A*. 1867. aan dag IB Febrnarij. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. Kennisgeving. H BINNEMlAMSCHl^ËRFTËNr &LGËMEEN OVERZIGT. kB BUITENLANDSCHE BERIGTEM. Jm ABOWNEMBNT: Abonnementsprijs per Drie Maanden Franco per Postdoor het gcheelc Rijk f 1.85. - 2,85. (BSrievcn Franco.) ADVEBTBETIEN: Prijs van den gewonen regel f 0.10. Tot 10 regels f 1 00, Zegclrcgt roor iedere plaatsing 0.35. De Bükgkmeesteh vam Schiedam, Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 9 February jl.A, No. 1559 (1 Afd.) Prov. Blad No, 28; Vestigt bij deze de aandacht der Veehouders hinnen deze Gemeente, op de Koninklijke Maatschappij„De Algemeens Veeverzekering"gevestigd te Botterdam, met de modedeeling, dat do voorwaarden, onder welke die maatschappij ver zekeringen sluit in besmette en onbesmette streken, gratis verkrijgbaar zijn gesteld op de Gemeente-Secretarie. Schiedam den 16 February 18G7. Da Burgemeester van Schiedam P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Jl. Donderdag is de zitting dor Franscbo kamers door den keizer met een redevoering geopend, die over het geheel ge- DOmen weinig nieuws bevat. Met de baitenlandsche aangelegenheden beginnende her denkt do keizer daarbjj in de eerste plaats de in Duitschlaod plaatsgehad hebbende gebeurtenissen Alhoewel,zoo luidt het, o.a., zy de wereld verbaasd hebbon, zoowel door de snelheid waarmede zy tot stand kwamen als door de belangrijkheid harer gevolgen, schynt het dat zij onvermijdelijk tot stand moesten komen, en daarbij wordt, tot staving van dit gevoe len, herinnerd aan hetgeen Napoleon reeds op St. Helena gezegd heeft, namelijk dat het steeds zijn streven was de volken van gelijke geografische ligging, die door de omwen telingen en do staatkunde werden vaneen gescheurd en verbrokkeld, aaneen te hechten en te concentreren. De her vormingen nu, die in Duitsehland en Italië plaats hadden, zoo vervolgt de keizer, bereiden de verwezenlijking van dat groot3che programma voor, doch die pogingen kunnen geen land als het onze verontrusten, omdat al deszelfs deelen voor goed aan elkander verbonden zijn en een ondeelbaar ligchaam vormen. Gevolg gevende aan de luide in Frankrijk uitge- sproken wenschen, ben ik, zegt hij, vreemd gebleven aan het conflict aan gene zyde van den Rijn ik heb niet alleen aan die wenschen voldaan, maar ik heb ook ai het mogelijke ge daan om hot herstel des viedes te bespoedigen. Ik heb geen enkelen soldaat meer onder de -wapenen ge- bragtik heb geen enkel regement doen oprukken en even wel heeft Frankrijks stem invloed genoeg gehad om den overwinnaar voor de poorten van VVeoncn te doen stilstaan Onze bemiddeling bewerkte tusschen do oorlogende staten een vergelijk, hetwelk, Prnissen de vrucht zijner overwin ningen latende behouden, Oostenrijk in het bezit van al zijn grondgebied, één provincie uitgezonderd, hield, en Italio's onafhankelijkheid voltooide door de overdragt van het Ve- netiaansche gewest. Vervolgens bespreekt de keizer do Mcxïcaansche zaak en zegt daar dat de gedachte, welke aan de expeditie naar Mexico heeft voorgezeten, grootsch was, namelijk aan een volk nieuw loven to geven, er beginselen van orde en vooruit gang wortel te doen schieten en voor den Franschen handel uitgebreide deboucbés te openendoch de aanvankelijk ver kregen gunstigo resultaten zyn door do omstandigheden tegengewerkt. Toen dan ook de uitgebreidheid der opoffe ringen den keizer toeschenen de belangen, die zyn tusscben- komst daar geroepen hadden, te overtreffen, beeft hij ter stond besloten tot de terugroeping der Fransche troepen. Omtrent do verwikkelingen in het Oosten wordt ver klaard, dat de grooto mogendheden een toestand trachten in het leven te roepen, die do billijke wenschen der Christelijke bevolking bevredigen, de regton van den sultan handhavon en gevaarlyke verwikkelingen zal voorkomen. Omtient de ontruiming van Rome geeft do keizer te kennen, dat Itulie trouw zijne