Jtë. 1 A°. 18f>7. Wo ensdag 48 €1 April. Verschijnt Maandag; Woensdag en Vrijdag. ALGEMEEN OVERZIGT. BÏsKEHUSDSCHÊ SESiÖÏBÜ Uit Gouda wordt gemeld, dat door de regering de CO DB AIT. A3 ON3ÏEMBN T: Abonocnienlspry. per Uric Slaamlcn Franco per Post, door hel gebcele Rijk f 1.85. - 2.25. (Brievi'ii Franco.) ADVEETENTIEMi Prys van den gewonen repel .ƒ0.10. Tot 10 regels f 1 00. Zegelregt voor ieclcro plaatsing 0.35, De vraag, eenmaal door ons vooropgezet tijdens de Pruis- sisch-Oostenrijkscho verwikkelingen Oorlog ot' vrede treedt dezer dagen weder niet nadruk te voorschijn, als wy een toon door schier alle dagbladen hooren aanslaan waarin men het kanongebulder reeds duidelijk meent te kunnen on- derschoiden,en de Luxemburgsche kwestie opeen wijze door hen wordt geëxploiteerd,waarin ontegenzeggelijk doorstraalt, dat men oorlog wiloorlog om welke reden dan ookis het niet om Luxemburg dan om wat anders. Na de verklaring toeh van den groothertog van Luxem burg, dat hy het groothertogdom niet zoude afstaan, dan met goedkeuring van de betrokken staten en van ben, die er wel het meeste belang by hebben, van de Luxemburgers zeiven, meende men te' mogen verwachten, dat de kwestie althans voor ecu vredelievende oplossing vatbaar was geworden. Niet alzoo. De dagbladen komen tusschen beiden,en van den eenen kant wordt verzekerd, dat Frankrijk Luxemburg wil en zal hebben, terwijl zy nog liet meest inschikkelijk zijn die verklaren, dat zoo Frankrijk Luxemburg niet kun krijgen, het dan eischen zal dat de Pruissische bezetting zich daaruit verwijderen moet en de vestingwerken der stad gesloopt zullen worden. Van de andere zijde daarentegen wordt balstarrig volge houden, dat Pruissen geen enkel Duitsch dorp zal afstaan, en Luxemburg ais een Duitsche provincie aanmerkende, dat groothertogdom zooveel te minder. Van alle kanten komen uit Dnitschland de verklaringen te Berlijn in, dat do graaf von Bismarck op alle Duilschers, als dén eenig man kan rekenen, zoodra Frankryk de hand naar bet betwiste stukje land duift uitsteken, en dan zal Frankrijk eens zien hoe Duilscbland aan dut rijk de wetten later zal voorschrijven. De indruk van al dat geschrijf en gehaspel liet zich dan ook niet lang wachten.De Purijsche effectenbeurs, door die zorgbnrendo geiuchtcn omtient de betrekking tusschen Frankrijk en Piuïssen geschokt, onderging jl, Zaturdag een b_olangCÜ.ls«L.daJiog.der koersen; zy bedroeg voor.de.slaats- sclmldln ieven omstreeks anderhalf percent. Die daling sloeg over op de overigo geldmarkten van Europa en zij, die de beursnoteringen vun Maandag nagnun, kunnen daarin eon koorts- of liever zenuwachtige beweging zien, zoodanig als men sedert de beruchte beurs van den 5 Julij niet heeft kun nen opmerken Hierbij komt nog een schrijven uit Parijs, waarin gemeld wordt: Hier te lande worden ijverig loeiustingen voor oor log gemaakt Hot aanschaffen van wapenen wordt in allei ijl voortgezet; en in de hospitalen worden aansluiten voor de verpleging van gewonden te velde gemaakt De maar schalk Mac Mahon is per telegraaf uit Algerie naar Parijs ontboden. De graaf Walewski, lid van den geheimen raad des keizerrijks, heeft zijn vertrek naar Italië uitgesteld, Dit berigt wordteenigernmte bevestigd door opgaven van officiële dagbladen, waarin men leest, dut de minister vun oorlog heelt bepauld, dut het personeel vandekeizeilijke militaire school terstond zal worden gewapend met achicr- laadgoweren van het in 1866 aangenomen model. Deze maatregel zal insgelijks worden toegepast op de troepen van de keizerlyke garde en op die welke liet legerkamp van (Mlons betrekken. Het balaiilon jagers te voet vun de kei zerlijke garde, hetwelk reeds ten vorigen jure in het gemelde legerkamp 500 zoodanige geweren had ontvangen, is daar mede geheel gewapend. Vorder wordt berigt, dat er sedert eenige dagen „in het gezamenlijk belang van de paarden