A0. 1869. Vrijdag 1© Jul ij. M 2138. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Bingsdag. ALGEMEEN OVERZIET. B1NNENLANDSCHE BERi&TEN. cemiT. ABONNEMENT- Abonnementsprijs, per Due Kaanden Fianco for Post, door het gebcele Ilijk f 1 85. - 2 50. (Bleven Franco.) ADVEBTENTIENj Prijs: Tan 1 tot 10 gtwonc regels f 1.00; iedere ifgcl tncer f 0.10# Voor den werkenden stand en roor weldadigheid, de bclfl tan den prijs» Zoottls wy reeds kortel'yk hebben gemeld, heeft de Fran- sche redering den senaat, wiens toestemming tot het wijzigen van grondwetsbepalingen wordt vereisoht, togen 2 Augustus zamen geroepen, om hem.alsdan voordragten te doen. slrok- ëPTkende tot verwèrenlijking der Veranderingen 'die in^sjteizers boodschap van 11 Julij aan hot wetgevend ligchaam zyn toe gezegd. Deze voordragton worden thans opgesteld; intus sehen is de zitting van het wetgevend ligchanm tot nadere byeonroeping geschorst, zullende deze vergadering alzoo hare werkzaamheden, na den ufloop van de beraadslagingen des sonaats, kunnen hervatten en vervolgen, naar de nieuwe en minder beperkende regelen, welke daarvoor aan den senaat zullen woiden voorgeslagen. Maandag heeft het ligchanm, na de boodschap van den keizer ontvangen te hebhen, zy n zes secretarissen gekozen een van de gekozenen behoort tot het linker-centrum, al de anderen tot de regterzijde. In den avond van dien dag is een zamenkomst van onder- teekenaren der interpellatie vun het linker-centrum ge houden; de honderd zestien waren er bynaallen tegenwoor dig en er is, met het oog op de door 's keizers boodschap aangekondigde bewilligingen eenstemmig geoordeeld, „dat er in de tegenwoordige tijdsomstandigheden geen reden bestond, om het aanzoek tol vergunning voor de interpellatie in te dienen." Tevens is besloten het ontwerp der interpellatie met het aanzoek en de lijst der onderteekenaren in de archieven der kamer te doen nederleggen nevens 's keizers boodschap van 11 Julij. Onder het publiek te Parijs, dat in 's keizers boodschap het woord „ministeriele verantwoordelijkheid" zocht maar niet vond,en minder op de zaak dan op den naam acht sloeg, werd het voor waarsehynlyk gehouden,daleenigo ledeu van het linker-centrum nog besluiten zouden, om de interpellatie door te zetten. Doob do meeste leden van de derde party waren by uitstek voldaan en verblyd over de groote uit werkselen die zij door een nietgedanen stap door de eenvou dige aankondiging eener interpellatie verkregen hadden. De Siècle acht de toegezegde veranderingen ontoereikend doch by voegt,daaiby „Hot is evenwel ontegenzeggelijk waar, dat het wetgevend ligchanm voortaan alles zal vermo gen wat het ernstigen vast zal willen." Dingsdug opende de Purijsche effecten-beurs in een zeer gunstige stemming en roet ryzende koersen docb de opge wektheid verflaauwde, toen hot aan het publiek van de beurs duidelyk weid. dat er nog vrij wat tjjd moest verloopen eer de toegezegde hervormingen vastgesteld zouden zyn en in werking gebragt zouden kunnen worden dat intussehen de kamer uiteen zou gaan, en de oude ministers aan bet bewind zouden blyven. De heer Jules Favre beeft in het wetgevond ligchaam bij de vaststelling van het proces verbaal geprotesteerd tegen do tegenstrijdigheid tusschen de keizerlijke boodschap en liet besluit, waarbij de zitting goprorogeerd is, ten aanzien van welk laatste, volgens hem, ook een onvoegzaamheid begaan was. Deze uitdrukking gaf aanleiding tot een luidruchtige uitbarsting van ontevredenheid, en de heer Favie werd door den president tot de orde geroepen. De heer Favre ging onder de toejuichingen der linkerzijde voort rnct spreken en werd ten tweeden male tot de orde geroepen, wnurbjj do president zeide, dat het bevreemden moest, dat men daugs na oen handeling van hoogst liberale strekking danr togen protesteerde, in strjjd niet alleen met het reglement