A0. 1866. M 1618 Maandag U Augustus. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. BIN«!LJ«SGHE BERlGTEfö. ALGEMEEN OVERZIGT. Naar-men weet voert Oostenrijk de leus Austria est imp e BUITENUWDSGHE BERIGÏEK. SESIIIAKEHE E11AIT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Dria Maanden Franco per Postdoor liel gcbccle Rijlc 1.S5. - 2 S3. (BSrte^eia Frnnco). A.DVERTUNTXEW: Prijs van den gewonen regelf 0,10» Tot 10 regel# f 1 00. Zegclregl voor iedere plaatsing - 0.35. De wapenstilstand omvat thans allo vroeger strijdende partijon, daar Italië met Oosicnrykeen wapenstilstand van vier weken-heeft gesloten: Wurtembergtnet Pruissen en ook Hainz, hetgeen eerst tegengesproken werd, daaronder be grepen is.Het ^verkeer tusschen Frankfort, Mannheim en Heidelberg is vrijgelaten. Do Pruissischo troepen beginnen Neder-Oostenrijk te ontruimen, ten einde de bij den wapenstilstand bepaalde 'demarcatielijn te gaan bezetten. De conventie waarbij Oostenrijk zich verbindt tot het be talen ecner som van 20 millioen thalcr, als vergoeding aan •Pruissen voor de oorlogskosten, is reeds getcckend. Teneinde den nadeeligen invloed tegen te gaan, dien de op verkeerde uitlegging der vredespreliminairen berustendo redeneringen van sommige dagbladen over do nieuwe regeling van Duitschland zouden kunnen uitoefenen, zegt do Pruissische Staats-Anzeiger gemagtigd te zijn otn het tweede artikel dier prcliminairen openbaar te maken. Het luidt aldus: „Zijne majesteit de keizer van Oostenrijk erkent de ontbinding van den tot dusver bestaan hebbenden Duitsehen Bond, en geeft zijne toestemming tot een nieuwe organisatie van Duitschland buiten deelneming van hel Oostenrijbsche keizerrijk. Evenzoo belooft zijne majesteit de nauuwero boSidgenoolschappolijko vereenigingte erkennen,welkeZ. M. do koning van Pruissen ten noorden van de Mainlinie stichten zal en verklaart er genoegen mode te nemen, dat do ten zuiden van dia lijn gelegen Uuitsche staten zich in een verbond vereenigen, welks nationale verbinding met denNoord- Duitsehen Bond voor een nadere schikking tusschen hen beiden voorbehouden blijft." liet bevestigt zich, dat over'dcn vrede tusschen Pruissen en Oostenrijk te Praag en met do andore Duitsche staten te Berlijn zal worden onderhandeld. Met de vorsten, die feite lijk zijn verdreven, zullen geen trnctaten worden gesloten, -aangezien hunne landen zullen-worden ingelijfd, behoudens nadere bekrachtiging door het Duitsche parlement. Het schijnt echter, dat Pruissen niet zoo ongestoord als het wel meent, zijne plannen zal kunnen doorzetten. Althans Rusland wil een congres, tovens ter bescherming van de belangen der onttroonde vorsten, terwijl ook Oostenrijk daarvan niet afkeorig zou zijn; op de adhaesie van Spanje en Portugal en welligt ook op die van Zweden zou stellig te rekenen zijn. Bovendien is koning Johan van Saksen, naar men zegt, ongeneigd om zijr. restauratie op de aangeboden voorwaarden aan te nemen. Met do goede gezindheid tusschen Frankrijk en Pruissen moet het ook niet zoo wel gemeend zijn als men dit heeft willen doen voorkomen; daaromtrent moet veel te wensehen overblijven. Trouwens dit kan ook niet anders; eiken dag toch blijkt het meer, dat Frankrijk in deze geheoleznak buiten den waard dat wil zeggen, buiten von Bismarck heeft gerekend. Het schjjnt bewezen, dat het Franschc eskader van de Middellandsche Zee bevel bad ontvangen om naar Venetio te stevenen. Het zou een krachtige manifestatie van het Fransche gouvernement tegenover Italië zijn, om het te be dreigen Venetio tot een vrije en onafhankelijke stad te maken. Het door den beer Ricasoli geleid Italiaansch gou vernement weigerde niot alleen om Venetie uit handen van Frankrijk tc ontvangen, maar bleef nog volharden om do door Frankrijk voorgestelde vredesvoorwaarden te verwer pen en het bezit van Tyrol to