A0. 1868. Maandag; SO Julij. Verschijnt Maandag.Woensdag en Yrijdag. "□hnWiampsche berigtên; Bekendmaking. Keunisgevin g. ALGEMEEN OVERZIGT, BUITENLAMDSCHE 8ERIGTEN. 1■t11""" 4 i kV» coiiiir AEOHIEHBHT: AhonnemenUprij» per Dne Uunden Franco per Postdoor het geheelc Rijk f 1.85. - 2.25. (Drieten Franco.) ADVBBTBBTIBIT: Prija run den gewonen regel0.10. Tot 10 regelt f 1 00. Zegelregt roor iedere pUeteing - 0.35» Burgemeestee ek Wethouders vas Schiedam, Gelet oj» de silt. 18 en 10 der Wel t«u der» 14 September I860 {Staats blad no. 138); Brengen ter openbsre kennisdal dc bij arl 17 dier Wet bedoelde lysl, bevattende de namen der inwoner»die voor hel terleencn tan inkwar tiering en onderhoud m aanmerking komen, met aanduiding van dc mate, waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte tijner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen toornen, heden is aangeplakt, dal die lijnt van beoen tot en met den 29 Juhj 1808. op de Secretarie der Gemeente voor een ieder Ier image is nedcrgelegd alsmede dat de betwaren tegen die lijst schrif telijk aan hen kunnen worden ingediend lusschen den 30 July e. k, cn den 14 Augustus daaraanvolgende. Burgemeester en Wethouders achten het tevens met ongepast de in woners bekend te maken met den mhoud van dcartt» 13, IdenlOder hierboven aangehaalde Wet, luidende als volgt: Art. 13 De vordering van inkwartiering eu onderhoud geschiedt voor beL krijgsvolk, bij bewoners van buuen of v«n gedeelten ran huiztn, ter take waarvan aanslag in de personele belasting plaat» beeft naar eene huurwaarde, welker bedrag, volgens de Wel Op het middel, geen aanspraak geeft op verminderde belasting, voorde dienstpaarden, bij alle personendie over gebouwen of getim merten beschikken bruikbaar tot stalling van paarden en waarin onbezette plaatsen zijn Art. 14. Huisgezinnen, waarin zich eene kraamvrouw of een lijk be vindt, of waarin personen aan ernstige ziekten lijden, worden, tijdelijk van inkwartiering vrijgesteld. In buizen, waarin eene besmettelijke ziekte heerscht, mag geenc inkwartiering geschieden Deze omstandigheden worden vóór het uitreiken der biljetten aan de kwartiermakers, of bij detachementen aan dc manschappen medegedeeld aan den Burgemeester. Dc inwoner, die doswege in gebreke blijft, is gehouden de ingekwar- tierden voorloopig m zijne woning (mits daarin gcene besmettelijke ziekte hcersche) op te nemen en ten spoedigste, voor eigen rekening, m hunne behoorlijke huisvesting en onderhoud elders in de Gemeente te voorzien, Deze laatste verpligting vervalt, wanneer het gemis der bedoelde op gaaf buiten de schuld ligt tan den inwoner, in welk gevat, op diens latere mededceling der reden van vrijstelling, de Burgemeester ecu ander kwar tier aanwijst Huisgezinnen zonder mannelijke personen boven de 20jaren worden met met inkwartiering belast. Ontstaat eene reden van vrijstelling tijdens de inkwartiering, dan wordt door den Burgemeester, na kennimeming daarvan, een ander kwartier aangewezen. Art 10. De inkwartiering en het onderhoud worden bij gelijke beurten onder do inwoners veideeld, met dien verstande evenwel, dat de kiygs- liedcn, lot dezelfde compagnie of hetzelfde escadron bchoorende, zooveel doenlijk m de nabijheid van elkander en van hunne paarden worden ingekwartierd, £n is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 14 July 1868. Burgemeester on ffothouders voornoemd P. J VAN DIJK VAN MVTLNiSNE. Do Secret ar it A W. MULDER Burgemeester ek Wethouders vak Schiedam, Brengen ter kennis van de Ingezetenen Dal het primitief Kohier van de Plaatselijke Directe Belasting dezer Gemeente, roor de dunst van bet jaar 1868, den 30 Juny 1868 door den Gemeenteraad vastgesteld en den 13 July daaraanvolgende door lleeren Gedeputeerde Staten üezer Provincie goedgekeurd, aan den Ontvanger der Gemeente ter invordonng is uitgereikt. Wordende voorts een wder aangemaand zynen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de