teelt en van het leger" te Parijs door den minister van oorlog dagelyks gelegenheid wordt gegeven om paarden aan het gouvernement te verkoopen. De heer von Bismarck moet te kennen hebben gegeven, dat er by het Koordduitscho parlement een motie was inge diend om de verduilsching van Luxemburg voor te stellen, en dat, indien deze motie werd aangenomen, Pruissen die ten uitvoer zou doen brengen. Dan zou het oorlog worden, moet het Frunsche gouvernement hebben doen antwoorden. Tegenover dit alles slaat het verzoek van onderscheiden Fransche afgevaardigden van het wetgevend ligchaam, tot het indienen van interpellation betreffende Luxemburg, en de verklaring vun den minister van buitenlundache zaken, waartoe hy bij keizerlijk decreet gemagtigd is. Dio ver klaring komt hoofdzakelijk hierop neder: Van wego den keizer js hem opgedragen om de kamer de omstandigheden to doen kennen, te midden van welke de Luxemburgsche kwestie ontstaan is en dien to.,ge olge de tegenwoordige toe stand. Het gouvernement stolt steeds de belangen van Frankryk op den voorgrond, welke het behoud van den vrede vorderen, en heelt zich ook in dozo kwestie slechts door gevoelens van conciliatie en bevrediging laten leiden. Ook heeft het zelf danrtoo geen aanleiding gegeven. De onzekere toestand van Luxemburg en Limburg had besprekingen tusschen Frankryk en Nederland ten gevolge gehad, welke echter niets officieels hadden, toen het kubinot yaa 's Hage Pruissen raadpleegdedat antwoorddo met verwijzing naar hot tractant van 1830. Het Franscho gou- .votnement heeft do zaak nooit anders beschouwd dan onder dezê drie goziglspuntenvryo toestemming van Nederland; loyaal onderzoek van de verdragen door de groote mogend heden; algemcene stemming van de bevolking zelve. Het is bereid om do kwestie in overleg met de betrokken mogendheden te onderzoeken, doch roeent dut de vrede niet kan worden verstoord. Wie kan na voorshandsrde vraag met zekerheid beant- wooi denoorlog of vrede lie KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting van jl. Zaturdag werden de beraadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp tot nadere regeling van hot gebruik van het koloniaal batig slot van 1864, Hoofd zakelijk werden daarbij besproken de uitgifte van monsteis van koffij en een geregelde pakketvaart tusschen Nederland en Java. Het omwerp werd met 44 tegen '24 stemmen aangenomen.Vervolgens werden zonder beraadslaging eenige wots-ontwerpen van minder omvang met algemcene stemmen aangenomen. In do zitting van Mnnndng werd bet wels-ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk V der staaisbogrooting voor 18G6 [ziekte onder het Rundvee), mot algemcene stemmen aun- genomen. Dnarnnkwnm in behandeling hot wets-ontwerp tot vcr- liooging van Uoofdstuk V der staatsbegrooting voor 18G7 (ziekte onder het Hunclveo). Zij, die zich metden voorgcsteldcn maatregel vereenigden, verklaarden dit te doen, omdat, naar hun oordeel, de tijd tot het beproeven van zoodanige poging gekomen was, en pligt medebragt daartoe over te gaan, vooral om de streken, waar de ziekte nog niet heerschte, tegen liet gevaar van besmetting te vrijwaren Men achtte zoo danige handelwijze allezïns geoorloofd, omdat zij strekken moest om het land van een reeds zoo lang woedende plaag te bevrijden. De lieeien van Rappard, Hïngst, Reinders, van Naamcn van Kotnnes, van Nispon van Sevenaer, Godeiroi, Haffmans, van Beyaia tboe Kingma, Pijnappelen Insinger spraken ton gunste van het voorgedragen stolsel der regering, dat, zoo A!s.wy.ïn.onsAtDrig_xmauneE_jier.