A0. 1807. rij dag s$ «fulij. Verschijnt laandag, Woensdag ea Vrijdag. kimm QVERZIGT, I /si J- 5 ABOSNEMN T; Abonncmcntspriji per Drie Maandenf 1.85. fiamu pel' Postdoor hot j>ehccle Rijt- 2.25. (SSriezei* franco.) ADVBBTEBIISH; -> Prijs ran den gewonen regel 0.10. Tot 10 regels f 1U0. Zcgclrcgt toor iedere plaatsing 0.35. Maandag hoeft de uitreiking dor behaalde ptijzon ann de inzendors op de algemcono tentoonstelling to Parijs, wier voortbrengselen der bekrooning waardig zjjn gekeurd, plaats gehad. Deze uitreiking, welke met veel plegtighoid plaats had, "^'gesöüiedaö'dödr den keizer, die bij deze gelegenheid tevens een redevoering hield. Zooais te verwachten was, heeft die redevoering weder tot velerlei beschouwingen aanleiding gegeven; do ver wachting was hoog gespannen, dat do keizer ïn die toespraak zoor vredelievend zoude zyn, en men denkt in die mecning bedrogen to z|jn. Waarom, wordt echter niet regt duidelijk opgegeven. Wol worden een paar zinsneden aangevoerd, waarin van patriottische koorts ais andorzins wordt go- sproken maar anderen daarentogen houden staando, dat er volstrekt geen politieke kleur in de redo aangetroffen wordt; boe dit zij, de algemeene indruk welken de aan spraak heeft gemaakt, wordt niet zoor geroemd en daarbij tevens de opmerking gevoegd, dat do feostelijko stemming van de overgroote menigte zeer fiaauw was. Er zijn door de jury voor de tentoonstelling in bot geheel aan de exposanten toegekend 64 grooto prjjzen, 883 gouden, 3653 zilveren en 65G5 bronzen medailles, alsmede 5801 eervolle vermeldingen. Do gouden medailles hebben elk een waarde van 2000 francs. Onder de bekroonden komen voor keizer Napoleon voor arbeiderswoningenczaar Alexander voor verbetering van het paardenras en de paus voor mozuïk. By de voortzetting dor discussion over het budget hooft do heer Kouher, in antwoord op eon rede van de hoeren Pieard en Simon, ontkend dat de regering do vrijheden wilde inkrimpen. Integendeel, do eenige zorg van het keizerrijk bestond danrin, dat het de democratie on de vrijheid tot werkelijkheid wilde brengen onder een geëerbiedigd gezag. De verontrustende kalmte des lands, waarvan do heer Pieard heeft gesproken, is de veroordeoling der oppositie. Neen, zeide do minister, het land is niet mot u. Hot land beeft ver trouwen in het beleid der regering. De expeditie naar Mexico is slechts een zwarte stip in het schitterend tafereel des lands. Door het ontwerp betreffende de leger-organisatie wordt Frankryks hand aan hot gevest van den degen ge- bragt, te midden van welvaart en vrede. Wat hot stellen van ofliciblo candidaten bij de verkiezingen aangaat, zoo zou do regering gereed zijn daarvan afstand te doon, indien de oppositie harerzijds verzekerdo, van alle slechte hartstoglcn en bedriegelijke beloften af te zien. Do dood van keizer Maximiliaan schijnt aan geen twjjfol moer ondeihevig te zijn. De Fransche Monitcur zegt daaromtrent, dat ofschoon de tijding van den dood des Mexicaanschcn keizers nog niet oliicieel bevestigd is, zij toch een zoo smartolijkcn indruk ge maakt beeft, dat de op heden bepaalde wapenschouwing en de feesten ter eore van den sultan, ingevolge bevel van keizer Napoleon geen voortgang zullen hebben. Dit is natuurlijk do voorlooper van de officiële tijding, welke men nu te gemoet kan zien. Het hof van Dresden heeft ten minste reeds den rouw wegens het overlijden van den keizer van JMoxïeo aange nomen, en uit Munchcn wordt gemeld, dat do keizer van Oostenrjjk daar jl. Zondag aangekomen, dos Maandags, op het bcrigt aangaande den dood des keizers Maximiliaan, met een extra spoortrein naar Weenon is teruggekeerd. De New-Yorkschc Times geeft een schiy ven uit San Luis de Potosi van 27 Mei, volgens hetwelk keizer Maximiliaan den 21 Mei ann Juaroz aangeboden had afstand van do kroon to doen mits hem en eenige lotgenooten het leven ge spaard en vrijgeleide naar de grenzen