Wet. Luis hiervan afkondiging geschud, waar het behoort den 10 July 1808. Burgemeester en Wethouders ran Sdncdam JP J VAN DIJK VAN MaTlNLSSE. De Secret arts A W. MÖLDLR. Nadat er nog eenige sprake was geweest van verschillende kweatien, o. a. van willekeurige versehikkingen in de indee ling der kiesdistricten door de regering, zyn jl. Dfhgsdug de hoofdstukken binnenlandscbe zaken en finantien der begroo ting voor 1869 in het Fransehe wetgevend ligchaam aangenomen, Op het bndget van oorlog is een aantal amendementen tot vermindering voorgedragen, zoowel door de commissie als door de oppositie. De laalstgenoemde party heeft een voorstel gedaan tot opheffing der zes groote militaire kom mandementen, als geheel onnut cn kostbaar; de maarschalk Niel, minister van oorlog, betoogdo echter hun behoud op grond der noodzakelijkheid voor Frankryk, om in 5 dagen 6 legerkorpsen op de heen te kunnen brengenwaarop het voorstel verworpen werd. De commissie heeft met hare amendementen een vergelijk met de regering getroffen. Terwyl toch deregering in eenigen daarvan bewilligde, trok de commissie anderen in. De rege ring gaf toe om de uitgaven voor do keizerlyke garde met 100,000 fr. te verminderen, en het aantal verloven voor 1869 te vergrooten; de commissie liet haar voorstel varen ora de verhooging van Boldij alleen te beperken tot de offi' eieren van lageren rang; de regering had die verhooging voorgesteld voor de officieren van alle rangen. Door deze wederzydscho concessicn wordt een bezuiniging van 8 mil lioen in plaats van 20 millioen verkregen. Volgens een verhaal van bet dagblad lo Nord, dat door de overname in den Moniteor den stempel van waarheid beeft bekomen, heelt keizer Napoleon te Footeinebleau in een gesprek over het uiteinde van vorst Michael van Servio, het volgende geantwoord aan vrienden, die nieuwe aansla- i gen op Z. M, laven duchtten In myne positie heeft hot leveri maar één genoegen, name lijk nuttig aan Frankryks bloei en grootheid te zyn. Zoo lang ik leef zal dat myn eenig doel bly vencn de Voorzie nigheid, die my tot nu toe zigtbaar heeft geschraagd, zal my niet verlaten. In hare hand ligt trouwens myn lot. Zy zal beslissen, wat het bevorderlijks! voor 's lands belangen kan zyn, myn leven of myn dood. By het bestaan van zoo vele partijen, bezield met eerzuch- tigen naijver en met bat tstogten die op omkeering gerigt zijn, is er voot Frankryk geen andere weg tot behoud, dan innigo verknochtheid aan myne dynastie, die eeniglijk een zinne beeld van ordcen vooruitgang is. Nu zou het kunnen gebeuren, dat een gewelddadige dood, zoo ik daardoor werd getroffen, nog meer tot de bevestiging mijner dynastie bydroeg, dan de verlenging van myn leven. Immers, gij ziet wat er gebeurt: de man dia een politieken moord begaat of doet begaan, die zich tot regter en beul tevens maakt, bewerkt altijd het tegendeel van hetgeen hy beoogt, dat is de straf zyncr misdaad; het is onvermijdelijk. Dit bewyst ook het gebeurde in Servie. De zaamgezworenen hoopten door het vermoorden van vorst Michael een andere dynastie op den troon te brengen; maar zjj hebben juist het ge slacht Obrenowitsch voor langen tyd op den troon bevestigd, Hier te lande zou, indien een van de vele aanslagen tegen hot leven van koning Bodewijk Philips gelukt ware, het huis Orleans nog over Frankryk regeren; hierop zou ik durven weddenGesteld dat ik heden of morgen door moordenaars handen omkwam, dan zou het volk als uit één mond mijn zoon tot souverein uitroepen; ja, werd zelfs het keizerlijk gezin geheel uitgedelgd, dan zou het volk hier, even als in Servie gebeurd is, een of anderen neef, erfgenaam van myn naam, een Milan gaan zoeken om de banier dos keizerryks weder op te heffen, den moord te wreken, en de waarheid der stelling, dat een partij die bloed vergiet nooit vrucht van hare misdaad plukt, wederom te staven. Ik kan dan ook onbevreesd de toekomst te gemoet zien. Hetzij ik leef of sterf, mijn leven of myn