A0. 1867. Vrijdag ST September. Verschijnt Maandag Woensdag ea Vrijdag. cniusgcving. ALGEMEEN 0VERZIGT. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, K BUITEfONDSCHE BERIGTEN. com ABONNEMENT: Abonnementsprijs p«r Drie Baanden Franco per t'ostdoor het geheele Kijk r 1.85. - 3.26. (B rieveu Franco.) ADVEBTBNTXEN: Prij» tan den gewonen regelƒ0.10. Tot 10 regels f 1,00, Zegclregt toor iedere plaatsing - 4,35, Db BOKGESIKE3TEIl VAM ScniEDAM Geiien art. 6 dec Wet *an den 19 April 1867 (SfflafaWad no. 30), houdende voomemngen otnlrent den Veetyphua; In aanmerking nemende, dat beden, aede/t hel laatste geval van Vee- typhut in deee of do naburige Gemeentenscstig dagen verloupen *ïjo; Brengt ter openbare kennis, dat le rekenen Tan heden, hel verbod op hel LOSIOOPIH VAJt H0JTDE5 wordt opgehefen. Eq ia hiervan afkondiging geschied, vna' het behoort, denSSSepl 18Ü7. De Hurgemoester van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE. Garibaldi is gevangen genomen. Zietdnar het groote^ nieuws van den dag, dat op aller tongen zweeft en menig hart minder ongerust doet kloppen, ofschoon het er nog verre van af is, dat de Italiaansche beweging daardoor voor goed zoude gefnuikt zijn, Garibaldi is te Sinalunga op last der Italiaanselio regering gearresteerd. Hij maakte zich juist gereed om het pauselijk grondgebied binnen te dring r, en aller oog was op Italië gevestigd, in de verwachting dat hij in dat voornemen zou slagen. Zoo als reeds vroeger gemeld is, washet der Italiaan sche regering volkomen bekend, dat Garibaldi tbans den tijd tot uitvoering zijner plannen gekomen achtte, want alle pogingen waren door haar aangewend om bem er van af te brengen, doch to vergeefs, en zoodra had zij dan ook jl Zondag niet vernomen, dat by dien dag in alle stilte Arezzo had ver laten, alsmede de zekerheid van haar vermoeden erlangd dat hy zijne stappen naar de Romeinsche grenzen had gerigt, of onmiddelyk werden er allerwege bevelen gezonden om hem te arresterenen aan deze bevelen is ook getrouwe uitvoering gegeven. Het Italiaansche officieel orgaan deelt bet volgende hier omtrent mede: De agitatie waarmede men het land wilde aanzetten tot schending der internationale bepalingen, heeft na de openhartige en beslissende verklaring van het minis terie, wel verre van tot bedaren te komen, meer levendigheid en stoutmoedigheid aan den dag gelegd. Het ministerie heelt besloten zijn pligt te volbrengen en het gegeven woord te handhaven, Het is tot de overtuiging gekomen, dat in de laatste dagen een groot aantal vrijwilligers naar de grenzen op weg was, dat er wapen-depöts waren opgerigt en dat er reeds meerdere manschappen volgden oi gevolgd waren. Ga ribaldi, die zich van Florence naar Arezzo had begeven, sloeg over Sinalunga dezelide rigting in. Het doel dezer be weging was vannuaf te klaarblijkelijk.De handeling wa3 in derdaad reeds aangevangen. Het gouvernement bevond zich dus in de onvermijdelijke noodzakelijkheid van öf toe le laten, dat, in strijd met de openbare goede trouw, bet gezag der wet en de belangen der natie, de tractaten werden ver broken, öf het gegeven woord gestand te doen en totolken prijs de majesteit der wet ongeschonden te bewaren. Het ministerie heeft in dat opzigtzjjn pligt gedaan. De vrijwilligers, die zieh naar de grenzen hadden begeven, of aldaar reeds waren aangekomen, werden gewaarschuwd van naar hunne haardsteden terug te keeren. Zy die daaraan geen gevolg wilden geven, werden teruggevoerd. Generaal Garibaldi werd tevens te Sinalunga in naam der wet ge sommeerd van zijne plannen af te zien. Ten gevolge zjjner weigering werd hy naar Alessandria oeorgebragt. Do wa pen-depots werden in beslag genomen. Het ministerie heeft alzoo zyn smnrtelyken pligt vervuld, maar zoo het die ver vulling langer had uitgesteld, was het vooruit te zien, dat bet tot veel betreurenswaardiger gevolgen zou hebben goleid. De wysbeid der Italianen, al kon zij de smart over dezen