r mfi - -fl .1: X». 1867. oeusdag aart. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. €B AL6EMEEN 0VE8Z18T. He KAMER DER STATEN GENERAAL. SUiïEBUftDS&Hë ëEBIGTEft. «IGTË®. 'i CO 61 AST. ABONWEMEImT: Abonnrmcnlsprija per Drie Maanden Ftanco per Post, door licl gcheclc Itijk f 1.85. - 2.S5. (Bfiripvt'w frnne».) ADVERTENTIES: Prijs van den gewonen regel/OA0. Tol 10 regels f 1 U0. Zegclrcgl voor iedere plaatsing 0.35, rrnrnTfflrrFnMsgffTn De afstand van Luxemburg aan Frankrijk ia voorzeker tegenwoordig wel die zaak,welke in de onderscheiden buiten en binnenlandsohe dagbladen het meest en op de ulteenloo- pondslo wijzen besproken wordt. Uit Weenen, Berlijn, Parijs, Brussel, en zoo menige andere plaats, wordt die verkoop tot een onderwerp vun be schouwingen gemaakt, wauruit naar ieders bijzonder gevoelen gevolgtrekkingen worden afgeleid; en het kan niet anders of zij zijn van goed- en afkeurenden aard. Wut van een en ander zijzooveel schijnt echter nu reeds zeker, dut ui werd het ook bevestigd, dat Luxemburg uan Frankrijk zou worden afgestaan, die afstand plaats zal heb ben op zoodanige wijze, dat Pi-nissen zich daaraan te min der zal kunnen ergeren, omdat Frankrijk moet te kennen gegeven hebben, dat de vesting Luxemburg zou worden ont manteld, om aun dezen afstand alle beteekenis van vijand schap jegens Duitschland te ontnemen. Overigens wordt-omtrent deze zaak, in een correspon dentie uit's Ilage aan de Kölnischo Zei tun g gezegd, dat in die residentie, evenmin als te Parijs of te Berlijn, bepaal delijk het bestaan van onderhandelingen tusschon Frankrijk en Nederland, als ook van gedachten wisse ling tusschen Frankiijk en Pruissen ontkend is. De schrijver acht zich zelfs gemngtigd tot de mededecling, dat die onderhandelingen en gedachtenwisseliug nog voortduten, en hij voegt er de opmerking bij, dat von Bismarck in zijne bekende rede in den Duitschen ïijksdag zich ook niet verhonden heeft, om don afstand van Luxemburg aan Frankrijk te beschouwen ais een onmogelijkheid of als een zaak, die Pt uïssci: niet zou toelaten. Daarentegen wordt weder van een anderen kant geschre ven De meest gewaagde geruchten hebben dezer dagen te Parijs geloopen ten aanzien vun den afstand van Luxembmg aan Frankrijk. Een dagblad gaat zelfs zóó ver van te melden, dat die afstand eon fait accompli wezen zou, roet bepaling dat daarvoor 100 miiiioen francs aan den koning-groothei tog zou betaald, en dat tevens de bevolking door middel van het al gemeen stemregt zou geraadpleegd worden. De slechting der wallen vnn Luxemburgeen der sterkste vestingen van Europa,zon do prijs wezen waarmede Prnissens goedkeuring voor die schikking zou verworven zijn. Het is mogelijkdut het nanwezig zijn van eon Pruissisch garnizoen te Luxem burg, na de ontbinding van don ouden Duitschen bond en de gevaatiijke stelling, waarin hot Groothertogdom zich be vindt tusschen de begeerlijkheden, welke het opwekt, aan leiding hebben gegeven tot pourparlers tusschen de hoven van Parijs, van Berlijn en van 's Gra-venbuge, maar wat wij torzekcrcn kunnen is dut bot Groothertogdom niet vet kocht is, en dat, al ware dit ook geschied, noch Pruissen noch UuitscUlund er ooit in zullen toestemmen den bond te vcr- hreken,welke dat land aan het Deutsche vaderland verbindt. De openbaarmaking der verdragen tusschen Pillissen en aide Duitsche staten met uitzondering van Oostentijk, heelt in Frankrijk aanleiding gegeven tot verschillende geruchten, het een al ongerijmder dan het andcio en een ulgemeene sensatie verwekt, welke zelfs op de finantiislc speculation in vloed heeft uitgeoefend. Zoo groot is do onrust onder allo rangen des volks verspreid, dat zij een correspondent van een der dagbladen doet vragen: Zullen wij, hetzij door een ver drag, hetzij door het geweld der wapenen, Luxemburg aan Frankrijk annexeren; zijn wij vrienden met Pruissen, of zullen onze troepen