A°. 1867. 1765. Woensdag 27 February. Verschijnt laasdagWoensdag en Vrijdag. r- 3 iel ALGEMEEN OVERZIGT. 'li BUITEMLAMOSCHE RERIGÏE&. BINNENLANDSGHE BERIGTEN. cn n n- it- de of )T, li. .11, A3 EN .g«, 'li, d«r •fen. mim A B ONNEMENT: AkonoeroenSsptiji per Drie Maanden Franco per Post, door het gebcele Rijk 1.85. - 3.25. I tip. s. De interpellatie omtrent de circulaire van den directeur- generaal der Fransche posterijen, don heer Vandal, heeft jl. Vrijdag in hot wetgevend ligchaam plaats gehad. De heer Vandal, die, te dezer gelegenheid tot buitengewoon commis saris benoemd was, droeg zelf zijne verdediging voor. Hij verschuilde zich achter administratieve antecedenten,bevelen van don prefect van politie en de gematigdheid, waarmede de willekeurige volmagt, door zijn administratie uitgeschre ven, is uitgeoefend, zijnde er slechts een vjjftol brieven naar de hoofdstad opgezonden. Na hem voerde de heer Ficard het woord en viel op feilen toon den genomen maatregel aan, terwijl hij in scherpe taal zoowel de administratie als de regering gispte, waardoor de minister van staat, de heer Rouher, zich genoopt gevoelde de tribune te betreden. Deze verklaarde dat de regering het regt had om toezigt te houden op gedrukte stukken die per post verzonden worden, hoewel hij namens die regering de betrokken daad van den directeur af keurde de postorij had in het onderhavige geval geen initia tief te nemen,maar de bevelen van het gouvernement moeten afwachten. De beer Martel, van de tiers-parti, verklaarde daarop dat, nu de regering zelf de circulaire afkeurde, de ontwerpers der interpellatie zich voidaan konden rokeneD, zoodat de kamer met overgroote meerderheid besloot tot de orde van den dag over te gaan. Dat deze eerste interpellatie tot tal van oordeelvellingen aanleiding heeft gegeven, behoeft naauwelijks vermeld te worden. De meest algemeenc indruk schijnt te zijn dat, zoo de regering niet geheel tot baar nadeel uit het debat is te voorschijn getreden, zij zulks verschuldigd is aan de behen digheid waarmede de heer Vandal zich heeft verdedigd, aan de sympathie welke men voor dezen ambtenaar koesterde, vcrpligt om zieh in deze aangelegenheid voor zijne ware lastgevers op te offeren, en eindelijk aan de willigheid waar mede de heer Rouher een aanmerkelijk deel heeft opgeofferd .der by' den aanvang der zaak.zoowol in de circulaire van den directeur-generaal ais in het communiqué, dat die circulaire trachtte te verdedigen, vooropgezette beweringen. De af keuring der circulaire toch treft te gelijker tijd dat commu niqué,waarmede verscheiden bladen begiftigd zyn geworden. Overigens keurt men vrij algemeen de houding van de oppo sitie en tiers- parti goed.die acte heeft genomen van do afkeu ring door den minister van staat uitgesproken, in plaats van verder te gaan. Minder goed echter is iiet den heer Walewski, president van het wetgevend ligchaam, door den keizer afgenomen, dat hij op bet einde der zitting den heer Martel het woord heeft laten voeren. Zoodra die afgevaardigde het woord vroeg, werd door de meerderheid de sluiting van het debat geëischtin plaats van toen een voorstel te doen in dien zin, gaf de president den heer Martel het woord, quasi over de sluiting, hoewel hij wel kon begrijpen, dat het üsn spreker der oppositie alleen te doen was om do door deze behaalde zegepraal te constateren. De keizer heeft reeds herhaaldelijk het paleis der alge- meene tentoonstelling bezocht en zich tevreden verklaard over de verki egen resultaten, terwijl hij zich kon overtuigen dat alles op den bepaalden tijd der opening gereed zal zijn. Do koning van Pruissen heeft den 24 dezer den rjjksdag van den Noord-Duitscben bond met een uitgebreide rede geopend, waarbij in hoofdzaak wordt gezegd, dat de raagt en grootheid, die het Duit9che rjjk vroeger door eenheid eu krachtig bestuur bezat, later, grootendeels door eigen schuld van zyn hoofd en zy ne leden, tot scheuring en magteloos- heid zijn