a SfC A° 1866. &VK oensdag *s> I October. Verschijnt Maandag, Woensdag ea Vrijdag. K enmsgc vuig. (1 VI K ALGEMEEN OVERZIGT. 6UI1ENLANDSCHE BERIGTEN. BMENLANDSGHE BERIGTEN, 1 -O CBII1A IT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Maanden franco per Postdoor het jjelieele Itijk. f 1.85. - 2 25. (Bricit'ii JFrnucot) ADVERTENTIES: Prija van den gewonen regel0.10. Tot 10 regels f 1 00. Zegelregt toor iedere plaatsing - 0.35. Dn Borqcmeestee ex WmnonDERS vak Schiedam Doen te weten Dat het Suppletoir Kohier *nor dc Plaatselijke Directe Belasting deter Gemeente* toor het 'henfljaar^ I860 i^toorloopig is ant gesl el d, en, injjetolge bel bepaalde bij art 264 der Gemeentewei, gedurende veertien dagentuorecn ieder ter leting op de Secretarie der Gemeente is neder- gclegil. ËntsbierY&a «fkoirjijiog fgesebied, waar het behoort, den 29 Oct 1889. iiurgemeester cu Wethouders van Schwdum, P. J. VAN DDK. VAN mTtfttSbt. Da Secretaris VEIlftÈDË De voorwaarden waarop de vrede tusaclien Pruissen en Saksen gesloten is, zyn alles behalve voorilcelig voor laatst genoemd land te achten. In de eerste plaats betaalt het ticu millioen thaler oorlogslasten verbolgens zal, zoodra de mili taire reorganisatie van den Noovdduitschen bond geregeld is, zijn leger daarin versmolten worden. De vestingen Diesden en Konigslein zullen gemengde garnizoenen et langen en tot het tjjdstip, waarop de Saksische troepen zich naar de Pruis- sische discipline zullen moeten voegen, zal Pruissen do noo- dige garnizoenen verschaffen. In weet wil van het vredes verdrag blijft Saksen derhalve onder een wezenlijke militaire bezetting gebukt gaan. Bovendien zal Pruissen het uitsluitend regt van de tele graafdienst in Saksen bezitten,enluatstgpnocmde mogendheid zal hare diplomatieke vertegenwoordiging overeenkomstig de regelen moeten vaststellen, welke voor den Noordelijken Bond iu het algemeen zullen gelden. Zoo gaan leger, diplomatie, telegraaf, kortom alle hoofdat- tributen van bet uitvoerend bewind van den staat, uit do honden van het Saksisch gouvernement in die van het Prtiis- sische kabinet over; en koning Johann zal wel eeutioon heb ben, maar het wezenlijk gezag zal naar Bet lijn verplaatst worden. Achtereenvolgend weid de uitslag dor volksstemming in Venetie bekend. In de stad Venetie hebben zich 36500 voor en 7 stemmen legen de veroeniging met Italië verklaaid. Te Udine 5173 voor, een tegente Chioggia is van de 7902 stembilleiten geen enkel mot neen in de bus gevonden. Te Ravigo is op 2760 hetzelfde resultaat verkregen. To Vlcenza hebben 8610 kiezers met ja eu twee met neen geantwoord te Verona 16,075 in eerstgenoemden on 1 in laatstgemeluen zin geantwoord. De uitslag der stemming in het geheele Venetiuanscha ge bied is te Venetie door de bevoegde overheid opgemaakt en afgekondigd. Voor het besluit tot vereenigmg met het koningrijk Italië zijn er 651,758, daartegen 69 stemmen uitgebragt, terwijl een 400tal uitgebragte stemmen ongeldig zijn verklaard, Jl.'Zaturdag is te Weenen een klecrmakersgozel gearres teerd, onder zware verdenking van een aanslag op het leven des keizers van Oostenrjjk te hebben willen plegen De En- gelsebe kapitein Palmer maakte zich van hem meester, toen hy de reglerhond ophief, waarin hy een geladen pistool had. Dit gebeurde terwyl de keizer, uit den schouwburg komende, in het rijtuig stapte. Het zoo hei baaldelijk voor en fegen gesproken gerucht van de optreding des heeren von Beust als Oostenrijksch minister van buitenlandsche zaken, wordt nu bepaald beves tigd, en zelfs zóó, dat gemeld wordt dat hy gisteren den eed als zoodanig zou afleggen. Omtrent den opstand op Candia deelt schier alleen de Fransche Moniteur de verwachting mede, dathjj spoedig zal gedempt zijnvan meost alle andere kanten wordt berigt,dnt die opstand nog niet zoo gemakkelijk to onderdrukken zul zijn. Het officiële blad heelt