zich eerlang met de overwinnaars vun Sadowa gaan meten Overigens wordt het door de Pruissisehe regering be waarde stilzwijgen omtrent die verdragen, in Frankrijk zoo al niet als dreigend dun toch als beleedigond aangemerkt. In de zitting van jl. Zaturdag deelde de voorzitter mede, dat tiaar aanleiding vun een voorstel van den beer van Eek de centrale afdeeling besloten heeft, dat hot wetboek van strafvordering niot zal worden onderzochtalvorens de andere reeds aan deordezyndeof nog komende onderworpen zullen zijn afgedaan, maar dat, wanneer er vóór het Paasch- recès nog tijd over mogt zijn, het wetboek alsdan in de af- deelingen zal worden bohandeld. Daarna werden de dis- cussiënover Hoofdstuk Ml (Oorlog) der staatsbogrooting hervat on wel ovor do dorde afdcchng. Daarbij kwam ter sprako de wenschelijkheid oener horzioning van de trnete- meriten der ofïïcieien cn eono verbetering van bet lot der onder-ollïcïeren. Van tvveoamendementen, van do heeren deRoo van Alderwcrelt en Stieltjes, het eono tot verminde ring, het andere tot vermeerdering van het cijfer voor art. 9, word hot eerste aangenomen, het tweede verworpentenvyl nog twee amendementen van genoemde hoeren op art, 10, heiden strekkende tot vermindering, mede werden verworpen; tok opart, 11 werd een amendement van den heer Stieltjes verworpen, houdende een vermeerdering van hot cijfer •itórvan. ^Maandag liepide discussie hoofdzakelijk over technische ettstrategische bijzonderheden. In don loop daarvan trok de heer Stieltjes zijn amendement in op art. 12, en verklaarde to'heer tte'Casembroot, dot lljj hoogstwaarschijnlijk, om dé nu ïceds aangenomen amendementen, tegen het budget van ootiog zou stemmen. Ook de tnililaiie academie te Breda werd besproken en door don minister toegestemd dat de rapporten daarop betrekkelijk zullen worden gedrukt en aan de leden rondgezonden. Als navolgenswaardig vooibeeld vermelden wij, dat de leden van de voornaamste sociëteit te Brunswijk hebben besloten elkander met de hand en niet meer door het afnemen vun den hoed te groeten, Zij hebben tot de inwoners der stad het verzoek gorigt dit voorbeeld te volgen, Er heersebt op dit oogenblik in de ambtenaarswereld te Parijs een zekere agitatie in het vooruitzigt op een giooto dumto der levensmiddelen gedurende den tijd der tentoon stelling, 11 et ministerie vnn oorlog beeft reeds in dat voor uitzigt de soldij der te Parijs gekazerneerde troepen verhoogd. Liet zou lationrioel zijn dezen maatregel uit to strekken lot alle ambtenaren der openbare administration, maar het is niet wmirschijnlijk dal het gouvernement daartoe zal over gaan. Naar aanleiding van vrij stellige geruchten, die in Purijs circuleren, alsofdeslagters en vleeschverkoopers al daar zouden besloten hebben, de prijzen hunner waar, ter gelegenheid van de aanstaande tentoonstelling, aanzienlijk te veihoogen, heeft de stedelijke raad besloten, tijdelijke slagterijen op te rigten, en daar verschillende vleescii30orten tot matige prijzen te doen vetkoopen. Het dorpje Ferioloin den bogt der golf van de Borromesche eilanden tusschen het groote meer en den Simplonweg gelegen, is eensklaps in de diepte van het meer verzonken. Een twintigtal huizen cn zeventien inwoners zijn door het water verzwolgen. Een gedeelte van den weg en de huizen aan de andere zijde daarvan gelegen zijn zwaar beschadigd. De nardbeweging en de instorting van gronden duurt nog steeds voort. Dit berigt is gedagteekend uit Arona van 15 dezer. SCHIEDAM, 2 6 Maart 1867. Door den gemeenteraad te Roermond is tot stads- bouwmeester benoemd de heer G. Rammers, van Schiedam. De Staats-Courant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den vectyphus over do week. beginnende den 10 en eindigende den 16 Maart. Daaruit bljjkt, voor zooveel de provincie Zuidholland belieft, dat in die week zijn aangetast 751 runderen 251 zijn gestorven, 4 afgemaakt