stap niet verminderen, heelt dien stap echtbr minder moeijelijk gemaakt. Het ministerie vertrouwt, dat ten gevolge van die zelfde voorzïgtigheid, weldra allo sporen der agitatie moeten verdwynen tegenover welke het ministerie naauwkeurig zijne taak in liet oog houdt, voor de eer van Italie's woord en voor het belang der natie. En dat het Italiaansche gouvernement werkelijk genood zaakt was z<5<5 en niet anders te bandelen, blykt uit de toe rustingen door Frankrijk gemaakt, om onmiddeiijk weder troepen naar Rome te zenden, zoodra het wereldlijk gezag des pausen gevaar liep: reeds liggen te Toulon verscheiden schepen gereed, om een transport aan boord te nemen, zoo dit noodig mogt zyn. De admiraal Gcydon, te Ajacciogestation- neerd zou met het bevel over dat eskader belast worden. Daarenboven schijnt de paaselyke regering op de bescher ming van Frankrijk te rekenen, en verontrust zich niet over de gevaren der tegen baar gerigte expeditie, te oordeelen naar hare maatregelen. In plaats tocb van hare eigen troepen aan de grenzen te laten, om deze te zamen met de Italiaan sche troepen te helpen beveiligen, heeft zy die naar Rome doen terugkeoren. Een der ministeriële organen van de Fransche regering, sprekende over de arrestatie van Garibaldi, zegt, dnt het 'Italiaansche gouvernement, door vrij en uit eigen beweging, te bandelen geljjk het gehandeld heeft, niet alleen een bewjjs van loyauteit heeft geleverd, maar ook zjjne kracht heeft ge toond en Heeft doen blijken, dat het de revolutionaire harts- togten niet deelt en ook niet vreest, maar dat het die weet in bedwang te houden. Znlk een handeling, zegt de schryver van het artikel, is van zootlanigen nard, dat zij tot groote voldoening zal strekken voor de voorstanders van orde en beschaving, daar allen de waakzaamheid en energie van hot Italiaansche kabinet zullen toejuichen en in die gebeurtenis een nieuwen waarborg voor do handhaving der algemccne rust zullen zien. Mogt er hier to lande wel eens geklaagd zyn, dat het vast stellen van een adres in antwoord op do troonrede nogal wat voeten in de anrde heeft, ann een dergelijk ontwerp-adres van den Ryksdag de3 Noordduitschen Bonds schijnt nog vry wat meer bezwaar verbonden te zyn, daar twee ontwerpen zyn ingetrokken en Dingsdag eindelijk bet derde ontwerp, een gemeenschappelijk der drie fraction, met 157 tegen 58 Stemmen werd aangenomen. Bij gelegenheid der discussie over dat ontwerp, protes teerde do graaf von Bismarck togen de verklaring van een der leden, namelijk, dat men de neutralisatie van Luxemburg in het adres niet stilzwijgend moest voorbijgaan. Gemelde graaf zeide o. a. het volgende: Luxemburg bevindt zicb nog in dezelfde staatkundige verbinding als vroeger. Pruissen heeft slechts zijn bezet tingsregt op de vesting Luxemburg opgegeven, hetwelk niet twijfelachtig was, doch tot wolks handhaving het niet raadzaam was Duitschland in een oor log te wikkelen. De vorkregen neutralisatie van het hertog dom is een vergooding voor dat prijsgegeven bezettingsregt. Voorts herhaalde de minister, met verwyzingnaar zjjne depèehe-eirculaira van 7 dezer, dot de regering geen pressie denkt uit te oefenen op deZuidduitsche staten. Mogt echter Zuid-Duitschland, voegde hij er bij, den wensch tot aanslui ting bij den Noordduitschen Bond to kennen geven, dan zal geen der bondsregeringen kleingeestig genoeg zijn om zich daartegen te verzetten. Ten opzïgte van de Nonrd-Sleeswjjksclie aangelegenheid verklaarde de minister, dat de moeijelijkheid der regeling van die kwestie hoofdzakelijk daarin was gelegen, dat daar, waar de bevolking gemengd is, Pruissen aan Denemarken geen grondgebied zonder Duilsche bevolking kan afstaan. De voorstellen der porta betreffende Crete's toekomst zyn zeer vrijgevig. Onder schorsing der vijandelijkheden gedu rende een maand en ouder aanbieding eener algeracene am nestie, verklaart de porto zich bereid om do gedurende den opstand beschadigde kerken