v tea A°. 1867. Vrijdag Mei. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. ALGEMEEN QVERZIGT. mi, h "db dew «s Zv~ Vi-ïn'# i SCIIIIAISEHE f JL V**r* cm AIT. ABONNEMEN T: Abonnementsprijs per Dno Haandenf t.85, Franca per Pastdoor bet gcbcelc II ijk -8 86. Do hoop op bot behoud van den vrede is in de laatste dagen meer en meer aangewakkerd, en van alle kanten worden daarvoor bewijzen en beweringen aangevoerd waarvan men vroeger niets wilde weten. Nog zijn er wel sommigen die zich niet geheel gerust gesteld gevoelen en de toekomst donker bl(jven inzien, doch wat de tegenwoor dige kwestie aangaat, schijnt men algemeen vry wel daarin overeen te komen, dat zy tot geen vredebreuk aanleiding zal geven. Onder de bewyzen en beweringen, die men voor het be houd van den vrede bybrengt, belmoren in de eerste plaats die, welke voorop zetten, dat Franki ijk nog niet tot den strijd gereed is en zich ook niet ten volle kan verlaten op den by'stand van Italië; dat Pruissen woidt teruggehouden door de wetenschap, dat do bevriende Zuidduitsche staten jam merlijk mot hunne krijgstoerustingen in de war zitten en Rusland categorisch verklaard heeft zich niet te willen ver binden om aan dat land zyn medehulp toe te zeggen in den oorlog dien het zou willen aanvangen. Wat hiervan zy, wjj erkennen het gulweg, het is ons al tamelijk onverschillig wat èn Frankrijk èn Piuissen noopt om van vredelievende inzigten bljjh to geven; als slechts het resultaat daarvan, de vrede zelve, verkregen wordt. Wij gelooven echter ook, dat bij de hierboven opgegeven redenen tot meer vredelievende gezindheid, de inwendige gesteldheid van beide ryken en de stem van bet volk wel eenig gowigt in de schaal zullen gelegd hebben, daar het toch ook niet te miskennen is, dat, niettegenstaande al het geschryf en aanhitsen in de dagbladen, vene weg het groot ste gedeelte der ingezetenen van beide landen voor den vrede gestemd is. Ten bewijze van deze vooronderstelling laten wij hier een en ander volgen. Het eerste is een schrijven van den bekenden democraat „Bamberger, van vvïen reeds meerdere stukken te dezer gele genheid zijn openbaargemaakt [iSj van it JS.V Ik heb in mijne toelichting van de Luxemburgscho kwestie getracht aan te toonen, hoe de Fransebe oppositie-partij, ge dreven door de begeerte om een gehate regering in verlegen heid te brengen, mot opzet dezen afschuwelijken oorlog heeft voorbereid; terwyl zy zelve, nu de bloedige oplossing voor de deur staat, terugschrikt voor baar eigen werk. De Zuïd- daiischo tegenstanders van von Bismarck spelen hetzelfde spel. Indien bet hun gelukte, door hun verraderlijk ge schreeuw de krijgsfurio te ontketenen, zouden ook zij weldra hun eigen werk vorfooyen. Men denke van von Bismarck wat men wil, maar do ondervinding geeft ons tot nog toe geen grond om te meenon, dat hij meer vrees voor den stryd koestert, dan deze of gene volksvergadering in den Zwaben- schen achterhoek. Deze opmerking vinde hier te eerder hare plaats, dewyl het toch niet zulke volksvergaderingen uit Zwaben zullen wezen, die de Franschen van den Ryn zullen wegdringen ofNoordduitscbe handelsteden zullen vrijwaren voor een bombardement. Wanneer toch zullen wij verlost worden van zulke al te krijgslustige, blufferige en smakelooze demonstration Wjj weten bovendien, dat de Zuidduitschers dit bespotte lijk aan den weg timmeren met Germaansch patriottismus niet eens kunnen verontschuldigen met een van der jeugd af ingeprenten baat tegen do FranscheD. Die haat zit in het hloed der Pruissen, wier moeders met koningin Louise ge weend, wier vaders met Korner gezongen, en met Blucher gevloekt hebben. Doch aan den Rijn en den Main, en zuide lijker, is dit krijgsgeschrei geen weörklank van werkeljjk gevoel, en het opmerken van dergely'ke stuitende gemaakt heid zou hoogstens op het denkbeeld brengen, dat men een volslagen gebrek aan gezonde