en 49 her steld, terwij! er 447 in behandeling bleven. Sedert het uit breken der ziekte zijn in de provincie 92,501 runderen aangetast, waarvan cr 43,793 stiet ven, 14,974 werden af- gemuakt, 32,980 herstelden en 754 nog ziek zijn. In de Staats-Couiant leest men Daar het duidelijk in de bedoeling ligt van art. 2 van het koninklijk besluit van 6 Maart 1867 (Staatsblad no. 11), om slagtvee onder zekere voorwaarden uit te zonderen van de vei bodsbepating van ait. 1, behoort uit. 2 zoo te worden opgevat, dat ook nuch- tcren kalveren, voor de slugtbank bestemd, mogen vervoerd worden, met inachtneming dor vooischrifton in laatstge noemd uitikol vermeld. Do commissaris des konings in deze provincie hoeft bij ciiculaire van don 21 dezer do aandacht van de burge meesters der verschillende gemeenten in do provincie geves tigd op do beschikkingen van den minister vun binnonland- sche zaken, opgenomen in de Staats-Ct. van 19 en 20 Maart jl,met verzoek tevens, don inhoud daarvan ter kennis van do belanghebbenden in hunne gemeenten te btengen. Naar aanleiding van eene uan genoemden commissaris gedane vraag, of vervoer van mest, krachtens de 2e alinea vun art 4 van Zr. Ms. besluit van den 6 Maart U. toegestaan, kan worden belet door eene plaatselijke verordening, die invoer van mest vei biedt, heelt de commissaris des konings gemeend, die vraag ontkennend to moeton beantwoorden, mot hot oog op art. 151 der gomeentewet, volgens hetwelk plaatselijke verordeningen van regtswego ophouden te gelden, voor zoover zy bepalingen inhouden, in wier onderwerp op de aldaar omschreven wijze is voorzien. By do tweede kamer is thans ingediend een wetsont werp waarbij een nuderc som van 2 miiiioen wordt aange vraagd, ten cindo, nu het verminderend cyfer dor door doo veetyphus aungotastc runderen de hoop opwekt, dat daartoe weldra het oogenblik gunstig zal zijn, waarschijnlijk in don loop van April, een krachtige poging te doen om door ont- oigening en afmaking van alio aangetaste koppels vee on daarop volgende desinfectie der stallen, de besmette streek te zuiveren. In Belgio is eene brochure in hot licht verschenen vnn zekeren H. Vigneron, getiteld: „Guerre a la Uollandc,Revi sion des traités de 1839". De schry ver dringt er met leven digheid op aan, dat Belgio aan Nederland den oorlog aandoe, ten oindo Limburg, Luxemburg en den linker oever van do Sclioldo to reclameren, Dit-voor het oogenblik; Inter zou do rest kunnen volgen. Blykens het fioantieel verslag van do Hollandscïto IJzeren Spoorweg-Maatschappij over het jaar 1866, hebben dc ontvangsten in dat jaar bedragen f 1,392,530 98*zijnde' 208,576 37s minder dan inl8G5; de opbicngst van het reizigersvervocr was ongeveer160,700 en die van het goe derenvervoer ongeveer 28,200 minder. Wat de uitgaven betreftdeze hebben in 1866 te zamen bedragony 1,053,279 925. Het bedrag der exploitatie-kosten is in 1866 ruim /"39.000 minder geweest dan over het vorige jaar, doch daarentegen is de rentelast aanzienlijk vermeer derd. De voor hot onderhoud van den weg gedane uitgaven bedroegen ruim 25,000 minder dan over 1865 doordien het breede spoordat op 1 Mei door nieuw smalspoor ver- vangon werd, slechts over een kort tijdvak vernieuwing van spoorhout behoefde. Do overgang op het smalspoor had be langrijken invloed op de onderhoudskosten vnn het rollend materieelwelke dan ook ruim f 44,000 minder bedroegen dan in 18G5. De kosten voor beweging waren ongeveer f 17,000 meerder, ten dccle veroorzaakt door den hoogeren prijs van brandstoffenen voor het overige door de vele kos ten aan den overgang van breed- in smaispoordionst vorbon- den. De exploitatie van den Noordhoüandschen Staats spoorweg leverde door de thans nog geïsoleerde positie der sectio lleldcrAlkmaar, van 20 December 1865 tot81 December 1866,een verltcsopvan ƒ28,943.06; deindienst- stellingskosten bedroegen f 29,945.47, zijnde alle