eischen. Oostenrijk verklaardo van zjjn kant dat, indien Italië Tyrol eischte en zich niet met Venetio vergenoegde, het gereed was om den 2 Augus tus do vijandelijkheden weder aan te vangen. Pruissen heeft zjjn bondgenoot slechts voor de verovering vanVonetio ingestaan; na eenmaal dit punt vorkregen is is Pruissen ten opzigte van Italië vrjj, en moest het verdere aan Oostenrijk overlaten. Dit zou gelijk staan methet lot van Italië geheel in de waagschaal (estellen. In een door den koning te Florence gepresideerden raad is besloten, dat de vooretellen van Frankrijk, dat wil zeggen de vrodesfoliminairon, aangenomen zouden worden. Het Franscho gouvernement werd er door don telegraaf van onderrigt en daarna word aan hot eskader der Middulland- sche zoo tegenbevel gezonden. Ludwig, vrjjhoer von Gablenz, word don 19 Juüj 1814 geboren. Hij was de zoon van oen Saksisch luitenant-gene raal en werd in het jaar 1829 in do kadotten-akademie te Dresden opgenomen, van waar hij twee jaran later als vaan drig in hot leger overging. Hy klom spoedig op tot luitenant by do kavallerio, maar verzocht in het jaar 1833 zyn ontslag, ten einde door inlijving in het Oostenrijkscho leger nanoen lang gekooi-icrden wensch.te voldoen. Hier promoveordo hij tol ritmeester en werd later als majoor bij den goneralen staf overgcpluutst. In-November 1818 word bij chef van den gencralen staf by hot korps van Schlick, waar hjj zich by al f de bloedige gevechten dor boido Hongaarsche veldtogtèn in 1848 en 1849' onderscheidde. Door hem word het kleine korps, met een geduchte overmagt door den vjjand ovorval- lon, niet' alleen gered, maar behaalde ook een schitterende overwinning, tot loon waarvan hij met do Theresia-orde begiftigd werd. In Julij 1849 werd hij tot luitenant-kolonel bevorderd. Inmiddels tot kolonel bevorderd, stond von Gablenz in 1851 als brigade generaal van liet bczettings-leger in .Jassy en trad hij in 1857 weder in dienst van het Oosten rij ksehe leger in Italië. Inden veldtogt van 1859 onderscheidde hij zich op nieuw op uitstekende wijze, vooral bij de veldslagen van Magenta en Solferino. Het jaar 18G3 schonk hem do waardigheid vnn gchcimrand, de verheffing tot luitonant- veldmiiarst'.iulk, do begiftiging met een rogement Ulilunen en do benoeming tot komraamlant van liet reserve-korps van do Oostenrijksche honds-executie. By de bezetting van Sleewijk bekwam de vrijheer von Gablenz liet bevel over hut Onstenrijksche leger en reeds de eerste dagen, na de opening van dezen veldtogt, werden met schitterenden uitstag bekroond. Aan hem werd opgedragen door voortdurende aanvallen op do Dannowirke, de opmerk zaamheid der Denen af te leiden van den overtogt over de Sehlei, die inmiddels door de Pruissen werd bewerkstelligd, waardoor de vijand in den rug kon worden aangevallen. In al do veldtogten der laatste zestien jaren had de vrij heer von Gablenz met bestendig geluk het kryg3beroep uitge oefend. De krijgsgodin was hem nooit ontrouw geworden; van daar, dat ieder soldaat, die zich gelukkig acht onder zijn naam te strijden, met kinderlijke liefde aan den met geest drift vereerden aanvoerder is gehecht, die als een vader voor zy ne soldaten waakt. Do inderdaad aandoenlijke betrekking tusschen hem en zijne kinderen straalt ten duidelijkste door in do volgende aanspraak, welke hy eens tot het 9de jager- bataillon hield„üe in den strijd gevallenen" zeide hij „zijn den eervollen dood van den soldaat gestorven. Maar onder de offers, die do vorige week vorderde, zijn vele huis vaders, die bedroefde en behoeftige weduwen en weezen achterlaten. De achtergeblevenen leven verstrooid in bet koningrijk, zij hebben geen woorden voor hunne smart, zij hebben slechts tranen- Daarom neem ik ze ede mijne kinderen aan en wilvoor hen zorgen. Vele jaren is het geleden, dat ik, gelijk heden, in ijs en sneeuw