oensdag October. Verschijnt laandagWoensdag en Vrijdag. ALGEMEEN OVERZIGT. BÜ!TEFU^DSGK£ BEWTeST™ ABOMNEMENTi Abonncmentsprjjs per Drie Maanden Franco ier Postdoor liet gehcele Rijk f 1.85. 2.25. Do bcrigten omtrent den opstand in den Keikelijken Staat zijn van dien aard, dat men daaraan geen onvoorwaardelijk geloof kan hechten. Een der Italiaanseho dagbladen zegt daaromtrent: Do be weging in den Korkelijken Staat is van louter binnenlandsohen oorsprong en valt dn3 geheel buiten do termen van hot Sep- tember-verdrag. Een honderdtal ingezetenen van Vitorbo, zich buiten hunne woonplaats van wapenen voorzien heb bende, zijn naar Bomarzo getrokken en hebben er met bijval van de gansche bevolking het gezag der nationale regering ter vervanging der pauselijke overheden afgekondigd. Die overheden hebben hulp van de Italiannsche troepen gevraagd; doch dit verzoek is, op oen telegraphisch bevel uit Florence, afgewezen. To Rome zyn al de troepen vereenigd en gereed om to handelen. Er zijn slechts kleine detachementen van daar te gen do opstandelingen uitgezonden; en zij hebben in last om naar Rome terug te trokkenzoodra zij tegenspoed ont moeten. Een Spaansch oorlogschip heeft zich te Civïta Vecchiabij het Fransche gevoegd; beide schepen hebben landingstroe pen aan boord. Te Rome zijn 180 lieden door de politic des nachts gear resteerd en uit hun bod geligt. De Engelsburg heelt het voorkomen van eon vesting die een belegering wacht. Een ander blad laat zich aldus uitVolgens geruchten zou er een dag voor bot uitbarsten der revolutionaire beweging in Rome bepaald zyn geworden en zou het gansche plan door Garibaldi's urrestatïe in duigen gevallen zyn. Wij zijn in staat om te verklaren, dat do bedoelde dag nog niet daar isdit zeggen wij om de hoop lovendig te houden en het zonden van ondersteuning te bespoedigen. Ons verder uit te laten ver biedt do voorzigtigbeid. Berigten van latere dagteekening luidenHebben do tij dingen uit Italië eerst tot het vermoeden geleid, dat do op standelingen welke op Romeinsch grondgebied waren doorgedrongen, het veld niet konden houden, de berigton zoo uit Rome als uit Florence ontvangen, doen dat vermoeden te niet en stellen integendeel de inaurgenten in onderscheiden ontmoetingen met de pauselijke troepen zegevierend voor, o.a. te Ragnara, Sabina en Valentano, terwijl zelfs, luidons de depêches uit Florence,de opstand zich niet alleen uitbreidt in do grensprovinciën, maar ook een detachement pauselijke troepen gemeene zaak met de inaurgenten heeft gemaakt. Bagnara en Bolsena moeten zich in hunden der opstandelin gen bevinden. De beweging is dus nog verre van geëindigd, en indien zich hare uitbreiding bevestigt,alsmede dat de pau selijke troepen overlooponis het de vraag of de bevolking.te Rome, die zich tot dus verre steeds rustig heeft gehouden niet van gedrag zul veranderen. De laatst bekend geworden mcdedeelingen verzekeren, dat de benden Garihnldianen, die zich sedert twee dagen meester hadden gemaakt van het stadje Bagnara, in de provincie Viterbo, zijn verdreven door de pauselijke zouaven, die hen uiteengejaagd en na een gevecht van twee uren totaal terug geslagen hebben. Do bevolking van Bagnara zoude die pause lijke troepen mot gejuich hebben ontvangen. Kr zyn 70 Garibaidianen gedood of gekwetst en llügovangen genomen. Zj waren ter sterkte van 500 man. Van de zouaven zijn slechts enkele manschappen gekwetst. Intosschen bevindt zich do Jtaliannschc gezant de lieer Nigra, nog steeds te Biarritz, waar in de laatste dagen een reödez-vous wordt gehouden van Frankrjjks hoogste staats beambten. Waartoe? Dat zal de tgd moeten leeren. Het ontbreekt echter ntctann verschillendo gevolgtiokkingen, die uit deze zamenkomst worden afgeleid en waarvan men den Europeschen vrede of oorlog afhankelijk maakt. Wat den heer Nigra anngant, ontkent men nu, dat hij zich te Biarritz zoude bevinden, om te trachten een hciziening