Maandag iMovemfjer. ALGEMEEN OVERZIGT. VcrschijBi MaandagV/oensdag en Vrijdag. BUttENLARDSCttE BERi&TEK. ABONNEMENT: Alnnnementsprijs per Uiie Mannilcn Fèühco per Pustilnur hel gclieele Kijk f 1.85. In een schrijven uit Pm ijs, van jl. Woensdag, wordt het volgende gemeld: Hier is thans eenige bezorgdheid wegens de algetneene gesteldheid der Kuropcsche aangelegenheden zigtbaar. Hoewel het bestaan vun een bondgenootschap tusschen Rusland en Pruissen zeer twijfelachtig is, Iaat het zich niet ontveinzen, dat het Russische kabinet een zonder linge en eenigermato verontrustende houding aanneemt. De heer von Bismarck is, meent men, of was althans gunstig gestemd voor oen bondgenootschap tusschen Pruissen en Frankrijk; doch do ultra-conservatieve partij, de zooge naamde jonkerpartijin Pruissendie zekerlijk nog veel invloed in 's konings rnadsvergader'snucn heeft, moet geacht worden meer overhelling naar do zijde van Rusland dan van Frankrijk te hebben, en zoo rijst hier bij sommigen de vraag, of Rusland en Pruissen aan keizer Napoleon wel zullen ver gunnen de Parysche wereldtentoonstelling in vrede te houden. Onzes inziens is die vraag bevestigend te beantwoordendoch andeicn zijn hier dienaangaande zoo gerest niet. De Russische invalide bevat in zijn nummer van 3 dezer het mimilest van den keizer, waarhij bevolen woidt, in het begin van liet volgende jaar, in alle deelcn des keizerrijks recruten, en wel in den regel vier op elk lÜOOtal inwoners te ligten, tot voltulligmaking van Ruskinds zee- en landmagt. De beweegt edenon voor dit besluit wm den in het manifest niet opgegeven. Daar de ligting ditmaal algemeen in hetgansche rijk zal worden toegepast,?.»! zij, zoo als geraamd wordt, wei 300,000 inan opleveren. De bezorgdheid bij velen door de?,cn maatregel opgewekt, wordt vooral niet vermindeid door liet volgende artikel van liet dagblad van Moskau, dat veel invloed op de publieke opinie in Rusland schijnt uit tcoelonen Wij hebben blijken genoeg van vredelievendheid gegeven; lang genoeg hebben wij ons onthouden van deelneming aan de behandeling vun Enropeschc kwestiën. Uoeh een ver standige staatkunde voegt zich naar de omstandigheden en wijzigt zieli daarnaar. Na de in Hui opa voorgevallen veran deringen vordert Iiuslunds belang in vele zaken een andere staatkunde, dan een paar jaren geleden. Hot opmeikelijkste uitwerksel der jongste gebeurtenissen is, dut zij Oostenrijk en Frankrijk nader tot elkander bren gen, iets hetgeen thans reeds, inzonderheid voor Pruissen, voelbaar is. Maar is Oostenrijk nader tot Frankrijk geko men, dezellde gebeurtenissen beweiken toenadering tusschen de Pruissische en Russische staatkunde. Iroruers daar de staat der zuken belet, dat Piuïssen als dei de partij in het bondgenootschap tusschen Oostenrijk en Frankrijk trede, zoo ontslaat juist hieruit het voorubzigt op vei standhouding tusschen Pruissen eu Rusland. Hoever kan die verstandhouding gaan, en kan zij even vooideclig voor de beide pat tyen worden Dat is een vi aag, dio wij ons niet vennoten willen te beantwoorden, doch liet is zeker, dat de loop der gebeurtenissen aanleiding geeft tol het ontstaan van belangen, die op het tegenwoordige oogen- blik de twee mogendheden geneigd maken tot een onderling bondgenootschap en zamenweiking; en buitendien hebben wij de zekerheid, dat er openingen van die strekking vun Pruissens zijde gedaan zijn. Pruissen heelt geen eigen belungen in de Levant te behar tigen, en in die kwestie zou liet dus ons zijn zamenweiking kunnen verkenen in een mate evenredig aan het voordeel, dat het zou mogen verwachten van onze samenwerking op andere punten,waarbij liet zelf meer bijzonder helung heeft, Zonder Tegtstreeks belanghebbende bij de zaken van de Levant te zijn, behoort Pruissen, als een van de groote mo gendheden, althans zijdelings deel to nemen aan de pogingen, welke tot oplossing van do Uosterscho