nu weder zyn verwachting uit gedrukt, onder vermelding, dut de Turksche troepen een reeks' van voordeden op de opstandelingen behaald hebben, terwijl de telegrammen over het algemeen daarentegen de behaalde voordcelen aan de insurgenten toescbryven en ove rigens constaterendat er van weerskanten groote vei bitte ring hoerscht. Uit Athene wordt van 18 dezer gemeld, dat volgens offi ciële borigten van Candia ontvangen,de jongste veldtogt van Mustaphu paclia evenzeer 3chipbieuk had geleden als de eerste. De expeditie had vijl dagen geduurd en gedurende vier volle dagen heeft destryd in 'tgebeigto aangehouden. De Turksche troepen zijn volslagen ontmoedigd; ztj schrijven den uftogt van Mustaphaaan gebrek aan levensmiddelen toe. Daarentegen meldt weder een telegram uit Alexandrio, dat het Turkseh-Egyptisebe leger een schitterende overwin ning op de opstandelingen op Candia behaald heeft, Wat te gelooven zal de tijd moeten leeren. Keizer Muximiliaan is, volgens de jongste berigten, voor nemens den stryd tegen zyne tegenstrijders voort te zetten, hoewel hij van Frankrjjks zyde aangespoord wordt om de kroon neder te leggen, Dotydingvan de ongesteldheid zyner gemalin schijnt geen .verandering in dat besluit te hebben gebragt. De keizer zocht nu vooral by de conservatieve en kerkolyk gezinde partij steun; hy heeft een ministerie uit vyf aanzienlijke conservatieven gevormd; en die rigting bad ook door het stichten van een eigen dagblad, la Patria, een nieuw blijk van leven gegeven. Verder wordt gemeld, dat hot nationale leger in een ge vecht tegen do republikeinen, zonder bijstand der Fransehen, een belangrijke zege had behaald, en mot goede vooruitzigten een expeditie lot herovering van Tarnpico zou ondernemen, en dat da tegenstanders van het keizerrijk verdeeld waren in minstons drie partyon, die elkander beatieden en ver volgden. Inolflcieuse kringen wordt te Parys verklaard, dat do Franscho regering belangryke maatiegelen beraamde ten einde do belangen der Mexieaanscbe schuldeischerain be scherming te nemen. Thans beweert men do wijze te kennen, waarop dit zal plaats hebben. Men zegt namelijk dat, ten gevolge der daarover tusschen Frankrijk en do Vereenigde Staten gevoerde onderhandelingen, de Amcrikaansche re gering zich heeft vei bonden, bij den eventuelen opvolger van Maximitiiian de erkenning der regten van de Fransche schuldeischera te boweiken. Als onderpand zou Frankrijk in het bezit blijven van 'L'ampico cn Vera-Cruz, de tweo be langrijkste havens van liet tijk, tot na do geheele voldoening der sohuldvorderiniron. De lieer F. Vriese, te Weenen, heeft eon zeer inge nieuss manier uitgedacht, om de zekerheid van ijzeren brandkasten belangiijk te vermeerderenen wel door daar aan een ruituie to verbindendie mot poeder-aluin gevuld moet worden. By een hooge temperatuur geeft de aluin zyn kristallisatie- water (water scheikundig daarmede verbonden) uf, en ont wikkelt daardoor een zeer aanmerkelijke hoeveelheid stoom, bij do vorming waarvan een groote voorraad warmte vust- gelegd wordtzoo lang die vorming van stoom voortduurt kan de temperatuur in het binnenste der kast slechts matig althans niet zeer hoog zijn, en loopen in ieder geval de daurin gesloten voorwerpen van- waurdo niet bet minste gevaar. Ten einde evonwel deze werking langzaam en geleidelijk geschiedeis het noodig, dat do brandkast met dubbele wanden en dubbelen bodem gemaakt cn deze tusschenruim- ten met asch opgevuld worden opdat de warmte van bui ten slechts zeer lungzaam nuar binnen dringe. De aluindie in de benedenruimte woidt geplaatst, zal wo>den vetwarmd, voor dat de andere deelcn der kast al te heet geworden zijn en door het afgeven van zijn kristallisatie water, zal een ver mindering van temperatuur ontstaan, evenredig aan de hoe veelheid zoo geplaatste aluin. In Engeland heeft men de methodo reeds aangewend en