i mie. A m r! A0. 1866. rij dag 6 Jul ij. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. buit!SuPSfllIlGflSr- ALGEMEEN OVERZIGT. 41 ïj&» SCHETSEN' EN TAFEREELEM UIT DE.\ TEGEP003DIGEN OORLOG. RAST l/i* 'v jf t ABONNEMEN T: Abonnementsprijs per Drie Maandenf 85. Fiunco por Post, door het gebeclc Itijk- 2 25. Al (ie berigten, sedert ons laatst overzigt, vun liet tooneel des oorlogs in Bohemen ingekomen, luiden ton nadeole dei- Oostenrijkers en honden tevens de bevestiging in van de vroeger medegedeelde voordeden, welke do Pruissen hebben behaald. Al is het dan ook, dat or waarschijnlijk wat af te dingen zal zijn op de genoemde cijfers, - wat dooden, gok wot- sTen en gevangenen aangaat, zocvoel is zeker, dat, indien de veldmaarschalk Benedek niet spoedigoenigo revanche op den vijand kan nemen, zijne positie hagcholijk zoo niet onhoud baar zal worden, en daardoor Prang in gevaar gebragt. Dingsdag hebben do Pruissen het Oostenrijksche leger aangevallen, dat op den regteroever der Elbetussohen Kó- nigsgratz en Josophstadt was opgesteld. Tot 10 ure des mor gens was de kans gunstig voor de Oostenrijkersdaarna bobben do Pruissen de Oostenrykcrs ovorviougoid. Het hoofdtrcffen had plaats tusschen Sndowa en Horitz het ge- hoele Saksische leger en het korps van Gablenz (dat vroeger als geheel vernietigd of gevangen werd opgegeven), alsmede het 8sto, hebben er deel aan genomen. Ten 4 ure wns de lin kervleugel der Oostenrijkers geheel op de vlügt geslagen. Yan den reglervleugel en het centrum zyn geone berigten. Aartshertog Wilhelm is gekwetst. Dit berigt wordt van 4 dezer over Parijs, door l'Etendard medegedeeld. Uit Gitschin is do volgende depêche ontvangen, van 3 dezer, des avonds 11 ure: De Pruissische armee heeft nabij Königsgr.ttz, tusschen do Elbe en Bistritz, na een gevecht van acht uren, een volko men overwinning op het Oostenrijksche leger bevochten. De trofeeën zyn nog niet geteld; 20 stuks geschut werden buitgemaakt. Al dc. 8 Piuissischo korpsen zijn in 't gevecht geweest en hebben zware verliezer» geleden. Daarop volgt een berigt van den anderen dag, dat de Pruissische armee na de glansrijke overwinning van den vorigen de vervolging des vijands onafgebroken voortzet. Een officieel berigt uit het Pruissische hoofdkwartier, van 4 dezer, behelst het volgende: ^.„Gisteren morgen, „ten 7,ure zijn de Pruissen, aangevoerd, door den koning in persoon, met de Oostenrijkers onder Be nedek slaags geraakt tusschen Horitz en Königsgratz. Het gevecht heeft met groote hevigheid 12 uren lang aangehou den. De vijand (Oostenrijkers) hield zich gedmendo 6 uren zeer hardnekkig staande in zijne sterke positie achter Bistritz. Eerst des middags ton twee ure werd deze positie stormen derhand ingenomen vervolgens is de vjjand spoedig uit zjjne overige position verdreven. Des avonds teu 7 ure waren de Oostenrijkers in vollen terugtogt. Do nodeflaag van den vijand is volkomen. Bljjkt uit een en ander, dat de Pruissen weder belangrijke voordeden hebben behaald, het wordt tevens daardoor be vestigd, hoo overdieven vroegero berigten waren omtrent den hopeloozen toestand van bet Oostenrijksclio leger, dat door de eersto tegenspoeden tegenover do Pruissen geheel gedemoraliseerd zoude zijn en niet dan met moeite naar den strijd kon worden gebragt. Immers hierdoor wordt gecon stateerd, dat aan dit gevecht al do Pruissische legerafdeelin- gen deel genomen en zware vorliezon geleden hebben, zoodat de keizerlijke troepen nog krachtigen weorstand blijken te bicden. Nagenoeg 5 a 600,000 man zijn nu in betrekkelijk be- jperktc ruimte voreenïgd, om met elkander over do beslissende "ovorwinning te strijdenwat zulk een veldalagV'dio nu niet lang meer op zich zal laten wachten, te beteokenen moet hebben, laat zich goreedelyk afleiden uit hetgeen reeds vooraf is gegaan. Gelukt het den Pruissan de Oostenrijkers te slaan en meester te worden van Königsgriitz, dan hebben zy nog slechts Pardubïtz te voroveren, dat de spoorweg-verbinding