gegovon werd. Op dat voorstel was den 25 Moieen afwijzend antwoord van Juarez ontvangen. Dienzelfden dag werd de keizer in een afzonderlijke col opgesloten en bekend gemaakt met 14 punten van bcschuldi- ging, door don openbaron aanklager togen hem ingobragt en waarop de krijgsraad beslissen zou. Wie voorzitter van den krjjgsiaad was, waar hij zitting hield en welke getuigen hij hoordo, werd goheim gehouden. Do aanklager vervocgdo zich by don keizer en vervolgens bij ieder van zijn medebe schuldigden,om hun af te vragen,wat zy op elk punt van aan- klagte te antwoorden hadden. Dit werd, hoewel de keizer weigerde zulks als oen regtmatigo rogtsploging te erkennen, don 25, 26 en 27 Mei voortgezet; cn den 28 zou denkelijk bet vonnis worden geveld,tenzij do uitspraak vertraagd werd door een bedenking van volkonrogtoly kon aard. De keizer bad nameljjk verklaard dat hy,een .door allo andere mogond- heden behalve de Vereenigdo Staten erkendosouverein zijnde, den Mexicaanschcn rogter wraakto en zich beriep op een congres van al de natiën, de eenige naar hot volkenregt be voegde vierschaar om vonnis ovor een gekroond hoofd to vellen. Deze verklaring had den krijgsraad doen aarzelen hij had het werk van een beroemden lcoraar van het volken regt, Wheatongeraadpleegd en was don 27 Mei te midder nacht nog vergaderd om dat punt te overwogen, -5: olgens liet dagblad Mexicano was Maximiliaan in den '>hacht van 3 Junij veroordeeld on moest hij, krachtens dat vonnis, reeds ïn den morgen van den 4 gefusilleerd worden, te geljjk met Mejia en Mirnmon. Jl. Maandag is door 490 bisschoppen den paus een adres aangeboden. Do paus heeft deswege z'yn dank betuigd en zyne voldoening uitgedrukt over do ontvangst van den St. Pieterspenning. By do audiëntie, door den paus verleend aan do, deputatie van 200 Italiaansche steden, heeft"graaf Bo- scbetti eon redo gehouden, waarop door Z. II. in treffende taal werd geantwoord. Do grooto festiviteiten in do villa Borghese hebben een onnoomeljjke volksmenigte derwaarts gelokt, terwijl de rust geenoogonblik gestoord weid. In het adres der bisschoppen wordt o. a. hunne vreugde te kennen gegeven over het beloofde oecumenische concilie cn verklaard, dat zij biervan heilzame gevolgen verwachten, torwy 1 er ten slotte in gezegd wordt.dat de vorsten cn volken niet zullen gedoogen,dat de regten en het gezag van don paus miskend worden. In bet antwoord oan de deputatie van 100 Italiaansche steden komt ook voor, dat de paus altijd Italië hoeft lief go- hud, maar ton uanzicn zijner wozenlyke belangen. Hij hoopte dat zydie over het lot van Italië beschikken, den zedclijkcn en godsdionsligen ondergang van het gemeenschappelijk vaderland niet zullen baweiken. Het Italiaansche dagblad Diritto maakt drie brieven open baar die de opmerkzaamheid zeer tot zich trekken1. een schrijven van Garibaldi van I7Junjj, aan het comité van den opstand teKome, waai in hij mededeelt, dat hotRomein- scke nationale comité gereed is om hom en eerstgenoemde vereeniging tor zijde te staan by het bewerken van den op stand 2. een brief van het te Florence gevestigde comité van den opstand, van23Junij, waarin liot zijne spijt betuigt, dat hot nationale comité zelfs by de beweging aan de pause lijke grenzen verzuimd heeft om do zaak nn don opstand to bevorderen, en waarin liet tevens zy n mandaat in bandon van den generaal Garibaldi ncörlogt, „omdat het tot geen hinderpaal verstrekken wil," tevens belovende om ter ge schikter uur te zullen handelen, Hot derde stuk i3 een ant woord van Garibuldi op dat schrijven waarin hij do hoop uitdrukt, dat het nationale comitëhët odeló voorbeeld van" dat van den opstand volgen zal, en te gelijker tjjil met zoo vele woorden verklaart, de overtuiging vei kregen to hebben, dat eerstgenoemd comité ronnnon in zyn midden telt, die het vertrouwen bunnor medeburgers niet meer waardig zyn. Hy zegtmaatregelen te