Mc. HET JAAR 1866. jw. r nmiBammmi rnmmm, SfA°. 1867. ui a a n dag 7 a na a F ij, Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. 11 f f fü onl SCHIEDAM, January 1867. III. li ss>, ALGEMEEN OVERZIGT. cfdolj van len van neu vr. do len. \HViS:: .ui mm WTW3nw»gm>»»a»msj CR- het ÏG~- 4 ?er- •l«8 aeïc 1RS Gr. ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Maandenf 1.85. Franco per Postdoor hel gelieele Rijk. - 2.25. (Mï'ievcn Franco.) ADVERTENTIE N: Prijs tan den gewonen regelf 0,10. Tot 10 regels f 1 U0. Zegclregt voor iedere plaatsing - 0.35. 'o Schiedam zijn in hol jaar 1866 uit Zoo aangekomen 359 schepen, van de navolgende plautsen, als: te po- )ort h alle end aai ïaeh irdt, ider eket van 3 ah nnei ordl uit Akyab 2 Landstrom 1 Probolingo 1 Archangel 0 La lloche Bernard 3 Qniorper 2 Arendiburg 7 Libtu 30 Bandera 1 Aartij 2 Londen Hangoon 5 Basscin 1 Loricnt 4 Peteraburg 32 Btltrit 1 llalmoc 3 Itedou 4 Blytb 1 Hemel 12 Herat 2 Bordeaux 1 Middlcsbro 2 88 Boulogne 2 lloulmain 1 St Urieux 1 12 Manies 10 Stettin 1 Dantiig 1 Nerra 3 Sunderland. Gothenburg 1 Sesi red 1 Suudsrval 2 Grant Baast 1 Newcastle 31 Sealtam 3 Hamborg 3 l'arsaroeang 2 Tagal 1 llannebort 4 Pckalongau 1 N annes 2 Bt|isal 1 Pernau 10 Windou. O Bobnt 1 Pillau 1 llatad 14 Koningihergen 1 Ponlrieux 1 Kroonstad 3 Portkurida 1 regi aid- i het ver- IIDT, iel I e. A. K rkel". Inmiddels was de verhouding tusschen de Pruissische jegering en de vertegenwoordiging van dien aurd geworden, dat men daarvan de schromqlykste, gevolgen te gemoet zag. Hooldzakelyk gal een protest,tegen de beslissing van het buoggeregtshot', in zake de heeren Twesten en Frenzel, tot dig'Sbevioo debatten aanleiding, wqlke niet alleen in do ver gaderzaal maar ook door het geheele land weerklank vonden. Vroeger was een door den heer Vircbow gedaan voorstel aangenomen strekkende om de vereeniging van Lauen- burg met de Pruissische kroon, als strydig te verklaren met zoolang de toestemming van den landdag daartoe met ver worven was. Nog had bet huis van afgevaardigden een afkeurend votum uitgehragt over de handelwijze der regering, ten opzigte van het zooveel gerucht gemaakt hebbend feest der afgevaardig den te Keulenhet was ton gevolge van een en ander, dut het ministerie den 19 February een schryven rigtte aan den president der kamer, den heer Grobow, waarin gezogd werd, dat de door het huis der afgevaardigden genomen besluiten betrekkelijk Lauenburg, de uitspraak door het opper geregts- bof gewezen, en het feest der afgevaardigden in strijd mei de constitutie en daarom onuannamelijk zijn, zoodut do ge nomen besluiten den president worden teruggezonden. Diep was do indruk welken deze handelwyze op de verte genwoordiging maakte, en slechts met moeite mogt het den voorzitter gelukken, eiken maatregel tegen deze beschikking tot een volgende vergadering uit ie stellen een voorstel échter van den heer von Hoverbeck, om ten aanzien van dat schryven eenvoudig tot de orde vnn den dag over ie gaan, werd met overgroote meerderheid aangenomen. By de korte discussio welke daarbij plants hadwerd o.a. jjezpgd, dat het schrijven niet als regerings-voordragt kon worden beschouwd, vermits het zonder magtiging des ko- nings uitgevaardigd was; dat men twijfelde of do koning daarvan wel kennis had gedragen enz. ,j Men, behoefde echter niet lang in het onzekere te blijven omtrent de al al niet geldigheid van dit rescriptomstreeks drie ure kwam de minister von Bismarck in de vergadering, om een koninklijke verordening voor te lezen,en daarbij werd te kennen gegpven, dat