overgegaan; dat sedert een reeks van jaren te vergeefs getracht is om die eenheid in Duitschland te hor stelten, ten einde daardoor de vroegere hwendige kracht en uitwendige grootheid daaraan terug te schenkendat daar toe echter onlangs, onder hoogere leiding, door buitengewone gebeurtenissen de grond i3 gelegddat die grond echter om tot dat doel te geleiden volstrekt een herziening van de Duitsche constitutie vordert, en dat de tegenwoordige rijks dag is bijeengekomen om die moeijclyke en gewigtige taak het brengen eener volledige overeenstemming tus- schen zoo Vele onafhankelijke regeringen, zoo mogeljjk tot verwezenlijking te brengen. Ten slotte verklaart Z. M. dat, na genoegzame vaststelling der constitutie van den Noord-Duitsehen bond, ook do rege ling der nationale verstandhouding van dien bond tot de Zuid-Duilsche staten by traktaten zal kunnen plaats hebben, oa dat de vereeniging van alio Duitsche stammen eeniglyk strekt tot hunno verwering maar niet om aanvalienderwyze tegenover het buitenland te handelen. lie KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting van jl. Zaturdag hebben acht ieden zich ver klaard voor het regt der vertegenwoordiging om contróle uit te oefenen over alle regeringsdaden, waaruit volgt dat zy de aangenomen motie Keuohenius evenzeer grondwettig, als in ran de gegeven omstandigheden het gebeurde betrekkelijk de be ne, noeming des heeron My er noodzakelijk oordeelden, ofschoon dan ook in hunne gevolgtrekkingen verschil, zoowel als in ist. standpunt dat zy tegenover deze regering aannamen, was (lïrieven Franco.) op te merkon. Het waren de heeron ZijlkerStieltjes, Storm van 's Gravcsande, Hingst, Dumbar, Dullert, Viruiy en van Beyma. - De heer Saajjmans Vader verdodïgde de handelwijze der regering en vond do ontbinding der kamer allczins gewettigd door de aanneming van de motie-Keuche- nius. De heer Verheijen zal het ministerie ondersteunen, ofschoon hjj zich metal het voorgedrageno niet kan ver- eenigen, De heer Pijnappel rangschikt zich onder de independenten in veolzijdigen zin en dus niet onder do con- servativen, noch onder de liberalen, on by verlangt geen kritiek dan over toekomstige zaken, onderwerpen die nog behandeld moeten, worden. De heer van Lijnden wil over betalgoraoen de regering gaarne steunen, maar nimmer ten koste van het strenge toezigt, dat tot het eigenaardige der Nederlandscbe volksvertegenwoordiging behoort. De heer Haffmans is voornamelijk voor het ministerie om de voor stellen die zyn uitgegaan van do ministeriën van oorlog en marine, daar zij, zijns inziens, onze politiek domineren. Maandag zyn de beraadslagingen over de staatsbegrooting voortgezet on hebben do ministers van justitie en van finan- tièn do constitutionele kwestie en de fhiantiële aangelegen heden breedvoerig besproken. De eerste verklaarde, dat het ministerie uit volle overtuiging bad gehandeld, en de regten der kroon had gehandhaafd, geljjk hel ook bandhoven zouderegten der vertegenwoordiging; het zag echter het belang niet in om in retrospectieve beraadslagingen te treden, De tweede heeft zijne vroegere beschouwingen over de finantiëlc aangelegenheden nader toegelicht en zijne memorie van beantwoording meer in de bijzonderheden uiteengezet tegenover de gemaakte bedenkingen. Hij kan nu nog geen aanvuliings-wot op de middelen aanbieden, omdat de omvang der nieuwe uitgaven nog niot met juistheid ia op te maken en ook nog niet door de wetgevende magt is vast gesteld. ileïde ministers werden door de heeren Jonckbloet en van Limburg Brouwer beantwoord. ADYEBTBIIXEN; Van Christiania wordt van den 15 dezer het volgende geschreven: Do Noorwecgsche haringvisschcrij heeft tot hiei toe geen bevredigende uitkomsten opgeleverd. In het zuidelijk district waren volgens officiële opgave tot den 7 dezer slechts 12,000 tonnen haring gevangen, terwijl de opbrengst den '1 February des vorigenjaars reeds 65,000 tonnen bedroeg. Nog bedenkelijker is de