kwestie inogten wor den gedaan. De benoeming van don heer von Beust tot mi nister van binnenlandsehe zaken in Oostenrijk is een bewijs van de toenadering dier mogendheid tot Frankrijk; het natuurlijke gevolg is, dat Pruissen zich thans nader bij Rus land aansluiten moet. Te Frankfort is, gelijk noen weel,volgens oen bepaling van het Prager vredesverdrag,een commissie van gelastigden der tot den Duitschen bond behoord hebbende regeringen bezig de geldelijke aangelegenheden van den bond te verevenen en zijne bezittingen to lerdeelcn. In die commissie is, volgens berigten uit Frankfort, van wege Oostenrijk beweerd, dat do kosten van bet uanlcggen en onderhouden der bondsvestingen teruggegeven behoorden te worden, aan eiken bondsstaat zooveel als hij daartoe bijgedragen had. Dit denkbeeld is door de mecidorheid dor commissie ver worpen, om reden dat do bond nevens de kosten van die ves tingen ook da vooi deelcn van haar bezit had gehad, en dat bij het Prager verdrag enkel do verdeeling van de roerende eigendommen des honds voorgeschreven is. Volgens het ge voelen, dut do bovenhand in de commissie heeft behouden, worden do bondsvestingen het eigendom uitsluitend van dio staten, op wier grondgebied zij liggen. Het huwelijk van den Russischon troonopvolger met prin ses Dugmar van Denemarken is gisteren voltrokken. Ter gelegenheid van dat huwelijk is een keizerlijk mani fest verschonen, waarbij het lot van allo veroordeelden in (E2caeioEJ IVtmeo.) het gcheole rijk, met inbegrip vun Polen en Finland, wordt verzacht en kwijtschelding verlecr.d voor de betaling van belast ing-aehterstund. Aan telegvummon uit Konstantfnopcl worden de volgende bijzonderheden ontleend, betiokkelijk den afloop van den opstand der CandiotenAllo da opperhoofden der Bpliaki, ton getale van dricöndertig, hebben zich onderworpen. De commissaris des sultans, do instruction van do poite uit voerend met die gematigdheid welke hij van zijn aankomst op Kreta af heelt betoond, hed't zich tevreden gesteld met hunne betuigingen van berouw en met do waarborgen, die zij zeiven voor de toekomst hebben aangeboden en hij heeft lmn ineeiendeels vrijheid gegeven om naar hunne woon steden terug te koeren, terwijl hij alleen voor diegenen, wien het meeste te verwijten viel, verwijzing naar een gedwongen woonplaats binnen Kietaof wel verwijdering van hel eiland noodig achtte. Umtrcnt do Grieken die uitliet koningrijk Griekenland wvu en overgekomen om in de geledei en der opstandelingen te strijden, heeft Mustupha pneha bepaald, dat zij naar Griekenland zouden worden teruggezonden een zeker aantal van die lieden is thans te Konstuiitinopel en zal vun daar naar Athene gezonden worden. Aan de ziekte van den Taikoen van Japan wordt ook als ooizaak toegeschreven, dal de vijandelijkheden tegen Chosio inden luatsten tyd weinig voortgang hebben gehad. Diens- volgens blijft de vaart in desttuat van Simonosekl, d, i. de nomd westelijke toegang tot de zoogenaamde Binnenzee, ge- vuuilijk, en veischeiden schepen hebben dit reeds ondervon den, tiaar er op hen geschoten is. De stoomboot Uhusan, die de tijding oveibragt, dal op eenige schepen gevuurd was, heelt zelf zulk een groet bekomen, en diezelfde stoomboot heelt blieven van don gouverneur v«n Simonoscki aan de vieeinde gezanten overgebragt, wuurin tegen bedoeld gevaar weid gewaarschuwd, en waarin vermaand wordt, dut ulle vaartuigen die de straat passeicn hunne vlag vertoonen, ter wijl zij des nachts die doorvaait In hot geheel niet moeten be proeven. Naar luid van die tijdingen heeft de Bi itsche gezant ollieióel een kennisgeving in dien geest uitgevuurdigd, tevens met beiigt, dat geen steenkolen, liout, wuter en leeftogt, zoo als tot dusverre, te Simonoseld kunnen worden hekomen, taaar in de stad Kokura, aan gene zijde van de straat, belmo ren te worden aangekocht. Uuk is streng verboden liet ge leide door Britsche schepen