de beide huizen gesloten en tol het einde van het tegenwoordige ziltingtijdvak verdaagd zouden worden. I .Ia die verordening werd o.a. gezegd, dat de regoring by de opening van dezen landdag de hoop koesterde, dal de bij het volk heorscbende wenscli naar een vereffening der be staande geschillen ook by de vertegenwoordigers des lands B w.eerklank zou vinden. Do eerste handeling in den landdag JJ was de aanspraak van den president van bet huis van afge vaardigden geweest die de uitdrukking bevatte van de vijandige stemming der meerderheid. De verdere werkzaam heden van het buis beantwoordden aan dit begin, en waren niet aan den vrede maar aan den stryd gewijd. De besluiten van dut huis betreffende Lauenburg, de uit spraak van hot opperste gerogtshof en hot afgovaurdigdon- feest waren zoo vele inbreuken op de grondwet geweest. Tegenover deze besluiten was by de legering do vraag gerezen, of van een voortzetting van de werkzaamheden des landdags heilzame resultaten voor het welzijn en do rust des lands te wuebten waren. Do loop der beraadslaging kon bij ttCtfide, regering de vrees niet wegnemen, dat langs den door het huis ingeslagen weg het land aan ernstiger, verwikkelingen blootgesteld en do vereffening van de bestaande geschillen voor het vervolg moeycly ker gemaakt werd. Ter verhoeding 'laarvan bad do koning bevolen de zittingen van den Innddug sluiten. .Met opzet hebben wy by deze, in die dagen de aigemcene verontwaardiging opwekkendehandelwyze der Pruissi- seho regering, meer breedvoerig stilgestaan wat toon werd gegist, is later gebleken juist te zijn, namelijk dat von Bismarck de vertegenwoordiging wilde verwijderen, omdat zij hem te scherp op de handen zag. Men vergiste zich echter in zijn dooler werd gedacht aan binnenlandscbo coups-d'dtatbij had echter Oostenrijk tot mikpunt ge kozen; doch voor dat hij den stiijd wilde oi kon wugen.moes- ten alle zijne maatregelen genomen zyn, Daarin juist kon de oppositie in de vertegenwoordiging hom hinderlijk zyn; en het wederkeerig vertrouwen was niet van dien aard, dat hij zijne plannen koude blootleggen, zonder vrees dat er iets van zoude uitlekkon en hij dnai door schipbreuk lijden. Vun het lastige toezigt ontslagen, kon hij nu ongehinderd voortgaan op den weg dien hij zich voorgeschreven had, en weldra werd dan ook de verhouding tussohen Pruissen en Oostenrijk van dien aard, dut men spoedig inzag, dat de be slissing alleen aan do wapenen zou kunnen worden overge laten, omdat men, ten minste vun den cencn kant, geen anderen uitweg overliet. Vervolg hierna). Leiden sommigen uit do toespraak des keizers van Frunk- rijk de gevolgtrekking af, dat dit jaar voor Europa een jaar van vrede en voorspoed zal zijn, anderen zijn daarentegen van oordeel, dat het er met de gesteldheid der Huropeschc belangen zoo gunstig niet uitziet als men wel wil doen geloovon. Zy die zoo redeneren, doen dit met het oog op de Ooster- scho kwestie, die meer dan ooit liet hoofd begint op te steken en waaruit men veel onrust niet alleen, muur ook vele on heilen voor Europa te gemoet ziet. Ofschoon de inwendige beroerten van Spanje wel geen grooten invloed op den ulgemeencn vrede zullen kunnen uit oefenen, slaat men echter mot bezorgdheid don gang der zuken daar te lande gade. De meer dan willukourige hande lingen der Spaansche regering wettigen de dagelijks loe- nemeiidfly.rees, voor, een opstanddie van grooj.cr.en veel omvattender gevolgen zal kunnen wordendan nog ooit eenige insurreclie daar heeft gehad, en het zijn juist de pes simisten niet alleen die den troon