verbindtenissen nakomt, en rigt hy een waarschuwing tot de demagogen, voor het geval dat zy zouden beproeven de stolling van den paus in gevaar te brengen. Volgens hem zou Europa zoodanige gebeurtenis, welke groote verwikkelingen voor do Katholieke wereld kon doen ontstaan, niet lijdelyk aanzien. Na nog do goede betrekkingen roet do vreemdo mogend heden herdacht te hebbon, eindigt de keizer zyno beschou wingen over de buitcnlandsche aangelegenheden, waarin by niets ziet, wat ongorustheid zou kunnen inboezemen, en gaat hy over tot de bespreking der punten dio het binnenland be trefion. Al dadelijk zyn de hervormingen, in het'decrcct van 19 January aangekondigd, aan de beurt. Z. M.achtte het tyd- stiptot verwezenlykingdier maatregolen, die in do gedachten van den senaat lagen en door het wetgevend ligchaam bo- gcerd worden, thans, na vyftien jaren voorspoed en kalmte, welke men te danken heeft aan do gemeenschappelijke zamenwerking, der kamers en hare geheele toewijding aan v de instellingen van het keizerrijk, gekomen, tenvjjl de keizer de mecning uitdrukt, dat de natie van die regton wyselyk ge bruik maken en voortgaan zal mot do govaariy ke utopiën te verachten, alsmede de opgewondenheid der partyen. Do ontworpen logerorganisatié wordt als noodzakelyk aangekondigd. Daar de wyzo van oorlogvoeren veranderd js(.moot ook Frankryks'defensieve mogt worden vermeer derd. Do organisatie zul echter zoodanig zijn, dat, terwyl de lasten der conscriptie in vrcdesljjd zullen worden vermin derd, het leger in oorlogstijd (terker zal worden, liet beginsel van gelijkheid zal overigens woiden gehuldigd. De keizer werpt ten slotto oen blik op don stoffelijkon toe- Stand des lands, en wijst op het toenemen der welvaart die gebleken is uit de vermeerdering dor indirecte inkomsten met 50 milliocn en uit de stoten van den in- en uitvoerhandel, zijnde de Fransche buitenlandschc handel met meer dun een milliard vermeerderd. De verbetering van 'a lands finantien zal de regering in stuat stellen ora weldra aan do behoeften vun den landbouw tegemoet te komen. Aan de vermindering van zekeio belastingen, die te zwaar op don grondeigendom drukken, moeten dus de zorgen van rogering en kamers ge wijd zijn, ulsmede nnn de snelle voltooying van de binnen- lundsche waterwegen, spoorwegen en vooral binnenwegen. liet eigenaardige karakter dezer troonrede, vredelievend omtrent buitenlandsche en vrijzinnig omtrent binnenlandscbe aangelegenheden, wordt zoowel door do Fransche ministe riele als ook door onafhankelijke bladen opgemerkt en ge- waardeeid. De beroemde jui 1st, de heer Berryer, is voornemens in het wetgevend ligchaam verlof te vragen om een interpellatie tot de regering te rigten, betreffende de bekende aanschrijving van den heer Vandaldit ecteur-generaal der posterijen. Men zegt, dat de heer Vandul den keizer verzocht heeft die interpcllutie zelf te beantwoorden en ophelderingen to geven omtrent deze handelwijze, welke zooveel sensatie heeft go- maakt. Dit strookt niet met hot in omloop zijnde gerucht, volgens hetwelk do heer Vandal uit zijne betiekking zou ontslagen worden.. Een officieus blad zegt, dat do regering zich niet togen de interpellatie zal verzettenmaar zij zal bij deze gelegenheid haar onbetwistbaar regt handhaven, om do verspreiding van oproerige stukken tegen te gapn. onder stellige verzokeiing evenwel, dat de eerbied voor de onschendbaarheid van hot geheim van particuliere brieven by baar vaststaat. Uit Berlijn wordt onder dagteekening van 13 dezer ge meld; De uitslag der vorkieziugen voor het parlement in een aantal groote steden is reeds bekend. Hier in Berlyn hebben zes kandiduten der liberale party een schitterende zege op de minisfersen generaals behaald.die door de behoudende partij als kandidaten voorgesteld waren In Brcslau, Maagdenburg on Stettin hebben de liberalen insgelijks gezegevierd. In Dantzig moet een hei stemming tusschen den heer Twesten en