Ill Maandag 4 «Innij, A0. 18C6. 1 Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. K enmsgcving. Burgemeester e.v Wetiioodcks vam Schiedam, ^£l££OvËBZiGL BUITEMUMDSCHE 8ERIQTEW. ABOWWEMBK T: Alionncmenlspriji por Drio Haamlcnf 1.85. Franco per Vostdoor hot gchcclc Ilijk. - 2.Ü5. (ESrieveti franco). ADVKETEKÏIEN: Prijs ton don gewonen rogol 0.10. lot 10 rcgcU f 1.00, Zcgolregt voor iedere plaatsing - 0.35. I si wnaaaxmmsataaasaMmauanmamwa Gelct op do bepaling van Art. 151 der Verordening op do Lrandwecrbinnen dczoGemeente, van den 22 February 18C0. Geven bij deze kennis, dat tot Brandmeesters zijn be noemd, aan de Spuit No. 4, de lieer E. KRAMERS Cz., on non de Spuit No. 7, do hoer L. VINCENT. Gedaan by Burgemeester en Wethouders voornoemd, den 20 en 29 Mei I860. Be Burgemeester L. KNAPPERT. De Secretaris VERNÈ DE. Voortdurend blijft er tegenstrijdigheid in de gevoelens omtrent den uitslag der conferentie hccrschen en ofschoon de hoop op vrede niet geheel buiten gesloten is, wordt toch overal met nadruk gewezen opdomooijelijkheid om een op lossing te vinden. Evenzoo zijn de verschillende berigten hot niet eens over do voorwaarden waarop do betrokken mogendheden tot het bijwonen der conferentie zyn toegetreden en of zij al dan niet reserves hebben gemaakt. Hebben wij vroeger van een en ander reeds ecnige melding gemaakt, nu wordt nit Berlijn geschreven, dat de Bondsdag de nitnoodiging tot do conferentie heeft aangenomen onder voorbehouddat het Holsteinsche geschil en do kwestie der Bondshervorming, voor zoover zij geen internationale betrek kingen raken, hun Duitsche karakter zullen behouden. De heer von der Pfordten is tot gcvolmagtigde gekozen. Oostenrijk zou verklaard hebben te zullen ontwapenen, zoodra het zekerheid had verkregen tegen vernieuwd gevaar van oorlog. Het verzekert bij Pruissen vergccfscho pogingen te hebben aangewend, om in do kwestie der Hertogdommen naar bonds- en landsregt do beslissing aan den Bond over te laten on den stadhouder to magtigen do stonden bijoen te roepen.- Pruissen geeft desgelijks beloften van ontwapening. Blijkt het, dat de Bond niet by magte is ontwapening van Oosten rijk en Saksen te bewerken, of verzet hij zich tegen oen bondshervorming, zoo vindt Pruissen daarin het bewijs, dat de Bond voor zijn taak niet is opgewassen. Eindelijk moet Pruissen hebben doen uitkomen, dat het nimmer de kwestie der Hertogdommen mot goweld van wapenen heeft willen heslissen. Ook wordt do Oostonrijkscho verklaring betreffende de Holsteinsche kwestie, welke in banden gesteld is van de Holsteinsche commissie, als inleiding tot een politieke execu tie tegenover Pruissen beschouwd. Het bevestigt zich, dat alle ministers van buitenlandsche zaken naar Parijs gaan, om als eerste gezanten der respec tieve mogendheden te fungeren, en men meent te weten, dat de Franscho keizer voornemens is de conferentie in persoon met een redevoering te openen, Wat bij al liet onzekere, dat in do ziob dagelijks opvol gende depêches voorkomt, bepaald als waarheid kan worden aangenomen is, dat Pruissen met lecde oogen de deelneming van den Bond aan hot congres beschouwt. Hot organu van den heer von Bismarck zegt, o. a.niet to wetenwien en wat do gezar.t van den Bond op hot congres zou moeten ver tegenwoordigen. In zijne gewigtigste bestanddcclen toch is de Bond aidaar reeds door Pruissen en Oostenrijk vertegen woordigd. By het aannemen van de uitnoodiging tot hot con gres heeft Pruissen die bedenking niet willen opperen; ronar het meent dat do verschijning van een Bondsgezant op het congres do ontbinding van den Bond bespoedigen zal en do bijeenkomst van oen Duitsch parlement des te noodzakelijker maakt. Do Spaansche vloot heeft op 2 Mei beproefd Callao te bombarderen, doch is door dc Peruaansobe batterijen terug geslagen. Twee Spaansche fregatten zijn buiten gevecht ge steld; admiraal Nunez is gekwetst. Er zyn 60 Peruanen gedood; onder