van koningin Isabella zien wankelen. De Romcinscbe minister van oorlog, den paus uit nantn der officieren den nieuwjaaisgroct brengende, heeft zijn ver trouwen op het behoud der openbare orde en op den volks geest uitgedrukt. De paus hccl't in zyn antwoord gezegd, dat hij rokende op overeenstemming en zaraen werking tusschen het leger en de bevolking, liij voegde er bij, dat de politie een buitenlandschen zendeling in hechtenis genomen en pa pieren by hem gevonden had, wanrby de Romeinen uitge- noodigd werden om alle bewegingen nog uit te stellen, ver mits het oogonblik der bevrijding nabij wus. De toast, die door don koning van Piuissen aan het feest maal op den 1 Januaiy werd uitgesproken, luidt uls volgt: „Met u allen begroctikdcn nieuwen tijdkring, die ons scheidt van een jaar, dat voortaan in de geschiedenis van Pruissen een gedenkwaardige plaats zul innemen. liet nieuwe en de volgende jaren moeten de vruchten opleveren van liet uit gestrooide bloedige zaad. Voor dit doel moeten alle krachten in het vadcrlund ingespannen worden dan zal de zegen vun boven niet ontbreken, die in liet vorige jaar boven allo ver wachtingzoo zigtbaar was. Xoguiuulszie ik mij heden om geven door een deel der mannen van mijn leger, die ik, om getuige te zijn van ren grooto daad, iieb bijeengebragtvan dat leger waarvan ik voor zestig jaren reeds deel uitmp 'etc door de genade van mijn in God ontslapen koning en vader. Zyn weg volgende, was het mij bescheiden om het door den vader en broeder tot stand gebragte leger ter overwinning te leiden die gy, mijne kameraden, goed en bloed opofferende, hebt bevochten. Ik zeg u allen dunk. I' n nu het glas omhoog, op het welzijn van myn volk, waaruit zulk oen leger kon. worden op do been gehragt." De constitutie van don Noord-Dultschen bond is tegen woordig het onderwerp van velerlei beschouwingen. Daaj omtrent wordt uit Berlyn het volgende geschrevenNi reeds wordt bet als uitgemaakt beschouwd, dat het aan d> ministeriële confeicntie voorgelegde ontwerp van constitute door do Noord-Du'uscho regeringen aangenomen zul worden.l Het regt daartoo ontleent men zoowel aan hetgeen omtrent do voorloopign beraadslagingen der conferentie vddr Kers mis, als aan hetgeen daarna in sommige sluaikundige krin gen alhier bekend geworden is. Vestigt men het oog op do voor Pruissen gunstige bepalingen van liet ontwerp (gunstig, niet alleen voor de regering, maat' ook voor het liberale land), dun kan men zich slechts verheugen over de gewisheid der bedoelde vooruitzigten omtrent een gowenscht resultaat.j Men had gehooptdat do oppositie van sommige leden dor conferentiein oieroenstomming met do vele waarschuwin gen onzer eigen vrijzinnige dagbladpers het terugnemen door Pruissen van sommige in het ontwerp voorkomende hoogst bodenkelykc bepalingen ton gevolge zou hebben. Tot hiertoe ontbreekt echter elk blijk dat die lioóp vervuld zal worden. Wel gelooft mendat het ontwerp niet geheel on veranderd uit den smeltkroes der conferentie te voórscbyn komen zal; doch die veranderingen in de door Pruissen voor gestelde redactie schynen meer do strekking to zuilen heb ben, om iets af to dingen van sommige eiscben, aanvankelijk aan do andere Noord-Duitsche regeringen gesteld, dan om te gemoet te komen aan do wenseben dor iibcrulen. Eerst na bat sluiten der conferentie zul het kunnen blijken of de thans dienaangaande gekoesterd wordende vrees ge grond is. Zeker is hot, dat bot opnemen der bepaling omtrent een normale begrooting van oorlog voor don tijd van tien jaren (er is spraak van dat het ontwerp