der September-convcntie te verkrjjgen (waartoe zoo men zegt Nupoleon nooit zou overgaan) maar eenvoudig om zyn gouvernement op de hoogte te houden dor besluiten van Frankrijken vooral om het kabinet dor Tuileriön in te plichten omtrent de gevolgen coner nieuwegewnpendotus- sohenkomst te Rome. Dit komt hierop neder, dat hij voor Italië do voordeelen zoude vorderen van het stilzwijgen dat bedoelde conventie bewaart ten aanzien der mogelijkheid van het uitbreken eens opstands in den pnuseljjkcn staat zelf, zonder een inval of de modewerking van gewapende benden van het Itaüaansche grondgebied komende. Men gaat zelfs z<5<5 ver te verzekeren, dat, zoo de Romein- sche opstand de overhand behield op de pauselijke troepen het Italiaansche observatie-korps onmiddelijk al de staten van het Romeïnsche gebied zouden bezetten, met uitzonde ring van Rome en Civita-Vecchia, alsmede dat Frankrijk reeds zou verklaard hebben in dien stand van zaken 2ich niet tegen deze gedeeltelijke bezetting te zullen aankanten, maar bepaaldelijk tegen die van Rome, zoolang ten minste paus Pius IX in leven was. De keizerljjko regering.van Frankrijk onderging dezer dagen een zeer gevoelig verlies. Een der vertrouwdste raads lieden des keizers, de heer FouId,dio herhaaldelijk de betrek king van minister van finantiën bekleedde, is plotseling op (ItrS;-ven franco.) zijn buitenverblijf overleden. Doch de keizer niet alleen verliest veel in den overledeneook do party voor den vrede dei ft een krachtigen steun en voorstander; terwijl het publiek steeds een groot verttouwen in hem stelde wanneer het moeiielijko omstandigheden gold, zooals die waarin Europa tegenwoordig in hot algemeen, doch Frankryk in het byzon- der verkeert. Veel is er geschreven en geredeneerd over een gesprek, dat de sultan zoude gevoerd hebben met den Russischen go- zant te Konstuntinopel, don generaal Ignatieff, vóór zyn ver trek naar de Krim, Velen zelfs betwijfelden het zeer, of dat gesprek wel heeft plaats gehad en gaven daarvoor hunne gronden op; doch nu wordt door den correspondent van een dagblad, die te Konstan t'mo pel woont,hot volgenda daar omtrent gemeld De sultan zou den generaal onder het oog hebben gebragt, dat men zich wol beijverde om den jongen koning van Griekenland, ofschoon zelf geen Griek zynde en pas weinig jaren regerende, door een vergrooting van het Grieksehe grondgobied, populair te maken in zijn land, mttar zich weinig om zijne (dessuttans) populariteit bekommerde. Van het begin van den opstand af had hij van alle zijden zyns ryks adressen ontvangen, waarin zyno Turksche onderdanen aanboden om zich op eigen kosten te wapenen en hunne broe ders op Candia te hulp tosnellen, on het had dan ook, zeide de sultan, alleen van hem afgehangen, dat de opstand niet reeds lang door een leger van 200,000 Turken verplet was goworden, Ily had dit echter nagelaten, zoowel uit achting voor het Christelijk Europa, als omdat hij onmogelijk kon vergoten, dat hy de vader van millioencn Christonen was. En nu wilde men hem voor zijne gematigdheid mot bet ver- lïos van het eiland beloonen 1 „Candia afstaan I (vervolgde desultan)waar denkt gij aan, generaal Meent gij, dat ik na zulk een daad ooit weder nay n paleis zou kunnen verlaten en mijn verontwaardigd volk onder do oogen zou durven komen Men wil my do schande myner kroon en myner dynastie doen onderschrijven Nooit 1 nooit 1 Ik zal het etlanJCandia niet alleen niet afstaan, maar zal ook in niets bewilligen, hetgeen op ecnigerlei wyze tot het verlies van dat eiland voor Turky e zou kunnen Joidpn, Keizer Alexander zal, daarvan houd ik mij overtuigd, myne woorden billijken, die niet enkel over myne lippen komen, maar uit myn hart opwellen 1" Dit stellige en nadrukkelijke antwoord des sultans, 't welk velen niet verwacht hadden, zou zoowel den czaaralsde ©vorige Europesche kabinetten hebben doen besluiten, om do zaken niet tot bet uiterste te