anderen de secretaris van oorlog, en 120 gewond. wilde hij hot stukje brood weder afnemen, doch do kleine bad het reeds ingeslikt en begon hierdoor org te hoesten, roet het gelukkig gevolg dat de knoop los raakte en het kind op hetzelfde oogenblik van dien overlast bevrijd was. Dege- nceslioer, er bij geroepen, verklaarde dat het gevaar gewe ken was, en werkelijk begon het kind thans te herstellen. Voor zoo ver men kan nagaan, heeft hot al dion tijd door de gaatjes van den knoop het voedsel moeten inzuigen. In do vmmverkmagnzijnen van den heer Aubin te Parijs, had den 30 Mei een groot onheil plaats. Dezo maga zijnen zijn gelegen in Villette, dat tegenwoordig tot Parijs behoort, en bevatten een massa matcrialun, die raon opeen gehoopt had, om zo naar het nieuwe etablissement van den beer Aubin te Vervocien. Onder dezo materialen nu had een ontploffing plaats op liet oogcnblik.dat dcarboiders verocnigd waren. Een en twintig hunner werden op de plaats gedood hunne lijkon waren geheel en al onkenbaar. Tien personen werden voorts nog ernstig gewond. Het buskruid magazijn bleef gelukkig verschoondhet ongeval, hoe wol reeds groot genoeg, ware anders nog veel grooler geweest. Ecnige go- bouwen, tot bet etablissement behoorende, zijn vernield. De koïzor was spoedig na do ramp op de plaats des onhcils verschenen, Bij de wedrennen ir. het Bois do Boulogne, bij Parijs, beeft jl. Zondag oen Engolsehmnn den prijs van honderd duizend francs gewonnen. De gelukkigo winner is de hertog de Beaufort, wien door den Jockey-club een diner is aange boden, om een bewijs te geven, dat de Franscho nationale trots in hot minst niet gekrenkt is, omdat dc Franscho paar den do vlag hebben moeten strijken voor zijn paard Ceylan. Te Biusscl is ji. Donderdag morgen ten negen ure een vrccsselijke brand uitgebarsten in een flcsschen- en vodden- magazijn, dat gelegen was vlak naast boutmagazijnen, een zcepziedery, een petroleum depót en andere bewaarpluatson van ligt ontvlambare stoffen, Drio groote magazijnen wer den in minder dan anderhalf uur geheel in dc asch gelogd. De schade woidt op 200,000 francs begroot. Jl. Woensdag bad to Berlyn in do stcdelykc gazfabriek een vrecsselyko ontploffing plaat9, die niet alleen belangryke verwoestingen aan en in gebouwen enz. indebuurtaanrïgite, maar ook oen aantal monschenlevons kostte. Z. M. de koning verscheen onmiddelijk op do plaats des onheils. Te Witehford, in Engeland, is dezer dagen een kind uit een langdurig levensgevaar gered. Ongeveer tien maan den geleden had dat kind, destyds vier maanden oud, een knoopje ingeslikt, dat in do keel was blijven steken, tenge volge waarvan bet aan een zware pyn en hevige benaauwd- lieid leed. Welko pogingen daartegen ook werden aange wend, niets mogt baten, en daar het kind slechts met zeer 'veel moeite een ontoereikende hoeveelheid voedsel kon'door- slikken, begon bot langzamerhand zoo te vervallen» dat men niets anders dan oen spoodigen dood verwnchtto. Do vader, onlangs het kind op den schoot nemende, stopte het een stukje brood in de hond. Op do aanmaning zijner vrouw, dat het kind al dien tyd nog geen vast? spy's had kunnen genieten, SCHIEDAM, 2 Jun ij 1866. Sedert de opgave van 31 Mei is in do registers van den burgerlijken stand alhier 1 persoon ingeschreven al3 aan cholera overleden. Sedert het begin der epidemie 39. Volgens de opgave in de Staats-Courant waren in do week van 20 tot 26 Mei in het gekeelo ryk door do cho lera aangetast 179 personen, waarvan 100 overleden. Sedert het begin dor ziekte waren aangotast 1030, overle den 595. Gisteren avond werd bij do spoorbrug bot lijk van oen vcertionjarigen knaap opgehaald. Gewoon om metdatbootjo de boodschappen voor een der in dogemeonto Kcthcl gelegen scheepstimmerwerven, waarop hij werkzaam wasnaar de stad te doen, is dat bootje, vermoedelijk door den feilen wind, die de onweórsbui tusschen vijf en zes ure gisteren avond