en kloosters op Creta op hare eigen kosten te herstellen, om geldelijke vergoeding te geven aan de Christenen wier akkers en veldgewassen by den op stand geleden hebben, en eindelyk om de Candioten door een volksbesluit te laten beslissen over de vraag of zjj willen staan onder een zelfstandig bestuur met een door den sultan te verkiezen Christen aan het hoofd. Indien zulk een bestuur op Creta gevestigd wordt, zal denkelijk Musurus Pascha, te Londen, door den sultan tot vorst van Creta worden be noemd. De jongste berigten uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika vermelden weder twee negers die in bet zuiden openlijk als kandidaat voor het congres der Unie zijn opge treden, tor wjj Ier naar ambtsbetrekkingen van mindergewigt door vele negers gedongen wordt. Dit mishaagt niet enkel aan de conservativen maar ook aan de republikeinsche partij de radicalen willen tien neger wel in de politieke regten laten doelen, doch niet onder zijn bestuur staan. lie KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting van jl. Dingsdag was aan deordc der beraad slaging het voorstel van de hecren Dullertcn Godefroi tot hciziening van hot reglement van orde. DenSJulijjl. werd door do commissie omtrent dat voorstel verslag uitgc- bragt, waarvan deeonclusto luidde: „Wy stellen derhalve der kamer voor, dat zij tot het benoemen doortusschenkomsl der afdeelingen van een commissie besluite, die zich in den aan- geduiden geest met het ontwerpen van een, bij wjjze vun proefneming in to voeren, reglement voor bet afdeelïngB- onderzoek en de openbare beraadslagingen bezig houd© en dit ontwerp nan het oordeel der kamer onderwerpe. Alleen voegen wij er den wensch nog by, dat de heeren Dullert en Godefroi tot die nieuw te benoemen commissie mogen be lmoren." Onderscheiden leden gaven den wensch te kennen, dat aan de commissie een onbeperkt mandaat worde gegeven, terwijl deze vooreen proefneming gene voor een volledige heiziening van het reglement geslemd was. De heer Godefroi lichtte het voorstel toe en gaf do gronden op, waarop hij voor het voorstel en tegen de conclusie der commissie was. De beer Geertsema, lid der commissie, verklaarde dat het volstrekt do bedoeling niet is geweest, om aan de te benoemen com missie een beperkt mandaat te gei en. De heer van Eek zeide een voorstander eener volledige herziening, maar niet van proefneming le zyn, en deed indien geest een voorstel De conclusie van bet rapport der commissie het eerst aan stemming onderworpen wordende, werd, nadut door de com missie de woorden „in denuangeduideD geest" daaruit waren geligt, met 32 tegen 31 stemmen aangenomen, zoodat het voorstel van den heer van Eek verviel. Nadat nog eenigo gedachtenwisseling tusschen sommige leden had plaats gehad omtrent bet onderzoek in de afdeelingen van het Wetboek van Strafvordering werd do zitting gescheiden. ■Woensdag zyn langdurige beraadslagingen gevoerd ovor het door de centrale nfdeeling genomen besluit, strekkende om het ontwerp Wetboek van Strafvordering, op nieuw door do regering ingediend, op aanstaanden Vrjjdag in do afdeelingen te behandelen. Onderscheiden leden voerden dnarbjj bet woord, by welke discussie aan den eenen kant op de handhaving van dat besluit en aan de andere zjjde op een uitstel aangedrongen werd. Da minister van justitie uitte den wensch, dat do kamer mogt goedvinden tol de behandeling van het wetboek zoo spoedig mogeljjk over te gaan. Een voorstel van den heer J. K. van Goltstein werd met 36 tegen 21 stemmen verworpendo heer van der Linden stelde twee amendementen voor, waarvan hot eerste ver worpen werd met 44 tegen .6, het tweedo aangenomen met 36 togen 24 stemmen, waardoor het besluit is genomen het onderzoek van hei Wetboek van Strafvordering in do afdee lingen tedoen plaatshebben na dat over de begrootings wetten. De heer van der Maesen doSombrefl hoeft verlof bekomen om op een later te bepalen dag aan den minister van binnen- iandsche