met Praag vormt, en zyn zy eenmaal meester van do voor laatste stad, dan ligt Praag voor hen open on kunnen zij bovendien niet alleen de vereeniging van hot Bcjjersche leger met bet Oostenrijksche verhinderen, maar wordt ook Munchon bedreigd. Staat dus thans voor de Oostenrijkers bijna alles op het spel, ook do Pruissen hebben by een neder laag zeer veel te verliezenwant zoo Benedok zegeviert, worden zij stellig uit Bohemen geworpen, en moeten zij zicli redden door de wjjk te nemen naar Silezio, waar alsdan Benadek op zy ne beurt kan verschijnen. Graaf Derby, belast met do zamonsloHinj^van een nieuw Engolsch ministerie, heeft jl. Maandag do lyst daarvan nnn do koningin voorgelegd, dio door H. M. is goedgekeurd. Aangaande die zamonslclling wordt onder andoren hot vol gende gezegd: Graaf Derby treedt cp als eerste lord dor schatkist en woordvoerder der regering in het hoogerliuis. De heer Disraöli aanvaardt do funclio van kanselier dor schatkisten zal, als vroeger, do hoofd vei tegen woordigei van het ministerie by het lagorbuis zijn. lord Clarondon wordt minister van buitenlandsche zaken vervangon door lord Stanley, in wiens karakter men con waarborg heeft dat do illiberale sympathien waarvan de Tories, hetzij toregt of ten onrogto, ton opzïglo der aangelegenheden van liet vasteland werden beschuldigd, van geen invloed zullen zijn op do wer king van hot nieuwe kabinet. Do betrekking van minister van koloniën zal worden aanvnaid door' lord Carnarvon. ,Doze functio is dikwyls zoo zorgeloos aan iemand toegekend, (B Heien franco). ADVEBlBÏIIEKi Prijs *an den gewonen regel0,10. Tol 10 regels f 1 00. Zegclregt toot iedere plaatsing - 0 35. alsof het bestuur van een vijftiglnl bezittingen in onderschei den deetcn der weield oen natuurlijke begaafdheid was van ieder, die pailcmentaiie talenten bezit ol in politiek belung stelt. Do heer Walpole zal ook thans weder optreden als minister van binncnlandsche zaken Loid Crunbourne zal waarschijnlijk belast woiden met het deparlemcnt voor Indie, terwijl generaal Peel weder minister i an oorlog zal zijn. Het groot-zegel zal worden toevertrouwd aan loid Cheimstoid. Voider zal liet presidentschap worden opge dragen nan den hertog van Buckingham, het voorzitterschap bij den Board of Trade aan sir Str.iffbid Northeote en dut by den Paor-laio-board aan den lieer Gulhome Hardy. Ver moedelijk zal lord sir John Pakington woor bij do admirali teit opticdcn. De overige benoemingen voor de lagere rangen zijn nog niet definitief geregeld, doch naar men zegt zal lord Long ford ondersecretaris van oorlog worden, voor welke betick- king hy uitnemend geschikt is. PROVINCIALE STATEN VAN ZUIDHOLLAND. JI. Dingsdag zijn de werkzaam heden der gewone zomer vergadering, onder voorzitterschap van den heer mr. J. Loudon, commissaris dos konings in deze provincie, aan gevangen. Do voorzitter deelde mede, dut do heer H. Willemstijn zijn ontslag als lid der staten heeft genomen en dat drie andere leden door den dood aan de vergadering zijn ont vallen. namelijk de heeren Tiboel Siegenbeck, Molenaar en van Ileteron Gevers, de laatste tevens lid van gedeputeerde staten. Ilij bragt hulde aan de nagedachtenis van de over ledenen, inzonderheid van jhr. van lictoren Gevers, die gedurende zes en twintig jaren het lidmaatschap van gedep. staten met ijver hud waargenomen. Na onderzoek en in orde bevinding van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden uerden zij als zoodanig toegelaten. De voorzitter heeft vervolgens roededeeling gedunn van een aantal ingekomen stukken sedert de herfstvergadering van 1865, welke voor kennisgeving is aangenomen. Daarna zyn onderscheiden stukken ter tafel gebragt, die io-handen van Mjzondero-commis&iün zijn gesteld, ter-Lozing zijn nedcigelegd ofnaargedep. staten verzonden. De vergadering is daarop tot Donderdng gescheiden. Een Duitsch blad berigt, dat te Berlijn, zoo als in een particulier schrijven uit dio hoofdstad gemeld wordt, ïeeds meermalen