verzeldo, naar den overkant gedreven en heeft hij ge tracht het met een riem von een aldaar liggend vlot af te houden, althans dio riem was daarin blijven steken, en hij het evenwigt daardoor verloren hebbende over boord ge slagen. Hot bootje is later, toen de bui over was, alleen drijvende gevonden, als ook do andere riem, waardoor men op het denkbeeld van een onheil kwam, dat later door den in het vlot stekenden riem werd bevestigd, ter plaatse waarvan men dan ook bet lyk, nadat bot ongeveer anderhalf uur in het water moet hobbon gelegen, gevonden beeft. In een nabij zijnden herberg gebragt,wcrd de drenkoling, wien3 oudor3 in do gemeente Schiedam wonen, na vergcefsohe pogingen om hem in hot leven terug te roepen, naar het ouderlijke buis overgebragt. Do Neder). Handelmaatschappij vraagt nanbiedingvan schccpsruimte to Rotterdam voor hare gewone dienstbe- vrachting van Java of Sumatra, terug naar Nederland. Deze aan vrago strekt zich uit tot schepen, laatstelijk vóór ol op uit. April 1865 in gewone beurtbcraohtïng terugge komen, on lot nieuwe schepen, vóór of op uit. October 1865 te water gelaten. De schepen, die rcgtstrceks uit een der Ncderl. havens naar Batavia zullen vertrekken, moeten vóór of omstreeks 10 July 1866 tot vertrek gereed zyndie welke op vooruitreis zyn.moctcn vóór of op 10 November 1866 tor beschikking van de factorij te Batavia zijn. Aanbicdingon worden ingewacht tot Woensdag G Junij, of bij liaro agenten tot Dingsdug 5 Junij a.s. Gisteren had do plegtigo installatie te Delfshavcn plaats van den voor die gemcento nieuw benoemden burge meester,den heer J. W. Rösenor Manz,vroeger burgemeester van Oudshoorn. Do verkiezing van oen lid van de tweede kamer dor staten generaal, in het hoofdkiosdictrïct Lcyden, noodzake lijk geworden door do optreding van don beormr.R. J. graaf Schimmelpenninek als minister van linantiën; in het boofd- kiesdistrict Zwolle, noodzakelijk geworden door liet optreden van den heer ror. P. Mijer als minister van koloniën; in het hoofdkiesdistrict Arnhem, noodzakelijk geworden door do optroding van don hoer mr. J. 1'. J. A. graaf van Zuylen van Nyovelt als ministor van buitcnlundsche zaken, zal geschio- den op Dingsdag den 12 Juny a. s., on eene herstemming, zoo noodig, op Dingsdag den 26 Junij daaraanvolgende. DeStaats Courant bevat in baur nummer vangisteron wegens een misstelling, een herplaatsing van do koninklijke besluiten van 30 Mei. nos. 46 en 47, betreffende de aftreding van liet vorig kabinet on do optreding van het nieuwe. Uit deze rectificatie blijkt, dat do vermelding door de Staats- Courant van het feit, dat do liecrcn van Bosse, Crcmois, Pickó, Geertscma en Blanken hunne portefeuilles tor be schikking van Z. M. don koning hebben gesteld, op oen dwaling berust. Al deze hcoren hebben Z. hl. eenvoudig verzocht om eervol ontslag, wat hun bij genoemd besluit door Z. M. mot ingang van 1 Juny is verleend, onder dankbetui ging voor do vele aan Z. M. en den lande bewezen diensten. De miliciens der ligting van dit jaar, herkomstig uit Rotterdam en Dollsbavcn, die na hunne inlijving bij do mili tie met verlol'zijn gezonden, zullen don 1 Julij a.s. inactivi teit bij hunne korpsen optreden, en wanneer millions uit die gemeenten zich vóór dat tijdstip bij hunne korpsen raog- tcn aanmelden, zullen zij daarbij evenwel in werkelijke dienst worden gesteld. Den 31 Mei en 1 Junij zijn in de registers van den burgcilijkcn stand te Rotterdam 2 personen ingeschreven, als aan cholera overledensoderl het begin dor epidemie 368. - Jl. Dondeidag was op do openbare tribune van dc rogtznnl der arrondissomcnts-icglbank te Rotterdam een talrijk publiek bijeen gekomen, om tegenwoordig te zyn bij bot verhoor in de zaak van L. d. K., betreffende den diefstal met inbraak, in don avond van 19 April jl. geploegd, in een pakhuit aan de Binnen Rotte. Daar wij destijds dit feit reeds liebben medcgcdeeld.herinnoren wij slechts