maar ook met het gevoel van hot gansche volk. In een schryvcn uit Parjjs van 12 dezer, wordt als nage noeg zeker gemeld, dat de keizerin der Franschen do in wijding van het Suez, kanaal niet zal guan bijwonen, er zou daarvan thans afgezien zyn, oh wel wegous redenen van politieken aard In het laatBt der vorige week is by het Engelsche hooger- huis door lord Stanhope een amendement op art. 28 der Iersche-kerkbiil ingediend, waarbij voorgesteld wordt, het gemelde artikel, waardoor de geestelijken der Anglieaansche kerk in Ierland zonder betaling van huis en hof worden voorzien, door toevoeging van eenige bepalingen in overeen stemming met do billijkheid jegens de onderscheiden kerkge nootschappen te brengen, en het aldus te doon luiden „De commissarissen voor do verevening van het vermogen der lersche kerk zullen uit het overschot, dat krachtens deze wet onder hun beheer zal komen, behoorlijke woningen met de vereischte landerijen verschaffen: l. Aan eiken geestelijke van de lersche kei k, voor wiens behoeften in dit opzïgt niet- reeds in voorgaande bepalingen dezer wet voorziening is ge maakt 2. voor eiken geestetyke van de Roomsch-Katholiekc kerk, die met de zorg voor de geestelijke belangen van eonig afzonderlijk kerspel of ander kerkelijk district, overeenkom stig de regelen dier kerk, belast ts3 voor eiken geestelykc of predikant van de Presbyteriaansche kerk, die mot de zorg voor de geestelijke belangen vaneen afzonderlijk kerspel of ander kerkelijk district, overeenkomstig de regelen dezer kerk, belast is."- Dit voorstel druisebte aan tegon begrippon, die onder het publiek in .Engoland wijd verbreid zyn on by dozamon= stelling van het ontwerp vim wet tot opheffing der lersche staatskerk veel invloed hebben uitgeoefendimmers bet mis- lmagdo eensdeels aan de warme liberalen, die in beginsel scheiding van kerk en staat wenschen en althans het ont staan van nieuwe betrekkingen èn aanrakingen lusschen het gouvernement en kerkgenootecffisppen willen verhoeden; an- derdeeia mishaagde het aan de conservation en de warme Protestanten, die ondersteuning van Rome met de hulp middelen des staats voor zonde, gclyka begunstiging van ware en van valsche godsdienstbegrippen voor een onge rijmdheid houden. Het voorstel van lord Stanhope is in de jl. Maandag ge houden zitting van bet hoogerhuis door de ministers op nieuw bestreden, als zijnde strydig met den duidelijk ge bleken wil der groote meerderheid van de natie en van het lagerhuis; het is evenwel aangenomen, doch slechts met een zeer geringe meerderheid van stemmen (121 tegen 114). Dit is de eenige verandering van wczenlyk gewigt, die het hoogerhuis by de derde lezing der Iersche-kerkbiil daarin heeft gemaakt. De wet is daarop aangenomen en aan het huis der ge meenten teruggezonden, De heer Gladstone heeft bepaald, nat de amendementen der lords Donderdag (heden) zouden worden overwogen. Io KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting van Woensdag is het wets-ontwerp tot uit voering der bepalingen van da trtt. 88, 86, 37 en 88 der herziene acte omtrent de Rynvaart met algemeene stemmen aangenomen. Daarna was aan de orde het wets-ontwerp tol onteigening van perceelcn teu behoeve van den spoorweg van Zaandam naar Amsterdam. Bij de behandeling van dit wets-ontwerp werd de vraag overwogen, of de wetten van 1860 en 1804 een aansluiting vorderden in den zin als die thans door de regering werd yoorgedragen. De finantiole bezwaren aan zoodanige aansluiting verbonden, maakten een tweede punt van onderzoekuit, icrwyl in de derde plaats werd nagegaan de oplossing, -welke de regering aan de kwestie der verbinding te Amsterdam wenscht tc geven. De heeren Rabusen en Hurtsen bestreden liet wets-ontwerp, op grond van ingebragto bedenkingen die aan een zuidelijke verbinding niet gevonden worden De heer Michiels van Kessenich