omstandigheid, dat men tot hiertoe noch aan de zuid- noch aan de westkust vanlCarmüen baring gezien heeft en enkelen reeds begonnen zijn ten noorden van den lïommelfjord te visschen, waar men anders eerst gewoon is do netton uit te werpen, ais de haring het zuidelijker vaarwater verlaten heeft. Ook in het noordelijkste distriet heeft de visschorij tot hiertoe wei nig opgeleverd, doch daar wordt de rykste vangst doorgaans eerst in do laatste helft van Februnry gedaan. Hot volgende berigt uit Berlijn, dd. 21 dezer, wordt in den Miinsteriseher Anzeiger medegedeeld In zij no zitting van heden heeft het koninklijke lands-oeconomie-collegie, een gewigtig besluit genomen, Op voorstel van een lid voor Westfalen ïs met 41 tegen 3 stemmen hot volgende besloten Overwegende, dat reeds door het ministerie van handel en eeredienst hij het ministerie van buitenlnndscho zaken nadrukkelijk is aangedrongen om op Nederland (met het oog op de aldaar heerschcnde veepest en de onvoldoende maatregelen door de autoriteiten genomen) een diplomatieke pressie to oefenen en aldaar met algebeole afsluiting der gren zen te dreigen, zal ook tot den minister van landbouw bet verzoek woiden gerigt, om te vorkrjjgen, dat bedoelde algo- heelo afsluiting voor alle verkeer qnmiddcly k worde afgekon digd, wanneer do tegenwoordige maatregelen niet binnen zeer korten tijd het gewenscble gevolg hebben. Do minister, zoo vervolgt de berigtgever, verklaarde niet alleen, dut hy dit voorstel volkomen goedkeurde, maar betuigde zijno bljjdschap over het besluit van het ecllegio, dat aan het ministerie een zeer gewenschton steun zou geven. Men kon er op rekenen, dat de regering, des gevorderd, de daad op de bedreiging zou doen volgen. Naar aanleiding der gevallen van veetyphus in de provincie Ovcryssel heeft de kon.-Pruisaische Landdrostei te Osnabrück o. a. de volgende bepalingen vastgesteld1. Het verbod van invoer van rundvee enz, uit Nederland is uitgestrekt tot honden en pluimvee, versehe en gedroogde huiden, gezouten cn gerookt rundvleeach, versch vleesch van aile soorten, mest, hooi en stroo voor inpakken gebezigd, en eindelyk borstels en lompen. 2. De uitvoer van rundvee, schapen, geiten, varkens en pluimvee van alle soorten, zoo mede van huiden, naar bet koningrjjk dor Nederlanden is verboden. 3. De overtreding van dit verbod van in- cu uit voer wordt, voorzooverre daartegen geen lylstrnffen zijn bedreigd, gestraft met een geldboete van hoogstens 100 tbalor of govangenïsstral van böogstens zes weken. Is, ten gavolgo van overtreding, vee door do runderpest aangetast, dan wordt steeds de hoogste gevangenisstraf toegepast. Vee en smetstof houdende voorwerpen, die in stryd mot de bestaande voor schriften in- oruitgevoord worden, mogen op bevel der over- f Prijs van ilen gewdnen regelf 0.1O. Tol 10 regel» f 1 00. Zrgelregt roor iedere plaatsing - 0.35. heid, zonder verpligting tot vergoeding der waarde, gedood of vernietigd worden. Ter afwering van do runderpest worden de grenzen langs Bcntlieïtn en Neuenhaus door de militaire magi afgezet en is het overschrijden der grenzen voor personen enkel toegestaan over do tolwegen van Oldenzaal naar Gildehuus, vun Dene kamp naar Nordborn, van Ootmarsum, naar Lage, van Tub- bergen naar Ulzcn, van Hardenberg nnar Uizon en roet den spoortrein van Oldenzaal naar Benthoim. Do personen, die' langs de genoemde tolwegen binnenkomen of, van Holland roet den spoortrein komende, te Gildehaus, Benthoim, Scliiit- torl' of Salzbergcn deu trein verlaten, moeten zich zoowel voor hunne personen als goederen, in de aldaar ingerigto localen, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde bepalingen, aan een desinfectie onderwerpen. Ieder die in stryd met deze voorschriften handeltzal met geldboete van hoogstens lOOrthl. of gevangenisstraf van hoogstens zes weken gestraft worden. SCHIEDAM, 26 February 1867. De Staats-Courant beeft medegedeeld de opgaven be-, treffende den veetyphus over