kortclijk, dat dio diefstal is gepleegd in een pakhuis aan do Binnen Rotte, tusschen de Boeren Vischmarkt en Turfmarkt. Twee per sonen zyn aldaar met een schuit gekomen en door een grooto ruit naar binnen gedrongen, van waar zij een baal koffij in do schuit hebben gebragt. Een hunner is daarmedo weg gevaren en opgemerkt door een paar politic-agenten, die aan de overzijde bij do Grooto Kerk waren en bij opsporing do schuit aangelegd vonden bij een Water-steegje, over het gebouw van hot Nut van 't Algemeen, uitkomende aan do Binnen Rotte. Daar bobben zij zich verscholen, in afwachting -of.do ontvlugte dader ook zou terugkomen om dc baal koffij t te halen of weg te varen, en werkèlïjiniwamóö'k"3ên'j)(5ö3 later aldaar de persoon van wien zij zich meester maakten. De beschuldigde is oen flink, krachtig jongman, gekleed in oen ligte pantalon, bruin jasje, zwarte col met boordje en ook overigens met een goed uiterlijk; liij maakte bij zijn binnentreden in de geregtszaal een gunstigen indruk op de talrijke toehoorders, welke echter spoedig begon te verflaau- wen, toen het zich uit do stukken bevestigde, dat bij sedert zijn twaalfde jaar reeds vijfmaal wegens diefstal, moten zon der inbraak, in do gevaDgonis beeft gezeten. Terwy 1 hij dus op de bank der beschuldigden geen vreemdeling meer is, be zit hij tevens een ruimo mato van gevatheid, om zich door allerlei moeijelijke vragen heen te werken. Op het laatst ging dit zolfs op een zoo brutalen toon, dat dc president hem bet ongepaste daarvan op een ernstige wijze moest doen ge voelen. Naar zijne verklaring is hij 24 jaren oud, to Rotterdam geboren, woonachtig in do Peperstraat, van beroep vroeger cignrenmaker, doch in den laatsten tijd zonder middel van bestaan. Hij sehynt veelal zijn verblijf te hebben gehouden bij een publieke vrouw, die in deze zaak mede als getuige verscheen. Deze vrouw verklaarde, dat zij geen geld van hem, maar dat hij in tegendeel geld van haar ontving, en dat by op don avond van don diefatnl ten 8 ure van haar was heengegaan, mot dezelfde klccderen aan, die bij nu op dit oogenblik aan had. Onder de andere elf getuigen waren er vijf, die insgelijks verklaarden, dat zij hem toen in die kleeding hadden gezien, met dit onderscheid, dat hij, in en bij de schuit zijnde, zijn jas niet aan had. Van dio herkenning wilde de beschuldigde evenwel niets weten. Hij hiohl vol, dal hij met den diefstal niets to makon had, en dat de goheolo zaak hom niets aanging, want dat hij tijdens dat voorval in oen ander gedeelte der stad had rondgewandeld. „Mijn eenig ongeluk", voegdo hij or bij, „is maar geweest dot ik mijn ligte broek en ligte boeze roen aan had; ze hebben iemand ook met zoo'n ligte broek en ligte boezeroen gezien, en nu willen ze maar dat ik dat ben geweest 1 Zo willen mij maar hebben on daarom hebben zo dat zeker onder elkanr afgesproken 1" Opmerkelijk was bet hoe hij na het verhoor van iederen getuigo wist om te springen mot zijn antwoord op de vraagof' hij daarop ook iets had ann te merken. De president mankte hem opmoikzaam, dat zijne onder vinding van strafzaken hem wel zou doen weten, dat zijne enkele ontkenning niets afdeed. „Zoo", antwoordde hij, op do politio-agentcn wijzende, „moot ik dan maar gestraft worden, omdat zij met hun allen het op mij gemunt hebben." Op de vraag, hoo bij aan een spinnoweb op zijn pet geko men was, antwoordde bij eenvoudig, tint hy dit bad opgedaan op een privaat, waar het aan den zolder hing. Op de aan merking, of dat privaat dan zoo laag van verdieping was, gaf bij ten antwoord, dat by boven op hot privaat bad go- staan, omdat het er zoo vuil was, en dat hij zoodoende mot zijn hoofd het web had geraakt. Het was echter gebleken, dat er ook binnen aan het raam van bot pakhuis oen groot spinnoweb hing, waar juist een voorwerp, in den vorm van een pet, blijkbaar doorheen was gegaan,

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1