zulle? nemenopdat het met zoo veel beleid en jj ver door hot opsunds-comité bogonnen werk niet gestaakt worde maar verzoekt dit laatsteinmiddels voort te gaan met de uitgifte en de intassering der mandaten ten behoeve van de Romeinenzich verzekerd houdende dat de Italianen de noodzakelijkheid zullen beseffen, om metal hun vermogen tot die menschlievcnde onderneming te blijven medewerken. Een ander Italiannsch bladde Opinïone dio brïevon uit den Diritto overnemende doet met nadi uk uitkomen, dat do revolutionaire prop iiranda tot niets andors kan leiden dan tot hot verwekken van ongerustheid en het verwarren van twee zaken die noodzakelijk van elkander gescheiden behooren te blijven: do godsdiensten do staatkunde. Dit blad verklaart, dat de zedelijko invloed; do staatkundige voorzigtighcid; een goede administratie, en de verbetering van den staat der finantien de eenige middelon zijn waar door do wenschen van allo Italianen do vereeniging van Rome met het koningrijk Italië, vervuld kan worden. lie KAMER DER STATEN GENERAAB. Jl. Dingsdng gaf do minister van finantien to kennen, dat do wet tot aanvulling der middelen, op een spoedige indie ning, waarvan in do vorigo zitting door onderscheiden leden aangedrongen was, na goedkeuring der wijzigingen door hem daarin gebragt van du zijde zijnor ambtgenooten, dien dag aan Z. M. zoude worden ingezonden. Aan do orde was het wets-ontwerp, houdende nadore bopalingon omtrent den ncc|jns op de binncnlandsche bieren en nzïjnen, dat na ccnigo discussie en kloino wijzigingen werd aangenomen met 52 tegen 4 stemmen. Vervolgons werd het wets ontwerp betrekkelijk het xegt van zegel op buitcnlandsche schuldbrieven in discussie genomen cn met aigemoeno stem men goedgekeurd. Daarna had de interpellatie van don heer Fransen van de Putto tou aanzien van het koloniaal regeringsbeleid plaats. Spreker vroeg in de eerste plaats, bobben do ministers of een of meer hunner ontslag verzocht of zijn zij voornemens dit te doen Van de beantwoording dezer vraag werden do andere vragen door den spreker afhankelijk gesteld. Do minister van finantien, tijdelijk voorzitter van den rainisterrnad gaf to kennen, dat de minis ter van koloniën, de aanneming van het geamendeerd art. van het wets-ontwerp omtrent de erfpacht zóó gevnnrljjk voorkwam, dat hy zijn voornomen had tekonnen gegeven Z. M. eerbiedig te verzoeken, hem uit zijne betrekking to ontslaan. Do regoring had in dit zelfstandig voornomen van een der ambtgenooten, alsmede in dions besluit borust. De beslissing des konings werd ingewacht. - De lieer Fransen van do Putte vroeg daarop: „bfyft de ro- goring getrouw en zich gebonden achton aan haar programma van 4 Junij 18C6, in den boezem der vertegenwoordiging blootgelegd, zoo als dat nader door de regering is toegelicht en aangevuld in de zitting van do eerste kamer van 7 Junij 1867?" De minister, antwoordde, dat.op hot oogenblik waarin het verzoek om ontslag bij Z. M. in overweging is, da regoring meende in geen discussie to moeten treden, van wol ken aard ook daar dit ligtolijk aanleiding zou'knnnen geven tot uitingen, waardoor de vrjje keuze des Konings kon belemmerd worden. Bij verder aandringen van den voor- laatsten spreker verklaartde minister datderogeringgetrouw blijft aau haar programma, waarop de heer Fransen van de Putto don wensoh uitdrukte, dat het der regering spoedig mogt gelukkende opengovallon plaats aan te vullen.Na dat de beor Keuchenius de houding van dit ministorio,vooral op koloniaal gebied, had afgekeurd, is de vergadering op re ces gescheiden. Ie KAMET^ii^iliirëËNEUAAL. Jl. Dingsdag zijn ingekomen verschillende wots-ont- werpen van de tweede kamer en heeft de voorzitter kennis gegeven, dat do commission van rapporteurs gereed zijn met hare eindverslagen over onderscheiden ontwerpen van wet. Woensdag word het eerst in behandeling genomen het wets-ontwerp tot goedkeuring van