daartoe «tmmonïak-aluin gebezigd. Alen schijnt thans van het plan zwanger te gaan, om drie nieuwe trans-athmiisehe kabels tusschen Amerika cn F.uropa te leggen. De eerste zal Kaap St. Charles, tegen over lort Monroe, via de Bermuda en Azorische eilanden, met Liasabon verbinden (geheele lengte 3227 roylen); de tweede zal van Falmouth via de Azorische eilanden naar Iluliiuxgelegd worden (geheele lengte 2500 mijlen), de derde zal eenig punt van do Kehotsche kust via de Faroö-eilanden, IJsland en Labrador in vereeniging brengen met Canada (lengte 1950 mylen). Tot uitvooiing dezer plunnen zijner drie maatschappijen, twee Engelsche en een Amcrikaansche, opgerigt met 10,000,000 p. st. als maatsebappcly k kapitaal. Uit Bcrlyn wordt geroeid, dat tol het bouwen vnn een dom aldaar thans werkelijk besloten is. De koning van Piuissen heeft eenige desbevoegden met de voorbereidende werkzaamheden belast. Men zegt, dat de dom van Regens burg, dat meesterstuk vim Gothische bouwkunst in Duilsch- land, tot model in deze zal dienen. Dezer dagen heelt liet bestuur der Thames-lmven maatschappij do werken barer Vereeniging aan een landing plaats, ongeveer zeven uren beneden Londen bezocht. Hot werk is bijna voltooid. Deze landingpluats is voornamelijk inserigt voor den veehandel. Zij is veideeld in vicrafdeelin- gen van verschillende hoogte om afwisselend te dienen by on derscheidon waterstand. Op rail-wngens wordt het vee regt- streeks uit het schip naar de beestenwagens van den spoorweg vervoerd, die het in een uur naar Londen brengt. Onmidde- lijk by hot havenhoofd zijn daarenboven uitgebreide stallen voor hot vee on zeventien bunders weiland. Voor hen, die geslagtvleeseh willen invoeren heeft men een groot slagthuis, wuarm vijltig stuks vee te gelyk kunnen geholpen worden. Van Boulogne en Calais kunnen de booten in zes uren, cn van Rotterdam in twaalf uren dit nieuwe hoofd bereiken. Do vermaarde Galeries Frnscati, te Pm ijs, waar de heer Millaud een bazar beeft opgerigt, zullen in een groote grol hervormd worden, ahvuar tulrijke waterbewoners ver- eenigd zijn met exemplaren van vele dieren, welke de zee, de rivieren en do meeren bevolken. Dit zal het volgende jaar een der wonderen van die stad zijn. Het is de heer Duval, de oprigler van de bouillon-etablissementen, die dit geheim zinnig touvlugtsoord in bet leven heeft geroepen, waardoor sedert verscheiden maanden de nieuwsgierigheid der Parij zen aar a wordt opgewekt. Naar men zegt, zyn er reeds 400 000 francs voor kosten van aanleg aan besteed. ~L De 1'tefhebbery voor buiteusporigotoiletten i3 le Parijs zoo groot, dat zij tot de zonderlingste ideeën leidt. De „zund- nndel"-modo is nu min de orde van den dag, en de robes, pnlelots en andere kleedingstukkon der Puriaiennes zijn van boven tot onder met zundnadel-gewcren opgestikt. To Lyon heeft men het middel gevonden, om photogra- pliicn op katoen,1" wol^zijdb ~en andere geweven stoffen te biengen, dat zóó spoedig gant en zoo weinig kosten veroor zaakt, dat men hot ondergoed, homden en andoro kleding stukken,in plants vnn het op do gewone wijze te merken,door middel van de photographic met de naamletters der eigenaars voorziet. Bij menigon uitzet van aanzienlijke bruiden, ook bij uitrustingen naar Indtc, is dit reeds geschied. De photo- graphische teekens gaan door het wasscben niet verloren. In een Armcniseh dagblad wordt veihaald, dat een Armenische vrouw, woonachtig op een dorp, die op haar dertigste jaar gehuwd is cn zeven kinderen heeft gehad, van lieverlede grootmoeder geworden is van twee en zestig klein kinderen. Van die kleinkinderen zijn een en twintig gehuwd, en uit die huwelijken zijn tot heden twaalf kinderen gespro ten, van welke óón ten vorigen jure insgelijks gehuwd en thans vader is van een zoonzoodat do bedoelde vrouw, welke intusschen den leeftijd van honderd jaren bereikt hooft, op