door de straat, van troepen of andere gewapende Japanners, of van Japansche passagieis, boven zeker getal, door een Britsch consul in Japan toege staan. ADVEBTBÏÏIIEM: Prijs van den (jrwonen rrgeï ,/0.10. lot 10 regels f 1 00. Zegelregt voor iedere plaatsing - 0.35. gedraaid wenden, ten ouide het geluid in iedcio rigling te doen hooren De toon kan opeen afstand van 3 tot 4 zeemij len waar genomen worden. De Fiuiiselio regering zal ook op een aantal andere gevaarlijke plaatsen dor kust zoodanige toestellen doen oprigtcn. Aan een Frunscli blad wordt uit Morvan een huwelijk medegedeeld tusschen een jongman van vierentwintig jaren eu een twoeënveeitigjiuig niet onbemiddeld weouvvtje, waar aan een zeker niet aSlodaagsche bijzonderheid iets eigenaar digs bijzet. De jonkman heeft namelijk na zijn cchtvurbind- tenis vei'nomen,dat zijne vrouw in vroeger dagen was geweest zijne min, In een der Belgische bladen leest men een brief uit Parijs, waaiin het volgende voorkomt; Naar men elkander in de diplomatieke kringen verhaalt, zou do Saksische onder handelaar, baron von Fricsen, nadat hij het vredesverdrag niet Pruissen ondei teekend had, gezegd hebbenIk heb liet testament van Baksen geteekend; waarop de Pruissische onderhandelaar, de lieer von Savigny, zou geantwoord heb- i benZeg liever, liet huwelijksverdrag van Buksen mot Pruissen. Da Impartial de Smyrne veihaalt do ontdekking van eenige moorden, gepleegd door een inwoner van Knigueul. 1 )rie hoeren kwamen eenigen tijd geleden aldaar aan en bega ven zich naar liet huis van zekeren llakki, om don nacht door te brengen; zij haddon voorwerpen van waarde bij zich cn verzochten llakki die to bewaien. Des anderen daags, toen de buren de vreemdelingen niet hadden zien vertrekken cn llakki als gewoonlijk nuri do deur een luchtje stond te scheppen, vioeg hem iemand of de vreemdelingen leeds ver trokken waren wuurop llakki bevestigend antwoordde. Veertien dagen later echter werden nog brieven voor hen bezorgd en dit wekte argwaan op bij de huren,die een afspraak maakten Hnkki's woning to gaan onderzoeken; zij hadden hem nimmer vertrouwd. En waarlijk, in den regenput op de binnenplaats der woning vond men achttien bebloedde hoof den. Wen waarschuwde spoedig de justitie die llakki in bewaring heeft genomen. PROVINCIALE BTATEN VAN ZUIDUOLLAND, Jl. Dingsdag zijn do aan de orde gestelde ontworpen aan genomen echter is, met afwijking van het daaromtrent door gedep. staten gedaan vooisiel, na langdurige discussie met 56 tegen 2 stemmen, op voorstal van de daartoe benoemde com missie, besloten, gedep staten te magtigen, om de nog benoodigde gelden lol dtongmaking van plassen in Bchieland beoosten Roiteidam te verkiijgcn op zoodanige voorwaarde en tegen zoodanige rente als zij in het belang der provincie het meest raadzaam zullen oordcelen, en om in Julij 1S67 den uitslag van dat votum van vertrouwen aan do .vergadering mede te deelen. Viijdng is, o. n., op voorstel van gedep. staten, met een parige stemmen, besloten zich op niemv tot den minister van biimeiil. zaken te wenden, ten einde de geraamde kosten van bet prov. bestuur van Zuidholland voor 1S67 woiden verhoogd tot het bedrag dal door de staten is voorgesteld, liet doel van dit besluit is, om do jaarwedden van den giiilier cn do ambtenaren ter provinciale giillie op billijke wijze te vei Imogen. Is aangenomen een voorstel van gedep staten op liet adres van bet voorioopig comitd voor de verbetering van de vaart tusschen's Gravenhageen de Maas, om subsidie tol uitvoering vun het werk, to antwoorden, dut het inge zonden ontwerp, zounls het is liggende, voor geen gunstige beschikking vatbaar is, maar dat de provincie bereid zal woiden gevonden subsidie te veriecnen. zoo er een beter uit- gowcikt plan wordt ingezonden en do te heffen tol niet te hoog zal zijn. Daar er geen werkzaamheden meer te verrigten warenis de najaarsvergadering