A». 1867. a a n d a g Verschijnt laandag, Woensdag en Vrijdag. A't'i v. J <5> aa ei. ALGENEEN OVERZIGT. BlPiMLawOSGHg SERIGTEft. 2G5sct ST A ATa-LUT li HIJ. STEDELiJ NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. f *v jt V „s ABONNEMENT: Aliunnrmcnlapcijj per Orie llaanilcn f 1.83. Franco per Postdoor liot geboete ltijk- 2,25. (Rrir^rn Franco.) ADVERTENTIEN: Prijs ran den gewonen regelf 0.10. Tot 10 regel» f 1 00. Zegclrcgl voor iedere plaatsing 0.35. De mededeeling door den minister van buitenlnndsche znken, den beer do Moustier, by de Fransche wetgevende kamer en den senaat gedaan, omtrent den afloop der Luxero- burgscho kwestie, heeft niet dien by val gevonden, «elke men daarvan verwacht had; bij het wetgevend ligchaam werd zij zelfs stilzwijgend en met in het oog loopende koel heid ontvangon. Ook slaan sommige Fransche dagbladen een toon aan, die een vrij scherp contrast maakt met de blij ken van ingenomenheid en vreugde, door andere bladen gegeven omtrent de beslissing ten gunste van den vrede ge vallen. Men wil, dat juist niet zoozeer de uitslag der conferentie de koele houding der wetgevende raagt veroor zaakt of den toon der dagbladen gescherpt beeft, als wel de wijze waarop door Frankrijk de vrede vei kregen ismen acht de waardigheid van dat land gekrenkt en zyn gezag naar bet buitenland verminderd. Overigens zyn do nalezingen opliet afgespeelde stuk en de varianten daarop gegeven zoo menigvuldig en verschillend van inhoud en gehaltedat het niet mogelijk is daarvan eenig volledig overzigt to geven j doch wjj kunnen niet nalaten, echter zonder eenïge op- ol aanmerkingen, het vol gende onzen lezers nog ten beste te geven. Zoo woidt uit Breslau, dd, 10 dezer, geschreven; Het zal u ongetwijfeld aangenaam zijn te vei nemen waarom de zaak der conferentie eensklaps een zoo vredelievende wen- ding genomen heefteergisteren toch verwachtte men hier elk oogonblik het bevel tot mobielvciklaririg des legers. Welnu, eergisteren avond laat (Woensdag) b'agt do lieer Benedctti, de Fransche gezant, een bezoek aan den gr.inf von Bismarck; werd door dezen ontvangen en liet zich in tnmelyk hoogdravende bewoordingen over den tegenwoor- digen toestand uit. Nadat hij hem gedurende gei uimen tijd rustig aangehoord had, antwoordde graafvon Bisinaick datindien de conferentie een resultaat mogt opleveren hetwelk niet aangemerkt kon worden als gunstig voor het in standhouden vun den vrede, Pruissen onmiddelijk een ultiroai um_,aan Fraiikryk zou jloen gftvvorden,_en,Jndieti4J Frankrijk niet aanstonds geruststellende verzekeringen om trent zijn ontwapening gaf, eerikabinets-orderopstaamlen voet 900,000 man ot.de." de wapenen roepen zou; te weten, 650,000 Pruissen150,000 Noordduitschers en 100,000 man uit Zuidduiischland. De heer Benedetti sloeg toen aanstonds een anderen toon aan. Eerst na middernacht verliet hij den gruaf von Bismarck. De telegraaf was dien ganschen nacht in beweging, in de rigting van Parjjs on van Londen; de lieer do Latour d'Auvergne aldaar ontving de noodigo inlichtingen, en van dat oogenblik af was het na tuurlijk, dat de gisteren gehouden zitting der conferentie tot den bekenden uitslag leidde. He KAMER DER STATEN GENERAAL. Donderdag zijn de algemeone beiaadslagingen over het wets-ontwerp tot regeling der schutterijen aangevangen. Het tijdstip tot het in working brengen dezer wet is bepaald op 1 Augustus e.k. Do heer Stieltjes was van oordeel, dat de voordragt te veel ofte weinig bevatte, en verlangde dat de herziening van da militiewet voqr.if zou gaan. De heer Wintgens was wel geneigd om onze volksweerbaarheid te versterken, maar zou