stond en hot geluk had, het Theresia-kruis te verwervenwaaraan een jaarlijksch vruchtgenot van GOO florijnen verbonden is. Heden betreur ik het voor het eerst, niet rijk te zijn en niets dan deze jaar wedde voor die arme vet latenen te kunnen geven. Maar ik hoop, dat mijn voorbeeld ook andere barten zal openen en dot vooral door de medewerking dor dagbladpers, die steeds bereid is goede daden te ondersteunen, voor mijne pleeg kinderen zal gezorgd worden," In een gevecht den 28 Juny bij Skalitz geleverd, beeft de Pruissischo garde, behoorende tot het leger van den kroon prins, de zege behaald op het 10de Oostenrijksche legerkorps aangevoerd door den generaal von Gablenz. Van beide zijden werd met geestdrift gestredenbet prestige van den kroonprins heeft welligt den Pruissen buitengewoon opge wekt on daardoor de zege beslist. Omtrent hetgeen door den Pruissisehen generaal Vogel von Falckenstein in den jongsten oorlog is verrigt, wordt het volgende gemeld Na den vredo (met Denemarken) kreeg hij hetkommando over het 7de armeokorps, waarmede hem bij het uitbreken van den huidigen oorlog de zware met groote verantwoor delijkheid verbonden taak werd opgedragen, ora het bonds leger te bestrijden. Behalve zijn armoekorps van 36,000 man, kon hij bij zijne operalien slechts op do helft der 20,000 man van 't korps van Mantcuflol rekenen, dat Ilolstein zonder slag of stoot had bezet. Onmiddolijk ging hy op marsch naar Hannover on nam bezit van dat koningryk, waarvan hot bestuur aan hem werd overgelaten. Eon divisie van zyn korps, onder generaal-majoor von Beyer, bezette op gelijke wijze Kassei, nam den keurvorst gevangon en versperde do naar het Zuiden retirerende Hannovorscho troepen den weg. Daarop lag 't cer3t aan de beurt de Hannovorscho armee. 20,000 man Sterk, te omsingelen on tot capitulatie te dwingen. Ineen vlaag van vertwijfeling en tot handhaving hunner militaire eer annvaarddo deze den 28 Junij nog eerst den bloedigen strijd bij Langensalza, om vervolgens to onderhandelen. Van Eisenach nam do Main-armoe van Falckenstein ver volgens den marsch nun naarFulda; de brigade van Gooben dreef do Beijeien den 4 July by Derm bach terug; den 6 Jul( werd Fulda door do divisie van Beyer bezet en von Falcken stein zelf marcheerde met het korps van ManteufFel naar IIUnfold. Terwijl op dié wijze door de Pruissischo taktiok do verccniging van liet 8sto bondskorps onder don prins vnn Ilesson mot do Boijorcn verhinderd werd, rukte von Fulcken stein direct naar Frankfort unn don Main op, om met liet bezit daarvan de goheelo Main-linic te behccrschen. Den 14 July vatte de vynnd nog eens post by Aschaffon- burg, waar, na een hevig gevecht, generaal von Falckenstein een besiissendo ovorwinnirtg behaalde, waardoor Frankfort hem den volgenden dag in htindon viel. Uier ontving hij zyne benoeming tot gouverneur van Bo- hemen, en hot opperbevel ovor do Main-armoe werd door generaal von Mantouffel overgenomen. rare orbi universe (het komt aan Oostenryk toe de gehoelo wereld te rogeren), hetwelk gewoonlyk door do vyf begin letters wordt uitgedrukt. Men hoeft de opmerking gemaakt, dut die vijf letters ook aldus: Austria Eril In Orbe Ultima (Oostenrijk zal in het heelal de lautste zijn) of Allerlei Erd- reich 1st Ocsierreichs Ungltlck (veelvuldigheid van gebied is Oostenrijks ongeluk), kunnen worden uitgelegd. Een Fransche illustratie is niot tevreden met het Zündnadelgewehrzy geeft een reeks van teekeningen van geweren op, waaronder voornamelijk do volgende uitmunten: 1. bot waaijer-geweer, oorlog in 1870. Uitvinding van een mechanicus van het leger, liet wnnijor-goweor zal evenveel kracht kunnen uitoefenen als 25 Ziindnadolgeworen. Édn man kan daarmede een gcheele compagnie in vijf minuten, op 2000 ellen afstand, vernielen. De wauijer-geweordragers behalen overal de overwinning. De