nationaliteit met renegaten- jjver tracht te bemantelen. Wat ook vroeger in Frankrijk moge geschied zyn, op dit oogenblik spreekt, èn de oppositie, èn de geheele beschaafde wereld niet dan met afschuw van een oorlog met Duitschland, en met minachting over het ver krijgen van Luxemburg. Het is in do daad zeer te betreuren, dat juist nu de gatlophagie (Fraii2oson-frosserei) haar bullo- byterig geblaf aanheft, voornamelijk zeker, om aan de wereld te toonen, dat mon toch een geheel andere kerol is, dan deze of gene wcekeling in Pruissen, en met het gevolg, dat de Buropesehe beschaving voor langen tyd zal begraven worden onder een bloedigen puinhoop. Allo inwendige tweespalt, »gt men, behoort tegenover den vijand te wijken. Welnu, de teaste on gov aarljjkste vijand is, op dit oogenblik, dat wilde instinct, waarmede men hot krjjgsvuur aanblaast, en den kabinetten het behoud van don vrede moejjeljjk maakt. De Parijscho werklieden hebben, in antwoord op een Vroeger aan hen uit Berlijn gerigt adres (in ons nummer van 24 April jl. medegedeeld) aan hunne Duitscho broeders o.a. kot volgende doen toekomen: Voor ulicacn, zoowel als voor las, is de oorlog een verfocyclyke zaak. Èon bloedige botsing lusscken Duitschland en Frankrjjk, tus3chen twee groote aatien, bestemd om met elkauder in vrede te leven,'zon der elkander het geringste te ontnemen zou allernood- Mttigst zijn. Do oorlog treft ons in onze dierbaarste belan- genwjjj betalen hem met onze vrjjhedenmet onze uitzigten; do welvaart onzer gezinnen; met het bloed onzer kindo- .ftV "7 l (Brieven Franco.) ren. Geen ongegrond wantrouwen dus, geen vorkccrdo na ijver, geen jjdele vergrooting van gebied; maar wederkeerige onafhankelijkheid en aansluiting, vrije wisseling van ge dachten en voortbrengselen, dit moet voortaan het inter nationale, onze beschaving waardige programma zijn. Nog wordt gewag gemaakt van een adres door Parjjscho kooplieden en fabriekanten aan de afgevaardigden der Seino- departementen in het wetgevend ligchaam gerigt, waarin insgelijks do krachtigste wenschen voor het behoud des vredes worden uitgeboezomd. „Ofde woordon beschavingen vooruitgang (wordt daarin gezegd) zijn zinledige uitdrukkin gen, die uit het programma onzer instellingen behooren te worden gewischt, bf de volken moeten zich niet meer tot haat jegens elkander, noch tot oorlog laten opzetten. Het oogen blik is gekomen om een Heilig Verbond der natiën aan te gaan geen bloedvergieten meergeen andore worstelingen dan de vreedzame en zegenrijke wedstrijden vun den g»est en van den arbeid," Dat do conferentie te Londen zal plaats hebben scbjjnt aan geen twijfel meer onderhevig te zyn, ofschoon cr verschil be staat in den dag waarop zij geopend zal worden, en de grondslagen waarop bet overleg steunen zal. Het zou ons te ver leiden, en trouwens tot de zaak niets afdoen, wanneer wij die verschillende veronderstellingen med-Sueel- denhet zij voorshands voldoende te weten, dat de conferen tie plaats zal hebben en men vry algemeen van gevoelen is, dat zij niet vruchteloos zal zyn. Zoo zogt o.a. een orgaan van het Fransche gouvernement, dat de zaak niet tot het uiterste is gedreven; dat de wysheid de bovenhand boven den hartstogt heeft verkregendat zijn vertrouwen op het gezond vorstand der regeringen en der volken goregtvaardigd wordt, en dat cr geen reden moer bestaat voor den hartstogtelyken toon dien sommige dag bladen aansloegen. Te Berlijn bestaat eon lïthografischo drnkkerijdie met een Amerikaunsch handelshuis een contract heelt aan gegaan tot de levering van een milliocn papieren halsboorden en manchetten. Do uitvoering is zoo uitmuntend, dat men ze vun honen boorden schier niet kan onderscheiden, terwijl de prijs veel minder bedraagt dan het waschgeld der linnen boorden. Onlangs is door een gaz-verbruiker te Londen oen ontdekking gedaan, die zeer in het voordeel der consumenten