HET JAAR 1868. !A°. 1869. 'M 2054. Maandag IIi Januarij, herschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. V. 6UITENUNDSCHE BERIGTEM. H J-» CBIIAIT. ABONNEMENT: Abonnementspriji per Drw SUandenf 1.85. Franco per Post, door het gclicele Rijk 2.25. (Brlettn Franco.) ADVEBTENTIEN: Prijs ven den gewonen regelf 0.10.' Tot 10 regela f 1 00. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 0.36. ^^^-35011 van-do landen van Europa,die het meest van zich deed spreken, was voorzeker Griekenland, dat een rol vervulde, die kwaljjk roet de goede trouw overeen to brongen is. Op- stoker en bevorderaar van den opstand op Kandia togen Turkse, werden middelen in het werk gesteld, die tegen het volkenregt strjjden en waardoor Turkye niet ten onregte, naar het oordeel althans van de meeste mogendheden, tegen Griekenland een toon aansloeg, dio voor liet ergste deed vreezen. Is het te verwonderen, dat do nlgemeeno opinio in den waan werd gebragt door de houding van Giiekinlaad dat hot, nietig landje als liet is met zijn leger van 40,0U0 man, door sterkere magt opgehitst, gebruikt werd om de Ooster- sche kwestie tot'uitbarsting te brongen, en daardoor gele genheid te geven aan degenen die achter de schermen zitten, van die omstandigheid gebruik te maken,om lang gekoesterde inzigten tot wezenlykiieid to brengen Hoe toch te veron derstellen, dal een land, sedert jaren inwendig verdeeld, aan altijddurend geldgebrek ten prooi, dat schier maandelyhs van ministerie verandert zich tegenover een ïyk als Tuikjje kun plaatsen, zonder kracht, energie of middelen om zelfs in de eerste dageljjksche behoeften te vooi zien Een lund, dat geheel afhankelyk is van andere mogendheden, die als liet ware om bescherming zijn gebeden,ten einde hot voor den on- dergung te behoeden."/ Velen houden Griekenland voor een speeltuig in Ruslands hand; hetzij dit waar of onwaar is, de houding door Grieken land aangenomen blyft onedel en kan niet missen in het vervolg verderfelijke uitkomsten vonr dut land op te leveren. Zooveel althans is nu reeds zeker, dat de rol door Grieken land gespeeld, de sympathie voor Turkije heeft aange- wakkerd, dat vole blyken heeft gegeven van vooruitgang ~«n-"wiens*ontwikkeling in beschaving on toenemende over helling tot Westorscho begrippen by den dag zigtbaardcr worden. De Turk vun voor een eeuw, in algemeenen zin genomen, beslaat dan ook niet meerja zelfs 13 een partij in Turkye geboren geworden, voorwie do liberale beginselen van !de laatste sultans, nog door een groot getal Turken gevloekt, veel te conservatief zijn en te langzaam in uitvoe ring komen,Dat een en andei, hoewel liet nog jaren duren kan, tot een volkomen emancipatie van het Turksche volk leiden moet,is allezins te verwachten, en welligt ook het eenige middel om dat rijk voor volslagen ondergang te be hoeden!'* Wordt het nu nog slechts in Europa geduld, omdat de groote mogendheden het in lmn nay ver elkander misgunnen; wanneer het eenmaal een meer zedelijk standpunt in de rij der beschaafde volken zal hebben ingenomen, dan zullen van zelve de redenen verdwijnen, die men nu opgeeft om een slooping te vergoClykcn. Prins Michael van Servio werd op verraderlijke wijze vermoord, zonder dat door de plegers dier gruwelijke daad het doel bereiktï"we'r,d. Prins übronoviiscli volgde hom op en werd door de mogendheden in z'yn waardigheid erkend. Do Vereenigde .Staten van Noord-Amerika, om orzen blik voor korte vyijjlë naar de overzijde van den Oceaan te wenden, leverdc^geh gestadigen stryd tusschcn do verschil lende part yep. op, die zich vöór cn tegen den president John son verklaarden, welke stryd eindigde in het nadeel van Johnson, die als president met herkozen werd Tot zijn op volger werd Grant benoemd, (Wordt vervolgd Het aantal landverhuizers, dat in het nfgeloopen jaar over Liverpool gereisd