dergelijke bepaling bevat], weinig geschikt zou zijn om de vrijzinnigongerust te stellen. De Pruissische kamer lean onmogelijk hare toe stemming geven tot een zich over een tijdvak van tien volle jaren uitstrekkende schorsing vun een der voornuaraste be palingen onzer constitutie. De bedoelde schorsing toch zou op Pruissen zelf periodiek terugwerken,en zoo iets is ondenk baar. Aan den andoren kant begrijpt men evenmin, mot welk regt sommige dagbladen beweren, dat het Pruissische liuis der afgevaardigden ongezind zou zijn om zelfs aan den defmitiven rijksdag meer dan slechts een adviserende stem toe te kennen zoodat de besluiten dier vergadering jaarlyks afhankelijk zouden worden gemankt van degoeukouring van zoo vele of zoo vele afzonderlijke kamers. Dat denkbeeld is gewis bij geen enkel lid dor Pruissische kamer ooit opgeko men. Van die zijde wordt integendeel geprotesteerd tegen het al dun niet bestaande voornemen om den dcfinitiven rijksdag van alle parlementaire bevoegdheid te berooven,en, langs dien omweg, ook het gezng der Pruissische volksverte genwoordiging zelve te ondermijnen. Juist om dit te verhin deren, maar ook daarom alleen, heeft de Pruissische kamer verlangd, dat do aanstaande (voorloopige) rijksdug niet be kleed zou zyn met het regt om een beslissende stem uit to brengen. In een door de Staat3-Courant medegedeeld handolsbo- rigt van den Ncderlandschen consul te Canton, in China, komen, onder dagteekening van 10 November, do volgende bijzonderheden omtrent do Franscho expeditie naar Korea voorDe Fransehe admiraal hoeft de blokkade aangekondigd der rivier,Seoul..in hetschiereiland)Kotea...totdat hot geschil, js» betreffende den moord der zendelingen zal zijn vereffend. Dadelijk na aankomst van het eskader zijn de kleine schepen do rivier opgestoomd; de Fransehe magt is daarna zonder cenigen tegenstand geland, cn heeft bezit genomen der stad Ivang-lloa. De admiraal heelt een schriftelijke uitnoodiging der Korceseho regering om zich tot hot aanknoopen vati onderhandelingen nuur do hoofdstad te begeven, geweigerd, omdat de rivier daarheen onbevaarbaar gemaakt was; hij heeft evenwel een benoeming van afgevaardigden verlangd om met hom te onderhandelen, en op den voorgrond gesteld, dat do ministeis, die don moord der zendelingen bewerkt lmddcn, streng zouden gestraft worden. Do koning van Korea moet geheel tot tegensiatid bereid zijn en een leger- rnngt van 15,000 man tegen de Frunsuhen hebben ufge- zonden. Volgens de Köln. Zcilung zou Frankrijk in zake de expertise der Scheldek westie den hoer Gosselin hebben aan gesteld als ingenieur en Engeland den heer John Hartley. Pruissen zul eerst dan een ingenieur aanstellen om deel uit te maken van de commissie tot onderzoek, wanneer het Neder- landschc gouvernement het doen daarvun zal hebben toege staan. Naar aanleiding van het den 1 dezer door don ko ning van Pruissen gevierde jubilë, deelt de Stuats-Anzeiger 's vorsten volledigen staat van dienst mede, beginnende met den intogt in Parijs in Mei 1814, en eindigende mot den slag bij Königgratz op 3 July 186C. Dat stuk beslaat, met beo daarby gevoegde lovonsborigt, drie volle kolommen. liet olliciole dagblad van hot Engelsche gouvernement, do London Gazette, behelst in zyn nummer van jl. Dingsdag een bekendmaking van dezen inhoudDoor de lords van den geheimen raad is den 28 December jl. te Osborne verordend der mindere standen te lenigen zij rigtte övéral scholen cn gasthuizen op, in welker uitgaven zy uit' hare bijzondere

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1