dood zal voor Frankryk oven nuttig zynwant de mij opgelegde taak zal worden vervuld, hetzij door mij of door de mynen. Een voorstander van de liberale rigting in Spanje, schrijft uit Madrid dd. 12 dezer: De voornaamste ministeriele dagbladen van Madrid behelzen artikelen vol bedreigingen tegen dc tegenstanders des bewind®, De liberale dagblad pers, ontsteld door de talryke arrestatien van de laatste dagen, haast zich te verklaren, dat zy zich vooreerst van aanmerkingen en beschouwingen over politieke zaken zal onthouden. Dat is de gewone handelwijze der onafhanke lijke dagbladen, zoo dikwerf een conservatief ministerie den staat van beleg in werking brengt; dezen maatregel heeft het gouvernement niet genteend thans te moeten nemen doch het vindt in de wetsbepalingen tot verzekering der openbare orde en veiligheid en in de andere laatstelijk door de Cortes aangenomen wetten al de middelen van bedwang die vroeger voor exceptionele gevallen in den staat van beleg gezocht moesten worden. Vele aanzienlijke Spanjaarden gaan met hunne gezinnen dezen zomer buiten 's lands doorbrengen, en niet, zoo als doorgaans, in een van de Spaansche badplaatsen. De arrestatien duren voort. De generaal Ros de Olano, de eenige generaal van de party der liberale nnie, die nog in vryheid was, heeft het bevel van den minister van oorlog ontvangen om zich naar Deva, in de Baskische provinciën, te begeven en er tot nader order te bly ven. Het bewind is nu van al zjjne vijanden vorlost; immers de leiders van de progressistische en do demokratische party zyn uit het land geweken: de generaals van de liberale unie zyn allen zonder uilzondering in btnnenlandsehe balling schap; do invloedrjjksle mannen van do liberale en van-de progressistische party zooals de heeren Rios-Rosas en Olozaga willen niet in hun vaderland terugkomen, zoolang het tegenwoordige regeringsstelsel er heerscht; de liberale dagbladpers zwijgt; en de vrienden van het kabinet verkon digen, dat het meer dan ooit het vertrouw ai der kroon bezit, Er is dan ook, behalve de arrestatien, geen politiek van belang uit Spanje te meiden. Een later berigt houdt in: Het gerucht, dat Catalonie in staat van beleg gesteld en te Sarago3sa een revolutionaire beweging uitgebarsteu zou zijn wordt officieel tegenge sproken. Overal heerscht volmaakte rust. De hertog en de hertogin van Montpensier hadden eerst, als tot het koninklyk gezin behooronde,geweigerd te gehoor zamen aan het hun door het politie-bestuur toegezonden bevel om Spanje te verlatendaarop is door de koningin hot be sluit tot hunne verbanning geteekend. Te Scbbnebeck heeft eeo 40tal vergiftigingen plaat3 gehad door trichinen. Een ingesteld onderzoek heeft bewe zen, dat een der varkenslagters vóór-vier weken een varken slagtto, waarin zich trichinen bevonden. Het meerendect der aangetasten bevond zich in levensgevaar. Te Génève is een zuster van liefde in hechtenis geno men, verdacht dat zy de kranken, aan hare zorg toever trouwd, uit hun lydcn hielp door hen te vergiftigon. De herhaling van altyd-dezelfde verscbynselen by zieken, die aan zeer verschillende kwalen leden, deed het vermoeden opvatten, dat zij daarvan de oorzaak was. De justitie heeft last gegeven de lijken te doen opgraven. Onder de besluiten, welke op do thans te Weenen ver- eenigde internationale telegraaf-conferentie genomen zyn, behoort, dat voortaan op al de internationale lynen gebruik zal worden gemaakt van den achryftelegraai' van Hughes (die zelf aan de conferentie deelneemt), met toepassing van den toestel van Morse, en dat de telegraafdraden zooveel mogelyk de dikte van vyf Ned strepen zullen moeten hebben; bepalingen, waarvan men zich, wat den spoed van het ver keer en de duidelijkheid der telegrammen betreft, veel goeds belooft. Men Bchryft uit Londendat aldaar jl. Zaturdag avond voor het eerst sedert geruimen tyd regen is gevallen. Dit begon ton half elf en bleef eerst gestaag, maar zacht aanhouden tot