is, bedroeg 129,337,00118 13 656 meer dan in het vorige jaar. Van du getal waren or 102,323 voor de Vereenigde Staten bestemd, 15,409 voor Canada, 1601 voor Victoria en 340 voor Zuid-Araerika. By het einde van het jaar 1868 telde de stad Parys: 40 schouwburgen, 32 cafd's-chuntants, 29 publieke dans huizen, 3 cirques en 2 openbare vortooningen van curiosi teiten. At die verschillende etablissementen bij elkander ten getale van 106 gebruiken cn betalen 5160 personen en gebruiken jaarlijks omstreeks voor 450 000 Irs. uan gaz, Sedert eenigen tijd zyn er onderscheiden schilderijen van den Louvre verdwenen. Dezer dagen is er eenig meer der licht over deze beruchte geschiedenis verspreid. De Ga- nette des beaux arts namelyk bevat een lijst van niet minder dun 27 schilderstukken van het museum, die van lijd tot tijd naar den kcizerlykon cerclo zijn verhuisd Ouder dezen zyn er drie van Jan Wconix, twee van Bril, een Albert Cuyp, .een Hondekoeter (het eenige stuk dat de Louvre van dien «ieeoster bezat), vier van der Meulens, doeken van Teniers, Isaac Ostade, Lingclnbach, Wynants, Jan Steen, Ber- .5y.(chemdie door den Constilutionnel stukken van weinig J::l»eteekenis worden genoemd. fel De winter, die naauwelyks begonnen is, scbjjnt in sommige streken van Frankrijk reeds geëindigd te zyn: Ff althans te Rdrigucux ziet men de zwaluwen terugkomen; in Mi midden Frunkrykblocyen de kersenboomen en dragen vruch ten. Zelfs te Nizza beginnen de kersen reeds een rooden tint te krygon. De buitengewoon zachte winter, dien wij dit jaar be leven, is niet zonder voorbeeld. In' 1172 toch kwamen gedu rende het zachte winter-saizoei/de bladeren aan de boomen, de vogels broedden hun eijeren uit en luidden in February jongen. Het jaar 1289 ging zonder winter voorbij. In 1421 bloeiden de boomen in Maarten de wijnstok in Aprilin die maand werden ook de kersen rijp en do druiven in Mei. In 1538 prijkten de tuinen in January met vele bloemsoorten. Hel jaar 1572 leverde dezelfde verschijnselen op als het jaar 1172. De jaren 1607,1612 en 1G17 waren opmerkelijk door de gestadige zachtheid der temperatuur. In 1659 zag men noch ijs, noch sneeuw. In 1692 brandde men in Duitschland geen kagchel». De laatste buitengewoon zuchte winters, die bommigo personen zich wel herinneren kunnen, waren die van de jaren 1791, 1807 en 1822. 'ï'wee veroordeelden, dezer dagen uit het bagno te Toulon ontsnapt, zyn weder gernt. Uit hunne verklaring is gebleken, dat toen men hen gedurende de eerste dagen na hunne ontvlugting yverig buiten het bagno opspoorde, ztj zich nog daarin bevonden en drie etmalen lang in een grooten spijsketel (die evenwel niet het minste voedsel voor hen op leverde) het geschikte oogenbhk voor hunne ontvlugting hebben verbeid. Zy hebben verder nog veel listen veerkracht ontwikkeld, om buiten de handen van de politie te bly ven, maar zijn ten gevolge van een te Aix, ter voorziening in hunne nooddruft, begnnen diefstal op liet spoor gekomen. Wen herinnert zich den diefstal, die voor eenigen tijd te Nizza, in het hotel des Princes werd gepleegd Mevr. Nathaniel von Rothschild had een kostbaar horo- logie verloren, en kon het juweel, roet diamanten versierd, en geschat op een waaide van 10 OOO Ir niet terugvinden. Men wildcat de dienstboden aanhouden, doch de Duitsche baron sprnk borg voor zyn bedienden en men zette slechts een arm meisje, Louise gennamd, in hot hóte, 'st 1 dienst, in de gevangenis. Zy bleef-eencmsaajpl daarin, en by gemis aan bewyzen werd zy losgelaten. Toen zy do gevangenis verliet, wilde haar vroegere meester, de eigenaar van hel bötel, haar niet meer innemenzij werd als diefegge geschandvlekt. Voor eenige dogen heeft de Duitsche baron de dief ont dekt; het wns een der kamer jufiers van mevrouw. Men heeft het horologie van mevr.vonRothschild teruggevonden, en aan