M 1093. aandag 10 September. Verschijnt MaandagWoensdag eu Vrijdag. A0, 1806. Jiennisgevin g. ALGEMEEN GVER2IGT. iSiillllKMKE BERIGTEN, 5l Tozamen 374 247 msstmfxMmiesate. ABONNEMEN T: Abonnemcnlspiijs ;ier ürte Maanden {'ruiim per I'ost, door liol gchcelc Rijk f 1.SS. - 2.25. (StricvcEi I?ron!co). ADVEETEBTIEIfi Prija van den gewonen regelf 0,10, Tot 10 regels f 1 00. Zegclregt voor iedere plaatsing - 0.35. De Bokgeairestkr ux Wi.tiioudebs van- Schiedam, Brengen lor ItcnniK Tnn dc Ingetclcncn: Dat door den llaad dezer Gemeente in njiic Opetibnro Vergadering van den 4 September jl. ia be noemd tot Wethouder, de lieer J.LECIINLU; En voort», ter toldticznng »an bot be|ta«lde bij art. 54der wel, regelende do taraenatellmgmrigttng en bevoegdheid der Gemeentebesturen van den 20 lumj 1851Stautshlad No 85) .dat zijn benoemd: Tot leden der Commissie, belont om llurgcinecster eu Wctbondcra bij to «taan in bel toengl op bel beheer der zaken de Fabricage betrtlfendc, onder voorzitterschap van den liter Weihouder 1. I). NULbT, DelUercnJ.M VAN DEK SCUALk J. L00PUY1 G. A. E VlJisER en J.C. F. IVOlfcT. Tol leden der Commissie betast met do Direclie der Stedelijke Gat- fjbmk, onder ooriitii-racliap vnn den Hoer Btirgeineestcr, J)e 11 eer en II. W. KOEUWS, C J. VA ILL A NT, J. II. VAN DER SCHALK, en C J.LONCQ. En is hiervan afkondiging geschud, waar liet behoort, den 8 Sept 180(1 burgemeester en Wethouders van Schiedam, p.j. Van iujk van matlislsjjE. De Aeciotürtï, VLKNEDi:. Meer en meer vindt het denkbeeld algemeen geloof, dat de benoeming van den heer de Moustier in vei band staat met de Üostersche kwestie. Sommigen vragen zich eekter af, ol' Frankrijke plannen op het offensieve of bet defensieve gerigt zyn ot Napoleon zich tevreden zul stellen met op zijn hoede te zijn tegen Rusland, ol'dat bij de Oosteische kwestie zal willen regelen roet behulp van Oostenrijk,Engeland en Pruis- seu.in een rigting tegenover gesteld aan de Russische politiek. Anderen daarentegen beweren uit een goede bron te kun nen verzekcien, dat de beste verstandhouding heerscht tus- schen Rusland en Pruissen ten opzigte van de Oostorsehe kwestie. Indien dit waiuhoid beholst, kan die verstandhou ding ulleen steunen op beloften gedaan door Pruissen aan de Russische regering om in het Oosten hare plannen in de hand te werken, waar tegenover Rusland zich verbinden zou, om aan Pruissen viy spel te laten in Duitschland en in Midden - Europa. En weikulijk heeft Pruissen naar het Oosten toe geen enkel belang dat door een uitbieiding van Rusland in die rigting zou kunnen worden in gevaar gebrugt, terwyl Rusland wel vei wachten mag, dut de Westeische mogend heden het niet ongehiudeid zijn oude plannen zullen luien ten uitvoer brengen. Bij het weder voorop treden van de Oostersche kwestie is de volgende beschouw ing omtrent Oostenrijks toekomst, van iemand, die onder den indruk verkoert van een blik op het landschap, te midden wuarvan Wcenen ligt, niet zonder ccnigo beleekenis Zie, hoe Weenon zich uitspreidt met hare voorsteden om zich heen. De groote gebouwen, de adellijke paleizende lahijke torens boog boven alles uitstekendeen de spits der St. Stephunus keik verbeven als een statige boom die ten hemel opgroeit alles geeft aan dc stad een keizerlijk voor komen. Hare ligging ook schijnt aan te duiden dat zij bestemd was een gioote 10I te spelen in de wereldgeschiedenis. Riet deecne hand grijpt zij westwaarts nuar de stieken waar geestesontwikkeling en tucht leven, waar alleen beschaving zetelt; en do andere hand strekt zij uit naar het Oosten, met zyn gustvrije Arabicionzijn prachtig uitgcdosehle bar baren waar de geest, onbearbeid uls de velden