den kandidaat der conservatieven plaats hebben. Onder de groote steden is tot dusver Koningsbergen deeenige waar de keus ten gunste der conservatieven is uitgevallenaldaar is de generaal Vogel von Falckenstein verkozen. In Hanno ver beeft de gewezen minister von Munchausen over den Prtiissisch gezinden heer von Bennigscn gezegevierd. In Slees wijk-Holstein zijn schier bij uitsluiting aanhangers van den prins von Augustenburg on zelfs enkele Denen verkozen. In Keurhessen en Nassau zal bet resultaat waarschijnlijk gunstig voor do nationaal liberale partij zijn. Er valt niet aan te twijfelen dat de radicale en de particularistische te genstanders van den Noord-Duitschon Bond op zich zeiven een kleine minderheid zullen uitmaken, cn dat ook de om trent de politieke vrijheid onverschillige conservatieven niet de meerderheid zullen hebben. Zoodoende zal in bot parle ment, even als op den jongsten Pruissischen landdag, de noodzakelijkheid van billijke concession blijven bestaan. De ministeriele Norddeatscho Allgemeino Zeitung, welke de zege der oppositio in Berlijn erkent,en bet niet onmogelijk schynt te achten dat bet resultaat der verkiezingen in het al gemeen gunstig voor de liberale partij zal zijn, meent ïntus- scben dat van bet doen van concession in gcencn deele sprake kan wezen. De vraag is niet, zegt zij, of de regering het ont werp dor bondsconstitutie zóó wil inrigten dat de liberalen daarmede genoegen nemen, maar alleen of do liberalen dat ontwerp, hetwelk de bondsregeringen met gemeen overleg vastgesteld hebben, willen aannemen of niet. C est aprendre ou a laisser men behoort in het oog te houden dat liet par lement geen Pruissiscb parlement is en ook niet tegenover do Pruissische legering staat, maar tegenover een door de Noord-Duitsclie regeringen gemeenschappelijk goedgekeurd ontwerp van constitutie, in welks bepalingen geen der rege ringen zonder toestemming der andere eenigo wyziging bren gen kan; een ontwerp van constitutie,met één woord,hetwelk men aanneemt of verwerpt. Te Londen wordt verzekerd dat een bepaling, krachtons welke in de steden een ieder die een eigen huishouding heeft, het stomregt voor do verkiezing van parlementsleden zou hebben, door de regering zal worden voorgedragen indien het lagerhuis zich voreenigt met hot denkbeeld om aan zekere kiezers het regt tot het uitbrengen van meer dan ddn stem toe te kennen. In dat geval zou hot ministorio willen voor stellen, dat ieder hoofd eener huishouding als zoodanig dén stem zal hebbontwee, zoo by een perceel van meer dan een bepaalde huurwaarde bewoont; drie,' zoo hy buitendien in het bezit is van oen welcnsebappelyken graad of van do bevoegdheid tot het uitoefenen van bedrijven, die beschaving en kunde vereischon. Door deze trapsgewijze toemeting van den politiekon invloed zou bet ministerie mecncn dé gegoede en beschaafde volksklasse te behoeden voor bet gevaar von overstemming en overhecrsching, welke anders onvermij delijk uit de stemgoregtigdheid der arbeidende volksklasso zou voortkomen. Dat gerucht is to Londen zoo algemeen verbreid, dat hot ook door do Times in een hoofdartikel wordt vermeld. Het strekt in alle gevalle tot aan wjjzing der reden, die het minis terie weerhouden heeft van op te geven tot welk bedrag het den cgdsus zou willen verlagen. Terwijl het plan des gouvernomentsin dio zaak derparle- ments hervorming door de voorstanders van hot algemeen stemregt en van de geheime stemuitbrenging natuurlijk wordt bespot en uitgekreten, beeft do hoer Bright openlijk verklaaid „dat het een teleurstelling, cenbeleediging, een terging is voor degenen, die een eerlijke hervorming in de volksvertegenwoordiging verlangen." Volgens de jongste borigten uit Londen schynt het uitge maakt, dat do beweging van Fenians te Chester, naar de bedoeling der aanloggers, het sein voor een algemeenen opstand in Ierland moest zijn. Op dcnzolfdcn tijd zijn in het westen van Ierland op