niet kunnen medewerken tot aanne ming der schuttery wet, zoo deze in vei band bleef met hot yodinemen der regering, om de jaarlijkscheligting der mi litie te verhoogen. De minister van binnenlandsche zaken gaf vooral te kennen, dat do regering bij dat voornemen bleef; doch was van meening dat dit ontwerp geheel uf'gc scheiden moest beschouwd worden van wijziging later in de militiewet te brengen. Een amendement van den heer Stieltjes, betreffende de getalsterkto der schutterij in vredes tijd of oorlogstijd, werd verworpen; terwjjleen amende ment van den heer van Deldenter aftrekking van de garnizoenliondende militairen van het getal dor mannelijke bevolking, werd aangenomen. Omtrent de plaatsvervan ging had een belangrijke discussie plaats; do hoeven Viruly, Stieltjes en de lloo bestreden die, op grond van to zyn een privilegie voor meervermogenden cn een ongelijkheid, die tot desorganisatie aanleiding kon geven; do meerdetheid verklaarde zich echter daar voor on art. 6, die plaatsvervan ging inhoudende, werd nangenomen roet 35 tegen 20 stem men. De vrijstelling in vredestyd is, op voorstel van den beer Moens, ook tot de hulponderwijzers uitgestrekt, dio aan het hoofd ecner lagere school zijn geplaatst. Vrijdag zyn de beraadslagingen voortgezet en daarbij is langdurig gesproken over art. 29 betrekkelijk de uitsluiting tan dienst. Amendementen, door de heeron Godofroi en van Lynden daarop voorgedragenwerden niet aangenomen, ■Waarop het art,, zooals hot door de regering is voorgesteld en 'gewyzigd, werd goedgekeurd. Art. 31 werd aangehouden tot na do behandeling van art. 65. Op art. 37 werden verschillende amendementen voorgedragen, maar besloten tie discussie daarover te staken tot na de behandeling van hoofdstuk XIII, van de kosten, afsluiting alleen geschieden aan de volgende SCHIEDAM, 18 Mei 18G7. Do gemeenteraad alhier, zal Dingsdag den 21 dezer een openbare vergadering houden, desavondsten zes ure; de alsdan ter behandeling aan do orde gestolde onderwerpen zynIngekomen stukken, waaronder eene sttppletoire bo- grooting voor het Stads-Ziekenhuis, dienst 1806welk stuk is tor visie gelegdBeëediging secretarisDeliberatie over de adressen van de heeren F. Snel en C J P. van der SchalkIdein over het voorstel tot hef uitstellen der kermis; Benoeming van oen lid dor directie van do Ge- mcente-Teekenschool; En vordere voorstellen en mede- deeliogcn. Bij de heden ten raadhuizo alhier door burgemeester en wethouders gedane aanbesteding, van het bouwen van een lijkenbuis mot grafmakersivoning op de algomeene begraaf plaats, is, als minste inscbrjjver, aannemer geworden de heer A. Kudders alhier, voor de som van f3675. Gisteren vierde onze geachte stadgenoot, de heer med. doctor C. J. Vaillant, herinnering zijner vijfentwintigjarige geneeskundige praktjjk die hij gedurende vierentwintig jaren in deze gemeente uitoefende. De minister van binnenlandsche zaken, gelet op art. 2 van hot koninklijk besluit van 23 October 1865 (Staatsbl. no. 122J, Heeft goedgevonden, met intrekking der beschikkingen op het vervoer van slngtvee, opgenomen in de Staats-Couranton van 12 April en 25 Augustus 1866, te bepalen: 1. Na 20 Mei e k. mag hot vervoer van voor de slagtbank bestemde runderen cn kalveren over do Ijjn van afsluiting nlleon plaats hebben langs de HollandsclieRhijn- en Centraalspoorwegen on aan het Sleeuwijksche veer te Go- rinchom 2. de oplading van dat vee op spoortreinen mag buiten de ljjn van stations: a. van den Hollandschen spoorweg te Amsterdam en Rot- „tflttlaiiu b. van den Rhijnspoorweg te AmsterdamRotterdam en Arnhem; c. van den Cbntraalspoorweg te Zwolle; en