„felegraa£-.hebben-mede-- gedeeld, in principe berust op het gevoelen van den heer nir. J. Loudon, commissaris des konings in do provincie Zuidhoilund. Zij, die het wets-ontwerp bestreden, zeiden dit te doen uit annmeiking van de omstandigheid dat by de invoering van dergolijkon maatregel gemoedsbezwaren gekwetst, veel ollende geschapen en de gelegenheid tot het nemen van proeven en waarneooingeti omtrent de ziekte weggenomen werd. Het was er intusschen ver van af, dat deze leden wenschten een lijdelijke houding in dezen aangenomen te zien; zij verlangden integendeel alles aange wend le zieu wat strekken kon om hot gevaar te weren. Maar daaitoe zouden naar hun oordeel, andere middelen dan de voorgeslagene, kunnen dienen, bij voorbeeld het naauwkeuiig afsluiten der lijn van do besmette streek, eu liet mui wijzen van een zeker onvrij terrein langs zoodanige ly'n waar geen vee zich zou mogen vertoonen, en liet isoleren der stallen waar de ziekte mogt uitbreken Het voorgedra gen middel achtte men daarenboven niet uitvoerlyk wegens gebiek aan benoodigd personeel, terwijl men niet veizekeid was van de medewerking der bevolking, die men toch zoo zeer behoefde. Door enkeion werd liet denkbeeld tot afma king van het veo in beginsel ingeslemd, maar sleclils duar waar de ziekte zïcii sporadisch mogt vertoonen. Sommigen, die deze vooropgezette beschouwingen deel den, waren onvoorwauiriolijk tegen het beginsel gestemd, anderen zouden hunne stem laten afhangen van nudcre in lichtingen omtient de toepussing van het voorstel. Zij waren de hoeren Saayinans Vader, Hoekwator, van Zinnieq Bergmatin, Fokker, vim Wassenaer van Catwijck, Hoffman on van Lyndon vim Sandenburg. ÜÜÜ1ËD1M, '9 April 1867. Gisteren is alhier op do gebruikelijke wy ze herdacht do verjaardag van PI. IC. H. IVilhelminu Maria Sophia Louise, gemalin van Z. D. II. den groothertog van Saksen Woimur- Eiscnncb, zustor des konings. De gemeenteraad alhier zal Dondordag, den 11 dezer, des avonds ten zes ure, eena openbare vergadering houden de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zyn Ingekomen stukkon, waaronder adressen van G F. J. Driessen, F. Kalkman, J. H. Simonis, F. J. Bruinemua, 8.' \V, J. Schade van Westrum en J. Massing, houdende reclames legen de vastgestolde kiezerslijstenwelko adressen zyn tor visie gelegd; Deliberatie over de verordening op de helling en invordering van hot minerval op de Latynsclm school; Idem over het adres van mejufvrouw P. Hoek en het daartoe betrekkelijke rapport dor Plaatselijke School commissie; E#verdere voorstellen en inededeclingen. In de jl. Zaturdag ai ond, onder voorzitterschap van den burgemeester, ten raadhuize gehouden vergadering van do commissie uit de ingezetenen, benoemd ingevolge art. 131 der gemeentewet, ten einde te worden gehoord over de voor genomen vereeniging van de gemeente Schiedam mot Oud en Nieuw Mathecesse en gedeelten van Kethel en VJaardin- ger-Ambacht, is beraadslaagd over het nieuw aangeboden ontwerp dier vereeniging, in zooverre afwykond van het oorspronkelijke dat het gedeelte van Kethel, liggende tus schen Torendijk, het huis te Rivier en den spoorweg niet onder Schiedam zal worden begrepenzooals aanvankelijk was voorgesteldroet 12 stemmen togen 2 word besloten zich te vereenigen roet het door den gemeenteraad in zyne vergadering van den 15 Maart 11 genomen besluit, vol gens hetwelk die vergadering besloten heeft te borigten, dat zonder, om het geringe verschil hot tegenwoordig voorstel af te wijzentoeh aan de eersto grensbepaling verre de voorkeur wordt gegeven. Vermits by verschillende besturen twijfel bestond of dezelfde commissie, die reeds vroeger was benoemd ter behandeling van de ontwerpen, aangaande de voorgenomen vereeniging van gemeenten, dan wel een nieuw te benoemen commissie over het nadere ontwerp moest worden gehoord, lerwyl woikelijk in sommige gemeenten reeds nieuwe be noemingen waren geschied, is het oordeel govraagd van den heer minister van binnenlandsche zaken, en heeft deze be slist, dut de beoordeeling van het nienwoontwerpaande bestaande commissie behoort te worden opgodragen. De Staats-Courant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus over de