voorbe- i eidings-uitgaven welke niet tot de exploitutio beboeren de raad van administratiegetrouw aan zijn beginselom niet door de toekomst te doen dragen wat tot het verlodene behoort, heeft ook deze ten laste van bet boekjaar 1866 gebragt en alzoo het gezamenlijk bedrag van 58,888,53 als verlies uitgetrokken. Van do netto opbrengst is een bedrag van 3608.97 ge bruikt voor uitbreiding van werken en materieellatende een beschikbaar saldo van 335,642.09. Zulks zal kunnen strekkon ter toewijzing van een dividend van ƒ47.55 over de oorspronkelijke aundcelendie daarvan echter reeds 20 als voorloopig dividend genoten hebbenen van 1/3 divi dend ad ƒ15.85 over de aandeelen in de kapitaalsvorgroo- ting r'die 'overcenkomatig'harawoorwaardo vamieelnemingp" over het jaar 1866 in deze verhouding participeren. Betreurt de raad in zyn verslag over het verloopen jaar een minder rutme winst te moeten aanwijzenzoo is het hem eebter daarbij bemoedigend de overtuiging te kunnen uit spreken, dat dit uitsluitend aan geheel exceptionele en tyde- Itjkc oorzaken is toe te schlijvenen dat de welvaart der onderneming, op hare deugdelijkheid gevestigd, integendeel nieuwo waarborgen beeft ontvangen iu de uitbreiding van haren werkkring en in eene inrigtingdie hare opname in het algemeen spoorwegnet hoeft voorbereid. In Friesland zyn door een openbaar onderwijzer te goeder trouw vlugscbriftjes uitgedeeld, die ten doel hadden het openbaar onderwijs to verdedigen. Daarin werden, vol gens de meening van enkelen, de godsdienstige denkbeelden van sommigen aangevallen, en er is klagte bij de regering daaromtrent ingebragt. De inspekteur van 't lager onderwijs en de schoolopzieners hebben do onderwijzers tegen zulke handelingen gewaarschuwd, die ton nadeelo der opeubaro school zouden kunnen uitloopen, Uit Zwolle schrijft men: Een arme visscher van Hattera, die jl. Vrijdag op den IJssel, onder deze gemeente, zijn fm tuin beproefde, had een gezegende vangst, want hij kroeg in zijn net een snoek, die het buitengewone gewigt had van 28 halve Ncd. ponden. Die reus onzer rivierbewoners is door visschers alhier gekocht en dadelyk per spoor naar Rotterdam verzonden. Op 25 February jl. werd te Wanneperveon een kist met 2000 aan contanten ontvreemd. Al het onderzoek der justitie mogt niets baton. LI. Zondag vond men echter van het gestolen geld ruimy 1500 in oen mestvaalt terng. Het Politieblad duidt aan als vermoedelijke daderessen van den diefstal van juweelen en effecten te Ede, D barones van Pk'ttenburg, oud 70 jaar, en C. Pronk, oud 32 jaar, tegen welke beiden regtsingang is verleend. De 's Hcrtogenbossche Courant deelt het volgende mede: In onderscheiden dagbladon komt een borigt voor dat' men in Ametika op het spoor is van do effecten en eouponrf, ontvreemd by den moordaanslag op den aartsbisschop Zwif- son, op den huizo Gerra in 1863; mtnr men ons mededeelt1,1 zou dit berigt niets anders dan een verzinsel zyn en waar schijnlijk zijn oorsprong hebben in het ontdekken van den diefstal der effecten cn juweelen te Eden gepleegd, waarvan onlangs breedvoeriger melding is gemaakt, en waarover door do justitie te Rotterdam oen uitgebreide instructie met' handelaars in effecten, zoowel van binnen als buiten Rot terdam woidt gevoerd. In een winkel van mode-artik'elón werd dezer dagen eono winkeldochter geëngageerd; toen de jongejufvrouw voor het oerst in functie trad, wercPhaar door hare'meesto- resso den raad gegeven, om'zich'altijd maar doouderen in rang tot voorbeeld te kiozon.Teribewjjze nu dat zo dien' wenk getrouw opvolgt, kan hef volgende dienenonlangs kwam eene dame bij oen dor jufvrouwen in den wïnkelom zyde te koopén en toen zjj den pry's daarvan vernam', Vroeg' de dame zeer verwonderd: „Maarjufvrouw, hoe komt'liet' dat' die zijde zoo veel geldon móet?" „Mevrouw," er is dit' 11 'M ij

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1