het met Groot-Brittannïe gesloten traktaat ter regeling van do grensscheiding der we- derzijdsche bezittingen aan do kust van Guinea en ter in voering aldaar van een gelijkvormig tarief van regten. Door verschillende sprekers worden bezwaren geopperd welke door den minister van buitcnlandsche zaken werden beantwoord, die verklaardo gaarne te zullen medewerken om de toepassing van het stelsel van benadering, waartegen hoofd zakelijk de bezwaren gerigt waren, zoo veel mogelijk te be perken, het minst bezwarend te doen zyn voor de belangheb benden, en aanhalingen alleen op last van den gouverneur te doen plaats hebben. Het ontwerp werd ten slotte aaugenomen met 26 stemmen tegen 1. Daarna word het ontwerp van wet tot goedkeuring van het met Oostenrijk gesloten handels- en scheepvaart-verdrag -metnlg«ma«nn.gteirtfflgn flrmorpnnrnnn PROVINCIALE STATEN VAN ZUID HOLD AN D. Jl. Dingsdag werd de zomervergadering ïn een zitting, dio ton II ure aanving, door den voorzitter, den commissaris des konings, den heer mr. J. Loudon, geopend, die mededeelde, dat sedert de herfstvergadering van 1866 drie leden der staten overleden zijn, namelijk dobeerenmr. J.vanStolkCzn., mr. A. Vcrnède on J, A. van den Broek, aan wier nagedach tenis hij hulde bragten dat in hunne plaats zijn verkozen da heeren mr. A. Hoynck van Papendrecht, mr. IC. A. Poortman en D. van Weel Ozn. Tegen de benoeming van laatstgemolde werden echter eenige bezwaren gemaakt. Zoowel de geloofsbrieven der nieuw benoemde loden als da ontvangen adressen, benevens het pakket stembriefjes ter toelichting van de benoeming van den heer D van Weel Czn., werden in handen van een commissie gesteld. Tevens deelde de voorzitter mede, dat do heer J. B. Duisenberg zijn woon plaats naar Haarlem had overgebragt, zoodat hij ophield lid der staten te zyn, cn er een nieuwe verkiezing ïn het hoofd kiesdistrict Alpben moet plaats hebben. Na loting en zamen3telling dor aldeelingen deed do voor zitter mededeeling van do verschillende sedert de herfst vergadering van 1866 ingekomen stukken. Voorts werden versehillonde voorstellen cn rapporten tor tafel gebragt, die ter lezing zijn gelegd, in handen van com mission gesteld of naar do afdeolingen verzonden. Do heeren Hoynck van Papendrecht en Poortman, hebben, nadat hunne geloofsbrieven in behoorlijke orde bevonden vijn cn nadat de gevorderde eeden door hen zyn afgelegd, zitting genomen. Do commissie, bolast met het onderzoek van de geloofsbrieven van den heer D. van Weel Cz., waar tegen bedenkingen z|jn geleverd, heeft verzocht diligent te wordon verklaard, om in de eerstvolgende vergadering haar rapport uit te brengen. Tot buitengewoon lid van gedop. staten is op nieuw bo- noemd de heer S. A. van Iloogstraton, dio zich deze benoe ming heeft laten welgevallen. Do volgende zitting is bepaald op aanstaanden Diogsdag. Het is bekend, dot Victor Hugo steeds hevig togen de doodstraf geijverd heeft en nog jjvert, Niemand heeft hot dan ook bevreemd, dat de borocrudo Franscbe schry ver, toen bet lot van den Fenian Burke en zijno medestanders nog niot heslist was, een brief ten gunste dov ongelukkigen &an da Pranscho dagbladen heeft gezonden. Ofschoon dit schrjjvcn eerst publiek gemaakt is, toen de koningin dou ter dood ver oordeelden Burke reeds gratie had verleend,zoo heeft bet toch overal een diepen indruk gomaakt. „Men meldt ons," zegt de schry ver, „dat het schavot reeds is opgeslagen; maar wjj ant woorden: dat is niet mogolyk; het staatkundig schavot is in Engeland een onmogelijkheid. Engeland heeft Kossuth niet toegejuicht, ten einde de galgen van Hongarije weder op te rigten; bet heeft Garibaldi niot verheerlijkt, om deSicili- uansche teregtstellingen te vornieuwen. Wat zouden, indien dit waar kon zyn, do hosanna's van London en van Sout hampton te botcekenon hebben gehad Neen, Engeland zul

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1