den eigenaar van het hotel des Princes laten weten, dat Louise onschuldig was Tot eerherstelling hebben mevr. von Rothschild cn de baron een aanzienlijke som gelds voor de arme dienstmeid gezonden, die zoo onschuldig bad gevangen gezeten. Een Spaansch blad vermeldt den dood van den beroem den toreador Cacharcz, te Havannah, die, terwyl by noch lezen noch schrijven kon, liet hoogst annzienlyk vermogen van 5 a G millioen realen (12 Va cents) naliet, dat hij alleen met de punt van zijn degen heelt gewonnen. De oorlog in Abyssinie heeft veel meer gekost dan door het vorig Engelsohe gouvernement was opgegeven. De heer Disraeli liud verzekerd dat met 5 000 000 p. st. al de onkosten zouden worden gedekt, maar do correspondent van de Tunes, te Calcutta, geeft geheel andere cyfers. Het Indisch gouvernement heeft 6 589,100 p. st. voorgeschoten voor de koaten dor onderneming cn van dove som is Engeland nog 3 000,000 p. st. schuldig. Voegt men nu hierby al betgeen in Engeland is betaald voor de uitrusting van bet expeditie corps, de transportschepen, enz., dan is het niet ontnogelyk, dat de gcheele kosten byna het dubbele van het geraamde cyfer zuilen bedragen. SCHIEDAM 9 s'j a n u a r ij 1 8 69. De gemeenteraad alhier zal Dingsdag, den 12 dezer, des Damiddags ten zeven ure, eene openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zyn: Ingekomen stukken; Deliberatie over: de missive van don heer dr. C. J. Vaillant, betreffende zyne uanwyzing tot geneesheer van het Stads-Zickcnbuis; benoeming van lcdert voor de raadscommissie!)ea verdere voorstellen en mcdcdeelingen. Onder de talrijke Israêliclische gemeenten hier to lande zijn er slechts drie, Amsterdam, Rotterdam en 's Dage, die het voorregt genieten in het bezit te zyn van weeshuizen deze zijn echter slechts lokale inrigtingen on zelfs mei voldoende voor de bevolking dier steden. Het meerendeel der weezen derhalve wordt niet verpleegd, öf zij worden, voor zoover duartoc dan nog weinig gelegenheid bestaat, toevertrouwd aan de zorgen van bcboeitige particulieren, die van de hun daar voor verstrekt wordende kostgoiden en renumcralien niet genoeg kunnen afzonderen, om aan de weezen behoorlyk godsdienst- en maatschappelijk onderwijs te doen geven, om niet te zeggen, dat de meeste dezer verzorgers het voor de vorming der kindeion tot een maatschappelyke positie vol doende, ja zelfs beter uchton, dat zij op nog kinderlyken lccf- tyd, verstoken t nn allo onderwys, zich door bedelen, onder den schijn van den kleinhandel een broodwinning truchion to verschaffen. Doordrongen van de noodzakelijkheid, dut in dezen toe stand zoo spoedig mogelijk voorzien worde, heeft de Utrech't- sche Afdceling der Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland gemeend, deze aangelegenheid ter harte te moeten nemen en dien tengevolge belangstellenden bijeengeroepen, dio na ryp beraad lot bet besluit zyn gekomen, dat de.zekerste weg om tot een gewenscht doel te geraken is, de oprigting van een Algemeen verplegings-gestichl voor Israëlietische iveezen in Nederland, en daarna een reglement hebben vastgesteld en een commissie benoemd, aan wie de zorg word opgedragen voor het by oen brengen der daartoe vereisehle gelden. De commissie wendt zich mitsdien tot hare landgenooten cn doet een beroep op den weldadigheidszin van allen, zonder onderscheidzal hare stem die eens roependen in de woes tijn zyn? Wij gclooven dat niet; de Nederlatidscho natie toch heeft zich steeds bereid getoond goede en edole pogingen te ondersteunen, en heeft hier een te schoone gelegenheid, dan dat zij doof zoude bly ven voor de stem der barmhar tigheid, die huipon redding smeekt voor zoovele verwaar loosde en ongelukkige schepselen, die, aan hunne ellende onttrokken en tot nuttige leden der maatschappij opgekweekt, eenmaal kunnen en zullen getuigen, dut