drijven,en metopzigl tot Candia, vooreerst, eon afwachtende houding aan te nemen. AIVEBTEHTIIlt; He KAMER- DER STATEN GENERAAL. In do zitting van jl. Maandag zijn o. a. ingekomen de geloofsbrieven van bot nieuw benoemde lid in liet hoofd kiesdistrict Assen, den heer nr. L. Oldenhuis Gratama, welke terzonden zijn naar een commissie tot onderzoek, om daaromtrent in do volgende zitting vorslag uit te brengen. Vervolgens werd aan de kamer medegodeeld dat door de afdcelingen de rapporteurs zijn benoemd voor onderscheiden wets-ontwerpen. Na afloop der openbare zitting hebben de loden zich naar de afdeolingen begeven, deels nog tot onderzoek van eenige ontwerpen betrekkelijk do staat3begrooting voor 1868 en ten andere tot onderzoek van do Indische begrooting. Daarna zullen do afdeolingen zich bozig houden met hot onderzoek van het ontwerp-wetboek van strafvovdoring, ten einde ver volgens, na het houden van nog eone openbare zitting, waarin de lieer Oidenbuis Gratama als lid der kamer zai worden beëodigd en toegelaten, opre:ès uiteen te gann. Is men wel onderrigt, dan zal de kamer eerst togen hall November weder byeenkomee. In het Maandblad voor den Ned.Landb., 1867,no. 9,lezen wy het volgende over de opgeblazenheid of trommelzucht van het vee Wy zyn in het jaargetyde, dat de opgeblazenheid van het vee meermalen voorkomt. Dit ongemak ontstaat, zoo als be kend is, wnnneer do dieren gulzig jong groen voeder, jongo klaver, knolgroen enz. vreton. (Zouden wy voor deze streken erniet kunnen byvoegen to veel spoeling zuipen?) Ditgebourt te ligter, wanneer dergelijk voeder aan nuchtere of uitgehon gerde dieren gegeven wordt. Men kan dit ongemak voorko men door ecnig hooi, strooof ander droog voeder voor dio gevaarlijke kruidon te geven. Er is intusschen een middel, dat doorgaans alle gevnar wegneemt. Dit middel is op hel platteland niet algemeen be kend en waar men het leent, durlt men er vnak niet toe over gaan ik bedoel het steken. En toch is niots eenvoudiger en werkzamer,indien het opgeschikten tyd en wyze aangewend wordt, on in ieder geval niet gevaarlijk. Het steken van een mes of liever trokar in de linkerzijde van het weeke van het lyf, een handbreed ondor do heup tot in do pens en het open houden dor wond totdat de pens geslonken ia, ziedaar het gehcelo geheim. Men pleit hier voor en tegen, maar zie hier een feit, dat door een geheele gemeente boves'.igd zou kunnen worden en dat in dorgelijko gevallen meer afdoet dan allo redenering. Eon myner ooms, landbouwer te Freying (Dep. van de Moezel) redde jaarlijks een ol tweo zijner Prijs van Jen gewonen regel0.10. Tol 1Ü regels f 1.00. Zegolregt voor iedere plaatsing - 0,35. beesten door het steken, II(i stelde daarin een zoo zeker ver trouwen, dat hij er zich niets om bekommerde of zyn veo trommelzucht kreeg. Zoodru het ongemak govaarlyb schoen te worden, kwam hy met zyn trokar tusschcnbcido. Ik zelf, dooi dit voorbeeld aangemoedigd, heb eens een slagter, dia gereed stond om do eonigo koe eoner weduwe af te maken bel mes uit do hand genomen en hot dier in 't leven gehouden. De wond geneest spoedig. Bij het tcgonwoordig veelvuldig gebruik van petroleum,' achten wy bet niet ondoelmatig onzen lozors do volgende, zeer zakelijke en nuttige inlichtingen,aangaande het branden daarvan, mede te deolen,welke door de Purijscho politic-pre fectuur verspreid zijn: De gozuiverde petroleum is ten naastenby ldourloos. Een Ned. kan mag niet minder wogon dan 800 grammon, het specifiek gewigt dor petroleum moet alzoo 0.8 zyn. Zy mag by do nanraking met brandende ügchnmen niet onmiddelijk ontvlammen. Om dozo oïgcnschap aan te toonengiote raon een woinig petroleum op eon schoteltje en nadert de opper- vlukto, bij voorbeeld mot een brandenden zwavelstok; is do petroleum volkomen van de vlugge, zeer brandbare oliën ge zuiverd, dan ontbrandt zij bij die proef niet, zells gaat hot brandende houtje uit, als men het er in