is, en waarby' de gewono brander, zoo als die in do moeste huizen gebruikt wordt, van 40 tot 70 pet. meer licht geeft, zonder de kwantiteit gazdio verbrand wordt te vermeerde ren. De uitvinding bestaat eenvoudig in het plaatsen van een klein metalen pluatje in het benedengedeelte der gazvlam, en heeft alleen ton doel, bet te snelle opwaarts stijgen van het gaz tegen te gaan. Het gaz wordt daardoor meer volko men verbrand en geeft dus meer licht. Iedereen kan de proef nemen, door een klein en dun reepje koper V3 of Vi oude duim breed, in de vlam te houden, zoodat dit ongeveer de gaatjes aanraakt, waardoor het gaz naar buiten stroomt. Het licht zal zich onmiddelyk krachtiger en helderder ver- toonen, meestal 50 pet. sterker, zoodat de verbruikers het zelfde licht kunnen hebben voor van do kosten. Daar evenwel geel en rood koper en alle andere onedele metalen spoedig in de gazvlam ealcineien en dus vernield worden, gebruikt men een dun reepje platina, van oen halven ouden duiin lang en '/i duim breed, aan beide zijden vastgehouden door een ijzeren pennetje, zoodat alleen hot platina reepje in de vlam komt Om de proef te nemen, kan men echter oven goed een reepje koper ol ijzer gebruiken. Uit een te Nottingham zich bevindende menagerie is dezer dagen een ysheer losgebrokenmen heeft hem do rivier de Trent, een brcodto van 100 ellen, zien overzwemmen, maar hem nadjen tyd uit het oog verloren. Blijkens een modedeeling van het Fianscho ministerie van marine, is het nieuwe seinboek voor mededeelingen op zeo van handelsvaartuigen onderling on met de kust aan genomen door do regeringen van Engeland, Frankrijk, Ne derland, Rusland, Griekenland, Italië, Oostenrijk, Pruissen, Spanjo en Portugal, alsmede door een deel van den zeehan del der Vereenigde Slaton,' zoodat het thans als do algo- mecne taal ter zee kan worden beschouwd. In hot park der Parysche tentoonstelling is ook een Holiandsoh kollijhuis geopend. De bediening geschiedt door Friesche vrouwen in nationaal kostuum. Volgens vorschillendo Italioanscho bladen zou de Italiaan Felice Vagliaoon geheel nieuw systeem uitgevonden hebben, om do kracht des winds als middel ter voortstuwing van schepen cn vaartuigen aan te wenden. Die bladen bewe ren, dat een groote besparing van zeilen van die nieuwe methode het gevolg zal zyn, maar, wat ongelooflyksehynt, dat ook „tegenwinden" door den uitvinder worden dienst baar gemaakt, om schepen in do verlangde rigting te doen zeilen. Men meldt, dat verscheidene Vlaarascho letterkundi gen en invloedryko personen uit Brussel, Gent, Brugge op Antworpen gezamenlyk met aanzienljjko personen uit Nederland, een confeionlio hebben gehouden te Antwerpen, ADVERTENTIE N: Prijs ?sn den gewonen regelƒ0.10. Tot 10 regel» f 1 00. Zegelregt voor iedere plaatsing - 0.36. waarin de middelen zyn onderzocht over de houding, in hot voorkomend geval van gevaar voor onze nationaliteit, aan te nemen. Die vergadering is o,a. dóór den hoogleeraar Vreedebygewoond. .11. Maandag keerde een meisje,„dat gedurende .vijf..-,, jaren in Nederland gediend had, in hare geboortestad Ant werpen terug. Aan do deur van het huis geklopt hebbeado, waar vroeger haar ouders woonden, vernam zij dat er an dere huarders vorbiyf hielden en dat hare ouders verleden jaar gestorven waren. Door deze treurige tyding diep ge troffen, geraakte do jonge dochter buiten kennis; men ver voerde haar naar een nabij gelegen logement, dooh zy stierf er na verloop van een uur, SCHIEDAM, 2 Mei 186 7. In de op den 30 April jl. gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad zijn ingekomeneen resolutie van gedep. staten, houdende goedkcuiing der gemeenterekening over 1865, het procesverbaal der kusopneming bij den gemeente ontvanger het verslag der gemeento over 1866welko stuk ken zyn aangenomen voor kennisgeving; do rekening dor Stads Bank van Leening over 1866ten fine van onder