tumulten hebben plaats gegrepen Op de Alox- anderplaats zijn in do vorige week zells bariikaden opgewor pen, ten gevolge waarvan de landweer bevel heeft bekomen, om op do menigte te vuren. Aan de bladen is streng bevel gegeven om niets aangaande die gebeurtenissen to melden. Toen do koning van Pruissen jl. Zuturdag aan het station Kohlfurt kwam, pnsseerde aldaar een uit Reichenberg ko mende trein mot 290 Oostenrijksche gevangenen. Onder die gevangenen bevond zich de burgemeester van Trautenau, wien men ten laste legt, Pruissische troepen in die stad te hebben gelokt, onder bet bedriogelijk voorgeven, dat zich aldaar geen Oostenrijkers bevonden, terwyt hij zalfin alle huizen en ook in een kerk Oostenrijksche troepen had doen post vatten. De vorbittoring der Pruissen over dat bedrog is zóó groot geweest, dat 2ij, na eerst met groot verlies uit Trautenau teruggetrokken te zyn, hunno aanrukkende artillerie vóór do stad afgewacht en deze vervolgens platgeschoten hebben. Trautenau wasopdatoogenblik, evenals do meeste Bokccm- sche plaatsen, waar de Pruissen binnengerukt zyn, byna geheel ontvolkt. In hot gevecht by Nachod waren do Johannitors (leden der orde van St. Jan), kenbaar aan hun witten band met rood kruis om den arm, y vorig in dc weer met de verpleging der gekwetsten, onder do leiding van den prins von Plos3. Deze laatste is door den koning van Pruissen belast met do organisatie der daartoe voreischto hulpmiddelen en do direc tie der ambulances, waarin ook de gewonde Oostenrykcrs worden opgenomen. Daar nl do dorpen in den omtrek dooi de bowonois zijn verlaten, was er niets te kiygcn, geen enkel stuk brood, zells geen water, doordien de putten geheel ledig zyn, Men moest dus in do eersto behoeften zoo goed mogclyk voorzien uil de algomceno intendance en gebruik maken van do goederen dio de gevlugtc inwoners hadden achtcrgelaton, terwyl inmiddels mot dezorgdergekwetslen zoodanig voort gang werd gemankt, dat deze des middernachts allen in ver pleging waren opgenomen. Die het zwaarst waren gewond zijn te Nachod onder dak gebragt. Men hoeft daar do ledige buizen dadelijk voor liospiianldicnst ingorigt. De gevange nen zijn er vooiloopig in de kerken opgesloten. Totde go- kwetsten aan de zijde der Oostenrykcrs behoort ook do kolonel graaf von Wimptfen, die een kogel in den arm en con zware wonde aan do borst heeft gekregen. Opmerkelijk is het, dat dio bevelhebber tegonovcr don Pruissischon kroon prins aan liet hoofd stond van hot Ooatenryksche rogoment, hetwelk juist den naam van dien prins draagt. Dos avonds ten half tien ure kwam do kroonprins in zyn hoofdkwartier toiug, en werd aldaar ontvangen onderdo herhaalde toejuichingen der officieren en soldaten. Hy zcido by die gelogonhcid onder andoren: Wy zyn moester van het slagveld gebleven en wij hebben do Oostenrijkers tot den terugtogt genoodzaakt. Dit is dus ook een overwinning. Dit eerste succes zal een goeden moreion indruk op de armoe maken. Maar zoudt gij nu wel donken, dat onder do Oosten rijksche regementen dio het meest geleden hebben, ook het regement is, dat in Oostenrijk mijn.naam draagt! liet doet mij veel leed,_dat ik onder de gekwetsten ook den kolonel vun dnt rogoment, graaf von WïropfFen heb aangetroffen. Volgens het Weener regeringsorgnan heeft er tusschen den Oostenrijkschen opperbevelhebber en generaal Lamar- moia oen zeer hoffelijke briefwisseling plaats gehad, als ge volg van de klagt van don Oostenrijkschen kommandant, dat de Imliciansche troepen in een gevecht van Custazza drie ge wonde Oostenrijksche soldaten zouden hebben opgehangen, die door hunne lundgenooten, nadat de Italianen waren te ruggeslagen, werden afgesneden, met het gelukkig gevolg,dat zij in het leven terug geroepen konden worden. Een hunner was evenwel krankzinnig geworden. Generaal Lamarmora heeft zijne verontwaardiging ovor zulk een daad van bar- baurscliheid te kennen gegeven. Ilij meent aan de waaiheid vun het feit te mogen twijfelen, maar zal in