de week, beginnende den 10 en eindigende den 16 February. Daaruit bljjkt, voor zooveel de provincie Zuidhotland betreft, dat in die week zyn aange tast 1082 runderen; 317 zijn gestorven, 6 afgemaakt en 117 hersteld, terwijl or 642 in behandeling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in de provincie 88,917 runderen aangetast, waarvan er 41,383 stierven, 14,934 werden afgemaakt, 31,619 herstelden en 981 nog ziek zyn. Het Staatsblad no. 8 behelst het kon. besluit, waarbij bet contingent der nationale militie voor de ligting van dit jaar op 11,000 man is vastgesteld, zjjnde 10,500 voor do landmagt en 500 voor de zeemagt. Z. M. heeft tot auditeur bij don schuttersraad der dd. schutterij te Vlanrdingen benoemd den beer P. Hoogendjjk. De minister van oorlog brengt, als een'vè'rvolgop de. voorloopigo kennisgeving, voorkomende in 'de Staats-Courant van den 9 dezer, tot geruststelling van ouders en voogden dien zulks mogtcn aangaan, (er bunner bennis, dat wanneer dit jaar, en zelfs in het volgend jaar, geen jongelingeu als kadet aan de koninklijke militaire akademie wórden toege laten, de admissie in volgende jaren ook oplateren leeftijd zal geschieden, zoodat do jongelingen, welke in die jaren het maximum van den leeftijd volgens do tegenwoordige voor schriften mogten bereiken, het voornitzigt op een plaatsing als kadet niet behoeven op te geven. In de veel besproken zaak der mishandelingen, door sommige kadetten van een ouder op die van een jonger studiejuar gepleegd, in do maanden October en December jl., in het gebouw der koninklijke militaire akademie te Breda, en ten gevolge waarvan sedert bet begin der maand January elf kadetten te *s Hertogenbosch in hechtenis zyn, als be schuldigd van voormelde mishandeliugen te hebben gepleegd, heeft de krijgsraad in de lsto militaire afdeeling dezer dagen vonnis gewezen, Zij zijn allen schuldig verklaard aan slaan en' verwonden met voorbedachten rade met velen op één, en veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf: twee voorden tjjd van twee maan den, twee van een maand en vijftien drie van eenen twintig dagen, vier van veertien dagètn, Als verzachtende omstandigheden «ta. aangenomen de gulle bekentenis der beklaagden eq dkr toestand der mi litaire akademie op het oogenbiik dat de feiten werden gepleegd. Nadat de beslissing van den krygsraad aan de beschul digden was medegedeeld, hebben zij allen te kennen gegeven daarin te berusten. t - Te 'a Hage heeft zich een commissie uit den burger stand gevormdmet het doel, een tweede sectie van scherp schutters op te rigten, hoofdzakelijk bestaande uit personen van den iatsoenlijken werkenden staud, die door particuliere redenen verhinderd zyn geworden, zieh aan de bestaande vereeniging aan te sluiten. t De Arnh. Courant bevat het volgende: 'j In de laatste gouvernements-borigten nit onze Oost-Indi sche bezittingen werd als ter loop3 medegedeeld, dat de besmettclyke ziekte, welke zulke verwoestingen onder onzen veestapel aanrigt, zich ook iu ludie begint te openbaren.Uit particuliere mededeelingen vernamen wy, dat de ziekte al daar een zeer hevig karakter vertoont. In de omstreken van Padang, op Sumatra's westkust, zijn duizenden kar-, bouwen duaraan bezweken. Wanneer men nu bedenkt,- dat de karbouw zeker hot nuttigste en belangrijkste dier voor de inlanders is, vooral op die eilanden, waar ryst in bewnterde velden wordt verbouwddat de inlanders aan dén karbouw de voorkeur geven boven runderen en paarden^, omdat hy op vochtige en moerassige gronden zich het liefst bewcogt cn by in tnlloozo behoeften voor de.inland3cbe"be- volking voorziet, dan zal men begrijpen wat het zegt, wan- "'/t neer de berigten spreken van duizenden karbon wen,die als offer der ziekte bezweken zyn, en welk eene verwoesting;!wgm zy kan aanrigteo, wanneer men bedenkt, dat op Java aMéti|@®, anderhalf raillioen karbouwen gevonden worden.

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1