zeide zich verpligl te rekenen tegen het wets-ont werp te stemmen, en wel hoofdzakelijk bij de omstandigheid, dat over de nu gekozen rigting groote verdeeldheid vun meening, en daurby onzekerheid over de kosten van het aan te leggen werk bestonden, De heeren Messchert van Vollenhoven, Duymaer van Twist en Smit verdedigden het ontwerp, terwijl de minister van binnenlandsc.be zuken^do vole daartegen ingebragte bezwaren wederlegde. do keuze der noordelyke rïgting de boste achtte, en in een uiteen zetting der aan het uit tc voeren werk verbonden voordeelen trud. Ten slotte werd het wets-ontwoip aangenomen met 24 legen 8 stemmen. en ongebouwd bij de volgende begrooting in ernstige over weging te zullen nemen. De gebeeie begrooting wordt ten slotte met algemeene stemmen aangenomen, waarna de voorzitter, de heer mr. J. Loudon, de zomer-vergadering in naam des konings sluit. PROVINCIALE STATEN VAN ZUIDIIOLLAND. In de zitting van Woensdag is o a. het verzoek van het doolstommen-instituut te Botterdam, om verhooging der jaarlyksche subsidie met 1000,eenparig besloten Daarna is behandeld de kosten van het provinciaal bestuur, voor zoover het rijksbegrooting betreft, waarby de post reis-en verblyf kosten voor gedeputeerde staten vanƒ350 op J 700 wordt gebragt, De voorzitter bcrigt, naar aanleiding van den uitgedrukten wensch naar een alzondorlyk gebouw der staten, dut by den minister van binnenlandscho zaken bet plan beslaat tot verbouwing van bet Binnenbol,bij gedeelten, waarby ook op dezen wensch zal gelet worden. De be grooting werd daarop met algemeene siemmen aangeno men. Do commissie ia zuko de afdamming der Kous heeft verzocht diligent verklaring tot de najaarsvergadering, ten einde intussehen op nieuw door deskundigen te doen onder zoeken ol en in hoeverre die afdamming op deze of gene andere wijze uitgevoerd zou kunnen worden,dut aller belan gen worden gebaat, Alsnu is aan do orde de begrooting dorenkei provinciale inkomsten en uitgaven. By den post op hoofdstuk 5 au 8, kosten voor het plaatsen van artikelen in dugbluden wordt door den heer Visser van IJsondoorn voorgesteld gedep stalen uit te noodigen, in do najaarsvergadering voorstellen in het belang van meordore openbaarheid te doen Op hoofdstuk 8. afd. 1, subsidie ten boboevo der eeredionst, stelt do heer Roest van Limburg als overgangs-maatregelen voor, deze beide subsidion van 18,000 op do helft to brengen; welk voorstel verworpen wordt. De heer Pincoffs stelt voor, om die beide posten ad 13,000 voor memorie uit te trekken, den post van onvoorziene uitgaven met 18,000 te verhoogen, om daaruit te bestryden die uitgaven welke do prov, staten alsdan in de nnjaars-vergadering zullen hebben toegestaan. Ook dit voorstel werd, even als een derde van den hoer Visser van IJsendoorn, die zulks voor 1870 wil, verworpen; waarna dat hoofdstuk met 30 tegen 22 stemmen is aangenomen. By de inkomsten in hoofdstuk 2, art. 6, zeggen god. staten toe, de weglating vun buitengewone op centen op personeel on vervanging door opcenten opgebouwd SCHIEDAM, 15 July 1869. De minister van binnenlandscho zaken hseft den 6 dezer aan de commissarissen des konings in de provinciën de volgende circulaire gerigt: Mijn ambtgenoot van finantien deelt my mede, dat gelyk herhaaldelijk gebleken ia, door da gemeentebesturen aan elkander met den post stukken op den voet van dienstzaken worden toegezonden, die geenerlei be trekking hebben tot ds ambts correspondentie, waarvoor vrjjsielling van briefport is toegestaan. Nog zeer onlangs is geconstateerd, dat door een gemeentebestuur de door sollici tanten naar een vacante onderwijzersplaats overgelegde be wijsstukken hun onder couvert van bet gemeentebestuur hunner woonplaats werden teruggezonden en er bestaat ge grond vermoeden, dat veelal de terugzending van stukken, die gelijk in cveogemeld geval door