zoek en rapport in handen van de llnantiöle commissie missive dor gazcommissio, om goedkeuring op haar besluit tot het bouwen van een nieuwen gazhouder; goedgekeurd; aanbeveling ter benoeming van een lid der directie van do' Geraeente-Teekcnscliool, waarop geplaatst zyn de hceron J. S. M. do Groot en J. J. G. Nolet; tor vi3ic; een rapport van de commissie van fabricage op het adres van den beer C J.P. van der Schalk; ter visie; een adres van don heer F. Snel, om ontslag als hoofdonderwijzer; in handen van de plaatselijke schoolcommissie om berigt en raad. Is benoemd tot gemeente-secretaris do hoer A. W. Mulder. Afgewezen het verzoek van mejuiVr. F. Hoek om subsidie; zijnde het daarmede in verband staande voorstel van burge meester cn wethouders aangenomen. Toegestaan het ver zoek van de onderwyzers-zangvoreenlging, afd. Schiedam, om gebruik te mogen maken van een schoollokaal achter het postkantoor. Afgewezen bet verzoek van don heer B.A.J. Wittkampf om ontheffing van huur van een perceel weiland, Afgewezen het verzoek van den heer L Vry land, om aanstelling als makelaar. Toegestaan hot verzoek van den heer W. Kouwenhoven, om continuatie van huur van gemeentegrond. - Besloten de bezoldiging van den heer F. H. Drost, voor hot ophalen van schoolgelden, te verhoogen met 100. Vastgesteld de verordening voor eene gezond heidscommissie, welke zal bestaan uit negen leden. Aan gehouden de beslissing omtrent het uitstellen der kermis. Aungenomen het voorstel van burgemeester en wethouders betreffende het beheer der spoelingbrug, hot aanstellen van twee brugwachters aan die brug tegon vaste bezoldiging met vrye woning en gelijktijdige aanstelling tot buitengewone agenten van politie, alsmede om een eenvoudige uniform of uitrusting aan de brug- en sluiswachters te geven. Is modedeeling gedaan van het rapport van den beer van der Tak, omtrent het beproeven der nieuwe basculebrug, en van een schry ven van den aannemer dier brug. dat de aange wezen veranderingen door hem zullen worden vorrigt, Aan het overzigt van don stand der veeziekte, gedu rende do weck van 14 tot 20 April jlgeplaatst in do Staats- Courunt van 1 dezer, ontleenen wij het volgende, omtrent het arrondissement Rotterdam. Hier nam do ziekte aanzienlyk af, zoowel in hot noordelyk gedeelte als in Schieland en don Krimpencrwaard. Berkel en omstreken bleven geheel verschoondte Broek werden slechts 10 runderen aangetast cn to Vlaardingcr-Ambacht slechts 9 Zoo werd gelijke vermindering opgemerkt aan den linker IJsseloever te Gouderak cn Ouderkerk. Alleen aan den regteroover van den IJssel onder Moordrecht' en Nicuwerkerk breidde do besmetting zich uit. De commissaris des konings in deze provincie heeft aan do burgemeesters de volgende circulaire gerigt dd. 30 April: De minister van binnenlandsche zaken deelt mij, bij mis sive van gisteren mede, dat volgons bij hom ontvangen berigt de vorgunning, om op den 25 April jl. voe van de stal len naar do weiden te vorvoeren, door burgemeesters, althans in Unecht, zeer verschillend is opgevat. Sommigen hebbeu vervoer naar zeer verwijderde gemeenten toegestaan, ande ren niet. Deze ongelijkheid hoeft natuurlijk ontevredenheid verwekt. De minister heeft my gomagtïgd, zoodanig vervoer nog op één dag toe te slaan. Krachtens deze magtiging bopaal ik den 6 Mei e k. als den dag, waarop dat vervoer alsnog is toegestaan. De minister verbindt aan deze vergunning echter de uitdrukkelijke bepa ling, dat het vee niet over de lijn yan afsluiting mag worden vervoerd en niet verder dan naar een weide, gelegen in do gemeente, grenzende onn die, waarin do stal is gelegen. In het vervoerbiljet moeten de plaatsen worden vermeld waar de stal en de weide zyn gelegen. Te Delfshavcn zijn uitgebragt 120 stemme^ voor en 76 i'egcn do invoering van hot nieuwe reglement op het beroepen

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1