ook gelijk dezeeen ruwen oogst aanbiedtopgegroeid in 't wild. Do plaats, waar Wcenen staat, was eens in lettorlyken zin, de gienspanl der beschaving. Der Westerscbe bescha ving is zij het nog. Op gindsche veiden reden eenmaal Turksche ruiters heen en weder, en tenten en legerscharen met de Hulvo Maan omhoog geheven, vulden do verder gelegen vlakte. Maar westvvaai ts voortover deze plek heenkon deongoloovigo niet doordringen; bier, tegen de liooge muien van Wcenen, werd zyn kracht gebroken voor altijd. Zoo stond de koizerlijko stad uls een bolwerk tegen het voortdringend barbarisme Zij kweet zich met eeie van haar taak, maar die taak was tot nog toe alleen oen negatieve taak,slechts een pul staan, een tegenhouden. Thans zijn audeio tyden, en met hen andere pligten ge komen. Oostenrijk, bet keizerrijk van bet Oosten beeft nu een werkelijke taak tor uitvoering gekregen. Nu is het niet genoeg, gclyk weeleer, den stroom te stuiten, die dreigde de beschaving van bet Westen te vernielen. Opstaan moet bet en voortgaan, en naar 't Oostenheen beschaving dragon voor zich uit. Zijn prachtige rivier schijnt baie golven hem aan te bieden om hem daar been te wiegelen, zij schijnt onweder- staanbanr to wyzon naar verder gelegen streken, naar de ïigting "die ook Oostenryk in moet sluan. Liet was een raad van den grooten Eugcnius, dat Oostenrijk al ziju kracht zou wenden tegen de Muzelmannon,en in plaats vun om het bezit van Nupels te worstelen,de Ilalvo Muan terug moest dringen en land en invloed winnen zou, daar waar bot einde was van zyn gebied eu van zijne rnagt, Voor Oostenrijk komt de tijd, of liever de dagen zijn zoor kort aanstaande, wnaiin liet zijn blikken zal moeten wenden in de rigting, waarin zijne magtige rivier stroomt De dingen die komen zullen, brengen voor Oostenrijk een sehoone gele genheid mede. Het mag dio niet ongebruikt voorbij laten gaan, want iel-, dergelijks komt niet dikwijls voor. liet moet handelen, niet afwachten voorwaarts gaan, niet slechts toe- kykende gebeurtenissen vooruit streven, haar den weg wijzen, en niet gelijk tot hiertoe, altijd een dag of een week te laat komen. Dc opkomende Oostcrsehe kwestie opent voor Oostenrijk een strijdveldom met wijsheid en vast beraad te bundelen, om zijn roagt te doen anngroeijen en zijn rijk daar to doen toenemen. Maar zijn politiek moet volhardend zijn, of liever, voor alies moet het zorgen een politiek le hebben, liet moet niet, gelijk in de zaken van zijn binnenlandsch be stuur, den invloed ondergaan van do omstandigheden/zoo als die met ieder uur verandeien, om daarop zich te laten drij ven, in 't vertrouwen, dateon ol'audero goede genius hot wel bij tijds voor schipbreuk redden zal. Als het zoo gaat, wie zou dan nog zijn bondgenoot willen zijn? En een bondgenoot, een steikon bondgenoot moet Oostenrijk hebbeneen wiens belang bij de kwesticn, die op het spel staan, even groot is als zijn eigen belang, en een bondgenoot,wiens uitzigten nietto- gunovur dio van Oostenrijk stuun, en niet door die van Oos tenrijk gedwarsboomd worden; die er geen gering maar groot belang bij heeft, dat er een krachtige bevriende militaire mo- gendhoid zij in de buurt van die Oostersche landen. En zulk oen bondgenoot is Engeland. Maakten wij in ons voiig nummer met een enkel woord gewag van de uanneming der indemniteitswet door het huis der Piuiasisehe afgevaardigden en dat de regering menige D O O O O hajde watuheid vun sommige leden hooren moestbet was vooral de redo des boeien von Vïichow welke bij de linker zijde levendige toejuiching veiwieil', een toejuiching, die niet meer te beteugelen was, toen de spreker do volgende zinsneden liet hooien; ,,Ik zou