alleen met de volgende treinen van Amsterdam per Hollandschen spoorweg met den trein van 4 ure 30 minuten des namiddags, en per Rhijnspoorweg met de treinen van 11 ure 10 minuten das voormiddogs, eu 12 ure 30 minuten des namiddags; Van Rotterdam per Hollandschen spoorweg met de trei nen van 12 ure 2a minuten en 3 ure 30 minuten des namid dags en per lihynspoorweg met de treinen van 10 ure 40 minuten des voormiddugsen 3 ure 10 minuten des namiddags Van Arnhem per Rhijnspoorweg met de treinen van 10 ure 10 minuten en 10 ure 35 minuten des voorraiddags; Van Zwolle per Centrauispoortveg met den trein van 11 ure 54 minuten des voormiddags; 3. Aan do voormelde stations on aan het Sleeuwijksche veer wordt het vee door beambten, van rijkswege aangesteld, onderzocht; wanneer het blijkt niet voor de slagtbank be stemd te zijn, wordt het terug gewezen. Het vee, dat tot invoer wordt toegelaten wordt door genoemde beumbten met do letter S op de regter heup ge brand. Ieder der voor do slagtbank bestemde runderen moet aan oen touw worden geleid door een persoon, dio voorzien is van oen vervoerbiljet af to geven door den burgemeester der plaats van afzending. Op dat vervoerbiljet wordt de weg aangewezen waarlangs bet vervoer zal geschieden van de plums van afzending tot aan de slagtplaats. Bij iedere afwy- king van den in het vervoerbiljet aangewezen weg of bij gebrek aan oen vervoerbiljet wordt het veeinbeslaggenomcn Wanneer het vervoor per spoorweg op een veowugen, met een vaaituig of op een kar of oen wagen geschiedt, is, zoo lang die vervoermiddelen gebruikt wordenëdn geleider voor iedere party vee, met gezamenlijke bestemming,bij ieder dier vervoormiddelon voldoende. Dingsdag avond vertoonde zicb om do maan een uitge breide, lichte kring, aan welks uiterste grens ten zuiden een bjjmaan duidelijk zigtbaar was. Ook dezo was mot een, ofschoon flaauwer, kring of rad omgeven. Do lucht was ecnigzins bewolkt. Uit dit verschijnsel, de breking der licht stralen op talloozo ijskristallen in de ruimte, laat zich gc- woonlyk een koude weersgesteldheid verklaren, gepaard met scherpen oostenwind. Naar men van geloofwaardige zijde berigt, heeft de heer van dei Linden zijn ontslag genomen als lid der tweede kamer, ten gevolge zyner benooming tot rijks-commissaris by do Kannal-mautsehappy. Uit het Westland wordt van 1G dezer gemeld, dat de plotselinge verandering van het weder in zoover geen kwaad doet aan de veldvruchten, als de koude niet tot strenge nachtvorsten klimt. Heden nacbtheeft hot gevroren cn Maan- da" nacht kort maar hevig gestormd uit hot noordwesten, zonder nogtans aanmerkelijke schade te veroorzaken. Mot het varen van aapergies, die tijdens hot warme weder spoe dig waren gegroeid, wordt vrij geregeld voortgegaan. De twee gedetineerden uit de militaire strafgevan genis te Leyden, die jl. Maandag zijn ontsnapt, zyn, zoo men zegt, weder aangehouden en naar de gevaogenis terugge- bragt. Men schrijft uit Boskoop; "Door den sterken wind en de ingevallen koude hoeft het boomgowns in de kweokerjjon, dat in de vorige week door het schoone en warme weder bui- tongewoon was ontwikkeld, voel geleden. Do vruchtboomen hebbon voel gebloeid, zoodat er hoop is op eene ruime oogst, waarnaar zeer wordt verlangd, vooral om door ondervinding do waarde to kunnen bepalen van vele nieuwe vrucbisoorten, die in den laatsten tijd, met meer of minderen ophef, uit het buitenland in den handel zijn gekomen. Ook de aardbeziën beloven eene ruime opbrengst. Door hot uitsnyden van een paar traliën hebben dieven in Friesland verleden Zaturdag nacht zich den weg gebaand tot den inbond van