verscheiden plaatsen door Fenians gewelddadigheden gepleegd.Zoo zijn do telegraaflijnen tusschen Vnlentia en Ilillarney vernield en word er op een officier geschoten, terwijl een bende gewapende Fenians op Killarney aanrukte, welke echter door do troepen terug godrongen is. Aan den admiraal te Plymouth is bevel gege ven om onverwijld twee korvetten en twee kanonneerbooten of to zenden, zoo men meent naar de Iersche kusten. Men zegt dat Stephens zich aan bet hoofd der boweging bevindt. De trichinen-ziekte heeft zicb in den laatstcn tydook in Mecklenburg meermalen vertoond en zij veispreidt grooten schrik. In Scbworin werd een zeer trichineus varken ont dekt: te Sternberg werden verscheiden menscben na het gebruik van varkensvleesch ziek j in een eerste bötol teRos- tock zijn zes menschen, die bij 't maken van trichineusoworst daarvan aten zeer ernstig ziek goworden. De Fransche Moniteur bevat een rapport van den doctor Daret, geneeskundige van het Fransche ministerie van binnenlandsche zaken, omtrent de vaccine. De conclusie van dat rapport is,dat revaccinatie volstrekt noodig is en van do koe op den mensck dient te geschieden. Uit Hasselt, in Belgie, wordt bet volgende gemold; Het ziet er bier allertreurigst uit. Onze door hare jenever stokerijen anders zoo bloeijendo stad, toregt de veestapel van Belgie genaamd, heeft tegenwoordig door do verschrikkelijke runderpest een akelig, doodsch aanzien gekregen. Aan dé hoekon der straten, die naar de besmette stallen leiden, zijn houten borden aangebragt, waarop mot groote letters het treurig opschrift: „Runderpest" te lozen staat. Van uur tot uur worden op de straten en markten da politie-verordenin gen, waarby de doorvoor van vee, het los laten loopon van honden enz., strengelijk verboden wordt, door de omroepers cn politie-agenten met livder stem voorgelezen. De kinderen mogen niet op straat komen en al do scholen cn het athenaeum zijn diensvolgons gesloten. Den winkeliers is het verboden gemaakte kleoderen of wollen goederon op de straat uit to stallen. Do militairen bezetten al de straten die naar de besmette stallen voet ende bewoners dier straten mogen met de overige inwoners der stad in geen aanraking komen; hunne levensbehoeften enz. ontvangen zij door tusschen- komst der soldaten. Zaturdagis men begonnen don stal van de gebroeders Nijs geheel nf to maken. Deze bestond uit 411 ossenvelen er van waren door de ziekte aangetast. Een dezer kolossale ossen was bestemd om dit jaar naar don eersten prjjs te dingen en ik weet van zeer naby, dat men vóór weinige dagen den eigenaars tevergeefs 1700 frs. voor dat dier ge boden heeft. Ook do stal van den distillateur Willems is aangetast en de 60 zich daarin bevindende ossen worden allen onmeódoogend afgemaakt. In den Moniteur Beige leest men dienaangaandeDe slaat van zaken te Hasselt was gisteren, 11 February, als volgt: Het afmaken van al het vee uit de besmette stallen was afgo- loopen; bet gcheele getal der opgeofferde runderen uit dio stallen beloopt 927van welk auntal het vleesoh van twee derden voor bet verbruik behouden is kunnen worden. Er zijn thans nog 412 runderen binnen Hasselt voorbanden, die, ofschoon volmaakt gezond, niettemin sterk verdacht zyn daar zy zich in de naby beid der besmette stallen opgehouden hebben. Ten gevolge eener iusscheu de regering en de eigenaren dier runderen getroffen overeenkomst, zullen ook deze onverwijld worden gcslogt. Do regering vergoodt aan de eigenaars dor afgemaakte dicron de helft boven den ver koopprijs, mot wolken maatregel men zeer tevreden is. SCHIEDAM, 16 February 1867. Naar wjj vernemen is men y verig bezig met het in gereed heid brengen van het exercitie-locaal achter don Doele, waarin de burgemeester dezer gemeente, de heer P. J. vari Dyk van Matenesse, op den vjjftigsten verjaardag van Z'M.' den koning; den J 9 dezer, des avonds" ten half negen ure,

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1