dit oogenblik een kleinzoon vnn een luirer kleinzonen bezit. Deze geheele familie, met inbogtip van schoonzonen en schoondochters, woont in hetzelfde huis. SCHIEDAM, 30 October 1866. In de op den 29 dezer gehouden openbaro vergadering van den gemeenteraad zijn ingekomenbesluit van gedep. staten betreffende de inrigting van de gcraecntc-begrooting en voorschriften betreffende de inrigting der gemeentoroke- ning; besluit van gedep. staten houdende mededceling van het eervol ontslag van den schoolopziener in het 4de district in Zuidholland en van de tijdelyko voorziening in die vaca ture i esolutie van gedep. stalen, houdende goedkeuring van den afstand van open grond der gedempte sloot achter don Uoelo; proces-verbaal vun de door burg. en weth. godano opneming der boeken en kas bij don gemeente-ontvanger; rapport van do finantiele commissie betreffende de beant woording der aanmerkingen door die commissie gemaakt op de rekening der stads bank van leening. Zijn goedge keurd de voorgestelde besluiten tot het verleenen van aub- sidiën aan het burgerlijk armbestuur en het stads-zieken huis. Is magtiging verleend aan burg. en wolh. tot de openbaro aanbesteding van een ijzeren bekte plaatsen om de Groote Zeevischmoikt. Is aangehouden een adres van het bestuur der zangverconiging Godsdienstzinom het Boterhuis, tegen vergoeding der kosten van vuur en licht, voor zangoefeningen te mogen gebruiken. Is goedgekeurd en vastgesteld de gemcontc-begrooting voor 1867, -— Bij de heden alhier plaats gehad hebbende inlevering van stembriefjes, ter verkiezing van duo leden voor do tweede kamer der staten generaal, zijn van do 860 kiezers uitgebragt 251 stemmen. Heden morgen, circa twaalf ure, is in do Breedstraat alhier, een bejaard man, die met een handwagen met aard appelen die straat passeerde, door een molenwagen tegen den muur beklemd geraakt, en de boom van dion handwagen in zijn linkeilies gedrongen, waardoor hij zoo vreesselyk verwond word dat hij kort daarna aan de gevolgen is be zweken. Bij de heden in de gemeente Oud en Nieuw Mathenesso plaats gehad hebbende inlevering van stembriefjes, ter vor- kiezing van drie leden voor de tweede kamer der staten ge neraal, zijn van de 31 kiezers uitgebragt 19 stemmen. Volgons de opgave in de Sluais-Conrant waren in do week van 14 tot 20 October in hot geheele rijk door do cholera aangetast 208 personen, waarvan 151 overleden. Tot nu toe waren aangetast 31156, overleden 19186, Do Staats-Courunt heeft medegedeeld de opgaven be treffende de veetyphus over de week, beginnende,den 14 en eindigende den 20 Oct. Daaruit blykt, voor zooveel do provincie Zuidhollnnd betreft, dat in die week zijn aange tast 532 rundei en 111 zijn gestorven, 274 afgemaakt en 26 heistcld, terwijl er 121 in behandeling bleven. Sedert hot uitbreken der ziekte zijn in de provincie 60,631 runderen aangetast, waarvan er 25 936 stierven, 11,626 werden afgemaakt, 22,755 herstelden en 314 nog ziok zijn. Tot bijwoning der plegtiglieid van liet steken der eerslo spade aan den Hoek van Holland door Z. K. II. den prins van Oranje, op morgen, 31 dezer, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, zijn uitgenoodïgd: do ministers; de commissaris des konings in Zuidholland, do gedeputeerde staten en de griffier; do (oden der eerste kamer voor Zuidholland; de diiectcur v.tn het kabinet des konings; de burgemeesters on.de presidenten der kamers van koophandel van de botroltken gemeenten, waaiondcr ook die van Schiedam; de dykgraaf van Delfland; de presidenten van de hooge collegién van staatde hooge autoriteiten bij hot leger en de marine; do hoofdinspecteur van de registrutie en do domeinen; de hoofdinspecteur, inspec teur en verder botrokken ambtenaren van den waterstaat; de secretaris-generaal en de referendarissen van de afdeo. t? '1

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1