ieder geval een grondig onderzoek instellen, en zoo noodig streng weten to sti allen. Men kan nannemen,dat dit incidentliiermedo uit den weg geruimd is en alzoo van geen roprcsaillos van de zijde der Oostenrijkers do rede zal zijn, Tijdens de slag van Curtozza vervoegde zich, des namid dags ten 4 ure, een kolonel van do Oostenrijksche huzaicn bij generanl Bixiodie nog altijd te Yillafranca stand hield en bood hem, narnons zijn generaal, een voorwaardelijke overgave aan, „Keer u om!" roept Bixio uit, wiens geschut zich ineen deerlijken staat, juist tegenover den Oostenrijker bevond. Daarop begeeft hij zich naar hem toe en zegt: „lk ben gene raal Bixio, kommandant van do 7de divisie van het 3de korps Ileiinner u dien naam, want, zoo gy a weer met der gelijke voorstellen tot my raogt wondon, dan zou ik u doen arresteren. Vertrek, mijnheer!" .En op dien oogenbük komt bet bevel tot dennftogt. Piins Humbert en Bixio trekken af en de ganscbe beweging wordt volvoerd, zonder dat de Oostenrijkers een geweerschot lossen om den terugtogt te belemmeren. Garibaldi is dezer dagen aan een groot gevaar ontkomen. Onder geleide van een zijncradjudanten was bij in bet Al- pengebergto een terrein in oogenschouw gaan nemen en had aldaar eensklaps, op een afstand van naauwelyks honderd schreden, een Tyroler schutter vóór zich,die aldaar gepos teerd was als schildwacht van een Oostenryksche afdeeling vrij willig»is. De schutter keek de beide vreemdelingen aan, doch scheen niet te welen wat liy doen zon. Garibaldi dit bcroci kendo, deed alsof hij niets gezien had, ging heel be daard op een steen zitten, haalde een stuk brood en kaas uit zjjne tasch en gebruikte alzoo mot zijn geleider heel knme- rnadschappely'k een rustig ontbijt, waarna hy vervolgens langs ccn anderen weg langzaam voorstapte, zonder dat de schildwacht bemerkt had wolk een sehoone kans hem ont gaan was. pi t Blijkens oen officieel berigt, nemen do' spoorwog- di recti én van de lijnen Leipzig-Dresden weder ijl- en vracht goederen ten vervoer aan, maar niet verder dan tot Dresden. Jl. Mnnndng overkwam den prins van Wallis een on geval, dat van zeer ernstige gevolgen had kunnen zyn. De prins iced namelyk, vergezeld van twee dames en een stal meester, langs de Rotten-Row. Aan het eind van den weg gekomen, wendde hij juist den teugel met oogmork om terug te keeren, toen oen vreemd lieer, die zyn paard niet in be dwang kon houden,midden in liet gezelschap teiegt kwam en mol zulk een vaai t tegen het paard van den prins aanbonsde, dut deze door den schok voorover uit den zadel sloegen gioot go vaar liep in de stijgbeugels verward to raken,doordien zijn paard te gelyker tyd geweldig begon te stoigoien. Het gc- lukto hem evenwel zich met een snelle wending los te mnken en zonder hulp woór op de been te komen. Hij wasechter merkbaar veiscbiikt en moest een oogenbük op een aldaar aanwezige bank gaan zitten, tcrwijlinmiddels het paard werd opgevangen en de omstanders zich boyverden om zijn hoed en rijzweep op te zoeken. Gelukkig was hij weór spoedig ge noeg hersteld, om op nieuw in don zadel to spiingcn cn in gozelschap van dc dames terug te rijden. Hoewel zyn gelaat en zyno kleeding volop de kentcekoncn van bet onheil droe gen, is bij er evenwel met een paar ligte kneuzingen afge komen. Men leest in don Antwerpschon Prdottssour: Het Ka binet te Berlyn hceftaanhetonzomagtigïngverzochttot de passage over het Belgisch grondgebied voor de Pruissische soldaten, belast met de vorming van bet sanitair cordon, aan onze gronzon sedort het uitbreken dor runderpest gevestigd. Met door ons land to trokken hadden die Boldutcn zich een weinig spoediger by de Silczisehe armee kunnen voegen. Ons gouvernement hccR er zich alleen toe bepaald don Pruissischen minister te wyzenopdon lekst vanart. 121 der constitutie, volgens hetwelk geen vreemde trocpon ons grond gebied mogen bezetten of doortrekken, dan krachtens een IM t

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1