. Hot water verkrijgt er volstrekt geen schadelijke oigonsckappon door. Naar wij vernemen zal, op bevel der keizerin van Frnnkiykin Parys cene vereeniging van drio honderd huizen gesticht wordenuitsluitend ten behoeve van arbei ders,en wel in do voorstad Montrouge. De bekende Parijscho architect Castognier is met do diicctie belast. De arbeiders zullen daar, even als reeds in soortgelijke gebouwen in lo Qnariier du Tempio plaats beeft, woningen voor billijke prijzen vinden, die zij por week kunnen betalen. In eon tent op de place Micbcl Montagne te Perigneux zyn tweo zeer curieuse personnadjen te zien. Het zijn twee gebroeders, Spanjaarden van Estramndura, nog veel kleiner dan Tom Pouco. Met hun beiden kunnen zij in do laars van een gendarme; zij zouden in een salade-schotel kunnen zwem men. Do oudste, senor Francesco, is 59 jaar; de jongere, senor Emmanuel, is 35 jaar. Do ouders van deze twee won deren zijn groote mcnschen; zy hebben een zuster, die thans 40 jaar oud is, en die ook een tamelyk.groote.taille heeft. Senor Francisco heeft een ernstig voorkomen, zijn broeder integendeel is zeer levendig en geestig. Beiden hebben een langen baard. Men gaf ann Emmanuel een sigaar van 25 centimes, hij zou hem tot wandelstok hebben kunnen dienen. Ofschoon liy dien naauwolijks in zyn mond kon nomen, heeft hij bem echter opgerookt. Het Nederlandsch congres, welks oerste zitting to Gent in 1849 gehouden werd, en dat vervolgons beurtelings to Amsterdam, te Brussel, te Utrecht, te Antwerpen, to 's Hertogenbosch, to Brugge en te Rotterdam is vergaderd geweest, zal in den loop van dit jaar op nieuw bijeenkomen in dezelfde stad, van waar vóór 17 jaren, de eersto roepstem tot zijne vorming is uitgegaan. Zoo men weet is het doel dezer vergadering hot behoud en do versterking der Noderduitsche volkseenheid. Reeds hebben de vorige byeenkomster. ernstig bijgedragen tot de bereiking van het gestelde doel. De algemeene toena dering van Noord en Zuid moet voor een goed deel als een verblijdende vrucht der congressen beschouwd worden, en het is bepaaldelijk bun werk, zoo do eenheid der Nederland- sche taal. die te lang in Hollandsch en Vlnamsch verdeeld scheen, door do uitgave van het grooto woordenboek voor goed en duurzaam bevestigd, en door de ingevoerde gelijk heid van spelling, als door een uiterlijk merktecken gewaar borgd is. Veel blijft er echter nog voor volgende congressen ter be arbeiding over. Op het negende, zullen als op de vorige, alle vraagstukken kunnen verhandeld worden, welke het behoud van den Nederlnndschen stam aanbelangen, tcrwyl, ook als vroeger, inzonderheid de punten worden aanbevolen, die in onmiddeiijk verband staan root do handhaving, deopbouring en den bloei van do Ncderlandscho taal- en letterkundedo Nederlandseho geschiedenis en oudboidkundo, het Neder landsch tooncel, den Nedcrlandschcn zang en den Nederland- sclien bockhandel. Geen geschreven redevoeringen zullen toegelaten wor den, waarvan do voordragt meer dan een vierde uutfs zou vorderen. Hot negende congres zal gehouden worden Zondag, Maan dag, Dingsdag en Woensdag, 26,27,28 en 29 Augustus 1866. Van wege oenige Belgische handelshuizen zyn ann hot gouvernement voorstellen gedaan tot het oprigten eenoc gorogolde stoombootdienst tusschen Antwerpen en Buonos- Ayres, om desverkiezendo aan te leggen te Southampton, Lissabon, Cap-vert, Bahia, Rio-Janeiro en Montevideo. SCHIEDAM, 29 Mei 1866. Sedert do opgave van 26 dezer is in de registers van den burgerlijken stand nlhier 1 persoon ingeschreven nis ann cholera overleden. Sedert liet begin dor epidemie 36. \Vy waren dezer dagen in de gelegenheid te zien, v.éér do verzending daarvan naar de tentoonstelling to Arcachon in Frankryk, nabij Bordeaux, alwaar het zal worden ge- exposeord, een fiaai roaltony bouten kistjo met fluweel be kleed, waarin vorschillendo monsters gnren cn touwwetk, it i.

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1