zaken eenige vragen te rigten over de ktngten, dia er gerezen waren over de nadcelon welke de scheepvaart op do Maas en Zuid-Willemsvunrt ondervindt. Door den natuurkundige Oarl Vogt zijn te Keulen ea in andere voorname steden langs den Rijn, voorlezingen aangekondigd over den oorsprong van den roenseh. Men beweert, dat de genoemde geleerde door velerlei ontdek kingen en opgravingen, welke in den laatsten tijd hebben plaats gevonden, in staat wezen zal, oentg licht te versprei den over vele punten die tot nog toe in het duister lagen, en waaromtrent reeds een en ander voorkomt in brieven, welke bij onlangs in de Kölnische Zeitung heeft gepubliceerd, naar aanleiding van het natuur- en oudheidkundig congres te Parys. Blijkens een mcdedecling van Z. M. consul-generaal te Lissabon, dd. 17 September, is thans de haven van Rot terdam* verklaard "ata""iesniê{"vnn"Cholera~etrzijn"dïente,n-'~ gevolge de schepen van daar na den 20 Augustus vertrokken, in dePortugesche havens naar omstandigheden aan een stren gere quarantaine dan te voren onderworpenterwyl do overige havens van Nederland als verdacht verklaard, en de schepen na denzelfden datum van daar vertrokken in Por tugal aan een observatie van drie dagen onderworpen zijn. Een Belgisch blad van Dingsdag zegtEen telegra- phischo depêche brengt ons een bedroevende tyding. Do besmettelijke veetyphus is te Luik in do diergaarde uitge barsten. Ken hert is er door die ziekte aangetast en terstond afgemaakt; danrna is overgegaan tot een opneming door deskundigen. Het voorval is ter kenuis van het ministerie van binnenlandsche zaken gebragt. Er zijn maatregelen ge nomen om de verspreiding der ziekte te beletten. Wat den Enropescban reiziger, die Australië bezoekt, het eerst en meest treft, is het groote verschil van het weêr en den tyd tusschen dat werelddeel en het onze. De jaarge tijden byv. verschillen zeer; January valt in 't midden des zomers ea July in den winter, September en October zyn lentemaanden do zomer begint met November en eindigt met FebruaryMaart,April en Mei maken den berfst uit; de overige tyd tot 31 Augustus stelt den winter daar. Er zijn ginds drie regenmaanden,Maart, April en Augustus,het einde van den winter. Middernacht daar, is middag (12 uurj hier en omgekeerd. W ij zien de zon uit het zuiden, by hen staat zij in 't noorden. Als het schoon weêr is in Australië, dan daalt do barometer, terwyl hy by slecht weder stijgt, By ons is de langste dag van het jaar in Juny, daarin December, De hitte komt uit het noorden, de konde nit het zuidonop do heuvelen is het er het warmste. In alles en overal bestaat te genstrijdigheid. In Nieuw-Wallis is de zwaan zwart en do arend witdo honigby steekt niet, de vogel zingt niet, de uil vertoont zich op den dag. de koekoek noemt des nachts zyn naam. Men ziet daar viervoetige dieren met een spitsen bek en die eyeren leggenandere hebben een zak, waarin zy hun jongen dragen. De kersen hebben geen pit; de peren, by ons zoo zacht, zyn daar zoo hard altxf ze van eikenhout gesneden waren. De boomen geven er geen schaduw, omdat bet blad met den rand in de plaats van met het vlak naar den dag is gekeerd. Er behoort eenigen tyd toe om zich aan deze scbjjo- bare verkeerdheden te gewennen; men moet er slechts goed over nadenken. SCHIEDAM, 26 September 186 7. Heden ochtend, cirea half vijl ure, passeerde alhier, met gevolg, per extra spoortrein, Z. M, de koning, komende van de residentie en zich begevende nanr het Leo. Dingsdag middag, ten half zes ure, heeft do koning ten gehoore ontvangen de commissie van de tweede kamer der staten generaal, belast met de aanbieding van het adres in antwoord op de troonrede. Z. M. heeft aan de com missie het volgende geantwoord Mijne heeren t Ik verzoek u aan de tweedo kamer der staten generaal mijnen byzonderen dank te willen overbren gen voGr de gevoelens, in haar adres uitgedrukt.

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1