door den conimissuris, den heer mr. J. Loudon, uit naam des konings gesloten. lil een der Londenseho bladen leest men; Een jonge Engelscho dame, Mary Walker, is, na het afleggen van een uitstekend examen tot doctor in de medicijnen gepromo veerd. Verleden Zaturdag zng men haar, in mansgewaad, het hospitaal van Middlesex bezoeken, en, van zaal tot zaal munitie, aan onderscheiden lijders hare hulp veriecnen. Naar verzekerd wordt, heeft de jonge blende doctor Walker reeds oen aantal patiënten. Op het aan de Fransche kust nabij Brest gelegen eiland Oucssant is een nieuw miat-signnul opgorigt. Dit toestel bestaat uit eene reusachtige trompet, loodt egt op een reser voir van zumengepersie lucht geplaatst, die met eene stoom machine van 2 paai denkruchton in verband stout De beker van do trompet is regthoekig gebogen en kan naar allo zijden SCHIEDAM, lONovenbor 186 6. Wij maken onze lezers opmerkzaam op den sterren regen (asteroïde), welkegezegd wordt op aanstaanden Maan dag, 12 dezer, bij heldoren hemel zigtbaar te zullen zijn. Op den 12 November 1833 had ook dergelijk een luchtver schijnsel plaats. liet eollegie voor de zeavïsschcrijen berigt, dat op de visscherij-tentoonstellingen, dit jaar gehouden te Boulogne sur nier en te Arcachun, o.a. aan do volgende Nederlandscho inzenders de onderstaande onderscheidingen zijn te beurt ge vallen To Boulogne sur mor, in do 2de afdeeling aan den lieer M. Dirkzwager Gz., te Maassluis, bronzen medaille. 3de afdeeling aan de hoeren H. Kikkert, te Vlaardingcn, zilveren medaille; Belz cn van lleijst, aldaar, bronzen medaille. Te Arcaclion, zilveren medaille aan de hoeren H. Kikkert en Bctz cn van lleijst, te Viaardingenbronzen medaille aan de hecrcn Visser en van Leeuwen, te Schiedam. Naar men meldt wordener thans door de kabinetten van Berlijn en *s Gravenhngo onderhandelingen gevoerd over het sluiten eoner nieuwe overeenkomst omlient de wrderkeerigo uitlevering van deserteurs. Do aanleiding tot deze onderhan delingen werd gegeven door den cLeh, onlangs door het Pruissische gouvernement gedaan tot uitlevering vaneen de serteur, die zich in Limburg bevond. Die cisch was gegrond op de conventie van 10 February 1831.tiissclicn de verschil lende staten van den voormidigen Duitschen bond gesloten, liet Nederlumlsclie gouvernement weigerde evenwel aandien eitch te voldoen, opgrond dat er sedert 24 Augus'us I860, den dag waarop te Augsburg verklaard is, dat de bond reg- tens heeft opgehouden te bestaan, geen sprake meer kan zijn van cartel tusschen do staten van dan boud en Nederland, liet kabinet te Berlijn nam met dit antwooid geen genoegen en hield zijneisch vol, onder voorgeven,dat Pruissen ook een ulzondeilijke overeenkomst van cartel met Nederland sloot. De conventie werd echter later vernietigdcn daarom, blecl'het Nederl.gouvernement in zijne weigering volharden, en het schijnt nu, dat do Pruissische regering heeft ingezien dat zij haar cisch uit het oogpunt van regt niet kan volhouden Aan het Handelsblad wordt geschreven Ben ik wel onderrigt, dan worden er sedert eenigen tijd. door de Nedorlundscbo cn Pi uissische regeringen weder on dei handelingen gevoerd totlietveinieuv.cn van het onlangs door onze regering opgezegde smokkoltractant. Er doen zich evenwel bij die onderhandelingen eigenaardige moeijelijkhc- den voor, daar het nu niet meer alleen geldt liet waken tegen den sluikhandel aun do Limhurgselie en Gelderseho grenzen, maar thans ook bepalingen moeten worden getnuakt omtient de weiing van do sluikhandel aan dn llniinoveiseho grenzen. In het oveizigt vun den stand der veeziekte gedurende de week van 21 tot 27 October jl.. geplaatst in de Staats courant vim lieden, komt oa. het volgende voor: In hot zuidwestelijk gedeelte van liet arrondissement Rotterdam doen ziek nu en dan gevallen voor te DeUsbuvon,Schiobrock

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1