mij gelukkig achten indien de regering slechts zooveel toenadering betoonde, dut wij voor de toekomst geeno vernieuwing uw den ongrondwet tigen toestand te duchten haddon. In dat geval zou ik gaarne een streep door het vorlodcne halen. Maar de regering is tot niets anders bereid, dan onaeisehen voor te leggen. Zij eischt, dat wij ons voornaamste constitutioneel regt zullen vernie tigen; zij eischt, dat wij een cicdiet toestaan, ongehoord schierwaar het een bewind geldt, dat zoo lang zonder een goedgekeuid budget regeerde. Hiermede nog niet tevreden, eischt zij bij de leeningswet nog een oven aanzienlijk crcdict en bovendien indemniteit voor bet verledene. Op die wijze stapelt zy den oenen cisch op den anderen, zonder de minste toenadering van hare zijde. Noch bare houding tegenover de drukpeisnoch bare maatregelen omtrent bet geiuoenlo- behcer, noch haar gedrag lei zake van do zoo zeer ge wensebte amnestie, getuigen van een opregt verzoenenden geest." lie KAMER DER STATEN GENERAAL. Do algemcene beraadslagingen over do onderscheiden paragialen van het eindverslag betrekkelijk de O. I. begioo- ting, zyn in de zitting van jl. Donderdag voortgezet en ton eindegobingt. llooldzakelijk weiden hot cultuurstelsel in 't algemeen, het plantloon voor dekoffij, de landrente, de opiumpacht 011 dc pntcutcn behundold. Daarna ving do discussie over de begrooting zelve aan. Alleen de al'deeling binnenlandsch bestuur gaf aanleiding tot een be langrijke beraadslaging, waarbij de bezoldiging derinhmd- sclio hoofden, in vei band lot do afschaffing van de gedwon gen diensten en lcveruntïèn ten behoeve dier bootden, ter spiakekvvam naar aanleiding van diio voorgestelde amende menten van de hoeren van der Linden, Godefroi, ondersteund door den lieer van lleukciom met eenigc wijziging, en Rochussen. liet eerste amendement werd afgestemdover het tweede, nu araendement van llcukelom, staakten do stemmen (*29 tegen 29), zoodat daarover in ecu volgende zitting moet worden overgestemd, en waardoor het amende ment Rochussen tot do volgende zitting word verdaagd. Viijdag is hot amendement van den heer van Heukclom om do ondorui'deeling 15 mot 1 miiliocn te vermindoren, met 30 togen 29 stemmen uangenómen, waardoor het amende ment van den heer Rochussen verviel. Nog werden er twee amendementen van do hoeron Blom en Rochussen, bo irekkelijk do suiker en briovonpost enz., aangenomen, en een van den heer Kuppeijne, om een nieuwe ondcrafdeeling, 37, bij do overigo te voegen, verworpen. In de avondzitting word de begrooting in haar geheel aangenomen met 5 stemmen tegen, de wet op do Middelen roet «Igcmecno stemmen, waarna do vergadering tot nadere bijeenroeping is gescheiden. Sedert 30 April !1„ den dag waarop alhier bet eerste sterfgeval aan cholera plaats had, tot den 24 Augustus, zijn binnen deze gemeente aan dio ziekte overleden 245 personen, en zulks in do navolgende straten Broersveld 47 Vygensteeg 3 Lange Acii'erwcg 38 Spuistraat 8 Broersvcst 11 Nieuwe Haven 2 Ilecronstrnnt 10 Schie 2 Hoogstraat 9 Nieuwsticlit 2 Kreupelslraat 9 Lange Kerkstraat 2 Hoofdstraat 7 Kethelstraat 2 Roosbeek 7 Groenweegje 2 Lange Nienwatraat C Dwarsstraat 2 Oude Kerkhof 6 Kinderbuurt 2 Zijlstraat 5 Wcezcnbuurt 2 Noordmolenstraat 5 Ileorcnpnd 2 Nieuwe Buuit 5 Zvvaansteog 2 Dam 4 Lange Haven 1 Breedstrant 4 Vlaardingslraat 1 Verbrande Erve 4 Proveniershuis 1 Laan 4 Munnikcnbuurt 1 Woslmolcnstraat 4 Korte Kerkstraat 1 llngnstiaat 4 Land van Belofte 1 Boterstraat 3 Warande 1 Westvest 3 Leliestraat 1 Raam 3 Lombardstecg 1 Nieuwstraat 3 Taanstecg I Groenendaal 3 8Soptcmberl86G. in ons vorig nummer zijn alhier SCHIEDAM Sedert het berigt door de cholera aongot. ovcrl. 