den kelder van een landman onder Jolsum, en daarbij ontvreemd een party boter, ecnigo kleedingstukken van de dienstbodon en andere aanwezigo goederen. Volgens de geringe wydto der gemaakte opening, alsmede uit het afdruksel van kinderbanden, waarmede in. den duister een greep in een in den kolder aanwezige pot met kalk schijnt te zyn gedaan, en daarmede andere voor worpen aangevat is het te vermoeden, dal, de dieven liter zich van een jongen hebben bedic 1, die door de gemaakte opening gekropen is om de buitendeur van den kelder te openen. In de vorige week had een vrouw to Zwolle een groote ijzeren pot mot soep buiten de deur gezet, om togen den. maaltijd wat af te koelen. Het oudste zoontje, een kind van omtiont 4 jnron, kwam spelende daarbij, viel achterover in het heeto vocht en kreeg daardoor zulke hevige brandwonden, dut hot aan do gevolgen is overleden. Uit Zwolle meldt men, dd. 14 dezer: Nu de lijn van afsluiting voor de provincie Utrecht gisteren is opgeheven, worden honderden bij honderdon stuas vee per centrjalspoor, gebruikt, zoodat de zwaartillende!) zich beginnen af te vra gen zal er voor ons, Overijsselaren, wol iets overblijven Intusschen worden onze stallen nog niet geheel ontvolkt, want bet voor Zuidholiand bestemde moet in statu quo bly ven tot de eigenttars do lijn van afsluiting voor die provincie zien opengaan, en dat kan denkelijk nog lang duren. Uit Zutpbon wordt van 16 dozei gemeld, dat het den vorigen avond gelukt is, tusschen Deventer en Olst, den ver- mocdelijken dader van den gruweiijken moordaanslag te Hengelo te vatten. Zijn kiel was nog met bloed bevlekt en hij heeft aan een zijner handen een wond, welke door een klotnpenmakerswcrktuig moet zyn toegebragten welke men gist dat bij zich zeiven veroorzaakte, toen hij met zijn slagtoffer worstelde Hij is den volgenden dag naar Zutphen gevankelyk overgebragt. In den vroegen morgen van 11. Zondag ontdekte een bouwman to Liessel, gemeente Deiirno, een brandlucht in zijne schuur; bij onderzoek vond hij een bos stroo liggen op twee turven van welke nog een smeulende was; hjj kreeg dadelijk vortnooden op zijn buurman, roet wien hij op geen besten voet stond en den avond te voren nog woordentwist had gehad; ook duidde een spoor, loopende door het nat gedauwde gras do rigting van 's buurmans huis aan; de justitie heeft de zaak in handen en reeds den vcrmoedelijken dader gearresteerd. De schuur waarin men het vuur en stroo gevonden heeft zit vol brandstoffen en boinvmnnsgereed- schappen en staat in de onmiddolijke nabijheid van het huis. Uit Vlissingcn wordt geschrevenJl Zaturdng is op de 's rijks marine alhier aan alle geëmployeerden en werk lieden de vraag gedaan, of zjj zich een eventuele overplaat singzouden laten welgevallen, waarop algemoon bovcstigcnd is geuntwoord. Prijzen en Premiên van C töt) en d narbonen. IIcKl.4cTrckk., 10 Jlei. 3o 18-110 f 20,000 No 5201 /"SHOO.Nu. 1580/200. Geboren i 15 Mei. Elisabeth, dochter vun W. Wape- naar en G. Boer, Hoofdstraat. Leoodcrt, zoon van C. do Groot en A. P, Burger, Nieuwe Huurt. 1G. Anna Elisa, dochter van C. S. Legner en M. J. Otterbein, IJ oogstraat Helena Maria,dochter van S. J.Perquinen A. M. lloltgrefo, IJ eerenstraat. 17. Cornclis, zoon van C. Kool en J. A. Groenowcg, Brcersvelü. Ar ij, zoon van J. van der Most en N. van der Zee, Kreupelstraat. Cornelia, zoon van J. van der Most on P. C Mol, firoersveld. Gverleden 16 Mei. Johanna Jaooba Montfoort, oud 29 jaren, echtgenoot van M. C. Kraaipoei, Noórdmolen- straat. Petrus Jcene, oud 65 jaren en 2 maanden, Land van Belofte,

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1