werpt. Iedere minorale olie, die deze proef niet kan doorstaan; moet worden afgekeurd, als zijnde gevaarlijk in 't gebruik. Overigens is zelfs do brandbaarheid van do goede gezui verde petroleum zeer groot, vooral wanneer poreuso stoffen, als papier, linnen, katoen enzdaarmede bevochtigd zijn. liet bewaren en behandelen van allo pctroloum-soorten vcreischt dus grootc voorzigtighoid. Wat do lampen aangaat, deze mogen vooral geen barsten, scheuren of naden bezitten, waardoor petroleum naar bui ten dringen kan, en aan do brandende pit zou kunnen ont vlammen. Het reservoir bevatte steeds moer olie, dan vooreen avond bonoodigd is; bet aanvullen is steeds gevaarlijk. De wanden moeten doorschynend, maar dik en sterk zijn, en de brander, meteen mengsel van gips on gom vastgemaakt. D e-voet-d er-lamp zij-eteeds-breetl-cn-zwaarropdst-zi^nietr^tfeMS! ligt omvallo. By het gebruik vuile men het reservoir, voor het aansteken, bijna geheel en sluite hot daarna volkomen.'- Is de petroleum verbruikt, dan blusscho men do lamp en lato die afkoelen, vd<5r do nieuwe vullingminstens zorgo men or voor, niet mot licht bij een nog wnrmo lamp te komen. Wanneer het glas cener lamp breekt, blusscho men haar terstond, of er kan een ontploffing volgen, daar de metalen' doelen dan zoo warm worden, dat er potrolcumdamp ge vormd wordt. Eindelijk is tot het blusselien van brandende' petroleum water minder geschikt dan aarde of zand. Groenland was weleer een warm land. Deze vooron derstelling, reeds meermalen uitgesproken, is dezor dogen,' door het ontdekken van een fossiel of onderdo aarde begraven woud, zekerheid geworden. Dit woud werd ontdekt op 70 graden noorderbreedte, d. i. in oen landstreek, wier gemid delde temperatuur thans 6 graden onder het vriespunt ligt. Eenigo stalen van hout, uit dit ontgraven bosch nf komstig, zijn naar Engeland verzondon, om daar te worden onder zocht. Naar alle vorsehy nselen te oordeelen,is dit woud voor eenige duizenden jaren, op dio plaats gegroeid, waar nu do half versteende, half'bevrozon overblijfselen, onder eeuwig (js en sneeuw, in een van alle pluntenlcvcn ontdane streelt gevonden zijn. Do boomsoorten, die men daar heeft uitge graven, groeijen thans p. m. 20 ii 30 graden zuidelijker in Californie, Japan enz.Welke omkeeringen moet onzo planeet ondergaan bobben om zulko geweldige veranderingen iri dó verspreiding der warmte mogelijk te maken. De baron Webel-Jarlsberg, officier van de konfnk- lijko Noorweegaoho marine, heeft een zeer vernuftige wyze uitgevonden, om door middel van bet kompas den loop'van een schip in zee na te gaan. In hot gla8, dat het kompas dekt, zit een klein unrwerk, dat elko 2 minuten een hagelkorrel uit een kokertje vallen laat. Onder den wijzer van het kompas is een doosje geplaatst, dat van boven open maar in tweeën dertig afdeeüngon verdeeld is, die met do streken van het kompas zamen vallen. Ineen opening, die in de beweegbare kompas-wijzerplaat gemaakt is, sluit een glazen buisje, dat van onderen eenige strepen onder don wijzer uitsteekt en van boven zoo is ingorigt, dat do hagelkorrel, door liet buisje heen in do onderste doos en dus in een der compurtimcntcn valt. Door bet getal korrels in elke afdceling der doos wordt de rigting aangewezen, dio bet schip van twee tot twee minu ten gevolgd hoeft. Sir Charles Lyoll was do eerslo, die nu 32 jaren gelo den do waarneming deed, of.-«eende te doen, dat de kusten van Zweden en Noorwegen langzaam, maar aanhoudend boven den waterspiegel omhoog rozen, en wel ongeveer voet in do 100 jaren. Sedert zyn die uitspraak en die waar- nenting van den Etigelschon baronet voor waarheid'aange- nomen en als zoodanig geijkt, on in ieders verbeelding, rijzen nu langzaam maarzeker do kusten van Scandinavië. 'l'rouwcns, men wilde dit maar liever gelooven dan gaan waarnomen, uitgenomen de graaf van Selkirk, dïö door

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1