het Nederlandsche volk steeds den naam van menschlievend en weldadig waar dig blyft. Hier ter stedo hoeft zich een sub-commissie gevormd, beslaande uit de heeren B. J. Levi, S. G. Frankfort en J.' Hcimans, die ten allen tyde bereid is de noodige inlichtingen te geven en de voor dit doel af te zondereu giften dankbaar in ontvangst te nctnen. Te Keihei en Spaland zyn gedurende het jaar 1868 geboren 47 kinderen, overlodeo 15 personen en gesloten 9 huwelijken. -- Te VlaardingcrAmbacht hadden in dat jaar 81 ge boorten plaats, 15 sterfgevallen en werden 8 huwelijken vol-, trokken. Uit Maassluis wordt van den 7 dezer gemeldGis teren avond viel de diaconie derNederd Hervormde gemeente alhier een aangename verrassing te beurt. In de kerkeraads- vergadoring overhandigde de heer Vollonhoven van Doalcn, ook numeus zijn mede-erfgenamen, van wijlen mejufvronw A. F. Vaillant, den 8 October jl. alhier overleden, aan HH. diakenen een bedrag van G00, om te strekken ter nage- ducbtcnis aan de overledene, die steeds in baar loven een steun der armen was. Naar men verneemt ontving ook het genootschap Boreas alhier, waarvan de overledene een der oprigters was, van hare erfgenamen oen gift van f 400. Een commissie uit HH. oOicieren, bestaande uit den luit.-kolonel Le Multre en de kapiteinsKlerck en Hardenberg, werd jl. Dingsdag by Z. K, H. den prins van Oranje toege laten, om namens do gezamenlyke officieren uit bet jongst gehouden kampte Miliigen, den prins een prachtig album met hunne portretten aan te bieden, als bewijs van hulde voor do vele blyken van sympathie, die Z. IC. H. by die ge legenheid voor het leger aan den dag legde. Dit album is versierd met massief' zilveren haut-reliefs voorstellende krijgs-attributen van infanterio, kavallerie, artillerie en ma rine, terwyi op het slot het wapeu prykt van Z, IC. H. den prins van Oranje. De prins was zeer ingenomen met het idde en vond do uitvoering, die aan de koninklijke Nederlandsche fabriek van den heer J. M. van Kempen te Voorschoten bewerk stelligd werd, uitnemend. Aan de commissie, die aan het diner van Z. IC. II. deel nam, betuigde de gastheer herhaal- delyk Ilds. bijzondere toviedenlieid. De machinist te Groningen, waarvan wy vroeger melding maakten, is 11a de amputatie zyner voeten iu bet ukudemisch ziekenhuis overleden. In do kazerne te Leeuwarden viel Dingsdag een ge beurtenis voor, die ligt zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De soldaat Schoenmaker, de kamer verlatende, werd door den soldaat ICruger een geweerschot op hem gelostdo misdadiger miste gelukkig zyn doel; de kogel bragt een ander milituir een ligte kwetsuur toe en vloog toen in den gangmuur. Een geringe twist sohijnt aanleiding tot deze euveldaad te zyn geweest; do dader is dadelijk ia arrest genomen. Uit Ambt Hardenberg wordt van 6 Januarij gemeld Ten bewijze dut de bijgeloovigheid in deze streek nog niet is verdwenen, doelen wij mede, dat eergisteren eenige boeren zooveel mogelijk hunne goederen hadden gepakt uit vrees voor een orkaan, waardoor de wereld zou vergaan. Waar zy ingeval die catastrophe inderdaad plaats zoude hebben, httnno uaidsche goederen wenschten te bergen, is niet duidelijk gebleken. Uit Zwolle wordt gemeld, dat jl. Woensdag uit de stadsgracht aldaar is opgehaald bet lijk van den soldaat, van het gurnizoen, die sedert den avond van 5 December II. ver mist werd. Men heeft geen het minste tecken van geweld "op hem gcvondeD, zoodat er alle reden bestaat om aan zelfmoord te denken. tJl. Maandag morgen liad te Wijhe op don by weg naar de zandputtcn.ophetoogenblik dat de trein van ledige zand- wagens er langzaam op reed, een verzakking van den grond aan den oenen kant van don weg plaats, met dat gevolg, dat de locomotief, de tender ca een wagen uit de rails geraakten

Schiedamsche Courant | 1869 | | pagina 1