week, beginnende den 2i en eindigendeden 30 Maart. Daaruit blykt, voor zooveel de provincie Zuidholland betreft, dat in die week zijn aangetast 797 rundoren; 235 zijn gestorven, 6 afgemaakt en 42 her steld, terwijl er 514 in behandeling bleven. Sedert het uit breken der ziekte zijn in de provincie 94,135 runderen aangetast, waarvan er 44,829 stierven, 14,991 werden uf- gemaakt,33,539 herstelden en 776 nog ziek zijn. Naar men verzekért, zal de tweede kamer der stalen generaal in den loop der aanstaande week hare werkzaam heden schorsen. Men wil weten, dat het recès drie of vier wekon zou duren, en dat daarna de wets-ontwerpen betrek kelijk do schutterijen, de erfpacht enz. ia behandeling zullen worden genomen. Betreffende-hetgeen-verrigtis-totvBrbeterinwvan'dörf" waterweg van Rotterdam naar zee, gedurende de maand Maart jl wordt o. a, het volgonde gemeld.' Aan de werken is gedurende deze maand geen schade van cenïg belang ontstaan. Voor de vereeniging der Noordë- lyke en Zuidelijke dammen werd het materieel aangevoerd en gereed gemaakt. Aan het kanaal door den Hook van Holland is de buiten- duinrand over ruim 40 el lengte tot de hoogte van bet maai veld weggegraven en de geul in het verlengde van het Pan- nengnt over 1G00 el lengte tot op laag water uitgediept. Verder is over 1900 el lengte kade gelegd, om een gedeelte der gronden tegen het ondervloeijen bij stormvloed te bevei- ligen en binnen die bekading een hulpspoor te kunnen leggen, ten einde in het begin der maand April een tweede locomo tief in dienst te kunnen stellen. Gedurende deze maand zijn 50,371 teerling el grond ver voerd. In een vorig nummer deelden wij een belangrijken diefstal mede, welke ten huizo van onzen voormaligen stad genoot, den heer J. Dijkmans.te Hillegersberg, was gepleegd. Voor dat feit stond jl. Donderdag voor de rogtbank te Rotterdam te regt Jan Erkelens, een knaapje van naauwe- lyks 14 jaren. Deze knaap had zich bij een bezoek, dat hij zijne zuster, dienstbode bij genoemden lieer, bragtdes avonds in diens woning doen insluiten, en was vei volgens naar de kamer van de dochter des huizes gegaan. Hier ver borg hij zich achter hare bedstede cn wachtte daar tot 3 ure, ging toen naar de kamer waar de heer Dykmans sliep, haalde eerst het geld en toen den sleutel der secretaire uit diens broekzak, opende met dien sleutel de secretaire en nam daar uit alles wat onder zijn bereik kwam, bestaande in allerhande kostbaarheden, coupons en papierengcld, ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 600. Na dit bij zich gestoken te hebben, schoof hy het raam open, maakte de blinden los en verwijderde zich langs dezen weg. Dït alles geschiedde met zulk een voorzigiigheid en behoedzaamheid, dat de bestolene, welke in die kamersliep, niets daarvan had ge hoord. De bekl. word mitsdien beschuldigd van de misdaad van diefstal by nacht in een bewoond huis, welk feit hy erkende te hebben gepleegd, hetgeen door de verklaringen der getuigen bevestigd werd. Aanvankelijk werden de zuster cn de vader van den beklaagde ais medepligiigen verdacht, doch naderhand ontslagen. By het nemen van zyn requisitoir zeido de officier ,vau justitie, dat hot gelukkig onder de zeldzaamheden behoorde, dat jeugdige personen, uls de beklaagde, voor een zoo zware misdaad, die met do meeste onbeschaamdheid, overleg en brutaliteit gepleegd is, voor de regt bank to regt staan. Ily zug echter met genoegen, dat do bekl. -berouw scheen te ge voelen over de begano misdaad, en hy hoopte dat de bekl. wanneer hy na zyne afzondering uit de ouderlijke woning in do maatschappij terugkeert, hot vaste .voornemen moge op vatten zijn pad eerlyk en braaf te bewandelen. Do eisch strekt tot schuldigverklaring en voroordeèlipg; tot oen ge vangenisstraf van twintig maanden tot 5 jaren, Uitspraak 11 dezer.'; - - V j. «Hf1 -

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1