dertigjarige oorlog zou slechts drie dagen geduurd hebben, al3 men toen dat ge weer had gekend2. het stoomgauiecrdat gedurig zonder op houden schoten lost, is bestemd voor den oorlog in 1890. Dit stoomgowoer beweegt zich in den vorm van een pomp en vernielt een regement soldaten in édn minuut, op een afstand van 3000 ellen. Een oorlog van dertig jaren zou dan slechts 25 uren behoeven. Op de oevers dor rivier Gambia, ter westkust van Afrika, zijn onlangs op wonderlijke wijze oesters gevangen. Dienaangaande wordt aan een brief uit het dorp Albreda het volgende ontleend: Een Nederlandseh schip zond, terwjjl het tor kuste van Afrika werkeloos lag, zijn booten uit om do rivier Gambia op te varen; cn deze bobben een verbazend overvloedige oestervangst medegebragt. Opmerkelyk en vreemd is het, dat die wondervischvangst niet is geschied in liet bed der rivier, maar aan de takken der boomen, die op bare opper vlakte dryven. Het zijn dus niet gevischte of gevangen, maar geplukte oesters, zoo als men appelen cn peren plukt, die de Nederlandsche zeelieden bemagtigden. De wortclboomen, die de oevers der Gambia bedekken, laten htmnc lange tak ken in het water hangen. Do oosters zeer begecrig naar de vruchten dier boomen, hechten zich bij duizenden aan die takken vast en blijven daar altoos, war.t het zeewater komt zoover, en het rivierwater verliest op die plek nooit zijne ziltigheid. By eb bemerkt men de oesters hangende en onge dekt om ze te krygen, behoeft men dan slechts den tak af te snijden, waaraan zij zich vastgeklampt hebben. Een enkele tak is soms van drie honderd schelpen voorzien en beeft bij versoheiden twijgen, dan vormt hij een oestor-bouquet z<5<5 zwaar, dat c'én man dien naauwolijks zou kunnen dragon. Deze oesters verschillen van die in Europa doordien hare schelp langer, enger en minder dik is. Haar vleesch is voortreffelijk. De oeverbewoners verzuimen niet die schelp- visschen in to zamelen. Op zekere tijdstippen van bet jaar worden do wortelhoomen overvallcn.cn do inwoners verkoo- pen hunne geplukte oesters aan de schepen als deze zich vertoonen. De wortelboom is een merkwaardige boom, daar de takken die in de rivierbedding vallen, daar vastworte- lon en bogen vormen van 2 tot 5 ellen hoogte; deze bogen dienen tot steun voor den stam van den boom, welke byna geheel overstroomd is. schieuam; 4 Augustus isgg. By besluit van den heer commissaris des konings in do provincie Zuidholland van 1 dezer is, op zijn verzoek, aan0 den heer L. Knappert eervol ontslag verleend als lid van het collegia van toezigt over hot huis van bewaring tc Schiedam, onder dankbetuiging voor do door hem in dio betrekking bewezen diensten cn is tot lid van gemold collegia benoemd de heer G. A. B. Visser, in de categorie van notabel ingeze ten der hoofdplaats van het kanton; terwijl de boer P, J. van Dijk van Mutcnesse, die tot dusverre, als notabel ingezeten der hooldpluats, in meergemeld collegie zitting bad, thans daarin do plants vorvangt van den heer Knappert als burge meester dezer gemeente. Men verneemtdatdczangvereenigingoGodsdionstzin", van vele zijden daartoe aangezocht, besloten heeft,onder gun stige omstandigheden betrekkelijk de cholera ziekte, binnen eonigo weken een uitvoering to govcn, ton voordeele der be hoeftige nagelatcnen vun de slagtoffers der cholera in deze gemeente. Sedert het borigt in ons vorig nummer zijn alhier door aangot. 2 2 347 851 overl. 1 1 227 do cholera 3 Augustus d Bedrag der vorige opgaven Tezamen 851 229 Den 2 Augustus zyn in do registers van den burgerle ken stand to Rotterdam 10 en Jon 3, 8 personen inge schreven, als aan cholera overleden; sedert het begin der epidemie 1032. Door'hot departoment van iinantiën is modedecling ge daan van do volgende opgavo dor op 31 Julij 18G6 in de

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1