middernacht, toen er een donderbui losbrak, waarna er tot half 2 ure een zware regen viel. To onder scheiden dcelen des lands beeft het ook Zondag geregend. Te Rouaan is een vrouw bevallen van 3 kinderen, een jongen en twee meisjes, maar de vrouw van een werkman in hot arsenaal van Chattam is van 4 dochters bevallen. Enge land wint het dus van Frankryk. In Italië komt thans meer en meer do Fransehe mode in zwang om jonge kinderen te besteden by eene min op het platte land. Een aanzienlyk heer te Florence zond ook zyn kind naar een naburig dorp, maar toen hy eenigen tyd later kwam om zich van da goede behandeling te vergewissen, vond hij in plaats van bet meisje dat hy besteed had een knaap. De min wilde hem eerst nog opdringen dat zyn kind een jongen was geweest, maar kwam al spoedig tot bekentenis van hare schuldzy bad ten einde dubbel voordeel te trekken, het kind in het vondelinghuis gebragt en zich den anderen morgen &I3 zoogster aangemeld. Men had baar echter, in plaats van het door haar te vondeling gelegde kind zoo als zjj hoopte een ander en wel een jongen ter verpleging gegeven. De vader begaf zich terstond naar het vondelinghuis, ten einde zyn dochter op te sporen, maar het ongeval wilde dat dien nacht, waarin de min haar misdryf pleegde, nog een meisje was nedergeiegd. ICcnteekenen had het kind niet en nu moest de vader kiezen tusschen zijn eigen kind en dat van een onbekende. Om zeker te wezen dat by zyn eigen dochter kreeg, nam by nu beide kinderen aan, en zyn echtgenoot was bij zjjne tehuiskomst niet weinig verwonderd, twee kin deren te mogen opvoeden, in plaats van het eene dat zy aan vreemde zorg had toevertrouwd. Op Nieuw-Holland vindt men een soort van boomen, Eucalypbu3 genaamd die vier ii vyfhonderd voet hoog worden en waar in den hollen stam drie ruiters zoodon kunnen rondrijden. Stonden de hoogste gebouwen, de dom van Straatsburg of de pyramide van Cheops te midden van zulk een bosch, deze boomen zouden ze ovorscbaduwen. SCHIEDAM, 18 July 1868, In ons vorig nummer verwezen wy naar de in het hoofd daarvan geplaatste kennisgeving, wat betreft de benoeming der leden van de onderscheiden vaste commissien uit den gemeenteraad. Bovendien zyn nog benoemd tot leden van het bureau van stemopneming voor de verkiezingen in den loop van 1868 te houden, de heerenJ, B. Nolet en J, M. van der Schalk tot hunne plaatsvervangers, de heeren: J, A.Nolet Wz. T. Zoetmulder, G. A, E. Visser en rar. A. IC. J. van der Drift. Voorts zijn, op voorstel van den voorzitter, alle leden tot verdere plaatsvervangers aangewezen, ta beginnen van den oudste in jaren. Jl. Dondet dag namiddag, ten een ure, is in de brandery van de heeren G, J. Bertols Co.aan de Willemskade alhier, de onderknecht bewusteloos by de donpompgevonden; naar huis gebragt zijnde is hij korte oogenbhkken daarna overleden. Men denkt, dat de ongelukkige ten gevolge der hitte bezweken is. Dienzelfden dag is een der beambten aan de Bank van Leening, die langs een staketsel geklommen was, by het nederklimmen, meenende dat by op den grond stapte, door een openstaand luik gevallen, waardoor hy zich zeer ernstig heeft bezeerd. Doordien hy den kant van het luik raakte is de kracht van een byna twintig voet hoogen val gebroken en heeft het ligebaam een rigting bekomen, waardoor naar allo waarschijnlijkheid de gevolgen minder treurig zijn dan zy anders weliigt hadden kunnen wezen. Wy maken onze lezers opmerkzaam op achterstaande advertentie, waarin berigt wordt, dat aanstaanden Woens dag, door de directie van de stoomboot de Spuiatroom gelegenheid zal worden gegeven, voor een betrekkelijk geringe geldelyke bijdrage, om een der schoonste vaderland- sche gewrochten van waterbouwkunde die er bestaan te kunnen bezigtigen, Wy gelooven dat alle opwekking wel overbodig zal zyn, om velen aan te sporen.van die gelegen heid gebruik te maken; te meer, daar, naar wy vernomen

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1