7 September0 0 8 0 0 Bedrag der vorige opgaven 374 247 Naar wij vernemen bestaat bij ccnïgo beeren alhier het voornemen om eene fooneelvoorstelling te geven, ten voordeele van do nagelaten betrekkingen van de aan cholera overledenen. Do lijsten ter inteckening zullen dezer dagen worden rond gezonden, die, naar wij vertrouwen, vooral tor wille van het goededoelmettalvanjhandteekeningenzullenwordenvoorzion. Voor de commissie, belast met het afnemen van het natuurkundig stants-examen, heeft, o. a., de heer J. A. van don Eclaart, van Schiedam, aan de vcreischten volduan, by dat examen voorgeschreven. De Nederlandscho Handelmaatschappij vraagt aan bieding van scheepsruimtc te Rottordam voor bare gewone beuitbevrnehting van Java of Sumatrn terug naarNoderland. Deze aanvrage strekt zich uit tot schepen, laatstelijk vóór of op 15 January 1865 in gewone bourtbevrachting terugge komen, en tot nieuwe schepen, vóór of op uit. October 18G5 to water gelaten. Dc schepen, die regtstieeks uiteen der Nedorl. havens naar Batavia zullen vertrekken, moeten vóór of omstreeks 10 October 18G6 tot vertrek gereed zijn die welke op vooruitreis zijn, moeten vóór ofop 10 February 18G7 ter beschikking van de factory te Batavia zijn. Aanbiedingen woulcn ingewacht tot Dingsdag den 13 Sept. 18GG ten kantore der maatschappij en bij de agenten tot en met Woensdag den 12 September. Te Kctliel is tot wethouder herbenoemd de beer J. de Ronde. Door den gemeenteraad van Oversclrie Is iot wet houder herbenoemd de beer L C. Dijxboorn. Men meldt uit de omstreken van LcydonTen ge volge van aanhoudenden regen doen sommige veldgewassen een hoogst ongunstigon uitslag vcrwachlcn. Mot het rooijen der aardappelen is een begin gemaakt cn bieibij gcb'ekcn, dut terwijl do ziekte zich eerst op cenige plaatsen had vertoond, zij voet aigemeener is geworden, of waar cnkclo knollen waren aangetast, do struiken bijna geen zuivere vruchten meer opleveren. Onder Noordwijk gnat het looijen niet gelukkig en noemt men winteraardappelen, anders duurzame soorten, die op den prijs van 5 hot mud kunnon to staan komen, zonder dat de kwaliteit voldoende is. liet graan, dat op de meeste plaatsen met tegenspoed woult binnengehaald, doet een ijzing der markt voorzien; erwton en boonen zullen een half gewas opbiengen. De vrees, die voor vier woken in het Wostlund was ont staan ten opzigte van het niet rijp worden dor vruchton van den wijnstok, krijgt met iederen dag meer zekerheid, daar goruimen tijd acbteieen zomerwarmte en zonneschijn hebben ontbiokcn. Voor don teelt van uyen enkooi soorten was hot natlo weder daarentegen niet ongunstig on zijn de verzen dingen in die artikelen dan ook menigvuldig. Uit Zwolle schrijft men: Voor twee vacatures als hulponderwijzer alhier hebben zich 79 sollicitanten, uit on derscheiden gewesten, aangemeld. Hieruit zou wolligt zijn af te leiden, dat het gebrek aan onderwijzers-personeel, waar over lang geklaagd is, gaande weg vermindert. Te Vclzon zijn jl. Dingsdag en Woensdag ernstige on geregeldheden voorgevallen onder het aan het kanaal van Holland op zijn smalst arbeidende werkvolk. Daaromtrent wordt hot volgende medegedeeld: Nadat reeds Dingsdag onder do polderwerkers of zooge naamde slik werkcrscenigcopgewondenheidhad bestaan tegen zekeren opzigter, genaamd Cornelissc'n, die, naar zij vermeen den, hen niet genoog gold liet verdienen, terwyl de duinwor- kers hoogoro dagloonen maakten, is echter de rust dien dng niet verstoord geworden, voornamelijk ook, omdat hot don veldwachters is gelukt Cornolisson in veiligheid te brengen in bet etablissement Wy keroog.

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1