bijzondere personen in bun eigen belang aan de gemeentebesturen worden overge legd, op die wijze geschiedt. Dergelijke overtredingen van de bepalingen op bet stuk der portviydomuien zyn voor de postambtenaren uiterst moeijelyk ie constateren. Overeen komstig bot verlangen van mijn ambtgenoot verzoek ik a do gemeentebesturen te herinneren aan de uitdrukkelijke be palingen der laatste alinea van art. 3 van het kon. besluit van 5 July 1860 [SlaaUblad no. 38). houdende, dat do ver leende portvrydora uitsluitend is toegestaan voor de brief wisseling van ambts- of dienstzaken, waarin het algemeen belang betrokken is. Gedep. staten van Zuidholland, gelezen een missive van den minister van binnenlandsche zaken van 6 Julij jl., hebben besloten de gemeentebesturen uit de noodigen, aan hunne vergadering de verlangde opgaven te doen toekomen betrekkelijk het lager onderwijs over 1868 door invulling van twee statenzullende verder nog afzonderlijk moeten worden opgegeven1of er in den loop van dat jaar school lokalen volgens het 3do lid van art. 23 der wet zyn gebruikt, tot het geven van oderwysin de godsdienst; 2. de opbrengst der schoolgelden door de onderwijzers ontvangen: a. voor meer uitgebreid luger onderwy's; b, voor onderwijs buiten de gewone schooluren. Aan hel Vaderland wordt uit Maas3lui3 dd. 12 dezer geschreven liet berigt uit Vlaardingen in uw blad van heden zou doen O O meenen, dat er een uanzienlyk verschil in prijs heeft bestaan tusschen do haring-markt aldaar en hier. Het verschil is alleen toe to sclny ven aan de hoeveelheid haring, die tot de daarvoor besteede pi ijzen is afgeleverd In hel Wochenberichl über liandel ttnd Scltijjahrt van 10 Julij jl. geven de heeren Betzen van Heyst, te Vlaardingen, een meer juist verslag vun de zaak. althans wat den prys en de daarvoor geleverde hoeveelheid belieft. Die heeren schrijven „De totalonan- voer bedroeg 40 tonnen, die a/120 A 170 per ongepakto ton en tot ƒ400 van zoogenaamde Vlaardinger jagei ver pakking verkocht is.*' Daaruit blijkt dus, dat uw Vlaar dinger borigtgever verzuimd heeft by het onderscheid in piys ook het onderscheid in afgeleverde hoeveelheid te ver melden. Men verneemt, dat de commissie voor het nomen van proeven met torpedo's'den 20 dezer hare werkzaamheden ter rcede van Hellevoetsluia met slapende mynen zal voort zetten. Krachtens het reglement voorde Polytechnische school te Dellt zullen de lessen aanvangen op Maandag 6 September, Met den aanvang van September zul de gelegenheid tot in schrijving opengesteld worden. De juiste dagen zullen nader worden medegedeeld. Uit Dellt wordt o a het volgende geschrevenDo zaak der school van middelbaar onderwy's voor meisjes begint hier te werken. Er is een rekwest aan den gemeenteraad in omloop, om het voorstel van den heer Hartogh Heys te ondersteunen, waarop vele invloedrijke ingezetenen reeds getoekond hebben. Ook do directeur der hoogere burger school, de lieer de Veer, en eenige professoren aan de poly technische school worden onder de onderteekenaren gevon den. De pluaiselyke schoolcommissie schjjnt zich roede voor het voorstel verklaard te hebben, en uen verneemt, dat de inspecteur van het middelbaar onderwy's, de heer Steyn Parvd ook zyn stom in dien zin heeft doen hooren, Uit Delft wordt gemeld, dat by den nationalen wed strijd voor scherpschutters, in Augustus te Utrecht to houden, dedd scbuttery aldaar voor het schieten vertegen woordigd zal worden door den kapitein P. Maas Geesteranus, den sergeant-majoor J. A. Sar. don sergeant J. Waltman Jr. en de korporuats H. Drabbo, P. Drabbe en Gul jee, die allou nu afgelegde proeven daartoe zyn aangewozen. De commissie voor de tentoonstelling van voorwerpen tot hulp, verpleging, vervoer en verblijf van zieken en ge- wondon, tc houden in September a. s. in do Tcoken-akadomie

Schiedamsche Courant | 1869 | | pagina 1